BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. LANDBOUW. BEURSTHERHIOHIETER. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. AMSTERDAM, 9 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 100%—101. Ned. 31 1000-4 98—97%. Ned. 32 1000-5 101%—101%. Certificaten-3 79%78%. Cert. N.W.S.-2% 65%—65%. O. Indië 22 1000-6 95%—95%. O. Indië 23 pndst. 100-6 74% O. Indië 16 1000-5 95%—95%. O. Indië 26 1000-4% 91%—91. Duitschl. pndst. 100-7 59%59%. Duischl. 30 1000-5% 45%—44%. Engl. WIL. 50-200-5 71%—71%. Engl. F.L. 50200-4 75%—75. Zeeuws. Hyp. B-5 98—98. Zeeuws. Hyp. B-4i/2 89i/2 A Amisterd Bank 101101%. C Rott. Bankver. 70%—70%. A Twentsche Bank 9091. A Pref. Jurgens A 90%91%. A De Schelde N.B. 4041%. A Ver. Papf. v. Gelder 59—60. C Am. Car Foundry 11%11; C Am. Smelt Ref. 16%16. C Farbenind. I.G. 76%76. C U. States St. C. 41 C C. Publ. Serv. 22%. C North Am. Cy. 28—27. A Born. Sum. H.M. 122%—123. A Ned. Wol Mij. 40 A Singkep Tin M. 105—93. A J. C, Japan Ln. 30—31. A Rotterd. Lloyd 56—56. A S. M, Nederland 5756%. A Amst. Thee C.M. 32%—34%. A Houth. Alberts 28—29%. C Peruvian C. Pr. 5%5%. A Southern Rlw. 7%8. C Union Pac. Rr. 62%65. C Int. Nickel Cy. 8%8%, A Kol Bank 65-64y4. A N.I. Hank 641/4-633/4. C Ned H. M. 1000 73i/8— 723/s-7l3/i. A Alg. ICunstz. U. 353/4j— 35i/2-34. A v. Berkels Pat. 17%17. Calvé-Delft 59%—58%-57%. A C. Suiker Mpij. 22%22%. A Int. Viscose 97%-8. A Küchenm. I. Acc. 22, A Ned. Ford A.M. 120111. A Philips Gem. B. 114106%-09. C Unilever 110%107-09. C Aanaconda Cop. 20%20%-19%. C Bethlehem St. 19%—20%-19%. A A.N.I.E.M.—N.B. 180%—182. C A. Gas El. Cy. 3—3%. C Cities Serv. Cy. 4%4%. C Midd. West Ut. 11. A Boeton Mijnb. 13%13%, A Kon, Petr. Mpij. 154152-50. C Contin. Oil Cy. 7%7%-7%. C Shell Union O.C. 7%—7%-7. A Holl. Amer. Lijn 2%2%. A K.N. Stoomb. Mij. 13%17. 't feit, dat reeds lang de behoefte is ge voeld tot uitbreiding. Staande in deze zaal, zoo zeide spreker, gaan onze ge dachten terug naar lang vervlogen ja ren, naar onzen voorganger pastoor Van Genk, die in 1883 eenige huisjes aan kocht in de Langestraat, die verbouwd en ingericht werden voor ziekenverple ging en verblijfplaats voor hulpbehoe venden en ouden van dagen; veel had men te kampen met financieele moeilijk heden; Van Genk heeft persoonlijk veel opgeofferd; later onder pastoor De Weert in 1902 had een uitbreiding plaats. In 1886 waren de eerste 2 zusters ge komen voor de verpleging. In 1909 werd onder pastoor Luykx een grootsch plan opgezet, waarvan de Gebrs. Oomen de ontwerpen vervaardigen," de eerste uit breiding naar dat plan had plaats in 1910 door de Gebr. Bakkeren, dezelfden die thans de uitbreiding tot stand brach ten; de verdere afwerkng werd door den oorlog onderbroken. Maar thans is er de grootste verbetering; wel voldeed 't bestaande aan de eerste behoeften van Z.-Vlaanderen, maar door de hooge ei- schen van den tegenwoordigen tijd werd de noodzaak geboren tot verdere uit breiding. Spreker .zegt, dat, nu we deze verbetering zien in de eerste plaats dank aan God gebracht moet worden, waar ze zoo duidelijk zien dat dit zie kenhuis onder Zijne bescherming heeft gestaan en dank aan den beschermhei lige St. Anthonius. Spr. zeide verder dat het ziekenhuis van Oostburg bij de menschen een goeden naam heeft; hij bracht dank aan zijn voorgangers, die door hun wijs bestuur het voor hem zoo gemakkelijk gemaakt hebben; hij bracht dank aan de eerwaarde zusters voor ha re groote liefde en toewijding, aan hee- ren chirurgen en geneesheeren, die nooit ontzagen met hunne" zieken hier te ko men, aan de gemeentebesturen en arm besturen in dit district, die hunne hulp behoevenden hier brachten, aan den ar chitect, die met de kleine ruimte gewoe kerd heeft en toch een groot ziekenhuis gesticht heeft, aan den aannemer, aan de verzorgers der signaal-lichtinstalla tie, waartoe duizende meters draad en de watervoorzienng waarvoor meer dan 5000 m. buizen noodig waren. Ten slotte bracht spreker dank aan opzichter en uitvoerder. Den laatsten dank bracht spreker den heer Vicaris voor dezen na middag verrichte plechtige inwijding. Spr, wees er op, dat ook voldaan is aan de godsdienstige belangen der zie- keij, waar voor katholieken en protes tanten daartoe afzonderlijke zalen zijn gebouwd; hij eindigde met 't ziekenhuis bij allen aan te bevelen gedachtig aan het spreekwoord; Eendracht maakt Macht, immers in een kleine streek als deze is dit van groot belang; wanneer er belangstelling is dan zullen de Di rectie en de Eerwaarde Zusters ook al les doen wat mogelijk is. Na den directeur sprak de algemeene Moeder-overste eenige waardeerende woorden, waarna ook de Vic.-gen. het woord nam, die zeide, dat hij, na de ze gen van God voor dit huis te hebben af gebeden een blik geslagen had in het nieuwe gebouw, wat hem noodzaakte tot een woord van hulde en dank, op rechten dank aan den pastoor dezer parochie, die zijn eerste jaren hier heeft gebruikt tot deze uitbreiding en moder niseering; hij feliciteert hem, dat hij zijn moeite beloond heeft gezien; ook feliciteert hij architect een bouwers en de eerwaarde zusters. De zusters weten van die opofferende liefde, zij vragen geen vacantie, zij vra gen geen 8-urigen werkdag, zij offeren ontspanning en alles op; slechts een ding vragen zij voor zich zelf n.l, den noodigen tijd om haar godsdienstoefe ningen te kunnen houden: daar vin den zij rust, nieuwe veerkracht voor haar werk. De burgemeester brengt namens het gemeentebestuur de beste gelukwen- schen voor deze stichting met dank voo"* de ontvangen uitnoodiging. Hij achtte het van groot belang deze in richting hier te hebben en een groote praestatie vooral in dezen malaisetijd dezen bouw tot stand te brengen; het ziekenhuis heeft, zegt spreker zijn naam reeds gevestigd, de zieken vertrouwen zich er gerust aan toe; spr. is overtuigd, dat vele oud-patiënten dezen dag zullen prijzen en spreekt het vertrouwen uit, dat, als wordt voortgegaan op den inge slagen weg de inrichting haar gevestig- ■den naam zal behouden. Hierna spraken dr, Hermans namens den geneeskund. kring, dr. Staverman als chirurg en medicus en dokter Bus- kop, die herinnerde aan het geschenk van oud-verpleegden aan de zusters, n.l. de banken, voor hare kapel. Hij over overhandigde de Moeder-overste een album met de namen der gevers, waar voor deze dank zeide. Tenslotte sprak de heer T j. F. van der Werff om den dank te vertolken namens alle oud-verpleegden met een gelukwensch voor de stichting, Daarna werd de thee rondgediend, en verzocht de pastoor-directeur aan de dochter van den burgemeester, mevr. van Cruijningen, om met den haar ter hand gestelden sleutel de hoofddeur te willen ontsluiten, waarna gelegenheic bestond de inrichting te bezichtigen Door een microfoon werd al het ge sprokene naar de binnenplaats overge bracht voor de aldaar vertoevenden Foto's werden genomen. 's Avonds gaf de fanfare Mij. Harmo nie een concert op de binnenplaats voor de zieken en verpleegden. Het concours van den W. Z. Vlaamschen Muziekbond. OOSTBURG. Zooals reeds werd me degedeeld, had op 7 Aug. de elfde Bonds dag of Bondsconcours plaats van den W. Z, Vlaamschen Muziekbond. De verschil lende vereenigingen werden ontvangen door het Bondsbestuur en het Bestuur der Oostburgsche muziekvereeniging. De burgemeester opende met een wel komstwoord het concours. Evenals vo rige jaren was het terrein, een weide, zeer voor het doel geschikt, welwillenc afgestaan door de familie de kinderen De Smit. Hoewel zeer vele liefhebbers waren opgekomen, was het bezoek min der dan bij vorige gelegenheden, wel licht als gevolg der tijdsomstandigheden. Velen waren ook van meening, dat ook te weinig doeltreffende reclame gemaakt was. Op verzoek van den voorzitter der jury deelde de heer De M o r e den uitslag mede. Deze zeide gefrappeerd te zijn door de uitstekende muziek, die hier was ten gehoore gebracht. Vergeleken bij een jaar of acht geleden, toen hij ook jurylid was, constateerde hij een enor- men vooruitgang; hij wenschte den Bonc daarmede van harte geluk en deelde daarop de cijfers mede, die elke vereeni- ging Behaald had. Eenige malen had dit applaus tengevolge. Er deed zich nog een moeilijkheid voor, doordat het korps van Schoondijke door een drietal clari- netten niet in aanmerking kon komen als mededingend fanfarekorps, terwijl 't ook niet als harmonie beschouwd kon worden. De muzikale uitbeelding der uit gevoerde stukken was evenwel van dien aard, dat de jury meende toch een eersten prijs met 292 punten te moeten toekennen, welke mededeeling hartelij' applaus tengevolge had. De uitreiking der prijzen vond plaats in de gymnastiekzaal der openbare- en rijkskweekschool, waar de burgemees ter, de heer P, Erasmus, nogmaals de in genomenheid van het gemeentebestuur vertolkte met het hier gehouden con cours, waarna de eerewijn werd aange '■«oden. Ook eenige raadsleden waren te genwoordig. De voorzitter van den Bond, de heer Le Bleu uit Breskens, reikte aan de voorzitters der verschillende korpsen met een toepasselijk woord de prijzen uit. De heer Cor S c h ij v e, directeur der Oostburgsche muziekvereeniging, welke vereeniging nu voorgoed in het bezit van den wisselbeker is gekomen, beloofde, onder applaus, een nieuwen beker voor de volgende periode. Namens alle korpsen bracht de heer Kostense, voorzitter der Harmonie van Biervliet toch een woord van dank. Maandagmiddag werd te 'Kru i- ningen aan alle schoolkinderen een gratis voorstelling gegeven met een pop- pekast en goocheltoeren, waarvoor met een lijst was gecirculeerd. Bij de Zaterdag te S c ho r e ge houden athletiek-wedstrijd had van L uit Wolphaartsdijk tijdens het hoogsprin gen, het ongeluk te vallen, waardoor hij zijn pols brak. Dr. Nieuwenhuize uit kruiningen, verleende heelkundige hulp. De heer P. J. Droogenrijk van Stavenisse, oud-commies der pos terijen, is benoemd als vice-consul der Nederalnden te Genua. De landbouwer J. K. te Water landkerkje kreeg een klap van 'n paard tegen zijn hoofd, zoo adt zijn neus been was gebroken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het afscheid van ds. J. W. Dippel van de Ned. Herv. gemeente te Aalten is bepaald op Zondag 25 September. De bevestiging en intrede te Middel burg zal plaats hebben Zondag 2 Oct. Hef Prot. Zuidten bevattte het (be richt, dat in de binnenkort ontstaande vacature van .predikant bij de Geref. Kerk te Krabben d ij k' e niet zal kun nen wordèn voorzien, gezien de vermin derde financieele draagkracht der ge meente. Naar de Zeeuw verneemt is- echter over dteze kwestie ter bevoegden plaat se nog niet gesproken, nog minder een besluit genomen. De Algemeene Synode der Ned, Herv. Kerk heeft behandeld een voorste betreffenden den geestelijken en kerke- lijken nood der binnenschippers. Beslo ten werd het moderamen op te dragen zoo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen van afgevaardigden der ker keraden om te overwegen, welke maat regelen genomen kunnen worden tot voorziening in dien nood. De Synode verwacht daarna uitgewerkte voorstel len tot het aanleggen van een volledig kerkelijk register van alle hervormde binnenschippers en hun gezinnen en tot aanbeveling van bepaalde wijzigingen in het reglement ter organisatie van een speciale vereeniging, die zich de belan gen der schippersgezinnen en de opvoe* ding der schipperskinderen zal aantrek ken. De predikantstractementen. Naar de „Standaard" verneemt, is de oude kwestie van de kerkvoogdijen, die weigeren den aanslag van den raad van beheer te betalen, zoowel om principi eele als financieele redenen, waardoor, gelijk bekend is, in tal van Hervormde gemeenten 't beroepingswerk al jaren lang is stopgezet, in een nieuw stadium gekomen. Naar aan het blad gemeld wordt, is de Vereeniging van Protesteerende Kerkvoogdijen in onderhandeling getre den met de groote Vereeniging van Kerkvoogdijen, en is men het er nu over eens geworden, dat het reglement op de predikantstractementen ingrijpenc dient te worden gewijzigd. De thans gel dende regeling voldoet niemand, zoodat de Synode alle kerkvoogdijen langza merhand tegen zich in 't harnas heeft ge jaagd. Thans wordt nu tusschen deze twee vereenigingen, die beide bijna 1000 kerkvoogdijen omvatten, onderhandeld om te komen tot een gezamenlijk voor stel aan de Synode, dat een aanmerke lijke verbetering zou brengen. Deze be sprekingen zullen nog wel geruimen tijd vorderen. Ned. Herv. Kerk, Ds. J. C. Jörg fe Steen wijk hee!'< bedankt voor het beroep naar Wemel- dinge. Ds. H. C. Valeton te Wichmond ,is beroepen te 's-Heer Arendskerke. A Ned. Scheepv. U. 61%61%-63%. A H.V. Amsterdam 192%190-92. A Java Cult. Mij. 142%145-%. A N.I. Suiker U. 94%94%-95%. A Poerworedjo S.O. 87%. A Deli Batavia 140137. C Deli Mij. 1000 120—119%. A Senembah 138%137. C Chicago Milw. 2%2%. A Amst. Rubb. C. 6465-63%. A Deli-Bat. Rubb. 25%26%. A Hessa Rubber 3534%. A Serbadjadi S.R. 2422. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 8 Aug. 9 Aug. Londen 8.58% 8.63 Berlijn 59.11 59.11 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.48 34.46% Zwitserland 48.37% 48.42% Kopenhagen 46.30 46.50 New-York 2.48% 2.48% Schepen Mijnen Akn Industrie - Unilever Philip» - Amerika Striker Koninkl. I— MARKT Tabak Robber (Wettig gedeponeerdJ Nieuw landbouwconilict in het Vierde District. Van arbeiderszijde meldt men ons: Aangezien momenteel in de gemeen ten Aardenburg, Sluis en Sint- Kruis nog geen arbeidscontracten be staan tusschen landbouwers en land- bouwarbeiders hebben de drie landar beidersbonden uit het Vierde District besloten tegen 11 Augustus a.s. een sta king te proclameeren voor het geheele landbouwbedrijf. Een grief der arbeiders is mede, dat hunne bonden niet door de werkgevers erkend worden. Door de leiders der organisaties zal intusschen nog getracht worden om besprekingen te houden met de werkgevers ten einde het daarheen te leiden, dat een staking alsnog kan voorkomen worden. Naar schatting zijn de landarbeiders in genoemde gemeenten voor 60 tot 65 procent georganiseerd. Naar „De Zeeuw" nog nader verneemt komen de eischen neer op een dagloon van 2.50 in den oogst, verder 2 en in den winter 1.75. Opheffing Rechtbanken en Kanton gerechten. Naar de „Maasbode" van welingelich te zijde verneemt stelt de regeering zich op het standpunt zich geheel te moeten vereenigen met het rapport-Weiter voor wat betreft de opheffing van rechtban ken en kantongerechten w. o. Oost burg, Hulst, Goes en Tholen. MAN DOODGEREDEN. Men seint ons uit Kruiningen: Hedenmiddag is de 51-jarige landbou wer J. W. door den sneltrein, die te kwart vóór 12 uit Vlake vertrekt in de richting Vlissingen, bij den bewaakten overweg aan den Kapelleweg te Krui ningen aangereden en gedood. Hij reed waarschijnlijk per fiets langs de spoor baan. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Van andere zijde meldt men ons het volgende Op den onbewaakten overweg in den Verloren Hoek te Kruiningen is heden de 50-jarige J. W„ die met een geweejr over den schouder dien overweg pas seerde door den sneltrein Bergen op Zoom—Vijissingen gegrepen en gedood. DIEFSTAL. HEINKENSZAND. Gistermorgen kwam de heer K. alhier tot de onaangename ontdekking dat bij hem een zevental jonge kippen verdwenen waren uit het hok. Hij heeft aangifte bij de politie ge daan, die een onderzoek heeft ingesteld. ENORME DIEFSTAL. De politie van alle hoofdsteden in Europa is naar V.D. verneemt in ken nis gesteld van een enormen diefstal, welke gepleegd moet zijn in de plaats Solothurn in Zwitserland. Daar zijn uit een monsterkoffer, welke in een auto was geborgen een groote hoeveel heid sieraden van platina of goud ont vreemd, tot een gezamenlijke waarde van 132.000 Zwitsersche francs. Er be vinden zich onder deze sieraden totaal ongeveer 5300 stuks heeren- en dames- ringen, broches, oorringen, armbanden, colliers, dasspelden, medaillons, heeren en dameszegelringen en horloges. Voor zoover bekend ontbreekt van de daders elk spoor. BRAND-RAMP. De Donaupost meldt uit Boekarest, dat de Roemeensche stad Botosania door een geweldigen brand gedeeltelijk is vernield. Op verschillende plaatsen in de arbeiderswijk ontstond gelijktijdig brand. In een half uur tijds stonden 34 woningcomplexen in brand. Er ontstond een paniek en in de verwarring lieten vele ouders zelfs hun kinderen in den steek. Dertien personen, grootendeels kinderen, werden gedood. Tengevolge van een ontploffing in een brandend fabrieksgebouw werden vier brandweer lieden ernstig gewond. Te Oranjekanaal gemeente W e s- terbork is het 2%-jarig zoontje van den landbouwer B. al spelende in een sloot geraakt en verdronken. Naar het Corr. Bur, verneemt, is dezer dagen de benoeming te verwach ten van mr. A. C. Josephus Jitta, secre taris van den Hoogen Raad van Arbeid, tot buitengewoon hoogleeraar in het Staatsrecht aan de Technische Hooge- school en tevens tot rijksbemiddelaar in het derde district als opvolger van ir. H. A. van IJsselstein. Door de directie van de Kon. In dustrie en Handels Mij. van de Gebrs. van den Bergh te Oss is door middel van plakkaten aan. dte arbeiders medege deeld, dat zij, die op 16 Aug, a.s. niet op den gewonen tijd op de bestaande voorwaarden het werk hervatten, zijn ontslagen, Maandagavond is de 28-jarige mo torrijder A. C. uit E i n d h 0 v e n in vol len vaart bij de bocht Keine Beekstraat- Hertoglaan tegen de auto van den heer v. d. S. uit Meerveldhoven gereden. De ze laatste reed geheel rechts van den weg, doch kon een aanrijding met zijn motorrijder kwam te vallen en onder de linkerspatbord niet meer voorkomen. De auto te liggen. Doodelijk gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Na korten tijd is hij- aan de gevolgen over leden. De verongelukte was gehuwd. Den automobilist treft geen schuld. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: 1500,— 4240 1000,— 4427 9018 21962 200,— 23161 100,— 83 9120 10089 10797 21506 21727 22178 22437 Geen Olympische zege, Willy den Ouden (Nederland) heeft het niet tot een Olympische zege weten te brengen. Zij is op den 100 meter vrij en slag, waarop zij gisteren in haar de- mi-finale het Olympisch record verbe terde, tweede geworden achter de Ame rikaansche Helen Madison. Direct na den start nam Helen Madi son de leiding met Willy den Ouden als tweede, '"11 Op den eersten 50 m had Helen Ma dison een kleinen voorsprong verkre gen" bij het keerpunt sloeg zij even eer der aan dan de Hollandsche vertegen woordigster, Willy den Ouden haalde echter op den tweeden 50 m haar ach terstand schitterend in, In den eindspurt bleek de Amerikaansche evenwel de sterkste te zijn en met 1 seconde ver schil tikte Helen Madison als eerste aan terwijl Willy den Ouden tweede werd. 1 "vi De Amerikaansche vestigde echter een nieuw Olympisch record, tijd 1 min, 6.8 sec. De tijd van Willy den Ouden was 1 min. 7.8 sec., dus 0.2 seconde slechter dan in de demi-finale van gisteren. EEN WILDE KOE OP STAP. Maandagochtend is op het stationsem placement aan den Molenwaterweg te Rotterdam een koe uit een koppel losgebroken en over het viaduct naar t Beursstation gerend. Toen met het dier daar wilde opvangen keerde het zich om en tippelde weer in de richting van het D, P,-station. Bij den tunnel verliet het koebeest de spoorbaan om via den Diergaardesingel naar het voormalige land van Hoboken te rennen. Politie agenten en burgers vereenigden zich broederlijk in een achtervolging die slechts tot resultaat had dat de koe hoe langer hoe harder ging loopen. De koe werd door zijn achtervolgers den Wes tersingel opgedreven. Bij den West Zee dijk staat een anderhalven meter hoog hek. De koe „nam" dit hek met een ele- ganten sprong en dook vervolgens het water in, waar hij een tijdje rondzwom. Na aldus nieuwe krachten vergaard te hebben sprong hij weer over het hek en zou ongetwijfeld haar wandeling voort gezet hebben als niet een agent kans had gezien het touw te pakken te krijgen dat aan haar horens bengelde. Dit touw sloeg men ijlings om een lan taarnpaal, waaraan men het stevig vast knoopte, De koe deed daarna alle mo gelijke moeite om den lantaarnpaal om-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2