BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. BEURSTHERMOHETER. ZEEUWSCH PROFETENBROOD ïïlorpen perKUfl., TUamjIzcleïïollerdcunf GOES. VUSSINGEH. WALCHEREH. ZUID-BEVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D KORT ZEEUWSCH NIEUWS. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT, Konlnkl, AMSTERDAM, 12 Augs, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 2e 1. '32 1000-5 10iy8—101%. Ned. 17 IOOO-41/2 1003/4—1003/4'. Ned. 31 1000-4 97i/2—97y4. Ned. 32 1000-5 10iy8— 10iy8. Certificaten-3 77%77%, Cert. N.W.S.-2% 65%—65%. O. Indië 22 doll. 1000-6 95%-^95%. O. Indië 23 pndst. 100-6 74%—74%. O. Indië 16 1000-5 96%—96%. O. Indië 26 1000-4% 91—91. Duitschl. pd.st. 100-7 5757%. Duitschl. 30 1000-5% 42%—43%. Engl. W.L. 50-200-5 72%—71%. Engl. F.L. 50-200-4 76%f Zeeuws. Hyp. B-5 9898. Zeeuws. Hyp. B-4% 89%91%. A Amsterd. Bank 9898%. delburg, en natuurlijk demonstreerde .zich een en ander ook weer des avonds aan het station. Maar het aantal auto's, autobussen en toeringcars, dat zoo'n dag den Sloedam passeert met bestem ming naar Middelburg is groot en een schatting van 4000 vreemdelingen zal wellicht niet te bestrijden zijn, waarbij wij dan ook denken aan de in hotels en pensions op Walcheren vertoevenden, van wie zeer velen op den Marktdag naar „stad" komen. En nu weten wij, dat er onder de dag- jesmenschen een niet onbelangrijk deel is, dat het twaalf uurtje medebrengt, maar een niet minder groot deel koopt toch hier wat noodig is om den inwen- digen mensch te versterken en dranken kan men toch zeker niet mede nemen, zoodat ieder toch iets moet besteden. Als men van een eenigszins verdekte plaats de Nederlandsche gasten onder elkaar hoort spreken, dan is een uit roep als: „wat een mooie stad" of iets dergelijks niets bijzonders. Zij, die zoo spreken, zijn weer de beste propagan disten voor bezoek van anderen. Trou wens alles wijst er op, dat de krachtige reclame, die op allerlei wijze voor be zoek aan onze stad en ons eiland wordt gemaakt, succes heeft. Het aantal prent briefkaarten, dat op zoo'n dag verzon den wordt, wijst ook op zeer druk be zoek, en wij constateerden dit o.a. toen wij toevallig den inhoud van de postbus aan het station zagen. In de binnenstad was het gisteren af en toe overweldi gend en bijv. in de Lange Delft stonden meermalen rijen auto's enz., die moesten wachten voor doorgang kon worden verleend. „Het lijkt wel Parijs", was een niet al te overdreven opmerking. O.a. het Stadhuis mocht zich in een druk bezoek verheugen, al komt men dan niet aan de cijfers van vorige jaren. Bezoekers, die" Woensdag het belichte Stadhuis hadden gezien, noemden dit „een sprookje gelijk". Voor het vervoer van het groot aan tal auto's had men op de lijn Breskens Vlissingen beide motorveerbooten in gebruik. Vluggere spoorwegverbinding, MIDDELBURG. Degenen, die aan de directie der N. S. verzocht hadden om een snelleren loop van den boemeltrein die tot nu toe om 19.15 van Roosendaal vertrekt en eerst te 21.39 te Vlissingen aankomt, hebben succes gehad. Van de directie der N. S. kwam ant woord in, dat aan den wensch zal wor den voldaan met ingang van 2 O.ctober. Het vertrek uit Roosendaal blijft be paald op 19.15, doch verder worden de tijden van 1 tot 12 minuten vervroegd. Het vertrek van Goes wordt 20.45 in plaats van 20.51, van Middelburg 21.19 in plaats van 21.30 en de aankomst te Vlissingen 21.27 in plaats van 21.39. De ringrijderij in de Abdij. Voor de dit jaar op Donderdag 25 Augustus te houden jaarlijksche ringrij derij van Vreemdelingenverkeer hebben zich 54 deelnemers aangemeld. Gereden zal worden op twee in plaats van op 3 banen, wat het overzicht van den vreedzamen strijd voor het publiek vergemakkelijkt. Loonsverlaging. Naar aan het Volk is gemeld, heeft de directie van de N.V. The Vitrite Works alhier een loonsverlaging van ongeveer 5 pCt. ingevoerd ingaande 19 Augustus, doch daartegenover staat, dat in plaats van 37% uur, nu 40 uur zal worden gewerkt wat alleen van toe passing is voor hen, die ouder dan 21 en jonger dan 60 jaar zijn. DE KERMIS. Het opbouwen. In een enkelen dag is de Groote Markt gevuld met kramen en tenten, reeds ge heel klaar of nog in opbouw. Allerwegen liggen houtlokken, hijsch- installatie's en onderdeelen van vreem de machineriën, die door de altijd druk doende monteurs gebruikt worden, om daar de kleurige houten „paleizen" of tenten mee op te bouwen. Tractors rijden af en aan, bevelen als „een,twee, C Rott Bankver. 69%69%. A Twentsche Bank 90%91%. A Pref. Jurgens A. 9090%. A De Schelde N.B. 41%42%, A Ver. Papf. v. Gelder 5657. C Am. Car. Foundry 11%10%. C Am. Smelt Ref. 19%19%. C Farbenind. I.G. 72%73%. C U. States St. C. 43%—42%. C C. Publ. Serv. 2%2%. C Nosth Am. Cy. 30%29%. A Born. Sum. H.M. 123123. A Ned. Wol Mij. 45—44. A Singkep Tin M. 100 A J. C. Japan Ln. 3030. A Rotterd. Lloyd 5555%. A S. M. Nederland 531/4-573/4. A Amst. Thee C.M. 28%28%. A Houth. Alberts 30 C Peruvian C. Pr 671/4. A Southern Rlw. 91/4—IO1/4. G Union Pac. Rr. 69y8—68s/8. C, Int. Nickel Cy Sy8-85/8. A Koloniale Bnk. 6262. A N.I. Hbk. 1000 62—62. C Ned. H. M. 1000 70—71%-73%. A Alg. Kunstz. U. 33%32%-33%. C Calvé-Delft 56%57. A v. Berkels Pat. 1919%. A C. Suiker Mpij. 21%20%. A Int. Viscose 7%7%. A Küchenm. 1, Acc. 21%. A Ned". Ford A.M. 113%—113. A Philips Gem. B. 108%—104%-06% C Unilever 107%108-09. C Anaconda Cop. 2019-%. C Bethlehem St. 20%19%'-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 183—187. C A. Gas en El. Cy. 4%5 C Cities Serv. Cy. 5%5%-6, C Midd. West Ut, 1%—1%. A Boeton Mijnb. 12%13. A Kon. Petr. Mpij. 152%—152%-55%. C Contin. Oil Cy. 7%—7%-7%. C Shell Union O.C. 7%—6%-7%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 17—16. drie, allemaal!" klinken op, en allerlei andere geluiden vormen tezamen een vreemd en toch niet onaangenaam „spektakel" dat de rust va nde anders vredige Groote Markt verstoort. Ook op de Kreukelmarkt is men reeds bezig eenige vermakelijkheden in te richten. Natuurlijk volgt de jeugd een en an der met groote belangstelling en helpt, waar het toegestaan wordt, „een hand je" mee. En ook vele andere komen tel kens bij den opbouw een kijkje nemen. Het is nu reeds te zien, dat een heel wat grootere oppervlakte bezet zal worden dan vorig jaar, en er heel wat meer verschil in de vermakelijkheden zal zijn. Zaterdagavond geeft „Arne's Ge noegen'' een concert in bet Bellamypark en wel van 7 tot 8 uur, Zondagmiddag concerteert „Uit het VolkVoor het Volk" uit Breskens op den Boulevard. ARNEMUIDEN. Een begin van brand werd gisteravond ontdekt in 't zaagsel- pakhuis van een bakker. Deze was ont staan in een pak met zaagsel. Door buren werd het brandend zaagsel met| water g'ebluscht, zoodat erger voorko men werd, Doordat een tractor met dorschma- chine op den overweg bij de vroeger be staande wachtpost no. 59, bleef stilstaan, kreeg de personentrein, welke te 16.32 h uit Middelburg vertrekt, eenige minu ten vertraging. 's-HEER ABTSKERKE. In deze ge meente is de zoo gevreesde vlekziekte uitgebroken onder de varkens. Bij den heer N. is er reeds een gestorven. Velen laten de nu nog gezonde dieren inenten. Slachtoffer ter aarde besteld. KRUININGEN. Donderdagmiddag hadj de begrafenis plaats van de op noodlot tige wijze omgekomen J. Waverijn Jstz. Behalve de -familie waren vertegenwoor digd het College van Kerkvoogden der N.ri. Gemeente en het bestuur van het Waterschap Kruiningen. De Pres. Kerk voogd de heer J. Sinke en Dijkgraaf de heer A. J. Lindenbergh spraken waar- deerende woorden over hun medelid in beide colleges. Ds. B. ter Haar Romeny sprak woorden van troost tot de familie en de vele aanwezigen. Twee kransen van bovengenoemde besturen dekten de lijkbaar. RAAD VAN KATTENDIJKE. Gepeperde discussie over be lastingaanslagen. Donderdagmiddag vergaderde de Raad van Kattendijke. Voorzitter de heer De Graaff, burgemeester. Alle leden aan wezig. Er ontspint zich eerst een breedvoe rige discusie over de notulen der vorige raadsvergadering. De heer Hunders- m a r c k heeft toen betoogd, dat de Raad van Beroep wetschennis heeft ge pleegd, waarop de heer Lindenbergh zeide „dat die geloofd moet worden". Tenslotte werd men het eens over een redactie waaruit blijkt, dat de heer Lin denbergh den Raad van Beroep wil ge- looven. Verder maakte de beer Hunders marck aanmerking op 't al of niet aan nemen van een begrooting B. A. en is hij er ontstemd over dat anderen van achterstallige hondenbelasting ontheven zijn en hij niet. De Voorzitter: Van U was het te halen, van de anderen niet, die waren armlastig. De heer Hundersmarck: hadden die dan geen huishouden? De Voorzitter leest hierna een ingeko men schrijven van den heer Hunders marck voor. De inhoud is onbegrijpelijk. De Voorzitter zegt, dat het eigenlijk idioot is om er op te antwoorden. Het schrijven handelt over de heffing van schoolgeld en hondenbelasting. De heer Hundersmarck wil een besluit van den Raad. De Vo o r z i 11 e r zet uiteen, dat de Raad in deze niet te beslissen heeft. B. en W. zijn vrij, om een persoon voor lopig niet of in het geheel niet aan te slaan. Hij zegt tegen de mede-ondertee kenaars, de leden Meijer en Molhoek, „Jullie hebben iets geteekend, waar je niets van begreep, een volgende maal teeken je iets waar je last mee kunt krijgen." De heer Molhoek wil iets vragen, om te leeren", waarop de Voorzit ter zegt „dat de Raad geen schooltje is'.' De heer Hundersmarck blijft aanhouden op een raadsbesluit en de voorzitter zet nogmaals uiteen, dat de Raad in het onderhavige geval niets te besluiten heeft. De heer Hundersmarck raakt daarna in discussie met den heer Lindenbergh, over diens inkomstenbe lasting-biljet. Intusschen geeft de voor zitter den heer Meijer den raad, als deze iets niet begrijpt, niet achter Hunders marck e.d. aan te loopen, maar bv. eens bij het Goesche raadslid mr. Goedbloed te informeeren. De heer Hundersmarck heeft nog een schrijven ingezonden. Dit maakt er aan merking op, dat tijdens den zwemwed strijd van de zwemclub ,,'t Sas" den weg langs het kanaal voor het verkeer afgesloten was en er „tol" geheven werd. De Voorzitter zet uiteen, dat niet van „afsluiten" gesproken kon wor den en er zeker geen „tol" geheven werd. Nadat deze kwestie afgehandeld is leest de voorzitter een schrijven voor van den heer Huystede, waarin deze be zwaar maakt tegen zijn aanslag in de hondenbelasting. De voorzitter looft 100 gulden uit voor dengene die het schrij ven begrijpt en stelt voor, het voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten. Een volgend schrijven van den heer Huystede is nog onbegrijpelijker dan het vorige. De voorzitter zoekt enkele der vele aangehaalde wetsartikelen op en nu blijkt, dat de inzender den Raad van Beroep verwisseld beeft met den Gemeenteraad. Ook dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt de gemeenterekening 1931 vastgesteld in ontvangsten op 42.048, uitgaven op 39.352. De hee- ren Hundersmarck en Molhoek blijven buiten stemming. De rekening B. A. 1931 wordt vast gesteld in ontvang op 1725, uitgaven op 1574. De begrooting B. A. 1933 sluit met 1725 Vervolgens wordt eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan mej. v. d. Ende en besloten mej. S. Bakker te be noemen voor het eventueel les geven in vervolgonderwijs. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wordt besloten de borgstel ling voor den ontvanger op 3000 te bepalen. De ontvanger zelf had dit be drag reeds voorgesteld. Bij de rondvraag maakt de heer Hun dersmarck er aanmerking op, dat de school te Kattendijke in 3% dag schoongemaakt is. Hij denkt, dat dit niet goed gebeurd is. Van andere zijde wordt evenwel gezegd, dat de school er uitstekend uitziet. De Voorzit ter wijst er op, dat er vlugge en lang zame menschen zijn. De heer Meyer wil een lantaarn plaatsen in het dreefje bij den Achter weg, doch op voorstel van den voor zitter besluit men, eerst af te wachten hoe de toestand daar zal zijn als de nieuwe weg klaar is. Vermindering werkloosheid. Men schrijft ons: STAVENISSE. In den afgeloopen win ter en ook in het laatste voorjaar, had men hier ook nog al werkloosheid. Door den graanoogst, die thans in vollen gang is en door vele werkzaamheden, ver bonden aan de teelt der kleine uitjes, kunnen alle werkkrachten thans benut worden. Jammer, dat de prijs der aard appelen zoo gering is. Thans wordt er hier geladen voor 1.15 per h.l. HOOFDPLAAT. Bij een in opbouw zijnde tooneeltent alhier is Donderdag middag een arbeider van een hoogte van vijf meter gevallen. Ernstig gewond werd hij per auto naar zijn woning te IJzen- dijke vervoerd. A Ned. Scheepv. U. 6059%-60. A H.V. Amsterdam 190%188-90. A Java Cult. Mij. 145—145. A N.I. Suiker U. 94-95-97. A Poerworedjo S.O. 6%7. A Deli Batavia 136%'-137. C Deli Mij. 120—122. A Senembah 136i/2—134. C Chicago Milw. 2s/8—2y8-23/4. A Amst. Rubb. C. 623/4—58%-62. A Deli-Bat. Rubb. 25i/3—25. A Hessa Rubber 33—331/4. A Serbadjadi S.R. 24—23y8-24i/8. Prolongatie 1—1. WIESSLKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 11 Aug. 12 Aug. 8.67 8.63 59.12% 59.16 9.73% 9.73% 34.47 34,46 48.39% 48.36 46.30 46.10 2.48% 2.48% Het 11-jarig dochtertje van D. uit Arnemuiden, werd al fietsende on der Koudekerke door een boerenwagen aangereden, waarbij haar been bekneld raakte. Per auto werd zij naar haar ouderlijke woning vervoerd. De ingeroe pen geneeskundige hulp achtte opne ming in het ziekenhuis te Middelburg noodzakelijk. HET ECHTE. M. PETERSE ConfiseuriPatissier Middelburg (Ingez. Med.) Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam d.d. 11 Aug.: Terwijl de prijsstijging op de goede renmarkt tenminste voor een deel haar oorzaak vindt in voor de toekomstige ontwikkeling van de desbetreffende ar tikelen gunstige verschijnselen, berust de hausse op de effectenbeurzen zoo goed als geheel op psychologische fac toren, en is hier ook de invloed van de speculatie nog duidelijker waar te ne men. Op de New-Yorksche beurs is 't koersniveau, sinds het eind Juni be reikte dieptepunt, met gemiddeld 80 gestegen. Een aantal der meest repre sentatieve fondsen konden in een tijd verloop van vijf weken hun koersen ver dubbelen, in enkele gevallen zelfs ver- drie- of meervoudigen. Ondanks winstnemingen hebben de meeste noteeringen zich vrijwel op het hoogste punt kunnen handhaven. Het is duidelijk, dat een koersverheffing als die, welke wij in de' laatste weken te New-York hebben meegemaakt, zich niet had kunnen voltrekken, als niet van bui ten af de hoop op een algemeen econo misch herstel in sterke mate was aange wakkerd. Inderdaad mag worden aan genomen, dat tenminste voor het begin van de stijging te New-York stemming is gemaakt door officieele kringen, en wel met het oog op de a.s. Presidents verkiezingen. Bij een aanhouden van de economische depressie zou een herkiezing van den te- genwoordigen President wel zoo goed als uitgesloten zijn en men ziet dan ook reeds, dat de tegenwoordige machtheb bers hun uiterste best doen, om door allerlei maatregelen van hoogerhand 'n nieuwe stimulans aan het bedrijfsleven te geven. Wallstreet verdisconteert reeds thans in het koersniveau de ver betering van de conjunctuur, die in ver band met het nieuwe economische pro gramma van President Hoover algemeen in den aanstaanden herfst wordt ver wacht. Of en in hoeverre de New-Yorksche beurs op de juiste wijze op de toekom stige ontwikkeling vooruitloopt, moet natuurlijk worden afgewacht. Van een beurshausse kan inderdaad een invloed ten goede op het bedrijfsleven uitgaan, niet slechts in pshychologisch opzicht, maar ook omdat door een stijging van het koersniveau de credietbasis in vele gevalen automatisch verbetert, 't Tem po waarin de koersstijging in Wallstreet zich heeft voltrokken, bergt echter on getwijfeld groote gevaren in zich en aan Aku -Obl.markt - Unilever Amerika Rubber MARKT Industrie Tabak Philips Suiker Mijnen (Wettig gedeponeerd.) HET DREIGEND LANDARBEIDERS- CONFLICT IN W. i?,EEUWSCH-VLAIAND EREN. Contact verkregen. Gisterenmiddag heeft op het gemeen tehuis van Aardenburg een conferentie plaats gehad van de werkgevers en de organisaties der landarbeiders opgeroe pen door en onder leiding van den rijks bemiddelaar, mr. de Vries. Het resultaat der bespreking was, dat contact tugschen beide partijen werd verkregen en Zaterdag a.s. een bespre king tusschen deze groepen zal plaats vinden over nieuwe arbeids- en loons-1 voorwaarden. deze zijde van den Oceaan heeft men de ontwikkeling te New-York dan ook van het begin af met eenige terughouding gadegeslagen. Wel viel op de Amsterdamsche beurs in de eerste helft der week ook een vas te stemming waar te nemen, maar de handel bleef hier vrij kalm, ook op de dagen, die op de hevigste hausse van Wallstreet volgden. Het meeste profi teerden aandeelen Koninklijke Petro- leum van den goeden invloed, die van New-York uitging. Toen de New-Yorksche beurs tegen het midden der week eenige teekenen van vermoeidheid aan den dag begon te leggen, kon ook de stijging op de Am sterdamsche beurs zich niet doorzetten en tijdelijk kreeg zelfs een flauwe^ stem ming de overhand, waarbij alle leidende fondsen een meer of minder groot deel van het behaalde koersavance weer moesten prijs geven. Het is trouwens opmerkelijk, dat zoowel te Amsterdam als te New-York de omzetten, gepaard gaande met aanzienlijke koersstijgingen, zich vrijwel beperkten tot de leidende beursfondsen, zooals Koninklijke Petro leum, Philips en Handelsver. „Amster dam", terwijl daarentegen de handel in de minder courante aandeelen uiterst beperkt bleef. Dit wijst er op, dat het publiek zich tot dusverre afzijdig heelt gehouden en dat het voornamelijk de speculatieve belangen waren, die de hausse hebben geforceerd. Het is dan ook maar al te begrijpelijk, dat het pu bliek zich in verband met de vroegere ter beurze ondervonden teleurstellingen eenigszins terughoudend toont, en af wacht, of zich inderdaad in het bedrijfs leven teekenen voordoen, die de opti mistische houding van de fondsenmarkt gewettigd doen schijnen. Tot dusverre zijn zulke teekenen nog vrijwel in het geheel niet waar te ne men. De economische crisis en de be lemmering van het internationale han delsverkeer door de verscherping der douane-maatregelen, de contingentee- ringen enz. weerspiegelen zich integen deel voortdurend duidelijker in de cijfers van den buitenlandschen handel der ver schillende landen. In Nederland heeft de uitvoer in Juli slechts 63 millioen be dragen, tegen nog 115 millioen in e overeenkomstige periode van het vorige jaar. In de eerste zeven maanden van 1932 exporteerde ons land voor een waarde van 480 milioen, tegen milioen in denzelfden tijd van 1931, -I siSi £i' Een uitzondering op de algemeen da lende tendenz van onzen export vormt de uitvoer van radio-artikelen, die voor Juli een niet onbelangrijke stijging, n.l. van 2.18 tot 2.72 millioen aantoont. Aandeelen Philips hebben van de pu blicatie der uitvoercijfers nagenoeg geen invloed ondervonden, omdat men overweegt, dat het Nederlandsche bedrijf slechts een deel vormt van het geheele Philips-concern, en de export uit ons land dus geen definitieve conclusies be treffende ..den stand der bedrijvigheid bij de onderneming in haar geheel toelaat. Na aanvankelijk verder te zijn gestegen, is de koers van aandeelen Philips later, in aansluiting aan de algemeen flauwere stemming, teruggeloopen. Het slot was echter weer vast. Hetzelfde geldt voor de meeste andere industrieele fondsen, alsmede voor de overige afdeelingen der beurs. Hoewel de suikermarkt te New-York nog verder opliep, waren suikeraandeelen, onder leiding van Handelsver. „Amsterdam tijdelijk scherp in reactie, waarbij na tuurlijk ook de invloed van winstnemin- gen, na de voorafgegane stijging, zich deed gevoelen. In rubberaandeelen ging aanvankelijk vrij veel om; later was de handel kalmer. Tabaksaandeelen kon den hun koersen vrij goed handhaven, zonder dat de handel grooten omvang aannam. Tengevolge van de herleving der spe culatieve bedrijvigheid op de aandee- lenmarkt was de belangstelling voor obli- gatiën verminderd. Nederlandsche staats- en gemeenteleeningen waren echter in het algemeen goed prijshou dend. De aankondiging van een nieuwe 5 leening Amsterdam tot den koers van 95% oefende geen invloed op de koersen der oudere leeningen uit, of schoon de voorwaarden voor de nieuwe emissie, gezien de betere stemming op

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2