„NEUTRAAL" GLAZEN BINNENLAND. RECHTZAKEN. SPORT. KUNST EN WETENSCHAP. LINTVELT's BAZAR - GOES. GEMENGD NIEUWS. (TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEU WSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1932. No. 187. gebruik van eigen producten de varkenssteunwet in werking. de gages in de koopvaardij. NA DE OPERATIE. uitsluitend voor uw inmaak. Op de vragen van het lid der Twee de Kamer den heer Hermans betreffen' de het gebruik door gemeentebesturen van Nederlandsche producten, speciaal muurtegels en sanitair aardewerk, ant woordde de minister van Binnenland sche Zaken, geen vrijheid te vinden aan het in de vraag neergelegde verzoek te voldoen, Eenerzijds geldt hierbij de overweging dat bij het uitvaardigen van algemeene aanschrijvingen het betrachten van een zekere soberheid geboden is, wil de uitwerking niet verzwakt worden; an derzijds heeft de regeering de besturen van openbare lichamen reeds in het al gemeen gewezen op de noodzakelijkheid van het gebruik van Nederlandsche pro ducten. Uiteraard zijn hieronder ooi begrepen in Nederland gefabriceerde muurtegels en sanitair aardewerk. De varkenssteunwet zal met ingang van 15 Augustus in werking treden. De uitvoering van de wet is opgedragen aan de vleeschkeuringsdiensten, de hef fing zal bedragen 10 cent per kg per geslacht gewicht. De invordering van de belastinggelden zal eveneens door de vleeschkeuringsdiensten geschieden. Gevolg van de inwerkingtreding van de wet zal zijn, dat ook de prijs van alle soorten varkensvleesch met ongeveer 25 cent per kg zal stijgen, dus ook van het zoogenaamde „courante" vleesch. Het Hdbl. verneemt, dat het niet in het voornemen der reeders ligt, dadelijk op 16 Augustus, op welken datum het collectieve contract met de zeelieden afloopt, tot gageverlaging over te gaan, Voorloopig zal de bestaande toestanc gehandhaafd blijven en wellicht begin September zullen de reeders samen ko men, om te overwegen, wat te doen staat. En nog geenszins staat het vast, dat dan tot een gage-verlaging zal wor den besloten van circa 30 pCt. (welke de werknemers in hun communiqué hebben genoemd. De reeders hebben trouwens destijds ook aan de werknemersorgani saties doen weten, dat zij bereid waren over een geleidelijke verlaging te spre ken. Op 16 Augustus zal derhalve een con- tractlooze periode beginnen te loopen. De Haagsche rechtbank heeft den 34-jarigen koopman L. W. van N., die terecht heeft gestaan wegens diefsta' met insluiping, gepleegd op klaarlichten dag in een perceel aan de Klaas van Necklaan te R ij s w ij k, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en zes maanden. Voorts werd de gewezen kantoorbe diende der Bezuidenhoutsche Bankverg W. A. M. die terecht heeft gestaan we gens verduistering van een bedrag van 14000, overeenkomstig den eisch van het O.M., tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 Augustus. De volgende zaken werden behandeld: C. F., 20 jaar, voddenkoopman te Clinge, werd verdacht dat hij op 23 Fe bruari 1932 in de gemeente Clinge, door een samenweefsels van verdichtselen, door namelijk opzettelijk listiglijk, en valschelijk tegen Johannes de Meurisy te zeggen dat hij 400 of 450 Belgische door Dr. Jan Walch, Lastig die visitaties, vond de nieu we vriendin, Ja, wij hebben er niet veel hinder van; mijn man heeft een koerierspas. De medeeling scheen eenigen indruk te maken. Maar meteen hadden de beide nieuwe kennissen eenige behoefte, zich toch eens even tevertreden; ze gingen een oogenblikje op het perron loopen. De visitatie geschiedde toch pas na het vertrek, in den trein, wisten zij. Alleen de pas-controle was hier. Clara was een beetje nieuwsgierig om de passen te zien. Ware het een Duitsch en een Belgische? Maar ze zag de passen niet; bij het uitgaan waren de beide vreemdelingen den douanebeamb te tegengekomen, die hun pas in de zij gang inzag. Franken wilde leenen omdat hij dat be drag noodig had om een partij brons koper te koopen en te betalen bij Eg- germont te Hulst, en dat hij na den ver koop zou komen afrekenen, hetgeen alles onw'aarheid was, en op deze wijze De Meurisy heeft bewogen hem 300 Belg. Franken af te geven. Eisch: Een maand gevangenisstraf. G. W. v. G., 37 j., bediende te Mid delburg, werd beklaagd dat hij zich in September en October 1931 te Middel burg, meerdere malen met het oog merk om zich te bevoordeelen door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtselen tot de Commissie voor de steunverleening aan werkloozen heeft gewend, daar voor te geven als crisiswerklooze en daarbij valschelijk op te geven dat hij resp. 9; 9.20; 9. en 9.verdiende, terwijl hij in wer kelijkheid minder verdiende en de Com missie heeft bewogen hem respectieve lijk 8.50, 8.35, 8.50 en 8.50 uit te betalen. Eisch: Vrijspraak. Zitting Politierechter. H. S., 22 jaar, muzikante, zwervende werd verdacht daT zij op 19 Juli 1932 te Wissenkerke, een rijksdaalder, toebe hoe-rende aan Leendert Louwerse, heeft weggenomen. Eisch en uitspraak 6 dagen gevan genisstraf. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Standen der Zaterdagcompetitie Doelpnt Gesp.Gew.Gel.Verl.Pnt. v. t Afd. A. Kats 9 7 1 1 15 35—13 Goesche Boys II 8 6 1 1 13 438 Colijnsplaat I 8 4 3 1 11 2411 Wissekerke 8 2 6 4 1627 Colijnsplaat II 9 1 2 6 4 1545 Kortgene II 8 116 3 12—41 Afd. B. Wilhelminadorp 9 6 2 1 14 3711 Kloe tinge 9 5 2 2 12 37—21 Nieuwdcrp 9 5 1 3 11 30—20 's Hr. Arendsk. II 7 4 3 8 2928 Goes V 8 3 2 3 8 14—18 Wolphaartsdijk 9 2 7 4 2044 Kapelle II 9 117 3 11—36 Een protest tegen den wedstrijd Wolph.dijkNieuwdorp (32j is nog in behandeling. Afd. C. Krabbendijke 9 8 1 16 4410 lerseke II 9 7 2 14 38—13 H. V. V. 9 6 1 2 13 33—19 Wit Zwart 11 6 1 4 13 38—30 Kapelle I 9 6 3 12 36—24 Wemeldinge 9 5 1 3 11 34—21 Rilland II 8 3 1 4 7 23—21 Waarde 8 2 1 5 5 25—30 Kruiningen II 11 1 10 2 1442 Hansweert III 11 11 881 „De Zwaluwen naar Zeeland. Op Zondag 11 September zullen de Nederlandsche Zwaluwen een bezoek aan Zeeland brengen teneinde een wed strijd te spelen tegen een Zeeuwsch elf tal. De plaats waar de wedstrijd zal ge speeld worden moet nog nader door het Bestuur van den Z. V. B. worden vastge steld. Het Zwaluwen-elftal zal volgens van den K. N. V. B. ontvangen verzeke ring in zeer sterke opstelling uitkomen. Biljartwedstrijd. Maandag speelden de biljartvereeni- gingen de „Goede verwachting" van Lewedorp tegen de vereeniging „De Beurs" in café Beurs te Goes een vriendschappelijken wedstrijd over 8 partijen met als uitslag 495 tegen 564 De reis verliep zooals zoo'n reis ver- loopt, iiet zitten gaat op den duur lang vallen, men leest, men dommelt, en men praat een beetje. Ja, dat geeft dan nog j e meeste voldoening, wat praten met onbekenden, stukjes vreemd leven, van tee verren groeibodem, met heel vreem- e interessen, nu tijdelijk even mee opge- s oten in zoo n voortdaverend treinka- mertje. laar al zijn de omstandigheden voor zoo'n gesprek bijzonder gunstig je moet bij elkaar zitten, en na het af scheid zijn er geenerlei consequenties van voortgezette conversatie de partners moeten toch ook wat in je smaak vallen. Nu, dat was hier wel het geval, althans met de dame, die onder- loud-end was, en veel te vertellen had uit interessante omgevingen, van het Straatsburg dadeijk na den oorlog, van verwikkelde Fransch-Duitsche verhou dingen in families, in gezinnen zelfs. En zoo terloops in het gesprek vroeg ze met een enkel onschuldige vraag wat Jenri dacht van dit en van dat, en er werd tegenwoordig zooveel gesproken over het zelfbestemmingsrecht van de volkeren, er was in den Elzas ook zoo'n partij van autonomisten Dacht u, dat die toekomst had? Het zou een oplossing zijn, zei T-enri. Nietwaar Meneer was dus van oor deel, dat de Elzassers onder het Fran- sche bestuur ook niet heelemaal tevre den waren. Och, nee dat kon wel. Henri begon spraakzamer te worden. Het waren kwesties die hem interes seerden en hij had in zoo lang niemand gehad om daarover te spreken. Dat vrouwtje was ook erg aardig en vlug. Die man minder, die zat met zijn oogen dicht; deed ze maar van tijd tot tijd eens even slaperig open; ja, dat is ook wel de beste methode om je onttrekken aan ptn. in het voordeel van de „Goede ver wachting". De hoogste serie en partij was voor een lid van „De Beurs" met 134 punten in 30 beurten en hoogste serie 30. Uitslag van de Zondag te S c h o r e door de Postduivenvereeniging „de Blauwe Doffer" gehouden wedvlucht van uit Quievrain. Afstand 118 km. Los 10.10 h. Ie pr. Geb. Cok, Kruiningen; 2e M Krc-mbeen, Hansweert; 3e, 10e, 11e, 24e L. Nieuwenhuize, Schore; 4e A. de Klerk, Hansweert; 5e, 9e, 13e, 19e en 21e Chr. Lou.sse, Waarde; 6e, 16e F. Modde Hansweert; 7e J. P. Theenaart, Hans weert; 8e C. de Leeuw, Waarde; 12e 15e, 22e Geb. Smallegange, Schore; 14e 25e P. Sonke, Waarde; 17e, 18e, 20e D J. v. d. Have, Kapelle; 25e M. Willem stein, Schore. Eerste duif 12.12.14 h Laatste duif 12.30.24 h. De Olympische Spelen, Woensdag werd in het Olympisch Zwemstadion te Los Angeles de serie 100 m. rugslag voor dames gehouden. In de eerste serie werd miss Holm (V. S.) eer ste in den nieuwen wereldrecordtijd van 1 min. 18,3 sec. Het Olympisch record stond op naam van Zus Braun (Nederland) met een tijc van 1 min. 21,6 sec. dat te Amsterdam bij een der series werd gevestigd. In de derde serie had mevr. Philip- senBraun het daarin niet al te moeilijk en won gemakkelijk met een tijd van 1 min. 23,8 sec. De Engelsche zwemster Miss Cooper werd tweede in 1 min. 25 sec. Thans zijn in het Olympisch Kunst- tournooi ook de prijzen voor litera tuur bekend geworden. De gouden medaille is toegekend aan den Duitschen schrijver Paul Bauer voor het boek „Kangehenzongha" met den on dertitel „Kampf um den Himalaya". Dé zliveren medaille werd toegekenc aan den Deenschen schrijver Joseph Pe tersen voor het boek „De Argonauten" De Amerikaan Avrey Brundage ver wierf den derden prijs voor een werk over de beteekenis van de amateursport. In de muziek-afdeeling werd slechts één tweede prijs toegekend en wel aan den Tsjechischen componist Joseph Suk voor een symphonische marsch. Voor de Olympische Spelen stonden op het athletiek-programma 29 wedstrijden. Hiervan hebben de Amerikanen meer dan de helft gewonnen: zestien gouden medailles. Van de 23 wedstrijden voor heeren eindigden niet minder dan 17 met nieuwe Olympische records. Bij de dames heeft geen enkel record Los Angelos overleefd. Slechts het oude record voor 800 m. bleef bestaan, doch deze afstand werd thans niet geloopen. Nederlandsche Filmproductie „Visie". Max de Haas, Johan de Haas en Ab. Keyzer, tot op heden resp, manuscript schrijver en filmoperateurs van „Poly goon" te Haarlem, hebben zich ver- eenigd tot een Nederl. Film-associatie te Amsterdam, welke zich onder den naam „Visie" zal wijden aan het pro- duceeren van artistieke films. (Ingez. Med.) vermoeiend gepraat, als je er geen zin in hebt. En Clare was ook een beetje afzijdig geworden, keek wat plaatjes van een geïllustreerd blad. JZe begon wat moe te zien. Hij voelde zich nog fiksch. Herstellen is ook iets heerlijks, je bent zoo vol belangstelling voor die wereld die na maanden weer voor fe open gaat, dat je geen vermoeienis kent. En hi] praate dan ijverig over de Elzassische kwestie, ja, indertijd, in '70, was men in den Elzas niet op Duitschland gesteld, maar de Duitschers hadden het land niet onhandig gekoloniseerd, krachtig en toch met beleid Vindt u met beleid? Ja, dat is anders niet het „fort" van de Duitsche buitenlandsche poli tiek, maar in dit geval.... Clara keek op van haar illustratie. Henri's toon had haar getroffen. Hij sprak veel opener, dan hij vroeger had gedaan. Het was misschien niet voor zichtig, maar och, het waren zulke keu rige menschen.... Maar sedert dien tijd is er veel ver anderd. Het Duitschland van Wilhelm I heeft de katholieken beter positie ge geven dan Bismarck hun toeliet. Het kei zerrijk had steun noodig tegen de soci alisten. En in Frankrijk ging het toen juist een anderen kant uit. Scheiding van Kerk en Staat, een erg sterk door gevoerde centralisatie, met al de amb tenarij daraaan verbonden.... Ongelukken. Op het kruispunt van den rijksweg AmsterdamAmersfoort is Maandag middag een auto in ernstige aanrijding geweest met 'n motorfiets waarop twee jeugdige personen uit Soest waren geze ten. De jongelui kwamen te vallen en schoven met de motorfiets onder den auto door. Eenige meters verder stond de wagen pas stil. De bestuurder van de motorfiets, die uit verscheiden won den hevig bloedde, had inwendige kneu zingen en een gecompliceerde linker beenbreuk gekregen. De duorijder be kwam eveneens een linkerbeenbreuk en ernstige verwondingen. De motorfiets is geheel vernield, de auto zwaar be schadigd. De chauffeur H. J., uit Roermond, die door de rechtbank aldaar veroor deeld was tot een maand gevangenis straf terzake dat hij op 1 Mei 1931 te Maastricht zoo roekeloos en onvoor zichtig heeft gereden, dat hij een voor hem uitrijdende vrachtauto aanreed tengevolge waarvan deze tegen een boom botste, waarbij W. van der Hey- den, die in de cabine zat, werd doodge drukt is door het gerechtshof te 's-Her togenbosch bevestiging van het vonnis geëischt. Verd. ontkende. De zaak hac reeds eerder voor dit Hof gediend en was nader naar dit college verwezen door den Hoogen Raad. Op den Graafschenweg t gen, nabij een der bruggen werd gtis terenmiddag de 10-jarige H. door een zwaren auto overreden. Een der wielen ging over zijn been dat totaal verbrij zeld werd. Een 6-jarige jongen is uit een raam van zijn woning aan de L. Botha- straat te Amsterdam gevallen. Hij is overleden. Maandagochtend moest de 32-jarige schipper J. v. L., met zijn motor op den Goudschen Singel te Rotterdam uitwijken voor een bakkerswagen. Hij nam zijn bocht te groot en botste tegen een motorwagen. In bewusteloozen toe stand werd de ongelukkige opgenomen Het bleek dat hij een gapende hoofd wond en een zware hersenschudding had gekregen. Zijn toestand is uiterst zorgelijk. Zondagmiddag is op den Amstel- dijk te Nieuwe r-A m s t e I 'n vrou welijke A.J.C.-er met haar rijwiel ko men te vallen juist toen achter haar een auto naderde. Alhoewel de chauffeur zijn stuur nog wist om te gooien, be kwam het meisje met het spatbord toch nog zulk een geduchten klap tegen het hoofd, dat zij een ernstige hersenschud ding bekwam. TRAGISCH ONGELUK OP EEN SCHIETBAAN. Een zekere J. C. uit de Heistraat te Helmond, had zich met zijn zes kinderen Dinsdagmiddag naar de schietbanen van de Helmondsche Burgerwacht en Vrijw. Landstorm, gele gen in de bosschen onder de gemeente Bakel, begeven, waar ter gelegenheid van de kermis een schietwedstrijd werd gehouden, waaraan C. zelf ook deel nam. Hij had zijn kinderen meegenomen om hen van straat te houen. Hij bevond zich met hen omstreeks half een in den schietkuil naast de schietberg. Toen er gebeld werd, ten teeken dat het schieten ophield, verliet C. met zijn kinderen den kuil. Plotseling klonk er nog een schot dat het 8-jarig zoontje van C. in het hoofd trof. Het ventje was op slag dood. De politie van Bakel stelt een onderzoek BELEEDIGING IN EEN BEZOEK- REGISTER. Bij een bezoek, dat on langs een Tsjechisch, communistisch ge oriënteerd gezelschap aan Naarden en iiet Comenius-museum gebracht heeft, zijn, naar het „Hbld." verneemt, voor de Tsjechische regeering beleedigende uit drukkingen neergeschreven in het be- Ambtenarij! Nee maar, dat was een uitdrukking die hij, zelf ambtenaar, en zoo'n goed ambtenaar, vroeger nooit ge bruikt zou hebben. Kwam dat nu alle maal, doordat „de leugen" uit hem weg was? Hij had in zijn hart da nwel wat instemming voor die terminologie die lij enkel fronsend placht aan te hooren? De dame had het betoog aangehoord met den eerbied, die een vrouw van een vorige generatie of een bijzonder wel opgevoede vrouw van 't heden toont voor mannelijke redeneering, zeker, wanneer die over zoo'n hoog onderwerp oopt, als de internationale politiek. Toen zei ze met een bewonderend ge zicht: Ik vind het erg interessant, dit al les te hooren. Zoo, dus zoo denkt men in Holland daarover? Dat zeg ik niet, antwoordde Henri haastig, die de reprezentatieve plaats, hem zoo in-eenen toegekend, niet mocht aanvaarden; al was de houding van de dame verteederend flatteus. Ik noem enkel maar wat feiten, die misschien iets verklaren kunnen. Jaja, zei de dame nadenkend, als had ze eenigen tijd noodig om al die be langrijke inzichten te verwerken, Ja ik begrijp 't wel. U drukt u voorzichtig uit Het was niet heele maal duidelijk of ze dit laatste louter prijzend meende, of ermee te verstaan wou geven, dat Henri 't toch eigenlijk zoekregister. Een lid van de Tsjechische kolonie te Amsterdam, die bij een be zoek aan het museum het inschrift las, waarschuwde den consul. De Tsjechi sche gezant heeft, het reeds uitgescheur de blad in beslag genomen. RUZIE ONDER KAMPEERDERS. Twee kampeerders hebben Zaterdag op Vanenburg te Putten ruzie gekregen. De twist liep zoo hoog, dat de een den ander met een revolver in den buik ge schoten heeft. Zwaar gewond is het slachtoffer naar „Salem" gebracht. De dader is gearresteerd. AUTOBUS IN VOLLE VAART HEL LING AFGEREDEN. Zondagmorgen reed een autobus met 30 personen van Mooi-Nederland (Berg en Dal) naar Beek. De chauffeur moest plotseling remmen, waarbij de handrem brak. Toen hij de voetrem wilde gebruiken bleek deze te weigeren. Met een snel heid van 70 km per uur reed de bus naar beneden. De chauffeur trachtte door de auto op een heg aan te sturen het voertuig tot stilstand te brengen. De bus reed echer door de heg heen en stortte van een hoogte van plm. 4 meter naar beneden. De autobus werd zwaar beschadigd en aan de voorzijde geheel ingedrukt. Een wonder was het dat van de dertig personen die de bus vervoer de niemand gewond werd. Het gezel schap was voornemens een tocht naar Zeist te ondernemen en via Emmerik naar de plaats van bestemming, Utrecht, terug te keeren. De passagiers moesten- per trein hun reis voortzetten, aange zien de bus door den val onbruikbaar was geworden. VAN EEN LUCHTSiGHOMMEL GE VALLEN. Zondagavond is te Oost- z a a n op de kermis een meisje op 'n hoogte van ca. 15 m1 uit een luchtsiclromh mei geslagen, doordat zij door een dui zeling bevangen werd. In bewusteloo zen toestand en hevig bloedend werd het twintig-jarig meisje uit Koog aan de Zaan een café binnengedragen. Een geneesheer constateerde lichte inwen dige kneuzingen, KINDERS ACHTER OP DE FIETS. Mevr B. passeerde o-p de fiets, met haar bijna 2-jarig zoontje in het mand je achterop, een meikauto te H ar ei n- karspel. De weg was daar vrij smal. Het kind heeft bij het passeeren ol'ij'k- baar het hoofd buiten het mandje ge stoken waardoor het in aanraking is ge komen met den auto. Het heeft eem ernstige hoofdwond opge'loopen. Het kind is. naar het ziekenhuis overgebracht en- kort na aankomst aan de gevolgen over leden. KOKENDE KOFFIE OVER HET LI CHAAM. Te Oostwold heeft een kind van den arbeider Z., een kan met kokende koffie, die op de tafel stond, omgetrokken. Het kind kreeg de koken de massa over het lichaam en is na een dag van zwaar lijden aan de bekomen brandwonden overleden. KADEMUUR INGESTORT. Zon dagmiddag is aan de Willemkade Zuid zijde te Leeuwarden de kademuur over een lengte van meer dan 10 meter in de gracht gestort. Ook de kade voor het lossen der schepen is voor een groot gedeelte verdwenen, terwijl het wegdek van den rijweg eveneens verzakkingen vertoont. Een boom hangt geheel over het water. Scheuren in den muur bewij zen, dat de verzakking zich over een groote lengte uitstrekt. KIOSK LEEGGEPLUNDERD. Dins dagnacht is tot nu toe onbekend geble ven inbrekers de kiosk der firma P. aan den Beekschen straatweg bij N ij m e- gen geheel leeggeplunderd. De inbre kers hebben de deur van de kiosk met beitels geforceerd. De politie heeft vin- wel zoo bedoelde als zij het had opge vat. In elk geval ben ik blij, dat u in den Elzas belang stelt Ik heb er zoo lang gewoond en ik heb veel El zassers tot vrienden, voegde ze er haas tig aan toe nietwaar man?" Ze kon hem er even bij halen, want hij had de oogen al een poosje open; Clara had dat opgemerkt, en had geconstateerd, dat ook hij met eenige belangstelling het gesprek volgde. En dat alles bij elkaar verheugde haar; niet, dat z ij zich voor den Elzas interesseerde, maar het was prettig voor Henri, zoo eens vrijuit een gesprek te voeren, waarbij waarheids liefde zoo heelemaal geen gevaar ople verde Intuschen, het was misschien wel wat vermoeiend. Ten minste, zij werd wel moe en Henri's gezicht begon ook ver dachte plooien te vertoonen. Ze mocht werkelijk wel eens tusschenbeide ko men. Pardon, maarre, Henri, zou je niet een beetje probeeren te rusten? Je ziet er moe uit." Ja, ik bén ook wel wat moe; maar ik vind het prettig, zoo eens te praten, 't Is gek, ik vind het veel prettiger dan vroeger. Zeker, doordat ik het in zoo'n tijd niet heb gedaan (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5