ASPIRIN BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER. KUNST EN WETENSCHAP. Vandaag heef en droog, KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D KORT ZEEUWSCH NIEUWS. I de heer Robeït van Waes te W e s t- 'morgen misschien koel en nat! Daarom ook in den N zomer nooit zonder, ^Aspirin-tab letten. eenig op de wereld MARKT AMSTERDAM, 11 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 100%— 100%. Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 32 1000-5 101%—101%. Certificaten-3 77%77%. Cert. N.W.S.-2% 65%—65%. O. Indië 22 doll. 1000-6 95%—95%. O. Indië 23 pndst. 100-6 74%—73. O. Indië 16 1000-5 95%—96%. O. Indië 26 1000-4i/a 90»/4b-91. i 4DuitschI. pd. st. 100-7 57%— 57. DuitscM. 30 IOOO-51/2 42i/,-42V8, Engl. W. L. 50-200.5 72—72s/8. Engl. FI. 50-200-4 76—76%. Zeeuws. Hyp. B-5 9898. Zeeuws. Hyp. B-4% 89%-; A Amsterd. Bank 97%98. C Rott. Bank ver. 70%— 69i/2 A Twentsche Bank 90i/2 A Pref. Jurgens A 89%—90. A De Schelde NB. 4iy2—4ls/8. A Ver. Papf. v. Gelder 5856. C Am. Car Foundry 10%lij. C Am. Smelt Ref. 15%—19%. C Farbenind. I.G. 72%72%. C U. States St. C. 39%—43%. C C. Publ. Serv. 2%2%. C North Am. Cy. 2730%. A Born. Sum. H.M. 123123. A Ned. Wol Mij. 4045. A S ngkep Tin M. 90100. A J. C. Japan Ln. 2930. A Rotterd. Lloyd 5655. A S. M. Nederland 53% A Amst. Thee C.M. 32—28%. A Houth. Alberts 29%30. C Peruvian C. Pr. 5%6. A Southern Rlw. 7%9%. C Union Pac. Rr. 63%69%. C Int. Nickel Cy. 7%9. A Koloniale Bnk. 60%n-62, A N.I. Hbk, 1000 60—62. C Ned. H. M. 1000 69%—70%-69%. A Alg. Kunstz. U. 31%33-34. A v. Berkels Pat. 17%19. C Calvé-Delft 54%56%. A C. Suiker Mpij. 20%21%. A Int. Viscose 7%7%. A Küchenm. I. Acc. 22-2%. A Ned. Ford A.M. 105—113%. G Unilever 105—107-081/4. A Philips Gem. B. 105—107i/2-09. C Anaconda Cop. 18i/8—20i/t-19s/il G Bethlehem St. 18i/2—20%fn/2. A A.N.I.E.M.—N.B. 180—183. C A. Gas El. Cy. 34%-4%. C Cities Serv. Cy. 5%5%-5%. C Mid. West Ut. 1—1%. A Boeton Mijnb. 1212%-13. A Kon. Petr. Mpij. 148%153-51%. C Contin. Oil Cy. 7%—7%. C Shell Union O.C. 6%7%-7%. A Holl. Amer. Lijn 2%2%. A K.N. Stoomb. Mij. 1517. A Ned. Scheepv. U. 5959%-60%. A H.V. Amsterdam 183%489%-91%, A Java Cult. Mij. 140143-47. A N.I. Suiker U. 91—92-96. A Poerweoredjo S.O. 7%6%. A Deli Batavia 133%136%. C Deli Mij. 1000 117—120. A Senembah 133%136%. C Chicago Milw. 22%-2%. A Amst. Rubib. C. 573/i—62i/t-63</4 A Deli Bat. Ruibb. 24—2f5i/3. A Hessa Rubber 30—33. A Serbadjadi S.R. 22—24. Prolongatie 1—1 WIESSLKOERSEN. handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van de muziekvereeni- ging „Ons Genoegen" alhier om steun wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Met algemeene sternen wordt goedge keurd een besluit in verband met art. 9, 3e lid der Winkelsluitingswet waar bij eenige dagen van het jaar worden aangewezen tot latere sluiting. De gemeenterekening over 1931 werd den raad aangeboden. De leden C. J. Bos en I. Jansen wer den aangewezen om deze in haar geheel te controleeren. HANSWEERT. Woensdagnamiddag heeft burgemeester B. C. de Mul op verzoek van ir. de Regt van de P.Z.E. M. na 'n korte toespraak den electri- schen stroom ingeschakeld. Na deze plechtigheid hebben B. en W. aan de heeren van de P.Z.E.M. en aan wezige raadsleden in den tuin van ho tel „Pavilloen" ververschingen aange boden. Rijksambtenaar in functie mishandeld. THOLEN. Dinsdagmorgen was de Rijksambtenaar v. d. V. te Tholen ter controle van de wegenbelasting aan de Thoolsche brug, toen de vrachtauto van den voerman P. J. te Poortvliet de brug passeerde. Genoemde J. werd door de ambte naren gevraagd naar zijn wegkaart, waaraan gewillig werd gehoor gegeven. J. kwam toen uit de cabine en zeide, dat v. d. V. hem zocht, en dat de bekeuring welke hij voor-eenige weken had opge- loopen, de schuld was van dezen ambte naar. J. hield v. d. V. vast bij den kraag van zijn jas, waarop de ambtenaar hem op de vingers sloeg, opdat J. hem los zou laten. Hierop ontstond, naar de Zeeuw meldt, een bokspartij, waarbij rake mep pen van beide zijden werden uitgedeeld. J. kreeg o.a. een hevige pats op het lin keroor. Hij daagde den ambtenaar ver der uit, met hem buiten de stad te gaan om verder af te rekenen, waaraan natuurlijk geen gevolg werd gegeven. Proces-verbaal is opgemaakt, we gens het mishandelen van een ambte naar in functie. Brand in schuurtje. TERNEUZEN. Woensdagnacht wer den de bewoners van de Kazernestraat alhier opgeschrikt door brandalarm. Er bleek brand te zijn ontstaan in het schuurtje van de woning bewoond door de familie De F. Het houten schuurtje stond spoedig in lichte laaie en brandde met den inhoud geheel af. De politie heeft met brandbluschap- paraten verder uitbreiding van den brand voorkomen. Aan de belendende woningen is eenige schade aangericht. De brand is vermoedelijk ontstaan door smeulende sintels, die in den vuil nisbak waren geworpen. HET DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE AARDENBURG. AARDENBURG. In verband met de staking, welke heden onder de landar beiders alhier en in de omgeving zou uitbreken, had gisterenavond ten stad- huize een bijeenkomst plaats van werk gevers in het landbouwbedrijf onder voorzitterschap van den burgemeester, die in deze optrad namens den rijks dienst. Besloten werd de commissie, die de boeren reeds onderling hadden ge vormd met enkele leden uit te breiden. Deze commissie verklaarde zich bereid met de arbeidersorgan>saties te onder handelen. Over loonkwesties werd ter conferentie niet gesproken. Van dit besluit heeft de burgemees ter kennis gegeven aan de besturen der werknemersorganisaties en besloten deze heden de staking nog niet te doen ingaan. Hedenmiddag zal nu genoemde comm ssie confereeren met de organisa- tiebesturen en zulks in tegenwoordig heid van den Rijksbemiddèlaar, waar door de bijeenkomst te Vlissingen, waarvan giste-en melding is gemaakt, komt te vervallen. dorpe, die het ingenieursdiploma bo vendien nog met onderscheiding ver- Uit Vlissingen wordt gemeld J w^erf- dat het Noorsche s.s. Renteria, zonder hulp is vlot gekomen en de reis naar| Terneuzenheeft voortgezet. Het motorschip „Succes" dat te Hansweert eenigen tijid geleden aan den ketting is gelegd, is weer vrij gegeven. Schilderijen en teekeningen van P. C. Stamperius Beursge bouw, Oostburg Met. van 1 September a s. Het diiettantisme in de schilder- zi,n verplaatst de rijksklerken der di- kunst vloeit onmerkbaar over in het an- recte belastingen L. A. F. van Vorsten- dere; een sch grens is er niet te bosch van Hansweert (inspectie) trekken. Teekenen en schilderen kan naar Eindhoven (Kantoor), en F, C. iedereen doch vraag niet hoe. Góed Schog van Meppel (insp.) naar Hans- teekenen en schilderen kan het meeren- weert (insp.J deej onzer< met ijver en bekwaamheid, leeren, maar met kunst behoeft ook dat nog niets te maken te hebben. Tegenover de techniek staat de bin nenkant. Ik zou niet durven zeggen, dat iedereen verstand van, noch minder ge voel voor, schilderkunst heeft. Wel ech ter kan gezegd worden, dat de mogelijk heid van een meer of minder sterke in nerlijke ontroering nog niet altijd ge paard gaat aan een evenredig vermogen tot vaardige technische verwezenlijking van het innerlijk wellicht heel zuiver en - De marechausseés J. Heemskerk he^ gevoeld en geschouwde, uit Gilze en J. de Graaf uit Sprundel .Stamperius is een van hen, die door zijn voor onbepaalden tijd gedetacheerd S-JTff! -.SÖÏS! bij de brigade te IJ z e n d ij k 'e. Woensdag j.l. werd uit Wiaa rde met dertien oudeD' van dagen, per auto bus een gratis rit naar Walcheren ge maakt. Voor de noodige versnapperin- gen, enz. was ook voldoende gezorgd. Dinsdagavonnd "trad te Waande voor de afdeeling van 'den Cto. Land- arbeidersbond, een lid' van het hoofd bestuur van genoemden bond als spre ker op Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 31 Juli tot en met 6 Augs. in' de .pro vincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Domburg 3, Neuzen 1, O. enij' W. Sou burg 3. Diphtherie: Middelburg 1. De zwemclub te Sluis houdt op 13 Augustus groote wedstrijden op het kanaal van Sluis naar Brugge, Er zal groote deelname zijn uit de geheele provincie alsmede uit België. boven het schilderkunstig dilettantisme uit te komen. En in zijn werk blijkt hij dat hier en daar ook technisch reeds be reikt te hebben. Al is dat dan nog niet overal het geval. Neem bijvoorbeeld, om met het min der goede te beginnen, dien Tinnen schotel met fruit (39). Dat is heel matig dilettantisme, en meer niet. Zelfs de stofuitdrukking is onbeholpen: niemand zal dezen schotel voor tin verslijten. Duinen Cadzand (13) is al evenzeer een niet erg geslaagde worsteling -met het materiaal, een pogen om door 'een moderner behandeling iets te bereiken dat het dezen schilder ditmaal en hier nog niet gegeven was te genaken, Haventje Cadzand (23) is documentair, als gekleurde herinnering aan een hoek je in Zeeuwsch-Vlaanderen, heel aardig de schilderij is echter zonder eenige ontroering en mede daardoor zonder kracht. Hetgeen hier als ontbrekend werd aangeduid, zal men in andere werkjes kunnen hervinden (de zwakke rechter- partij in 49; het huisje in no, 8 etc.) Naast deze kritische opmerkingen kunnen we ook van veel, dat hier hangt, waardeerend getuigen. Het kleine doek je Viooltjes (19) is bijvoorbeeld zeer ge slaagd, mooi warm en diep van kleur en uitdrukking. Het groote doek Herfst (be ter ware „Nazomerte Doorenhut ver dient een bijzondere vermelding, z'n for- sche behandeling, z'n lichtende zonne kleuren stempelen het wel tot 't beste wat hier hangt. In Maashaven Rotter dam (42), Botters Bresk-ens (5 en 6), Pa pavers in glazen pot, zien we Stampe rius-streven naar kloeke en kleurrijk' We melden reeds dat ds. C, Vonk uitbeelding van den onderganen indruk voornemens is Zondag 11 Sept. afscheid Tot des schilders beste werk behoort te hemen van de gemeente te Baar- ontegenzeggelijk een teekening in zwart land. Naar de Standaard thans nader en bruin krÖt: 0ude huisjes te Zierikzee bericht, is de bevestiging te Schiedam (38)- Met eenvoudige middelen en zon bepaald op Zondag 18 September. Als der overdaad van schoolsche doorwerkt bevestiger treedt op de oudste predi- heid heeft Stamperius hier die mooie kant aldaar ds. J, F. Jonkers. De intre- sfeer, dle, om zulke oude huisjes hangt de zal plaats hebben Donderdag 22 Sep- den beschouwer weten te doen gevoe Let op oranje band en Bayerkruls. Prijs 75 c -flng. Med.) t'ember. Ned. Herv, Kerk. Th. E. v. d. Brug, cand. te Wolvega is beroepen te Zoutelande (toez.) len. Enkel ander werk (Kerk Oostburg Brugge, etc.) verraadt aanleg in d'e rich tin£ der lithografie Het is al-met-al een interessante ex positie van een ernstig-willend self-made Ds. I. P. v. d. Waal te Grijpskerke I man, dat een belofte voor de toekomst is beroepen te Rozenburg (toez.) Ds. J. E. Klomp te Ede heeft bedankt voor het beroep naar Poortvliet. in zich houdt. Voor het examen Nijverheidson derwijs, akte Nj, slaagde te Den Haag, de heer J. Steketee te Vlissingen. Brandstichting. In hooger beroep stond voor de Rot terdamsche rechtbank verder terecht 40-jarige winkelier uit Delft, wegens op zettelijke brandstichting, door de Haag sche rechtbank veroordeeld tot drie jaar Voor het examen handenarbeid gevangenisstraf, slaagde te Den Haag de heer G. Wie- Verdachte ontkende, gers te Z a a m s 1 a g. Uit het getuigenverhoor bleek o.m., dat er op verschillende punten in het Bij het te Gent gehouden .examen I perceel spiritus werd aangetroffen, en voor brouwkundig ingenieur is geslaagd dat er bij den tijdig ontdekten brand Amsterdam 10 Aug. 11 Aug. Londen 8.65% 8.67 Berlijn 59.10 59.12 Parijs 9.73 9.73 Brussel 34.46% 34.47 Zwitserland 48.38 48.39% Kopenhagen 46.25 46.30 New-York 2.48% 2.48% Schepen Suiker - Mijue.i Koninkl. Philips Unilever Amerika - Tabak Wettig gedeponeerd.) drie vuurhaarden moeten zijn geweest. De financieele omstandigheden van verd. waren niet rooskleurig; de verzekerings som ad 10.000 ging echter volgens verd. de waarde van het verzekerde ter nauwernood te boven. De procureur zeide dat redelijkerwij ze niemand anders dan verd. den brand, die opzettelijk moet zijn aangestoken, veroorzaakt kan hebben, Eisch: bevestiging van het vonnis, waarvan appèl. De verdediger vroeg vrijspraak van verd., die altijd te goeder naam en faam bekend heeft gestaan. Het Hof veroordeelde verdachte he den weder tot 3 jaar. Doodslag. Voor het Gerechtshof te 's-Graven- iiage stond in hooger beroep terecht de 26-jarige L. van 't Z. uit Rotterdam, ver dacht van doodslag. De rechtbank te Rotterdam had hem deswege veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Verdachte, die kennis had aan „Zwar te Jopie", heeft deze, toen hij haar met een ander in een café op den Schiedam- schen Dijk te Rotterdam aantrof, na een korte woordenwisseling o.a. met haar begeleider, „IJzeren Dirk", met een mes gestoken met het bekende noodlottig gevolg. Verdachte bekende. De procureur-generaal eischte, in aan merking nemend dat hier een menschen- leven is teloor gegaan, bekrachtiging van het vonnis der Rotterdamsche recht bank. De verdediger pleitte een lichtere straf. Het Hof bevestigde heden het vonnis van de rechtbank. GESLAAGD. Geslaagd te Den Haag voor het exa men Duitsch L. O., mej. A. J. Die- leman te Middelburg. DE MARKTDAG. Er heerschte heden weder een ge zellige drukte op straat, van de duizen den van buiten Walcheren waren er 2450, die met de iboot van Breskensi naar Vlissingen waren overgezet, welke boot ook 124 auto's vervoerde. EEN DROEVIG ONGELUK. Betreffende het verdrinken van een jongeman aan de Walchersche kust, meldt men ons nader uit Biggekerke: Op het strand van Groot-Valkenisse onder deze gemeente geraakte De J. in een zich daar bevindende kreek, die bij hoog water onderloopt, en verdween in de diepte. Ondanks gedane reddingspogingen, waarbij de heeren Lous van Westkapel- le en Reijnierse van Middelburg zich bij zonder onderscheidden, mocht het niet gelukken het slachtoffer te redden. DE REGEERING WEER MEESTER IN SEVILLA. Op het ministerie van binnenlandsche zaken werd hedenmorgen vroeg aan de journalisten medegedeeld dat generaal Sanjurjo uit Sevilla verdwenen is. Niet bevestigd is het bericht van andere zijde volgens hetwelk de opstandige generaal gearresteerd zou zijn. Wanneer dit zoo zou zijn, dan zou hij onmiddellijk door een krijgsraad worden berecht. Volgens een derde bericht echter is Janjurjo per vliegtuig naar Afrika gevlucht. De tele fonische verbinding met Sevilla is her steld. In den afgeloopen nacht hebben te Se villa eenige botsingen plaats gehad. O.a. werd het gebouw van de club van grondeigenaren door een aantal arbei dersin brand gestoken. Een gisteren door generaal Sanjurjo naar Lora del Rio gezonden afdeeling die het bevel had een brug op te blazen werd door regeeringsgetrouwe gen darmerie gevangen genomen. Een andere poging een brug te doen opblazen mis lukte. In verschillende steden kwam het tot uitspattingen van republikeinen, b.v. in Granada, waar een huis van een aristocratische club in brand werd ge stoken. Te Santander heeft de menigte het gebouw van een aristocratische zeil- vereeniging, een clericaal partijhuis en andere gebouwen van reactionnaire groepen in brand gestoken. Bij een bot sing met de politie werd één man ge dood. Woensdagavond werd het 3-jarig zoontje van den veehouder A. de J. te AlphenaandenRijn vermist. T oen men ging zoeken zag een knecht het jon getje in een sloot bij de woning liggen. Het knaapje was reeds overleden. Het motorschip „Astrid" dat bij Texel is gestrand, is voor 100 door de firma de Kok te Den Burg aange kocht. Het schip heeft indertijd 35.000 gekost. De twee leden van de (beman ning die nog waren achtergebleven, keeren per fiets naar Denemarken te rug. Heden wordt te Berlijn den I3en Herdenkingsdag van de grondwet der republiek herdacht. De Duitsche comtaunistische rijks dagafgevaardigde C'lara Zetkin heeft in een rede te Moskou verklaard, dat zü de eerste - rijksdagzitting als oudste af gevaardigde zou presideeren. Middelburg, 11 Aug. Op de vei ling waren 26000 eieren aangevoerd. ECipeieren 5456 kg 3.313.35; 56 58 kg 3.50—3.55; 58—60 kg 3.68—3.97; 60—62 kg 3.48—3.82; 62—64 kg 3.61— 3.70; 64—66 kg 3.86. Bruine 5860 kg 3.36; 60—62 kg 3.57; 62—64 kg 3.67; 66 £8 kg 3.87. Eendeieren 3.41. Kalkoen eieren 4. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaand nummer viel de vol gende prijs: f 100: 12458 Goes. Ondertrouwd: A. J. Klaver, 26 j. en C. Schipper 24 j. Getrouwd: H. Constandse, 24 j. en G. A. M. van der Loo, 20 j. AL 74 UREN AAN EEN STUK AAN HET PIANO SPELEN. Wij lezen in het „Handelsblad": Het Noord-Limburgsche plaatsje Horst ligt uit de voegen. Het is ge daan met de heerlijkheid van de lande lijke stilte. De boeren kunnen met hun gedachten niet bij het werk blijven en laten den akker eenige malen per dag een uurtje in den steek om naar het dorpscafé te tijgen. De buurvrouwen vergeten het dorpsnieuws om elkaar op de hoogte te houden met den stand van zaken in de herberg. De jeugd verlaat huis en hoeve om uren lang voor de ge lagkamer post te vatten. In de stille dorpsstraten heerscht een ongewone kermisdrukte. Het is „Dauerklavierweltmeister" Heinz Arntz uit Düsseldorf, die dit alles op zijn geweten heeft. Waarom hij dit eenvoudige plaatsje heeft uitgekozen om het wereldrecord-pianospel te ver beteren, weet niemand. Maar het klein ste kind van de straat en de boer van de verst afgelegen hoeve weet precies te vertellen, hoeveel uren deze record jager ,,'r op hèt zitte" en hoeveel minu ten hij in dien tijd gepauzeerd heeft. In een doodgewoon dorpscafé zit deze razende Roeland vijf dagen en vijf nachten aan één stuk te tokkelen. En van uren uit den omtrek komt men kij ken naar dit wereldwonder. De burgemeester heeft voor deze ge legenheid het sluitingsuur verlengd; de caféhouder het bier van twaalf op vijf tien centen gezet en uit de gemeente naren is een controle-commissie ge vormd om den virtuoos op de vingers te tikken, als een seconde geen muziek gehoord wordt. 's Nachts gaan de heeren comité-le den aan de stamtafel kaarten, terwijl herr Arntz met fiksche marschen en hartstochtelijke operamuziek half Horst uit den slaap houdt. En tegelijk met de ouverture van de dorpshanen komen de boeren hooren, hoe het gegaan is. „In zijn in zaal nie!'

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2