c EERSTE KVf ©VDLIEMMN 3 LAATSTE KVARïlER NlEUVE MAAN KERKNIEUWS. ONDERWIJS. BOEKENSCHOUW. DE STERRENHEMEL 3—10 AUGUSTUS 22 h MT (23 h ZT) ZUID ongeveer 40.000 K.G., werd ingekuild en de prijs daarvan was 6.tot 8.per 1000 K.G. franco stal. De dienst bezit 9 paarden, de gezond heidstoestand was goed te noemen. De onderhoudskosten bedroegen een bedrag van 3803. De gemiddelde onderhoudskosten van 9 paarden per paard en per dag waren 1.16, alzooo 0.22 minder dan vorig verslagjaar. In het ophalen van vuilnis kwam geen verandering. De hoeveelheid huisvuil bedroeg 11.112 M3 tegen 10.502 M3 in vorig jaar, een vermeerdering van 612 M3. De vermeerdering houdt steeds aan, wegens de uitbreiding van het woning aantal en de geringe waarde van pa' pier enz. De hoofdriolen worden naar volgorde geschept. De syphons en vergaarputten werden na volgorde geledigd, die op den Veer- schen weg en Veersche brug 2 maal per week. De syphons worden iederen dag straatsgewijze door den syphonschep- per geschept. Het ledigen der hoofdrio len geschiedt des namiddag s door een voerman met ijzeren paardenmodder- wagen. Het aantal syphons bedraagt 933, het aantal vergaarputten 133. De reiniging der straten onderging geen verandering, hieraan wordt veel zorg besteed. De straten krijgen zooveel mogelijk iederen dag een beurt. Waar ophaaldienst wordt uitgevoerd komen de ploegvegers niet, doch worden de stra ten door de helpers der voerlieden ge veegd. De hoofdstraten worden 2 a 3 maal per dag geveegd. Door de goede bestrating valt 't schoonhouden gemak kelijker, verzameld veegvuil bedroeg 783 kub. m. Het wieden der straten wordt, waar noodig, uitgevoerd. Kunnen de plaatsen waar gras groeit met weedkiller worden behandeld, dan wordt dit gedaan, anders wordt het gedurende den veegdienst met stalen krabbers uitgevoerd. Gedurende het natte jaargetijde, zooals dezen zo mer, groeide het gras buitengewoon tusschen de straatsteenen op Kade enz. Sneeuwval had laat in den winter plaats en wel op 11 en 12 Maart, hier voor werdén 30 werklieden aan het vas te personeel gevoegd. Op de mestbergplaats werd 6220 kg vleesch onder toezicht onschadelijk ge maakt, waarbij 43 liter creoline werd gebbruikt. De beide sproeiwagens, inhoudende resp. 2000 en 1500 liter, voorzien in de behoefte om de straten stofvrij te hou den. Er werd gedurende den zomer weinig gesproeid wegens den aanhou denden regenval. Het aantal faecalientonnen bedroeg op 31 December 416 stuks, waarvan 206 in dagelijksche verwisseling. Voor de kermis werden 38 tonnen ge bruikt. Gedurende 1931 werden 51 beerput ten geledigd, inhoudende 108 tenders van 1500 liter. Niettegenstaande de crisis nog meer doorwerkte is er stijging van den ver koop compost geweest. Daar de prijzen der kunstmeststoffen aanmerkelijk zijn gedaald, moest de prijs van compost en paardenmest omlaag, daar anders ver koop uitbleef. De prijzen waren 2.50 (Van onzen letterkundigen medewerker) De Zonden van Laurian Ostar Door Willy Corsari. (H. P, Leopold, Den Haag). Het is een lust om te zien hoe gelei delijk en goed Willy Corsari zich tot romanschrijfster ontwikkelt. Men kent haar natuurlijk nog van vroeger, toen ze liedjes zong in het cabaret, beschaaf der en tegelijkertijd pittiger dan de meeste andere dienaren en dienares sen der lichte muze dat plegen te doen, hetgeen ook daaruit blijkt, dat zij ze later gebundeld durfde uitgeven. «Want hoe weinige cabaretliederen verdragen dat! Gewoonlijk vertonen ze alleen maar eenige schijn van leven in late feest-vreugdige avonduren, te-midden van alle charmante accessoria der zoogezegde kleinkunst, maar wan neer ge ze, in een ander millieu, ge drukt voor u ziet en ge ze, regel voor regel, a tête reprosée kunt beoordee- len blijft er veelal heel weinig van over. Wat Willy Corsari indertijd zong, heeft deze vuurproef ongeschonden doorstaan, en aldus is het van-den-ee- nen kant wel jammer dat zij thans blijkbaar zoo vierkant den brui heeft gegeven aan dat geheele dikwijls zoo goedkoope cabaret-gedoe, maar aan- den-anderen kant hadden hare gaven het recht op een schooneren, geeste- lijk-voornameren uitbloei, en wij zijn er tenslotte een vaardig en lang niet on beduidend prozaschrijfster rijker door geworden. „Lang niet onbeduidend"ik druk het negatief uit en daardoor veel te zwak. Het komt misschien doordat Willy Corsari voor geen halven cent offert aan de litterair-artistieke mode van onzen tijd; er hangt om haren arbeid niets van de geforceerde (en an ders nauwelijks herkenbare) „nieuw heidvan het proza der jongeren"; per voer compost en 3.50 per voer paardenmest.. Het thuisbezorgen der meststoffen be vordert den verkoop en vooral de volks tuinders maken hiervan gebruik. Het huisvuil en haardasch aan de hui zen opgehaald, werd verkocht aan den landbouwer C. Cornelisse, wonende Se- geersweg, en ook aan andere particulie ren voor ophooging en demping. Ook werd er een gedeelte gebracht op de puinplaats om deze in bruikbaren staat te brengen tot weide. Het veegvuil en rioolmodder wordt door het compost vermengd, het syphon- vuil gebruikt voor ophooging en bemes ting van eigen weiden. Het huisvuil werd van alle niet rot tende stoffen ontdaan op de plaatsen waar het gestort werd, daar het anders niet verkoopbaar is. Alle ingrediënten, welke verkoopbaar waren, werden op de stortplaatsen verzameld en des avonds na beëindigen medegevoerd naar de mestbergplaats en tijdelijk opgeslagen. Papier, oud ijzer en flesschen brachten 310 op. In voorraad is, nog een groote partij oud ijzer en blik, momenteel onverkoop baar, evenals een partij wit en zwart glas, wat ook geen waarde had. Deze ar tikelen blijven bewaard voor betere tij den, om dan verkocht te worden. Bij 41 inwoners werd op aanvraag rat ten verdelgd. Ook voor het postkantoor te Bergen op Zoom werd rattenvergift klaar gemaakt voor bestrijding. Met het praeparaat Zelio pasta wer den goede resultaten bereikt. De kosten van deze bestrijding werden door de aanvragers betaald. Bij 3 landbouwers en veehandelaren werd onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Na beëindiging werden de stallen ont smet en de kenteekenen verwijderd. Van het rijk werden de gemaakte kosten te rug ontvangen. Het is niet gelukt ondanks veel ge schrijf maar één lading beerstoffen te verhandelen. Er is thans 300 m3 aanwezig en ge tracht zal worden het van de hand te doen. De beerstoffen welke niet konden ge borgen werden bij den compostaanmaak verwerkt. Het aantal inwoners bedroeg op 31 December 1931 18425, zoodat de kosten op 2.90 per inwoner kwamen te staan. De ontsmettingsdienst. De technisch-deskundige leiding van den Dienst bleef opgedragen aan den Di recteur van den Reinigingsdienst, door 2 ontsmetters daarin bijgestaan. Medisch-deskundig leider bleef de ge meente-arts de heer J. Broekhuizen, wiens aangename samenwerking op prijs werd gesteld. Het ontsmettingsgebouw onderging aan de zijde van het reine gedeelte een flinke verbouwing. De raad verleende in haar vergadering van 25 Februari 1931 de goedkeuring tot aanschaffing van een nieuwe vacuum formaldehyde ontsmettingsoven met een door gas gestookten stoomketel. Deze installatie is de eerste in ons land welke door een ontsmettingsdienst in gebruik werd genomen. De gehouden proef- stoomingen leverden goede resultaten op en kon na bezoek van den Inspecteur der Volksgezondheid, Dr. Hulshoff Pol, en na keuring door den Ingenieur van het zij doet niet aan documentatie en niet aan het comprimeeren en verheftigen der levensuitingen; zij weet, God dank, van geen gepatenteerde woord kunst en nog minder van het ironisch cynisme, dat (dank zij Du Perron en Jan Greshoff) den schrijver en dichter van tegenwoordig dient te sieren hoe jonger hoe beter. Wanneer ge dat laatste bedenkt, kunt ge Willy Corsari zelfs een ouderwetsch schrijfster noe men, maar zij is dan van een ouder- wetschheid die haar werk juist een spontane frischheid en jeugdig-aan doende levenskracht geeft. Want hebt ge wel eens opgemerkt hoe vooral de poëzie onzer jongere dichters zwaar is van een levensallure, die misschien bij sommige gedesillusioneerde oudeman netjes écht kan zijn, maar die bij jonge menschen valschelijk aandoet, gefin geerd of in elk geval: artificieel. Het is een desolate overwonnenheid van het leven, waardoor nog slechts een cyni sche glimlach mogelijk is voor alle men- schelijke deugden en gebreken; het is ook de triomf van een staal-hard over-vernuft en de nederlaag van een fantaseerende sensibiliteit; zij heb ben de wereld in een doosje en ze la chen er ironisch om. En wanneer ik Du Perron lees (knap en origineel dichter, razend knap en angstig origineel) of Jan Greshoff (nagemaakt roué, maar., amusant, als ,,'t Amusantje"), wel, dan lach ik ironisch mee en ik geloof zelfs, precies zoolang als hun versvoe ten tellen, aan hun wereld-in-het-doos- je, maar als ik weer alleen ben en mij zelf teruggevonden heb, dan ben ik, nog feller dan tevoren, overtuigd van ons menschelijk recht op romantiek en op sentimentaliteit. Deze overtuiging is natuurlijk roekeloos-kettersch ten op zichte der literaire goden van onzen tijd, en wie verstandig is, wacht zich wel het maar zoo in 't openbaar te zeg gen. Over die dingen spreekt men thans niet meer in fatsoenlijk gezelschap; romantiek en sentimentaliteit zijn oude zonden der menschheid, vroeger in on Stoomwezen de inrichting in gebruik worden gesteld. De Dienst is nu voor jaren van een goede ontsmettingsinrichting voorzien. In den Vacuumoven kunnen alle goe deren o.a. ook pelswaren, worden gedes infecteerd, wat voorheen in de forma- linekast moest geschieden. Het ontsmetten van woningen ge schiedde hoofdzakelijk door formaline- verdamping, volgende door amoniakver- damping. De medisch deskundig leider werd met de ontsmettingen in kennis gesteld en heeft ook medegewerkt tot het ver krijgen van den nieuwen ontsmettings oven. In totaal werden 154 ontsmettingen verricht voor 143 ziektegevallen. De pestbarak, staande in den tuin ach ter het gasthuis, in eigendom der ge meente, verkeert in goeden staat. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Asperen ds. F. de Gidts te Oud- Vossemeer, Doopsgez, Gem. De heer Abr. Muidér te Middelburg hoopt Zondag 21 Augs. 1932, des na middags te 2 uur, zijn intrede te doen te Aardenburg na des morgens ingeleid te zijn door ds. J. Koekébakiker «van Middelburg. Op de gehouden examens der Eer ste Nederlandsche Modevakschoolver- eeniging behaalden o.a. de volgende da mes het diploma voor leerares-coupeuse: mej. J. M. Lagendijk, L. T. Pikkaart te Wemeldinge. Coupeuse: mej. T. M. v. d. Hooft te Groede; F. de Meyer te Breskens; J. Verplanke te Schoondijke; mevr. S. M. Risseeuw-de Ridder te Zuidzande. Costumière: mej. F. Casteleyn te Groede; P. M. de Roo te Cadzand; A. J, Roest te Breskens; C. M. Verhage te Zuidzande; A, C. F. Boer te Biervliet; M. C. Adriaansen, M. de Bourgraaf-Baas te Breskens; J. Jansen te IJzendijke, Diploma A: mej. J. van 't Westende, J, Everse-Slager te Goes; P. Ostdijk te Sluiskil; A. Lijk te Middelburg; mej, Millenaar te Neuzen en M. C. Steendijk te Zaamslag. Alle dames leerden volgens methode E.N.S.A.l.D. De heer C, P. Maartense te Mid delburg slaagde voor het Mercurius- diploma Boekhouden. De heer J. de Jonge te Middel- burg behaalde het praotijk-diploma boekhouden, uitgereikt door de ver- eeniging van Leeraren in de Handelswe tenschappen en het Mercurius-diploma uitgereikt door de Federatie van Han dels- en kantoorbediendenvereenigin- gen. Te Utrecht slaagde voor het :exa- men EugeJsch L. O. de heer A. J. de Rlerek te Wilhelminadorp en voor het wetendheid begaan, wel-is-waar meer belachelijk dan gevaarlijk, maar toch volkomen onredelijk en de moderne jonge mensch van tegenwoordig, die zichzelven respecteert en een uilebril draagt, kan deze versleten woorden niet alleen met medelijdenden spot als een historische typeering gebruiken. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, een mensch blijft een mensch, en het onverwoestbare diepere leven-zelf trekt zich bitter weinig aan van een onrijp mode-cynisme; dus zijn we nóg sentimenteel en drijft nóg de drang naar romantiek ons als een zoet heimwee door het bloed. Willy Corsari is waarachtig geen vrouw die 't leven niet kent, die door het noodlot gespaard is, of die opzettelijk de felle tragische kanten van ons bestaan ver doezelen wil, ze durft de waarheid aan en wenscht ons niets te sparen, maar ze weet ook dat het fatum zijn heelende en vertroostende grillen heeft, en ze begrijpt daarin het menschelijk hart als een wonder van diepe en hef tige bewogenheid. Wie niet zóózeer on der den invloed komt van haar levens aanvoeling en van haar woordgebruik, dat hij dit alles ook aanvaarden kan, die vindt misschien in haar verhaal veel dat soms bezijden waarheid en redelijkheid zal schijnen. Is een vrouw als deze Lau- iran Ostar bestaanbaar? een vrouw die zóózeer eigen leven en eigen per soonlijkheid vermag op te offeren aan het geluk van den éénen beminden man? Ik weet niet of er zulke vrouwen zijn, ik twijfel er aan, en ik zou het allerminst mooi en goed vinden, wanneer ze er wèl waren maar hier word ik toch gedwóngen aan zulk een vrouw te gelooven, aan de zuiverheid harer liefde, aan de kracht harer zelf verloochening en aan het martelaar schap dat zij daarmede op zich laadt, Ze is getrouwd met een schilder en zelf ook is ze schilderes, maar ze heeft al hare artistieke aspiraties en idealen opgegeven voor hèm, geofferd om zijn levenspad effen en zonnig te maken, VENUS MARS© JUPITER Q) SAITJRNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 22 uur Middelbare tijd 23 uur Zo mertijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten, vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links geteekend; dit ge schiedde om te voorkomen, dat de vorm der sterrebeelden als het ware in spie gelschrift zou verschijnen. Er zijn wel kaarten volgens dit principe, maar het bevordert een gemakkelijke oriëntatie niet. Men houde in het oog, dat de he mellichamen in het O. opkomen, naar 't Zuiden stijgen en in het W. ondergaan; verder vergelijke men slechts dat stuk van den sterrenhemel, waarnaar men den blik richt, met het er op betrekking hebbende deel van de kaart, en dan is de oriëntatie heel gemakkelijk. De gebogen stippellijn, die omstreeks 't Z langs den Schutter, door Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wagenman loopt, is de zgn, galactische equator; zij duidt de ligging van den melkweg aan. Op dit eerste kaartje van deze maand vindt men een aantal namen in schrijf letters: dit zijn de eigennamen der be Fransch L.O. de heer W. J. de Wolf'te Middelburg. Mejuffrouw J. v. Poers onderwij zeres aan de R. K. school te Ovezan- de slaagde te Utrecht voor de acle En- gelsch lager onderwijs, Geslaagd voor het mulo-diplo ma A de heer W. v. d. Graaff en mulo- diplotna B, P. W. ,'Hartog beiden 'te Scherpenisse. Te Rotterdam slaagden voor nut tige handwerken L. O. de dames W. van kendste en helderste sterren. In druk letters zijn de namen der sterrenbeelden aangegeven. De zonshoogte in den meridiaan ver mindert nu snel: van 56° op 46° De dagboog wordt van 15 uur, 13 h 4G min. De schijngestalten van de maan zijn deze maand: 2 Aug. N.M.; 9 Aug, E.K.; 16 Aug. V.M.; 24 Aug. L.K.; 31 Aug. N.M. Van de vier planeten, welker loop wij op onze kaartjes geregeld aangeven (Mercurius is zelden waar te nemen, Uranus en Neptunus zijn te lichtzwak voor ons doel) is er maar één geteekend deze maand: Saturnus, in den Steen bok. Hij gaat in den nanacht, des och tends vroeg, onder; den ganschen avond is hij laag in het Z. te zien. Venus en Mars staan in de Twee lingen, zij komen in den nanacht pas op, Venus is een briljante ster aan den mor- genhemel. J u p i t e r is in samenstand met de zon, en dus onwaarneembaar. Het E.K. van den 9en is nèt aan den Westrand van ons kaartje te zien. de mogelijkheid te scheppen (voor zoo ver dat in haar macht is) om z ij n e kunst tot volschoonen en rijpen bloei te laten komen. Reeds hierin ligt een zui vere, en door het geheele boek strak volgehouden tegenstelling tusschen den man-kunstenaar en de vrouw-kunste nares. De eerste zal nimmer, voor niéts en onder geen enkele omstandigheid, in staat zijn z'n kunst te offeren. Maar voor de vrouw is en blijft de liefde het diepste van haar wezen, en wel mis te Laurian na hare verbintenis met Eric de vreugde van haar eigen arbeid, maar dat gemis is haar niet ondragelijk omdat ze het besef heeft dat het een offer is aan hèm. En nog oneindig veel meer vraagt het noodlot dezer liefde van haar: armoede kiezen kan gelijk Laurian dat ke uitgeworpenheid, en dan (ergst van al) de bezoedeling harer eerlijkheid. Om Eric ook materieel te helpen, glijdt ze langzaam maar zeker weg in de hei melijke verhouding tot een schatrijken „meneer", die dadelijk grif duizend gul den betaalt voor een naaktfiguur. Het is Laurian's eigen moeder die haar tot de ze afdwaling brengt, en ge krijgt daarbij wéér een tegenstelling, nu tusschen moeder en dochter de moe der een oude, wereldwijze demimon- daine, die er eenvoudig niets van be grijpt hoe een vrouw zóó vrijwillig de armoede kiezen kan gelijk LLaurian dat doet, en de dochter die met afschuw staat tegenover de materieele weelde eener opgepoetste liefdeloosheid.... In dit werken met tegenstellingen ligt een zekere psychologische primitiviteit, dié ge door het geheele boek terugvindt en die soms even een beetje goedkoop aandoet, maar die de schrpL' t toen de kostbare gelegenheid geert tot het diep en fel laten-uitkomen der verschilende karakters, zonder dat deze daardoor in een verclycheerde eenzijdigheid verval len. Dit laatste is een groote deugd waardoor de levensechtheid dezer ge fingeerde menschen in hooge mate ver sterkt wordt: in de hier geteekende menschelijkheid is niets absoluut, zelfs de Gruiter, te Middelburg, C._ L. Din- gemanse te Nieuw eu St. .Toosland, P. Luteijn te Souburg, J. Bij1! te Vlissingert en J. Flïpse te St. iLaurens. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Handenarbeid de heeren G. W. H. Moerdijk te Groede. Voor het examen Nijverheidsonder wijs (N. III) slaagde te 's-Gravenhage de heer E. van de Waeter te Oostburg. Geslaagd te Utrecht voor de acte Fransch L. O. M. Dhont te 's Gravenha- ge vroeger te S c h o o n d ij k e. niet in de liefde van Laurian voor Eric; het goede heeft er steeds een inslag van het kwade, en het kwaad heeft steeds een inslag van het goede. Ook Dirk Raat, de grof-amoureuse Maecenas aan wien Laurian zich verbindt, blijkt later niet geheel zonder latente goed hartigheid, en de schilder Eric van wiens hooge, sterke kunstenaarsgaven wij aanvankelijk zwaar overtuigd wor den, blijkt niet zelden een slappe, na- ieve dwaas te zijn. Prachtig is het bij voorbeeld in den aanvang van het boek, wanneer de rijke ruwe Raat zijn lakei, jonkheer Verhooyen, gezonden heeft om de schilderij („dat ding met die na kende vrouw op bed") te koopen. Ver hooyen doet het mét de elegantie die zijn vriend en loonheer mist, lanceert kennis van schilderkunst te toonen, en., dadelijk is Eric wég. Dat hij de zelfs wat oppervlakkige praatjes om zijn liefde van zijn vrouw verkoopt in plaats van de schilderij, beseft hij natuurlijk in de verste verte niet, maar ook door proeft hij niet de voosheid van Ver- hooyen's lof en aan den waarachtigen bestaansgrond van zijn plotseling succes twijfelt hij geen moment. Zoo is hij een sterk kunstenaar, maar tegelijkertijd 'n zwak, ijdel kind, helderziende in de eene richting, stekeblind in de andere, maar die tweeledigheid van karakter is tot een eenheid gegroeid waarin men gelóóven kan. Als mensch-schepping is voor mijn gevoel Eric nog beter ge slaagd dan Laurian. Maar goed is ook Laurian's moeder, en Dirk Raat, vooral in het tweede gedeelte van het boek, en de gang dezer levens is op dramati sche wijze verwikkeld, romantisch en logiSch tegelijkertijd, zóózeer dat men zou wenschen er een tooneelspel van te zien. Een goede roman dus, die het lezen meer dan waard is. Herman Poort.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6