BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. de rijkskweekscholen. genua express. BEURSTHERMOMETER. dl h| aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. De heer ADRIAANSE vindt de afwij zing van het verzoek niet gemotiveerd. Ged. Staten erkennen zelf, dat de tram van groot belang is. Zuinigheid mag de wijsheid niet bedriegen, want de tram kan niet gemist worden. Autobussen zullen daar niet rendeeren, en zou de provincie aan subsidie nog meer kwijt raken. Vooral voor het goederen ver voer o.a. voor de groote basaltsteenen voor de dijksverdediging bepleit spr. behoudt van de tram, want als dit met auto's geschiedt lijden de wegen er ontzettend van. Spr. noemt het hard vochtig te zeggen, dat de tram niet meer te redden is, zij heeft nog zeker levens vatbaarheid en maakt alleen slechte tijden door. Vergelijking met andere trammen gaat niet op, zeker niet met de R.T.M., die geen zuivere Zeeuwsche lijn is. We moeten in ieder geval zorgen, dat het niet de schuld der staten is, als de tram ten gronde gaat. Men mag niet afzijdig staan tegenover steun en spr. stelt voor 5000 subsidie te verleenen. De heer ONDERDIJK heeft verbaasd gestaan, dat Ged. Staten de tram van belang achten en toch voorstellen geen subsidie te geven. Spr. geeft toe, dat het tramvraagstuk, evenals het spoorvraag- stuk brandend is, maar het gaat niet aan, deze tram plotseling op te heffen, maar hoogstens geleidelijk. Daarbij komt dat men de trammen door de moeilijk heden moet heen helpen. Dit kan niet met 5000 in een bodemloo^e put te werpen. De directie heeft door den busdienst in te voeren, bewezen mede te gaan met den tijd en spr. wil dan ook alleen subsidie geven onder voorwaarde, dat men de tram aan organisatie bindt. Spr. weet dat de directie reeds in die rich ting werkzaam is met plannen maken. Spr. stelt voor het verzoek om 9635 ter dekking van het exploitatietekort over 1921 in te willigen, onder voor waarde, dat genoemde N.V, binnen een door Ged. Staten vast te stellen termijn zoodanige maatregelen ontwerpt en aan Ged. Staten ter goedkeuring voorlegt die er toe leiden dat verdere exploitatiete korten worden vermeden. De heer VAN 'T HOFF wijst op het vele, dat de tram voor Walcheren heeft gedaan en ondersteunt 't voorstel-Adri- aanse. De heer DE RIDDER wijst op den tijd, toen de tram nog niet bestond en op het vele dat nadien verbeterd is. Er is nu een moeilijke tijd aangebroken en men moet de tram steunen, daarom is spr. voor het voorstel-Adriaanse, De heer DIELEMAN wijst er op, dat het tekort over 1931 14.000 is. Als nu de Provincie 9635 betaalt en het Rijk ook, is dit te veel. De heer VAN DE PUTTE weet dat het belang van de tram is opgeschroefd, zij is z. i. niet te houden. Op de begroo ting is geen 5000 voor de tram te vin den, dit zal nader blijken bij de begroo ting 1933. Men zal de bestaande subsidies moe ten verminderen. Een subsidie aanvrage van de R. T. M. is reeds afgewezen. Spr. dringt er op aan, geen der beide amendementen aan te nemen; mede met het oog op de pro vinciale finantiën. De heer ONDERDIJK zegt 9635 al leen als maximum te hebben genoemd, hij wil alleen een subsidie, als er behoor lijke voorwaarden worden gesteld. De heer ADRIAANSE meent, dat het nieuwe eisch is, dat men bij een subsidie moet aanwijzen de bron, waaruit ze ge put kan worden. De heer DIELEMAN meent, dat men moet vragen, 'blijft de tram er of niet. Alle trammen moeten gereorganiseerd worden en gestreefd wordt naar fusie tusschen de maatschappijen, volgens de commissie-v. d. Vegt. De heer ADRIAANSE blijft aandrin gen op steun. De heer ONDERDIJK zegt, dat de Z. VI. Tram er anders voor staat waar men niet zulkeen duur gebouw heeft, Spr. bepleit nogmaals het groote belang van de tram Walcheren voor de streek. De heer VAN 'T HOFF wil aan het voorstel geen consequenties verbinden ten opzichte van andere trammen. De heer DIELEMAN meent, dat een tram niet in stand wordt gehouden. Nu zal men het geld kwijt zijn zonder meer. Als men voor de Z. VI. Tram kantoor gebouw enz. aftrekt zou de subsidie daar wel 10 maal meer moeten zijn. De heer HEIJBOER verdedigt het niet geven van subsidie, speciaal omdat de tram op Zondag rijdt. De heer KODDE wil bovendien er op wijzen, dat men op moet passen voor precedenten. Het beste is reorganisatie of rationalisatie. De heer ONDERDIJK wil nu lezen 5000 subsidie onder de door hem reeds genoemde voorwaarden. De heer ADRIAANSE handhaaft daarop zijn eigen voorstel. De heer VAN DE PUTTE verdedigt nader het voorstel van Ged. Staten en blijft tegen de subsidieverleening. De heer MOELKER vreest, dat men niet klaar is met deze tram en kan daarom niet medewerken. Het voorstel-Adriaanse wordt verwor pen met 36 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Van Dalsum, Adriaanse, Paap, De Ridder en Van 't Hoff. Het voorstel-Adriaanse wordt ver worpen met 28 tegen 15 stemmen. Met genoemde heeren stemden voor de hee ren Kodde, Bosselaar, Schippers, Den Boer en de 6 leden der S.D.A.P. Onderhoud traverse door Zonnemaire. In verband met voorstel inzake het onderhoud der traverse door Zonnemai re en de mededeeling van Ged. Staten dat de verbetering dezer traverse niet is geschied overeenkomstig de minimum- eischen van den Minister van Water staat, zoodat geen onderhoudssubsidie krachtens de wegenbelastingverordening genoten kan worden; vroeg een lid in een der afdeelingen, waarom de verbe tering niet overeenkomstig die minimum- eischen is geschied. Spr. zeide de geko zen oplossing wel wat bezwarend voor de Prov. financiën te vinden. Een ander lid zeide, dat zulks door plaatselijke omstandigheden niet mogelijk was, het geen van de zijde van Ged. Staten be vestigd werd. Ged. Staten hebben deze aangelegenheid lang aangehouden, er is nu pas eene oplossing verkregen. Aangenomen z.h.s. Overneming in beheer en onderhoud gedeelte weg van de gemeente Hein- kenszand. Naar aanleiding van bovengenoemd voorstel merkte een lid in een der af deelingen op, dat hij het beter had ge vonden, indien het betrokken wegsge- deelte in betere bestrating was aange legd hetgeen wel wat duurder uitgeko men zou zijn; thans kost het onderhoud 85 per km per jaar meer. Aangenomen z.h.s. Afkoop tol op den weg van Overslag naar Zuid- dorpe. Bij de behandeling van dit voorstel in de afdeelingen konden Ged. Staten makkelijk een paar vragen beantwoor den tot genoegen van enkele leden en daarbij o.a. opmerken, dat de Provincie een bedrag zal ontvangen van de tol- lencommissie, waaruit voor een groot deel de kosten, die dit voorstel met zich brengt, kunnen worden bestreden. Op 't goede onderhoud van den weg door de gemeente kan bij de jaarlijksche ge- meentebegrooting een wakend oog worden gehouden. Besloten als Ged. Staten voorstellen. Afkoop tol Appelstraat. Tegen het voorstel tot afkoop van den tol in de Appelstraat tusschen Oostburg en St. Kruis werden in de afdeelingen geen bezwaren ingebracht en besloten de Staten overeenkomstig dit voorstel. Afkoop tol weg St. Kruis St. Laureijns (B.) Ook het voorstel tot afkoop van de zen tol gaf geen aanleiding tot opmer kingen in de afdeelingen. De Staten vereenigden zich met dit voorstel. Afkoop tol weg Hoofdplaat Nieuwlandsche Molen. Ook deze tolafkoop werd z.h.s. goed gekeurd. Afkoop tol weg Philippine Driekwart, Het vijfde voorstel inzake tolafkoop ondervond ook geen tegenwerking en werd aangenomen. Overneming laagspannings net. In verband met het voorstel tot over name van het laagspanningsnet te Hoofd AMSTERDAM, 19 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100% Ned. 17 1000-4% 100—100 Ned. 31 1000-4 97—97. Ned. 32 1000-5 101.%—101% Certificaten-3 78%79% Cert. N.W.S.-2% 65%—67% O. Indië 22 1000-6 96%—95% O. Indië 23 pndst. 100-6 76%—76%. O. Indië 16 1000-5 93%—94%. O. Iidië 26 1000-4% 88%—88%. Duitschl. pndst. 100-7 59%57%, Duitschl. 30 1000-5% 43%—41%. Engl. W.L. 50-200-5 73%—74. Engl. F.L. 50-200-4 78%—78. Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 89% A Amsterd. Bank 86%85%. A Bank Assoc. 24% Rott. Bankver. 57% Twentsche Bank 76%77 Pref. Jurgens A 8788% De Schelde N.B. 36% Ver. Papf. v. Gelder 5252% Am. Car Foundry 5%5% Am. Smelt Ref. 9%9%. Farbenind. I.G. 73%73%. U. States St. C. 25%—24. C, Publ. Serv. North Am. Cy. 17% ex div.16, A Born. Sum. H.M. 117—116%. A Ned. Wol Mij. 72%—27. A Singkep Tin M. 65%65 A J. C. Japan Ln. 32 A Roterd. Lloyd 48%47 A S, M. Nederland 48%46 A Amst. Thee C.M. 20%—18% A Houth. Alberts 23% C Peruvian C. Pr. 5%5%. A Southern Rlw. 4%4%. C Union Pac. Rr. 34%32%. C Int, Nickel Cy, 5%5%. GEEN GEMAKKELIJK TRANSPORT. De Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen bouwde bovenstaande overspanning voor de nieuwe brug bij Zalt- bommel. Onze foto brengt in beeld het transport van die overspanning door het kanaal door Walcheren, zij passeert juist de brug te Middelburg. plaat, wat een lid zeer toejuichte om dat dit verlaging der tarieven mede brengt, wat echter te Sas van Gent niet het geval zou kunnen zijn, merkte een lid van Ged. Staten op, dat de overne ming zooveel mogelijk wordt bevorderd en dat momenteel overigens nog slechts weinig gemeentelijke of particuliere net ten meer bestaan. Op vragen in een an dere afdeeling antwoordde een lid van Ged. Staten, dat bij het groote verschil in de tarieven, de overneming waar schijnlijk wel vlugger zal gaan en ten slotte moet de gemeente zelf weten, wat zij wenscht te doen. Druk uitoefe- nennen van bovenaf vindt spr. verkeerd. Zelf de onderhandelingen te beginnen acht hij ook niet goed. Overneming uit de gewone exploitatie financeeren, zou een te zware belasting dier explotatie tengevolge hebben, bovendien ook geen zuiver beeld meer van de gewone ex ploitatie geven en verlaging van het "ta rief in de naaste toekomst uitsluiten. Het voorstel wordt zh.s. aangenomen. (Hierna wordt gepauzeerd.) Middagvergadering. Benoeming buitengewoon lid Ged. Staten. Tot lid der Staten bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet Werd herkozen de heer Kodde met 118 stemmen tegen 8 op den heer Vogelaar, 6 op den heer Erasmus, 1 op den heer Boender en 7 blanco. In aansluiting aan een bericht, waarin melding gemaakt werd van het voorne men der regeering, om over te gaan tot opheffing van een aantal rijkskweek scholen voor onderwijzers, verneemt 't Corr. Bureau nader, dat het in de be doeling ligt, de kweekscholen te 's-Her- togenbosch en te Oud Beierland en de normaal lessen te Tiel en te Zwolle op te heffen. Omtrent één kweekschool is nog geen beslissing genomen. Deze wordt echter nog heden verwacht. De Donderdagmorgen hier te lande ar- riveerende boottrein, in aansluiting op het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, zal tengevolge van de sterke bezetting, te Bazel in twee gedeelten worden ge splitst, welke resp. via Nijmegen en Ze venaar zullen rijden. Beide treinen ko men te Arnhem aan. Aankomst eerste gedeelte 8 h 51, tweede gedeelte 8 h 57, waarna zij met een tusschenruimte van pl.m. 3 minuten na elkaar via Utrecht naar Den Haag worden door gevoerd, ENGELAND EN IERLAND. De Iersche Senaat heeft in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij de Iersche regeering wordt ge machtigd tot het heffen van bijzondere invoerrechten op Engelsche goederen. De Valera verklaarde, dat de Iersche Vrijstaat thans is gedwongen naar andere markten om te zien. Zeker is echter, dat de hongerigen in Ierland in de toe komst niet meer hongerig zullen zijn, daar van nu af meer levensmiddelen be schikbaar zullen komen. Wanneer Ier land met verlies moet verkoopen, dan moet het den invoer zooveel mogelijk beperken om de verliezen zoo gering mogelijk te doen zijn. De commissaris van politie der afd. C. te Den Haag, verzoekt namens de ouders, de opsporing en terugbrenging van de minderjarige Jacoba Hendrika Johanna Balster, geb. te Den Haag 27 November 1914, van beroep dienst bode, wonende ten huize harer ouders Segerstraat 62 Den Haag. Signalement: plm. 1,75 m lang, donker blond haar, ovaal gezicht, gezonde gelaatskleur, flink postuur. Kleeding: blauw mantel- costuum roze blouse, zwarte muts, grijze kousen en zwarte lakschoenen. Zij wordl sinds eenige dagen vermist en heeft om gang met zekeren P. Groeneveld. In de gehouden vergadering van het Centraal Stembureau voor de ver kiezingen van de leden der Eerste Ka mer zijn alle voor de a.s. Eerste Kamer verkiezingen ingediende candidatenlijs- ten geldig verklaard en de daarop voor komende candidaten gehandhaafd. De 46-jarige gewezen procuratie houder der N.V. Houthandel K. Dekker, J. van der L. te D e n H a a g, die terecht had gestaan wegens verduistering van 11.000 ten nadeele zijner firma, is door de rechtbank veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Ge- eischt was twee jaar en zes maanden. Hedenmiddag is uit de haven te V e g h e 1 het lijk opgehaald van den sedert Zondagavond vermisten 25-jari- gen L. Z., woonachtig aldaar. Zondag avond heeft de jongeman nabij de ha ven gewandeld, waar hij vermoedelijk tengevolge van de duisternis over een paaltje is gestruikeld en te water ge raakt. Een 14-jarige jongen, W. v. E., is hedenmiddag bij het baden in de Am- stel plotseling in de diepte gezonken en verdronken. Koloniale Bank 5957. N.I. Hbk. 1000 58%—56%. Ned. H. M. 1000 66%—62%. Alg. Kunstz. U. 26%24%-25%. v. Berkels Pat. 16%16%, Calvé-Delft 48% C. Suiker Mpij. 18%18. Int. Viscose 4%4%. Küchenm. I. Acc. 1%1%. Ned. Ford A.M. 9090. Philips Gem, B. 72-70-71. Unilever 99%98%-99%. Anaconda Cop. 8%8%-8%. Bethlehem St. 10%10%-10%. A.N.I.E.M.—N.B. 168%—168 C A. Gas El. Cy. 1%—1% C Cities Serv. Cy. 2%2% C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 98% A Kon. Petr. Mpij. 128%—125%-26% C Contin. Oil Cy. 5%5%-5% C Shell Union O.C. 4%4% A Holl. Amer. Lijn 2%2% A K.N. Stoomb. Mij. 12%12 De 4-jarige H. M. uit de Nijver heidsstraat te Rotterdam, heeft in die straat een steen tegen het rechter oog gekregen, waardoor dit oog ernstig is gekwetst. Trambotsing. Op de Tervurenlaan te Brussel zijn gisteren twee tramwa gens met groot geweld op elkaar gere den. Twintig personen liepen vrij ern stige verwondingen op. Eén van hen werd met gebroken ruggegraat naar 't ziekenhuis overgebracht. Naar van goed ingelichte zijde ver luidt, is de afkondiging van verdere ver ordeningen door de Duitsche rijksregee- ring o.a. betreffende een snellere en strengere bestraffing van hen die onbe voegd wapenen te dragen, voorloopig nog niet te verwachten. De rijksregee- ring wil eerst de werking van het de monstratieverbod afwachten. De schade aan het m.s. Moldanger veroorzaakt door den brand, valt tegen. Experts schatten de schade dichter bij den millioen gulden dan bij de vijf ton. Het is bijna zeker, dat het gedeelte van het schip voor de brug, geheel opnieuw zal moeten worden gebouwd. Ook de dubbele bodem van het schip is zwaar beschadigd. Tusschen Herriot, den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken Simon en den Amerikaanschen ambassadeur Gibson heeft in aanwezigheid van Benesj een uitvoerige bespreking plaats gehad over de verdagingsresolutie der ontwapeningsconferentie. In Fransche kringen wordt verklaard, dat in het algemeen overeenstemming is bereikt en dat nog slechts de kwestie van 't verbod van bombardementsvlieg tuigen niet is geregeld. De luchtvaart commissie heeft haar zitting verdaagd. De Exchange Tel. Comp- meldt uit Genève, dat de onderhandelingen, die daar zijn gevoerd tusschen Litwinoff en Zaleski, hebben geleid tot het besluit, dat het Russisch-Poolsch non-agressie pact binnen 14 dagen te Moskou zal worden geteekend. De Poolsche regee ring heeft zich bereid verklaard het ver drag niet voor de winterzitting van het Poolsche parlement te ratificeeren om Roemenië gelegenheid te geven tot aan sluiting. Turkije is Maandagmiddag in een plechtige zitting der buitengewone as- semblée in den Volkenbond opgenomen. De gevechten in West China tus schen Tibetaansche en Chineesche troe pen zijn tot stilstand gekomen. Uit Chi neesche bron wordt medegedeeld, dat het de Chineesche legerleiding is ge lukt een wapenstilstand te sluiten. Aan Chineesche zijde doet men moeite de strijd op vreedzame wijze te beslechten. A Ned. Scheepv. U. 51%48. A H.V. Amsterdam 169163%-65%. l Java Cult. Mij, 133127%-26. A N.I. Suiker U. 90%—88-86. A Poerworedjo S.O. 75%. A Deli Batavia 123%115. C Deli Mij. 114% A Senembah 127120. C Chicago Milw. 1%1%-1%, A Amst. Rubb, C, 4343-42%. A Deli-Bat. Rubb, 1616%. A Hessa Rubber 19%19%. A Serbadjadi S.R, 13%13. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 18 Juli 19 Juli Londen 8.82 8.84% Berlijn 58.97% 59.05 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.45 34.42% Zwitserland 48.35 48.35 Kopenhagen 47.75 48.00 New-York 2.48% 2.48% i »r - Tabak - - Unilever -Obl.markt— - Amerika Aku - H. V. A. - Suiker it Philips - MARKT Koninkl. Schepen Rubber hJ IK aal vJ wl vl in; Zo| he aa he R* kf 191 gel 501 Hl ba] cl jc ar| vel wl To| Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2