BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. OlCfjJ &AijoC %/5ó(spsA, Juntdr-pa/cje Versch gekarnd met 25°/a allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. tusschen Blue Band Hollands beste kwaliteit en andere soorten bedraagt slechts enkele centen per pakje. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 JULI 1932. No. 174. TERUGKEER VAN KONINGIN EN PRINSES. HET SLIPGEVAAR. HULP AAN DE MIJN-INDUSTRIE. DE S. D. A, P. EN HET RAPPORT- WELTER, De Felix-Bressart-Revue. De opbrengst der P., T. en T. over Juni. Werkloosheid. Handelsregister. DE BRUID VAN HET GL0MDAL (Ingez. Med.) De Koningin en Prinses Juliana kee- ren deze week van haar buitenlandsche reis in ons land terug. Alvorens het pa leis Het Loo weer té betrekken, zul len zij eenige dagen verblijven ten pa- leize van de Koningin-Moeder te Soest- dijk. De Prinses wordt heden terugkeeren- de uit Mecklenburg, te Soestdijk ver wacht. In verband met 't bericht in de dag bladen, dat op den asphaltweg genaamd „de Bredasche Baan" naabij Roosen daal op 22 Juli een ernstig auto-ongeval met doodelijken afloop heeft plaats gehad, dat volgens de berichten uitsluitend te wijten was aan de glad heid van den genoemden asphaltweg, heeft de heer Arntz aan den minister van Waterstaat gevraagd, of het den minister bekend is, dat in de provincie Overijssel, zelfs langs den Waterweg nabij Lichtmis, wederom wegverhardin gen zullen worden toegepast, die tot slipgevaar aanleiding geven en waar door in de toekomst ernstige ongeluk ken wegens de nabijheid van het water dreigen Is het den minister bekend, zoo vraagt de heer Arntz voorts, dat klinkerwegen in het geheel geen slipgevaar opleve ren en zoo ja, is de minister bereid, daar, waar het Rijk hetzij direct, hetzij in direct zeggenschap heeft, bij het maken van wegen, te bevorderen, dat uitslui tend van straatklinkers wordt gebruik gemaakt? u Naar het Hdbl, verneemt, is de regee ring voornemens binnenkort maatrege len te nemen teneinde aan de mijnin dustrie hulp te verleenen. Waarin die hulp zal bestaan, wenscht men voor- loopig geheim te houden, teneinde in het belang van de zaak gepolemiseer te voorkomen. De voorzitter der S. D. A, P., de heer J. Oudegeest, heeft Zaterdagavond voor de Vara een radio-rede gehouden, waar in hij zeide, dat de commissie-Weiter geen geneesmiddelen voor de crisis geeft, enkel maar pijnstillende middelen. Hij wil: geen stopzetting van de Zuider zeewerken; zeer sterke verhooging van de wegenbelasting; ontwapening; rente verlaging van de Staatsschuld tot 3 pet.;- heffing van vermogens en hooge inkomens; een tabaks- en lucifersmono polie; een weeldebelasting; een staats- hypotheekbank; een staatslevens verze kering en brandverzekering. Onder leiding van den toonkunste naar J. Tinei werd Zondagavond te Sluis een muziekuitvoering gegeven door de „Vlaamsche Harmonie" uit Thielt. De „Felix-Bressart-revue", die nog een paar dagen in den Stadsschouwburg te Amsterdam zou gaan, is Donderdag avond niet gegeven en zal verder ach terwege blijven. Naar 't Handelsblad verneemt is de oorzaak van dit plotselinge einde van de voorstellingenreeks de zeer onbe vredigende recette. De aangekondigde uitzending van 'n deel der revue door de A.V.R.O, is der halve ook niet doorgegaan. Bij de te O. en W. Souburg op het Oranjeplein gehouden runderkeuring zijn toegekend de volgende prijzen: Voor stieren aan: L. Maas, Middel burg, le prijs; C. Jasperse, Ritthem, 2e; Voor jong vee aan: L. Maas, Middelburg, le; J. Lorier, Koudekerke, 2e; C. Wisse, Pzn., Ritthem, 3e; Voor le kalfkoeien J. Poppe, Souburg, 77 punten le pr.; C. Wisse Pzn., Ritthem, 76 p., 2e; J. Kodde, O. en W. Souburg 75 p., 3e; Voor 2e kalfkoeien: L. Maas, Middelburg, 78 p., le pr.; idem 77 p., 2e; C. Wisse Pzn., Ritthem 75p., 3e; Voor 3e kalfkoei en: idem 78% p., le pr.; L. W.isse, Sou burg, 77 p., 2e; P. Arendse, 'Souburg, 75% p., 3e; Voor 4e kalfkoeien: J. Kod de, Souburg, 78p. le pr.; C. Wisse, Ritthem, 76% p. 2e; C. Besuyen, Sou burg, 76 p., 3e; Voor kalfkoeien: J. Lo- rire, Koudekerke 80 p., kampioen; verder L. Maas, Middelburg, 79 p.; J. Kodde, Souburg, 78% p.; idem 77% p.; J. Poppe, Souburg, 77 p. Voorts werden voor de hoogste melk- geefster en hoogste boter-opbrengst prijzen toegekend aan: P. Arendse te Souburg. De diensten der Posterijen, Telegra fie en Telefonie hebben over de maand Juni 1932 opgebracht: Posterijen 3.059.004 (339.175 min der dan vorig jaar en 440.896 minder dan de begrooting); Telegrafie 375.571 113.701 minder dan vorig jaar en 96.609 minder dan de begrooting); Telefonie 2.011.210 (19.979 minder dan vorig jaar en 101.810 minder dan de begrooting); Postchèque- en Giro dienst 750.152 82.928 meer dan vo rig jaar en 95.552 meer dan de begroo ting). Voor de eerste zes maanden teza men bedroeg de opbrengst: Posterijen 18.751.198 (1.157.075 minder dan vo rig jaar en 1.727.202 minder dan de begrooting); Telegrafie 2.283.353 542,265 minder dan vorig jaar en 467.437 minder dan de begrooting; Telefonie 11.727.875 26.057, minder dan vorig jaar en 597.915 minder dan de begrooting). Postchèque- en Giro dienst 2.985.184 215,670 meer dan vorig jaar en 463.284 meer dan de be grooting). Zaterdag stonden bij de arbeidsbeurs als werkloos ingeschreven: Geheel werkloojs: 3 Typografen, 1 fitter, 19 grondwer kers, 3 loodgieters, 11 metselaars, 24 opperlieden, 15 schilders, 5 stoffeer ders, 1 straatmaker, 61 timmerlie den, 1 apothekers assistent, 4 cir kelzagers, 29 meubelmakers, 6 politoer- ders, 4 schoenmakers, 27 bankwerkers, 8 draaiers, 7 electriciens, 1 fraiser, 1 kernmaker, 3 klinkers, 1 lasscher, 7 ma chinisten, 1 hoorder, 1 metaalschaver, 3 slijpers, 1 metaalsteker, 1 modelma ker, 3 monteurs, 2 nagelheeters, 3 plaat werkers, 4 pianomakers, 1 ponser, 3 rij wielherstellers, 4 scheepmakers, 9 sme den, 6 stokers, 1 voorslaander, 12 vor mers, 3 boekbinders, 13 bakkers,, 1 kok, 5 slagers, 1 bloemist, 16 boerenar beiders, 1 boomkweeker, 4 tuinlieden, 5 reizigers 8 winkelbedienden, 4 chauf feurs,, 5 kellners, 4 kraandrijvers, 6 va rensgezellen, 10 kantoorbedienden,, 21 van andere groepen, 89 met vakkennis zonder bepaald beroep, 300 zonder vak kennis (ongeschoolden), 1 winkeljuf frouw, 1 kantoorbediende. Totaal 795. Gedeeltelijk werkloos, 3 Loodgieters, 7 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 afbramer, 1 bankwer ker, 3 electriciens, 1 kernmaker, 1 mo delmaker, 5 vormers, 1 slager, 1 kraan drijver, 2 werkmeesters en 4 werkvrou wen. Totaal 31. Algemeen totaal vorige week 814, bijgekomen 54, afgegaan 42, over 826, Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschrijvingen: Zeeuwsche eilanden (Middelburg). Coöperatieve Aankoopvereeniging Schouwen-Duiveland G.A., secr.: Eiker zee, No. 145, handel in landbouwbenoo- digdh. (3320). Eerste Bouwgrondonderneming fir ma Beye en Co., Renesse, Hoogezoom B 102, „Bona Fide", verkoop van bouw gronden. Venn.: L. M. van Breen, Goes en N. Beye, Renesse. (3321). Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). „De Kleine Winst", Breskens, Dorp straat 36, handel in manufacturen en confectie. E.: Th. de Witte. (2255). I. de Smit, Sluis, Kade 42, handel in aardappelen en winkel in sigaren, siga retten en souvenirs. (2254). W ij z i g i n g e n. Zeeuwsche eilanden (Middelburg). Bank-Associatie Wertheim en Gom- pertz 1834 en Credietvereen. 1853 N.V., Vlasmarkt K 145. Kantoor Middelburg opgeheven. Coöp. Voorschotvereeniging en Spaar bank, Goes, J, Valckestr. 1. Uitgetr. comm.: A. J. van Heel. Nieuwe comm.: G. M. den Herder. Firma Gebrs. B. V., A. en D. Pols en Compagnie voorheen P. C. Pols, Ierse- ke, Damstraat C 239, oesterkweekerij en -handel. Uitgetr, venn.: D, Pols. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). J. M. v, d. Welle, Hoek, wijk A 279, kruidenier, Uitgetr. E.: J. M. v. d. Wel le. Opheffingen, Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). J. A. EngelenPeeters, Sft. Jansteen, A 390, kleerm. V,: Amelia Peelers, wed. van J. A. Engelen, St. Jansteen. MOTORJACHT GEZONKEN. Maandagavond is het luxe-motorjacht „Katal", eigendom van den heer J. B uit Amsterdam, dat gesleept werd door een motorboot op ongeveer 12 km van de Lemmer gezonken, doordat de sleep door een bui werd overvallen en het jacht vol water liep. Er bevond zich nie mand aan boord van het jacht, MAN MISHANDELT ZIJN VROUW ZOO DAT ZIJ AAN DE GEVOLGEN OVERLEED. Maandag heeft zich op de tweede etage van 'n pand in de Gr. Visscherijstraat te Rotterdam een familiedrama afgespeeld, waarbij de 36- jarige mej. A. A. WijnvoortSmeehui- zen door haar man, den 41-jarigen D. C. W. werd gedood. Des morgens om elf uur werd het dra ma ontdekt door de beneden buurvrouw die des nachts boven haar ruzie en veel lawaai had gehoord en het vreemd vond, dat zij in de ochtenduren niets meer van haar bovenbuurvrouw vernam, In de keuken vond men de vrouw dood op den grond liggen, terwijl men een gaslucht bespeurde. Een geneeskun dige en de politie stelden vast dat de vrouw onder verdachte omstandigheden was overleden. Op haar borst werden blauwe plekken gevonden en de gas lucht was niet sterk genoeg, dat de vrouw door gasverstikking kon zijn ge storven. De man vertelde dat er ruzie was geweest, waarbij een worsteling had plaats gevonden. Bij de worsteling wa ren zij in de keuken terecht gekomen, waar de man de vrouw op een stoei i taatm heeft neergeworpen. Hij is zich toen gaan aankleeden en toen hij in de keu ken terugkwam, bleek hem, dat de vrouw in doodstrijd verkeerde. De man is in arrest gesteld, verdacht van mis handeling den dood tengevolge heb bend. De oorzaak van de ruzie moet worden gezocht in jalouzie van de vrouw ten opzichte van haar man, DRONKEN CHAUFFEURS. Hoe gevaarlijk het is, om onder den invloed van sterken drank achter het stuurwiel van een auto te gaan zitten hebben j.l. Maandagavond drie automobilisten, die allen min of meer onder den invloed waren en op verschillende plaatsen te Amsterdam onheil hebben aange richt. Het begon op de Prins Hendrik kade toen 'n Chevrolet met 'n wilden zwaai de Kalkmarkt opdraaide om, daar de chauffeur zijn stuur kwijt raak te, achtereenvolgens tegen het ijzeren hek en twee stoepen op te rijden. De auto, die zelf ook beschadigd werd, richtte tamelijke schade aan. In de Oude Hoogstraat werd een vrouw van 60 jaar door een auto aange reden. Met gecompliceerden beenbreuk werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur van den wagen is onmid dellijk door de politie gearresteerd om dat bleek, dat ook hij te veel alcoholi ca gebruikt had. Het derde auto-ongeluk, dat echter niet aan den alcohol te wijten was, ge beurde eveneens op de Prins Hendrik kade. Een steenkolenauto slipte op de rails, waardoor de chauffeur het stuur kwijt raakte en de wagen in volle vaart te water reed. De chauffeur en de naast hem zittende passagier raakten met den auto te water, doch slaagden er in on middellijk uit den wagen te klimmen. ZIJN BROERTJE DOODGESCHO TEN. In een boomgaard achter de boerderij van den landbouwer B. te M a u r i k is, naar de „Courant" meldt, een droevig ongeval gebeurd, dat aan 'n jongetje van omstreeks zeven jaar het leven heeft gekost. De heer B. had zich, om eksters, die zijn kuikens roof den, te kunnen dooden een geweer aan geschaft en dit met hagel geladen te gen een boom gezet. Zonder dat hij er iets van merkte, waren zijn beide zoon tjes van 10 en 7 jaar, in de buurt van den boom gekomen en had de oudste jongen het geweer spelenderwijs in zijn hand genomen. Plotseling klonk een schot. Het jongste zoontje, dat op slechts enkele meters afstand stond, kreeg de volle lading hagel in het achterhoofd. Na enkele uren is hij aan de verwonding overleden. KOKEND ZEEPPOEDER OVER HET LICHAAM. De 29-jarige D. V. uit Hooglanderveen, werkzaam o.d. Wasch- olinefabriek te Amersfoort, had Maandagmiddag door onoplettendheid het ongeluk een hoeveelheid kokende zeeppoeder vermengd met stoom over zijn lichaam te krijgen. Zijn hoofd, rug en armen en beenen waren met ernstige brandwonden overdekt. Zijn toestand is zeer ernstig. BLUE BAND 26. De donkere oogen van den dominee bliksemden door zijn bril heen. Zonder dat is alles immers bedrog. Niet enkel tegenover haar, maar tegen over mij, als ambtenaar en tegenover het gansche dorp, dat immers gelooven moet, wat ik ambtshalve verkondig. Gjermund antwoordde nog steeds niet. Toen stond de dominee op. i Waren jelui het eens, of was dat niet het geval? Hij stond daar klein en pittig. Gjermund keak snel op, (maar kon nog geen woord uitbrengen. Waren jelui het eens? Antwoord mij. Het kwam als korte houwen, Haar vader en ik, zei Gjermund zacht. Maar z ij! zei de dominee. Was z ij het daarmee eens? Stilte. De dominee trad recht op Gjermund toe, Z ij wist er zelf niets van donderde hij. Het was het schandelijkste bedrog, een ware poging tot geweldpleging. En daarin heb jij mij betrokken! Zijn oOgért Schoten vonken. De deurklink werd opgetild, Het was Berger Hangsett zelf, die binnen kwam. Mijn hemel, wat is hier aan de hand? zei hij hard, terwijl hij langzaam op den dominee toetrad, Het is Goddank niet jouw schuld, antwoordde deze. Jij wist er natuurlijk niets van, dat Gjermund Berit's jawoord niet had. Met vuurrood gelaat stond Berger Hangsett tegenover den dominee. Wat heeft dominee met dit alles te maken? vroeg hij scherp. De dominee richtte zich driftig tot hem. Ja, dat zal ik je zeggen, mijn goe de Berger, antwoordde hij. Ik ben van plan jouw zoon en ook jou, indien je verklaart er deel aan te hebben, aan te klagen wegens valsche inlichtingen aan een ambtenaar, verstrekt bij de uit voering van zijn ambtsbediening. De straf, die daarop staat, is boete of ge vangenis, in ernstige gevallen tuchthuis en dit is werkelijk een hoogst ern stig geval! Hij richtte zijn oogen op Berger Hang sett, die stom voor zich uit bleef staren, Dat geloof ik niet, kwam er einde lijk, maar op weifelenden toon. Je zult er wel aan moeten geloo ven, wanneer je gearresterd wordt, ant woordde de dominee droogjes. Berger keek naar Gjermund, die ge heel verslagen daar stond. 1 Haar vader zei „ja" kwam er. Maar z ij zei „neen!" antwoordde de dominee kortaf. De wet eischl haar toestemming, mijn beste Berger. Dat moest jij, die jezelf onder de verlichte mannen van het dorp rekent, weten. Onze kinderen worden niet meer als vee beschouwd, God zij- dank! Hij zette zijn bril steviger vast. Weer wisselde Berger Hangsett een blik met Gjermund. Ik zal er met Ola over spreken, zei hij. Toen trad de kleine dominee recht op den ouden Hangsett toe, Aanstaanden Zondag kondig ik, op Ola Glomgaarden's en Berit's eigen verlangen, het huwelijk af van haar en Tore Braaten, zei hij. Maken jullie één enkele tegenwerping, jij of je zoon, dan dien ik oogenbhkkelijk bij het ministe rie een verzoek om gerechtelijke ver volging in. Ook maak ik de heele zaak aan de gemeente bekend, dan zullen we eens zien hoe jij het hierna in het dorp zult stellen. Berger Hangsett lachte gedwongen. Ja, dat zullen we zien, antwoordde hij. Mijn beste Berger, zei de dominee, twêe jonge menschen, die elkander lief hebben en die lijden terwille hunner lief de, hebben alleen op hun hand!; 'n oude man, die door geweld die liefde wil te genwerken, maakt zich slechts bela chelijk tegenover het heele dorp. Laat jij jouw zoon trouwen met iemand, die hem wil hebben. Zulke zijn er genoeg. Vaarwel! Hij keerde zich om en ging snel heen. Het tweetal stond hem terneergesla gen na te staren. Maar toen zijn kleine stevige gestalte op dien rug van het paard het raam van Hangsett voorbij ging, keerde Berger Hangsett zich tot zijn zoon. Dat was nog het ergste, zei hij. Den volgenden Zondag werd het hu welijk van Tore en Berit voor den eer sten keer van den preekstoel afgekon digd. Het geheele dorp verwonderde er zich over en kreeg ruimschoots stof tot praten gedurende de eerste veertien dagen. Maar toen de huwelijksafkondi ging voor de derde maal plaats vond en er verder niets werd gehoord, ging het gesprek alleen nog maar over de bruiloft, die op de Glomgaard zou ge vierd worden. Ola Glomgaarden wilde deze zoo schitterend mogelijk hebben en vele honderden menschen uit het dorp werden uitgenoodigd. Het was de dag vóór de bruiloft. Tore Braaten en allen, die op Braa ien woonden, bleven tehuis, zooals het gebruik eischte. De bruidegom mocht de bruid niet zien, voordat men op weg was naar de kerk. En de afspraak was, dat de bruigom, die den grooten Brui ne zou berijden, bij het veer zou wach ten op de bruid en haar gevolg. De avond brak aan. Op de Glomgaard was het vol met bruiloftsgasten uit het Elvedal, die mijlen ver langs het rijpad naar boven waren gekomen, Bij het veer lag Glomgaard's boot en aan de overzijde de Braatenboot, de eenige twee booten van vele mijlen in den omtrek. Met de Braatenboot moes ten de bruigom, Tore, en zijn ouders den volgenden morgen oversteken naar den oostelijken oever, daar zou de jongste knecht van de Glomgaarden hen wachten met den grooten Bruine, eer de bruidstoet in aantocht was. Het was een donkere Augustus- avond. Langs den weg, dien van Tegnstaden naar het veer leidde, kwam een man vlug aanstappen. Hij had een bijl over den schouder en een knapzak op den rug. Hij zag er uit, alsof hij op weg was naar de bergweide. (W.ordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5