m Versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. 'hcrtj aJê/ijoC BINNENLAND. ZEELAND. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 AUGUSTUS 1932. No. 191. DE BOTERUITVOER NAAR DUITSCHLAND. DE BEPALING VAN HET MAXIMUM AANTAL VERLOVEN. DE INVOER VAN BELGISCH BROOD. GEEN KOFFIE-BELASTING. MIDDELBURC. Een auto tegen een paal gereden. GOES. Landbcuwschuur afgebrand, De Winkelweken, WALCHEREN. De Muziektent. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCN-VLAANDEREN O.D. Dreigend conflict met de Landbouwers in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. NA DE OPERATIE. De politieke vergadering. Zaterdag j.l. zijn op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken besprekingen ge voerd met de Duitsche delegetie. die naar Den Haag was gekomen om over de boterkwestie te onderhandelen. De Duitsche delegatie is Zondagoch tend weer vertrokken. Van Duitsche zijde werden voorstellen gedaan, die naar de meening der Neder- landsche delegatie aan een nader onder zoek dienden te worden onderworpen. Het voornemen bestaat de besprekingen binnen zeer korten tijd voort te zetten, nadat dit onderzoek heeft plaats gevon den. i I Het lid van de Eerste Kamer de heer Blomjous heeft aan de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Buitenl. Zaken vragen gesteld inzake de besprekingen te Berlijn over onzen handel met Duitschland o.a.: Zijn de ministers niet van meening, dat de politiek der Duitsche regeering in deze er op is gericht een totaal con tingent voor den invoer van boter in Duitschland vast te stellen, het aan de "belanghebbende importeerende landen overlatende om in onderling overleg te bepalen, welk deel van dit totaal aan elk afzonderlijk zal toevallen? Zien de ministers in Duitschlands streven om de onderhandelingen in bo vengenoemde richting te sturen, niet de bedoeling, om door het drijven naar langdurige besprekingen tusschen de in Duitschland boter importeerende lan den onderling, welke door den aard van het onderhandelingsobject toch gedoemd zijn onvruchtbaar te blijven de inwer kingtreding der Claering-wet door Ne derland tegenover Duitschland op de lange baan te schuiven? Meenen de ministers niet met den vrager, dat wij tegenover geen enkel land moreel zoo sterk staan om een re delijke behandeling in deze te bedingen dan juist tegenover Duitschland, gezien de wijze waarop Nederland den zoo omvangrijken Duitschen invoer binnen ons ruilgebied tot zelfs in de allerlaat ste tijden toeliet en daarenboven op ve lerlei wijze het Duitsche bedrijfsleven steunde, en wij zelf, ongetwijfeld mede door die ruime hulp aan Duitschland, in het midden der economische moeilijk heden zijn geraakt? Is de regeering deswege met den vra ger overtuigd en is zij bereid om onver wijld de Claering-wet tegen den invoer van Duitsche producten in werking te stellen om eindelijk te trachten, nu op allerlei wijzen gevoerde onderhandelin gen hebben gefaald, aan Duitschland de wederkeerige onmisbaarheid der ruil- gebieden van beide landen te doen be seffen en gevoelen? Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van hotel-, café- en restau ranthouders in het verlofbedrijf heeft in een adres gezonden aan de Ged. Staten van de provincies waarin de wensch wordt uitgesproken: bij de bepaling van een maximum ver- lovenaantal worde niet alleen gelet op de nieuwe of buitenwijken, maar even zeer op de binnenstad; bij de bepaling van een maximum voor de buitenwijken worde voorkeur gege ven aan verplaatsbare verloven uit de binnenstad. Nadat de regeering heeft kennis ge nomen van een rapport over den invoer van Belgisch brood in ons land, is, naar de Telegr, meldt, namens den minister van oeconomische zaken, een brief aan de commissie van advies ex art. 4 der farwewet-1931 gezonden, waarin me degedeeld wordt, dat wellicht stappen tot contingenteering van den invoer van buitenlandsch brood gedaan zullen wor den. Bij informatie aan het Departement van Financiën werd het in eenige bla den voorkomende bericht over een te verwachten invoering van een koffie- belasting uit de lucht gegrepen, ge noemd. Naar het „Weekblad voor Ge meentebelangen" meldt, heeft de mi nister van Binnenl. Zaken onder dagtee- kening van 11 Juli aan de gemeentebe sturen bericht, dat in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden thans geen beslissing kan worden genomen in zake de al of niet invoering van het gezinspersoonskaartenstelsel. Het tijdvak der proefneming wordt daarom verlengd tot uiterlijk 1 Janu ari 1935. QS Zondagmiddag te ongeveer 12 uur, reed de handelsreiziger R. uit Vlissingen, die met den artist B, uit Amsterdam van Middelburg naar Vlissingen terugkeerde op den tramsingel, toen door onbeken de oorzaak zijn auto plotseling naar rechts afzakte, tegen een der palen van de electrische tram aan. De bescherming om het onderste deel van den paal werd geheel stuk gereden en een groot stuk gegoten ijzer kwam een heel eind verder op den weg 'te liggen. De auto was van voren deerlijk gehavend en de carrosserie ontzet. Inwendig was o.a. het stuurrad half afgebroken. De bestuurder R. kwam er met een snijwonde op den neus en den schrik af, doch zijn passagier B. had behalve een flinke snee in de kin, vol gens de ter hulp gekomen doktoren een lichte hersenschudding. Toch kon hij na bij een der omwonenden wat op zijn ver haal te zijn gekomen, naar Vlissingen terug keeren. Later is hij in die plaats in het ziekenhuis opgenomen. De politie nam de auto in beslag. Ge bleken is, dat stuur en remmen in orde waren, of dit althans kan worden aan genomen het geval te zijn geweest voor de aanrijding. Ook achtte een deskundige het aanneembaar, dat R. met ongeveer 30 k.m. vaart heeft gereden, zooals de ze verklaarde. Zaterdagavond, even zes uur, werd plotseling van Goes uit een groote rook zuil zichtbaar, en al spoedig ging de ma re, dat er brand was op den Ouden Sin gel. Bij onderzoek bleek evenwel, dat even buiten Goes, op Kloetingschen grond, de landbouwschuur, van de fami lie de J. in brand stond. Toen 'ook wij ter plaatse kwamen, stond het houten gevaarte reeds in lich te laaie, en was er gevaar voor een kleine schuur op enkele meters afstand, dat des te grooter was, omdat daar een aantal bussen met benzine opgeslagen was. Eenige omwonenden heeft het met emmers water mogen gelukken de klei ne schuur te behouden. Te zeven uur verscheen de Goesche motorspuit, die echter alleen het laatste vuur nog had te dooven. De landbouw schuur was reeds „met den grond ge lijk". Met andere landbouwwerktuigen ging o.a. een dorschmachine in de vlam men op. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Een jongetje, dat van de andere zijde op de hoeve kwam, had den brand het eerst ontdekt. Aangemoedigd door het succes van vorig jaar, besloten beide Middenstands- vereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" ook dit jaar de in geheel Zuid- en Noord-Beveland bekende Goe sche Winkelweken te houden en wel van 13 tot 27 September a.s. Het Comité, dat met de voorbereiden de werkzaamheden is belast, is al zeer druk bezig om maatregelen te treffen, die kunnen medewerken om zoo moge lijk het succes van vorige winkelweken te overtreffen, en zal hierbij trachten zoowel de belangen van het koopend publiek als die der winkeliers te behar tigen. Evenals andere jaren zullen ook thans weer door de deelnemende winkeliers aan den kooper bonnen worden ver strekt voor eiken besteden gulden. Een aantal fraaie cadeaux zullen ook weer dit jaar beschikbaar worden gesteld. In afwijking van vorig jaar, toen alle cadeaux werden toegewezen na afloop der gehouden Winkelweken, zullen thans door het comité iederen dag een aantal cadeaux beschikbaar worden gesteld. Aan de bonnen zit thans een waarde volle strook, waarvoor men, tegen inle vering van een zeker aantal strookjes, een vrij toegangsbewijs kan krijgen voor een concert van b.v. het Kozakkenkoor, pijpers en tamboers der marine, stafmu- ziek of iets dergelijks, zulks naar gelang van het al of niet slagen van het comité. Met het aanbrengen van deze strook heeft men bereikt, dat nu iedere bon waarde heeft. Het comité zal trachten met iets voor den dag te komen wat ieders belang stelling heeft. Verder zullen ongetwijfeld de ver schillende attracties, als: reclameop tocht, lichtstoet, openluchtfilm, concer ten enz. medewerken tot het welslagen dezer te houden winkelweken. In een door het comité uit te geven programma zal alles breedvoerig uiteen gezet en toegelicht worden. O. EN W. SOUBURG. In de Vrijdag avond alhier gehouden vergadering van het comité voor de muziektent heeft de penningmeester medegedeeld, dat de laatst gehouden bazar ten bate van een nieuw te bouwen muziektent heeft op gebracht netto 830.49 en aan bouw steentjes en giften is ontvangen 138,51. Deze bedragen zijn echter niet toerei kend om de bouwkosten van een nieuwe tent te dekken, waardoor het comité zich genoodzaakt heeft gezien andere mid delen te beramen om de nog benoodig- de gelden bijeen te krijgen. Hierin denkt het te slagen door het houden van een bloempjesdag op 31 Augustus a.s. het houden van een verlo ting en het geven van een filmavond. De voorzitter zeide o.a. dat de tent April a.s. gereed moet zijn. De heer Jacques wethouder dezer ge meente heeft het comité geluk ge- wenscht met het succes, dat het tot hier toe had. Hij hoopte, dat Souburg spoedig de begeerde tent zou hebben. In de vergadering heeft de heer Kruit hof eenige goed geslaagde filmopnamen vertoond. VEERE. De bevolking van het Gods huis alhier maakte Zaterdag, begunstigd door schoon weder, een autotocht dóór de fraaiste deelen van ons eiland. Dit was voor de meesten van hen voor het eerst van hun leven. Onder leiding van wethouder Castel ging de reis in vier auto's gratis door de eigenaars beschik baar gesteld, en finantieel gesteund doof eenige andere ingezetenen over Westho- ve, Domburg en Westkapelle. De oudste, een 87-jarige, verbaasde ieder door het gemak en den onvermjoei- den ijver, waarmede ze de duinen van haar geboorteplaats, Domburg en elders beklom. Er werd veel genoten. HEINKENSZAND. Zaterdag had al hier onder buitengewone groote belang stelling de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den op zoo noodlottige wijze bij Valkenisse om het leven gekomen K. de J. Morgens was de overledene van Biggekerke naar Heinkenszand overgebracht, 's Middags werd hij uit de ouderlijke woning naar de laatste rustplaats gedragen. Aan de groeve heeft gesproken de heer J. Hoo- gerland, leerend ouderling der Oud-Ge reformeerde gemeente te Nisse. Daarna sprak namens de Zangvereeniging „Ons Genoegen" uit wier midden hij als lid zoo plotseling werd weggerukt de directeur der vereeniging de heer Wolzak te Goes. De kist was bedekt met een prachtige krans van de famile Van Citters uit den Haag. Zelden werd zoo zeer meegeleefd met de familie van een overledene als thans. Met de ouders en zusters treu ren velen die de overledene van nabij hebben gekend om het verlies van een opgewekten en degelijken vriend. Mén schrijft ons uit AXEL. Zaterdagmorgen had te Axel een spoedconferentie plaats tusschen het be stuur van den Ring Oost- Zeeuwsch- Vlaanderen van den Christ. Boeren- en Tuindersbond en de Hoofdbesturen van de drie Landarbeidersbonden (Chr., R.- K„ en neutrale) ter bespreking van een collectieve arbeidsovereenkomst. Door de Landarbeidersbonden werd meegedeeld, dat wanneer de werkgevers afwijzend zouden blijven staan tegenover deze zaak zij moeten rekenen op een conflict. Bij herhaling is aan de werkge vers om een ontwerp gevraagd voor een collectief arbeidscontract, en ofschoon de bestuursleden hiertegenover niet on willig staan komt men in de ledenverga deringen niet tot resultaat, zoodat de ar beidersbonden ongeduldig worden. Be sloten is nu de werkgevers alsnog gele genheid te geven om te vergaderen. Is Zaterdag a.s. geen toezegging dat zij een definitieve regeling willen tref fen, of geen arbitrage wenschen te aan vaarden, dan kan op elk gunstig oogen- blik de staking worden verwacht in de gemeenten Zaamslag en Axel. Er zou den dan naar schatting een zes a zeven honderd landarbeiders bij betrokken zijn. a Ar«-A t' door Dr. Jan Walch. 13. Kind, wat 'n plotselinge belang stelling in de politiek. Ik had gedacht dat jij liever naar een theater of naar een bioscoop had willen gaan. Maar je hebt gelijk. Het werkelijke leven is véél mooier, en de politiek.... Ja, dat is toch eigenlijk wel iets prachtigs, hè Typisch, dat ik dat vroeger nooit zoo heb gevoeld Ja, zei ze zacht, en weer met iets van haar angstig verdriet. Nu, ik ga te- lefoneeren. Ze ging, en hij wenkte den kellner. „Addition." ZEVENDE HOOFDSTUK. Ze werden afgehaald met de auto; de heer met het Duitsche accent, die nu trouwens heelemaal Duitsch sprak, wachtte hen in de hal van het hotel; de dame bleek in de auto te wachten. On der weg werd zeer weinig gesproken De rit duurde trouwens geen kwartier, maar de wagen reed snel en ze waren een eindje buiten de stad, toen hij voor een eenzame villa stil hield. Is dit uw woning? vroeg Henri met eenig respect. Het zag er grootsch uit; een breede oprijlaan had hen tot op 'n tamelijk hoogen heuvel gevoerd, voor het huis, dat midden in een groot park scheen te liggen, en dat een prachtig, jro zeer ver uitzicht had. Het was acht uur maar zomertijd, en dus nog ten volle dag. De Duitsche heer, die zelf had ge chauffeerd, sprong van de bok en klop te met een zwaren ijzeren klopper, waar van het einde een kogel was, op de ei ken deur. Deze week en een oude, in stemmig zwart gekleede bediende deed open. Nu stapte ook de Belgische dame uit, en verzocht Henri en Clara hen te volgen. Men liep door 'een ruime vesti bule, een gang door, een trap op. Toen was er, als in oud-Hollandsche patri ciërshuizen, terzij een trapje van enkele treden, die men afdaalde. De bediende, die het gezelschap was blijven volgen, klopte op een eigenaardige wijze aan 'n kleine deurdrJe rappe, korte tikken en twee zwaardere, langzamer trad toen terzijde en opende de deur voor de bezoekers. Het zeer ruime vertrek had een eigen aardig karakter, dat het midden hield tusschen een salon en een vergaderzaal. Er waren te veel stoelen voor een salon, maar ze waren geschikt aan vele klei- na tafeltjes. Die alle gericht waren naar één kant, waar een ietwat grootere ta fel stond, die dan eenigszins er uitzag, als de bestuurstafel, en waarachter een drietal heeren zaten, met het oog naar de anderen, aan de kleinere tafels ver spreid; het konden in 't geheel onge veer een dertigtal personen zijn. De Bel gische dame scheidde zich dadelijk bij het binnenkomen van de andere drie af, en voegde zich bij een gezelschap van een zevental, waaronder twee dames, aan een tafel uiterst rechts in de zaal. Clara, haar naziende, merkte nog op, dat dadelijk na hun binnenkomst een groot kamerschut voor de deur werd geschoven, ter weerszij waarvan twee der bezoekers, als al de heeren in smo king, bleven staan. Maar evenmin als het duidelijk bleek, of dit een vergade ring of een avondpartij was, 'even wei nig was het zoo dadelijk uit te maken, of deze heeren een soort deurwachters waren, dan wel eenvoudige bezoekers, die gastheer en vrouw eventjes hulp verleenden bij het arrange er en van hun salon, en nu even stonden rond te kij ken of ze ook een kennis zagen om een gesprek aan te knoopen. Intusschen leidde de Duitsche heer Henri en Clara naar wat de bestuurstafel kon wezen, en stelde hen, in het Duitsch, voor aan de heeren, die daaraan gezeten waren. „Herr von Loben Strich Herr und Frau Doktor Van der Hoghen Loegt; vom Ministerium des Auslands im Haag" De heer Von Loben Strich, de mid delste der drie, stond op, sloeg met niet al te militaire allure de hakken tegen 'el kander, kuste Clara de hand en boog tegen Henri, terwijl hij hem beleefd, maar strak aanzag. Daarna had, op iets minder ceremonieelen toon, de voor- stell'ng der beide andere heeren plaats. De heer Von Loben Strich verzocht de gasten plaats te nemen waar zij wilden, waarop de Duitsche heer, wiens naam nog niet genoemd was, hen naar een on bezet tafeltje geleidde, in de nabijheid van de bestuurstafel. Een kennismaking met de andere aanwezigen scheen niet noodig. Het leek alsof er na hen geen gasten meer werden verwacht. Henri, die een plaats op zij van zijn tafel had ingeno men, vanwaar hij zoowel het bestuur, want dat scheen het dan toch wel te zijn als de vergadering overzag merkte op, dat de heer Von Loben Strich een kleinen wenk gaf, waaria één der beide heeren, die het kamerschut voor de deur hadden geschoven, daarachter verdween. Het werd plotseling stil; de pratende stemmen verstomden, en Hen ri meende het omdraaien van een sleu tel in een slot te vernemen. De her Von Loben Strich stond op. Een gewone vergadering was het niet, dacht Henri, want er werd niet met een presidentshamer gewerkt, Wel hield de heer Von Loben Strich in het Duitsch een kleine toespraak. Dames en heeren, zei hij en de toon van zijn voordracht was óók niet vergaderingachtig, „ik heet u welkom in onzen vriendschappelijken kring van vrienden van den Elzas. Dat zijn dan altijd vrienden zoowel thuis-hoorende in den Elzas, als vrienden in.het ui- tenland, welke de officieele betrekkin gen ook mogen zijn, die over onze hoof ing. Med.) den heen met dat buitenland worden onderhouden; of niet onderhouden. Maar als ik vandaag van vrienden van den Elzas in het buitenland spreek, dan denk ik ook aan een land, waaraan we. niet geregeld worden herinnerd. We hebben in ons midden een hooggelatst dienaar ïvan de Nederlandsche iregee- ring, Herrn Doktor von der Hoghen Lugt, een rechtsgeleerde, en tevens ver verbonden aan het Nederlandsche minis terie van Buitenlandsche Zaken. Belang stelling in de schoonheid van onzen El zas, zijn landschapsschoon, èn dames en heeren, zijn historschen schoonheid, heeft hem gevoerd, naar een land, dat helaas, de meesten van diegenen, die uit het Noord-Westen komen, slechts als een doorreisgebied beschouwen. Hij en mevrouw von Hoghen Loegt hebben zich hier willen ophouden en zij zijn vervuld van belangstelling voor ons leven en ons streven. Dat is geen beleefde phraze, dames en heeren, zooals men ze zoo vaak in welkomstredenen aantreft, Neen, wij willen gaarne beleefd zijn, maar voor alles: waar, waar en trouw, als het karakter is van onzen volksstam! Die Deutsche Treue; nu ja ons volks wezen 1 s toch Duitsch, als onze taal, als de namen onzer oude steden, als onze bouwtrant, als het costuum van onze landlieden!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5