BEURS- EN WISSELKOERSEN. m REURSTHERMOMETER. WALCHEREM. A N.I, Suiker .U 91%94%-95. SCHOUWEN-DUIVELAND. TH01EM. ZEiUWSCH-VLAANDEREN W.D AMSTERDAM, 8 Aug. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. '32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 97%—98. Ned. '32 1000-5 101%—101%. Certificaten 3 79% Cert. N.W.S.-2% 66—65%. O. Indië 22 100016 95%—95%. O. Indië 23 100-6 74% O. Indië 16 1000-5 95%—95%. O. Indië 26 1000 4% 90%—91%. Duitschland 100-7 59—59%. Duitschl. 30 1000-5% 46%—45%. Engl. W.L. 50-200-5 72%—71%. Engl. F. L. 50-200-4 77%—75%. Zeeuws Hyp B-5 97i/2—98 i i Zeeuws. Hyp. B-4y2 S9i/2 A Asterd. Bank 99—101. len, waarvoor heel aardige souvenirs uitgeloofd werden. Alles bij elkander genomen was het een goed geslaagd feest met opgewekte stemming, waarop men met voldoening kan terugzien, een attractie met een sfeer aan „Britannia" eigen. RAAD VAN BIGGEKERKE. Ook hier een bebouwings kwestie van vroongronden Zondagsluiting café's aangenomen. BIGGEKERKE. In de Vrijdagmiddag gehouden voltallige raadsvergadering werd voorlezing gedaan van het K. B. waarbij de heer L. Simonse is herbe noemd tot burgemeester, wat wethou der Coppoolse aanleiding gaf den burgemeester hiermede van harte ge luk te wenscben en hieraan den wensch toe te voegen, dat het hem moge wor den gegeven zijn beste krachten te blij ven geven aan de belangen der ge meente en dat op een wijze als ,tot heden steeds is geschied. De burge meester dankte voor deze woorden en gaf de verzekering zijn krachten te zullen trachten te geven, waartoe hij den steun van allen inriep, Mededeeling werd gedaan van de verschuldigde bijdragen voor het werk loosheidsbesluit bedragende f 330, van het door den Minister van Binnenland- sche zaken gegeven uitstel tot oprich ten van een barak voor besmettelijke ziekten en van de benoeming tot leden der schattingscommissie voor de in komstenbelasting van de heeren L. Si monse en D. Coppoolse, in verband met de samenvoeging der commissies van deze gemeente en Meliskerke. Ged. Staten hebben goedkeuring ont houden aan het besluit tot verkoop van grond aan de duinen aan I. van den Boogaart, in verband met het schaden der omgeving indien deze gronden voor bebouwing worden gebezigd en met het oog op de zuiverheid van de drinkwa terleiding. De Voorzitter deelt mede, dat de heer van den Boogaart zich reeds had teruggetrokken toen de goedkeuring lang wegbleef. Door dit besluit wordt evenwel een spaak in het wiel gesto ken omdta hierdoor alle verkoop van dergelijke grond voor de gemeente uit gesloten is. Dë voorzitter acht het in verband met het terugtrekken van den heer van den Boogaart van weinig be lang om van deze beslissing in beroep te gaan, en acht het gewenscht te wach ten op een beslissing van den Raad van State ten aanzien van de gemeente Kou- dekerke, waar een soortgelijke kwes tie aanhangig is. Aldus wordt besloten. Het adres van de Kamer van Koop handel inzake inkrimping van den post dienst ten plattenlande wordt voor kennisgeving aangenomen, hoewel er kend wordt, dat het adres den toestand zeer juist weergeeft en het platteland in dezen ernstig ongerief is berokkend. Gelezen wordt een verzoek van den Chr. Besturenbond te Middelburg om 't minimum loon in de werkverschaffing te bepalen op 9 per week met een kindertoeslag van 0.50 voor hoogstens drie kinderen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hebben onderzocht hoeveel door de personen die in de werkverschaffing zijn werkzaam ge weest in het verstreken halfjaar in to taal is verdiend, waarbij men tot de conclusie kwam, dat de grootste gezin nen door plaatsing in andere werken gedurende vele weken toch nog op een loon kwamen van 11 tot 13 gulden per week, en mitsdien hooger dan een vast werkman in den landbouw. De heer P. J a n s e voelt niét voor verhooging, aangezien de grootste ge zinnen in de werkverschaffing 8.75 hebben, terwijl dezer dagen gebleken is, dat er voor werk elders, waar kans was om meer te verdienen weinig animo be stond, een reden dus om aan te nemen, dat ze het niet zoo slecht hebben. Hij zou wel iets voelen voor kindertoeslag. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling wordt gedaan van het besluit van Ged. Staten waarbij aan de gemeente een bijdrage uit het wegen fonds wordt gegeven van 75 pCt. voor de verbetering van den weg in de kom. C Rott. Bank ver. 6970%. A Twentsche Bank 8090. A Pref. Jurgens A 90%90%, A De Schelde N.B. 35%40. A Ver. Papf. v. Gelder 58%59 C Am. Car Foundry 10%11%. C Am. Smelt Ref, 15%16%. C Farbenind. I.G, 76%76%. C U. States St. C. 32%—41. C C. Publ. Serv. 1%2. C North Am. Cy. 24%—28. A Born. Sum. H.M. 122%122%. A Ned. Wol Mij. 39%40. A Singkep Tin M. 100105. A J. C. Japan Ln. 3030. A Rotterd. Lloyd 5656. A S. M. Nederland 56%57. A Amst. Thee C.M. 2632%. A Houth. Alberts 28—28. C Peruvian C. Pr. 5%5%. A Southern Rlw. 6%7%. C Union Pac. Rr. 5162%. C Int. Nickel Cy. 88%. A Koloniale Bnk. 63%65. A N.I. Hbk. 1000 63—64%, C Ned. H. M. 1000 70%—73%-72%. A Alg. Kunstz. U. 33%—36%-35. A v. Berkels Pat. 16%17% C Calvé-Delft 58%—59-%. A C. Suiker Mpij. 20%22%. A Int. Viscose 7%9. A Kiichenm. I. Acc. 1%2-2%, A Ned. Ford A.M. 103—120 A Philips Ge. B 1075/8—116-12. C Unielever 107%111%-09%. C, Anaconda Cop. I814—20%-19</s.. C, Bethlehe St. 15y4—19V8-i/2. A A.N.I.E.M.—N.B. 181%—180%. C A. Gas El. Cy. 2%3. C Cities Serv. Cy. 4%'4%. C Midd. West Ut. 1. A, Bc-eton Mijnb. 1113%. A Kon. Petr. Mpij. 147155%-52%. C Contin. Oil Cy. 7%8-7%. C Shell Union O.C. 6%7-7%. A Holl. Amer. Lijn 2%2%. A K.N. Stoomb. Mij. 13% De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. het werk in dezen zullen laten uitvoeren en de bepaling ma ken dat de werkloozen uit deze ge meente bij het werk moeten worden ge plaatst. Op de volgende vergadering zul len nadere plannen worden voorgelegd. Besloten wordt voor deze verbetering grond aan te koopen van het bestuur der vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs en tot aankoop van de bakkeet van L. Zachariasse, Besloten wordt, op verzoek van de. beide schoolbesturen, de tijdvakken waarin landbouwverlof kan worden ver leend, te wijzigen en te bepalen op de laatste week van Maart en de eerste week van April. Van J. A. Simpelaar is ingekomen een verzoek om over te gaan tot verlaging van de biljartbelasting, welke thans met opcenten op 34 komt. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hiervoor wel iets voelen en voorstellen de hoofdsom te bepalen op 15 plus 70 opcenten. Een voorstel van den heer P. Janse om de hoofdsom te brengen op 12, wordt niet gesteund, waarvan dat van B. en W. wordt aangenomen. B. en W. leggen over een plan tot rio- leering van een gedeelte van de Stati onsstraat. De kosten hiervan vallen me de, terwijl het werk in werkverschaffing kan worden uitgevoerd. Algemeen wordt erkend, dat de toestand daar ter plaatse aanmerkelijk zal verbeteren, zoodat het voorstel wordt aangenomen. In behandeling komt thans een door den heer J. Poppe ingediend voorstel tot wijziging der politieverordening waarbij het wordt voorgeschreven dat op den Zondag alle café's gesloten wor den. De voorsteller meent dat het op den weg der overheid ligt om ook de geestelijke belangen te dienen en in dit opzicht strekt het niet met zijn beginsel om het herbergbezoek op Zondag toe te staan. En waar er nu een weg wordt ge- sven om dit tegen te gaan, wil hij hier van gebruik maken. Er is bij de jonge menschen van het dorp een prikkel om aan de duinen te zijn en naar zijn mee ning is er grond om het goddelooze be drijf daar te besnoeien. De voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. van oor deel is, da zooals de toestand in de ge meente thans is, er voor de overheid geen reden is nog verder in te grijpen, ja, dat het de vraag is, of de overheid nog verder mag gaan. Reeds jaren terug, toen nog vrijwel niet over deze zaak werd gedacht, is hier reeds met het oog op de Zondagsrust in de politieverorde ning opgenomen dat in de kom de café's op Zondag van 9 tot 4 uur, de tijd van de kerkdiensten moeten gesloten zijn. Zij meenen dat de godsdienstplichten ongehinderd kunnen worden waargeno men, zoowel in de kerk, de gezinnen of waar ook. De drukte te Valkenisse, die er Zondags is, is geen gevolg van de daar aanwezige café's, doch een gevolg van het vreemdelingenverkeer, meer echter als plaats van samenkomst voor de jeugd, die helaas den Zondag gebruikt niet in overeenstemming met waartoe zij is ge geven. In elke gemeente is er een plaats waar dergelijke menschen samenkomen, hier is dit in de duinen. Bezoek aan de café's is zeer gering, extra politie is niet noodig. De politie verklaart dan ook dat de drukte niet zijn oorzaak vindt in de aanwezigheid der café's. Gezien deze omstandigheden meenen B. en W. dan ook hier in de eerste plaats een roeping is voor kerk en gezin, speciaal door be arbeiding der jeugd. Practisch resultaat is er niet van te verwachten; de toeris ten blijven Valkenisse bezoeken en de jeugd gaat er heen, onverschillig of de cafés gesloten zijn of niet. Hetzelfde ziet men ook in Zoutelande, het cafélokaal is gesloten doch de aangrenzende ge bouwen zijn geopend, men stalt er fiet sen e.d. en het blijkt dat het tourisme van alles is voorzien, op wat wijze is niet makkelijk te controleeren De heer Poppe ziet het er ook niet in, al zijn de café's gesloten, dat het be zoek minder zal worden, doch wanneer wij doen wat onze roeping is, hebben we gedaan wat we kunnen. Ged, Stalen hebben ook geen bezwaar tegen een dergelijke verordening en de rechter stelt toch ook vervolging is. Het is dus niet in strijd met de wet. De voorzitter antwoordt, dat daarmede niet is gezegd, dat ze het goed vinden; wanneer de verordening goed is en niet strijdt met eenige andere wet, is er geen reden om niet te vervolgen, een veroordeeling steunt op de verorde ning. De vrijheid om een dergelijke ver ordening in het leven te roepen, is even wel overgelaten aan de plaatselijke over heid. De heer Dommisse en wethouder Coppoolse zijn het eens met den heer Poppe, we moeten hier iets doen. Zijn meening is, dat het bezoek door de café's erger is geworden. Wethouder Mo ens bestrijdt dit, er zal niemand minder om komen en het resultaat zal in plaats van beter, min der worden. De heeren J. L a m p e r t en J. Jan- s e meenen dat het beginsel gebiedt hier in te grijpen. De heer P. Janse is als drankbestrijder voor algeheele sluiting. Bovendien heeft hij het steeds als een onbillijkheid ge voeld dat de café's op het dorp wel en die aan de duinen op Zondag niet ge sloten moeten zijn. De Voorzitter verklaart zich geen pleiter voor de café's, doch acht het geen taak van ons, doch van de menschen zelf. Het voorstel van den heer Poppe wordt hierop aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Moens. Vastgesteld wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1931 met een goed slot van 823, terwijl de gemeente-rekening voorloopig wordt vastgesteld met een goed slot van 1204. Bij de rondvraag vestigt de heer P. Janse er de aandacht op, dat het ge wenscht is bij de begraafplaats als vei ligheidsmaatregel een bescherming langs het fietspad te plaatsen. Besloten wordt dit de Provincie te verzoeken. Hij vraagt de verdeeling der graskanten te herzien, daar hierover klachten ko men. De Voorzitter antwoordt dat elk jaar herziening plaats heeft, doch dat het gewenscht is klachten tot het dagelijksch bestuur te richten. Van de zijde van B. en W. zijn er ook klachten over het slechte afsnijden. De heer J. Janse vraagt of het niet mogelijk is werkloozen bij de landbou wers te plaatsen voor het dorschen met steun van de gemeente. De Voorzit ter antwoordt, dat dit niet wordt goed gekeurd, terwijl het ook tot moeilijkhe den aanleiding zal geven. Ringrijderij te Domburg. DOMBURG, Zaterdag had op de Markt alhier de jaarlijksche ringrijderij voor gehuwde personen plaats. Alle deelnemers reden 65 maal. De uitslag was; le prijs G. J. Passenier met. 46 ringen; 2e G. de Pagter 44; 3e W. Brand 41; 4e L. de Voogd 39; 5e P. de Pagter 38; 6e W. Provoost 37; 7e L. Dourleijn 37; 8e A. Trieller 36; 9e J. Brand 35; 10e Jac. Passenier 33; lie W. Geldof 31; 12e Adr, Roelse 27; 13e J. Geldof 25 en 14e J, van Rotten 17. Den prijs uitgeloofd voor de inge zetenen, won J, v. d. Meule. Den prijs voor de jonge ringrijders Leunes Roel se, Van de badgasten waren winnaars le J. van Schaardenburg biet 4 rin gen en 2e Pluygers met 3. Den wisselbeker van den heer L. J. v. Voorthuysen won L. de Voogd met 6 van de 8 ringen. Den wisselbeker van den heer Heringa won W. Brand met 8 van de 8 ringen. Den extra prijs een paar manchetknoopen, won P. de Pag ter met 4 van de 4 ringen, zulks na kamp met A. Trielier, deze laatste won den potlepel. De prijsuitreiking had te zes uur plaats op het badpaviljoen bij monde van den heer L. J, van Voorthuysen, burgemeester. De heer P. J. Elout, reikte den beker uit van den heer He ringa, regeeringscommissaris V. V. GRIJPSKERKE. Zaterdag had alhier de jaarlijksche ringrijderij plaats. Deel genomen werd door 14 ruiters. De uitslag was als volgt: J. Franke Mz., 32 ringen; L. Jakobse 22; A. Groe- neberg 19; K. Luitwieler 19; J. Cevaal, Az., 16: K. Dekker, 15; J. Cevaal Jz., 15; G. Groeneberg 14; J. Wattel, 13; P. Luitwieler, 13; J. Franke, 8; A, Renier- se. 7; K. Groeneberg 7; J. Bierens 6. De potlepel werd gewonnen door den heer K. Luitwieler. De prijs geschonken door den heer A Ned. Scheepv. U. 58%62-61. A H.V. Amsterdam 186194%-91. A Java Cult. Mij. 135%—142-43. A Poerworedjo S.O, 7%—8. A Deli Batavia 138140. C Deli Mij. 1000 119%—120. A Senembah 135%138%. C Chicago Milw. 22%. A Amst. Rubb. C. 58%63-65. A Deli-Bat. Rubb. 2425%. A Hessa Rubber 3235. A Serbadjadi S. R. 21%24. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 5 Augs. 8 Augs. Londen 8.64% 8.58% Berlijn 59.10 59.11 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.48 34,48 Zwitserland 48.38 48.37 Kopenhagen 46.50 46,30 New-York 2.48% 2.48% MARKT - Koninkl. 1Schepen Rubber Suiker Mijnen H. V. A. Philips Unilever Tabak (Wettig gedeponeerd.} igmainafcawiucwn'^.T n ll|lir.r y t t uG' ''"i rfrnmtnBTiWI DE KANAALBEKER ZWEMWEDSTRIJD. De heer W, Kemper uit Groningen, winnaar van den Kanaalbeker bij den eer sten zwemwedstrijd Middelbu rgVlissingen op 6 Augustus. Henning uit Middelburg viel in handen van den heer J. Cevaal Jz. Er waren den geheelen dag veel kijk- lustigen, en er heerschte een prettige stemming. RITTHEM. Zaterdag is, goed geslaagd het eerste zinkstuk met steenbestorting gelegd aan den zeedijk bij de Zuidwate ring. Er moeten nog 14 zinkstukken ge legd worden tot verdediging van den on deroever, die in de laatste jaren on rustbarend is aan het" afnemen. Het is nu voor de derde maal, dat de Polder Walcheren een dergelijk kost baar, maar noodzakelijk werk op die plaats doet uitvoeren. Mogelijk is het niet zoo algemeen bekend, dat de be roemde waterbouwkundige Abraham Caland, een Westkappelaar van ge boorte, het eerst op het denkbeeld kwam om de voeten der dijken te be schermen door zinkstukken met steen bestorting. Ringrijderij te Ritthem. In vroegere tijden was op de Wal- chersche dorpen de 3e Pinksterdag de kermisdag, waarop ook de ring werd gereden. De Vlissingsche dichteres El. Wolff - Bekker heeft in een groot gedicht over Walcheren zoo'n ringrijderij beschreven. Tot 1902. werd ook te Ritthem op Pinksteren drie het volksfeest volgens oud fatsoen gehouden. In 1923 werd het weer in eere hersteld en wel op den Zaterdag van de Middelburgsche ker mis, een dag, waarop de Walchersche boerenbevolking het landwerk laat rus ten. Zoo werd j.l. Zaterdag de 10e ringrij derij gehouden en volgens Zeeuwsch ge bruik was het dus een kroonjaar. De' feestvreugde werd niet weinig verhoogd door de komst van den ambachtsheer, den heer C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, wonende te Utrecht, die nu een goede gelegenheid had om voor het eerst met de ingezetenen kennis te ma ken. Sinds het overlijden van zijn groot vader in 1930 is hij ambachtsheer. Zijn familie, een zeer bekend geslacht uit Vlissingen afkomstig, bezit het ambacht reeds sinds 1764. Toen de ambachtsheer na een korte toespraak een zilveren beker met in scriptie als 1ste prijs aan den voorzitter der ringrijderscommissie overhandigd had, werd volgens oud gebruik „ge jouwd". Den geheelen dag werd door een 18- tal deelnemers met animo gereden in de belommerde dorpsstraat. De eerste 10 prijswinners waren: le prijs 29 ringen D. Polderman, die den beker van den ambachtsheer dadelijk in eigendom mag houden; 2e prijs 23 rin gen, Jn. de Pagter; 3e prijs 23 ringen, P. de Pagter; 4e prijs 22 ringen, And. Breel; 5e prijs 21 ringen, Joh. de Vis ser; 6e prijs 19 ringen, J. D. Koppejan; 7e prijs 17 ringen, W. Cevaal Pz.; 8e prijs 17 ringen, Ab. Shout; 9e prijs 17 ringen, P. de Visser; 10e pr. 16 ringen, J. J. Schout. Bij gelijk aantal ringen werd om den voorrang geloot. De wisselbeker, 't vorige jaar door den burgemeester geschonken, werd voor de tweede maal gewonnen door D. Polderman met 6 ringen in 6 ritten. De meeste volgringen (7) werden ge stoken door D. Polderman, na kampen met And. Breel. De pollepel werd afgereden door P. de Visser. Den geheelen dag was er 'n gezellige drukte op het dorp. Des avonds werkte hiertoe niet weinig mede het concert, gegeven door het muziekkorps „Oefe ning na den Arbeid". Bazar. BURGH. In de versierde lokalen der openbare school werd Woensdag, Don derdag en Zaterdag een. druk bezochte bazar gehouden ten bate der Ned. Ilerv. kerk. Aan de verschillende standen werd flink verkocht, terwijl ook de theestóajen- kerij der fa. Erven wed. J. v. Nelle en verdere attractie's veel belangstelling on dervonden. HAAMSTEDE. Naar wij vernemen is op het uitgestrekte polderterrein onder deze gemeente pl.m. 16 ha grond aan gekocht met het doel daarop een model boerderij te stichten met schuur en woonhuis voor den bedrijfsleider en villa voor den eigenaar. Winkelhuis afgebrand. THOLEN. Zaterdagavond is alhier brand ontstaan in het winkelhuis van den heer van D. in de Boterstraat. Het vuur deelde zich mee aan een grooten voorraad lingerieën, die in den winkel was opgestapeld. Aan het redden van den inboedel viel niet meer te denken. De brand liet zich zoo ernstig aan zien, dat de waarnemende burgemees ter aan den burgemeester van Bergen op Zoom om assistentie verzocht. Om kwart voor tien rukte dan ook de brandweer van Bergen op Zoom met 'n autobrandspuit naar Tholen. Toen de brandweer in Tholen was aangekomen, bleek echter, dat de woning totaal was uitgebrand. De brandweer van Tholen was er in geslaagd de belendende per- ceelen te behouden. De schade is zeer groot. Deze wordt door verzekering ge dekt.. Muziekconcours. OOSTBURG. De Zeeuwsch-Vlaamsche Muziekbond hield gisteren zijn elfde con- concours alhier, waaraan negen muziek gezelschappen hebben deelgenomen. De jury bestond uit de heeren A. L. Hazel- broek, oud-kapelmeester bij de marine, voorzitter, L. van der Tand, directeur der Haarlemsche muziekschool secretaris en L. de Morée kapelmeester van het 6e Reg't. Infanterie. Het concours is uitste kend geslaagd. In de 4e afdeeling be haalde Nut en Genoegen te Nieuwvliet een len prijs met 295 punten; in de derde afdeeling Eendracht maakt Macht uit Groede een 2en prijs met 267 punten. De Koninklijke Muzieksocieteit Aarden- burgsche Fanfaren, Geduld Overwint, van IJzendijke en Veronica van Zuid-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2