rosco ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. DRINKT Fosco/ Verkeerswezen, Post en Telegrafie. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932. NO. 180. MIDDELBURG. NA DE OPERATIE. ZUID-BEVELAND. *Dc heerlijke verfris- schende Cacaodrank DE SCHILDERIJEN VAN DE KONINGIN. Het is wel een gelukkig toeval, dat de tentoonstelling van schilderijen van Koningin Wilhelmina in Zeelands hoofdstad samenvalt met de jaarmarkt of kermis. Men is dan immers, zoo men tot Mid delburgs inwoners behoort, meer dan anders geneigd „eens ergens heen" te. gaan, en de andersgezinde stadgenoo- ten, die minder van het vermaak moe ten hebben, de een als d'ander za gaarne een oogenblik in de rustige za len van het Kunstmuseum toeven om daar het werk van onzer Landsvorstinne handen te aanschouwen. En hoe treft het samen, dat in de kermisdagen meer nog dan anders de Zeeuwen uit de pro vincie gaarne naar onze hoofdstac trekken! Naast het fleurige en kleurige plezier kunnen ze dan ook immers zoo mooi even naar het Schuttershof gaan om er de tentoonstelling te bezoeken? Wij wekken tot dit bezoek graag op wijl de opbrengst er van bestemd is voor een goed doel: steun aan de noodlijden de Nederlandsche kunstenaars! Reddingsmateriaal aan het strand Koudekerke. Nu het zwemmen meer en meer popu lair wordt en vooral aan Walchersch kust het zwemmen en baden in zee groo- ten omvang heeft gekregen, blijkt het wenschelijk, dat op het strand reddings materiaal wordt aangebracht, teneinde de baders en zwemmers een zekere vei ligheid te verzekeren. De uitgestrekt heid van het terrein en het dikwijls zeer kostbaar materiaal is oorzaak, dat de overheid, vooral in deze tijden, daartoe niet gemakkelijk kan overgaan. Toch heeft het college van Burg. en Weth. der Gemeente Koudekerke het belang van een veilig strand zeer goed ingezien en na ingewonnen advies van den heer Toussaint, Hoofd-consul voor Zeeland van den-Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen te Vlissingen, heeft dit College een begin gemaakt met de beveiliging aan het strand bij Kaap duinen, door' aldaar te plaatsen een haspel, afgesloten in een houten kastje Het kastje is verplaatsbaar. Aan den haspel zit ongeveer 140 meter touw. Dit touw wordt met een lus, gemaakt van gummislang om het lichaam van. den redder gedaan. De haspel loopt zeer ge makkelijk af. De ijzeren pootjes van het kastje kunnen stevig in den grond wor den gezet, waardoor het kastje niet kan vallen. Het begin is thans gemaakt en wij twijfelen er niet aan of van liever lede zal, dank zij de activiteit van den Burgemeester van Koudekerke, de vei ligheid aan het strand aldaar grooter worden en zullen in de toekomst meer dere van deze haspels aangebracht worden. Laten we hopen, dat andere gemeenten, die aan zee liggen het voor beeld van de gemeente Koudekerke spoedig zullen volgen. VRAGEN VAN MR, L, VAN ANDEL. Over wild en verscheurend gedierte. Het lid van den raad mr. L. van An- del heeft de volgende vragen tot B. en W. van onze stad gericht: a. Is het U bekend dat, bij gelegenheid der dusgenaamde jaarmarkt, in het cen trum der stad, Dam Noordzijde, aan het circus van Bever eene plaats is aange wezen voor het opstaan eener circustent en plaatsing van wagens? b. Is u bekend dat zich in deze wa- Oorspronkelijke roman door Dr, Jan Walch. Hij moet dan wel erg het land aan dat meisje hebben, dacht ze overluid. „Ook als het een ondergeschikte geldt, is hij niet gewoon zich zoo uit te laten in haar tegenwoordigheid. En dan.... zoo'n verpleegster van wier behande ling hij min of meer afhankelijk is.... 't Is werkelijk onbegrijpelijk. Van hém is 't werkelijk onbegrijpelijk.... Onwillekeurig had ze een niet-geflat- teerde karakterschets van haar echtge noot gegeven. Op dat oogenblik kwam |iet hoofd van de besproken verpleegster om den hoek van de deur der wachtkamer. Wat is er? t Is nu zoo.... zoo vreemd met meneer Van Hoghen Lugt.... Wat? zej»*' 'dj dien meneer, die vanmiddag komt, liever niet ontvangen wil. i Hemel wat is 't dan? Is hij een menschenhater geworden? Is hij krank- zriep mevrouw uit. Maar dien meneer., zijn chef., 't Is toch bijzonder aardig, dat die.. Dat kan eenvoudig niet. Ik ga naar hem toe. Ja, ja, goed, ik ga mee, maar kalm aan, mevrouwtje, kalm aan gens wild en verscheurend gedierte be vindt, waaronder o.a. een leeuw? c. Is U bekend dat reeds op Zondag middag 31 Juli 11. een zesjarig kind on bemerkt onder een wagen is gekropen, waarin een leeuw zich bevond, door dien leeuw is gegrepen en aan den arm ern stig is verwond, zoodat het kind in het Gasthuis ter verpleging is opgenomen? d. Acht U niet dat door behoorlijke veiligheidsmaatregelen dit feit had kun nen worden voorkomen? e. Acht U de op den Dam ingenomen plaats wel geschikt en gewenscht voor de plaatsing dezer gevaarlijke dieren en is niet van meening dat voortaan de Dam niet meer voor plaatsing van in richtingen als bovenbedoeld worde aangewezen? f. Zijt gij bereid zoodanige maatrege len te gelasten dat voor den verderen duur der jaarmarkt feiten als bovenge meld worden voorkomen? Tot zoover de vrager. Wij krijgen den indruk, dat de heer Van Andel deze zaak niet in het juiste licht ziet al zouden we niet graag onderstellen, dat het feit, dat hij in be ginsel een tegenstander van de kermis is, de oorzaak van deze o,i. minder juiste beschouwingswijze is. De toedracht van de zaak wettigt ech ter zulke krasse vragen o.i, geenszins. Het betrof hier een zeer jong kind (zes jaar) dat, zonder toezicht zijnde onder een lagen wagen is gekropen. Het kind had daar niets te maken en had zich daar niet behooren te bevinden. Wij willen er niet te diep op ingaan, ook al, wijl het ongeval op zichzelf döor ons evenzeer als door een ieder, den circus directeur incluis, zeer betreurd wordt, en ons medegevoel tot het getroffen kindje uitgaat. Maar het komt ons voor, dat het niet aangaat den indruk te wek ken, alsof hier ter stede „onvoldoende veiligheidsmaatregelen gelast zijn te gen wild en verscheurend gedierte, o.a. leeuwen". En dezen indruk moet men uit mr. Van Andel's vragen wel krijgen. PLAATSELIJK CRISIS-COMITE TE MIDDELBURG. Ontvangsten plaatselijk crisis-comité te Middelburg van 25 tot en met 30 Juli 1932: O. L. S. 7.83; maand, bijdrage J. H. C. 1; Industrie- en Huishoudschool ƒ7; gedeelte van het personeel ten stadhui- ze maand, bijdrage 3.85; afdeeling schil ders .Ambachtsschool 3,73; wekelijk- sche collecte 84.49. Het gironummer van den penning meester is 188020. Tweedaagsch Schoolreisje. Het „kinderkoor" te Borssele, be staande uit leerlingen der drie hoogste klassen van de openbare school, maak te vorige week een tweedaagsch reisje per autobus. Donderdag vertrok men naar Arnhem, waar overnacht werd. De eerste dag bezocht men o.a. den Raads- kelder in Den Bosch en de Kathedraal. In Arnhem werd o.a. een bezoek ge bracht aan het buiten Rozendaal en aan Burgers dierenpark. Den volgenden dag ging de reis langs den Veluwezoom, en verder langs Driebergen, Doorn en Zeist naar Utrecht. Het beklimmen van den Greb- beberg en van den Utrechtschen Dom toren werd natuurlijk niet vergeten. Dat de jeugd genoot van wat de verschil lende steden te zien gaven, maar tevens van alles, wat in de schoone streken het oog boeit, is te begrijpen. Des Vrij dags ongeveer 4 uur vertrok men uit Utrecht, om langs Gorinchem en Breda huiswaarts te keeren. Des avonds te 9 uur arriveerde men weer te Borssele even opgewekt als men vertrokken was. Donderdagavond had de leider, de heer H. de Priester, per telefoon de ouders bericht, dat men goed in Arn hem was aangekomen, en alle kinderen zich kostelijk amuseerden. Ze stonden bij het bed van den pa tiënt, Zwijgend, want hetwas een vreemd-angstig geval, en moeilijk te entameeren. Was hij.... krankzinnig? O God je moest er niet aan denken. Henri", zei ze met bevende, be zorgde stem, „we hebben het zeker niet goed begrepenDe zuster hier zegt zij slikte iets weg in haar keel, een laatste beletsel voor de moeilijk ko mende woorden „ze zegt, dat je me neer Colver niet wilt ontvangen.... Er was een oogenblik van angstig zwij gen. Dat heb ik niet gezegd, kwam zijn strakke, koppige stem. O, herademde zij. Dat dacht ik ook wel. Maar nu kwam, de pleegzuster tus- schenbeide. U hebt toch gezegd, dat u meneer Colver liever niet ontvangen wou. Allen wachten in spanning zijn ant woord. Nu ja, dat is zoo. Ziet u? zei de zuster, met een zoetaardigen triomf in haar al te ge- smijdig buigende stem. Ik zei: vanmid dag komt mijnheer Colver, Dat vindt U zeker wel een prettige afleiding. En toen zei meneer: neen. Nu, en, omdat de dokter mij gezegd heeft, dat meneer zich niet te veel mag vermoeien, zei ik: wilt u hem dan liever niet ontvangen? En toen zei meneer: Neen, liever niet. En Wachteens zuster, ik begrijp me neer heel goed. Maar we moeten uit zijn Filmavond Nederl. Ama- teurcinéasten V.V.V. Zoute- lande. (-!-) Amateur-cinéasten. Zooals er zijn amateur-fotografen met voortreffelijk werk, zoo begint thans te komen een keurcorps liefhebbers, kunstzinnig en kunstminnend, technisch-ontwikkeld en vakkundig bedreven. En zij vervaardi gen een keur-collectie amateurfilms, ons aller bewondering eischend, ons aller genot oogstend. Want dii werd deze serie van drie korte stukjes rolprentwerk van den cinéast (we willen het amateur nu eens terzijde laten), of wil men liever filmischen kun stenaar D. Knegt uit Eindhoven. Een reisverhaal door Noord-Portugal Geen reis a la Baedeker, een langs gaan, en toeven bij schoone gebouwen, machtig gebergte, zooals de reisgidsen den toe rist voorschrijven. De heer Knegt zocht, verwerkte en nam, wat hém trof als het belangwekkende van landschap, als het eigenaardige van landbevolking. Water: de rivier de Duro in eindelooze vari- eeren van licht-tinteling, en dof-ver duistering; de nauwe straatjes van Porto, de typische marktbedrijvigheid van Coimbra. Zoo reisden we mét en zagen door 's heeren Knegts werk. En kwamen onder de bekoring dezer persoonlijke visie. Het voorrecht voor den amateur- cinéast, die zoeken en weer zoeken, vin den en hervinden, en.... wachten kan Wachten moest, en tasten, tot hij kwam tot deze belangwekkende, haast aangrij pend-verrassende vondst: de verfilming van den openspringenden narcissen- en tulpenbol, rijzend en uitdeinend, tot bloem in lentetooi van jong leven. Wat de natuur bereikt in maanden, gaf gere produceerd de cinéast in enkele secon den. Dank zij een bijzonder apparatuur, dank zij toewijding en geduld. Dank zij liefde voor het wonder der natuur, en de werking daarvan te aanschouwen geven. Deze cinéast is de heer J. C. Mol, uit Haarlem. En tenslotte Zoutelande ons mooi stille zeedorp, daar vlak achter lage duinen- val, het ingetogen kerkje-silhouet rij zend, de veel-kleuring van huisjes daar rond. Zoutelande, aan dien uitlooper van de machtige Valkenisse en Dishoek-duin- hoogten en de groen-blauwe baai: een wèldaad, altijd, en telkens nieuw Zoutelande, de verdrooming van gol- venspel, van blij blauwe lichting, van dreigende donkerte. Zoutelande, het land met de nog le vende folklore, de Zeeuwsch-sterke, geloofsvaste mentaliteit der bevolking. Zoutelande, het bad-rustoord, voor wie voelt, en weet, wat Zeeland, wat Wal- cherens dreven zijn kunnen voor wie er zijn ziel voor open stelt. Dat beduidt ook Hegts werk Zoute lande. En zóó gaat 't de wereld door. Het vredig oord der stilte. Zoutelande, goddank nóg niet de tou- rist-show-pleisterplaats. Nóg geen Volen- dam, geen Marken. V.V.V. Zoutelande 's streven is alles zins te loven. Schoone, ongerepte na tuur verdient de belangstelling, het be zoek van den liefhebbende. Van hem die er komt voor natuur! En daarvoor al leen. De heer R o c h a t, uit Utrecht, een antwoord niet opmaken, dat 't bezoek te vermoeiend zou zijn. U wilde alleen maar zeggen nietwaar? hij wendde zich tot den patiënt „dat u het be zoek niet prettig vindt? i Juist, zei de heer mr. dr. Henri Adriaan. Uit uw gezicht zou ik opmaken, ging de dokter voort, dat u op het oogenblik denkt: wat zijn die menschen allemaal moeilijk van begrijpen. Wat 'n stommelingen zijn het. Is dat zoo? Ja, antwoordde Henri. En zijn ge zicht vertoonde een zekere opluchting van eindelijk eens begrepen te zijn. Maar Henri, begon mevrouw, be straffend, maar meer verbaasd, hoe kan je zoo onbeleefd zijn tegen den dokter? Maar de dokter vroeg het mij toch? Nu ja, maar je hoefde dat zóó toch niet te zeggen. Je had het toch behoo ren tegen te spreken. Toen gebeurde er iets, dat allen zeer verschrikte. De patiënt legde het hoofd achterover op het kussen, werd bleek, sloot de oogen. Een kramp trok een paar maal door zijn gezicht, als deed hij wanhopige pogingen om iets te begrij pen, dat hem ontsnapte. De dokter gaf een wenk, de zuster snelde naar de waschafel, bevochtigde een handdoek, legde dien op het hoofd van den lijder. Langzaam opende die de oogen. Er trok nog iets moeilijks door zijn gezicht, maar tenslotte bracht hij het tot een soort van angstigen glimlach, Nee, nee, 't gaat al over, stelde hij de bezorgde gezichten gerust,, „maar der oudste al sinds vele jaren weerkee- rende gasten, heeft in zijn dankwoord namens allen ('n geheel bezette school lokaal-suite) V. V. V. gewaarschuwd. Zorgt, dat ge de natuur niet wegneemt, want dan komt de stad, en dan blijven de menschen weg. Laten we hier houden ons mooie stille dorp. Voor hen, die af gejakkerd en moegewerkt hier vinden God's schoone natuur, en God's heilige stilte. Laat men oppassen om niet te ver vallen in het exces van het buitengewo- ne, opdat het hier mooi blijve en stil, de heerlijke gewijde stilte. Opdat 't blijve: Zoutelande De projectie werd verzorgd door de Firma Arn. van der Heijden te Eindho ven. De muzikale illustratie geschiedde per Philips versterker-installatie. Abelevens decoratie voor de „Rijstvogel", Onlangs vermeldden we, dat aan Wim Abeleven de decoratie van een der nieuwe Indië-vliegtuigen der K.L.M. door de firma Mutters, was opgedragen. Dezer dagen was ik in de gelegenheid, dit werk, ter aflevering gereedstaande, te zien. Het stelt zijn eigenaardige eischen, doordat de aard van het te binnen-be- timmeren vaartuig als voorwaarde uiter ste lichtheid stelt, en door zijn vorm, zonder mooie groote, decoratief te ver werken vlakken, den kunstenaar voor moeilijke opgaven kan stellen. Abeleven heeft van die schaarsche, smalle of langgerekte vlakken een aar dig werkstuk gemaakt, in zijn geperfec tioneerde brandschildertechniek. De naam van het luchtvaartuig wordt „Rijstvogel" en als hierop betrekking hebbend motief zien wij dan het lieve rijstvogelpaartje, met daarboven het forsche K.L.M.-embleem. De hoofdge dachte van de verdere decoratie is: de ontwikkeling van het verkeer op Indië; boven 'n zware zwarte zee 'n serie vaar tuigen: een ouderwetsch zeilschip, een modern fregat, dan een stoomschip met zeilvermogen, een mailboot van tempo doeloe, een modern motor-mailschip. en dan de 3 motorige Fokker Enkele andere paneeltjes geven, zeker tot aangenaam rustpunt voor der reizi gers oog, een beeld van de vliegroute AmsterdamBatavia. Ik twijfel er niet aan, of dit brandschilderwerk-op- triplex zal blijken een fraaie en gepas te versiering voor een vliegtuigcabine te vormen. Nederlandsche componisten. Bestuur en Curatorium van de Nieu we Amsterdamsche Orkestvereeniging hebben het plan opgevat het nieuwe seizoen te openen met een concert ge wijd aan de Nederlandsche Toonkunst. Hierop zullen een acht composities van levende Nederlandsche toonkunstenaars worden vertolkt. Het voornemen bestaat dit concert in het Concertgebouw te ge ven en de componisten uit te noodigen hun eigen werk te leiden. Te 's-Gravenhage slaagde voor 't examen teekenen L. O. de heer R. van Miert, vroeger te Middelburg Te Goes zijn geslaagd voor het M.U.L.O.-examen. Voor diploma A: S. C. K. Lensvelt, Veere; M. H. P. Bierman, Middelburg; C. J. F. Wortman, Middel burg; A. Ludikhuizen, Middelburg; S. v. d. Ende, Middelburg; R. D. Beukema, Nieuwdorp; A. Steketee, Vlissingen; C. Baljeu, West-Souburg; J. D. de Kam, Kloetinge; J. A. Lepoeter, Biezelinge; A. ja, jelui moet ook niet zoo gek praten. We zullen 't niet meer doen, zei de dokter haastig; hij scheen de tus- schenkomst van [mevrouw te willen voorkomen. „Kom, mevrouw, onze pa tiënt heeft rust noodig." En met eenig gezag wenkte hij haar de kamer uit. De zuster bleef dralend nog iets verschik ken. Gaat u eens even mee, zei hij. Hij ging voor naar de wachtkamer, sloot zorgvuldig de deur achter zich. Mevrouw, zei hij ernstig, maar toch met een nuance van voldoening over zijn juist inzicht, „ik durf nu wel zeggen, dat mijn hypothese juist was, U bedoelt? Bij de operatie moet iets, iets van de hersenen zijn geraakt. Maak u niet ongerust; het komt terecht. Langzaam. Maar voorloopig mist hij één elementje. Mevrouw van Hoghen Lugt dorst niet te vragen. Angstig bleef ze naar den dokter opzien. Hij mist, ging die langzaam voort, „den zin voor de leugen". TWEEDE HOOFDSTUK. Het is wèl heel erë. Hij mist.... den zin voor de leu gen, herhaalde mevrouw Van Hoghen Lugt, bedachtzamer nog dan de dokter het had gezegd: want het was zoo'n on gewone diagnose. Maar.... dat is niet erg i Lieve mevrouwtje, antwoordde de dokter hij mocht zich zoo uitdruk-. «0 -^mpt Koude melk. (Ing. Med.) de Leeuw, Wolphaartsdijk; C. P. de Jongh, Goes; K. J. de Jonge, Goes; L. Kiel, Hoek; J. M. Risseeuw, Sluiskil; J. A. de Rijke, Terneuzen; J. v. d. Velde, Terneuzen; J. P. v. d. Kloot, Zierikzee. Afgewezen 3. Voor het examen Duitsch L. O. slaagde te 's-Gravenhage mej. J. M. Rek kers te Vlissingen. Voor het R. K. Mulo-examen, di ploma A, slaagden te Breda mej. F. J. Clowting te K o ud e k e r k e. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Nijverheidsonderwijs akte NIII, de heer P. J. Kouwe te Oostburg; voor de akte N b. de heer C. Been hakker te Kloetinge. 'Bij Kon. besluit is weder tijdelijk benoemd tot teeraar aan de R. H. B. S. te Goes H. M, v. d. Spoel; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Neuzen H. Br'ug-j mans te Amisterdanr. Voor het staatsexamen toelating uni versiteit (A) is geslaagd de heer D. Goudzwaard te B r u i n i s s e. Voor het examen industrie-onder wijs, van den R. K. schoolraad, slaag den te 's-Gravenhage, voor coupeuse mej. A. Hesp te Ouderkerk, De heer A. Albregts te Hulst slaagde te Leuven voor mijnbouwkun- dig ingenieur. Toestand van den Rijksweg in Zuid-Beveland. Naar aanleiding van een desbetreffend door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. bij den betrokken Waterstaatsdienst voor gebracht verzoek om een verbetering van de gebleken oneffenheid van het as- faltbetondek van de aansluiting van den provincialen klinkerweg af tot nabij sta tion Rilland-Bath zooveel mogelijk te willen bevorderen, ontvingen deze ver- eenigingen thans bericht, dat de toe stand van den asfaltbetonweg tusschen den Kreekrakdam en Kruiningen de vol le aandacht heeft en zoodra de midde len beschikbaar zijn de verharding op dit wegvak vlakker zal worden gemaakt. Luchtpost met de Graf Zeppelin. Gedurende de maanden Augustus tot en met October van dit jaar zullen door het luchtschip „Graf Zeppelin" weder een vijftal tochten naar Zuid-Amerika worden ondernomen. Op dezelfde voorwaarden als de vori- ken; een dokter mag vaderlijk doen lieve mevrouwtje, het is wel.... heel onpractisch. Ik bedoel: om altijd de waarheid te spreken. O, het is ideaal; maarja, in de weinig ideale wereld waarin we leveni Er werd alweer geklopt. Binnen, zei de dokter met professioneel geduld, Een leerling zuster verscheen. Wat is er? Dokter, er is weer iemand die meneer Van Hoghen Lugt wil bezoe ken; maar zuster Annie zei, dat ik het eerst aan u moest vragen. Dit is zijn kaartje. Hm. Misschien kent u hem, me vrouw? Hij reikte haar een kaartje over, waarop ze half overluid las: Kees Ben der. Is dat de bekende schilder? vroeg de dokter. Zij knikte. Een oud vriend van mijn man. Het zal wel beter zijn, hem nu niet dadelijk toe te laten. Uw man krijgt van middag ook al bezoek, 'n Beetje voor zichtig aanMaar we zouden hem even hier laten kunnen komen. Dat zou ik wel heel prettig vin den; als u hem den toestand dan zelf even zoudt willen uitleggen. Het is een beetje rare man, nu ja, wat scherp en sarcastisch soms, maar hij houdt wel van Henri Verzoek meneer hier te komen. tlXjdBto*. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5