KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. SPORT. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. schen gedwongen worden lid van een bond te worden. Bij de verdere discussie, zegt nog de voorzitter dat vele werklieden nim mer meer in dienst zullen worden geno men, in verband met hun onverschillig heid of werkwijze. De heer W. v. Haneghem stelde voor een steunregeling voor man en vrouw plus 2 kinderen van 7.50 per week, en een maximum uitkeering in totaal van 8.40 per week. Hierop stelt de Voorzitte r voor, de eerstvolgen de vergadering met een beter voorstel te komen. Na nog eenige discussie wordt het adres met 4 tegen 2 stemmen ver worpen. Voor de heeren W. en J. van Haneghem. Het voorstel-Van Haneghem werd eveneens met 4 tegen 2 stemmen ver worpen. Bij de rondvraag vraagt de heer W. van Haneghem of het juist is, dat de heer Herman voor het schoonmaken van zijn waterput, 7 werkloozen gedu rende een dag in dienst heeft gehad, en hij deze menschen het loon heeft be taald. Zoo dit juist is, zag hij gaarne, dat aan den heer Herman het geldelijk be drag werd uitbetaald, daar in een vori ge raadsvergadering is besloten, een en ander te betalen uit de post werkver schaffing. Hierop antwoordt de Voorzitter dat de werkloozen dien put hebben schoongemaakt, doch later vervoegde de heer Herman zich bij den Voorzitter, en zeide, dat hij voor eigen rekening den put nog dieper wilde doen uitgraven, en het werk te zullen laten uitvoeren door werkloozen. Er moet z. i. door een of ander een vergissing zijn begaan. Hij zegt toe, deze aangelegenheid nog na der te zullen onderzoeken, BIERVLIET. Vrijdag vergaderde al hier de gemeenteraad. In deze vergadering werd benoemd tot hoofd der O.L.-School A, de heer M. Maas, wnd. hoofd dier school. Mede op de voordracht stonden de heeren P. A. Ocké, onderwijzer te Zuidzande en H. Eckhart, onderwijzer te St. Maar tensdijk. Verder werd besloten tot me dewerking aan de uitbreiding en omhei ning van het speelterrein der R. K. school. Voorts werd adhaesie betuigd aan 'n adres van het Gemeentebestuur van Oostburg gericht tot den minister van Justitie, tot behoud va nhet kantonge recht aldaar. Met ingang van 6 October a.s. is de rijksveldwachter A. A. de Paepe te Den Oever (Wieringen) verplaatst naar Biggekerke. De melkprijs te S c h o r e is ver hoogd van 8 op 10 cent per liter. Vrijdagavond geraakte aan den Zouteweg te S c h o r e een groote, met verpakkingsmateriaal beladen fruit- vrachtauto in de sloot. De weg was hierdoor tijdelijk geheel versperd zoo dat het verkeer bij den Zanddijk en de Schorebrug moest worden omgeleid, Zaterdagmiddag gaven de Mu ziekvereniging „Ons Genoegen" en de Gymnastiekvereeniging „Olympia" te K a p e 11 e een muziek- en sportfeest dat welgeslaagd mag genoemd worden. De belangstelling was groot. Het Muziekgezelschap „Eendracht -maakt Macht" gaf Zaterdag te Kort- g e n e een concert op de tent in de Voorstraat. De wachtmeester der Kon. Mare chaussee,P. A. Schipper te Philip pine is benoemd tot Rijksveldwachter te Anna Jacobapolder. Vrijdagmiddag werd zekere R. vhn Selzaete, tijdens werkzaamheden, aan een in aanbouw zijnde woning te S a s van Gent, door den bliksem getrof fen. In verband met den minder roos- kleurigen financieelen toestand der Ned, Herv. Gemeente te 's-G raven- polder werd Vrijdagavond een leden vergadering gehouden onder leiding van ds. Blanson Henkemans, predikant te Nisse. Deze gaf een uitvoerige uiteen zetting van den staat der geldmiddelen en wees de middelen aan, die er z.i, toe konden leiden om uit de moeilijk heden te geraken ten einde een nieu wen leeraar te kunnen benoemen. Vierde Leiderskamp voor Natuurstudie bij Vrouwenpolder. De opening. Zaterdag is het Leiderskamp voor Natuurstudie, georganiseerd door de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, bij Vrouwenpolder, begonnen. 's-Avonds half negen verzamelden zich de onge veer 80 deelnemers, die in den loop van den dag uit alle richtingen naar Wal cheren gekomen waren, zich in de groo te tent, waar de leider, dr. Joh. H, van Burkom het kamp officieel opende. Spr. heette de oude bekenden en evenzeer de vele nieuwelingen hartelijk welkom en begroette tevens de burgemeesters van Vrouwenpolder en Veere en ver schillende andere genoodigden, die door hun aanwezigheid van hun belangstel ling blijk gaven. Wij zitten hier nu, aldus dr, van Bur kom, in een streek, die in sommige op zichten van de rest van Nederland „ver stoken" is, maar welk een bekendheid Walcheren bij de „boven-Moerdijkers" geniet, blijkt wel op de duidelijkste wijze uit het groote aantal kampdeel nemers, meer dan het dubbele van de vorige jaren. En het is niet alleen de pittoreske kleederdracht van de bevol king, het is ook het natuurschoon, waar door Walcheren zoo bekend is. Het zijn verschillende factoren, die de Walchersche natuur tezamen opbou wen: duinen, strand, zee, schorren, bouwland en dijken, alle met hun eigen planten, en dierenwereld. De veelheid van vormen in het land schap evenaart die in het volksleven. Hun, die hier openbare macht beklee- den, zou. ik willen toeroepen, zooals eens Antwerpens burgemeester deed bij een bezoek: Behoud de mooie klee derdracht, leg die niet af! Maar ik wil er op laten volgen: Behoud de schatten aan Natuurschoon! Laat Walcheren's kleed ongeschonden blijven, leg het niet af! Tot de kampdeelnemers richtte spr. nog een enkel woord over het doel van het kamp. Wij komen hier om drie din gen te leeren. Ten eerste moeten wij leeren kampeeren en dat is een belang rijk ding. Ten tweede, het hoofddoel van het kamp: wij willen de natuur leeren kennen. En ten derde: natuurbescher ming. Dit laatste behoeft hier zeker geen theorie te blijven. Hier in het duin groeit de Blauwe Zeedistel, een prachtige en weinig voorkomende plant. In Noord-Holland is hij wettelijk be schermd, maar ook in Zeeland moet hij blijven groeien. Pluk ze niet en loop er niet overheen! Leer de natuur ont zien. Wij willen, door de natuur te leeren kennen, haar leeren liefhebben. Dit zij niet alleen het streven in dit kamp, maar ook in ons verdere leven. Daarop sprak de heer J. Louwer- s e, iburgemeester van Vrouwenpolder. Hij heette de kampeerders welkom in zijn gemeente. De laatste twee jaren was het streven opgekomen, deze streek meer bekend te maken en inderdaad be hoefde het natuurschoon hier niet onder te doen voor dat in vele mooie en be kende streken in Nederland. Spr. hoop te, dat velen van hen, die hier thans kampeeren, later nog eens terug zou den komen. De burgemeester van Veere, de heer H. Dronkers, sprak de verwachting uit dat, wanneer de hondsdagen on verhoopt het kamp eens parten moch ten spelen, de kampeerders de rijke historische schatten van de oude stad Veere niet zouden vergeten. Vervolgens voerden nog het woord dr. C. Orbaan voor het Natuurkundig Ge zelschap te Middelburg; dr. J. Spuy- AMSTERDAM, 25 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 99%— 99%. Ned. 31 1000-4 96—96%. Ned. 32 1000-5 101%—101%. Certificaten-3 78%>79%. Cert. N.W.S.-2% 66—66%. O. Indië 22 doll. 1000-6 93%—93%. O. Indië 23 pndst. 100-6 76%—77. O. Indië 16 1000-5 92%—93%. O. Indië 26 1000-4% 87%—87%. Duitschl. pndst. 100-7 57—57%. Duitschl. 30 1000-5% 43—44%. Engl. W.L. 50-200-5 73%—73%. Engl. F.L. 50-200-4 78%—78%. Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 89% A Amsterd. Bank 83%85, A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 57%57% A Twentsche Bank 77 A Pref. Jurgens A 8991 A De Schelde N.B. 36%- A Ver. Papf. v. Gelder 51%52% C Am. Car Foundry 6%6% C Am. Smelt Ref. 8%9 C Farbenind. I.G. 73% C U. States St. C. 25%—26% C C. Publ. Serv. 1% C North Am. Cy. 17%—17% A Born. Sum. H.M. 115116 A Ned. Wol Mij. 28—30% A Singkep Tin M. 63%64. A J, C. Jaapn Ln. 32 A Rotterd. Lloyd 4748%, A S. M. Nederland 45%47%. A Amst. Thee C.M. 19%20%. A Houth. Alberts 23%23. C Peruvian C. Pr. 5%5%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 3837%. C Int. Nickel Cy. 6% man namens het voorloopig bestuur van de pas opgerichte afdeeling van de N. N. V. in Zeeland en de heer ten Kate voor de afdeeling Middelburg van den Ned. Jeugdbond voor [Natuurstu die. Onder het genot van een kop thee bleef men nog eenigen tijd gezellig bij een. Geslaagd aan de Kon. Hooge Mu ziekschool te Brussel voor het einddi ploma pianospel (cours de perfection- nement) met de grootste onderscheiding en toekenning der zilveren medaille, onze vroegere stadgenoot de heer E. B. Ronca Jnz. te Antwerpen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school te Zaamslag zijn geplaatst de dames M. S. Pauw te Groede, N. S. Risseeuw te Oostburg en S. Bor te Vlis- singen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Kamerik is benoemd mej. M. v. d. Zee te Goes. Geslaagd voor Engelsche Handels correspondentie van de vereeniging van leeraren de heer J. A. Weststrate Az, te Krab bend ij ke. Aan de R.K. H.B.S. te Bergen op Zoom is bevorderd van de le naar de 2e klasse J. Rijnberg te St. Maar tensdijk; van de 3e naar de 4e klasse J. Knuit te H a n s w e e r t, M. J. v. d. Stel te T h o 1 e n; afdeeling H. H. S. van de 4e naar de 5e klasse J. K. v. d. Stel te T h o 1 e n. De heer H. Verschaf fel te Sas v. Gent slaagde aan de Handelshooge- school te Antwerpen voor het Licenci- aat in de Handelswetenschappen. Bij het toelatingsexamen der Mid delbare Technische school te Haarlem zijn toegelaten tot de afdeeling Bouw- Weg- en Waterbouwkunde, eerste stu diejaar theoretici, de heeren L. L. Cor nells te Hoofdplaat en A. P. van Male te Schoondij ke; toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouwkunde en electrotechniek, eerste studiejaar, the oretici, de heer A. Loois te Middel burg. De wijzigingen in de L.O.-wet, Het Comité van Actie tegen Wetsont werp Terpstra, verzoekt ons plaatsing van het volgende: Zooals de Voorzitter van ons Comité bij de aanbieding van de 332 moties aan den Voorzitter van de Tweede Kamer reeds opmerkte, acht het Comité met de door den Minister in zijn Ontwerp-Wet aangebrachte wijzigingen zeer onvol doend aan de wenschen van de samen werkende organisaties tegemoetge komen. 't Kan niet ontkend worden, in een enkel opzicht is er aan de wenschen van het Comité tegemoet gekomen. Het zal niet meer kunnen gebeuren, dat bij de noodzakelijke aanstelling van een vakonderwijzeres voor handwerken op een openbare éénmans-school alle bij zondere scholen in die gemeente voor rekening van de gemeente ook zoo'n vakonderwijzeres benoemen. Verder is de uniforme 45-schaal voor het Lager Onderwijs door Minister Terpstra losgelaten en de kleine school tjes zullen daarmee gebaat zijn. Maar dat is dan ook alles wat er aan goeds in de wijzigingen van beteekenis is, terwijl de verkregen hulp voor het platteland waar de kleine scholen in 't algemeen gevonden worden door een andere wijziging weer zoo goed als teniet gedaan. De bepaling n.l., dat de scholen beneden de 91 leerlingen in de eerste tien jaren van de uniforme schaal niet te lijden zouden hebben, als ze maar niet beneden de cijfers van de huidige kwamen, en elke vacature dus gedu rende dit tijdperk op de oude wijs zou mogen worden vervuld, heeft de Mi nister uit het Ontwerp gelicht en het z.g. afvloeiingssysteem ook voor deze kleine scholen nu van toepassing ver klaard. A Koloniale Bnk. 5759. A N.I. Hbk. 1000 56%—58. C Ned. H. M. 1000 63—66%-67. A Alg. Kunstz. U. 25—26%-27%. A v. Berkels Pat. 16%16%. C Calvé-Delft 49%51%-52%. A C. Suiker Mpij. 16%17%. A Int. Viscose 4%4%-5%. A Küchenm. I. Acc. 1%1%-1%, A Ned. Ford A.M. 91%94. A Philips Gem. B. 79%86-84. C Unilever 100%100%-03. C Anaconda Cop. 8%9-8%. C Bethlehem St. 1112%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 166%—175. C A. Gas en El. Cy. 1%1% C Cities Serv. Cy. 2%2%. C|Midd, West Ut. A Boeton Mijnb. 9%9, A Kon. Petr. Mpij. 129%133-34%. C Contin. Oil Cy. 5%6. C Shell Union O.C. 4%5. A Holl. Amer. Lijn 2%2%, A K.N. Stoomb. Mij. 1212%, Dit groote nadeel weegt in geen enkel opzicht op tegen het gunstige van slechts een verhooging van de grensgetallen van 33 tot 35 en 73 tot 76 voor 2 en 3 leerkrachten. En dein die 4de leerkracht Die kan dan pas met 55 kinderen méér in de school verschijnen, wat nog ongunstiger is dan met de uniforme van 45. En verder telt het uniform met 50 op. Arme groote scholen nu: een vreese- lijke ontreddering op deze. Van 286 335 leerlingen 7 leerkrachtengemid delde klassen van 41 tot 48 leerlingen, geven aan tal van scholen, zoo goed als zonder uitzondering in dé praktijk klas sen van 5055. En zoo is het er eer nog erger op ge worden dan beter. Wat de nu voorgestelde regeling, wordt ze Wet, aan de gemeenten, die er prijs op stellen hun onderwijs op peil te houden, zal kosten, is niet bij benadering te bepalen. Aan de cijfers voor het U.L.O. heeft de Minister niets gewijzigd en tal van scho len voor U.L.O. zoo noodig in ons land zullen niet kunnen blijven be staan. En verdere wijzigingen? Op bijna elke vergadering van ons Co mité is behandeld het in art. 37 voorge stelde strafsysteem voor de onderwijzers. Alleen de „overplaatsing" is vervallen en de schriftelijke „berisping" is ver anderd in een schriftelijke „waarschu wing". Niet de minste wijziging heeft de Mi nister gebracht in wat in heel de opzet van het Ontwerp verscholen ligt, n.l. het vergemakkelijken van de oprichting van nog meer bijzondere scholen, dat in den strijd van het Comité tegen de voorge stelde wetgeving zoo duidelijk en af doend aangetoond is, als tegen het be lang van het onderwijs, tegen dat van de Rijks- en gemeente-financien. En in het licht daarvan is het eigenaardig, om geen ander woord te gebruiken, dat één der wijzigingen inhoudt, dat voortaan ook Oudercommissies en Ouderraden zich tot het gemeentebestuur kunnen wenden respectievelijk met betrekking tot de belangen van de openbare school en tot de gemeenschappelijke belangen der openbare lagere scholen in de ge meente. Moet dit voor een verleiding voor de Oudercommissies en Ouderraden zijn om „schoolbestuurtje" te gaan spelen, en opdat de overgang tot het stichten van een bijzondere school bij niet-voldoen aan de wenschen van de vragende Oudercommissies en -raden te gemak kelijker zal worden gemaakt? Het is ietwat raadselachtig, al juichen wij de voorgestelde wijziging op zich zelf toe. Wij vertrouwen, dat onze Oudercom missies en -raden voor deze verleiding onvatbaar zijn. En verder geen wijziging van eenige beteekenis. De voorgestelde opheffing van het Kantongerecht te Oostburg. In verband met de aangekondigde op heffing van het Kantongerecht te O o s t- b u r g heeft het Gemeentebestuur al daar zich met een uitvoerig schrijven tot de regeering gericht ten einde deze op heffing als nog in te trekken wegens de overgroote bezwaren voor de inwoners van het Vierde District, Nos Jungunt Rosae. In de Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden algemeene vergadering van de vereeniging Nos Jungunt Rosae is de heer E. W. Scholten als bestuurslid her kozen. Besproken zijn plannen tot het hou den van plaatselijke rozendagen in zoo veel mogelijk gemeenten in ons land. Contact zal voorloopig worden gezocht met rozenliefhebbers, volkstuinders, enz. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. A Ned. Scheepv. U. 47%—51%-52. A H.V. Amsterdam 165%—172-68%. A Java Cult. Mij. 129134. A N.l. Suiker U. 87—90%-90. A Poerworedjo S.O. 5%6%. A Deli Batavia 123125%. C Deli Mij. 1000 107—111 A Sennembah 121%125, C Chicago Milw. 1%—1%-1% A Amst. Rubb. C. 44%47%-46% A Deli-Bat. Rubb. 15%—16%-% A Hessa Rubber 19%22%. A Serbadjadi S.R. 1314% Prolongatie 11, WISSELKOERSEN. Zondag zijn in de bad- en zwemin- richting te Zwolle de door B.Z.Z. uitge schreven internationale zwemwedstrij den aangevangen. Uitslag 1500 m dames was 1. C. Koning (SZS), 28 min. 5 sec. 1500 m heeren: 1. W. Kemper (ZCG), 24 min. 29 sec. Voetbal. „Middelburg" thans officieel le klasser. Het bestuur der M.V.V. „Middelburg" heeft van het bestuur van den K.N.V.B. bericht ontvangen, dat het besloten heeft den Julianaspeler J. Moonen, nadat het kennis genomen had van het door de Commissie van Onderzoek uit gebrachte rapport, als gerechtigd te ver klaren in den wedstrijd Juliana-Hel- mond. Door deze beslissing ondergaat den eindstand in de promotieconpetitie naar de le klasse van afdeeling IV dus geen verandering. ColijnsplaatWissenkerke 51. Kapelle IIGoes V 12. N.-B. ElftalRed Star 36. Te Kortgene werd Zondag een inter- nationale bekerwedstrijd gespeeld tus- schen het onlangs opgerichte Noord- Bevelandsch Elftal en T. C. Red Star van Antwerpen. Vóór de rust was de stand 21 voor Red Star. Even er na kreeg het Noord- Bevelandsch Elftal de overhand, doch ten slotte moest dit 't afleggen met een 63 nederlaag. De internationale vierdaagsche afstands- marschen. De internationale vierdaagsche af- standsmarschen, georganiseerd door den N. B. L. O., welke Dinsdag te Nijmegen een aanvang nemen, tellen ditmaal ruim 2400 deelnemers, d.i. bijna 300 meer dan vorig jaar. Onder de deelnemers zijn er, die reeds voor de 16e maal deze vierdaag sche afstandsmarschen medemaken. Op het Molenveld is het tentenkamp, waarin de deelnemers zullen overnach ten, wederom in gereedheid gebracht. Heden middag vond op de binnenplaats der Prins Hendrik kazerne de vlaggen- parade plaats, waarbij zooals gebruike lijk de vlaggen der verschillende ver- tegenwoordige naties aan de standaards werden geheschen. De motorsportfeesten. Zaterdagnamiddag werden op het uitgestrekte terrein achter het hotel „De Schouwsche Boer" te Haamstede door de motorclub Schouwen en Duive- land de aangekondigde motorsportfees ten gehouden. Schitterend zomerweer gaf aanleiding tot een druk bezoek. De verschillende onderdeelen van het pro gramma werden met belangstelling ge volgd. De 1ste prijs (wisselbeker ge schonken door den eere-voorzitter jhr, R. Roëll) werd behaald door C. J. Spor- re; 2de prijs (medaille van V.V.V. Haam- stede-Burgh) door L. Landsman; 3de pr. (medaille der motorclub) door C. de Keijzer; 4de prijs (plaquette van den heer J. J. de Bruijne) H. G. der Wedu wen. Aan de overige 11 deelnemers wer den verschillende prijzen uitgereikt. 22 Juli 25 Juli. Londen 8.82% 8.84. Berlijn 59.02% 59.02%. Parijs 9.73 9.73%. Brussel 34.42% 34.42%. Zwitserland 48.35 48.36. Kopenhagen 47.60 47.60. New-York 2.48% 2.48%. De Bond van Marine-onderofficie ren te Vlissingen heeft een motie aangenomen tegen het rapport-Weiter, waarin zij er tegen opkomt, dat de te korten op de begrooting geheel door het personeel in overheidsdienst moe ten worden gedragen. Branden. Hedennacht brak brand uit in den hooiberg van de boerderij van de fa milie P. aan den Hasselterdijk op grond der gemeente Zwolle. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de beide andere kapitale boerderijen, alsmede drie landbouwersschuren en vijf hooi bergen er door werden aangetast en MARKT KonlnkL Philips i Tabak Industrie t Suiker Obl-markt— - Robber - Amerika Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2