MARKTBERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP VERK00PIN8EN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BURGERLIJKE STAM. Vergaderingen, Concerten, enz. WESTKAPELLE. geheel verloren gingen. Ook een aantal landbouwwerktuigen werd een prooi der vlammen. Het vee kon worden ge red. De brandweer wist verdere uit breiding te voorkomen. Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van G. R., achter de vlieghaven van Twenthe onder Lon- n e k e r. In de boerderij waren 15 last hooi geborgen. De bewoners werden in hun slaap verrast. Het gelukte slechts met groote moeite de zeven kinderen van R., in veiligheid te brengen. De vlucht was zoo overhaast, dat de klee- ren niet meer konden worden meege nomen, zoodat de buren voor kleeren moesten zorgen. Het vee kon nog gered worden, maar overigens is alles verloren gegaan. Ook een bedrag van 200 aan bankpapier ging in de vlammen op. Zondagavond is door onbekende oor zaak de kapitale boerenhofstede „De Vlijt" in den polder Eierland op T e x e 1 eigenaar en bewoner de heer Z., in vlam men opgegaan. De brand, die in den schuur begon, tastte, niettegenstaande den stevigen brandmuur, ook het woon huis aan, dat eveneens geheel afbrand de. Vrijwel niets kon worden gered. De geheele hooioogst ging verloren. Verze kering dekt de schade. HAGELSCHADE. Tijdens een hevig onweer heeft te K a 1 k w ij k 'n hagelbui groote schade aan tuin- en veldvruchten toegebracht. Voor eenige duizenden is er schade in kweekerstui- nen aangericht. VERBODEN WAPENS. Terzake van overtreding van de vuurwapenwet zijn te 's-Gravenhage aangehouden de 20-jarige F. R. en de 36-jarige H, H. Zij werden met een handelsvoorraad van elf cylinderrevolvers en 550 patronen aan het Holl. Spoorstation aldaar aan getroffen zonder in het bezit te zijn van de ingevolge de wet vereischte vergun ning. De revolvers en patronen zijn in beslag genomen. DE SCHIETPARTIJ TE HAARLEM. De politie te Essen (Duitschl.) heeft op verzoek van den officier van justitie te Haarlem aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld den voort- vluchtigen Duitscher, die in de Duiven voordestraat te Haarlem op de hem achtervolgende rechercheurs geschoten heeft en verdacht wordt van poging tot doodslag en inbraak in voornoemde straat. Volgens de bepalingen van het uitleveringsverdrag tusschen Nederland en Duitschland zal de gearresteerde niet worden uitgeleverd, maar voor de rechtbank te Essen terecht staan. VERBODEN INVOER VERDOOVEN- DE MIDDELEN. De recherche te N ij m e g e n heeft op net Valkhof aldaar aangehouden drie Duitschers uit Kleef; die reeds lang worden verdacht van ver boden invoer van verdoovende midde len. Bij hun arrestatie werd een kilo co caïne op hen bevonden. Een der drie, zekere H., wilde ontvluchten, waarop een der rechercheurs schoot. Hij werd spoedig gearresteerd. Alle drie legden een volledige bekentenis af. VERVOERVERBOD BOTER ZONDER MERK. De regeeringscommissaris, voorzitter der Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter kennis van de belanghebbenden dat met ingang van 1 Augustus a.s. de termijn verstreken is, gedurende welken het toegestaan is, uit de bewaarplaats van veehouders die zelf melk tot boter ver- karnen, boter zonder merk te vervoe ren. Na 31 Juli e.k. zal dus geen enkele hoeveelheid boter de fabriek, de melk inrichting, ,de boerderij, de melkslijterij, in het algemeen de bereid- of bewaar plaats mogen verlaten, tenzij voorzien van het rijksbotermerk of het speciale crisis-bot ermerk. Voorts zal het na dien datum niet ge oorloofd zijn, boter zonder merk te vervoeren, te verkoopen of af te leve ren tenzij in verpakkingen van ten hoog ste 1 kilogram. Zelfkarnende boeren, die zich tot dusver niet bij de betrokken botercontrole-stations opgaven met verzoek, botermerken te ontvangen, worden daarom in hun eigen belang aangeraden zulks alsnog ten spoedigste te doen. Het ligt n.l. in de bedoeling na ol Juli nauwlettend op de naleving van de wettelijke voorschriften toe te zien en bij overtreding dier voorschriften tot het doen opmaken van processen-ver baal over te gaan. IN DE DUITSCHE RIJKSREGEERING HET GELIJK GESTELD. Uitspraak rijksgerechtshof, Te zeven minuten over één deed het «Jksgerechtshof te Leipzig uitspraak mzake het verzoek van de afgezette ministers van het Centrum en de s. nc ïes in deji Pruisischen Landraad tot j' v*arcJlging eener verordening, waarbij de maatregelen van het rijk tegen Prui- word'en Sv^timeJ de grondwet zouden 1 rkjaard en daardoor buiten werking zouden worden gesteld. Het rijksgerechtshof heeft het v zoek afgewezen en daardoor het rijk het gelijk gesteld. Bij beschikking van den minister van justitie is opnieuw benoemd tot lid van de Kamer van Toezicht van notaris ver in sen en candidaat-notarissen te Middel burg, de heer M. A. W. Geselschap, in specteur der registratie en domeinen alhier. Von Gronau is Zondagavond met zijn Dornier Wall vliegtuig te Ivigtut aan de Z.W. kust van Groenland aange komen. STAATSLOTERIJ. 1000 3200. 400 21357 21697. 100 884 4138 6293 16385 17003 en 17050. Flor a-B i o s c o o p (Noordstraat) Za terdag, Zondag, Maandag, door- loopende voorstellingen, 7,30 uur. Zondagmiddag 36 uur matinée. Electro-Bioscoop (Markt). Da gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée's om 3 uur. Donderdag 28 Juli e.v. dagen Ten toonstelling van werken van de Koningin. Maandag 29 Augs.4 Sept. Feest- week Vereen. Handelsbelang. (Electr. en Gastentoonstelling). Maandag 1 Z a t e r d ag 6 Augus tus Kermis. Maandag 1, Dinsdag 2 en Woensdag 3 Augustus. N.V. Het Hollandsch Tooneel „De Des poot" met Louis de Vries. Schouwburg. 8.15 uur. Zaterdagó Augustus. Zwemwedstrijd MiddelburgVlissingen. Notaris Beuningh veilde ten ver zoeke van mr. J. Erasmus, curator in iet faillissement van den heer E. Pateer te Hoofdplaat, in het „Wapen van Zeeland" een perceel bouwland aldaar, groot 2.74.50 ha of 6 gemeten 61 roeden Brugsche maat. Kooper Th. Wieleman- Maes te Hoofdplaat voor 3350, De ontwapeningsconferen tie, Verdagingsresolu- tie-Benesj, De lange besprekingen der ontwape ningsconferentie hebben zich tenslotte geresulteerd in een z.g. verdagingsre solutie, voorgesteld door den Tsjecho- Slowaakschen minister dr. Benesj. Te gen stemden Nadolny (Duitschland) en Litwinoff (Rusland). „Voor ontwape ning, tegen de resolutie", was Litwinoff motiveering in a nutshell. Zeker niet van geest ontbloot. In de resolutie nu wordt te kennen gegeven, dat een belangrijke verminde ring der wereldbewapening, die door een algemeene conventie, welke de be wapening te land, ter zee en in de lucht betreft, verwerkelijkt moet worden, volstrekt noodzakelijk is. Als één der doeleinden, die daardoor bereikt moet worden, wordt de vermindering der aan- valskracht genoemd, zoodat de resolu tie zich middelijk uitspreekt ten gun ste van de qualitatieve ontwapening. Verbod luchtbombardement. Het luchtbombardement wordt v o J- strekt verboden, onvoorwaarde lijk tegen de burgerbevolking en voor waardelijk op de slagvelden, waarbij de voorwaarde gesteld wordt, dat de staten het later nog onderling eens zullen wor den omtrent de internationale regle menteering van de burgerlijke lucht vaart. Ten aanzien van de zware kanonnen zullen zoowel de kwalitatieve als de kwantitatieve ontwapening worden toe gepast. Preciese maximum-cijfers voor het kaliber der kanonnen worden ech ter nog niet vermeld. De tanks zulen verboden worden bo ven een bepaalden tonneninhoud, doch ook hier ontbreekt het nog aan cijfers. De voorstellen van de speciale com missie voor het verbieden van den che- mischen en bacteriologischen oorlog zijn er door ongewijzigd aangenomen.. De schepping eener permanente ontwa peningscommissie voor het toezicht op de naleving der conventie is nu tevens eenstemmig goedgekeurd. Teenslotte wordt in een slot-gedeelte de voorbereiding der volgende periode der conferentie behandeld. 20 Septem ber komt de algemeene commissie weer bijeen Tevens wordt bepaald, dat de alge meene commissie uiterlijk in de tweede helft van Januari 1933 weder zal bijeen komen en dat de resolutie op geen en kele wijze vooruit loopt op de beslis singen der conferentie ten opzichte van bepaalde politieke voorstellen van en kele delegaties. (Dit slaat natuurlijk op de Duitsche eischen naar gelijkgereche- tigheid) en dat de bewapeningsstilstand van verleden jaar, die 1 November ten einde loopt, dan voor vier maanden za worden verlengd. Winsten. Deze conferentie heeft dus wel dege lijk eenige winsten te boeken, al zijn 't nog maar winsten op papier. In de eerste plaats het absoluut ver bod van aanvallen uit de lucht op de burgerbevolking, en de wensch, dat de mogendheden onderling zullen afspre ken, dat zij van elk luchtbombardement af zullen zien. Dan is er ook nog het verbod der chemische en bacteriologi sche oorlogsvoering, en het verbod om brandbommen te gebruiken. Natuurlijk moet dit principe nog verwerkt worden in regelen van internationaal recht, en aangevuld door bijzondere maatregelen in geval van schending dezer verboden. Dan eerst is er sprake van een con ventie. Makkelijk zal die taak geens zins zijn Doch over de principes, over zeer belangrijke, is 't men wel eens Had iemand méér verwacht? Ook al is er nog geen reden de vlag uit te steken, voortgang zit er in ieder geval in Tot de tegenstemmers hoorde, als gemeld, ook Duitschland. Nadolny op perde tal van bezwaren tegen de reso lutie, die echter de Duitsche delegatie niet zouden verhinderd hebben de reso lutie met voorbehoud aan te nemen, of althans zich van stemming te onthouden, indien de resolutie met betrekking tot de voornaamste eischen van Duitschland, de rechtsgelijkheid op het punt van ont wapening, eenigszins bevredigend ge weest zou zijn. Dit is echter niet het geval, verklaarde Nadolny. Ofschoon de Duitsche gedelegeerde hieraan niet uit drukkelijk toevoegde, dat hij tegen de resolutie zou stemmen, volgde dit lo gisch uit zijn verklaring. Hij eindigde zijn rede met het voorlezen van een door zijn regeering hem uitdrukkelijk toege zonden verklaring, die het ultimatum inhoudt, dat vóór het weder beginnen van de werkzaamheden der conferentie, een bevredigende opheldering van dit voor Duitschland beslissende punt moest zijn verkregen, anders zou Duitschland niet verder aan de conferentie kunnen deelnemen. De toestand in Pruisen. Het Leipziger Staatsgerechtshof is Zaterdag begonnen met de klacht van Pruisen te behandelen tegen het afkon digen van den uitzonderingstoestand. De Pruisische ministers, die door Von Papen weggejaagd zijn, hebben bij Duitschland's hoogste rechtscollege, het Rijksgerecht in Leipzig een klacht in gediend ert geëischt, dat het Rijksge recht de genomen maatregelen onwet tig verklare en aan de Rijksregeering zal verbieden verdere besluiten in de zen geest te nemen. Zaterdag heeft 't Rijksgerecht in openbare zitting deze zaak behandeld en heden zou eene voorloopige beslis sing vallen. Valt de beslissing uit in het voordeel der oude Pruisische ministers dan is het gezag der v. Papen-regeering gedaald. Dan rest slechts aan Hindenburg ont slag te verzoeken. Zes dagen voor de Rijksdagverkiezingen. Anderzijds is het Rijksgerecht be doeld als beschermster der grondwet. En als het Rijksgerecht de maatregelen der regeering Von Papen zou sanctio- neeren, zou het rechtsgevoel der meer derheid van het Duitsche volk gekwetst worden. En aan de rechtszekerheid zou een slag zijn toegebracht. Dan vreest men niet ongemoti veerd den staatsgreep! Intusschen zeide Von Papen op de landenconferentie te Stuttgart, dat de benoeming van een rijkscommissaris tij delijk is, dat er in de andere landen geen zal worden benoemd, dat de rijks dagverkiezingen op 31 Juli doorgaan en de uitzonderingstoestand, naar hij hoopt, binnenkort zal worden opgehe ven. BELGIE. De vakvereenigingen in het kolen bekken van Bergen en Charleroi heb ben met groote meerderheid van stem men besloten de staking voort te zetten. Gemiddelde trein-snelheid 83 km, - De Nationale Maatschappij voor Belgi sche spoorwegen hoopt, naar de Brus- selsche correspondent van de N.R.C meldt, het volgend jaar 83 km per uur af te leggen. De sneltrein Oostende Weenen legt het traject GentOosten de af met een gemiddelde snelheid van 81 km per uur. De Edelweiss doet 75 km tusschen Antwerpen en Brussel, 71 tus schen Brusel en Namen, 73 tusschen Na men en Luxemburg. Te Brussel zijn de communistische bladen Drapeau Rouge en Roode Vaan in beslag genomen. DUITSCHLAND. Massale brand. Zondag is onmid dellijk bij de Oostenrijksch-Beiersche grens te Pollerschlag in twee huisjes tegelijkertijd brand uitgebroken. Het vuur greep zeer snel om zich heen. 21 Groote en kleinere boerenarbeiders woningen zijn tot den grond toe afge brand. Men neemt aan, dat opzet in het spel is, Na-Altona. Naar aanleiding van de bloedige botsingen te Altona worden 71 personen vervolgd. Grönhoff doodelijk verongelukt. De bekende zeilvlieger Grönhoff is Za terdagavond bij een vlucht van de Was serkuppe neergestort en doodelijk ge wond. Hij was met zijn toestel Fafner opgestegen in de richting van Ilseburg en Borkum. Op geringe hoogte bleek het stuur van zijn toestel te klemmen. Grön hoff overzag het gevaar terstond en sprong met zijn valscherm uit het vlieg tuig. De hoogte waarop hij zich bevond was echter nog zoo gering dat het scherm zich niet kon ontplooien zoodat de vlieger met een smak op den grond kwam en doodelijk gewond werd opge nomen. De politie te Brunswijk was ervan in kennis gesteld, dat in een wasscherij een verboden vergadering zou worden gehouden. Zij spoedde zich derwaarts en arresteerde de 90 aanwezigen. Het ble ken hoofdzakelijk communisten en Reichsbannerleden te zijn. Tevens wer den tal van wapenen in beslag genomen. FRANKRIJK. Aanvang proces Gorguloff. De moordenaar van den president der re publiek Doumer, Gorguloff, zal zich he den te verantwoorden hebben voor de Parijsche jury-rechtbank. Men verwacht dat het proces drie dagen zal duren en het vonnis Woensdagavond laat zal kunnen worden uitgesproken. De jury leden zullen slechts twee vragen te be antwoorden hebben. Ten eerste is Gor- gulof schuldig aan den moord op Dou mer; ten tweede is er bij den moord van opzet sprake. Verdachte op de Georges Philippar. De Deli Courant ontleent aan een artikel in de Volonté Indochinoise over den ondergang van het Fransche stoomschip Georges Philippar, dat naar men zich zal herinneren, enkele maanden geleden in vlammen opging, het volgende: „Het is mij als vaststaand feit bekend dat een in de eerste klasse reizend per soon (wiens naam de Regeering te Hanoi bekend is, doch voor het oogen- blik niet genoemd wordt) tot tweemalen toe, na het vertrek van de Georges Philippar uit Colombo, verrast werd op speciale plaatsen van het schip, waar zijn aanwezigheid, zelfs wanneer dit bij toeval ware geschied, op zijn minst suspect was, en waaromtrent hij een vreemden uitleg gaf. Door een eigen aardig toeval was diezelfde persoon, af komstig uit een Chineesche haven, een der eersten, die den brand signaleerde, en als bij toeval, ook een der eersten, die klaar stond om gered te worden. Ik weet uit zeer goede bron, dat deze feiten, waarvan de eigenaardigheid ieder moet verbazen, ter kennis zijn gebracht van de regeering te Hanoi en het onder werp zijn geweest van een zeer lang durig onderhoud tusschen den algemeen secretaris Pagès en een ander op het oogenblik niet nader aan te duiden per soonlijkheid. Het publiek, waaronder zich perso nen bevinden, die met bovengenoemde details op de hoogte zijn, zou er prijs op stellen te vernemen of de noodige maatregelen genomen zijn, om den be doelden passagier de noodige inlichtin gen te laten verschaffen, welke de justitie verplicht is van hem te eischen.' ENGELAND. Liberale winst. In het district North Cornwall is als volvolger van den libe ralen oud-minister Sir Donald MacLean Vrijdag de liberale candidaat Sir Francis Ackland gekozen met 16.933 stemmen, tegen 15.387 op den conservatief Wil liams. De arbeiderspartij, die de vorige maal nauwelijks 1500 stemmen behaald had, had ditmaal geen candidaat gesteld. De liberale meerderheid is mede hier door iets toegenomen. IERLAND. De represaille-tarieven op Engelsche goederen gaan vandaag in. EGYPTE. De Egyptische regeering heeft me degedeeld dat zij als blijk van vertrou wen in 't Britsche crediet heeft beslo ten haar aandeel in de 5 pet. Eng. oor- logsleening te zullen converteeren. Het Egyptische aandeel in deze leening is ongeveer 16 millioen pond sterling groot. Ook de Nationale Bank van Egyp te heeft besloten haar Engelsche oor- logsleening te converteeren. IJSLAND, Von Gronau's tocht. Von Gronau die met zijn D 2053 den nacht op Zondag nog op IJsland heeft doorgebracht, is Zondagmorgen te Reykjavik opgestegen voor zijn tocht naar Groenland, waar de stad Ivigtut doel der reis is VEREENIGDE STATEN, Bij een storm op het Michigan Meer zijn vele kleine bootjes omgeslagen, waardoor 80 menschen zijn omgekomen. BRAZILIË. De opstand. Volgens berichten uit Rio de Janeiro wordt in de omge ving van Sao Paulo een verbitterd ge vecht geleverd tusschen insurgenten en regeeringstroepen. De opstandelingen beweren de regeeringstroepen te heb ben verslagen. Deze berichten worden van regeeringszijde gedementeerd. Re- geeringsvliegtuigen hebben het Italiaan- sche stoomschip „Capacita" onmogelijk gemaakt 25.000 gallon Russische petro leum aan land te brengen. CHINA Veerboot gezonken. Volgens een telegram uit Tsjifoe is in het dorp Chinsi een veerboot die te sterk was belast, gezonken; 34 personen worden vermist. Tot nu toe konden 20 lijken worden geborgen. Het smeulend Japansch-Chineesch vuurtje. Officieus wordt gemeld, dat Japansche bombardementsvliegtuigen Tsjao Jan opnieuw met bommen hebben bestrooid. Er werden 40 bommen gewor pen, waardoor de stad gedeeltelijk werd verwoest. Na vrij langdurige gevechten zijn Japansche troepen Tsjao Jan bin nen getrokken en hebben zij de stad bezet. De Chineesche autoriteiten zou den tegenover het Japansche opperbe velhebber hebben verklaard dat alle eischen van het Japansche opperbevel zullen worden ingewilligd. Instructies zijn gegeven Tsjao Jan in 24 uur weer te ontruimen. Het Japansche ministerie van oor log deelt mede, dat de Japansche^ troe pen weer uit de provincie Jehol zijn te ruggetrokken, aangezien de oorzaken die tot den opmarsch leidden, uit den weg zijn geruimd. CHILI. Ibanez verbannen. t De voormalige dictator, generaal Ibanez, heeft Chili Zondag opnieuw verlaten en is met zijn familie naar Argentinië teruggekeerd. Zijn vertrek staat, naar verluidt, gelijk met een nieuwe verbanning, aangezien de regeering hem beschuldigd van voor bereidingen voor een poging tot om wenteling. De regeering-Davila is thans ook door Argentinië en Brazilië erkend. Vlissingen, Van 1421 Juli. Ondertrouwd: P. J. Crucq, 28 j. en B. J. Cracau, 31 j.; A. J. Smit, 28 j. en D. Benthem, 27 j.; J. L. Franken, 27 j. en E. F. Naerebout, 25 j. Getrouwd: L. de Ridder, 24 j. en C. E. Ocké, 23 jH. F. Hermans, 20 j. en J. rl. van Beusichem, 16 j.; J. van Broek- ïoven, 25 j. en M. Schwarz, 26 j. Bevallen: F. L. Kuyck, geb, Ligter- moet, d.; V. J. Schoenmakers, geb. Osterreicher, z. M. J. Gazan, geb. De Blieck, z. (levenl.) Overleden: P. Kaat, 65 j-, man van W. C. de Bruijn; A. C. Mes, d. 10 j.; W. Bur gers, 70 j., man van J. C. Lako. Souburg. Van 1219 Juli Getrouwd: M. Janse, 29 j. en M. S. van der Meer 24 j. Bevallen: M. Joziasse, geb. Coppool- se, z.; B. Matthijsse, geb. Meulenberg d.; M. Mannaart, geb, Roelse, z. Overleden: J. van Soelen, 65 j., vrouw van W. Koole. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Exportveilingen van 23 Juni. v.m. 10 uur: Tomaten A f 10.30; toma ten B 12.10; tomaten C 7.per 100 kg. n.m. 1 uur: zwarte bessen f 33. idem natte 14.90 a 25.Roode bessen f 5.60 a 8.60; per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 3 a 12; kruisbessen 5 a 9; roode bessen 4 a 11; Frambozen 11 a 24; kersen: suikerkrie- ken 38 a 42; Eierkrieken 28 a 35; Lim burger krieken 30; Ronde krieken 29; Zwarte Blance 24 a 33; Bruine Blance 30 a 32; Roode Blance 22; zoete Morel len 27 a 32; Zwarte Vleeschkersen 30 a 35; uitschot kersen 13 a 15; West- friespelen 16; Madeleinen 22; afval idem 4 a 10; Tomaten 3 a 15; snijboonen 11 a 29; Dubbele Princessen 7 a 10; Roem van Holland 12; Wagenaars 2 a 5; Gele boontjes 3 a 4; aardappelen 1.30 a 2.70; alles per 100 kg. Meloenen 27 a 36; witte komkommers 2 a 3; groene idem 1 a 2; Augurken 0.28 a 0.70; kropsla 1.40 a 2.60; bloem kool 5 a 15; savoye kool 2; alles per 100 stuks. Wortelen 2 a 6; Pootuien 2; Selderij 3 a 3.40; bloemen gladiolus 7; alles per 100 bos. ROTTERDAM. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd: 589 magere runderen, 368 vetTe- en graskalveren, 374 schapen en lammeren, 1810 varkens. Prijzen voor: vette koeien le. kw. 54_65, 2e kw. 46—49, 3e kw. 31—41; kalveren: le kw. 100113, 2e kw. 63 83; 3e kw. 40—58; schapen: le kw. 40—50, 2e kw. 30—40, 3e kw, 25—30; lammeren 1013; varkens le kw. 27 30, 2e kw. 25—27, 3e kw. 23—25; ex port 2630. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw: 1000 kg; prijzen 40—55; van Hollandsch geel: 2500 kg; prijzen 40—55. Koolzaad 811, karwijzaad 1718; kanariezaad naar oogst, Aaardappelen Westlandsche klei ronde 46; idem kleine eerstelingen 23; idem nieuwe eerstelingen 34; Eigenheimers 2.504.00; Blauw-Pitten 45. Aanvoer redelijk. Handel kalm. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIEVENSE.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3