BINNENLAND. ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 AUGUSTUS 1932. No. 179. JAARVERGADERING VAN DE A. V. R. O. De studio-bouw. DE ZUIDERZEEWERKEN. NA DE OPERATIE. EERSTE BOEK. De operatie zelf. DRIE TON MEER VOOR MOBILISA TIE-SLACHTOFFERS. VERBLIJFSVERGOEDINGEN ENZ. VOOR AMBTENAREN. DE NIEUWE VOORZITTER VAN DEN RADIORAAD, MIDDELBURG. Door een leeuw gewond. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D DE GOESCHE COURANT: DAGBLAD. „De Goesche Courant zal dagblad worden." Het is wel een zeer onverwacht bericht, dat eenigen tijd geleden kon worden medegedeeld. Een onverwacht bericht, maar tevens een bericht, dat in Noord-'en Zuid-Beveland den liberalen en hen, die zonder bij een liberale organisatie te zijn aangesloten, toch door hun levensopvatting tot de vrijzinnigen mogen worden gerekend, in hooge mate zal hebben verheugd. De tegenwoordige tijd eischt nu eenmaal, dat de lezers van een courant spoedig op de hoogte gesteld worden, niet alleen van het wereldgebeuren, maar ook van hetgeen in eigen omgeving is geschied. De drie keer in de week verschijnende „Goesche Courant" voldeed niet meer aan dezen eisch en ongetwijfeld is de langzame maar geleidelijke teruggang van haar oplaag daar aan te wijten geweest. De liberaal of zijn geestverwant, die zich dagelijks op de hoogte wilde stellen van het nieuws uit de naaste omgeving, moest zijn toevlucht zoeken bij bladen, die, hoe goed wellicht ook geredigeerd, van andere politieke rich ting waren en daarvan dikwijls op een voor den liberaal moeilijk te waardeeren wijze blijk gaven. Thans komt daarin verandering. Een dagblad op liberalen leest geschoeid, zal voor onze geestverwanten aan bovenge- noemden eisch voldoen. Dit is een feit, waarvan de beteekenis niet mag worden onderschat. Want daarvan zal weder het ge volg zijn, dat de liberale gedachte met meer kracht zal kunnen worden uitgedragen, dat de dikwijls zoo onjuiste beschuldigin gen, die tegen het liberalisme worden geuit, met meer kracht kunnen worden bestreden. Moge de „Goesche Courant" in haar nieuwe gedaante er in slagen voor een volledige en juiste berichtgeving te zorgen. Moge zij met respecteering van de meening van andersdenken den, met de verdraagzaamheid, die het ware kenmerk is van de vrijzinnige gedachte, op waardige wijze de liberale beginselen hoog houden en propageeren. J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN. Ongelukken. Verdronken. Te Rotterdam is Zaterdag gehouden de jaarvergadering van de Algemeene Vereeniging Radioomroep (A.V.R.O.), onder leiding van den voorzitter den heer G. de Clercq. Het is de A.V.R.O. in het afgeloopen jaar voor den wind gegaan. De bijdra gen der luistervinken waren begroot op 580.000; in werkelijkheid waren zij 678.000; de netto baten uit de Radio bode, begroot op 450.000 bedroegen 485.000; debaten van de Avro-uitge- verij bedroegen 42,000 (begroot op 5000; de interest van het belegde ka pitaal steeg tot 48.000. Het saldo overschot, dat verleden jaar geraamd werd op 200,000, bedroeg in werkelijkheid meer dan 400.000. Hier van moet echter ongeveer 166.000 worden afgetrokken, wanneer het zui- ver-boekhoudkundig verlies op de waar de van het effectenbezit in rekening wordt gebracht. De A.V.R.O. telt 165.000 leden. Het contributiegemiddelde bedraagt if (2.50 per half jaar. Wat de verhouding aangaat tot minis ter Reymer zeide de heer de Clercq: Formeel is, dank zij de bemiddeling van mr, Slingenberg uit Haarlem, alles in hetreine, maar praclisch is er niets ver anderd. In Augustus 1931 kwam de ver zoening tot stand, maar het Avro-be- stuur is sedert nog geen enkelen keer bij den minister geweest; ook niet bij den directeur-generaal der P. T. T. Toch was er aanleiding genoeg om te praten; over den zenderbouw en over zendtijduitbreiding. Ook de heer V o g t verdedigde uit voerig een eigen zender. En deelde een en ander mede over de nieuwe studiobouw te Hilversum te bouwen. Vanwege het omroepbedrijf is aan den architect Verkink verstrekt een z. g. oriënteeringsplan voor den studio- bouw, In dat plan is opgenomen een schouwburgzaaltje, althans een vertrek dat wat afmetingen betreft, met die van een schouwburgzaal vergeleken kan worden. Het is de bedoeling, dat de A.V.R.O.- schouwburg op de dagen, waarop door de A.V.R.O. niet kan of mag worden om geroepen, of waarop de Omroep de zaal niet noodig heeft, gebruikt wordt voor schouwburg-exploitatie. De (schouwburg (tevens concertzaal) moet plaats geven aan 500 personen met gelegenheid van filmvertooning. Voorts wordt gevraagd een koffieka mer voor deze zaal, geschikt om te wor- den^ gebruikt als „club der luistervin ken". Verder de gebruikelijke toebe- hooren als garderobe, fietsenbergplaats, garage, toiletten, kleedkamertjes, solis tenkamer, stemkamer voor orkesten, en een vleugel voor den omroepdienst. De uitvoering der plannen zal vóór de algemeene vergadering der A.V.R.O. van 1933, niet geheel gereed komen. Daarom stelt het dagelijksch bestuur voor aan het bestuur een crediet te ver- leenen van 500.000, waaruit in eer sten termijn de kosten, verbonden aan de verwezenlijking van de bouwplannen ten aaifzien van de studio in Hilversum, zullen worden bestreden. Dit voorstel werd door de vergadering goedgekeurd. Blijkens de memorie van toelichting Van de begrooting van uitgaven van 't Zuiderzeefonds voor 1931, kon voor de afsluitwerken der Zuiderzee met een belangrijk lager bedrag, bijna 8 ton wor den volstaan dan waarop bij de samen stelling van de begrooting werd gere kend. Van het overschot kan een deel worden aangewend tot dekking van het tekort op den post Wieringermeer. Oorspronkelijke roman door Dr. Jan Walch. EERSTE HOOFDSTUK. De gevolgen, bedoeld in den titel van dit boek, waren belangrijk. Anders zou den we er niet een heel boek aan wij den. Maar om tot die gevolgen te ko men, zullen we het eerst wel even over de operatie zelf moeten hebben. Zoo kort mogelijk en vooral niet tech nisch. Niet alleen omdat dat te griezelig zou zij en te weinig litterair-en-zoo. Maar vooral omdat wij van operaties geen verstand hebben. Dit is een beden kelijke bekentenis. Auteurs moéten overal verstand van hebben en vooral van de onderwerpen, die ze beschrijven. Maar ook hier is veel humbug bij, nu, en zoo hebben wij dan geen verstand van operaties. Doch d i t weten we wel: het was een operatie aan het oor. Aan het rechter oor; heusch, het is van belang, zoo pre cies te zijn, dat zult u later inzien, De Operandus was een jonge man met een Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging der Rijksbegrooting 1932 ten behoeve van uitkeeringen door de zgn. mobilisatie slachtoffers, slachoffers. De bedoeling van het ontwerp is deze uitkeeringen met f 300.000 te verhoo- gen dus te brengen op f 800.000, In de memorie van toelichting deelt de minister van Defensie mede, dat de oorspronkelijke globale schatting van de geldelijke uitkeeringen aan de mobili satie-slachtoffers ad 500.000, thans, nu de wet van 3 December 1931 gedurende vijf maanden in werking is blijkt, dat bedrag niet voldoende zal zijn. Voor een groot deel mag dat worden toegeschre ven aan het feit, dat sedert de indiening van dat wetsontwerp de economische omstandigheden nog ongunstiger zijn ge worden. Vooral is onder de personen om wie het hier gaat, de werkloosheid on evenredig grooter geworden dan destijds mocht worden verwacht. Geschat wordt, dat voor dit jaar met een verhooging van 300.000 zal kunnen worden volstaan. Staatsblad no, 406, bevat een wijzi ging van het Reisbesluit 1916. Het treedt met 1 Augustus in werking. De vergoedingen worden wegens het gebruik van eigen rijwiel en van eigen automobiel nader bepaald op resp. 2J4 cents en 10 cents per afgelegden kilo meter. Voor reizen met eigen automobiel, mag slechts in rekening worden gebracht 8 cents voor eiken kilometer, die in 'n kalenderjaar boven de 4000 km en 6 ct. voor eiken kilometer, die boven de 8000 km wordt afgelegd. De vergoeding wegens verblijfkosten bedraagt per etmaal: voor de eerste kl. 10.20, 2e kl. 9.60, 3e kl. 8.40, 4e kl, 6.60, 5e kl. 6. We meldden Zaterdag reeds de be noeming van den opvolger van dr. J. Th. de Visser, den heer H. van Boeyen. De heer van Boeyen ving zijn ambte lijke loopbaan aan op de provinciale griffie van Gelderland. In 1915 ging hij over naar het departement van water staat als adjunct-commies, In vijf jaren tijds doorliep hij de rangen van adjunct commies, commies, hoofdcommies en referendaris. Tegelijkertijd was hij van 1919 af wethouder van Voorburg. In den zomer van 1923 werd hij tot christelijk- historisch lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland gekozen in Sept. 1925 tot lid van Ged, Staten dezer provincie benoemd. Hij was destijds lid van de staats commissie inzake de financieele be trekking tuschen rijk en gemeenten en is thans nog lid van de commissie van Rijckevorsel betreffende het verkeers- vraagstuk Zuid-HollandN. Brabant Zeeland; voorts is hij voorz. van de provinciale advies-commissie voor de uitbreidingsplannen en voorzitter van de commissie, belast met het ontwer pen van een streekplan voor het eiland IJsselmonde. De heer van Boeyen is lid van het hoofdbestuur der Chr.-His. Unie. Gisterenmiddag is een 6-jarig meis je dat in de buurt van het circus op den Dam' aan het spelen wa-> onder? BfEsa door den wagen met leeuwen igtekjro- pen. Een der dieren, blijkbaar door de verschijning van het meisje geschrok ken, sloeg een zijner poolen uit ,c,n bracht het kind een schjralmi op, de,i* rug toe. Het meisje maakte met de arm pjes een afwerende beweging, w'at het ongeval zeer verergerde, want n ugreep de leeuw beide armen van het kind en sloeg er zijn klauwen in, waardoor vooral aan den rechterarm een ernstige verwonding ontstond. Ook aan het hoofd je kreeg de kleine nog een wond. Spoe dig was medische hulp ingeroepen en is het meisje na voorloopig verbonden te zijn naar het gasthuis overgebracht. Het droevig gebeuren moge voor de ouders een aanleiding zijn hun kinde ren te waarschuwen zich niet bij de menagerie te wagen. Zoowel de directeur als de leeuwen temmer waren zeer onder den indruk van het gebeurde, al konden zij er z'ell' niets aan doen, daar het kind op een afgesloten plaats wasi gekomen. De beer Van Bever verklaarde zich ondanks dit alles bereid' de oud'ers zoo gewenscht in de financieele gevölgen tegelmóet 'te koimen. Onder den leeuwenwagen is direct nog een extra afsluiting aangebracht. KRUININGEN. Vrijdagavond hield vanwege de P.Z.E.M., de heer de Regt een lezing over de electriciteit en haar toepassing. Spreker behandelde uitvoerig en op duidelijke wijze het praktische, het voor deel, de veiligheid en het zuivere licht ook de toepassing voor huishoudelijk gebruik, alsmede voor kracht. Ook de tarieven en installatie voor verschillen de woningen werden breedvoerig toe gelicht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Met het college van B. en W. waren velen opgekomen, namens welken den burgemeester de Mul aan het einde de heer de Regt dankte voor zijn duidelijke uiteenzetting, en hoopte dat volgens de toezegging, op 31 Augustus velen reeds zullen zijn aangesloten. IJZENDIJKE, Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Besloten wordt het be sluit het salaris van den keuringsveearts te verlagen, in te trekken, daar het K. B. het salaris handhaaft. De heer S c h ij v e vindt het vreemd, dat besluiten tot bezuiniging door de Kroon worden afgekeurd. He tvoorstel de gemeentefinanciën onder controle van een accountant te stellen, wordt aangehouden. De Voorzitter acht het noodig; wethouder Carpreau ook; wethouder Cammaert acht de kosten ad 120 per jaar te hoog. De aanvrage van A. C. J. de Lage voor radiodistributie wordt in handen van B. en W. gegeven. Alle aanvragers zullen in de gelegenheid gesteld worden hun voorwaarden mede te deelen. Aangaande de aanvrage voor subsidie van het festival ad 100, zegt de V o o r- z i 11 e r het geen tijd te vinden om feest te vieren. De heer S c h ij v e is tegen vuurwerk, maar vóór een bal-champêtre. De sub sidie wordt toegestaan. Bij de rondvraag komt de werkver schaffing ter sprake. De Voorzitter is er van over tuigd, dat de gemeente heeft gedaan wat ze kon, meer en beter dan andere ge meenten. Als de toestand zoo blijft zul len meer opcenten geheven moeten worden. Bij de verschijning van de Goesche Courant als dagblad, schreef het libe rale lid van Gedeputeerde Staten, de heer J. M. van Bommel van Vloten, het volgende: toekomst. De meeste mannen, als ze jong zijn, zult u zeggen, hebben een toe komst; maar dat is niet altijd een toe komst, die „een toekomst" wordt ge noemd. Een jonge man met „een toe komst" is een jonge man met een maat schappelijk schoone toekomst. Zooals een man (of vrouw) „met een verle den", een man (of vrouw) is met een bedenkelijk verleden. Dat weet niet iemand, die ;de Nederl. taal en kel uit grammatica's en woordenboeken geleerd heeft, maar dat weet u wel. En wij weten het. Dus: de operandus stond er ten minste als lid van de maatschappij goed voor. Hij was Hagenaar en ambte naar! En zelfs departements-ambtenaar, En zelfs ambtenaar aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hetgeen be- teekent, dat hij tot de crème de la crè me van de ambtenaren behoorde. He laas behoor d e. Die verleden tijd was één van de eerste gevolgen der operatie. Wat was er met, of liever: i n zijn oor gebeurd? We weten het niet, en dat mag men ons nu toch in géén geval kwa lijk nemen, want oók de medici wisten het niet. Ze gebruikten er dan ook zeer geleerde termen bij, zeer imposante ter men, wat altijd een fataal teeken is. En ze zeiden dat hij mr. dr. Henri Adri- aan van Hoghen Lugt geopereerd J moest worden. Dat was noodig voor de genezing, zeiden zij. Het was misschien waar, maar zeker was 't noodig voor hén, want zoo zouden ze allicht eenig meerder inzicht in het geval krijgen. Dat zeiden ze er evenwel niet bij. Nu, ze moesten dan maar opereeren. De pa tiënt zelf vond het goed, en zijn vrouw tje vond het toen ook maar goed. Dus: het gebeurde op een ochtend in een ziekenhuis. En het liep goed af. Er werd allerlei verwijderd, dat niet in een oor thuis hoort, en de patiënt kreeg geen koorts, en dus: het was prachtig. En toch was er iets bevreemdends. Er was in de houding, in den redeneertrant van den patiënt iets gekomen, .'t Was moeilijk te defineeren, maar het was anders dan anders. Anders ook dan vóór de operatie. Eerst dachten de om standers zijn vrouw, zijn vrienden hij is ernstiger geworden. Hij is wél ernstiger zeide zijn vrouw tot den dokter, na het eerste bezoek; en na het tweede bezoek. Ja, ja, antwoordde de dokter dan, dat is niet vreemd, nietwaar? Hij heeft den anderen oever gezien. Het was na melijk een letterkundig ontwikkelde dokter, hij kende 't werk van Felix Sal- ten. En dit antwoord was behalve eenigs- zins huiveringwekkend ook afdoende 't Was niet vreemd als je, na op de grens van den dood te zijn geweest, wat ern Een tot dusver onbekende Belgische auto die meereed met de deelnemers aan den wegwedstrijd door Brabant, doch niets daarmede uitstaande had, kwam te Someren in botsing met een motorfiets. De bestuurder van het motorrijwiel werd ernstig gewond opgenomen. Zijn inden- titeit staat nog niet vast. De Belgische auto reed door. Zaterdag is de 13-jarige A. M. N. bij het oversteken van de Baan te Rot terdam door een vuilnisauto der ge meente overreden. Met meisje werd in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Tijdens het vervoer is zij echter over leden. De 3-jarige W. den D. uit de Brink straat te Rotterdam is nabij de ouderlijke woning Zaterdagmiddag door een auto overreden en op slag gedood. Het deerlijk verminkte lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. stiger was; althans aanvankelijk. Later vergat je het gelukkig wel weer „dat komt terecht", zeggen de menschen in zoo'n geval. Bij mr. dr. van Hoghen Lugt kwam 't niet zoo dadelijk terecht. En.was het wel: ernst? Het leek soms wel veel ernstiger dan ernst. Het leek.... Toen de dokter dat ging zeggen, begon hij met eenigszins verlegen te glimlachen en daar was reden toe. Want hij wou zeggen en na eenige aarzeling zei hij dat ook het leek wel: „waarheids liefde". Angst om waarheid te spreken, voegde hij er verbeterend aan toe; want zoo qualificeerde je het verschijnsel dui delijker als ziekte verschijnsel. Angst is ziekte, liefde ook zelfs waarheids liefde valt, naar het normale spraak gebruik, minder onder dat begrip misschien ten onrechte, maar men moet bij het spreken met het gebruik reke ning houden. Dat was inderdaad een zonderlinge afwijking, als 't zoo was. Mevrouw Van Hoghen Lugt keek den medicus ietwat angstig aan. Ik vroeg hem, lichtte deze nader toe, „in tegenwoordigheid van de zuster, zuster Annie, of hij nogal tevreden was met zijn verpleegster. Natuurlijk voor de aardigheid, dat begrijpt u. Nu ja, ook wel, omdat ik weet, dat ze, bij al haar goede eigenschappen, wel eens Op de Lijnbaansgracht te Amster dam is Zondagmiddag een 6 jarig knaapje spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Zondag is de 20-jarige B. van B. uit Delft bij het visschen onder W a d d i n x- v e e n over boord geslagen en verdron ken. Zondagmiddag is de 13-jarige J. uit Roermond, die in de Peel was gaan zwemmen, verdronken. In het zwembad de Wilgenpias te Schiebroek is Zondagmiddag de 19- jarige kantoorbediende J. H. uit Rotter dam door een krampaanval overvallen en verdronken. MOORDENAAR AANGEHOUDEN. De militaire politie heeft te Vaals aangehouden een Italiaan, van beroep kellner, die in Luik een moord had ge pleegd. Zijn aanhouding werd door de Belgische Justitie verzocht. V. is naar de gevangenis te Maastricht overge bracht in afwachting van zijn uitlevering aan de Belgische regeering. wat droog en zuur is een puike werk kracht andersNu, ik vroeg hem: hebt u 't nogal naar uw zin bij zuster Annie? en toen bleef hij, zooals hij daar lag, heel ernstig kijken, en zei: Neen dokter ik heb 't niet naar mijn zin. Nu, toen vroeg ik ik moest er wel even op doorgaan, hoe onaangenaam 't ook was dus schertsend zei ik: Kom? Wat hebt u dan op haar aan te merken? En toen zei hij, met weer datzelfde strak-ernstige gezicht: Ze behandelt me zoo machinaal. Nu, daar kon ze het mee doen. 't Was misschien wel niet onjuist, maar Mevrouw Clara van Hoghen Lugt had het verhaal in strakke aandacht aange hoord. Ze was er een beetje bleek bij geworden. Nu het uit was, knipte ze een paar maal zenuwachtig met de oogen. 't Is heel vreemd zei ze toen. Iiet is zoo heelemaal niets voor hem. En dat was heel waar, want mr. Van Hoghen Lugt was naar zij nog zooveel beter wist dan de medicus een hoffelijk, zelfs wat men wel noemt „zijig" heer, zoo keurig en gracieus in de conversatie, als men ze tegenwoordig, zelfs aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, zelden aantreft (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5