M- ZEELAND. RECHTZAKEN. HEERENBAAI GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. tusschen BLUE BAND en andere soorten, doch een zeer groot verschil in kwaliteit. Versch gekarnd met 25°/0 allerfijnste Ro omboter onder Rijkscontrole. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 JULI 1932. No. 178. 1st. el- ied tus RC laat* irt. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. >e- jen. uur of ït ge- iken. .blad lllecte /an 't |Geeft drin- N rieven ït zijn Mooi Me- perz. iz. )OP t* >oot w 9.— 9.— 9.— DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN, We meldden gister reeds de uitlagen der gehouden verkiezingen voor de Eer ste Kamer, gekozen door de Prov. Sta ten van Z. Holland, Gelderland, Over ijssel en Drente. Daar door deze verkiezing geen wij ziging in de partijverhouding is geko men, blijft de samenstelling van de Eer ste Kamer aldus: R.K. Staatspartij 16 leden; S.D.A.P. 11 leden; Christ, Hist. Unie 7 leden; An- ti-Rev. Partij 6 leden; Vrijheidsbond 6 leden; Vrijz. Dem. Bond 4 leden. Niet meer zullen terugkeeren de hee- ren: mr. P. Rink (lib.]; J. F. C. Arntz, P. T. H. M. Dobbelman en J. C. L. van der Lande (R.K.]; mr. O. J, E. baron van Wassenaer van Catwijck (C.H.) Van de nieuwe leden is mr. P. Droog- lee-ver Fortuyn, burgemeester van Rot terdam. Van 1915 tot 1929 was mr. Drooglever lid der Tweede Kamer. De heer J. W'. J. baron de Vos van Steenwijk te Diepenheim is sedert 1931 regeeringscommissaris voor de crediet- verleening ten behoeve van de aardap- pelmeelindulstrie in de Veenkoloniën. De heer J. J. W. IJsselmuiden was vele jaren lid van (den gemeenteraad van Arnhem, enkele jaren wethouder van financiën. Hij neemt in het sociale en maat schappelijke leven in Arnhem een vooraanstaande plaats in. De heer H. de Ruyter te Arnhem is secretaris van den R.K. Boeren- en Tuindersbond. De heer A. J. Schoemaker is wethou der voor de bedrijven in de gemeente Deventer. Sedert twintig jaren lis hij raadslid en reeds vele daarvan wethou der. Voor den kieskring Zwolle is hij plaatsvervangend lid van de Tweede Kamer voor den qualiteitszetel. DREIGEND LOONCONFLICT OP DE KOOPVAARDIJVLOOT. Gelijk bekend, hebben de onderhande lingen tusschen den Bond van Werkge vers in de Koopvaardij en de Centrale van Koopvaardij-officieren over de door de werkgevers voorgestelde verlaging der gages niet tot overeenstemming ge leid. In antwoord hierop heeft de Bond van Werkgevers in de Koopvaardij de bestaande collectieve arbeidsovereen komst met inachtneming van den voor geschreven opzeggingstermijn van een maand opgezegd, zoodat de de collec tieve overeenkomst op 16 Augustus a.s. afloopt. In een Donderdagavond gehouden ver gadering van de Centrale is de door deze opzegging ontstane situatie onder het oog gezien. Met 522 tegen 27 stemmen en 20 onthoudingen werd besloten om, indien vóór 16 Augustus a.s. geen bevre digend voorstel door de werkgevers wordt gedaan, op genoemden datum den arbeid neer te leggen. Ged. Staten van Friesland hebben aan de raden van Schoterland, Eng- wirden en Haskerland een ontwerp ter behandeling toegezonden, waarin wordt voorgesteld dat de overgang van bezit tingen door de wijziging der gemeente lijke grenzen met gesloten beurs zal ge schieden. Mocht-echter na een jaar één der ge meentebesturen van oordeel zijn, dat de ze regeling voor zijn gemeente onbillijk bleek, dan kan het zich tot Ged. Staten wenden met eventueel beroep op de Kroon om schadevergoeding. B. en W. van Rotterdam stel len den raad voor als verhooging van de personeele belasting 't percentage voor den grondslag huurwaarde te verhoogen van 10 tot 12 pet. 800.000 meer) en voorts te verhoogen het tarief voor de motorrijtuigen 100.000 meer). Gemeenteraad van Aagtekerke. AAGTEKERKE. In de Donderdag avond gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeentereke ning over 1931 overgelegd, bedragende in ontvang gewonen dienst 17969 en in uitgaaf 16596 dus met een goed slot van 1373 en wat den kapitaaldienst be treft in ontvang en uitgaaf tot een be drag van 3285.80. Tot leden der Com missie tot het nazien der rekening be noemde de raad de heeren C. de Visser en W. de Visser. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven werden eenige wijzigingen aangebracht in de verorde ning betreffende de bezoldiging en be noeming van gemeenteveldwachters. De borgtocht van den gemeente-ontvanger verhoogde de raad tot 1400. Met de gemeente Domburg ging de raad eene overeenkomst aan tot het verleenen van hulp bij brand. Van C. Zachariasse e.a. was een verzoek ingekomen om een vuilnisbak te doen plaatsen in den Westhoek. B. en W. stelden voor geen bak te plaatsen daar geen behoorlijke plaats daarvoor te vinden was en h.i. ook weinig gebruik van zulk een bak, die voor velen toch nog te ver af zou liggen, gemaakt zou worden. De heer W. de Visser zou voor het plaatsen van zulk een bak veel voelen, velen zouden daarmede geholpen zijn, hij vraagt of zulk een bak niet bij den Kruisweg geplaatst zou kunnen worden. Ook de heer Kodde acht plaatsing van een bak gewenscht. De heer W i s - s e meent dat de kosten vrij hoog zullen zijn terwijl, wordt deze bak geplaatst, ook andere deelen van de gemeente zul len vragen om een dergelijken bak. De heer P. de Visser gelooft niet dat aan dergelijke bakken zulk een behoef te bestaat, de heer C o r r zag liever dat de borden „verboden vuilnis te stor ten" bij den Kruisweg verwijderd wer den. De Voorzitter wijst er op dat behalve de kosten van het maken van een steenen bak ook nog geregeld het leegvoeren van de bakken zal moeten worden betaald. Na eenige discussie wordt besloten de borden aan den Kruisweg te verwijderen en het storten van vuil daar weer toe te laten, waar bij echter werd verwacht dat de betrok kenen zelf zullen zorgen dat het vuil behoorlijk verspreid wordt en bijv. geen glas in den weg gebracht zal worden. Nadat de heer Corré nog verbetering van den straatweg gevraagd had en be sloten was 2000 straatklinkers daarvoor aan te schaffen, dhr. C. de Visser had verzocht het gras langs de wegen te doen afmaaien en de heer W. d e Visser gewezen had op het werpen van vuil in een sloot, werd de vergade ring gesloten. Gemeenteraad van Sas van Gent, SAS VAN GENT. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Hoefnagels. Voor de rekening van het armbestuur ■over 1931 deelde Ade voorzitter mede, dat, gezien de gesprekken in ge heime vergadering gevoerd, hierover in openbare vergadering niet zou worden uitgewijd. De rekening sluit met een nadeelig slot van 266. De .begrooting gezondheidscommissie van 1933 wordt vastgesteld op 1586. Het besluit tot aanvulling beheers- verordening Gem. Electr. Bedrijf wordt ingetrokken zoodat geldig blijft het be sluit van 1924. Een door het dagelijksch bestuur dei derde Sassche winkelweek aangevraag de subsidie ad 300 wordt met de stemmen van de heeren Machielsen, Marquinie en Tack voor, verworpen. Bij de rondvraag sprak de heer d e Meyer over den finantieelen toestand der gemeente en meende hij dat deze zoo slecht was, dat alle perk en paal ge steld dient te worden aan eventueele uitgaven. Hij verweet B. en W. nog den laatsten tijd gunstig advies te hebben gegeven Jvoor sommige isubsidiën of schoon zij goed wisten dat de kas er slecht bij stond. Ook verschilende uit gevoerde werken en aankoopen becriti- seerde hij. B. en W. wenschten door den heer de Meyer hierover geen verwijt ge zien zij'steeds voor belang der gemeen te werkten en met de beste overtuiging. De heer S e y b e 1 vroeg hoe het stond met het weer invoeren der werkver schaffing, daar deze week al werkloozen zullen uitgetrokken zijn en dus zonder bron van inkomen zullen zijn. De Voorzitter zeide, dat er was onderhandeld en van den Minister was medewerking toegezegd. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes heeft veroordeeld wegens: Straatschenderij: J. D., Wemeldinge 15 of 2 w. t. school; J. S„ Wemeldinge, vrijgesproken; P. A. M., Wissenkerke 10 of 10 dgn, loopen over weiland: L. A. G., Kloe- tinge een berisping; te Kruiningen op openbaren weg schreeuwen en vloeken: J. A. d. S„ We meldinge 15 of 15 dgn.; met een rijwiel in een bocht niet rechts houden: K. H. 's Gravenpolder 3 of 3 dgn; auto besturen zonder geldig rijbewijs: F. J. H. v. d. B„ Middelburg, vrijgespro ken; A. P., Yerseke, W. v. B.; Middel burg 10 of 10 dgn; K, A. v.'L., Kam perland 2 of 2 dgn.; W. B., Goes 5 of 5 dgn.; met motorrijtuig rijden zonder rem men: A. v. W., Kattendijke; A. d. J„ Kloetinge; G. d. B„ Kats 5 of 5 dgn; C. L. d. V., Zierikzee 10 of 10 dgn; G. d. B., Kats geen straf toegepast; met motorrijtuig rijden zonder rood en zonder achterlicht: B. J. V., zonder bekende woonplaats 5 of 5 dgn.; fietsen zonder reflector: M. v. d. W,, Wisenkerke 2 of 2 dgn,; geen teeken geven bij verandering van richting.' C. v. I., Heinkenszand 3 of 3 dgn.; D. N. S-, 's Heer Arendskerke, 3 of 1 wk. t.school; geen signaal geven als veiligheid in- gevaar wordt gebracht: J. W. D„ Kloe tinge 3 of 3 dgn.; met motorrijwiel niet stilhouden op bevel van ambtenaar, en geen gevolg geven aan het bevel van een ambtenaar: A. W. v, d. V., Biezelinge 10 of 10 dgn. 's avonds fietsen zonder licht: W. d. R., Kapelle 5 of 5 dgn.. ECHTE FfffËSCfi? 20-50d.peron» vesscJuzft U wolken van genot-f (lngez. Med.j Ongelukken, Dokter E. uit Bovenkarspel, die met zijn vrouw en drie kinderen per auto op weg was naar Zuid-Holland, voor vacantie, slipte Vrijdagmiddag tus schen Purmerend en Ilpendam door de gladheid van den weg. Hierdoor botste de auto tegen een boom. Van het vijftal werden de man en de vrouw ernstig en de kinderen licht gewond. Zij werden al len naar het ziekenhuis te Purmerend gebracht, doch de kinderen konden dit spoedig weer verlaten. De auto is ge heel vernield. Branden. Gisterennacht is de boerderij de Oude Burgt bewoond door den heer De V. ten gevolge van hooibrei afgebrand. De boerderij is gelegen te Garreveer in de gemeente Appingedam. Ongeveer 80.000 kg. hooi is verbrand. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Een groot gedeelte van het voorhuis bleef behouden. BROODELOOZE VREEMDELINGEN. Sinds eenigen tijd bevindt zich in de haven van Amsterdam het Grieksche stoomschip „Pangalos" dat met 30 kop pen is bemand. Aangezien de reederij voor het schip geen emplooi meer heeft, was besloten dat de „Pangalos" in de houthaven zou worden opgelegd. In dit verband heeft de kapitein Vrijdag aan 20 leden der bemanning order gegeven af te monsteren en naar huis terug te keeren. De tien overige opvarenden konden voorloopig aan boord blijven tot dat alle werkzaamheden in verband met het opleggen zouden zijn geregeld. Van de 20 ontslagenen hebben er 6 a 8 aan den order van den kapitein voldaan. 12 Leden hebben echter geweigerd het schip ter afmonstering te verlaten, het geen tot gevolg heeft gehad, dat de ge zagvoerder de hulp der politie heeft in geroepen. Naar aanleiding hiervan is kort daarna een politieboot langsz'ij ge komen, die alle 12 opvarenden met hun heele hebben en houden aan boord heeft genomen en naar het hoofdbureau van politie getransporteerd. Aangezien deze menschen geen middelen van beslaan BLUE BAND Boer, 'T MISLUKTE COMPLOT. (Slot). Webster wierp een blik op den hori zon. De zon zonk achter een rossigen sluier en in de lucht lag iets adem-be- klemmends. Ook daalde, zooals de an dere reeds had gemeld, de barometer angstig snel. Aan boord werden alle voorbereidin gen getroffen om een mogelijken storm te trotseeren. De matroos Li, die de blinde passa giers bij de afvaart had verstopt en hen tijdens den nacht onopvallend van wa ter en brood had voorzien, scharrelde zóó lang op het dek rond, totdat hij zich er alleen bevond. Hij ging daarop naar de bevolkte bakboord-reddingsboot en terwijl hij zich met het aansjorren der lussen bezighield, sprak hij halfluid de boot in: „De stuurman heeftegezegd, dat wij morgen in Amoy zijn. Feng heeft be volen, dat gij nog dezen nacht het schip in bezit zult nemen. Tegen middernacht maak ik de lussen los en laat je al len naar buiten. De eerste stuurman heeft de passagiers in het tusschendek doen insluiten, omdat er storm wordt gevreesd. Wij heben <les te gemakke lijker spel, want ze zullen zich volmaakt veilig voelen aan boord." „Wij zullen zacht als een schaduw over de witte duivels vallen", klonk het uit de boot terug. Boven op de commando-brug stond Charles Webster en neuriede een me lancholiek liedje. De man bij het roer een oude Chi (Ing. Med.) nees, keek op naar zijn chef, met ver wonderde blik. Het was hem onbegrijpe lijk, hoe deze Europeaan nog zingen kon bij een dergelijke hitte en met het drei gende vooruitzicht van een storm. Een hevige deining deed het oude schip heftig slingeren. De drukkende stilte ging over in een merkwaardig ge suis en gefluit. Webster brak opeens zijn gezang af en wierp opnieuw een blik op den ba rometer. Nog steeds bleef deze vallen en,' zoo niet alle teekenen bedrogen, ge raakte de stoomboot in het gebied van den storm. Een paar matrozen trokken ijlings de zeildoek-kappen over de ventilatoren en verzekerden de luiken. Webster liep over de brug en wierp een blik naar het midden- en over het achterdek. Het kwam hem voor, alsof één der matrozen onnoodig lang bij één der reddingsbooten toeven bleef. Deze gele kerels hielden zich met voorliefde steeds ver-af van het werk, als men ze niet voortdurend op de vingers keek... „Help bij het achterluik, lamme ke rel! schreeuwde Webster en dreigde razend met zijn vuist naar den Chinees. Het was niet gewoonte aan boord om de woorden op een weegschaaltje te leggen. De matroos, het was Li, ging langzaam van de boot weg, Webster kon door den afstand den blik van haat niet opvangen, dien de gele kerel hem toewierp. Hij wendde nu zijn aandacht naar het voorschip; schreden achter hem deden hem omzien. Kapitein Morris, reeds in olie-jas kwam op de brug. „Met den storm komen wij wel klaar" zei Morris voorzichtig. „De „King-Sing" heeft zich tot nu toe als zeewaardig be wezen. En de Chineezen zitten goddank in het tusschenruim gepakt. Zouden ze het toch probeeren willen de luiken open te breken en ons te overvallen volgens zijn meening de grootste waan zin, omdat ze ongewapend zijn dan knallen wij ze neer.In ieder geval dienen wij het voorschip scherp in het oog te houden, want misschien hopen ze den chaos tijdens den storm uit te buiten." Webster knikte somber. Hij kende genoeg voorvallen, waarbij de Euro- peesche bezetting der kustvaarders door de piraten zonder pardon was neerge- houwen en hij was van plan zijn leven zoo duur mogelijk te verkoopen. Dat echter het gevaar hem in den rug be loerde, drong niet tot hem door. Tegen middernacht had de storm zijn hoogtepunt bereikt. De boot stampte zwaar en had reeds verschillende bre kers over zich voelen gaan. Morris en Webster stonden zwijgend op hun post en staarden den nacht in. Slechts droppelgewiite kwamen de woorden af en toe van hunne lippen. Als nu en dan de storm even bedaarde, hoorde men het geschreeuw der angsti ge, ingesloten passagiers. „Dat beteekent nu ook juist geen pretje, om in zoo'n benauwd gat te wor den doorééngegooid" lachte Morris hard...." Wanneer het een of ander zou gebeuren, Webster, met deze schuit en wij moesten in de booten gaan, pos teer jij je dan met Neale bij het luik en zorg ervoor, dat slechts de een na den ander aan dek en in de boot komt. Die kerels zouden me het heele zaakje in het honderd jagen „Waarom zou alles zich niet goed hou den?" gaf Webster ten antwoord; „de schuit heeft wel zwaarder zeeën beleefd en is er goed afgekomen.... Morgen is mijn vrouw jarig, kapitein; als Neale mij om twaalf uur aflost krabbel ik nog een paar woorden, die ik in Amoy zal pos ten." Morris lachte. „Ga dan naar den sa lon, Webster, en drink een glas op het welzijn van je vrouw en op de goede - reis. Vijftien minuten vóór middernacht. Over het geheel verlaten dek sluipt zeeroovers verborgen waren. Het schip de matroos Li naar bakboord, waar de helde plotseling sterk over en bijna was hij van dek geslagen; een vloek ont glipte aan zijn lippen. „Het is zoover!.... de kapitein en de „eerste" staan op de brug. Het is ge makkelijk spel.... de tweede slaapt; dien neem ik....; met de machinisten zullen wij weinig last hebben", fluisterde hij in de boot, terwijl hij met een mes de riemen doorsneed. Op dit oogenblik toefde Webster in gedachten bij zijn vrouw en schreef zijn brief. In dit moment bezwoer de kapitein Morris, dat het ditmaal inderdaad zijn aller-laatste reis zou zijn en dat hij ein delijk het onrustige leven den rug zou keeren. En tegelijk wentelde Neale zich in zijn kooi rond, gepijnigd door een zwaren naren droom. En ook in dit zelfde moment steeg vóór de boeg van de „King-Sing" een hemelhooge, spookachtige, lichtende watermassa omhoog. Met oorverdoovend geraas donderde een enorme breker over het dek. Een gekraak en gesplinter i vage kreten en.... van het voorschip wor den de wrakken der beide bakboord booten in de gruwelijke heksenketel der woedende ziedende zee geslingerd. Kapitein Morris kromp ineen. „Wat was dat, Webster? Hoorde ik daar niet iets als menschelijke kreten?" Webster haalde de schouders op. „Hef leek mij ook even zoo toe. Kan ech ter niet gelooven, dat één der matrozen of stokers zich op het dek zou hebben gewaagd....; zal, als Neale komt aflos sen, de lieden laten monsteren.... Iets aan dek is in ieder geval verongelukt.. Ik zal eens nakijken." Eerst toen de morgen aanbrak, be daarde de storm en was het mogelijk na te gaan, hoe de zee had huisgehouden aan boord. Van de beide bakboord-reddingsboo ten was geen spoor meer te zien. De. zwaarte van den breker had zelfs de ijzeren davids als lucifers geknakt. „Natuurlijkheelemaal zonder te genspoed kan het niet afloopen" bromde kapitein Morris en monsterde kwaad het verwoeste dek. „Hadden de booten het niet kunnen houden....?.... maar niets wordt je nu eenmaal gespaard." Bij de monstering der manschappen ontbrak alléén maar de matroos Li. ,Door een stortzee over boord gesla gen", schreef Webster, die tijdens de critieke uren de wacht had, in het scheepsjournaal in.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5