SPORTTERREIN GEMEENTE GOES, LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEliWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 AUGUSTUS 1932. No. 185. DE REGELING VAN DEN UITVOER VAN POOTAARDAPPELEN. GEBRUIK VAN NEDERLANDSCHE KOLEN DOOR DE ELECTRICITEITS- BEDRIJVEN, HERHALING DER „S.O.S,- BERICHTEN". NA DE OPERATIE. KEURING VAN AUTOBUSSEN. NEDERLAND EN HET CONSUL TATIEF PACT VAN LAUSANNE. 1. Speelveld, HET PLAN VAN GEMEEN TE-WERKEN.' Op reis. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende bepalingen tot regeling van den uitvoer van pootaardappelen, In de laatste jaren, aldus de toelich ting, is de uitvoer van Nederlandsch pootgoed zeer in beteekenis toegeno men, terwijl het zich laat aanzien, dat de export van dit veredelde product ook in de toekomst zich gunstig zal kun nen ontwikkelen. Bij belanghebbenden is dan ook het verlangen levendig ge worden om te geraken tot een regeling van den uitvoer van dit product, ten einde aan buitenlandsche afnemers de noodige waarborgen nopens bepaalde eigenschappen of hoedanigheid daarvan te kunnen verstrekken. Terecht verwacht men, dat de afzet van pootaardappelen in het buitenland zal worden bevorderd door instelling van één officieel merk of teelten ten be wijze, dat de waar uit Nederland afkom stig is en, blijkens keuring voldoet aan bepaalde vereischten. De gezonde ontwikkeling van den af zet is ongetwijfeld benadeeld door den uitvoer van minderwaardig goed. De minister van binnenlandsch zaken zal in overleg treden met eenige provin ciale en gemeentelijke besturen tenein de het gebruik van Nederlandsche ko len meer te doen bevorderen. Tot een bespreking op 17 Augustus zijn uitgenoodigd de Provinciale bestu ren van Groningen, Friesland, Gelder land, Overijsel, Utrecht, Noord-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, de be sturen der gemeenten Amsterdam, Rot terdam, Haarlem, Arnhem, Gouda, Lei den, 's-Gravenhage, Delft, Dordrecht, Tilburg en Groningen, benevens eenige groote electriciteitsbedrijven. Tot het bijwonen van deze vergade ring zijn ook uitgenoodigd de Rijkscom missie Werkverruiming en de Gezamen lijke Steenkolenmijnen in Limburg. In den brief, dien de minister ter zake aan genoemde besturen heeft gericht, schrijft hij o.m.: „De omstandigheden, waarin de Ne derlandsche mijnen verkeeren, hoofdza kelijk als gevolg van uitvoerbelemmerin- gen, hebben mij aanleiding gegeven na dere maatregelen te beramen, om het verbruik van kolen van de Nederland sche mijnen zoo mogelijk in nog ster kere mate te bevorderen. „Wat de electriciteis-bedrijven be treft heb ik eenerzijds met genoegen mogen vernemen, dat de ten behoeve van deze bedrijven in het loopende jaar afgesloten contracten een in vergelij king met vorige jaren, niet onbelangrij ke verhooging van het percentage te gebruiken kolen van de Nederlandsche mijnen doet verwachtfen, doch ander zijds moeten vaststellen, dat dit percen tage nog zeer ver beneden de 100 pet. blijft." v Het Comité van Omroepvereenigin- gen, bestaande uit Kath. Radio-Om roep, Ned. Chr, Radio-Vereeniging en V. A. R. A. heeft in zijn laatst gehou den vergadering op een daartoe van be langhebbende zijde gedaan verzoek be sloten, de S, O. S.-berichten, welke be stemd zijn voor personen, die zich aan boord van een vaartuig bevinden, het zij op zee, hetzij op de Nederlandsche binnenwateren, behalve direct na ont vangst van deze berichten, eveneens nog 's avonds, ca. 8 uur te herhalen, door Dr. Jan Walch. Mevrouw uhLugt, zei hij def tig en rechterlijk, maar toch als een rechter, die zekere welwillendheid be tracht, „het spijt mij inderdaad, dat uw echtgenoot zich zoo gedragen heeft. Hij was tot-nog-toe werkelijk een goed, ja een werkelijk goed ambtenaar, Clara putte moed uit zijn welwillend heid. En min of meer bewust den toon der verbiddende wanhoop, nu die zoo efficient bleek, volhoudende,, Hep ze met gedempte, maar bewogen stem, uit: Maar meneer Colver, het is toch zijn ziekte, en anders niet! Hm, zei meneer Colver, die dit inderdaad moeilijk kon tegenspreken, had hij zijn ambtenaar ooit zoo hoo- ren praten als vanmiddag! „Ja, ja, dat is tot op zekere hoogte wel waar, enne ik wil het hem dan ook niet kwalijk nemen, neen.... ik wil het hem niet kwalijk nemen,, maarre.... u zult me toestemmen: het is op die manier wel onmogelijk verder te conserveeren, Het is heel moeilijk, erkende Cla ra, Ik ondervind dat natuurlijk ook. Dit was niet waar, maar het deed een verzwegen beroep op het medelijden hetzij na afloop van de politieberichten, hetzij voor den aanvang van het avond programma. Deze herhaling vindt plaats met het oog op de omstandigheid, dat aan boord niet te allen tijde geluisterd kan wor den, zoodat het mogelijk zal zijn, voor eventueele belanghebbenden op een be paald uur van den dag, mits dit vooraf bekend is gemaakt, naar de S. O. S.-be richten te luisteren. Alleen in geval van buitenlandsche relaties e.d. zullen deze berichten niet omstreeks 8 uur worden herhaald. De heer Kersten heeft den minister van Waterstaat gevraagd of het juisL is, dat ten aanzien van de kosten, zoo wel als van de eischen die bij de keu ring van autobussen krachtens de wet op de openbare middelen van vc.rvoeir worden gesteld, in dc verschillende pro vinciën een zeer uiteenloopende maat staf wordt aangelegd, waarvan o.m. het gevolg; is, dat de ondernemers in de dene provincie veel duurder wagens in be drijf moeten hebben dan in de andere. Verder wordt, b|ij bevestigend' anL- woord gevraagd of dc Minister bereid is maatregelen te nemen ter bevordering van een ongeveer gelijke behandeling over het gehcele land. Op 13 Juli j.l. hebben de Britsche en de Fransche Regeering in 't parlement hunner landen een verklaring afgelegd, die in de Nederlandsche vertaling van den Franschen tekst als volgt luidt: „Overeenkomstig den geest van hiel handvest van den Vo'ïkenboild hebben de Regecring van het Vereeinigd Ko- nikrijk en de Fransche Regeering de: be doeling, bij voorkomend geval en in alle openhartigheid over te gaan tot een on derlinge gedachtenwisseling aangaande alle waagstukken die te rarer kennnis ko men, denzelfden oorsprong hebben als die, welke onlangs te Lausanne zoo ge lukkig is geregeld en betrekking heb ben op het Europeesch Statenibestel. Zij hopen, dat andere Regeeringen zich bij haar zullen willen aansluiten ter aan vaarding van dezelfde wijze van han delen.'' De Nederlandsche Regecring heeft ter kennis van de Britsche en Fransche Regeeringen gebracht, dat zij „iin de aneic- ning dat eein juiste toepassing van het in deze verklaring uitgesproken beginsel kan bijdragen tot 'n vertrouwenwekkende sa menwerking tusschen de belanghebben de Staten, welke samenwerking Euro pa en der wereld in haar geheel slechts een goeae Kan Somen, zich aansluit b'j de Regeeringen, die de nuttigheid van dat beginsel hebben erkend." een schrijven aan d'e voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal geeft de Minister van Buitenlandsche Za ken aan, welke overwegingen de R.e- geering tot toetreding hebben geleid, en hoe haars inziens de strekking der ver klaring moet worden beoordeeld. De Tuinbouwvereeniging „E. M. M." te Ierseke zal tegen 15 en 16 September a.s. een tentoonstelling hou den van al haar producten en heeft daar toe te samen met de bloemenvereeni- ging „Floralia" de groote Concertzaal afgehuurd. Doel is den eersten dag tuin bouwproducten en ooft ten toon (te stellen, maar den tweeden dag speciaal een bloemendag te houden van potplan ten en van gesneden bloemen. Verschil lende medailles en prijzen zijn reeds toe gezegd. en de welwillendheid van den ander, waaraan deze moeilijke weerstand kon bieden, Dat begrijp ik, antwoorde hij, ver zacht. Clara klaarde op; hij zag het en het gaf hem aanleiding weer wat terug te nemen. Want men bekent toch geen vol ledig ongelijk tegen de vrouw van een ondergeschikte, en.... en ja, hij had, ondanks alles, 't gevoel toch de dupe te zijn! Maarre begon hij dus, een toon tje hooger en harder, en zijn blik deed hierin mee 't is ook wel 'n zonder ling ziekte-verschijnsel.Hij is in alle opzichten zeer helder, dat heeft de dok ter me trouwens ook gezegd, en.... en zóó is hij toch absoluut als ambtenaar onmogelijk. Ja, mevrouwtje, schrikt u daar nu niet van, zoo is het toch wel. Maar de dokter zegt dat al die af wijkingen maar tijdelijk zijn, dus...'. i Ik moet nog eens met den dokter praten, zei Colver,Maarre'n an dere keer, O, juist, doet u dat, Clara was vooral om dat „anderen keer" verheugd. Er zou dan nog wat be spreking vooraf mogelijk zijn. Tevreden met het bereikte, hield zij Colvcr niet meer terug. En Colver voelde, dat het toch wel plezierig gepast was, dat dat vrouwtje zoo had gevoeld hem te moeten apaisee- 2. Kleedkamers, 3. Staantribune, 4. idem 5. Kinderspeelplaats. 6. Oefenveld, 8. Dienstwoning, i 9. Bebouwing. 10. Plaats voor tennisbaan. 11. Sintelbaan. 12. Rijwielbergplaats. Onder de Overheidszorg voor de Volksgezondheid neemt in Nederland het inrichten en onderhouden van ter reinen voor lichamelijke opvoeding een steeds grootere plaats in, al komt Zee land in dat opzicht niet vooraan te staan. Vooral Goes bleef in deze ten achter. De jeugd heeft er geen enkel terrein, dan 's Heeren wegen, om zich te ont spannen en de ouderen moeten naar Wilhelminadorp of Kloetinge trekken, willen zij zich met voetbal-, korfbal- of een andere openluchtsport vermeien. Ook daar komt nu echter, zoo goed als zeker, verandering in, al zal het voor Goes zoo gewenschte sportterrein dan uit den nood der tijden geboren wor den. Want, gedwongen om arbeid te zoeken voor de Goesche werkloozen, vond het gemeen tebetstuur Stenslotte geen ander object meer, dan het inrich ten van een sportterrein. Dus toog „Gemeentewerken" aan den gang en ontwierp het plan, waarvan we hierboven het voornaamste deel weer geven. Gedacht is aan „rijp"-making van het terrein liggende in den driehoek SpoorlijnPoelwegSclieldestraat; deze laatste in rechte lijn doorgetrokken naar den spoorweg. Over de inrichting van dit terrein verschaft het bovenstaande kaartje met cijfers en aanduidingen hem die ren. Ze besefte zijn macht en de betee kenis van zijn gestemdheden. En zoo beëindigde ook hij het onderhoud niet al te ontevreden. En dat alles was veel gewichtiger dan welk antwoord ook op de vraag: Wat is waarheid? VIJFDE HOOFDSTUK. De dokter had hem genezen verklaard, Heelemaal genezen, zei hij, althans tot hem zelf. „Lichamelijk heelemaal ge nezen, zei hij tot de omstanders. En die i het waren Clara, en Kees, en de vriend en petroleum-employé Egidius Haas (en meerderen moesten het nog maar liever niet weten) die hadden geconcludeerd, dat hij, gezien dat en kel lichamelijke, dus nog geenszins ge schikt was voor de maatschappij, laat staan voor het ambtelijke onderdeel daarvan, en dat het gewenscht was, dat hij eens een reis deed, om heelemaal op te knappen. Dat leek Henri zelf geenszins onaangenaam, althans hij zei: Het is prettiger met jou op reis te gaan, Clara, dan naar dat zeer verve lende departement. En Clara, die nu bij alle vriendelijk heden de volkomen zekerheid had, dat ze ten volle waren gemeend, knikte hem dankbaar toe, en het leek haar heel eerlijk, wonderbaar heerlijk, en vreemd! gewend is de kaart te lezen, reeds voldoende gegevens. Men ziet, het dichtst aan de stad grenzen, het groote speelveld (1) meer in het bijzonder be stemd voor de voornaamste wedstrij den. Er is een sintelbaan (11) om heen gelegd; daarachter staan de tribunes, (3, 3 en 4), enz. Links van dit speelveld ziet men het terrein, dat speciaal voor de jeugd gereserveerd zal worden (5) en rechts bevinden zich twee velden (6,6), als „oefenvelden" aangeduid, voor wed strijden die niet van zoo groot belang te achten zijn. Tevens is daar, ter rech terzijde eventueel ruimte voor een ten nisbaan (10). Het gearceerde L-vormige gedeelte om het speelveld (9) is bestemd voor bouwterrein. De krulletjes met arcee ring, die men om de verschillende vel den ziet, stellen aanplant van struiken e.d. voor. Voor een deugdelijke inrichting van het terrein zijn een bewerkelijke drai neering en ophoogen geboden, wijl het water er anders te langzaam uit weg zakt, Den hiervoor benoodigden grond, denkt men te graven uit den scherpen punt rechts van het in z'n geheel drie hoekige terrein. Deze rechtsche punt komt niet meer op bovenstaande schets voor. De zoo ontstane uitdieping meent men als ijsbaan te kunnen benutten. Mocht men van meening zijn, dat bo venstaand plan een omslachtige kost bare weg is om een sportterrein aan te leggen, dan overwege men, dat daar te Op reis met haar man, die ineens iets eigenaardig jeugdigers had gekregen, iets jongenachtig, iets onbekommerds, dat ongemerkt met de jaren was en daar tegen zooveel anders om hen heen ge groeid, „waar je rekening mee moest houden", en dat andere, enfin, dat was van dien aard, dat het je zoo langzamer hand zorgelijk had gemaakt bij ieder woord, bij iedere daad. Je had je daar nooit zoo rekenschap van gegeven, maar nu viel het ineens weg en dat ver ruimde en verzuimde ook haar hart en nu ze zoo op 'n stillen lentemiddag ér over zat te mijmeren in haar serre, gaf zij er zich wel rekenschap van en qua- lificeerde het ineenen, en zei: de leu gen. En ja, je moest wel aldoor liegen; het was haar nooit opgevallen, hoeveel wel; maar nu, met hem op reis, overal uit, op die nieuwe huwelijksreis, was dat wel heel weinig, en zij zou dat deel tje, voor zoover het er dan nog was, wel op zich nemen. De kinderen, Nico, de elfjarige, en Betty, meer als muis toe gesproken, die acht was, konden respec tievelijk bij haar ouders en bij grootmoe der Lugt logeeren, en het moest een mooie,verre, bevrijdende reis zijn, door Zwitserland naar Italië; het was daar nu, in de lente, de tijd voor. Het was 1 Mei toen ze vertroken, en dat scheen wel een datum om iets nieuws te beginnen. Ze zouden, om den herstel lende niet te veel te vermoeien, den genover staat, dat door de uitvoering van dit plan zooveel te meer arbeid voor onze werkloozen geschapen wordt. Andererzijds zal men begrijpen, dat er ook in dit opzicht grenzen zijn. Wordt het terrein door deze wijze van aanleg plus de kosten voor aankoop van de gronden etc. te kostbaar, dan kan het niet anders dan een blijvende strop voor de gemeent eworden en het zal dan ook wel afhangen van den prijs der gronden, of het bovenstaand plan, zooals het ge dacht is, verwezenlijkt kan worden, 't Is te hopen, dat de gemeente in dit op zicht alle medewerking zal ontmoeten, en om het mooie plan zelf, en om onze werkloozen. Doch, hoe het ook zij, Goes zal in elk geval nu wel een sportterrein krijgen, zelfs al zou het uitvoeren van bovenge noemd plan te groote bezwaren ontmoe ten. Want ook van andere zijde was men reeds tot dit doel aan den arbeid gegaan en men was daar reeds vrij ver gevorderd, toen de betreffende commis sie kennis van de gemeentelijke plan nen kreeg en haar arbeid tijdelijk op schortte. Mocht nu het gemeentelijke plan uit gesteld worden, dan zet uiteraard on verwijld die commissie haar arbeid voort. Goes zal dus uit twee goede dingen het beste dienen te kiezen! eersten dag maar tot Straatsburg gaan, dat was werkelijk tien uur sporen! al meer dan genoeg. Het was een doorgaande trein; in een rustig eerste klas hoekje was het zoo wel te doen. Méér dan dat, in zijn eigenaardige ver jonging, die zich vanzelf aan Clara had meegedeeld, scheen het een feest, door de landen te vliegen vier landen op één dag telde hij: Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk. En toen moest hij zelf lachen om zijn eigen kinderlijk plezier; net zoo had hij als jongen, als hij met vriendjes een groote Zondags wandeling deed, uitgerekend: nu zijn we drie „gemeenten" üoorgeloopen: Den Haag, Wassenaar en Katwijk, Ja, het was eigenaardig,hoeveel sterker, se dert zijn opratie, de herinneringen aan zijn jeugd op den voorgrond kwamen, en belangrijker voor hem waren. Clara had het ook al opgemerkt en het aan den dokter meegedeeld, die haar trou wens gevraagd had, of ze wel, om het exceptioneele van Henri's geval, jhem nu en dan eens zou willen melden wat ze voor bijzonders aan den patiënt op merkte; er was van den zomer een psy chiatrisch en psychologisch congres, 't Zou wel aardig zijn als hij daar een ge detailleerde beschrijving van de sympto men kon geven. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5