Denevers Frères LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. SPORT. AFLOOP VERK00PINGEN. MARKTBERICHTEN. BEVOLKING. ADVERTENTIEN. NIEUW- ST. JOOSLAND. Keukengebruik, bij Pudding, Gebak, Fruit en Vruchten bowls. einen rits door!" zegt de feestcommissie dan en met een vroolijk hart gaan de Hoi stenaars naar koeien en komkom mers. Tegen den tijd, dat de dorpsbarbier het café binnenstapt om den pianist, die dan in zijn rieten tuinstoeltje achterover leunt en een woesten galop aanheft, te soigneeren, stijgt 'de belangstelling zeer. En als de assistente den recordjager al lerlei lekkere hapjes in den mono komt stoppen, loopt heel het dorp uit. Dan kijkt de „Weltmeister" met zijn ver moeide groote oogen door het lokaal, waar een zwoele benauwde atmosfeer hangt van cigaretten- en pijpendamp en hij speelt: „Das musz ein Stück vom Him- mel sein!" Hij neemt dan een teug kof fie en steekt nog een cigaret op, ter wijl hij met de linkerhand eenige accoor- den aanslaat. „Speule!" roept het publiek. En de „Dauerklavierweltmeister" zet zijn zooveel-duizend-zooveelste nummer in „Ich bin ja heut' so glücklich"; de zaal zingt mee; „so glücklich wie noch nie!" DE GEVAREN VAN DEN WEG! Het gebeurde op een warmen middag, dezer dagen, dat een automobilist, al leen gezeten in zijn vier-persoonswa- gen, op een onbeschaduwd landwegje in de nabijheid van Apeldoorn, ge dreven door de goedheid zijns harten, een moeizaam voortstrompelend oud Veluwsch vrouwtje vroeg, of zij nog ver moest, dat hij haar anders wel even ter bestemde plaats wilde brengen. Het vrouwtje keek verschrikt op, en mompelde in het dialect van die streek „Ach Heer, tegenwoordig is zelfs een oud mensch op den weg niet meer veilig voor die kerels met auto's!" en liep, zoo vlug haar beenen het toelieten naar een dichtbij gelegen boerderij. De automobilist gaf vol gas Ongemerkte boter voor den uitvoer naar België. Men deelt ons mede, dat de veehou ders in de grensstreek van Zeeuwsch- Vlaanderen, die geregeld boter naar België uitvoeren, thans een bewijs kun nen krijgen, inhoudende een vergunning om de voor België bestemde boter o n- g m e r k t in grensrichting te vervoe ren. De officier van den marinestoom vaartdienst le kl. C. B. Eenhoorn, die nende bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, wordt den 27sten September ter beschikking ge steld. De a,s. hervorming van Duitsch rijkskabinet. Officieel werd medegedeeld, dat rijks- president von Hindenburg, rijkskanse lier von Papen heeft ontvangen, die hem rapport uitbracht over den binnenland schen politieken toestand. Voorts heeft de .irijkspresident von Neurath ontvangen. Betreffende het re sultaat der bespreking met den rijks kanselier zijn de meeningen van zeer uiteenloopenden aard. Men neemt aan, dat een reconstruc tie der rijksregeering zal plaats hebben met Adolf Hitler als rijkskanselier Volgens deze lezing zou dan Von Papen de portefeuille van buitenlandsche za ken krijgen en vice-kanselier worden Strasser zou rijksminister van binnen- landsche zaken worden, en Göhring mo gelijk rijksminister voor verkeerswezen De overige departementen zouden on veranderd blijven. De rijksminister van Neurath zou wederom ambassadeur te Londen wórden, en von Gayl ober president van Oost-Pruisen, Van officieele zijde kunnen deze com binaties niet worden bevestigd. Een de finitieve beslissing is in geen geval ge nomen, Von Papen zal heden de leiders der centrum-partij ontvangen, en later mogelijk ook Hitier en Hugenberg, Het is niet slecht bedacht, daar op deze wijze de gematigde Hitlergroep, de radicale Strassergroep en de zgn, mi litaire groep-Göhring dan elk een rijks minister zouden bezitten en event, te verwachten oneenigheid in de nat.-soc partij daardoor wellicht te verhoeden ware. r3S'-ren kon m,en in en buiten de geeringswijk inderdaad overal dezelf- riikJba^ J?00ren: „Wordt Hitler nu SennpiiT i nie^" en merkwaardig b;; to£> 1° men zo°wel bij voor- als i j- anders van de Hitlerbeweging fen "Tnd dezelide opmerking: j, La ten wi, hopen van niet". alc P^.°n?m^ueiiWordt dan ook £eheel n rf A °e, k,aJ 0n beschouwd; er is aan dat de dingen b.v. aan net eind van c\o -ur^i ders uit zullen zien k ®r W8er Het is b.v. nog de vraag of von Pa pen bereid is voor Hitier plaats te ma ken, -en minister van buitenlandsche za ken te worden. Maar et zal ditmaal wel een en ander van afhangen, hoe het centrum, dat men zeer noodig heeft, over het dulden van een kabinet Hitler-Papen-Schleicher denkt. Men weet slechts, dat het cen trum tegen het rijkskanselierschap van Hitier geen bezwaar heeft, en zelfs een dergelijk kabinet, liefst met zooveel mogelijk verantwoordelijkheid voor de nat.-socialisten dringend wenscht. De opstandige beweging in Spanje. Volgens berichten die laat in den mid dag uit Madrid te Parijs zijn ontvangen, heeft de Spaansche regeering de gou verneurs der provincies Malaga, Cadiz i Huelva instructie gegeven troepen gereed te houden voor een opmarsch naar Sevilla, waar generaal Sanjurjo zich tot gouverneur-generaal heeft uit geroepen. Bovendien zijn reeds troepen uit an dere provincies naar de omgeving van Sevilla gezonden. Niettemin is de revo lutionaire beweging reeds overgeslagen op Jerez. Gendarmerie en brandweer hebben de zijde gekozen van generaal Sanjurjo, Volgens 'n door 't Spaansche ministe-» rie van binnenlandsche zaken gepubli ceerde officieele mededeeling, heeft de regeering in de stad Madrid zelve overal de orde en r u s t kunnen doen herstellen. Het aantal insurgenten, dat bij de straatgevechten om het leven is gekomen, bedraagt met het aantal doo- delijk getroffen soldaten, vijf. Teneinde den indruk te versterken dat de opstand ook door de burgerbe volking wordt afgekeurd, heeft de vei ligheidspolitie de vakvereenigingen ge prest een demonstratie te organiseeren. Een groot deel der arbeiders trok in de morgenuren in gesloten rijen met repu- blikeinsche en roode vlaggen door de straten der stad. Eenige arbeiders dron gen daarbij een officierscasino binnen, waar zij de aanwezige actief dienende officieren tegen den grond sloegen. De republikeinsche garde heeft daarna de rust hersteld. Voorloo-pig bewind in An- dalusië? Hoewel de regeering te Madrid en in de meeste andere deelen van het land den toestand meester is, schijnt in An- dalusië generaal Sanjurjo de situatie voorloopig te beheerschen. Naar verluidt heeft hij reeds gisteren avond een kabinet gevormd waarin ge neraal Barrera de functie van minister van oorlog waarneemt, terwijl het be vel over de guardia civil in handen is gelegd van generaal Capalcanti. Tenein de allerlei geruchten van tevoren reeds den kop in te drukken, wordt van offici eele Spaansche zijde medegedeeld, dat ex-koning Alfonso waarschijnlijk niets met deze tegen de republiek gerichte beweging te maken heeft. De markies de Torres, een der meest vertrouwde vrienden van ex-koning Al fonso, deelde gisteren eenigen journalis ten mede, dat noch hij noch de naaste familieleden van den ex-koning eenig bericht uit Spanje hadden ontvangen en dat zij zelf uitsluitend op de persberich ten waren aangewezen. Zoo is de toestand op het oogenblik. En de reden van dit alles? Toenemende ontevredenheid en ver twijfeling door de gestrengheid der -wet tot verdediging der republiek. De correspondent van de Times weet daar een boekje over open te doen. Hij gewaagde van een inval der politie, eenige dagen geleden, in het gebouw van de nationalistische club te Madrid, waarbij 46 personen gearresteerd wer den. Er werden in die club eenige pisto len gevonden, doch volgens het bestuur was een pakje, wapens bevattend, kort voor de politie kwam, aan de club be zorgd, en had noch het bestuur noch de leden iets met de zaak te maken. Ook in de nationalistische clubs te Vigo, Burgos en Bilbao werd door de politie huiszoeking gedaan; deze clubs werden gesloten, De politie heeft het gebouw gesloten van de Accion Espanola, het monar chistische orgaan, omdat het heette dat de monarchisten geld aan het inzame len waren. Dit zou echter alleen ge schied zijn ten behoeve van het doen houden van lezingen door buitenland sche professoren. Graaf Villares en de acjvocaat Édu- arda La Iglesia zijn in een trein gearres teerd omdat men zé op afkeurende wijze had hooren spreken over republikein sche politici. Zij zijn in de gevangenis opgesloten. Al eenige maanden ging er in Ma drid een stuk, dat volle zalen trok. „La Cartera de Marina" en passages bevat te waarin een anti-clericale politiek werd veroordeeld en ultra-democrati sche methoden satyrisch werden behan deld. De verdere voorstellingen van dit stuk waren volgens den „Times"-corres- pondent verboden, evenals de opvoering van een soortgelijk stuk. Priesters wer den beboet, omdat zij begrafenissen bij woonden en meisjes gevangen gezet we gens het dragen van emblemen of linten, En zoo van die plagerijen meer. BELGIE Inval in Hongaarsche legatie. Gis terenmorgen drongen ongeveer 15 com den er gewelddaden. Zij mishandelden leden van het personeel, sloegen meube len stuk en verbrijzelden eenige ruiten. Een ambtenaar der legatie en een Bode werden licht gewond. De aanvallers na men de vlucht, doch vier hunner wer den door de politie aangehouden. FRANKRIJK. Ondergrondsche rivier. De bekende priester-wichelroedelooper Abbé Mer- mit heeft op een congres, dat in Tou louse gehouden werd, verklaard dat hij 'n onderaardsche rivier heeft ontdekt, in de omgeving van Parijs. De onder grondsche waterleiding is even breed als de Seine en vindt haar oorsprong in de glets.chers van de Mont Blanc. Deze ondergrondsche rivier kan zeer gemakkelijk geëxploiteerd worden, daar zij een goede bron zou vormen voor de waterleiding van de hoofdstad. De aanslag op het monument te Ren- nes. De politie te Rennes is er in ge slaagd drie van de daders van den bom aanslag die Zondag j.l. is gepleegd op 't Fransch-Bretonsche verzoeningsmonu ment aldaar, op te sporen en te arres teeren. Het blijken drie Bretonsche se paratisten te zijn, waarvan één geves tigd is in Dublin (Ierland) vanwaar hij speciaal voor het plegen van den aan slag naar Bretagne was gekomen. Nog zes andere personen zijn eveneens ge arresteerd, Uit Brest wordt vernomen, dat het taliaansche berg'ngsvaartuig „Artiglio" dat Zondag uit Brest is vertrokken om iet bergingswerk bij het wrak van de ,Egypt" te hervatten 'er wederom in is geslaagd voor 40.000 pond aan goud uit het wrak te bergen. DUITSCHLAND. Alweer een. Tegen de villa van Graaf Moltke te Ober-Salzbrunn (bij Waldenburg), waar een S. A. Heim in is gevestigd, is in den afgeloopen nacht een bom gegooid, waarbij niemand ge- iwetst is. Doodelijke haardroger. De eigenaar van een Berlijnschs kapperszaak was jezig met het kappen van een zijner vrouwelijke klanten, toen hij plotseling in de cabine naast die, waar hij zelf zich jevond, een hevig gillen hoorde. Onmiddellijk snelde hij toe en zag, dat op den grond naast de klant, die zij be diende, zijn assistente lag, met het ge laat naar beneden, terwijl haar hand krampachtig een haardroger omklemde. Terstond werd de electrische stroom uitgeschakeld en een dokter ontboden. Bij het onderzoek bleek, dat de kap ster reeds was overleden, gedood door dén electrischen stroom. Dezer dagen had de kapper zich-voor de rechtbank te verantwoorden wegens dood door schuld. Hij werd ervan be schuldigd, dat hij bij de uitoefening van zijn beroep niet de noodige voorzorgs maatregelen in acht had genomen en zoodoende schuld had aan den dood van zijn ondergeschikte. Uit het ingestelde onderzoek was na melijk gebleken, dat een der isoleerende deelen van het apparaat had losgelaten, zoodat de kapster bij het inschakelen van den haardroger den stroom door het lichaam had gekregen. Volgens de deskundigen echter, die als getuigen gehoord werden, kan nie mand voor een dergelijk ongeval verant woordelijk gesteld worden. Zelfs een dagelijksche controle van het apparaat zou de mogelijkheid niet hebben uitge sloten, dat op een gegeven oogenblik een schroef los had gelaten zou hebben met alle noodlottige gevolgen van dien. De constructie van het apparaat was echter volgens de meening dezer deskundigen, verouderd. De nieuwere modellen bie den een grootere mate van veiligheid. De raad van arbeid was daarom van ge voelen, dat men den betrokken haar droger tijdig door een meer modern ap paraat had moeten vervangen, waarop de verdediger van den kapper terecht de opmerking maakte, dat het dan de taak is van de arbeidsinspectie ervoor te zorgen, dat alle gevaarlijke apparaten door betere worden vervangen. Overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het openbaar ministerie werd de kapper dan ook van verdere rechtsvervolging ontslagen. RUSLAND. Spoorwegongeluk, Betreffende het spoorwegongeluk bij Bakoe in den Kau- kasus werd medegedeeld dat bij deze treinbotsing 29 personen om het le ven zijn gekomen en 69 anderen ten dee le ernstig zijn gewond. Drie spoorweg- employeés, die hun plichten hadden verzaakt, zijn gearresteerd. SYRIË, Plunderingen. De „Times" ver neemt uit Cairo dat onder de werklooze zijde-arbeiders in Syrië, wier aantal 20.000 bedraagt, ernstige onlusten zijn uitgebroken. De werkloozen hebben eenige winkels waar Japansche zijden stoffen werden verkocht, geplunderc De Fransche autoriteiten verklaarden zich bereid te overwegen, het invoer recht op Japansche zijden stoffen met 100 pet. te verhoogen. CHINA. Groote brand. Naar wordt gemeld is in Moekden een geweldige brand uit gebroken. Geruchten beweren, dat de brand is aangestoken door Chineesche vrijwilligers in burger. De strategische belangrijkste punten van Moekden wor den door de Japansche tanks bezet ge houden om de van alle kanten De Postduivenvereniging Storm vogels te Ierseke heeft gevlogen van Meuvile 105 km. los 10.20 uur. 1, 2, 3, 4, 5, 8 en 11 W. v. Haver; 6, en 9 D. van 3oven; 7 en 10 A. de Wee. Eerste duif 12.02. Laatste duif 12.25. Dezelfde vereenxging vloog met oude duiven van Dax. Tot Woensdagavond arriveerden slechts 2 van al de 26 dui ven. De zwemster Lily Copperstone uit ^fieuw-Zeeland heeft getracht het Ka naal over te zwemmen. Ze ging om 12.46 uur bij Kaap Gris Nez te water maar staakte haar tocht na 5 uur wegens cramp. De Olympische Spelen. In de Olympische zeilwedsstrijden zijn thans de beslissingen in twee van de vier afdeelingen gevallen. Zij brachten een Zweedsche en een Engelsche over winning. In dit gedeelte der Olympische Spelen hebben de Vereenigde Staten dus niet, zooals in andere takken van sport, hun overwicht doen blijken, In de 6 meterklasse kwam de gouden medaille aan den Zweed Holm met „Wizby", in de 8 meterklasse aan den Engelschman Churchill met „Angelita". Notaris Kram van Kapelle heeft Woensdag geveild een winkelhuis (waar in kapsalon) aan de Paardemarkt te erseke. Hoogste inschrijver J. C. 'olderman c.s, 1510; idem aan de Paardemarkt (manufac turenzaak), hoogste inschrijver J. C. Polderman c.s. 1200. Gunning aangehouden tot 12 Augs. De twee andere huizenij werden resp. ingeschreven door de heeren D. v, d. Vrede voor 2711 en P. Hoogstrate voor 2400, maar niet gegund. aan- munisten, waarschijnlijk Hongaren, de I stormende vrijwilligers in bedwang te Hongaarsche legatie binnen en pleeg-l houden. Mi ddelburg, 11 Aug. Aangevoerd door Walchersche boe rinnen (officieele prijsnoteering) Boter 0.6714. Kipeieren 3.60. Poelje-eieren ƒ2. Eendeieren 4. Kalkoeneieren 5, Aangevoerd door handelaren: Boter 0.65. Kipeieren 3,50. Kalkoeneieren 5. Particuliere prijs: Boter 0.75. Kip eieren 4.50. Poelje-eieren 3. Eend eieren 4.50. Middelburg, 11 Aug. Exportvei ling. Tomaten (UCB) A 7.70, id. (buiten UCB) B 9.10, roode bessen 9, suikerij peren I 2.303,20, idem II 1. Middelburg, 11 Aug. Op de groenten veiling deden: uien 56, zilver uien 613, spinazie' 0,12, stoksnijboo- nen 714, peulen 67, zuring 23, stamsnijboonen 28, stokprincessen 14, stamprincessen 49, postelein 17, au gurken 324, alles per kg. Peen 36, rapen 1,5, kroten 0,13, rammenas 2,5, radijs 1, uien 2,54,5, selderie 0,52, peterselie 0,51, rhabarber 12, alles per bos. Savoye kool 2,56, roode kool I2,5, andijvie 0,54, kropsla 13, bloemkool 16, komkommers 14, al les per stuk. Cantonner witkrop 1213 per kist. Aardappelen 2744, id. poters 2527, blauwe eigenheimers 2961, id. poters 16, gele eigenheimers 3335, al les per 25 kg. Fruit: tomaten 116, roode bessen II17, pruimen 1927, abrikozen 70, frambozen 3450, druiven 6465, mo rellen 4044, alles per kg. Meloenen 5 36, perziken 4, antisjokken 3, alles p stuk. Bloemen: dahlia's 25, gladiolen 1 6, zinnia's 12, asters 1, alles per bos Gipskruid 8 per kist. VU ss sin gen, 10 Augs. Op de vei ling werden' de volgende prijzen besteed Late aardappelen 65, hlau-we Eigen heimers 6171, witte aardappelen 55 56 per 35 leg; doppers 21—22, tomaten 13, Wagenaars 1—3, stoksnijboonen 13, id, stam 4—6, princessen 7—10: witte kruisbessen 4—14, id. roode 12. witte bessen 11—25, id. roode 14—2)7: pruimen 25—31, morellen 35, spuitjes 10—11, Oomsikinderen 19—22, suikerij 5—6, Langstaart 14, zomeraagd 15, per zikappel 8, Madaleine 16—25. sninazie 1—5, postelein 5—7, alles per kg; (kip eieren 33 per 10; roode kool 3—6, sa voijekool 4—6, bloemkool 2—10, 'slla 2—3, komkommers 1,5—3, netmeloenen 21—27, suiker meibenen 21—23, car- bonkel 20—31, annanas 32 alles per stuk; selderie 2—3, ramanas 3, peeu 5— 6,5, uien 33,5, rapen 23, karoten >3 —3,5, lelies 10—11, gladiolen 3,5U dahlia's 4, alles per bos; peterse|Iie 1— }spj> .iod raoppq '09—SS otAfipuu 'f augurken 20—26 per 10. Goes, 10 Augs. Veilingsvereenigin|g Zuid-Beveland. Export veiling n.m. 12 u.roode bes: :sen f 6.0— per 100 kg. 7 Kleine veiling n.m. 2 u.roode bes sen 59, blauwe druiven 74, tomaten 6—14, stoiksnijlboonen 8—14, id1, stam 2—7, stokprincessen 8—16, Roem van Holland 5—8, dubb. Princessen 2—3, perfectboonen 57, Wagenaars 1 2, sjalotten 2, zilveruien 7, aardappelen 1— 3, a'lles per 100 kg; bloemkool 4—7, iid. 2e soort 1—3, uitschot 0.50—1, gr. savoijekool 2.60, meloenen 12—30, witte komkommers 1—4, id. groene 1—4, au gurken 0.15—0.36, 'kropsla 2.10—3.80, andijvie 3, alles per 100 stuks; wortelen 3—6, karoten 1, bloemen 2, alles peir 100 bos. Kapelle, 10 Aug. Groote veiling 1 uur n.m. Roode bessen 6.4012,10, dub bele boonen zonder draad 4.50, beiden per 100 kg. Kleine veiling. Frambozen 3162, roode Dessen 410, kruisbessen 310, oranje pruimen 27, prince pruimen 31, Czarpruimen 27, Eldensche hlauwe 11 21, Washington pruimen 4355, Kouwe- lijnen 23, blauwe pruimen 2129, Belle de Louvain 18, zure morellen 1625, bl. druiven 70, madeleinen 923, Earley Victoria 414, Keswick 310, Duches- se d'Oldenburg 312, Zomeraagt 410, Perzikappel 414, Mr. Gladstone 511, St. Jansappel 814, zoete koolappel 5 13, zoete Yellow 712, Zomerprinces- sen 26, Wasappels 9, Oomskinderen 25, Precose de Trevoux 625, Poire Madame 816, Clapps Favorite 15, N. H. Suikerij 49, Roode Suikerij 26, Spuiperen 46, Bruine Heereperen 3 8, Bergamotten 7, Pollemanperen 58, André Desportes 914, Precose de Juil- let 11, Gele Suikerij 2—6, Honingbeker- tjes 28, Dubb. princesseboonen zonder draad 35, snijboonen 714, trosprin- cessen 1011, Rijnsche spekboonen 6, gele boonen 2, zilveruien 915, spina zie 4, postelein 9, rentegevers z. dr. 9 12, tomaten 813, aardappels 12, al- es per 100 kg. Perziken 57, meloenen 727, bloemkool 47, savoye kool 4, roode kool 2, komkommers 13, augur-- cen 0.160.28, alles per 100 stuks. Krop sla 1.201.80 per 100 krop. Bloemen 48 per 100 bos. Kipeieren 33.50 per 10 stuks. Ooistburg, 10 Augs. Veilings vei"- eeniging „Avicultura''. Aanvoer 84V» kg; prijs f 0.92—1.38 per kg. Amsterdam, 10 Aug. Aardappe len. Zeeuwsche bonten f 45, id. blau wen 4—5, id. bl. eigenheimers f 2.80 3, id. eigenheimers 22.40, id, eigen- ïeimers poters 1.201.60, id. bl. eigenh. poters 1.602. Flakkeesche eigenheimers f 2.402.80, id. bl. eigen heimers f 2.403, id. id. poters 1.20 —1.60. ZOUTELANDE. Ingekomen: S. van Sluijs en gezin, van Koudeker- ke. M. Louws, uit Middelburg. J. J. de Haas uit Rijswijk. 460ste STAATSLOTERIJ. 2de "klasse. 3de lijst. Trekking van Woensdag 10 Augustus. 20.000 20131. 5.000 3339. 2.000 6957. 1.500 8141. 1.000 16233. 400 13907 14965 18955. 200 15392. 100 3969 4659 8177 17339 19229. PRIJZEN VAN f 30. 8911 3757 13122 17141 19846 8911 3757 13122 17141 2984Ü Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. Ondertrouwd: JAC. DE PLAA en ANNIE FLIPSE. Middelburg, 11 Aug, '32. VERKRIJGBAAR VOOR Per maatje. Marasquin 45 ets. Rhum Martinica 45 ets. Kirsch 50 ets. Zuivere Alcohol voor het zelf maken van likeuren 65 ets. Oranjebloesemwater 20 ets. Likeurstokers Langedelft. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3