ÏB3I HEERENBAAI ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. VOOR KLEINE TUINEN. SPORT. LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. landen zonder, van de koopkracht van het geld in landen met den gouden standaard), de aanpassing van Over heidsuitgaven, loonen en vaste lasten van het bedrijfsleven aan het allerwe gen gedaalde prijsniveau, en tenslotte het herstel van eenigszins normaal inter nationaal handelsverkeer en systemati sche verwijdering van de bestaande han delsbelemmeringen en deviezenregelin- gen vormen even zooveel onderwerpen, ten aanzien waarvan ingrijpende hervor mingen op korten termijn zullen moeten plaats vinden, wil het te Lausanne ge maakte begin tot iets meer leiden, dan tot een tijdelijk vleugje van optimisme. Er is alle reden tot tevredenheid over den afloop van de Conferentie, want deze had inderdaad slechter kunnen zijn. Maar er is nog geen grond om te meenen, dat nu de rest wel zal losloo- pen. De oplossing van de nog resteeren- de vraagstukken zal integendeel de in spanning van alle krachten vereischen en, internationaal bezien, niet mogelijk zijn zonder een geest van samenwer king, die wellicht nog kan komen, maar die er nog niet is. Er blijft dus nog een reusachtige taak op velerlei gebied te verrichten, vóórdat de voorwaarden ge schapen zullen zijn voor een wezenlijk economisch herstel. 0^0^ B24 ECHTE FRIESCHE ^xEntèBtSf^Èniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiti' uumtiitiiniiiiiiiiilitiiliiitL zachte en geurige rooktabak.J (Ingez. Med.) Toelating tot de Rijkskweekscholen. Naar aanleiding van een bericht ook door ons gemeld, dat de minister van O,, K. en W. de toelating tot de rijkskweek scholen heeft stopgezet, vernemen wij dat dit bericht tot misverstand aanlei ding kan geven. Bij de regeling is de vraag in overweging in hoever het aan tal rijkskweekscholen verminderd kan worden en in verband daarmee is een kleine groep van onderwijsinrichtingen uitgezocht, welke eventueel voor op heffing jn aanmerking zouden komen. Daarbij zal de regeering echter niet ver der gaan dan strikt noodzakelijk is om het aantal scholen dat opgeheven wordt zoo klein mogelijk te houden. Om be langhebbenden een kleine verrassing te besparen, heeft de minister dezer da gen de directies van bovengenoemde kweekscholen telegrafisch doen weten dat de toelatingsexamens, welke heden of morgen zouden aanvangen, tot nader order moesten worden uitgesteld, in verband met de mogelijke opheffing der kweekschool. Openbaar en bijzonder onderwijs in Zeeland. Uit het rapport der commissieWei ter blijkt dat op den teldatum het aan tal scholen voor gewoon lager onderwijs in de provincie Zeeland bedroeg 282, waarvan 128 openbare en 154 bijzondere scholen, nl. 96 protest. Christ., 55 R. Kath. en 3 andere bijzondere scholen. Het aantal leerlingen der scholen voor gewoon lager 'onderwijs in Zeeland be droeg 35.403, waarvan 14.934 de open bare en 20.469 de bijzondere school be zoeken. De prot. Chr. bijzondere scho len telden 11.881 leerlingen, de R. K. bijzondere scholen 8341 en de overige bijzondere scholen 247. Het aantal scholen voor ULO in Zee land was 17, waarvan 8 openbare, en 9 bijzondere, nl. 5 Prot. Chr. en 4 R. K. ULO-scholen. Het aantal leerlingen de zer scholen- was 1170, waarvan 535 de openbare en 535 de bijzondere scholen bezochten. De Prot. Chr. ULO-scholen telden 374 leerlingen, de R. K. 161 leer lingen. Tot het openbaar gewoon lager on derwijs behoorden dus 45.39 der scholen en 42.18 der leerlingen; tot het bijzonder gewoon lager onderwijs 54.61 der scholen en 57.82 der leerlingen. Tot het openbaar ULO behoorden 47.05 scholen en 50 der leerlingen en tot het bijzonder ULO 52.95 der scholen -en 50 der leerlingen. Politierechter te Middelburg. Zitting van 15 Juli 1932. De volgende personen waren gedag vaard: J. v. H., 27 jaar, koopman te Roosen daal, wegens mishandeling van A. Tiele- man te Axel op 17 Juni 1932, Eisch: 1 maand gev. straf. Uitspraak 15 boete subs. 10 d. h. P. G. V., 55 jaar, landb. te Hulst, we gens beleediging van H. Bruinooge te Hulst op 15 Juni 1932. Eisch en uitspraak: 10 b. s. 5 d. h. G. W. de F., huisvrouw van E. de B., 30 jaar, zonder beroep te Westdorpe, wegens beleediging van Ida de Cooker, huisvrouw van H. van Hoecke te Sas van Gent op 13 Juni 1932. Eisch en uitspraak: 10 b. s. 5 d. h. G. P., 44 jaar, caféhouder te Wemel- dinge, wegens beleediging van J, Cle ment te Goes op 14 Juni 1932. Eisch en uitspraak: 10 b. s. 5 d. h. H. B., 35 jaar, uitvoerder te Wemel- dinge, wegens beleediging van W. la Gasse te Wemeldinge op 11 Juni 1932. Eisch en uitspraak: 10 b. s. 5 d. h. A, W. D., 37 jaar, arbeider te Sint- Kruis, wegens mishandeling van G. Ver- straete te Sint-Kruis op 21 Mei 1932. Eisch en uitspraak: 15 b. s. 10 d. h. C. de P., 58 jaar, arbeider te Oost burg, wegens mishandeling van J. Buur man te Oostburg op 1 Juni 1932. Eisch en uitspraak: 15 b. s. 5 d. h. W. M. Q., 34 jaar, koopman te Bres- kens, wegens mishandeling van C. de Paauw te Groede op 13 Mei 1932. Deze zaak werd uitgesteld om nog 3 getuigen te hooren. J. A. G., 29 jaar, ijsventer te Middel burg wegens verduistering van een rijwiel, toebehoorende aan J. Rooze- mond te Middelburg in 1931 of 1932. Eisch en uitspraak: 1 maand gevang, voorw. met een proeftijd van 2 jaar en bijz. voorwaarden. C. C., 22 jaar, winkelbediende te Se- rooskerke, wegens verduistering van een rijwiel, toebehoorende aan D. J. Klaas- sen in 1931 of 1932. Eisch: 40 b. s. 10 d. h.; uitspraak: 1 maand gev. straf, voorw. pr. 2 jaar en bijz. voorwaarden. R. de R., 21 jaar, paardenknecht te Hontenisse, wegens beschadiging van een paal, toebehoorende aan R. Nijskèns te Graauw op 26 Mei 1932. Eisch: 10 b. s. 5 d. h. Uitspraak: 5 b. s. 5 d, h. J. A. van D., 48 jaar, landbouwers knecht te Numansdorp, wegens diefstal van 2 rijwiellantaarns, toebehoorende aan C. de Meij en I. de Meij te Seroos- kerke (Sch.) op 4 Juli 1931. Eisch en uitspraak: 25 b. s, 25 d. h. Steun aan de veehouders. De heer L. Bückmann, Regeerings- commissaris voor de „Hulpverleening aan de Melkveehouderij", heeft dezer dagen aan de pers een uiteenzetting ge geven van doel en werking der Crisis- Zuivelwet. Wij ontleenen hieraan: Het systeem van de crisis-Zuivelwet, die 11 Juli 1.1. in werking is getreden, komt neer op het heffen van een ver bruiksbelasting, welke door de binnen- landsche verbruikers van zuivel en zui velproducten moet worden opgebracht. Uit de opbrengst daarvan wordt de melkveehouderij gesteund. De prijs van het export-artikel moet zich regelen naar de wereldmarkt. Gaat men daar bovenuit, dan verliest men zijn buitenlandsch afzetgebied en het is een volksbelang, dat Nederland als zui- vel-exporteerend land voet houdt op de buitenlandsche markt om straks, als de wereld-marktprijzen verbeteren, weer met kans op winst te kunnen exportee ren. Het is bovendien niet geheel juist te noemen, dat de buitenlanders op onze kosten goedkoope boter en kaas eten; als wij die artikelen niet leveren tegen den wereldprijs, doen andere zuivelpro- duceerende landen het. En intusschen raken wij de buitènlandsche markt kwijt. De belasting, waaruit de melkveehou derij zal worden gesteund, zal worden geheven op botervet, margarine en andere zoogenaamde spijsvetten en ook op de producten, waarin deze verwerkt zijn. De opbrengst van de belasting wordt gestort in het Crisis Zuivelfonds, waaruit de uitkeeringen aan de boeren betaald worden. De belasting bedoelt niet verder te gaan dan noodig is om aan den veehouder een richtprijs te ga randeeren van 5 a 6 cents voor een liter melk. Ondanks deze belasting zullen de bo- terprijzen steeds aanzienlijk blijven be neden die, welke de Nederlandsche ver bruikers in 1929 betaalden. Het ligt in de bedoeling in de toekomst den binnen- landschen boterprijs te brengen op S 1.60 per K.G.; in i929 was deze 2.20 a 2.30. De verbruiker zal behalve door de prijsverhooging, weinig van de belasting heffing merken. Dit ligt hoofdzakelijk hieraan, dat de belasting zal worden ge heven bij de bron. De producenten, met name de boeren, fabrieken, melkhande laren en slijters, zullen voor de controle dagelijks staten moeten bijhouden be treffende de hoeveelheden verwerkte melk en geproduceerde boter. Als aan vullende controle zullen boter, marga rine en alle eetbare vetten die onder de belasting vallen, bovendien nog van speciale merken moeten worden voor zien. Voor de periode van 11 tot en met 30 Juli zal aan de boeren IK cent per liter melk van 3 pet. vetgehalte worden uitgekeerd. De betaling daarvan door het Crisis-Zuivelfonds kan tegen half Augustus worden tegemoet gezien. De consumptiemelk echter valt bui ten deze regeling, omdat moet worden aangenomen, dat als de industriemelk in prijs stijgt, de consumptiemelk automa tisch ook in prijs zal omhoog gaan. Ofschoon op alle soorten boter de zelfde belasting wordt gelegd, zullen de prijzen toch varieeren naar gelang de kwaliteit zooals ook thans het geval is. Tot heden werd de boterprijs voor den groothandel vastgesteld door de Vrij- dagsche Leeuwarder aoteering. In het vervolg wordt de noteering beheerscht door de politiek der Crisis-Zuivelwet. Zooals men weet, schrijft de crisis- Zuivelwet ook voor de menging van margarine met boter in de verhouding van 25 pet. boter en 75 pet. margarine. Deze menging staat'onder strenge con trole van de rijksboter-controleurs in de fabrieken en meng-inrichtingen. Ook de onvermengde Margarine voor vege tariërs enz. staat onder controle en mag niet zonder geleide-biljet worden ver voerd. Hoe de distributie van onver mengde margarine voor de financieel zwakkeren onder de bevolking zal ge schieden, staat nog niet vast. Een com missie onder voorzitterschap van het Eerste Kamerlid de Bruin moet hierover nog adviseeren. Ook is er nog een regeling ontwor pen voor de belasting van andere spijs vetten, die margarine zullen kunnen vervangen. Tenslotte wordt ook op de kaas een heffing gelegd. Deze zal echter lager zijn dan die op de boter, omdat er zich in kaas minder botervet bevindt. Het ge- heele systeem toch berust op het be lasten van het botervet. Riddersporen. Weer bloeien de Delphiniums of rid dersporen en trekken door hun forsche bloemtrossen de aandacht. Mooi zijn ze, althans wanneer ze op de juiste wijze werden behandeld. Niet mooi zijn de oude planten welke al jaren vast staan en slechts met korte trosjes op dunne steelen bloeien, en waarop de bladluizen gewoonlijk welig tieren. Een jaarlijks goed bemeste en diep losgewerkte bo dem is dan ook voor Delphiniums nood zakelijk. Laat de planten ook niet te lang vast staan; na 2 jaar of uiterlijk na 3 jaar moeten ze zeker worden ver zet. Men kan dan tevens de zware plan ten scheuren en op deze wijze vermenig vuldigen. De beste tijd van planten of verplanten is kort na den bloei, dus in den nazomer. De afstervende stengels worden dan bij den grond afgesneden, We planten de forsch groeiende soorten niet te dicht maar geven ze minstens een afstand van 60 cm. In een boord- bed planten we ze niet vooraan, daar voor zijn ze te hoog. Van veel belang is ook een goede kleurencombinatie tijdens den bloei. Zooals de meeste zullen weten is blauw in verschillende nuances de meest voorkomende kleur onder de rid dersporen, en daarbij past vooral geel, wit en zacht rose in verschillende tin ten. Nu is het tijd om te bepalen wat we er voor, achter of naast zullen plan ten; we zien nu immers wat tegelijker tijd bloeit. Let daarbij ook vooral op hoogte en bloemvorm van het te ge bruiken plantenmateriaal. Van veel be lang is het op tijd, en op de juiste wijze aanbinden van de planten. Bij regen en wind worden Delphiniums licht uit el kaar geslagen; ze kunnen dan ook niet buiten steunsel. W egebruiken stevige, maar geen te zware of te lange stokken, opdat deze niet of weinig zullen opval len. Wanneer de planten zijn uitgebloeid en niet verplant behoeven te worden moet men de stengels liefst direct af snijden. Onder gunstige omstandigheden zullen ze dan opnieuw gaan groeien en bloeien. Wel is deze 2de bloei niet zoo mooi als de eerste. Wanneer we het hebben over riddersporen denken we allereerst aan de bekende hooggroeien- de vaste planten. Toch zijn er ook an dere soorten welke het kweeken over waard zijn. Mooi zijn o.a. de eenjarige Delphinium Ajacis, welke in kleuren als blauw, rose, rood, geel, wit, enz. voor komen. Deze werden in April in den vollen grond uitgezaaid en later gedund tot op 40 cm. Ook deze riddersporen bloeien nu. Een roodbloeiende lage soort is Delphinium nudicaule. Deze wordt slechts 40 cm hoog en is ook een vaste plant. A. G. Schoolwedstrijden. Dinsdag en Woensdag j.l. zijn te V 1 i s- s i n g e n op het terrein van de R.H.B.S. de jaarlijksche schoolwedstrijden gehou den, waaraan, deelgenomen werd door het Gymnasium en de Handelsschool te Middelburg, de R.H.B.S. te Oostburg en de R.H.B.S. te Vlissingen. De wedstrijden werden geopend met een voetbalwedstrijd tusschen de R.H. B.S. te Vlissingen en het 1ste elftal van de Handelsschool, welke door Vlissingen met 81 werd gewonnen. Verder speel de het 2e elftal van de Handelsschool tegen Oostburg, met als uitslag 61 voor Oostburg. De eindwedstrijd Vlissingen Oostburg werd met 31 in het voor deel van de eerste beslist, die daardoor voor een jaar in het bezit van den wis selbeker kwam. De athletiekwedstrijden hadden tot uitslag voor den driekamp hoogsprin gen, vèrspringen en speerwerpen: 1. Handelsschool Middelburg, 2. R.H.B.S. Vlissingen, 3. Gymnasium Middelburg, 4. R.H.B.S, Oostburg. In den personeelen wedstrijd 100 m snelloopen werd Van der Feltz (Gymn. Middelburg) eerste in 11.8 sec na span- nenden strijd met Brakman (Oostburg) en Van der Vliet (Vlissingen). Een korfbalwedstrijd tusschen de da mes van Vlissingen en Oostburg werd door de eerste met 21 gewonnen. Aan de estafette 4 maal 60 m werd deelgenomen door de dames van Oost burg en Vlissingen, De kortste tijd (37.8 sec.) werd gemaakt door de ploeg van Oostburg. Na afloop werd nog een handbalde monstratie gegeven. Van gisteren tot Maandag liggen in de Marinehaven te Vlissingen een groep torpedobooten, bestaande uit de Z 1 en Z 2 en de onderzeebooten O 11 en O 14, welke vier oorlogsschepen in Den Helder zijn gestationneerd en thans een oefentocht maken door de Zeeuwsche wateren. De school voor reserve-officieren te Kampen. In militaire kringen te Kampen loopt het gerucht, dat de aldaar gevestigde school voor reserve-officieren der Infan terie binnenkort naar elders De Maasbode hoorden Nijmegen noemen zou worden overgeplaatst. Deze over plaatsing zou in verband staan met de te nemen bezuinigingsmaatregelen bij Defensie. Van 1 Augustus af moet bij alle aangeteekende briefzendingen en waar- debrieven met aan belasting onderwor pen voorwerpen uit Duitschland naar Nederland een douaneverklaring ge voegd worden. Verder moeten van dat tijdstip af bij ieder doosje met aangege ven waarde drie douaneverklaringen worden gevoegd. Ongelukken. Donderdagmiddag vonden eenige arbeiders bij de Steenfabrieken te T e- gelen, vlak bij de zich in het gebouw bevindende transportlift den 70-jarigen J. van D. bewusteloos neerliggen met een gapendewonde in het hoofd. Men vermoedt dat hij in de buurt van de lift is geweest, en zoo dicht daarbij is ge komen dat deze hem aan het hoofd heeft geraakt. De man is spoedig, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden, Donderdag had te Amersfoort een ernstige aanrijding plaats tusschen een beladen verhuiswagen met tractor er voor en een bezorgauto. Eerstbedoeld voertuig, werd in de flank aangereden door den bestelauto. De bestuurder van den verhuisauto gooide het stuur naar links om, met het gevolg, dat de wagen terecht kwam tegen een hoekhuis. Een raam in dat perceel werd totaal inge drukt, benevens een gedeelte van den gevel. Het voorste gedeelte van den tractor werd geheei vernield. Van de vijf inzitenden werden er vier min of meer ernstig gewond. Donderdagavond reed een tram van den dienst HaarlemZandvoort langs de Leidsche Vaart te Haarlem. De tram haalde een viertal fietsers in, welke naast de tramrails reden. Met een flinke vaart naderde een auto, be stuurd door een 21-jarigen jongeman uit Heemstede, die het 23-jarige Duit- sche meisje L. F. zoodanig aanreed, dat zij met den wagen in botsing kwam en vele meters verder op de straat werd gesleurd. Kort na aankomst in het zie kenhuis is zij overleden. Donderdagavond reed te Z w ij n- d r e c h t een vrachtauto bestuurd door H. V. in de richting Rotterdam. Op een gegeven moment haalde de auto een wielrijder in. Bij het passeeren begon de fietser juist te slingeren met het ge volg, dat een vier-jarig meisje, dat voor op zat, van de fiets viel en onder de vrachtauto terecht kwam. Het kind was onmiddellijk dood. Verdronken. Te S c h a g e n is de 8-jarige P. de H. bij het visschen te water geraakt en verdronken. Donderdagavond is uit de Roer na bij het Hellegat te Roermond het lijk opgehaald van de 19-jarige mej. M. B., aldaar sinds Woensdagavond werd zij vermist. Donderdag is de 24-jarige G. te Hoog K e p p e-1 bij het (baden ver dronken. Branden. Donderdagavond is brand ontstaan in de meubelfabriek Trio van den heer A. de L. te S t e e n w ij k. Het gebouw met den voorraad meubelen en machinerieën ging geheel verloren. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt de schade. WEER EEN ONGELUK BIJ HET VUURWERK. Bij het Donderdag avond in Scheveningen afgestoken vuurwerk heeft zich opnieuw een onge luk voorgedaan. Ook nu sprong een mor tier uit elkaar, waarvan een gedeelte te recht kwam tusschen de toeschouwers op den Strandweg. Gelukkig werden slechts twee personen gekwetst. GRANAAT IN EEN SLOOT GEVON DEN. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Roosendaal: Donderdag is langs den rijksweg Roo sendaalBreda in de nabijheid van het dorp St. Willebrord een granaat gevon den. Bij onderzoek bleek het projectiel een geladen houwitser-kartets te zijn met een omvang van 42 en een lengte van 64 cm. Hoe het gevaarlijke ding daar ter plaatse is gekomen, weet men niet. Het is de tweede maal in veertien da gen, dat in de omgeving van dit dorp' een granaat van dergelijke afmetingen» is gevonden. Het gevaarlijke voorwerp zal door deskundigen van de Hembrug: tot ontploffing worden gebracht. De om geving, in een straal van een kilometer, wordt afgezet, en de veehouders in dit rayon hebben last gekregen, hun vee uit de weide te verwijderen. NOODLANDING, Donderdagmor gen heeft de Duitsche vlieger Schuhma- cher met zijn vliegtuig D 1154 een nood landing gedaan in de bosschen achter 't wandelpark te Tilburg. De vlieger was te Turnhout in België opgestegen op weg naar Gilze-Rijen. Hij moest we gens gebrek aan benzine dalen doch door den mist kon hij het terrein niet vinden en heeft toen een noodlanding moeten uitvoeren. De machine is licht beschadigd en moest ter plaatse worden gedemonteerd. De bestuurder is onge deerd. VERGIFTIGINGSSTOF IN HET ETEN GEDAAN. De Bussumsche politie- heeft Donderdagavond een 26-jarige Duitsche dienstbode gearresteerd, die een vergiftigingsstof in het eten had ge daan. Dientengevolge waren twee kin deren in het huis, waar zij in betrek king was, ziek. Een onderzoek werd in gesteld, met het gevolg, dat het meisje werd aangehouden. Zij bekende de daad te hebben gepleegd, naar zij zeide, om dat zij oneenigheid met haar mevrouw had gehad. GEHEIME ZENDINRICHTING. GEHEIME ZENDINRICHTING. De in samenwerking met de gemeentepoli tie, te Leiden, procesverbaal opge maakt tegen een bewoner van den Hoo- gewoerd aldaar, bij wien in den kelder een geheime zendinrichting was opge steld. De onderdeelen van den zender zijn in"-beslag genomen. RIJWIEL DOOR DEN BLIKSEM GE TROFFEN. Een Dirkshorner wiel renner, de 19-jarige P. B. kwam Dins dag fietsende uit de richting van Oud karspel met flinke snelheid, door onweer en regen door, naar huis toe, toen plotseling eenige km voor Dirks- horn de bliksem om de fiets cirkelde en op de kap van de electrische lamp een uitgang vond. De kap werd geheel vernield maar aan dé fiets was niets te zien dan eenige blaren op het lak van het stuur. De wiel rijder, had zich van de fiets laten val len en bleef, behalve een gescheurde broek en een paar schrammen, onge deerd. De kap van de fiets was het eeni ge, dat vernikkeld was, terwijl de fiets verder geheel zwart gelakt was. TEGEN SLUIS OPGEVAREN. 't Joego Slavische s.s. „Jurko Topic", ko mende van Ancona, is bij het passeeren van IJ m u i d e n in de Midden-Sluis met stuurboordboeg tegen de Zuider Middencontrefort gevaren. De sluis werd vrij ernstig beschadigd. Het schip heeft aan stuurboordboeg een scheur van een meter lengte gekregen, juist op de breek onder de deklijn. Het is doorgevaren naar de Coenhaven om te bunkeren, DAKGOOT NAAR BENEDEN. Woensdagmorgen was op de Melkmarkt te Zwolle een loodgieter, v. d. B., be zig werkzaamheden te verrichten in de goot van het Pfaffnaaimachinehuis. Plot seling stortte de geheele dakgoot en een groot deel van de daklijst met donderend geweld naar beneden. De loodgieter wist zich nog juist aan de dakpannen vast te grijpen en bleef in zeer hachelijke posi tie, met zijn beenen over den afgebrok- kelden rand, hangen. Mej. W., die juist passeerde, was echter zoo geschrokken, door het vlak bij haar neerkomende ge vaarte, dat zij binnengebracht moest worden. Letsel had zij niet bekomen; zij was slechts met wat modder en stof be spat, en had enkele kleine schrammet jes op de armen. De loodgieter lag intusschen met tril lende beenen krampachtig tegen het dak geklemd. Een paar burgers schoten ech ter ijlings te hulp. Met vereende krach ten werd de loodgieter nu uit zijn benar de positie bevrijd en over het dak de man beefde te erg om via de ladder naar beneden te komen werd hij naar beneden gebracht. Een voor het huis staande fiets werd geheel en al vernield. ZIJ LIETEN HET ER NIET BIJ. Woensdag schuilden eenige vrouwen voor een regenbui in een portiek van een winkel in de Utrechtsche straat te Amsterdam. Winkelpersoneel ver zocht haar weg te gaan, omdat men den

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6