verrassend nieuws nog aitijd 25 ct. per half ponds pakje ro Ter voldoening aan de wet op het menggebod wordt Blue Band voortaan gemengd met 25% allerfijnste Roomboter onder rijkscontrole. Ondanks deze toevoeging van dure natuurboter BLIJFT DE PRIJS van Blue Band ONVERANDERD. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. die hen naar de startplaats overbracht. Deze boot was, nadat de deelnemers naar hun startbootjes waren overge bracht, beschikbaar als persboot. Vanaf deze boot was de wedstrijd uitstekend te volgen en een woord van dank is hier wel op zijn plaats voor de gulle ont vangst en gastvrijheid, die wij op dit vaartuig van onze Zuiderburen hebben genoten. Nadat de deelnemers in hun begelei dende roeiboot waren afgezet, was het wachten op het startschot. Iedere roei boot was bemand met vier roeiers, een lid van de Vlissingsche reddingsbrigade en een loods. Op de startplaats, die ten Oosten van den vuurtoren van Nieuwersluis, welke keurig gepavoiseerd was, lag, was het een levendige drukte. De talrijke vaar tuigen, zoowel van het Nederlandsch als Belgisch loodswezen, marine en rijkspo litie benevens eenige visschersbooten, bevolkt met talrijke toeschouwers, bood een gezellig aanzien. De ferryboot „Prinses Juliana" kruis te gedurende den wedstrijd met een 300- tal passagiers op de Schelde en deze hebben wel een goed overzicht op den wedstrijd gehad, en het varen op de reede van Vlissingen alleen maakt dit al tot een genot. Vanuit een kanon op een marine vaar tuig klonk het waarschuwingsschot, doch het startschot, hetwelk eenige oogen- blikken daarna zou volgen, ging niet af, zoodat de wedstrijdleider, de heer Van Doorn, secretaris van den Nederland- schen Zwembond, zelf te 12.48 het start sein gaf. De onregelmatige start die hiervan natuurlijk het gevolg was, is echter op zoo'n afstand van geen overwegend be zwaar. Al spoedig bleek wie de sterksten zouden zijn. Kuypers en Stenders na men met forschen, krachtigen en regel- matigen slag spoedig de leiding en na een half uur kon men reeds zien dat het wel tusschen deze twee, die in breedte een flink eind uit elkaar lagen, zou gaan. Toen de zwemmers ruim een kwartier zich door het Scheldewater hadden ge trokken, werd van een der begeleiden de roeibooten de roode vlag al getoond ten teeken dat de daarbij behoorende zwemmer had opgegeven. Terwijl Kuypers om den stroom heen zwom en van het getij profiteerde, waagde Stenders het den korteren weg, namelijk door den dwars van hem gaan den stroom te nemen, wat hem met eenige inspanning gelukte en hem de overwinning bezorgde. Intusschen had bij de finish op het badstrand een muziekgezelschap den tijd gekort voor het, vooral bij aankomst der deelnemers zeer talrijk publiek. De mijnenveger I seinde steeds den gang van zaken draadloos over naar het badpaviljoen, zoodat het. publiek den strijd kon volgen aan een bord op het strand. Ook het badstrand was keurig gepa voiseerd met vlaggen en wimpels. Reeds om kwart over twee kwam de eerste zwemmer in zicht en om 14.28 passeerde J. Stenders te Hilversum, lid van de Dolfijn te Amsterdam, als eerste den springtoren van het Badbedrijf, wel ke de finish was. De heer Stenders had den afstand in den prachtigen tijd van 1 uur 40 min. 8 sec. afgelegd, waar Kuypers verleden jaar als eerstaankomende 2 uur en 37 min. over had gedaan, al waren toen de elementen niet zoo gunstig gestemd als Zaterdag. Frisch, zichtbaar onvermoeid, stapte hij, met applaus en loeiende sirenes der vaartuigen begroet, het water uit, waar de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, hem met deze schitte-1 rende prestatie geluk wenschte. Hij had dan ook in een mooien tijd dezen zwa- ren, ongeveer 7 km langen, doch nu toch gebleken zeer wel te volbrengen tocht over de Schelde volbracht. De tweede deelnemer liet niet lang op zich wachten en vijf minuten nadien stapte F. Kuypers, uit Amsterdam, de bekerwinnaar van verleden jaar, naar de tent, waar alle deelnemers direct na aankomst werden ontvet en zoo noodig medisch behandeld. Kuypers had er 1 uur 45 min. 33 sec. over gedaan. Als derde arriveerde de eerste Zeeuw, namelijk de Vlissinger A. van der Burgt, in 1 uur 54 min. 12 sec,, en als vierde de eerste dame mej. M. Olsen uit Rot terdam in 2 u. 11 min. 33 sec. Wel ty- pisch dat de eerste dame verleden jaar] er eveneens 2 uur 11 min. over deed. Vervolgens bereikten de volgende da mes en heeren nog de finish: G. van Loo, i Middelburg; G. P. Horms, Bergen op Zoom; D. Luitwieler, Vlissingen; mej. E. Klaassen, Vlissingen; mej. M. Dekker, Veere; mej. A. Bijsterveld, Vlissingen; C. Erasmus, Breskens, en J. van den Heuvel, eveneens uit Breskens. De laatste in den tijd van 3 uur 13 min. 1 Se<ii ^en- zonder uitzondering, waren V-°fTn *r'sc^ en monter. Vijf hadden er opgegeven, waarvan er nog een, nadat hij 3 uur had gezwommen en tot dij het Roeiershoofd reeds was genaderd, moest opgeven, wijl het einde was aangekondigd. Uit Breskens meldt men ons: Het is voor de beide Breskensche deelnemers aan den Scheldebekerzwem- wedstrijd, de heeren Erasmus en Van den Heuvel een ware prestatie geweest, O t 9 o (Ingez. Med.) dat zij, ongeschoolde zwemmers zijnde, met zulk gunstig gevolg aan dezen zwa- ren kamp hebben deelgenomen. De vreugde van de Breskensche be volking kwam wel goed tot uiting, toen de beide winnaars des avonds van de provinciale boot door de muziekvereeni- ging „Uit het VolkVoor het Volk" werden afgehaald. In hotel De Vuijst werden beiden toe gesproken door den voorzitter van de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer, den voorzitter van de zwemvereeniging Scheldestroom en den heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens. De heer Erasmus is thans in het bezit van den Cadsandria-wisselbeker, uitge loofd door de Breskensche drukkerij van dien naam voor den eersten Zeeuwsch-Vlaming, die de finish be reikt. Zooals reeds gezegd, de wedstrijd is in alle opzichten een volledig succes ge worden en een goede propagandistische kracht is er van dezen derden Schelde- bekerwedstrijd ongetwijfeld uitgegaan. Want het is nu toch gebleken, dat er bij goede voorbereiding, uitstekende orga nisatie als ditmaal en bij gunstig weer, deze zware tocht zeer wel mogelijk is. Prijsuitreiking. Des avonds had in hotel Britannia de prijsuitreiking plaats. De burgemeester, de heer Van Woelderen, zeide dat er veel critiek op deze wedstrijden is uit geoefend en er zoo dikwijls gezegd werd „er komt toch nog nik6 van." Doch steeds heeft gegolden safety first. Spr. herinnerde er aan hoe 2jaar geleden het plan werd opgevat een Schelde- zwemwedstrijd te organiseeren, waar voor hij den Scheldewisselbeker heeft uitgeloofd en spr. heeft met genoegen naast de ontvangende Vlissingsche zwem- club de leiding op zich genomen. Vooral zeide spr. den secretaris, den heer Toussaint dank voor het vele werk dat hij verricht heeft en de toewijding waar mede hij de plannen heeft uitgewerkt. Vervolgens betuigde spr. zijn dank aan den onder-commandant der marine en de Jantjes die zoo keurig aan de rie men hebben getrokken, het Neder landsch en Belgisch loodswezen, in het bijzonder de loodsen Weber, Kamer mans en Streefkerk. Dankte dr. Staver- man en het verplegend personeel, die op medisch gebied zooveel arbeid ver richtten, evenals de transportkolonne en leden van de Vlissingsche reddings brigade en vooral de ontvangende reci- pieerende vereeniging de Vlissingsche Zwemclub. Het badbedrijf, den (wed strijdleider, den heer Van Doorn en de jury, kortom allen die tot het welslagen van den wedstrijd hadden medegewerkt. Daarna reikte de heer Van Woelde ren den beker aan den heer Stenders uit, en sprak de hoop uit, dat het vol gend jaar weer velen naar Vlissingen zullen komen om te trachten den beker te verwerven en voegde er als persoon lijke prijs een klein bekertje aan toe. De heer Kuypers ontving als tweede aankomende een medaille, terwijl de heer van der Burgt bovendien de lau werkrans, die door 'n oud-Vlissinger uit Bussum was beschikbaar gesteld voor de eerste Zeeuw, in ontvangst had te nemen, evenals mej. Olsen, die echter bij de uitreiking afwezig was, nog een extra medaille als eerstaankomende da me ontving. De heer G. van Loo, de eenigste deelnemer uit Middelburg had nog juist den laatsten prijs behaald. De overigen ontvingen allen een herinne ringsmedaille. Dr. Staverman heeft daarop in de eer ste plaats den burgemeester en zijn sec retaris dank gezegd. Het succes i6 even redig geweest aan het werk dat er aan besteed is. De burgemeester, aldus spr., is nu al drie jaar de ziel van deze organi satie geweest en heeft dit vooral gedaan uit liefde en ijver voor alles wat 6port is en voor de badplaats Vlissingen. Er waren veel pessimisten, maar die hebben volkomen de nederlaag geleden. Energie en optimisme waren noodig om de zaak te doen slagen en allen die medegewerkt hebben zullen zeer zeker heel graag op nieuw daartoe bereid zijn. De heer Van Woelderen zegde in 'n kort slotwoord daarop dank voor de vele medewerking en belangstelling. Voetbal. ColijnsplaatGoesche Boys 03. Kapelle I—H.V.O I 6—3. Golf. Zaterdag en Zondag zijn op de banen van de Hilversumsche Golfclub het Ne derlandsch kampioenschap voor dames verspeeld. Zondagmorgen had de semi- finale en des middags de finale plaats. A De stakingen in België ge ëindigd. De stakingen in België zijn geëindigd. Er is overeenstemming bereikt waar door alle loonsverlagingen werden inge trokken. De werknemers verklaarden terstond weer aan het werk te zullen gaan, wan neer de werkgevers beloofden vóór 1 November van dit jaar geen loonsver laging meer in overweging te zullen ne men, waartoe de laatsten zich bereid verklaarden. Daardoor is dus de aan gekondigde loonsverlaging, waarover 't conflict tusschen arbeiders en de fa- brieksleiding begonnen was, voorloopig van de baan. Op 8 Augustus zal men den toestand weer eens onder het oog nemen. De leiders en de besturen van de so cialistische partij en van de vakvereen- igingen hebben alle arbeiders van alle industrieën in het geheele land opge roepen om den arbeid weer te hervat ten. Vrijwillige arbeidersdienst in Duitschland. In een Zaterdag afgekondigde veror dening heeft de Duitsche rijksregeering de vrijwillige arbeidersdienst geregeld. Onderwerp en doel kenschetsten de verordening als volgt: De vrijwillige arbeidsdienst geeft den jongen Duitschers de gelegenheid tot nut van 't algemeen in gemeenschap- pelijken dienst vrijwillig ernstigen ar beid te verrichten en zichzelf tegelijker tijd in lichamelijk, geestelijk en moreel opzicht op te voeden. Volgens de verordening moeten de werkzaamheden van den V.A.D. ten bate van het algemeen en passend zijn, zij mogen niet leiden tot een beperking der werkgelegenheden op de vrije ar beidsmarkt. De werkzaamheden gaan uit van openbare lichamen of andere organisa ties, die ten bate van het algemeen werkzaam zijn, en wier taak het ook zal zijn te zorgen, dat geschikte werkzaam heden aanwezig zijn. De arbeidsdienstwilligen genieten de voordeelen der sociale verzekering en van de arbeidsbescherming. In de eer ste plaats zullen jonge Duitschers be neden 25 jaar te werk worden gesteld, en. onder hen weer speciaal werkloozen, die uit openbare middelen worden on dersteund. Daarnaast komen ook niet- werknemers in aanmerking. Om een zoo eenvoudig en economisch mogelijke uitvoering van den arbeids dienst te verzekeren, worden de voor dit doel gereed gehouden rijksmiddelen en de gelden van het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloozenver- zekering samengevoegd en op uniforme wijze beheerd. Om de uniforme leiding te waarborgen zal de rijksregeering een rijkscommissaris die onder den rijksmi nister van arbeid staat, benoemen. De rijkscommissaris zal worden bijgestaan door districtscommissarissen. Rijksminister Schafer heeft voor de radio de nieuwe verordening kenbaar gemaakt. De vrijwillige arbeidersdienst strekt zich uit tot werkzaamheden, die noch thans, noch binnen afzienbaren tijd zon der medewerking van den arbeidsdienst kunnen worden tot stand gebracht. Een ingrijpen op het gebied van het pro ductiebedrijf of in de gewone arbeids verhoudingen is volgens de verordening ontoelaatbaar. Als voorbeelden noemt spr. het aan leggen en verbeteren van dorpstraten en wegen, het verbeteren van den loop van kleine rivieren, het versterken der oevers van beken en rivieren, het aan winnen en verbeteren van land door het ontginnen van moerassen en heiden ten dienste van den land- en tuinbouw, het dempen van moerassen en voormalige rivierarmen, het bebosschen van woes te gronden, het opvullen van oude steen groeven, het niveleeren en bruikbaar maken van kolonisatie-terrein, enz. FRANKRIJK. Na de politieke en financieele debat ten heeft Herriot Zaterdagnacht in de Kamer en Renoult in den Senaat het sluitingsdecreet voorgelezen. ENGELAND. Lord Plumer f, Maarschalk Plumer is Zaterdagmorgen te Londen^ overleden aan de gevolgen van een in Februari on dergane operatie. Hij heeft tijdens den grooten oorlog in Frankrijk -en Italië als bevelhebber gediend en was daarna com mandant van het bezettingsleger aan den Rijn. Hij is ook hooge commissaris in Palestina geweest van 1925 tot 1928. DUITSCHLAND. Botsingen. In Greifswald zijn bij 'n botsing tusschen nationaal socialisten en communisten 19 personen, grootendeels door schoten aan hoofd en borst ge wond. Twee personen werden gedood. Schietpartij in Altona. Tijdens de opmarsch der nationaal socialisten in Altona is het Zondagmiddag tot bloedi ge botsingen gekomen met communis ten. Ooggetuigen beweren, dat commu nisten, toen de optocht door de stra ten van de arbeidersbuurt marcheerde, uit de huizen en van de daken op de demonstranten hebben geschoten. Ook na de afmarsch der nazi's duurden de schietpartijen nog voort. De politie be antwoordde dit vuur. Velen werden zwaar gewond. Groote verwarring ont stond er in den stoet en velen tracht ten tegen de communisten in te gaan. Bij deze schietpartijen werden 12 perso nen gedood en 54 gewond w.o. zes vrou wen. Bij verscheidene waren armen en beenen door ploertendooders versplin terd. Nederlanders gevonnist. In de wis- selzwendel-affaire met aandeelen I. G. Farben werd te Recklinghausen de Ne- derlandsche diamantslijper tot 9 maan den gevangenisstraf veroordeeld met 5000 Mark boete, een Nederlandsch koopman tot 1 jaar en 5000 Mark boete en een Duitsche koopman tot 6 maanden en 500 Mark boete. Ter waarschuwing! De heer H. M. uit Venlo, die een dezer dagen in Düs- s e 1 d o r f verbleef en daar met eenige Duitsche kennissen, waarvan enkele het Hakenkreuz droegen, is bij de Groote Markt in een fel straatgevecht tusschen nazi's en communisten geraakt, door de straten wandelde. M. die probeerde te vluchten, werd door een der communis ten achtervolgd, die eenige malen met een kort dolkmes naar hem stak. Een slag, die door den heer M. niet tijdig kon worden afgeweerd, trof hem aan het hoofd nabij den linkerslaap, waardoor een bloedende verwonding ontstond, 't Gelukte M. den aanvaller door een for schen trap tijdelijk buiten gevecht te stellen en uit den strijd te ontkomen. De heer M. die in 'n nabij restaurant was binnen gevlucht is direct na verbon den te zijn, van Düsseldorf naar Venlo teruggekeerd, waar hij zich onder me dische behandeling moest stellen. Het toegebrachte letsel is niet ernstig. Hieruit moge blijken, dat het voor bui tenlanders niet raadzaam is, met nazi's of communisten die op de een of andere wijze van hun politieke gezindheid blijk geven, in het openbaar te verkeeren. En vooral niet tegen de verkiezingen. Auto-ongeluk van Dr. Eckener. Dr. j Eckener is nabij het dorp Missen bij een poging om een anderen auto in te halen, die door Eckener zelf werd bestuurd,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3