4 KUNST EN WETENSCHAP. LEQER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN V@rfeeersw@zest9 Pos! en Te!@grafle. SPURT. BUITENLAND. Algemeen OvenhM. BEURSTHERN01ETER. FINANCIEELE BERICHTEN. JViej. M. T. A. van Oost te Nieu- werkerk is benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school te E 11 e m e e t. Te Breda slaagden voor het R.K. M.U.L.O.-egcamen N. van Loenhout (m), en J. Janssens en voor het examen Han- delsschrijven: L. Aarts (m), M. Hopmans (m), N, van Liere (m), L. Simons (m), J. van Stee (m), M. de Valk (m), F. Hage naar, Alex. Pennigs, J. van Damme en P. Vermeulen, allen van Goes; A. en N. Pieters (m) uit Lewedorp, W. van den Dries uit Heinkenszand; A. Boon- man uit Ovezand, J, Huige uit Nieuw- dorp; K. Pieters uit 's-Heer Arendsker- ke, allen leerlingen van de R.K. M.U.L. 0.-school te Goes. Te Goes slaagde Maandag voor het M.U.L.O. examen, diploma A, B. S. Gokkes, M. Muller, L. J. Hengstman- gers, E, J. Kindermann, J. G. v. Winke len, J. v. d. Bergh, allen te Middel burg; M. C. Neerhout, Noordgouwe, J. v. Strien, Wolfaartsdijk, K. v. Sparren- tak, Middelburg, B. v. d. Berge, M. de Geus, M. Gunst, J. Haarinck, F. J. Koolwijk, C. J. Meijler, allen te V1 i s- s i n g e n. Voor B; D, La Brujeere. Afgewezen 3. Dinsdag slaagden voor diploma A: H. A. van Felius, P. v. Duivendijke, te Zie- rikzee, P. G. v. Maldegem, Kortgene, J, C. v. d. Vreugde en C. J. de Regt te Wissenkerke, P. Ova en J. M. Willem- se te Vlissingen, M. J. van Liere, Ka- pelle, P. Kribbe, 's-H. Abtskerke, J. Slabbekoorn, Wolfaartsdijk, I, A. Over- beeke, Kapelle, P. G. Suurmond, Vlis singen, M. W. v. d. Wege, Tholen, J. N. de Lege. Vlissingen. Voor B: D. Deist, Zonnemaire; J. A, Vermazen, Middelburg. Afgewezen 2. Vereeniging voor V, N. O. In de op Dinsdag j.l. te Middel burg gehouden vergadering van den Raad van Toezicht der afdeeling Wa terbouwkunde van bovengenoemde Ver eeniging, het Bestuur en Leeraren der Vereeniging werden door den Voorzit tervan den Raad van Toezicht, den heer ir. J. J. van Leeuwen te Middelburg, de rapporten over het cursusjaar 1931 1932 der afdeeling Waterbouwkunde uitgereikt, en werden bevorderd van 't le naar het 2e leerjaar de heeren: P, Minderhoud, L. W. Goed'bloed, beiden te Vlissingen; K. Houter man te Serooskerke; J. P. de Ha mer te N. en St. Joosland; J. P, Joosse, J. C. Geertse en A. van den Broek te Middelburg. Eén candidaat kwam in aanmerking voor her-examen. Van het 2e naar het 3e leerjaar wer den bevorderd de heeren A. C. van Riel te Middelburg, H. Dekker, K. J. Joosse, F. Ch. Warren te Vlissin gen; M. Passenier te Domburg en J. de Pagter te Westkapelle, Eén candidaat kwam in aanmerking voor her-examen, terwijl één candidaat werd afgewezen. De bekende schrijver I. Querido is sinds enkele dagen in de Boerhave-kli- niek te Amsterdam opgenomen. Zijn toe stand geeft geen reden tot ongerustheid. Liefde? Niet modern! In de tweede helft van de kermis- week (4, 5 en 6 Aug.) treedt in den 'Schouwburg aan het Molenwater op een tooneelgezelschap onder leiding van Hans Brüning. Opgevoerd wordt „Lief de? niet modern!" uit het Duitsch van Wilhelm Sterk. Mevr. Enny Molsde Leeuwe speelt, als gast, de rol van de secretaresse. Zweefvliegen. Woensdagmiddag hebben in het Ne- derlandsche zweefvliegkamp te Egmond aan Zee de heeren H. Stoll te Gronin gen, J. Keilerman Beibei te Amsterdam, H. Weber te Amsterdam en J. Koch te Den Haag met goed gevolg hun zweef- vliegproeven afgelegd. Genoemde hee ren zijn hiermede de eersten in ons land, aan wie het B-brevet zal worden uitge reikt. De O 13. Bij het Departement van Defensie is bericht ontvangen, dat wegens vertra ging, ondervonden door zeegang, Hr. Ms. O 13, eerst 31 Juli te Funchal (Madeira) zal aankomen. VREEMDELINGENBEZOEK. Er heerscht heden een drukte in onze gemeente, die het zelfs voor de zwarts- galligsten mogelijk doet zijn even te den ken, dat men in normaler tijdsomstandig heden verkeert, dan helaas in werkelijk heid het geval is. De vorige dagen was reeds waarneem baar, dat velen voor langeren tijd hier in hotels hun tenten hebben opgeslagen en onder hen neemt het aantal landge- nooten een groot percentage in. Hedenmorgen negen uur voegden zich hierbij een kleine 200 personen, die van de stations tusschen Leiden en Rotter dam per extratrein hier heen kwamen en tot half acht hier kwamen vertoeven. En toen kwam de stroom van toering- cars, autobussen en auto's zoowel van de richting Sloe als van Vlissingen de stad binnen en te ruim half twaalf ont laadde een trein enkele honderden, om nog niet te spreken van hen, die per tram de stad bereikten. De Provinciale boot BreskensVlis singen vervoerde 1370 passagiers en 65 auto's. Een verwachte mailboot uit Oostende met 800 personen, was tot 3 uur niet ge komen. DE JUWEELENDIEFSTAL. Als verdacht, betrokken te zijn bij den belangrijken juweelendiefstal in het flatgebouw aan den van Hogenhouck- laan te Den Haag Zondagmiddag j.l gepleegd, is door de politie aangehouden een gewezen huisknecht van den heer Philips, een 28-jarige Oostenrijker, ze kere D. Deze persoon, die een pSar maanden geleden uit den dienst van de familie Philips is ontslagen, is in voorloo- pige politjebewaring gesteld, want we' ontkent hij schuld, maar voor de uren, binnen welke de diefstal moet gepleegc zijn, kan hij geen alibi opgeven. Woensdagavond werd de slager H. W. uit Dieren te Ellecom, door een auto aangereden toen hij per fiets achter een stilstaande kar om, den Rijksweg wilde oversteken. Met een gecompli ceerde beenbreuk, een gebroken heup been en eenige gebroken ribben bleef hij met een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding liggen. Zijn toestand is zorgwekkend. De auto sloeg om en werd zwaar beschadigd. Den bestuurder treft geen schuld. De rechtbank te Den Bosch deed Hilversum, een ontvluchte psychophaat, uitspraak tegen den 24-jarigen H. L. uit thans gedetineerd en tegen L. de V. uit Amsterdam, kantoorbediende, eveneens gedetineerd. Deze heeren pleegden te Oegstgeest en elders diefstallen van au to's. L. werd wegens poging tot dood slag, hij loste bij zijn poging om te ont vluchten een revolverschot op den veld wachter H„ en diefstal tweemaal ge pleegd, veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. De eisch luidde 3 jaar en 6 maanden met aftrek van prev, hechtenis De V. werd van de ten laste gelegde heling van den verkoop der gestolen auto's vrijgesproken. Op den weg tusschen S i 11 a r d en Heerlen zijn de motorrijders K. en L. beiden afkomstig uit Aken in botsing ge komen met een passeerende automobiel. De duoziter K. werd voor de electrische tram geslingerd, die juist passeerde. De man werd vermorzeld. De motorbestuur der liep een zware schedelfractuur op en is in het ziekenhuis te Sittard opge nomen. Duikers naar het gezonken oplei dingsvaartuig „Niobe" hebben gevon den, dat de toegang tot alle benedenrui- men zijn afgesloten. De mogelijkheid om de lijken te bergen is dus eveneens voorloopig uitgesloten. Op de veiling alhier werden he den 29.000 eieren aangevoerd. Kipeieren 5254 g 2.35; 5456 kg f 2.52—2:56-, 56—58 kg 2.72—2.74; 58—60 kg 2.90—3.02; 60—62 kg 3.14 —3.19; 62—64 kg 3.25; 64—66 kg 3.30; bruine 6062 kg 3,26; 6264 kg 3.39; eendeieren 3; kalkoeneie ren 4. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Prijzen van: 1000: 19584. Ongelukken. In den afgeloopen nacht is in het O. L. Vrouwe gasthuis te Amsterdam overleden, de 25-jarige wielrijder, die op op de Weesperzijde Woensdagmiddag door de gladheid van den weg was ko men te slippen, waarbij hij een hersen schudding bekwam. ««mprse.vnsaHttsai AMSTERDAM, 28 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 10154—101%. Ned. 17 1000-4% 100%—100% Ned. 31 1000-4 97—97. Ned. 32 1000-5 101%—101%. Certificaten-3 79%79%. Cert. N,W.S.-2% 66%66%. O. Indië 22 döll. 1000-6 94—94. O, Indië 23 pndst. 100-6 76%76%, O. Indië 16 1000-5 94—94%. O. Indië 26 1000-4% 88%—88%. Duitschl. pndst. 100-7 56%56%, Duitschl. 30 1000-5% 43%—43%. Engl. W.L. 50-200-5 73%—73%. Engl. F.L. 50-200-4 78%—77%. Zeeuws. Hyp. B-5 97%97%, Zeeuws. Hyp. B-4% 89% A Amsterd, Bank 8888. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 5960% A Twentsche Bank 7780 A Pref. Jurgens A 9192% A De Schelde N.B. 2528 A Ver. Papf. v. Gelder 5557% Am. Car Foundry 7%7% Am. Smelt Ref. 9%10% Farbenind. I.G. 73%73 U. States St. C. 26—28% C. Publ. Serv. North Am. Cy. 18%20% Born. Sum. H.M. 118%120 A Ned. Wol Mij .36—40 A Singkep Tin M. 6669. J. C. Japan Ln. 28% Rotterd. Lloyd 48%48. S. M. Nederland 47%48%, Amst. Thee C.M, 21%—22. Houth, Alberts 23 Peruvian C. Pr. 5%5%. Southern Rlw. 4%5%, C Union Pac. Rr, 38%42%. C Int. Nickel Cy, 6%—6%, C C c c c c A Salatri Plantations. Op de gewijzigde statuten (zie Staats courant van 27 Juli) der N.V. Cultuur Mij. „Salatri Plantations" te Middel burg is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verkregen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 5 millioen, verdeeld in 10.000 aandee- len van 500. Geplaatst en volgestort is 3.500.000. Het was in den vroegen ochtend zeer frisch maar droog. Het bleek toch dat de vele regens van den eersten dag van invloed geweest wa ren op wandelaars, die anders geen last hebben van voeteuvels. Woensdagmorgen verschenen er zes deelnemers niet aan den start, en om elf uur was het bekend, dat er acht deelne mers waren uitgevallen wegens voetpijn. De meeste hadden zwaren blaren aan de voeten. Dinsdag zijn er 2257 deelnemers gestart dien dag waren er negen uit gevallen. Woensdagmorgen bleven er zes thuis, zoodat Woensdag 2242 deelnemers ge start zijn. Tegen elven kwamen eerst de jongste deelnemers aan de 30 km. binnen en ar riveerden het grootst gedeelte eerst na twaalven. Eenige veteranen die niet meer kunnen wennen aan langzamer tempo, waren weer het eerste binnen. In den namiddag brak er weer een he vige bui los boven de deelnemers. De tweede dag, voor de meeste deel nemers de zwaarste, heeft veel uitval lers. Er waren 30 uitvallers geteld, waar van 19 militairen en 11 burgers. Met den eersten dag mee dus totaal 39 uit vallers. De groepen burger deelnemers komen uit alle deelen des lands. Nijmegen gaat aan de spits met twaalf vereenigingen. Dan komen de contingenten uit de hoofd centra des lands als Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht.. Rijwielpaden, De verschilende vereenigingen voor Rijwielpaden, hebben zich met een op hun uitnoodigmg door het bestuur van de vereeniging Rijwielpad Walcheren opgemaakt request gewend tot den mi nister van Justitie, waarin zij er op wij zen dat de rijwielpaden thans menig maal ook door motorrijders worden be reden, hetgeen een groot gevaar op le vert voor de wielrijders en rijdsters, daar deze paden slechts ongeveer 1.50 m breed zijn; dat ook wielrijdsters en -rijders en ook wandelaars dikwijls niet voldoende medewerken om een veilig verkeer te waarborgen, en dat ook ver schillende baldadigheden op en nabij de rijwielpaden plaats vinden, een en ander veelal een gevolg van geheel on voldoende politietoezicht op de rijwiel paden der vereenigingen. Adressanten verzoeken daarom een meer uitgebreid politietoezicht op die paden te bevorderen en de wetsartike len in de Motor- en Rijwielwet nauw keuriger te omschrijven, waardoor be ter tot vervolging zal kunnen worden overgegaan. Aan den minister van Waterstaat is verzocht electrische fietsen op de rij wielpaden te verbieden. Ind, Stoomvaartlijnen. Sibajak 27 v. Batavia naar R'dam. Indrapoera 27 van Batavia n. R'dam. P. C. Hooft Batavia naar Amsterdam 27 van Colombo. Dempo (thuisreis) 27 Juli (3 v.m.) te Suez. Johan van Oldenbarnevelt 27 van Ba tavia te Amsterdam. Chr. Huygens (uitr.) 26 v. Algiers, De vierdaagsche afstandsmarschen. De tweede dag der afstandsmarschen is meestal de crisisdag, waarop zich de gevolgen van te groote inspanning van den inzet der Vierdaagsche tot gelding doen komen. Toen Woensdagmorgen om vijf uur de eersten de poort uitgingen merkte men reeds aan de houding van verschillende deelnemers dat zij minder monter den tweeden dag ingingen. Gorgoelof ter dood ver oordeeld. De man, die 6 Mei den algemeen ge- achten ouden president Doumer, op de tentoonstelling van boekwerken van letterkundige-oud-strijders, zoo lafhar tig vermoordde, zal zijn onbesuisden tig vermoordde, zal zijn onbesuisde daad moeten boeten met de hoogste straf die de Fransche wet kent: de guilloti ne. Gisterenavond viel de uitspraak. Hij was door de geneeskundigen toereke ningsvatbaar verklaard. De jury had twee vragen te beant- I woorden: le. Is Gorgoelof schuldig met opzet den dood van Doumer veroorzaakt te hebben? 2e, Is de manslag met voorbedachten rade geschied? Zij had geen lange beraadslaging noo- dig. De advocaten, hem ambtshalve toe gewezen, zochten hun verdediging in de totale zinneloosheid van een daad, van iemand, die zijn geestelijk evenwicht kwijt is. Bij zijn verhoor had Gorgoeloff maar gesteund over zijn idee, dat hij echter niet duidelijk wist te maken. De procureur-generaal had in zijn re quisitoir de officieele steling opgegeven volgens welke Gorgoeloff een werktuig in handen van de bolsjewisten zou zijn geweest. De procureur ziet in hem een op zich zelf staand anarchist. Bij wie men hem indeelt, doet er minder toe. Een fanatiek warhoofd als hij onder scheidt zich daardoor, dat hij bij geen enkele groep aansluting vindt en zich aanhoudend beklaagt van door allen in den steek gelaten te worden, die zijn fantastische eigendunkelijkheid eerst af- gestooten heeft. Het O.M. beschouwt hem als een si mulant en legt den nadruk op zijn haat tegen Frankrijk. De jury had niet lang beraadslaging noodig om de beide vragen met meer derheid van stemmen met ja te beant woorden. Gorgoeloff kan nog gratie aan presi dent Lebrun aanvragen. De ramp van de „Niobe", Het hooge aantal omgekomenen is he laas juist gebleken. Slechts 40 konden worden gered. De toestand van de matrozen, die bij de ramp gewond zijn, is naar omstandig heden gunstig. Wolff verneemt uit Roedby niets om trent een aangedreven sloep, maar ver meldt wel, dat eenige reddingsboeien van de „Niobe" daar zijn aangespoeld. A Koloniale Bank 5959%, A N.I. Hbk. 1000 58—58. C Ned. H. M. 1000 67-67-%. A Alg. Kunstz, U. 26%27-28. A v. Berkels Pat. 1717. C Calvé Delft 52%53-55. A C. Suiker Mpij, 18%18%. A Int. Viscose 5%5-% A Küchenm. I. Acc. 22 A Ned. Ford A.M. 9799 A Philips Gem. B. 89%94-92% C Unilever 101%107-04% C Anaconda Cop. 9%10%-11% C Bethlehem St. 12%13%-14 A A.N.I.E.M.-N.B. 174%175 ex div, C A. Gas en El. Cy. 1 1 C Cities Serv, Cy. 3%3%. C Mid. West Ut. A Boeton Mijnb. 9%9%. A Kon. Petr, Mpij. 132%136-34%. C Con tin. Oil Cy. 6%6%-6%, C Shell Union O.C. 5%5%-%. A Hol. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 12 Hoewel de geheele kust van Laaland systematisch is afgezocht, heeft men verder niets gevonden, Gisterenmiddag zijn twee marinevaar tuigen uit Kiel met een uitrusting voor duikerwerk op de plaats van de ramp aangekomen. De duikers zullen nauw keurig de ligging van het schip vaststel len en van dit onderzoek zal het afhan gen, of een poging tot lichten van de „Niobe" zal worden ondernomen. Een zeewaardig schip. De vroegere commandant van het ver ongelukte opleidingsschip, kapitein Kümpel, die gedurende driekwart jaar de leiding op de „Niobe" heeft gehad, heeft tegenover journalisten de verzeke ring gegeven, dat het schip volkomen zeewaardig was. Met grooten lof sprak hij verder over den tegenwoordigen ge zagvoerder, kapt. luitenant Ruhfuss, en over alle verdere officieren van de „Ni obe". Wat de opleiding van adelborsten op zeilschepen betreft, wordt van de zijde der marine gemeld, dat deze opleiding op zeilschepen „onvoorwaardelijk noo dig" is, omdat de marine-officieren „na tuurlijk" ook het nautisch patent voor de groote vaart moeten behalen en dit patent volgens de bepalingen voor de koopvaardij afhankelijk is van de oplei ding op een zeilschip. M.a.w. omdat de bepalingen voor de koopvaardij verou derd zijn moet het bij de marine ook maar zoo wezen! In verband met het vergaan van „Ni obe" wordt gevreesd dat tijdens den storm die gisteren plotseling is komen opzetten nog meer personen om het le ven zijn gekomen. Het lichtschip Ged- ser meldt n.l, dat een kano-achtig vaar tuig, dat twee dagen lang bij Gedser heeft gelegen, Dinsdag kort voor den opkomenden storm zee had gekozen. Na den windstoot was het vaartuigje plotseling verdwenen, zoodat wordt aangenomen dat de opvarenden, een uit zes personen bestaande familie, om het leven zijn gekomen. Verwachte crisistoestand Sm Oostenrijk. De posiie van de Oostenrijksche re geering is zeer moeilijk geworden, daar de nationale raad het leeningsprotocol van Lausanne afhandelen moet en er nog geen meerderheid voor is. De gevol gen hiervan zijn: aftreden van de re geering of ontbinding van den nationa- len raad. Heden zou een ministerraad plaats hebben waar de beslissing zal vallen over deze quaestie. De Landbund zal een compromisvoor stel indienen waardoor op het laatste oogenblik nog een crisis vermeden zou kunnen worden. ENGELAND. Valuta-strangers, Het aantal vreem delingen, dat Engeland en in het bijzon der Londen bezoekt is dit jaar, waar schijnlijk ook in verband met den koers van het pond sterling, buitengewoon hoog. Volgens mededeeling van de voor naamste Londensche hotels, is het aantal bezoekers van het continent en in het bijzonder uit Scandinavië, Nederland, België en Duitschland grooter dan ooit. In Engeland wordt dit toenemende vreemdelingenbezoek met vreugde be groet. DUITSCHLAND. Spoorwegongeval. Op het station Gesundbrunnen, bij de z.g. Millioenen- brug zijn Woensdagmidag van den boe- meltrein StralsundBerlijn vijf wagens ontspoord en omgeslagen, nadat de trein op een losse locomotief was geloopen. Er zijn twee menschen om het leven ge komen en vijftig gekwetst, van wie som migen hoogst ernstig. De oorzaak van het ongeluk wordt aan verkeerden wisselstand geweten. De vrijwillige arbeidsdienst. In ver band met het naderend einde van het semester heeft de rijkscommissaris voor den vrijwilligen arbeidsdienst zekerheid ge,geven, dat twee a drie duizend stu denten voor den tijd van Augustus tot October aan den vrijwiligen arbeids dienst kunnen deelnemen. Voor de eerste maal kan thans ook aan studenten door den staat een maxi mum bedrag van twee mark per arbeids dag uitbetaald worden. Aanwerving en uitverkiezing geschiedt door de hooge- scholen in overleg met de distrctscom- missarissen. A Ned. Scheepv. U. 50%50%-52. A H.V. Amsterdam 173—176%-78. A Java Cult. Mij. 133133. A N.I. Suier U. 90%—92-90%. A Poerworedjo S.O. 6%7, A Deli Batavia 125130. C Deli Mij. 1000 110—115. A Senembah 125130. C Chicago Milw. 1%1%-1%. AAmst. Rubb. C. 4951K-52. A Deli-Bat. Rubb. 18%—20%. A Hessa Rubber 22%22-24. A Serbadjadi S.R. 14%15-16. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 27 Juli 28 Juli Londen 8.80% 8.75 Berlijn 59.05 59.10 Parijs 9.73% 9.73 Brussel 34.45 34.50 Zwitserland 48.36 48.36 Kopenhagen 47.50 47.25 New-York 2.48% 2.48% - Industrie - Suiker -Obl.markt - Schepen - Mijnen H. V. A. MARKT iAmerika JTabak Philips j— Unilever Rubber Koninkl. Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2