^rotiitvciale .Zeemusche ZEELAND. WEER EN WIND. ZEEUWSCH PROFETENBROOD No. 175. WOENSDAG 27 JULI 1932. 175e Jaargang. DE BRUID VAR HET GL0MDAL MIDDELBURG. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. MIDDELBURGSCHE COURANT iDfcgblad Abonnementsprijs voor Middelburg en't agentschap Vlissingen i 2.30, elders 1 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10elke regei meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk» kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge» nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieves" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. IIMWIIIlMMWSMaSR NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. De rekening over 1931 van den Ne- derlandschen Bond van Gemeente-amb tenaren sluit voor den gewonen dienst met een ontvang en uitgaaf van 53,977 en voor den buitengewonen dienst met een uitgaaf van 7450 en een nadeelig saldo van 1969. In den gewonen dienst komt een uitgaaf voor ad 5339 wegens bijdrage aan den buitengewonen dienst. Volgens den staat van bezittingen en schulden bedroeg het kapitaal op 31 De cember 1931 11.888 tegen 563 op 31 December 1928. De bezittingen van het reserve-fonds stegen van 500 op 31 December 1926 tot 7407 op 31 Decem ber 1931. De gemeenteraad van Zandvoort heeft Maandag, in verband met een brief van Ged. Staten van Noord-Holland, be sloten het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting op te voeren tot 100 en de gemeente in de derde klasse te plaatsen. Verder werd besloten 50 opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting te heffen. Een aantal be zuinigingen bracht met de belastingver- hooging het bedrag op, dat noodig is om de begrooting voor 1932 sluitend te maken. Het dag. bestuur van het R. K. Werkliedenverbond heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken tele grafisch aan de regeering 't dringend be roep gedaan om aan de thans geldende werkloozen steunnormen, die slechts 'n uiterst sober bestaan mogelijk maken, niet te tornen en verzocht in de gele genheid gesteld te worden dit beroep in een mondeling onderhoud nader te mo gen toelichten. Het gewestelijk comité tot behar tiging van verkeers- en andere belangen voor Zuid-West Nederland pleit in een adres aan den minister van waterstaat andermaal voor overbrugging van het Hollandsch Diep bij Willemstad. maal ons best doen! Want anders zul len we het volgend jaar, als de dienst naar Zeeuwsch-Vlaanderen wordt door getrokken, de kans op de schande be- loopen, dat kop en staart den dienst zullen moeten dragen, en dat de midden moot Walcheren-Westenschouwen. niet'uit' zou kunnen. IN DEN STAART.... Er is een leelijk spreekwoord: in Cau da venenum, hetgeen wil zeggen: in den staart zit het venijn. Dat zal men van de Zeeuwsche lucht lijn niet kunnen zeggen. Daar is het an ders: in den staart zit er namelijk bijkans heelemaal niets. Uit Zierikzee wordt ons bericht, dat de K. L, M. Zaterdag naar Haamstede zelfs een extra-machine moet inleggen. Hiér staat men verwonderd, als „de kist volgeboekt is". Vandaag viel uit een brief, dien we ontvingen, een „inleggertje"; dit stond er op: „Komt ons door de lucht bezoeken! Een geregelde luchtverbinding is ja renlang onze vurigste wensch ge weest. Thans zijn de plannen ver wezenlijkt! Wij doen ons uiterste best den K. L. M.-dienst voor de toekomst in stand te houden. U kunt er toe bijdragen het succes te verzekeren," Zoo is het. Maar: laten we alle 27. Op Tegnstaden was hij niet naar bin nen gegaan, maar was een kronkelen den veeweg, die door het bosch voer de, ingeslagen. Nu liep hij snel voort door de duisternis. Bij het veer geko men, daar, waar de weg afboog naar de rivier, bleef hij staan. Hij nam de bijl van zijn schouder en ging nu lang zaam naar beneden, naar de boot. Er lag een schemer van wazige ma neschijn over den stroom. De maan stond achter wolken, zoodat men zijn bleeke schijf ternauwernood ge waar werd. Nu was de man bij de boot. Hij tuur de rond in de duisternis. Toen nam hij de bijl en hakte met zachte slagen den paal, waaraan de boot vast lag, stuk. Daarna schoof hij de boot van wal, nam den boom en boomde zich over naar den anderen oever. Het ging moeilijk en langzaam temidden der duisternis. Rondom ruige wouden, zoomland. Het ruischen van den stroom drong gelijk matig en krachtig door de stilte. Nu legde hij aan bij de kleine Vik, waar de Braatenboot lag, en trok de Glomgaardsboot aan wal. Toen keek hij HET ECHTE. M. PETERSE ConfiseurPatissier (Ingez. Med.) Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 10 Juli tot dijkgraaf van den Oudepolder van St. Philipsland, A. A. van Nieuwen- huyzen te St. Philipsland; met in gang van 27 Juli tot dijkgraaf van het waterschap Oude-Wolphaartsdijk J. Goetheer te Wolphaartsdijk; met ingang van 1 Augustus tot gezworene van den Oudepolder van St. Philipsland L. J. van Nieuwenhuyzen te St. Phi lipsland; met ingang van 1 Aug. tot gezworene van het waterschap Oud- Wolphaartsdijk M. L. Smallegange te W olfaartsdijk; met ingang van 1 Aug. tot gezworene van het waterschap Groot en Klein Baarzande J. F. de Mil- liano te G r o e d e; met ingang v, 1 Aug. tot gezworene van den Nieuwe Annex Stavenissepolder Chr. Luijk Jzn. te S t a- v en is se; met 1 Aug. tot gezworene van het waterschap De Vrije Polders on der Tholen C. Bierens te Tholen en P. C. A. de Wit te Tholen; met 1 Aug. tot gezworene van den Adriana-Johan- napolder I. D. Gaakeer te Schuddebeurs, gem. Noordgouwe; met 1 Aug. tot gezworene van den van Alsteinpolder J. J. van Gassen te G r a a u w en Langen- dam; met ingang van 1 Augustus tot ge zworene van het waterschap Groede en Baanst J. B. Becu-Verhage te Groede, MET DEN EERSTEN TOCHT VAN DE MIDDELBURGSCHE VACANTIE- SCHOOL. H~) Vroolijk was 't; gezond was 't zeker ook, wanneer is 't dat nu niet op strand en vroonen van Westduinen. Maar jammer, 't was ook nat. Erg „véél" nat Deze eerste keer van dit jaar, dat Middelburgs vacantieschool naar buiten trok. Zeker „bij niet doorgaan wegens regen of dreigend weer", moest je 's morgens vroeg maar eens naar de Lange Jan kijken, of daar ook vlaggetjes op staan. Dat deden we dan ook. Neen, geen vlag getjes, wél er achter wolken, van die heel donkere. Schepen met zure appelen, noemen we die. Maar ja, kom: menschen, die graag en goed organiseeren, houden niet van lange deliberaties van wel of niet. Hoe gaat dat: je kijkt weer eens naar de lucht en nog eens naar de lucht. Komt daar achter dat dreigend-zwarte geen zich weer rond, ging naar de Braatenboot en hakte den ketting los. Daarna schoof hij de boot den stroom in met den ach tersteven vooruit, gaf haar met den boom een geweldigen stoot en stonc dan in het donker over de rivier heen uit te staren. De Braatenboot was in de strooming gekomen. Ze draaide een paar keer rond, schoot vooruit en danste toen wiegelend en schommelend temidden van den stroom de rivier af. De man stond haar na te kijken, tot ze in de duisternis van den nacht was verdwe nen. Jou ellendeling! zei hij zacht in zich zelf, ging toen met den boom in de hand terug langs het strand naar de Glomgaardsboot, stiet van wal en boom de voorzichtig de rivier over terug naar het veer aan den oostelijken oever. Aan wal gekomen stiet hij met een krach tigen stoot van den boom de boot uit alle macht midden in de strooming. Zij nam denzelfden weg als de Braa tenboot, sneed dwars door de rivier in het diepst der strooming en schokte wip pend, met den stroom mee, in vliegende vaart de rivier af. Bij de Enggjaerd, een paar duizend e verder naar beneden, was een waterval, Ge kunt zooveel rozen in uw tuin kweeken als ge wilt, op 'n goeien dag zult ge er toch óók de Lijdensbloem zien bloeien. snel verbreedend-blauw? Ja Nu dan wagen we 't er maar op. Een tik op de Darometer: een siddering in de richting van mooi weer. Vooruit dus Misschien wordt 't wel beter. Hoe is dat versje ook weer: „We zullen niet smelten al worden we nat". En ze togen Loskaai-waarts; en ze reden met z'n 450-èn (23 groepen) met leiders en leidsters, in de Domburgsche tram tot Koudekerke. En ze wandelden groepsgewijze, dwars-door tot West duinen, de badplaats in geboortesta dium! Trap-op naar zee. Bonte kleuren massa tusschen helm-zand-blond. Veel rood, veel groen. Jolige jeugd-opgang! Jolig bleef 't óók, die morgenuren Spelen en spelletjes te over. Het strand is er breed en vrij genoeg, en de zee De pootje-baaiers stonden onder cura- teele; twee bekende leiders onzer red dingsbrigade, als kustwacht paraat terug te blazen of toe te schieten, wie zich te ver waagde, 't Hoefde niet, gelukkig. Jolig bleef 't, tot tweede helft-Juli zich gelden deed De periode van „veran derlijk als het weer". Dat zooveel blij moedig ondernemen breekt, zooveel plannen akelig letterlijk „in het water dompelt". Ge kent 't: om 10 uur zonneschijn, als voor een hittegolf-op-komst; om half elf een malsch buitje, om kwart voor elf: water met bakken uit de lucht, als de geestige Hollander constateert, „dat 't ophoudt met zachtjes regenen", en windvlagen: zoete memoranda, dat de zomer er al weer een heel eind op zit! Helaas: zoo was 't gister. Met onver mijdelijk gevolg dat 't „weer'" uitgangs punt werd van alles: de vraag zich steeds hei halen moest: waar kunnen we vlug en afdoend schuilen. En juist die vraag kon maar gedeeltelijk opgelost. De twee tenten, ter beschikking voor 't Roode Kruis waren zeker voldoende voor herstel of bijpleistering van kwaal tjes als hoofdpijn, en euveltjes als onga ve knieën, en een klap van een «chop, die te hard aankwam, dan bedoeld. Maar een invasie van 450 regenvoort- vluchtige kleine menschen, (en heusch heel makke rammetjes en schaapjes, allen!) neen, daar waren ze niet tegen bestand! Al konden er velen achter, 'n paar moesten 't afleggen: totaal door weekt, kleumerig, blauwbekkend. Dan is de pret geen pret meer, integendeel De regenjassers kon 't niets schelen hadden er een doorspoelde haardos grif voor over. Wat gaf 't, de bui voorbij, de zon, snel drogend het natte zand: we spelen weer! Tot achter dat blauw, 't boven Knocke goot, boven Groede plas te, boven zee stortte. Het golf-beschuimc lichtgroen verdofte, verdonkerde, grijs- verduisterde. Opnieuw regen, heele harde, striemende regen, net hagel! Net na het koffieuurtje, aan den over kant gelukkig. Daar was wel beschutting genoeg. Dit boterham-met-melk half uur! Het daar zouden de booten verbrijzeld wo-r den. Dat wist hij van het houtvlotten. Nu slingerde hij den boom achterna, lachte en keerde om. Hij wierp den bijl over de schouder, evenals te voren en ging heen. Bij Tegnstaden gekomen boog hij langs het boschpad af, kwam voorbij het Tegm stadhuis weer op den rijweg uit en ging nu langs het bergpad verder. Het Glomdal sliep in de duisternis van den nacht onder de maansikkel, met de zwarte, met dennewoud bedekte helling van den bergrug boven zich, diep in de mijlen ver zich uitstrekkende hoogvlakte In de verte, uit het Kivdal, weerklonk het gekrijsch van een nachtuil. De ket tinghonden op de Glomgaard lagen met den kop tusschen de uitgestrekte geel grauwe pooten en de oogen vast gesloten Alleen het dof geruisch der Glom were gehoord, terwijl ze daar breed en blank in voortdurende wendingen door de wou den en de eenzaamheid voortgleed. De trotsche wil van het dal, die van geen wijken wist. De bruiloftsmorgen brak aan. De lui van Braaten waren tijdig opge staan. De bruigom, in zijn splinternieuwe kleeren, was het eerst klaar. Nu liepen rustpunt van dezen heerlijken heelen dag, buiten. Zoo maar op den grond in iet zachte vroongras; de broodjes-mee- van-thuis, en de melk van de vacantie school. Hongerig dat je wordt in de lucht; „er-in" dat 't dan ook gaat. Als koek! En je praat met elkaar en door elkaar, van wat we vanmiddag zullen gaan doen. Een zandfiguurwedstrijd, M.V.S. 1932, gebakken. Prijzen: chocolade repen. Of „matchen", school tegen school; voet ballen zijn er naar keuze. Een enthou siasme, een geestdrift, als gold 't min stens Nederland-België De luchtdreiging kwam opnieuw na der, onafwendbaar, onontkoombaar. O, 't was prachtig 'n oogenblik op die hooge Westduinen: de heel-heldere horizont, de jagende wolken-complexen, lichtend, èn tintend telkens weer anders, voor ons de Noordzee-deining, achter ons, groen Walcheren; rechts het Vlissingen-sil- houet, met de Scheldekranen; vóór de lange Jan, de Stadhuistoren, de Abdij- spitsen. Zeeuwsche lucht over Zeeuw sche land! Karakteristieker-typeerend dan een egaal-blauwe zonnedag. Ja, dit is óns land!! Zeeland! Maar dit was óók de tenslotte eentonigheid van 't telkens weer een goed heenkomen moeten zoeken: dit was de immer terugkomende verrege ning. En dat wordt gelijk met verveling! Heel verstandig van de leiders tegen half drie verzamelen te blazen. Perfekt orde-middel, dit. Niets werkt zoo mas- saal-direct-concentreerend, dan zoo'n paar hoornstooten! En naar Koude kerke te telefoneeren: is de tram be schikbaar om 4 uur? Het bleek het ge val. Dus om drie uur afmarschü Dank baar zeker: 't is altijd mooi, en altijd heerlijk aan zee. Dankbaar voor de goe de organisatie, voor de tactvolle, gezel- lig-meelevende leiding en voor de hulp der dames en heeren van het Roode Kruis. Voor de versnaperingen: Simon de Wit stuurde allerlei lekkers, de firma de Vlieger limonade. Onderweg nog een fiksche stort, 't Was niets; een boerderij gaf gastvrij onderdak in de schuur. Volgende keer beter, hè? We gaan wel acht keer deze vacantie. En dan is 't toch wel eens een paar maal mooier weer. Nog eens: of we 't willen weten of niet, de eerste vacantieschooldag viel in het water. En óók nog eens: dat was jammer. Omdat 't niet hoefde Want een dag kan, ook al vallen pij- pestelen uit den hemel, wél slagen. Alsde leiding de beschikking heeft over een flinke, ruime tent. Zoo'n tent waar altijd nog wel plaats voor iemand of iets is, ook al kan er niémand meer bij. Zoo'n tent, die èn cantine, èn een soortement bureau voor de leiding is, een centrale, en vooral: een schuilplaats. Zoo'n tent is nu nog 't eenige, waaraan de vacantieschool behoefte, maar dan ook inderdaad behoefte heeft. Geen luxe, geen genot, neen: noodzaak. Dat voelden we aan den natten lijve, gisteren. Zoo'n tent isduur Maar wie wil niet graag helpen, die weet en die be- ze vlug voort naar het veer. Tore voorop de beide oudjes achteraan. Bij de plaats gekomen, waar de boot werd vastgelegd, bleven ze alle drie verwonderd staan. Er lag geen boot. Ze tuurden naar het veer aan de overzijde, Mijn hemel, wat is dat! riep Tore uit. De Glomgaardsboot was ook verdwe nen. Aan den overkant stond de jongen van de Glomgaard radeloos te kijken met den opgetuigden grooten Bruine. Tore keerde zich om naar Jakob Braa ten. De booten zijn weg, zei hij. De drie menschen stonden elkaar aan te kijken. Dat heeft Gjermund gedaan, zei Ja kob Braaten. Tore stond even te denken. Daarna liep hij rechtstreeks naar het strand, Zet over! riep hij. De jongen aan de andere zijde kwam naar omlaag. De boot is weg! riep hij terug. Tore riep weer. Wat beteekent dat nu! Ik weet het niet! werd er van ver re geantwoord. Daar stonden ze alle drie. Nu is het je betaald gezet! zei Ja- 27-VII-'32: Dinsdag hoogste lucht- temperatuur 19.1 °C; (66 °F); laagste 13 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.3 °C; 12 h: 17.7 °C. 9.3 mm regen. Hoogste baro meterstand alhier 756 mm, laagste 754 mm. Hoogste barometerstand 764.7 mm te La Coruna; laagste 742.7 mm te Storno- way. Meest matige W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring- gen kans op enkele regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 13; onder 20 h 58. Licht op: 21 h 28. Maan op: 24 h 01; onder: 16 h 31. N.M.; 2 Augustus. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Juli. Hoogwater. Laagwater, Wo. 27 Do. 28 Vr. 29 Za. 30 8.56 21.17 10.09 22.32 11.23 23.43 12.19 2.52 15.10 3.57 16.24 5.08 17.38 6.17 18.46 grijpt Want wie kent en erkent niet graag het zeer groote nut, in zoovele op zichten, van dit instituut? Welaan dus Zorgen we voor.... droge M.V.S.-en Wie geeft een tent? Worpen fierKJJÏl., liaamkde-Wallerdai, Verliezen is net als vergissen men- schelijk. Vooral klein-menschelijk. Zoo verbaast 't niemand dat de gevonden voorwerpen, van de Middelburgsche Va cantieschool legio zijn. Een blauwe kin derbaret bleef vergeefs in de tram op zijn rechtmatige eigenaresse wachten. Deze kan die nu terughalen bij den heer Paul, Park van Nieuwenhoven. Dan zijn er nog allerlei verloren en weer gevon den kleinigheden op Westduinen achter gebleven. Bij een volgenden schooltocht kunnen de kinderen die terug krijgen. Diefstal van een jacht. Gisterenavond meldden zich bij den burgemeester van Veere, twee perso nen die per roeiboot aan wal waren ge komen en die zeiden zich aan diefstal van een jacht te hebben schuldig ge maakt. Het bleken te zijn de 32-jarige Edgar Lake, een Engelschman, en den 44-jarigen tweeden stuurman Joh. de Wit, een Zuid-Afrikaner van geboorte, doch zooals zijn naam duidelijk doet blij ken, is zijn familie oorspronkelijk uit Nederland. Zij deelden mede, te Winstable (Kent) een daar liggend jacht te hebben ont vreemd en met dit schip op avontuur te zijn gegaan. Zonder compas staken zij kob Braaten boos. Tore zweeg. Daarginds daalde nu de bruidstoet den weg af naar het veer. Berit aan het hoofd op den ouden Grauwe. Ola Glom- gaarden en de gasten uit het Elvedal in groot getal daarachter. Ze hielden stil. Er werd gepraat en gevraagd. Be- rit verbleekte. Dat is boos opzet! zeiden de man nen. Ze keken naar het drietal aan de overzijde en wisten geen raad. Ola Glomgaarden zag vuurrood van woede, Nu krijg je betaald, hetgeen je hebt gedaan, riep hij zacht tot Berit. Van den overkant riep men. Het was Tore, die riep. Stuur den grooten Bruine over, schreeuwde hij, Neen, neen, riepen verscheidene der mannen. Berit zat bleek naar de overzijde te staren. Er werd weer geroepen. Hierheen met den grooten Bruine! (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1