KLEINE ADVERTENTIES GEKA-KIDDERRI1WIEL KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Voor kleine tuisten. HANDEL EN NIJVERHEID. LEGER EN VLOOT. SPSRT. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW. BIOSCOPEN. VACANTIE! OVER? GENIETEN Met ingang van Maandag a.s. is de prijs voor een kleine Adver tentie verlaagd van 85 ct. op 75 cent; het maximum-aantal regels is van 5 op 6 gebracht. Dit betee- kent een belangrijke prijsverla ging; daarbij komt een even be langrijke verhooging van de waarde dezer kleine adverten ties, doordat zij voortaan tevens geplaatst worden in de geheele Oplaag van het dagblad Be Goe- $£É3 Courant l Voor BRIE kwartjes EEN kleine advertentie in TWEE Couranten De gemeenterekening te Kort- g e n e over 1931 sluit met ontvangsten gewonen dienst 66.580 en uitgaven 65.653, alzoo een goed saldo van 927. Kapitaaldienst ontvangsten en uitga ven 13.685. De melkprijs was te Stavenisse al eenigen tijd 10 cent per liter. Gisteren begon iemand met dien prijs te bepalen op 8 cent, maar heden hebben alle an dere verkoopers den prijs teruggebracht tot 7 cent, aan huis bezorgd. ELECTRO. Heerscher der Duisternis. Er is in de wereld, of het wereldje, van hen die belang stellen in de film kunst, veel strijd geweest over Emil Jannings. De groote meerderheid was tégen hem: hij zou tooneelspelen, teveel zichzélf zijn, het zou geen film wezen, wat Jannings gaf. Goed, dat zij zoo: het publiek was dol op dezen acteur. Voor en achter in de zaal. Dat bewijst, dat er toch altijd wel wat in zat. Maar nu is Jannings in handen van den knappen regiseur Sioamak gevallen. En nü is het nog heel wat anders gewor den. Nu is een film ontstaan, die, in den ouden zin des woords, geen Jannings- film werd, maar een film, waarin een van de twee hoofdfiguren Jannings is. Dat is heel wat anders, als u 't verschil snapt. En doordat Emil minder „speelt", treedt hij ongemerkt en zuiver méér op den voorgrond. Er blijft ons meer van bij. Die prachtige schijnheilige penning meester der spaarvereeniging, als die zn neefje uit de tuchtschool komt halen; die forsche boef, na de laatste worsteling met datzelfde neefje die Jannings vrien dinnetje afkaapte (hm? hoe, dat laten we nu maar in het nfidden.die boef- filosofische berusting en die pracht-dia- loog met z'n vriend den commissaris Goebel. De vrouw in het spel is Anna Sten Uiterlijk eens weer het „mooie" type, dat in Duitsche films een tijdlang door het pittiger-gewone vervangen scheen te zullen worden. Maar Anna héft d'r mo menten Door de samenwerking van een, après tout, groot acteur met een mooie, machtige kop en een regisseur, die zijn vak werkelijk verstaat, is eens weer een film van prima klasse ont staan: spannend voor wie daarop belust is, aesthetisch-werkend voor den film kunst- beminnen. FLORA. Vanavond en morgenmiddag: als in zet voor de kermis: Getrouwd in Holly wood. Film operette. Genre 's levenslus tige jeugdige kroondragers van die schil derachtige miniatuur-vorstendommetjes waarover het niet zwaar regeeren is, zoolang de schatkist maar escapades toelaat, en zoolang de portemonnaie's der onderdanen het ontbrekene aanvul len. Operette-diva's zijn aangenaam, maar duur gezelschap En zoo is er niet veel toe noodig om zelfs in een paisibel her- togdommetje amok te gaan maken, en rechtmatige heerschers te verjagen, 's Hertogs omzwervingen zijn vele, zijn ondervindingen niet minder, tot sterke verslechtering zijner financieele positie, doch nog sterker verbetering van ka rakter en levenswijze. Hertogen genoeg, in deze tijden, die dagelijks aan den lijve de beteekenis leeren van een eerlijk stuk brood verdienen. Kolensjouwen is wel de minst lucra tieve manier. Operette-prins in Holly wood spelen geeft wat weelderiger pers pectieven, Vooral met vóór-crisiscon tracten. Muziek van Oscar Strauss. Hoofdrol len Norma Terris en Harold Murray. Transatlantic. Zoo'n gezellig-aantrek kelijke boeven- en politiegeschiedenis, die rijke transatlantikers (zoo dezulke er nog zijn!) alle mogelijke lust naar sen satie bevredigen en alle verveling en spleen verdrijven. Een ingenieus gevon den verhaal, een nieuw type film eigen lijk met Edmond Lowe en Lois Moran in de hoofdrol. Spanning troef! En voor de kermisweek, een oude bekende: de graag geziene en gehoorde mevrouw Adriënne Solser, die de ko mische Jordaanfilm Bet de Koningin komt toelichten, en spelen. Iets, wat zij -ieder herinnert 't zich voortref felijk kan! En nu ook weer overal met succes doet! Men meldt aan de „Banier" dat het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gem. te Kruiningen op Vrijdag 12 Augustus in gebruik zal worden genomen, bij wel ke gelegenheid zal voorgaan ds. M. Hof man van Krabbendijke. Te Leeuwarden is Donderdag plot seling overleden de emeritus-predikant der Ned, Herv. Kerk ds. K. Mulder. De overledene stond achtereenvolgens als predikant te Eext, Nuis-Niebert, Lop- persum, Bozum en het laatst te Oldeber- koop, welke plaats hij een viertal jaren geleden als emeritus verwisselde met Leeuwarden. De overledene was een paar dagen geleden 72 jaar geworden. De buitengewone Generale Synode der Chr. Geref. Kerk heeft tot hooglee raar benoemd aan de Theol. School te Apeldoorn, aangezien van ds. Joh. Jan sen te Leiden telegrafisch bericht in kwam dat hij de bennoeming niet aan vaarden kon, ds. G. Salomons te Am sterdam, die eveneens voor deze be noeming heeft bedankt. Ned. Herv, Kerk. Ds. H. H. van Ameide te Ouddorp (Z.-H.) heeft bedankt voor het beroep naar Arnemuiden. DAN OP EEN Vraagt Uw rijwielhandelaar. (Ingez, Med.) Aan de Technische Middelbare school „Technicum" te Rotterdam zijn geslaagd voor bouwkundig opzichter, de heeren T, T. C. Warren (met lof) en A. Dobbelaar, extraneï, beiden te V 1 i s- s i n g e n. Voor het examen Nijverheidson derwijs akte N XIII, scheepswerktuig- kunde, slaagde te 's-Gravenhage,de heer F. C. Matzinger te Vlissingen; voor de akte Ne, slaagde de heer W. Wisse, te Zaamslag. Voor het examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht mej. A. M, Batten te Goes. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Kamperland is benoemd mej. J. W. de Kok te Zierikzee. Bij het door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Dordrecht ge houden eJcamen voor machinist bij de Binnenvaart slaagde voor Voorloopig diploma machinist aan boord van stoom- en motorschepen: W. L, Kustelijn te T h o 1 e n. Voor het MULO-examen voor di ploma A: slaagden Donderdag te Goes M. J. Noordhoek, Wissenkerke; J. Deur- loo, Tholen; A. C. J. Altorffer, Middel burg; W. de Putter en C. de Putter, te Hoek; G. A. Provoost en C. Wisse, bei den Terneuzen; C. E. J. Groenleer, Ka- pelle; J. Minderhoud, Oost-Souburg; P. A. Ligteringen, G. de Koning, P. H. Cor nells, J. H. E. Woltering, allen te Vlis singen; P. Vreeke, P. Verheul te O.-Sou- burg; P. van Maldegem te Kortgene; J. v. d. Vreugde te Kamperland en C. J. de Regt te Wissenkerke. Geslaagd voor diploma B: J. Salomé, Kortgene; J. v. d. Linde, Colijnsplaat; A. P. Maas, J. A. Salomé, Kortgene; P. M. Tuytjens, Tholen. Afgewezen geen. Te Rotterdam slaagden voor het examen hoofdakte de heeren J, C. Ver hoef te Terneuzen en L. C. Voorbij Zaamslag. Het Gymnasium te Kampen. Naar aanleiding van de begrooting 1932 der gemeente Kampen merken Ged. Staten van Overijssel op, dat in verband met de hooge kosten per leerling van het Gymnasium, behoort te worden na gegaan of die school niet moet worden opgeheven. Bezoek van vooraanstaand Duitsch pomoloog. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zee land schrijft ons; Dezer dagen bezocht de bekende Duitsche boomkweeker en fruitteler „Otto SchmitzrHübsch" uit Merten, Z.- Beveland, in fruitteel kringen wel be kend als een man van internationale vermaardheid. Onder leiding van den Rijkstuinbouw consulent werden Zeelands Proeftuin en verschillende bedrijven bezocht, waarbij zijn belangstelling zoodanig werd gewekt dat hij een tweetal dagen hier heeft doorgebracht. Dit bezoek moet van de zijde der Zuid-Bevelandsché telers zeer zeker op prijs gesteld worden, omdat hij iemanc is, wiens groote theoretische kennis ge toetst is aan de praktijk, daar hij aan het hoofd staat van een der grootste en best bekend staande bedrijven in Duitschland. Speciaal op 'boomkweekerij-gebiec heeft zijn naam een zeer goeden klank Reeds jaren geleden hechtte hij groote waarde aan het veredelen van vruchf- boomen op bepaalde types van onder stammen, en kweekte hij in massa de gele Metzer Paradiese aan, later meer algemeen bekend geworden onder den naam van Number IX en niemand min der danmr. Hatton het hoofd van het „East Mailing'' proefstation heeft hem dan ook de benaming gegeven van „King of the Number IX Op fruitteeltgebied heeft hij zich steeds onderscheiden door er bij de telers op aan te dringen vooral goede kwaliteit te telen, door beperking van het sorti ment, aanplant van struikvorm en een krachtige ziektebestrijding naar Ame- rikaansch voorbeeld. Door den heer Schmitz-Hübsch wordt bovendien een pakstation geëxploiteerd naar de eischen des tijds ingericht met koelinrichting, Cutler machine, inrich ting voor het conserveeren van fruit enz. en ook op dit gebied zijn door hem in Nederland belangrijke adviezen ge geven. Daar de heer Schmitz-Hübsch zich kenmerkt, als iemand die zijn kennis en ervaring ter beschikking van een ieder stelt, ongeacht tot welke nationa liteit hij behoort, zijn het dan ook leer zame dagen geweest voor hen, die van nabij met hem kennis hebben gemaakt en zijn oordeel gehoord hebben over hetgeen hier de laatste jaren op fruit teeltgebied tot stand is gekomen. Naast de vele opmerkingen, waar mede zeer zeker rekening zal worden gehouden heeft hij onomwonden te ken nen gegeven dat Zuid-Beveland bezig is zich in de juiste 'richting tot fruitteelt centrum te ontwikkelen. De heer Schmitz-Hübsch was verge zeld van zijn zoon, die eveneens een volbloed pomoloog is en onder meer voor enkele jaren een reis naar Zuid- Afrika heeft ondernomen om de Zuid- Afrikaansche fruitteelt te bestudeeren. Aardbeiplanten groenten. en najaars- De aardbeienoogst is weer afgeloopen en we kunnen netten en ander materi aal tegen de vraatzucht der vogels, weer opbergen. W'e geven nu de bedden een goede schoonmaakbeurt waarbij de ran ken zooveel mogelijk worden afgesne den. Wie nieuwe bedden wenscht aan te planten kan daarvoor de jonge planten die zich aan de uitloopers bevinden, ge bruiken. Aan elke rank bevinden zich gewoonlijk 2 of 3 jonge planten. De eer ste en oudste is voor dit doel het meest geschikt, daar deze planten het grootste zijn en het wortelgestel het beste is. Deze planten worden voorzichtig opge nomen en op een goed bemest rabat, voorloopig eerste dagen wordt bij zon nig weer flink dicht bijeen, uitgeplant. Gedurende de zomermaanden moet er goed geschermd en gesproeid worden. Pas in het najaar, omstreeks half Sept. brengen we deze planten met kluit over naar de rabatten waar ze op 40 cm. wor den uitgeplant. Het is wenschelijk om bij het kiezen van de jonge planten se lectie toe te passen. Daarvoor moet men tijdens den oogst de beste dragers mer ken en daarvan nu de jonge planten ne men. Oude bedden, waarvan de vruch ten kleiner en de oogst minder wordt, ruimen we nu op nadat er voldoende jonge planten van werden afgenomen. De aldus vrijkomende grond kan nog worden benut voor de teelt van najaars groenten. Afgedragen erwtenrijen wor den opgeruimd en waar we er reeds spruitkool tusschen hebben geplant wordt de grond flink losgemaakt. Leeg gekomen land wordt opnieuw gespit en zoo noodig bemest. Hierop kunnen we nog verschillende groentensoorten tee- len. Van de koolsoorten planten we nu alleen nog maar boerenkool die we een afstand geven van 60 cm. Ook kunnen we nog koolrapen uitplanten; deze krij gen denzelfden afstand. Voor laatste op volgenden oogst van den kouden grond zaaien we nog eens zomerpeen en poste lein. Verder zaaien we nu de eerste win- terspinazie waarvan we dan gedurende den laten herfst nog kunnen oogsten. Ook maken we een begin met het uitplanten van andijvie. Van lage planten snijden we het lof half door, ze zullen dan vlug ger doorgroeien. We geven de planten een afstand van 25 tot 30 cm, en zorgen voor een goed bemesten grond. Om streeks haif Augustus zaaien we ook de eerste veldsla welke we dan in het na jaar kunnen oogsten. Voor oogst gedu rende den winter zaaien we in Sept. nog eens. Deze laatste zaaiing doen we op een beschut ligend hoekje daar veldsla nogal eens te lijden heeft van strenge vorst. het oog op den nog verder gedaalden rubberprijs is de tap in April 1932 ge staakt. Van de oogst waren 526.800 hal ve kg. sheets. De kostprijs bedroeg 20.7 cent, de gemiddelde netto verkoopprijs 10.4 cent per halve k.g. De verlies- en winstrekening wijst alm in debet: intrest 6042; exploitatie uitgaven 151.035, rubberoogst 1930 362. De credit posten zijn: rubberoogst 1931 76.197; meterialen 274; rijst 432 en verlies 80.536. De balans geeft aan activa: bezittin gen 4.029.689; materialen 8345. Effecten niet te beurse genoteerd 1000 gulden, rijst 5214, rubberoogst 1931 11.047. Kas (Holland) 3374, kas onderne ming 4269; debiteuren 81.3382, ver- liessaldo nieuwe rekening 56.614. De passiva zijn geplaatst aandeelen kapitaal 4.000.000, crediteuren 28.050 dividend 1926 3824, bankiers een be drag van 169.065. N.V, Rubbermij. „Tjibantjet" te Middelburg. Volgens het in de heden gehouden vergadering van aandeelhouders 'uitge brachte jaarverslag was de behaalde rub beroogst aanmerkelijk grooter in 1931 dan over 1930, doch tengevolge van de onophoudelijke daling van den rubber- prijs was de geldelijke opbrengst aan zienlijk geringer, zoodat de verlies- en winstrekening met een nadeelig saldo sluit, niettegenstaande het gelukte den kostprijs op drastische wijze te vermin deren. De directie stelt voor het reser vefonds, dat inclusief gekweekte rente op inmiddels verkochte belegging 1.004 bedraagt, tot gedeeltelijke dekking van dit verlies aan te wenden, waarna een bedrag van 26.470 op nieuwe rekening moet worden overgebracht. De direc tie deelt mede, dat zij in de verdere in zinking van den rubberprijs aanleiding heeft gevonden den tap op de onderne ming in April 1932 te staken. Blijkens het laatste rapport van den Superintendent is de stand van de jonge tuinen bevre digend. De in deze tuinen voorkomende zaailingen worden geregeld met ocula- ties ingeboet. Hoewel in de oude tuinen hier en daar schrale complexen worden aangetroffen, kan de algemeene toestand ook daar niet ongunstig worden geacht. De oogst be droeg 288.198 halve kg. sheets en 40.208 halve k.g. compo, in totaal 328.406 halve kg. rubber. De kostprijs bedroeg 19.3 cent, de gemiddelde netto verkoopprijs 11.5 cent per halve kg.. De verlies- en winstrekening over 1931 geeft de volgen de cijfers: debet exploitatie-uitgaven 63.363, belastingen 4069 en rubber oogst 1930 18. De credit posten zijn: rubberoogst 1931 37.747, intrest een bedrag van 1668, dividend 1925 560, verlies 27.475. De balans geeft in activa: onderneming 564.429; beschikbare middelen een be drag van 100.511; rubberoogst 1931 6404; materialen 2239; rijst 798; effecten niet ter beurze genoteerd een bedrag van 1000 debiteuren 1957 en verlies naar nieuwe rekening een be drag van 26.470. De passiva zijn ge plaatst aandeelenkapitaal 700.000; crediteuren 2330 en dividend 1926 1430. (Ingez. Med.) N.V. Zuid-Preanger Rubbermaatschappij te Middelburg. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders kwam aan de orde het jaarverslag over 1931. Daaruit blijkt dat de rubberoogst der onderneming Agrabinta 729.300 halve kg. rubber be droeg, dus een alleszins bevredigde stij ging. De finantieele uitkomsten zijn niet temin ongunstig, daar zelfs de meest drastische bezuinigingen op de exploi tatie-uitgaven niet voldoende waren om den kostprijs in overeenstemming met den steeds dalenden rubberprijs te verla gen. Het verlies bedraagt 80.536 en het voorstel luidt om het reservefonds ad 23.922 daarop af te schrijven, zoo dat een saldo verlies van 56.614 op nieuwe rekening is over te brengen. Met Aan den adjudant-onderofficier B, J. Lorette van het regiment kust-artil- lerie is de gouden medaille van 36-jari- gen dienst uitgereikt. Te IJ z e n d ij k e is besloten, op 22 Augustus, in aansluiting op het mu ziekfeest ter gelegenheid van het 95- jarig bestaan der Harmonie, een wie lerwedstrijd te organiseeren voor nieu welingen. Dit is de eerste maal, dat in IJzen- dijke een wielerwedstrijd plaats vindt. De uitslag van de wedvlucht de Blauwe Doffer te Hansweert, van Bor deaux, afstand 816.4 km. Ie prijs Krom been Hansweert,2e prijs Louise Waar de, 3e en 9e prijs Smallegange Schore, 4e en 8e prijs D. J. v. d. Have Kapelle, 5e en 6e prijs Sonke Waarde, 7 e prijs G. Verstraten Hansweert. Uitslag wedvlucht Blauwe Doffer van Vilvoorde 66 km: le, 11e, 21e en 30e prijs Krombeen 2e en 18e Sanderse, 3e en 9e prijs Smallegange, 4e, 20e en 34e prijs Modde, 5e, 12e, 16e en 22e Theenaart, 6e, 26e en 27e Cok, 7e en 33e Sonke, 8e 10e en 28e Verhagen, 13e en 17e Nieu- wenhuize, 14e Mollet, 15e, 19e, 23e en 32e D. J. v. d. Have, 24e van Espen, 25e van 't Westende, 29e Blauwkamer, 31e Willemstein, 35e Ch. Louise. De vierdaagsche afstandsmarschen, Men kan wel zeggen dat de deelne mers, waarvan er Vrijdagochtend slechts drie niet aan den start verschenen, den heelen marschdag last van regen gehac hebben. De wegen waren nat, maar de hoofden en voeten bleven koel. De Oos tenrijker Humer die om half i binnen kwam, liep den laatsteu dag zelfs op zijn bloote voeten. In Nijmegen werden op de binnen plaats der Prins Hendrikkazerne zoowel de wandelaars als de wandelaressen, die met succes hun vierdaagsche .hadden af gelegd, met bloemen bedacht. Na eenen kwamen de deelnemers ge leidelijk binnen. Het enthousiasme was grooter dan vorige jaren. Ook de bui tenlanders, de Franschen, de Engelschen, de Duitschers die zonder uitvallers het ejnde gehaald hebben, ontvingen bloe men. De minister van Defensie, mr. dr. Dec kers, reikte de prijzen aan de militaire groepen uit. Den laatsten dag zijn er slechts drie deelnemers uitgevallen, zoodat het to taal uitgevallenen thans 79 bedraagt en 2178 de vierdaagsche marschen met suc ces hebben volbracht. Ongelukken. Op het Centraal Station te Amster dam is Vrijdagavond een ernstig onge luk gebeurd. Een los werkman bij de spoorwegen, oud 26 jaar, zou een wagen met fietsen met de lift naar het vierde perron brengen. Toen hij bij de lift stond met den wagen, is de wagen in bewe ging geraakt en werd de man buiten de lift gedrukt, waardoor hij tenslotte tus schen de lift en den onderkant van het perron bekneld raakte. Hij was onmid dellijk dood. Te Deurne is het 5-jarig dochtertje van den heer G., achter een kar uitko mende, door een passeerenden auto overreden. De toestand der kleine is hopeloos. DOOR DEN STROOM GETROFFEN. Terwijl een monteur bezig was met het herstellen der electrische leidingen in een timmerfabriek te O s s gaf de zoon van den firmant eenige aanwijzin gen omtrent een motor, die onder stroom stond. De jongeman is daarbij in aanraking gekomen met den stroom en is in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. KINDJE ERNSTIG GEWOND DOOR RATTEN. De boerendaggelder T. de G., die in den Haarlemmermeer polder woont, had in zijn huisje veel overlast van ratten. Pogingen, telkens aangewend, om de beesten kwijt te ra ken, hadden slechts tijdelijk resultaat. Thans is het 1jarig dochtertje van den man het slachtoffer geworden van de vraatzuchtige dieren. Gisternacht zijn een of meer ratten in het bedje van de kleine gekomen en hebben haar in het gelaat ernstig gewond, o.a. wérd een stuk uit het neusje gebeten. PADVINDER VERDWENEN. De politie te D r u n e n heeft de opsporing verzocht van een 12-jarigen padvinder, afkomstig uit U t r e c h t, die Vrijdag uit een kamp, dat aldaar wordt gehouden, plotseling is verdwenen. DE JUWEELENDIEFSTAL. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft deJusti- tie geen termen aanwezig geacht, den 28- jarigen Oostenrijker D„ gewezen huis knecht van dr. Philips, die was aan gehouden als verdacht betrokken te zijn bij den grooten juweelendiefstal te D e n Haag, doch die steeds alle schuld ont kend heeft, in het huis van bewaring m te sluiten. Vrijdagmiddag is de man uit de voorloopige politiebewaring ontsla gen, doch ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Vrijdagmorgen zijn bij het station gierden een paar wagens van een beide spoorlijnen aldaar geheel versperd werden. De D-trein voor Holland die om 6.02 uur te Almelo arriveerde, werd naar Hengelo teruggezonden om via Zutphen Apeldoorn te bereiken. Er wa ren geen persoonlijke ongelukken.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2