[INTERNATIONAL iTWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 22 JULI 1932. No. 171. BINNENLAND. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS VERZEKERING. DE NIEUWE RIJWIELMERKEN. Met 1 Augustus a.s. DE BRUID VAN HET GLOMDAL ZEELAND. EEN OPGETOGEN DORDTENAAR. WALCHEREN. Gemeenteraad te Westkapelle. Ingekomen stukken. Da Vrachtwagenfabriek mat de grootste ervaring «tv. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHAND* (Ingez. Med.) ONDERWIJS. Tentoonstelling Industrie- en Huis houdschool te Middelburg. >od Ingediend is een wetsvocstel tot goedkeuring van het tusschen Nederland en België gesloten verdrag betreffende de gelijkstelling van elkanders onderda nen voor de toepassing der wederzijd- sche wetgeving op het punt der invali- diteits- en ouderdomsverzekering en de regeling van de gevolgen voor elkanders onderdanen van het naast elkander wer ken dier wetgevingen. Deze wet treedt in werking met in gang van den dag na dien harer afkondi- ging. Het verdrag stelt in de eerste plaats vast, dat geen onderscheid zal worden gemaakt naar gelang de verzekerings- plichtige van Nederlandsche dan wel van Belgische nationaliteit is. In de tweede plaats bevat het ver drag een voorziening tot het voorkomen van dubbele verzekering van arbeiders ter zake van dezelfde dienstbetrekking, tot welke onder bepaalde omstandighe den het naast elkander werken der bei- derzijdsche verplichte verzekeringen leidt. In de derde plaats brengt het ver drag ten bate van de Nederlanders en de Belgen, die afwisselend in loondienst werkzaam zijn in Nederland en in Bel gië en als gevolg daarvan afwisselend verzekeringsplichtig zijn ingevolge de Ne derlandsche Invaliditeitswet en de Bel gische wet, coördinatie tusschen beide verzekeringswetten op het punt van ver vulden wachttijd en aantal betaalde pre- miën, die in de wederzijdsche wetge ving als voorwaarde voor hej hebben van aanspraak op eenige wettelijke uit- keering zijn gesteld. Het beginsel is in het verdrag tot uitdrukking gebracht, dat voor de berekening van dien wacht tijd en van dat aantal betaalde premiën, vereischt volgens de wetgeving van het eene land, medetellen het tijdvak, ge durende hetwelk de betrokken arbei der in het andere land verzekerd is ge weest en de overeenkomstig de wetge ving van dat land betaalde verzekerings bijdragen. Van 16 Juli 1.1. af zijn op de kantoren der posterijen verkrijgbaar de rijwielbe- lastingmerken voor het belastingtijdvak, aanvangende 1 Augustus 1932 en eindi gende 31 Juli 1933. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen dat •op een postkantoor en in het bijzonder op een hulpkantoor, tijdelijk geen be- lastingmerken voorhanden zijn. Het ver dient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebrui ken! Men denke er bovendien goed aan, dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belas tingtijdperk zal worden ingesteld. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan alle in specties van de werkverschaffing me degedeeld, dat in overleg met de Ned. Heide Maatschappij een regeling is ge troffen, waardoor de algemeene con trole, die deze instelling namens het Rijk op de werkverschaffingen, welke onder leiding van gemeentepersoneel staan, uitoefent, voortaan jbeter tot haar recht komt door een nieuwe in deeling der ambtsgebieden. Door aan wijzing van bijzonder personeel enz. zal het den Ned. Heide Maatschappij moge lijk zijn, deze algemeene controle ge heel overeenkomstig de wenschen van den minister uit te oefenen. 23. Het bleef stil. Ola staarde naar den grond. De dominee bleef hem voort durend aankijken. Daarom moet u precies doen, wat u wilt, antwoordde hij eindelijk, Ja de dominee knikte dat zal ik doen. Hij keerde zich halverwe ge om. Maar er is nog één ding, dat ik zal doen, omdat het mijn plicht is. Je dochter Berit zal ik trouwen. Ola kreeg een schok, maar ant woordde niet. Ik trouw nu haar en Tore. Men is het mij komen verzoeken. Ik zou ook wel genoodzaakt .wezen h,aar te begraven, indien jij haar tot vertwijfe- feling brengt. En dan komt jouw tijd, mijn waarde Ola, en jouw afrekening met Hem daarboven. De dominee keerde zich geheel om. Ola Glomgaarden stond daar bleek te kijken. Nu, vaarwel! De dominee ging heen, Vaarwel! Het antwoord was nauwelijks hoor baar. Maar toen de dominee reeds de ka mer uit was, liep Ola Glomgaarden hem langzaam achterna. Hij stond in het portaal, toen de De Koningin houdt thans verblijf te Zinal (Valais, Zwitserland) in hotel Des Diablons, Het weer is minder gun stig, maar toch kan de Koningin in de omgeving enkele tochten maken, terwijl H. M. dikwijls de gelegenheid benut om te schilderen. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) Gisterenmorgen is het K. L, M.- vliegtuig de Duif naar Batavia vertrok ken. Twee passagiers voor Batavia en een voor Karachi bevinden zich aan boord. De „Dordrechtsche Courant" bevat een opgetogen verslag van een zijner redacteuren, die met de PH-ADX een vliegtocht van RotterdamWaalhaven naar Haamstede en Vlissingen maakte. Het volgende is er aan ontleend: „Wat is Zeeland mooi, Zeeland met z'n rustige wegen, z'n oude dorpjes, z'n eenzame polders en onbetreden dui nen! 'n Schrale wei komt in zicht. De Fok ker zwenkt, ik zie de aarde wentelen en draaien, de duinen zijn schuin boven mij, de wei is schuin beneden, de mo tor snort hevig, dan minder, de wereld snelt op me af en onmerkbaar raken de wielen van de PH-ADX de aarde. Ik ben op 't vliegveld Haamstede, dat ligt bij 't prachtige duinengebied van Schouwen, en ruikt landelijke geuren.. Als de autobus naar Zierikzee ver trokken is klimt de piloot, die we voor 'n admiraal aan zien, doch de heer Brugman, vlieger bij de K, L. M. is wat drommel, de K. L. M. laat haar pi loten er even fijn uitzien als haar vlieg tuigen weer in de stuurplaats. 'n Kwartier later zijn we in Vlissin gen, hebben we boven 't wonder mooie eiland Walcheren gezweefd Walche ren is 'n tuin, veel groen, grappige we geltjes, veel kasteelen, en kleine per ceeltjes grond, hebben we Middel burgs Lange Jan 'n pink groot gezien, ontdekten we Domburg, Veere's stoere kerk en Vlissingens onafgebouwd fort. We zijn in Vlissingen! Binnen 't uur. De trein doet er 2% uur over Vlissingen is leelijk. Doch heeft 'n boulevard, 'n strand en de Schelde, De boulevard geeft 'n eenig gezicht op zee drukke scheepvaart en op Vlaanderen, bezit puike hotels en dancings en heeft Michieltje. Michiel- tje is 't standbeeld van De Ruyter,: Middelburg is mooi en stil, maar druk op 'n Donderdag. Dan zijn er veel boeren en boerinnen, die komen mark ten, en Engelschen en Belgen, die naar die boeren en boerinnen komen kijken. De vreemdelingen fotografeeren. De kleine jongentjes en meisjes in d'r grap pige kleederdrachten; de jongedochters die er uit zien als melk en bloed of rijpe kersen, de boerezeuns en de oude boeren, die koppen hebben als de apos telen van Toorop.... We wandelen Middelburg door, be wonderend. Bekijken het gothische ju weel, het stadhuis en wachten op 'n uurslag om de ruitertjes te zien vech ten, trekken door de mystieke abdij, zien oude gevels en koele patriciërs hui zen, de Lange Jan en monumentale kerken. Middelburg is mooi. Walcheren is mooi, want het draagt Veere, Domburg, bosschen, kasteelen en schilderachtige dorpjes. En dat alles is te zien op één dag, als men per K. L. M. reist. In Middelburg ontmoeten we den on der-voorzitter voor de afd, kleinbedrijf knecht het paard naar voren leidde, U moet het paard toch wat laten uitrusten, zei hij met gebroken stem. De dominee, die juist zijn voet in de stijgbeugel zette, keerde zich om. Dank je, heden niet, zei hij. Ik moet nog naar Braaten. Ik heb de lie den daarginds nog het een 'en ander te zeggen. Maar misschien op den terug tocht. Hij zette zijn voet in den stijgbeugel en met een vluggen zwaai zat hij te paard. Ja, dominee zal welkom wezen, antwoorde Ola Glomgaarden. Dank je, dank je. De dominee reed weg. Peinzend staarde Ola Glomgaarden hem na. Het was ledig geworden, toen zijn zus ter hem verliet. En meer dan één nacht had hij wakker gelegen en aan zijn dochter gedacht. Nu dat alles met den dominee er nog bij was gekomen, wist hij in het geheel geen raad meer. Gerechtelijke beslissing! Wellicht nog straf bovendien! En de zaak bekend in alle dorpen! Hij was geweldig boos toen hij naar binnen ging, recht door de kamer naar de opkamer, waar hij zich op zijn bed neerlegde. De dominee was bij het veer geko der Zeeuwsche Kamer van Koophandel, tevens agent der K. L. M., den heer L. A. Stofkoper. Meneer Stofkoper is enthousiast over de K. L. M. Niet zoozeer uit 'n oog punt van vreemdelingenverkeer. Maar omdat de dienst der K. L. M., die op Maandag, Donderdag en Zaterdag ge houden wordt, Zeeland uit 'n isolement bevrijdt, het mogelijk maakt, dat indus- trieelen, kooplieden en handelaars in 'n minimum van tijd in het centrum van 't land kunnen zijn. En meneer Stofko per hoopt, dat de proefd.ienst op Vlis singen blijvend wordt, dat het publiek de waarde van die verbinding zal be seffen en 't mogelijk maakt dat het rijk de lijn, die nu nog door particulieren gesteund wordt, zal gaan subsidieeren. De enthousiaste heer Stofkoper is te vreden. Want vrij druk wordt van den vliegdienst gebruik gemaakt. Bravo! Wij spreken den wensch uit dat de dienst zal floreeren!" WESTKAPELLE. Woensdag kwam de raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, alhier in voltallige zit ting bijeen. Een verzoek van de Reddingsbrigade te Westkapelle, onderafdeeling van de afdeeling „Het Groene Kruis", waarbij wordt te kennen gegeven, dat de bij drage van het „Oranje Kruis", ter be strijding van de oprichtingskosten door de tijdsomstandigheden is verlaagd. Het is de brigade daardoor onmogelijk ge worden, op een plaats als Westkapelle, gelegen aan de zee, zich, als op andere plaatsen, voldoende uit te rusten met reddingsmiddelen. Daar de brigade zelf geheel belangeloos eerste hulp ver leent, meent het bestuur der brigade, geen contributie te mogen heffen van de leden der brigade, om de onkosten te bestrijden. En daar het instandhou den van de brigade noodzakelijk is, heeft het bestuur gemeend den ge meenteraad steun te moeten vragen in den vorm van een jaarlijksche subsidie, ter bestrijding van de kosten voor aan schaffen en onderhoud van reddings middelen. Naar aanleiding van dit ver zoek zegt de Voorzitter inlichtin gen ingewonnen te hebben en daarbij vernomen, dat een subsidie van 10 per jaar voldoende zou zijn. B. en W. stellen dan ook voor tot wederopzeg ging, een subsidie van 10 per jaar te verleenen. De heer .W. Huibregtse zegt op een vergadering van „Het Groene Kruis" te zijn geweest, waar een en ander, [betreffende de reddingsbrigade is besproken. Hij meent zeker te we ten, dat bij de reddingsbrigade geen le den zijn, die kunnen zwemmen. De heer B. Louwerse acht dit evenwel niet noodzakelijk voor de le den, daar ook buitenstaanders, in ge val van nood, die wel kunnen zwem men, hulp kunnen verleenen. De heer Huibregtse meent, dat 'het mate riaal, vjat eigendom is van de reddings brigade, niet in dienst gesteld kan wor den voor iedereen. De heer Louwerse meent daaren tegen, dat het materiaal voor iedereen bestemd is, in geval van nood. De heer Huibregtse stelt daarop voor het verzoek aan te houden, om nog eerst nader inlichting in te winnen. De heer Louwerse is er evenwel voor dadelijk een beslissing te nemen. De heer K, C y s o u w steunt het voorstel Huibregtse. De heer H. C ij s o u w is er ook voor om dadelijk een beslissing te nemen, daar het bedoelde materiaal spoedig noodig kan zijn. Het voorstel Huibregt se wordt daarop met 5 tegen 2 stem men verworpen De heeren Huibregse en K. Cijsouw stemden voor. Het voor men, stapte in de boot en liet het paard voor zich uit zwemmen. Hij was aan allerlei soort bergreizen gewoon en kon zich in alle voorkomende ongeriefelijk- heden schikken. De knecht greep naar den boom. Neen, zei de dominee, dat doe ik liever zelf. Hij pakte den boom en ging naar den steven. Dan weet ik hoe de stroom loopt, voegde hij er glimla chend aan toe. En met breede, vaste stooten boomde de kleine dominee, met den bril op, de rivier over. Het paard, dat aan den oever stond te wachten, werd weer gezadeld. En daarna reed de dominee op zijn dooie gemak langs den smallen bergweg noordwaarts, naar Braaten. In het oude huis te Braaten zaten ze juist aan het middagmaal toen het paard van den dominee voor de deur stil hield. Hemelsche goedheid, zei Kari en zag Berit aan. Ik geloof waarlijk, dat het de dominee is. En allen stonden op om van tafel te gaan, Neen, blijf zitten, zei de dominee. Hij stond al in de deur. Dan gaf hij ieder de hand. Berit het laatst. Ja, het is eigenlijk met jou, dat ik wil praten, zei hij, terwijl hij plaats nam. Berit kleurde. Toen stond ze op en trad nader, stel van B. en W, wordt daarop m.a.st. aangenomen. Daarop wordt met alg. stemmen be noemd tot onderwijzer aan de openb. lagere school de heer G. W. Smeenk te Doetinchem; 2. I. W. Bakker te Burgh 3. L. Broree te Den Burg. Met alg. st. wordt daarop benoemd tot ambtenaar van den Burgerl. Stand de heer Jhr. mr, A. F. C. de Casembroot. Onder dank wordt de- benoeming aangenomen. Aangeboden wordt de gemeente-re kening dienst 1931. Ontvangsten uit de gewone dienst 52775 en de uitgaven 48448. Inkomsten uit den kapitaal- dienst 32437, uitgaven 31637. Aan geboden wordt daarop de rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1931. Ontvangsten 3861; uitgaven 3229. In de commissie, belast met het na zien van de genoemde rekeningen, wor den benoemd de heeren K. Minderhoud, als voorzitter, L, Minderhoud en J. Lous als leden. Daarop wordt goedge keurd de begrooting van het Burgerl. Armbestuur dienst 1933, met in (m)t- vang en uitgaaf 2249. Eenige wijzigin gen in de verordening op de leges wordt vastgesteld,. De heer Huibregtse kan zich evenwel niet met deze wijziging ver eenigen, omdat spr. meent, dat zij, die piet venten, maar alleen [bestellingen uitvoeren, daardoor niet getroffen kun nen worden. De heer Huibregtse stemde daarom tegen. i Bij de rondvraag zegt de heer H ujj- bregtse het wen,schelijjk rte achten, dat dat de hulpbus der posterijen gelicht werd vóór het vertrek van den tram, waarmede de post verzonden wordt, inplaats van nadien. De Voorzitter zal pogingen aan wenden, om hierin verandering te krij gen. De heer L. Minderhoud vraagt, nu er een kabel gelegd zal worden door de P.Z.E.M .langs den straatweg naar Aagtekerke, of het dan niet mogelijk zal zijn, dat ook de boerderijen, aan dien weg gelegen, aansluiting kunnen krijgen voor electrisch licht. Besloten wordt hieromtrent inlichtin gen in te winnen bij de P.Z.E.M, De Voorzitter deelt daarop me de, dat den Minister van Binnenland sche Zaken bericht heeft ontvangen, dat de werkverschaffing 'voorloopSg kan worden voortgezet tot 30 Juli a.s. In verband met dit bericht vraagt hij of niet wenschelijk is, de beschikbare gelden te laten verwerken in November en December, omdat, naar spr, meent, de oogst meer werk zal verschaffen. De heer K. C ij s o u w meent, dat de toestand treurig is, Spr. zegt, niet met het idee van den vorigen spreker in té stemmen. De eenige hoop is: stormschap in den a.s, winter. De heer L. Minderhoud acht 't ook wel noodig, om werk te verschaffen maar vindt, als er niet voldoende geld beschikbaar is, dat het beschikbare be drag dan beter in November en Decem ber verwerkt kan worden, dan in Au gustus. De Voorzitter acht stopzetten van werkverschaffing mei Augustus niet mogelijk. Hij wil voortgaan, al kan dit dan bok, in verband met de be schikbare geldmiddelen onmogelijk op groote schaal geschieden. De heer K. C ij s o u w acht den toe stand voor getrouwden met 4 kinde ren critiek. De heer Huibregtse ziet ook geen mogelijkheid om de werkverschaffing stop te zetten. De heer H. Cijsouw wijst er nog op, dat er voor de werk zaamheden in den oogst veel te veel werkkrachten beschikbaar zijn. De Voorzitter vraagt nu, of de raad in principe voor voortzetting van de werkverschaffing is, waartoe de raad met algem. stemmen besluit. De heer J. Lous vraagt, of er geen wijziging gebracht kan worden in de Dat is te doen, antwoordde ze met groote waardigheid. Toen stond Tore ook op, Ga mee, om ginds mijn hoeve eens te bekijken, zei hij. De dominee knikte. Heel gaarne, antwoordde hij. En daarna volgde hij Tore en Berit, die langzaam het huis uit gingen, om naar de nieuw gebouwde woning te gaan. Halfweg gekomen keerde de dominee zich om. Iemand had hem geroepen. Het was de oude Kari Braaten, die nu op de stoep stond. Och, zou ik eerst even met U mo gen praten? zei ze. De dominee keerde zich snel om en volgde haar naar binnen. De twee jon gelui stonden verlegen beneden onder de galerij te wachten. Zoodra de do minee de deur was binnen gekomen, keerde Kari Braaten zich om en greep hem met haar beide oude handen om den pols. Mijn beste dominee, wees niet te streng voor haar! smeekte ze. Haar moeder stierf, toen ze nog een heel klein kind was! Op het gelaat van den dominee kwam zulk een zachte uitdrukking. Hij lei zijn hand over Kari's gerimpelde handen. Jij bent voor haar een moeder ge weest, hoor ik, zei hij. Kari Braaten glimlachte even. im Omnibusi Vracht» «ragen» OEN HAAO. THERESIASTRAAT 143, TELEFOON 7720U AMSTERDAM! WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 3413» MIDDELBURG) KORTE DELFT A83. TELEFOON étt regeling van de werkverschaffing. Er zijn, aldus spr., personen, die 's morgens en 's avonds eigen land bewerken en over dag naar de werkverschaffing gaan. Andere personen, die het meer noodig hebben, en vooral groote gezinnen lijden daaronder. De Voorzitter zegt controle daar op toe. Geslaagd voor Nederlandsche Handelscorrespondentie mej. H. C. Reijerse te Middelburg en de hee ren J. C. Vader te Middelburg en M. Verstraete en J. Kooman te Vlis singen. Geslaagd voor 3e stuurman de heer L. Kuijper leerling van de „de Ruijter- school te Vlissingen, Geslaagd voor het getuigschrift „Kerkelijk Orgelspel", van de Neder landsche organisten vereeniging mej. J. C. Oom te Hansweert. De voordracht voor onderwijzeres aan de O.L.-School te E 11 e m e e t is als volgt: 1. M. T. A. van Oost te Nieu: werkerk; 2. A. M. Eijke te Dreischor; 3. Ph. R. Stobbelaar, tijdelijk aldaar. i De voordracht voor hoofd der O, L. school no. I te St. Philipsland luidt als volgt: 1. A. de Boer te Heer- jansdam; 2. D. Verkerk te Zuilichem; 3. P. Ocké te Zuidzande. De heer C. J. C. Boot, onderwijzer aan de O. L. School te O u d-V ossemeer slaagde te Rotterdam voor de hoofdak te. Tot onderwijzer aan de Ger. Gem. school te Veenendaal is benoemd de heer J, C. Meeuwse te Waterland kerkje. Voor het eerst sedert bovengenoem de school in haar nieuwe gebouw aan het Molenwater is gevestigd had daar gisteren de tentoonstelling plaats, die jaarlijks toont wat door de leerlingen dank zij het goede onderwijs kan wor den bereikt. Niet minder dan een 850 personen hebbeh van hunne belangstel ling door een bezoek getuigd en ook wij hebben gaarne weder eens een kijkje in de school genomen. Zoo kwamen wij dan het eerst in het lokaal waar les ge geven wordt in warenkennis, maar ook in de regeling van een huishouding in het algemeen en troffen daarnaast vele gewone leermiddelen en boeken o.a, 'n keurig gedekte ontbijttafel aan, die tot aanzitten noodde. Voor een goed huis houden behoort ook het aanleeren van zindelijkhied en daarom gold ons vol gende bezoek het ruime lokaal, waar U weet, alles is hier niet geheel in orde geweest, zei ze. Maar U kunt Ola van mij groeten en hem zeggen, dat er geen schande over zijn dochter zal komen, omdat ze hier is geweest. Wij zijn gesproten uit een geslacht, dat ruim zoo goed is als het zijne! Er kwam een trek van groote kracht op het oude gelaat. Jakob Braaten, die naar den grond had zitten kijken, terwijl Kari sprak, keek nu ook op en het scheen den do minee toe, als hief een oud versleten adelaar den kop omhoog tegen iets, dat zijn borst te na was gekomen, Dat weet ik! Dat weet ik! zei hij en streelde even de hand van Kari Braaten, die zijn hand nog vast hield, Dat zal ik dat zal ik hij maakte zich los en ging, zijn keel schra pend, naar de deur. Kari Braaten liep hem na, en kreeg hem bij zijn mouw te pakken nog voor hij buiten was. Beste dominee, wees toch niet hard voor haar, verzocht ze opnieuw. Komt er nu nog meer bij, dan ben ik zop vreeselijk bang, dat het ver keerd loopt. Het is zoo gevaarlijk hier, ziet U! De rivier en zoo ver weg van menschen en De dominee keerde zich om. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5