EEN KLANKFILM-EXPEDITIE. Transpireerende Voeten, tweede blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant van zaterdag 13 augustus 1932. No. 190. ZEELAND. MA DE OPERATIE. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. Met de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" Har wichVlissingen. (Van onzen verslaggever). I. Hallo! Je spreekt met H*"* uit K*". We gaan Zaterdag een reisje met de „Prinses Juliana" van de „Zeeland" naar Harwich maken. D'r moet een klankfilm opgenomen worden voor Loet Barn- stijn Wat voor film moet dat worden? Weet ik niet precies. Internatio naal verkeer of zooiets. In elk geval is 't voor onze Zeeuwsche mailbooten. Ga je mee, of zie je er niets in voor de krant? En of Een echte geluidsfilmop name, aanboord en op zee, dat is be langwekkend genoeg om eens mee te gaan kijken. Afgesproken. Zaterdagmiddag half twee aan boord. We logeeren op 't schip dien nacht, Zondag zijn we weer thuis, II. Dat is meneer Schefer, de camera man van Loet Barnstijn, ofwel de N.V. Worlds Industrial Company, Den Haag en dat is ingenieur C. A. van Diggelen e.i., de soundman of geluidsregistrator van de klankfilmerij. Is alles al aan boord Ja, boven op de brug. Daar staan vele kisten en kistjes zwaar. Maar handig. In no time hebben geluidsingenieur en cameraman de jas sen uit, staan in de zomerzon hun toe stellen te monteeren. Kijk maar naar het plaatje. Rechts is de heer Schefer bezig de film in de openstaande camera te monteeren, terwijl links ir. Van Dig gelen den rubberkabel aanschroeft, die naar het geluidskistje voert. Ondanks de meer goedwillende dan deskundige hulp van H*** en de schrijver dezer regelen komt het heele gevalle tje in no time klaar. III. Kapitein P. Ree. Natuurlijk een Ter schellinger van het oude, stoere eilan der zeeliedengeslacht. Eerst even wat onwennig met al die film- en kranten, menschen en hun heele hebben en hou den op dat heiligdom, de commandobrug. Dra ontdooid, en dan de welwillendheid, behulpzaamheid en vriendelijkheid zelf. Slechts ééns zag ik den commandant ■even zwart-kijken. Dat was toen ir. van Diggelen met het vriendelijkst-on- noozelste gezicht dat een schooljongen maar zou kunnen trekken, op de ma- chinekamer-telegrafen wees en vroeg: och commandant, zou u niet nog 'ns wat met dat bellewerk kunnen rinkelen? Maar ja, dat was ook sacrilegie, IV. We varen. Schefer draait. Van Dig gelen luistert, nog half versuft van den donderenden dreun der reuzenfluit in z'n ooren, „Britannia" glijdt voorbij Kapitein, stuurman en ik voeren een stukje uit den filmsterrenhemel op. Ik kom, groot brani, met een pijp aan, naar kapitein Ree toe. En vraag 'm ('k hoop dat het later in de bioscoop te verstaan zal zijn): „Wat dunkt u, commandant, komen we op tijd aan?" Waarop de commodore van de „Zeeland" ant woordt:. „De schepen van onze lijn zijn altijd op tijd, meneer!" Hetwelk de eerste stuurman dan nog eens beaamt. Voetlicht-koorts kennen de zeelui niet. In volle zee is niet veel te beleven. Enkel als de stokers zware zwarte rook maken, wagen we een poging tot artis tiek gedoe door op enkele meters film deze zwarte pijp-iiitbraakselen tegén- over het kokend-witte schuim of kiel zog te zetten. door Dr. Jan Walch. 12 Ze gingen zitten op een paar stoel tjes achter in het schip, en zagen zich zelf en elkander hoe klein ze waren. En ze dachten er niet aan dat ook dit nog menschenwerk was, dit zóó ontzaglijke. Totdat geschuifel van vele voeten, en de droog uitleggende, interessante dé tails aangevende stem van een gids, hen wekte uH den heerlijken droom, Henri sprak het eerst. Zacht, als be schaamd, zei hij: Er moeten hier nog allerlei hééle curieuze bijzonderheden zijn. Oude vrij- metselaarswerken. Beeldjes, waaraan allerlei legenden verbonden zijn. En een klok, ja een klok met poppetjes.." Wat kan het ons eigenlijk schelen? zei Clara. Nu ja, je moet het gezien hebbenTerwijl zei het zei, kroop ook haar stem, als beschaamd weg, Nu ja, maar we hoeven niets, zeiI hij ineens jongensachtig. „Als we hier weer eens terug komen, kunnen we dat altijd nog gaan zien.Morgen, of zoo. Dus je wou hier nog wel een dag je langer blijven?" „Och, ja", zei hij onbezorgd, „we hebben toch den tijd aan ons". De toover van de kathedraal was ech ter gebroken; de stem van den gids en Tot we een paar uur later het Gal loper vuürscheepje passeeren. Midden op de Noordzee. Vlak varen we er langs, om het op den filmband vast te leggen, dat kleine menschenwereldje op de groote zee, „Niks geen baantje voor mij", meent Schefer, als hij de wuivende vuurschipbewoners gefilmd heeft, VI. Als we gemeerd liggen in Harwich draaien we nog eventjes het lossen van de mailzakken. Dan pakken we onze bulletjes in. En gaan aan wal. Hier breekt de film af voor den avond VII. Den volgenden morgen zijn we in twee partijen op stap gegaan. Van D. en ik zouden naar Clacton on Sea wandelen Dat was volgens een verlokkelijk mooi boekje maar 2 mijl, ruim 3 kilometer. Maar de vriendelijke Port-officer van de R.A.C. lichtte ons beter in: 20 mijl was het. We zouden er toch heen. Namen dus een taxi. Waren ruim een kwartier voor 't ver trek weer aan boord, waar H*** doods angsten .uitstond dat we te laat zouden komen. Schefer zei niks, maar filmde de aan boord stroomende passagiers. VIII. Op zee vroegen we kapitein Ree: kun nen we de „Mecklenburg" niet tegen komen? Tsja, dat zal moeilijk gaan die vaart een héél ander straatje om, in verband met tij en stroom. Is er niets aan te doen, kapitein? Het zou voor de film zoon drommelsch mooi ding zijn, die twee snelle mail booten, elk met een dikke twintig mijls vaart, elkaar voorbijbruisende in voile zee. 'k Zal 't per radio eens vragen, meer kan ik u niet beloven We z ij n de „Mecklenburg" gepas seerd, Met een reuzenvaart stormden we mekaar op luttele tientallen meters voorbij. Een zeldzaam mooi gezicht is dat. De stoomfluiten bliezen, de boeggol ven kruisten elkaar, hoerageroep, gewuif aan beide kanten.... En Schefer draaide, Van Diggelen lei 't geluid vast op den band IX. Toen een klein ondeugendheidje: twee passagiers, in zoeten sluimer op twee dekstoelen, zij met 't moede hoofdje op zijn schouder.... welk een mooie close-up van zalige onwetendheid. Sche fer gnuifde, en de overige passagiers hadden pret.... dat zij het niet wa ren X. Terug op Zeelands mooie Schelde. Westkappels' toren. Badplaats Zoute- lande. Vlissingen. Precies op tijd liggen we gemeerd. Natuurlijk: dat had kapitein Ree immers al gezegd, toen hij voor 't eerst van z'n leven voor de klankfilm speelde?. zijn schuifelvoetende kudde hadden dat al gedaan, en ze liepen langzaam, in een na-voelen van den grootschen in druk, die nu weg-ebde, naor dedeur. Buiten, op het plein, voor de facade, waarlangs duiven klapwiekten, zagen ze op den hoek van een zijstraat een mooi, gaaf Middeneeuwsch huis. Het bleek een restaurant. „Daar gaan we aanstonds déjeuneeren", riep Henri en thousiast. „Maar eerst loopen we nog een eindje om, hé?!" Dat deden ze, maar het viel niet mee. Hetzij ze de oude stad niet konden vin den, hetzij er geen oude stad meer was ze wandelden langs moderne straten en pleinen; rumoerig van trams en auto's en vrij banaal, Kom, zei Henri. „Hier is niets aan, We zullen een gidsje koopen daar in dien boekwinkel en dan gaan we in dat Middeleeuwsch huis déjeuneeren. Het zal daar in elk geval aardig zijn." Maar toen ze aan dat déjeuner za ten, en vooral toen ze zaten aan het dessert van dat déjeuner, kon Clara niet langer zwijgen van die, min of meer ver velende aangelegenheid, waarover zij getelefoneerd had. Want zoo dadelijk zou zij er over moeten opbellen. Dus sprak zij over het uitstel van den tocht naar den Sankt Odillienberg, en over de „bijeenkomst", waar zij vanavond „wel kom" zouden zijn, Ik begrijp er niets van, dat die Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. (Ing. Med.) Actie tegen de tewerkstelling van Belgische landarbeiders. Wij lezen in de N, Rott. Crt.: Eenige dagen geleden hebben wij ge meld, dat er in de kringen der Zeeuw sche landarbeiders ontstemming heerscht over het feit, dat er landbouwers zijn, die Belgische arbeiders in hun dienst nemen, hoewel zelfs in dezen tijd nog Zeeuwsche arbeiders werkloos zijn. In verband hiermede is dezer dagen te Goes een conferentie gehouden tus- schen de hoofdbesturen van de drie landarbeidersbonden en het bestuur van de Tarwecentrale voor Zeeland. Van de zijde der landarbeidersbonden werd gevraagd, of de tarweorganisatie niet van oordeel was, dat de Belgische arbeiders slechts aanvullend moesten worden tewerk gesteld en in ieder geval Nederlandsche werkkrachten voorrang dienden te hebben. Men was voorts van oordeel, dat de Tarwecentrale, die van de regeering de bevoegdheid heeft ge kregen landbouwers, welke thans meer buitenlandsche arbeiders in dienst ne men dan voorheen, van steun aan den tarweverbouw uit te sduiten, scherper diende op te letten, dat de landbouwers zich aan den gestelden regel zouden houden. Hierop is namens de tarwe-centrale geantwoord, dat zes gevallen warenbe- handeld en dat de tarwe-centrale in deze richting verder hoopt te gaap. De arbeidersorganisaties kregen opgaaf van een tweetal adressen, waar zij onver wijld gevallen, die hun ter oore komen, kunnen rapporteeren. De vertegenwoordigers van de tarwe- menschen dien autotocht om ons zelfs zouden willen uitstellen", zei hij. „Maar ja, het is erg hartelijk en ik voel alleen maar schaamte, dat ik die hartelijkheid niet kan beantwoorden. Maar ik heb er geen lust in en waarom zou ik iets doen waar ik geen lust in heb? Ze doen het toch om mij een genoegen te verschaf fen!" Dit was zeer logisch, en men kon er niets tegen zeggen zonder te komen in beschouwingen, die een crisis moesten te voorschijn roepen, Clara ontweek die voorloopig, maar als ex-vrouw-van-de wereld was haar het voorstel van een bot weigerend antwoord ook nog te kras. Ze zei: „We konden daar natuurlijk nog over praten, als je wel zin zoudt heb ben om naar die vergadering, of die bij eenkomst, te gaan, van vanavond Het werd geopperd als een middel om nog even de beslissing uit te stellen, want zij verwachtte, dat Henri géén zin in die bijeenkomst zou hebben. Maar daarin vergiste zij zich. Want hij zei: Daar heb ik nu wél zin in. Ik be grijp, die echte Elzassers, dat zijn na tuurlijk nationalisten, misschien autono- misten. Ik heb in den trein al zin gehad om dat dien meneer te vragen, maar het leek wat onbescheiden; ik dacht: als hij het zeggen wil, zal hij dat wel doen.... Hij zweeg. Clara keek hem aan en zag een oogenblik een kleine centrale hebben buiten het vorenstaan de geen bevoegdheid. Wel waren zij 't met de arbeidersorganisaties eens dat eerst dan Belgische werkkrachten die nen te worden aangenomen indien er in de omgeving geen Nederlandsche ar beiders meer werkloos zijn. Men verzoekt ons te verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie, omtrent aangifte voor de H.B.S. A en de Handelsavondschool te Middelburg, net is noodig, dat juist in dezen tijd jon- gemenschen zich zoo goed mogelijk be kwamen, want alleen aan goed onder legde, bekwame personen heeft men in handel en bedrijf behoefte. Aan de Han delsavondschool bestaat gelegenheid in boekhouden en de moderne talen te wor den opgeleid voor de praktijkdiploma's, terwijl tevens lessen gegeven worden in stenografie en machineschrijven. Cursus groot-diploma autobestuurder. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Door het toenemende verkeer met auto's, is het gevaar op den weg steeds grooter geworden. Vele ongelukken ge beuren er, dikwijls door onbekwaamheid van den bestuurder of bestuurster. Om nu zooveel mogelijk goede bestuurders op den weg te krijgen, heeft zich ge vormd de centrale commissie voor uit reiking van het groot-diploma autobe stuurder. Dit Groot-diploma wordt al leen verstrekt aan degenen die daarvoor een behoorlijk examen hebben afgelegd voor de centrale commissie. Die com missie is samengesteld uit gedelegeer den van den Minister van O., K. en W., A.N.W.B., K.N.A.C., K.N.M., Motorwiel- rijdersvereeniging in N., Ned. Unie van Chauffeurs en Automobielpersoneel, B. B. N., Vereeniging bevordering Vakop leiding voor Handwerkslieden, Vereeni ging Directies Nijverheidsscholen, Op verschillende plaatsen in Nederland zijn er cursussen voor het Groot-diploma. De afd. Middelburg der Ned. Unie van Chauffeurs zal nu bij voldoende deelna me eveneens zulk een cursus openen, Het behoeft geen betoog van welk nut dit diploma kan zijn, b.v. voor handels reizigers en beroepschauffeurs. De cursus staat open voor alle auto bestuurders en bestuursters welke ten minste zes maanden in het bezit zijn van een geldig rijbewijs. Het bezit van het Groot-diploma beteekent kennis van de auto, van de verkeersregelen en chauf feursbekwaamheid. Voor inlichtingen en opgave zij ver wezen naar een elders in dit blad voor komende advertentie. RAAD VAN KLOETINGE. Gemeente-rekening, Vaststel ling rooilijnen, belastingverla ging en -verhooging. KLOETINGE. Donderdag kwam de Raad dezer gemeente, onder voorzitter schap van burgemeester Zandee, in open bare vergadering bijeen. Afwezig de heeren Zweedijk. en Kousemaker, de laatste met kennisgeving. Onder de ingekomen stukken komen voor: le. goedkeuring van de verorde ning vergunnings- en verlofsrecht, ver der goedkeuring tot aankoop van het voormalig hulpkantoor der posterijen voor ambtswoning van den gemeente veldwachter en een dankbetuiging van dien ambtenaar voor het beschikbaar stellen van een ambtswoning. Naar aan leiding van dit laatste zegt de burge meester dat hij, nadat de goedkeuring tot dien aankoop van Ged. Staten was ontvangen, den veldwachter dit had me degedeeld omdat hij de huur van zijn woning tijdig zou kunnen opzeggen. Aan de orde komt het rapport der bevreemding op zijn gezicht. Hij knipte met de oogen, trok toen den wenkbrau wen hoog, staarde voor zich als in een poging tot begrijpen. Maar hij vond het niet; schudde het hoofd. En ineenen be greep Clara wèl.... Begreep, uit het verschijnsel, dat precies het begin was van de crisis, zooals ze die op dien ge- denkwaardigen morgen in het zieken huis hadden gezien, dal Henri hier was op het grensgebied van de leugen: het verzwijgen met een oneerlijke bedoe ling. Was de dokter maar hier; in elk geval zou ze hem dit schrijven: het zou hem erg interesseeren. Ja, ja, de dokters, vonden het een interessant ge val, maar zij zat in angstAls zijn gedachten in die richting doorgingen, dan zou hij 't weer zoo angstig-benauwd krijgen. Maar Henri, die een oogenblik mes en vork had neergelegd, nam ze weer op, en scheen zich er over heen te zet ten, dat hij ergens niet bij kon. Hij beek haar aan, glimlachte, en glimlachte haar angst weg. Enfin, zei hij, en dat „fin" was het einde van alle donker gedenk, „ik wil die menschen wiel eens hooren praten over hun land, en hoe ze zich 't beste bestuur denken." En Clara knikte nadenkend. Het was toch eigenlijk wel griezelig dat hij in zoo'n andere gedach- tenwereld leefde, waarin ze maar van tijd tot tijd een kijkje kreeg; een wereld commissie van onderzoek der gemeente rekening over 1931. De commissie heeft geen bezwaar tot voorloopige vaststelling. De heer Straub zegt hierbij dat de commissie en hij per soonlijk geen aanmerking hebben, doch dat hem is opgevallen dat de timmerlie den niet alle hetzelfde uurloon bereke nen; ook dat de prijzen van de kolen bij Chr. Kole ongeveer gelijk zijn aan die welke bij de vereeniging worden be taald. Indien er nu zoo weinig verschil in prijzen is had hij gaarne dat de ge meente bij de particuliere kooplieden koopt, aangezien de middenstand tegen woordig niet veel verdient. De Voorzit ter zegt dat in 't vervolg hieraan ge dacht zal worden. De rekening wordt voorloopig vast gesteld. Inkomsten 64.679, uitgaven 62.168, batig slot 2511. Kapitaal- dienst inkomsten en uitgaven 6622. Overeenkomstig het rapport der com missie keurt de Raad z.h.st. goed de re kening van het Burg. Armbestuur 5n ontvangst op 15860, in uitgaaf op 13955 alzoo met een batig slot vair 1905 en de begrooting 1933 in ont vangst en uitgaaf op 11117. De gemeentewerkman A. v. d. Velde heeft volgens mededeeling van den bur gemeester geruimen tijd de betrekking van grafdelver waargenomep,<4Éi daar dit ook veel van zijn vrijÜr tijd heeft gevergd, wordt voorgesteld hem hier voor een gratificatie van 10 te geven, waartoe de Raad m.a.s. gunstig beschikt, dat hij geen bezwaar heeft nu blijkt dat nadat de heer Straub had opgemerkt,, hierbij ook door v. d. Velde in zijn vrij en tijd is gewerkt. Hierna volgt vaststelling rooilijn voor op het perceel sectie A no. 857, aan den Achterweg te bouwen woningen. De burgemeester licht toe dat de lijn van de bestaande woningen niet te vol gen is, waarom door B. en W. wordt voorgesteld deze te bepalen op 10 meter uit den as van den weg. Nadat verschillende leden hierover 't woord hebben gevoerd, waarbij er op gewezen werd dat het niet fraai is als de woningen niet in een rechte lijn staan, en gezien dat het hier een krom me weg is, er geen rechte lijn voor de woningen kan zijn, verleend de raad B. en W. machtiging hier naar bevind van zaken te handelen met inachtne ming van den 10 meter uit de as van den weg. Ook de rioleering kwam hierbij ter sprake en zal nader onder de oogen worden gezien. Bij de behandeling van het voorstel tot verlaging der personeele belasting voor biljarten in café's enz. met 1/a en tot verhooging van het tarief voor den grondslag meubilair zegt de burgemees ter dat verleden jaar enkele caféhouders reeds om verlaging hebben gevraagd en dat wel aannemelijk is dat de verdien sten voor die menschen zijn verminderd, terwijl volgens de nieuwe drankwet het vergunningsrecht is verhoogd. De heer Straub vraagt of hier ook de melksalon onder begrepen is. Hij zegt dat daarin toch niet van vermindering van biljartspelen gesproken kan worden, daar de biljart bijna altijd loopt. Nadat hem was medegedeeld dat de wet geen onderscheid toelaat, besluit de Raad z.h.st. deze belasting met 50 pet. te verlagen. Omtrent de verhooging van het tarief voor den grondslag meubilair met 50 pet. merkt de voorzitter op, dat B. en W. alle uitgaven voor 1933 zooveel mo gelijk hebben besnoeid maar toch an dere bronnen van inkomsten aange boord zullen moeten worden en, daar deze belastingen voor September moe ten worden vastgesteld, is dit nu reeds aan de orde gesteld.. Bovendien drukt die belasting zeer weinig op de minst gegoeden terwijl iemand wiens meubi lair op 10.000 is geschat maar onge veer 70 meer betaalt. De heer Hoogstraate zegt dat hij aan vankelijk van meening was dat het be- zóó vreemd aan die waarin ze vroeger samen hadden geleefd, en waarin zij nog was. Vroeger zou hij hebben ge zegd: „Och zoo'n vergadering van eer- zuchtelingen en intriganten! Vaderland! Jawel, dat is de leus. Maar ze denken alleen om eigen voordeel!" Maar dat be stond nu niet meer: menschen, die iets anders zeiden, dan ze meenden.God, als 't maar waar was, wat de dokter zei: dat die afwijking maar tijdelijk zou zijn. In eens was haar vreugde weggevallen; ze voelde dien man, dien lieven jongen van haar, waar ze vanmorgen nog zoo gelukkig mee was geweest, als een, ja een krankzinnige Haar gedachten aarzelden voor het begrip. Ze huiverde. Heb je het koud? vroeg Henri, die al ongemerkt een poosje met bevreem ding naar haar had zitten kijken. Och nee.... 'n beetje misschien, voegde ze er haastig aan toe, om verder door-vragen te voorkomen, Nu, i laten we dan opstappen. Ja, maar laat ik dan even, hier maar, telefoneeren. Goed, dan betaal ik terwijl.... Dus: vanavond ga ik daarheen. En jij? Ik ga mee. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5