PUROL er op alhambra, vlissingen. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LAATSTE BERICHTEN. Het verzacht en geneest GEMENGD NIEUWS. 't echter hard te verantwoorden krijgen, als een ex-bokskampioen hun gevaar lijke tegenstander wordt. Dat die laatste toch over de heele linie het onderspit delft, spreekt vanzelf. Dat de prijs een paar blauwe plekken waard is, even eens. De onbekende passagier. Met^ Harry Piel's ,,De onbekende pas sagier brengt Alhambra deze week, de première voor Nederland van deze, in het Nederlandsch omgewerkte Duitsch sprekende en musiceerende film. Dat niet alle films daarvoor geschikt zijn is begrijpelijk. Dit doubleeren zal dan ook niet altijd naar wensch geluk ken. Loet C. Barnstijn geluidstudio's hebben dit evenwel aangedurfd en on dernomen en de Nederlandsche versie op de geluidstrook vastgelegd. Natuurlijk heeft dit ook zijn voor- en nadeelen, en de voornaamste zijn wel dat daardoor het volgen der handelin gen zeer vergemakkelijkt wordt door het verstaanbaar maken van het gesproke ne, doch daarentegen zal het daarvoor noodige gelijktijdig zien en hooren van de uitspraak bij dit doubleeren een las tige kwestie blijven. Bij de tegenspelers van Harry Piel was dat meermalen wel heel goed, doch bij Harry vlotte dit niet altijd. Edoch 't gesproken woord was uitstekend te ver staan. Harry was de onbekende passagier, die, op de hielen gezeten door zijn ach tervolgers, deze steeds weer te vlug af is en zich door alle moeilijkheden weet heen te slaan. Harry's genre! Harry beleeft vele avonturen! Eenige treffende episodes van de uitwerking van gifgas komen aan het slot voor en dan pas blijkt wat Harry's doel was. Zwei Herzen und ein Schlag. Een film die wel zeer geschikt is voor een kermisprogramma. Een luchtige, vroolijke operettefilm, in vlot tempo ge speeld, geestige intriges, grappige situa ties en goede ensceneering en van die aardige liedjes die men zoo heerlijk kan meeneuriën. Bijna identiek aan andere operette films, doch die toch boeit en een gezellig uurtje verschaft. En Lilian Harvey in de hoofdrol, dat zegt genoeg. Het charmante bekoorlijke vrouwtje, die na een lange afwezigheid, omdat zij ster wilde worden, weer bij haar man terugkeert. Daar zij geen „scheidungsgrond" weet te vinden, zorgt de advocaat wel voor een oplossing Wolf Albach-Retty, een pittige, vroo lijke kellner, debuteert als Lilian's partner, die aardig zingt en danst. Otto Walburg, de dikke hertog, de beschermheer van Lilian en haar tante is weer buitengewoon amusant. Een van die types die nu eenmaal in een operette film behooren. Een Duitsche operettefilm, waar men zich best mee zal amuseeren. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Jaarrekening 1931 Electrisch bedrijf. Burg. en Weth. bieden ter vaststelling aan de jaarrekening 1931 van het elec trisch bedrijf, aanwijzend een netto- dienst van 52317.72, terwijl de reserve op 30 Dec. 1931 bedroeg 87.002,49, te genover een kapitaal, in het bedrijf vast gelegd van 407.063.6014. Waar volgens art. 29 der verkeersverordening de re serve mag stijgen tót ten hoogste 20 pet. van het in het bedrijf vastgelegde kapi taal en dat maximum op 31 December 1931 bereikt was, stellen B. en W. voor de volledige winst in de gemeentekas te storten en bovendien 5589,77, zijnde het bedrag dat de reserve boven de 20 pet. van het kapitaal uitging. De winst over 1931 was 15324.80 meer dan voor 1931 op de begrooting was geraamd. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel. Jaarrekening 1931 Duinwaterlei ding. B. en W. bieden vervolgens aan de re kening over 1931 van de Duinwaterlei ding en stellen voor de netto-winst ad 99.29 (geraamd 24.73 verlies) te re serveeren, daar het bedrijf nog slechts 3880.26 reserve heeft. De commissie van financiën vereenigt zich met dit voorstel en deelt mede, op het kantoor der bedrijven de rekening te hebben nagegaan en na verkregen inlichtingen van oordeel te zijn, dat deze rekening kan worden goedgekeurd. Jaarrekening 1931 Gasfabriek, B. en W. stellen voor de netto-winst der gasfabriek ad 9037.56 (geraamd was 9556.21) te reserveeren doch in een tweede voorstel naar aanleiding van het besluit van den raad van 15 Juni j.l. stellen zij voor de winst in de gemeen tekas te storten. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel, doch heeft zich nog eens bijzonderlijk laten inlichten over de vraag, of de afschrijving op de ovens voldoende kan worden geacht. Hoewel de commissie wel den indruk heeft verkregen, dat een afschrijving van 10 pet. zeer aan den lagen kant is, meent zij toch, dat deze afschrijving voldoende moet worden geacht, waar het gasbe drijf 4 ovens heeft, waarvan er nimmer meer dan 2 in gebruik zijn. De commissie heeft verder den indruk gekregen, en deze opmerking geldt voor alle bedrij ven, en ook voor de gemeentewerken, dat de bedragen, die door de gemeente betaald worden, voor het accountants- werk veel te hoog zijn voor het werk, dat daarvoor wordt gepresteerd en zij meent, dat hier een niet onbelangrijke bezuiniging zou kunnen worden aange bracht. Jaarrekening 1931 Gemeente werken. B. en W. stellen voor het nadeelig sal do van de rekening 1931 der gemeente werken ad 469.31 over te boeken naar den dienst voor 1932, aangezien het bedrag te gering is om door een wijzi ging in het over 1931 berekende omslag percentage alsnog met de gemeente te worden verrekend. Evenmin is er naar hunne meening een reden dit bedrag rechtstreeks aan het bedrijf uit te kee- ren, omdat over 1931 het eerste jaar waarin de commercieele boekhouding werd gevoerd, toch niet een in alle op zichten juist beeld is te geven, doordat in dat jaar nog tal van werkzaamheden zijn uitgevoerd, die behoorden tot den dienst 1930 en waarop dus geen omslag percentage kon worden berekend. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel en heeft na ver kregen inlichtingen, maar enkele op merkingen, doch is ten slotte van oor deel, dat deze rekening kan worden goedgekeurd. Overneming grond Penning- hoeksingel. B. en W, stellen voor van K. J. van Loo, A. de Poorte, L. C. de Rijke, K. Sinke en F. Hollebrandse, om niet over te nemen perceeltjes grond aan den Penninghoeksingel en de Penninghoek- straat en aan dezen grond de bestemming van openbaren weg te geven. De commissie van fabricage vereenigt zich met dit voorstel, ook die van finan ciën, wat betreft de meerderheid,, waar hij deze echter te vraag stelt,of na de overname van den grond, het urgent is, de bestrating direct uit te voeren. De minderheid zou, waar zij van oordeel is, dat het voorstel in hoofdzaak ten goede komt van de tegenwoordige eigenaren, wanneer de gemeente zorgt voor de be strating der voor de huidige eigenaren vrijwel waardelooze gronden, alvorens zijn instemming te betuigen, gaarne wil len vernemen, hoeveel de kosten van overneming en bestrating voor de ge meente zullen bedragen. B. en W. zullen hierop mondeling in de raadsvergade ring antwoorden. Ontheffing pachtsom voor ge meente-gronden. Daar de opgehoogde gronden aan den Poeledale-singel nog niet voldoende ge droogd zijn om hen als bouwland of wei land te kunnen gebruiken stellen B. en W. voor L. Poppe voor het pachtjaar 1 November 1931 tot 1 November 1932 overeenkomstig het advies van den land bouwdeskundige geheel zijn pacht ad 294.70 vrij te schenken, waarmede de commissies van fabricage en financiën, zich vereenigen. Uitvoering schilderwerk in eigen beheer. Naar aanleiding van het adres van de afdeeling Middelburg van den Bond deelen B. en W. mede in verband met de van Nederlandsche Schilderspatroons uitgevoerde schilderwerken aan de per- ceelen Korte Delft, hoek Nieuwstraat en van schilderwerken in het algemeen de uitvoering der schilderwerken aan den Abdijtoren laten zij nu verder bui ten beschouwing, als zijnde dat punt reeds in de vergadering van 29 Juni af gedaan het volgende mede: Bij de openbare aanbesteding van de schilder werken aan genoemde perceelen was laagste inschrijver A. J. van Miert voor 1875, terwijl voor schilderwerk en glaswerk gezamenlijk 1900 was be groot, in welk bedrag voor glaswerk op ongeveer 250 was gerekend. Voor schil derwerk restte dus 1650 en was de laagste inschrijving 225 boven de raming. De kosten hebben nu werkelijk 1554,34 bedragen of rond 320 min der dan de laagsf.e inschrijvingssom. Bij een bespreking met den laagsten inschrijver, direct na de aanbesteding, werd goedgevonden, dat het buiten schilderwerk, indien noodig, ook na 1 Mei mocht worden gedaan. Zulks ge schiedde, omdat de behandeling der groote buitenmuur-vlakken meer tijd zou vergen, hetgeen trouwens ook bij de uitvoering in eigen beheer is erva ren. Na het besluit tot uitvoering in eigen beheer bestond het vaste voor nemen tot voltooiing vóór 1 Mei en werd dadelijk met alle gezellen, die de arbeidsbeurs (beschikbaar kon qtellen, begonnen. Burg. en Weth. meen den toen, dat de bovenwoning wel het eerst zou verhuurd worden en lie ten haar het eerst onder handen ne men. Zij was ongeveer met Mei ge reed. Met het schilderen van den win kel werd inmiddels ook begonnen, doch met opzet niet in al te vlug tempo, omdat h.i. de kleur en de aard van dat schilderwerk fwel eenigszins dienden aan te passen bij de soort van artike len, die in den winkel zouden worden Nadat omtrent de verhuring van den winkel overeenstemming was bereikt en de kleuren enz, konden worden vast gesteld, bleek de adspirant-huurder den winkel niet vroeger dan 1 Juli te kun nen betrekken. Het kwam B. en W. toen onnoodig voor, om het schilder werk in een zoo vlug tempo af te ma ken, waartoe te minder aanleiding was, omdat op dat momènt slechts een ge ring aantal goede arbeidskrachten be schikbaar was. Wanneer de uitvoering door een schilderspatroon was ge schied, zouden zich natuurlijk dezelfde omstandigheden hebben voorgedaan en zou aan den betrokkene ongetwijfeld meer tijd voor het werk zijn gelaten zonder heffing van boete. Het komt trouwens zelden voor, dat B. en W, een boete-bepaling volgens bestek toe passen. De patroons zijn met dat feit zeer wel bekend en B. en W. achten 't niet aannemelijk, dat de inschrijvings sommen belangriik worden beïnvloed door de voorgeschreven opleverngs-ter- mijnen. Nopens het verzoek om voor- loopig geen schilderwerk meer in eigen beheer te doen uitvoeren, deelen B. en W, mede, dat zij allerminst tegen uit voering door particuliere patroons ge kant zijn, doch zich voor de toekomst daartoe niet uitsluitend wenschen t^ bin den. Zij willen het van de omstandig heden doen afhangen, met name van het feit, welke uitvoering voor de gemeen te de voordeeligste zal zijn of de uit voering al dan niet in eigen beheer zal plaats hebben, In het onderhavige ge val hebben B. en W. zich oojc aan dien stelregel gehouden. Zij stellen voor een en ander ter kennis te brengen van adressante als beschikking op haar adres. Aankoop buitenplaats „de Griffioen" c.a. Nadat de raad in zijne op 27 April gehouden besloten zitting eene desbe treffende machtiging had verstrekt, heeft de wethouder mr. de Veer bij de op 30 Juni j.l. gehouden openbare ver- kooping voor en namens de gemeente aangekocht voor een totaalsom van 25.600 de buitenplaats „de Griffioen" c.a. aan den Seissingel, ter gezamenlij ke grootte van 1.92,97 ha. Aan bijko mende kosten is voort verschuldigd 2322.10. Van de koopsom zal een ge deelte kunnen worden bestreden uit een te sluiten geldleening van 25000 die de Zeeuwsche Hypotheekbank N.V. bereid is aan de gemeente te verstrek ken tegen 5J4 pCt. met een aflossing van 1000 per jaar. Het restant der koopsom ad 600 de veilingskosten ad 2048 en de gerechtelijke en roye- mentskosten ad 33, die in wegen de koopsom verhoogen, zouden B. en W. willen bestrijden uit het batig saldo van den post „Aankoop van rentegevend goed" der begrooting 1932 ontstaan door den verkoop van gemeente-eigen dommen, die daarvoor voldoende ruim te Iaat, terwijl de post belasting over 1932 ad 241.10 ten laste van den ge wonen dienst behoort te komen. De beide raadscommissies vereeni gen zich met het voorstel. Cand. P. Werges is voornemens 24 Juli zijn intrede te doen bij de Vrije Evang. Gem. te W e m e 1 d i n g e. Als bevestiger treedt op Ds. A. Winckel, te Apeldoorn. De classis Franeker der Gerefor meerde Kerk heeft eervol emeritaat verleend aan ds. G. H. de Jonge te Tzum met ingang van 1 November a.s. Ds. de Jonge was o.a. predikant te Zonnemaire en sinds Mei 1928 te Tzum. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. J. Voors te Zierikzee is beroe pen te Enschedé. Mej. M. C. Naezer alhier is ge slaagd voor de tweede klasse van de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag. Geslaagd voor de 4e klasse van de Hoogere Handelsschool te Dordrecht J. Boot te Axel. Na 41 jaar verbonden te zijn ge weest aan het Middelbaar en Hooger Onderwijs hier te lande, waarvan 39 jaar te Amsterdam, is dr. Michael Georg de Boer, thans gepensionneerd. In 1892 was De Boer benoemd tot leeraar der H.B.S. te Goes, waar hij tevens gemeente-archivaris werd. Hij bleef daar maar anderhalf jaar. De Rijkskweekschool voor meisjes te Apeldoorn. De correspondent der N.R.C. te Apel doorn meldt dat van regeeringswege het plan bestaat om over te gaan tot ophef fing van de Rijkskweekschool voor meisjes met de daaraan verbonden leer school. Het belanghebbend onderwijzend personeel en de ouders zijn hiertegen een actie begonnen. Ook de Bond van oud-leerlingen steunt deze actie. Waarom de regeering tot opheffing deze rijkskweekschool voor meisjes, die de eenige is in het land, zou willen over gaan is nog niet bekend. De bootsman C, Stam is overge plaatst van de Van Speijk naar het wachtschip te Vlissingen en de sergeant kok J. G. Laykens van het wachtschip te Vlissingen naar de marinekazerne te Willemsoord. Luitenant ter zee le kl. C, Helling man wordt 25 dezer overgeplaatst van Vlissingen naar Rotterdam, Prov. Vereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zeeland. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Donderdag j.l. werd door den Kring van Geitenfokkers op Schouwen en Dui- veland een excursiereis gemaakt naar het fokstation te Serooskerke (W.) Te pl.m. 11 uur meerde de extra-boot met 95 deelnemers aan boord in de slui zen te Veere. Van hier uit werd via Domburg gereden naar het fokstation te Serooskerke. De heeren Zwagerman en Sietema wa ren wegens drukke ambtsbezigheden tot hun leedwezen verhinderd tegenwoordig te zijn. De secretaris van P. V. wees er op dat deze mooie excursie een bewijs is dat het werk der P. V. op Schouwen wordt gewaardeerd. Hij dankte namens het bestuur van de Prov. Vereeniging voor de onverdeelde belangstelling. De heer A. J. Verboom, voorzitter van den kring Schouwen bracht den secre taris der P. V. hartelijk dank voor zijn vriendelijke ontvangst en gesproken woorden. Hij zeide: als soms de vrees voor de toekomst wat groot wordt, laat onze secretaris er dan van verzekerd zijn, dat er op Schouwen vele vrienden wonen, die 't werk van de P. V. in het algemeen, en dat van den secretaris in het bijzonder, zoo zeer waardeeren, dat ze het thans durven uitspreken „we wil len ons mooie fokstation niet missen, voor het laatste offer met de grootste krachtsinspanning is gebracht". Boven het woord crisis willen we plaatsen Excelsior, voor al het werk van onze Prov. Vereeniging omdat de koe van den arbeider een onzer grootste eco nomische belangen is. Hierna werden de stallen, de dieren en demonstratie van wetenschappelijk en praktisch werk in de melkkamer be zichtigd. Ten slotte werd nog een bezoek ge bracht aan de Markt te Middelburg. Ind, Stoomvaartlijnen. Baloeran, (uitreis) 14 te Marseille. Sibajak, (uitreis) 14 te Batavia. Dempo, (thuisreis) 15 v. Belawan. Joh. van Oldenbarnevelt, (thuisreis), p. 12 Perim. Baloeran (uitr.) 15 (1 n.m.) van Mar seille. Graf Zeppelin Post. Met den tocht van het luchtschip Graf Zeppelin naar Nederland werden hier te lande als luchtpost verzonden: 1268 brie ven en 2123 briefkaarten, waarvan aan- geteekende stukken 689; daarvan waren ingeladen te Friedrichshafen resp. 187 en 260 (aanget. 68), te Enschedé 389 en 711 (252), te Rotterdam 678 en 1063 (368), en te Rt. Waalhaven 14 en 89 (1) stuks. TOELATINGSEXAMEN R.H.B.S. TE OOSTBURG. Tot de le klasse zijn toegelaten: L. Goetheer, Oostburg; M. L. de Meijer, IJzendijkeC. G. de Bruijn, A. J. Klooté, Joh. van den Broeke (m.) en Joh. Dirkx (m.) te Aardenburg; T. Verhulst (m.) Groede; M. Willemsen (m.), Sluis; J. Brevet, Oostburg; M. S. Daansen (m.), Sluis; L. van Dijke (m.), Groede; A. van der Plank (m.) Oostburg; L. Klaaijsen (m.), Aardenburg; S. L. van Hanegem (m.) Hontenisse; D. P. Kotvis, Waterland kerkje; M. A. van Prooije (m.), Oost burg; H. J. le Grand, Schoondijke; W. Bruijnzeel, IJzendijke, J. Risseeuw, Zuid- zande; I. J. van Kampen, Oostburg, J. Risseeuw en J. A. Masclee, Cadzand; E. J. Salomé (m.), Breskens; E. C. van der Worp (m), Oostburg; J. M. Catsman (m.), Aardenburg; A. Cornelis, Nieuw- vliet; A. H. B. Nauta (m.), Oostburg; R. O. de Bruijne, Aardenburg; A. J. de Hullu, Retranchement en L. A. H. de Smet te Sint Kruis. In Roemenië heerscht een hitte golf De temperatuur steeg Vrijdag tot 51 gra den. De Fransche senaat heeft Vrijdag avond laat het financieele program der regeering, zonder wijzigingen goedge keurd. De kamer zal het program heden in tweede lezing behandelen. Tijdens de zitting heeft Herriot nog eens verklarin gen afgelegd over de resultaten van de conferentie te Laussanne. Het inwerkingtreden van de bijzon dere Engelsche rechten op Iersche wa ren, had Vrijdag een bijna volkomen stil leggen van het goederenverkeer van Ierland naar Engeland tengevolge. Slechts één lading van Dublin is in Li verpool aangekomen. Het vrachtverkeer tusschen Waterford in Bristol is ge staakt. Bij stukloopen van huid en voeten,, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ont vellingen en allerlei huidverwondingen (Ingez. MetL) Een 31-jarige Duitscher D. wilde van zijn familie, wonende Duivenvoorde straat te Haarlem geld hebben, en ver voegde zich eenige weken geleden tot- deze familie, evenwel zonder succes. Hij heeft met een vriend onder bedreiging van moord gister de poging herhaald. De politie werd gewaarschuwd, die de bei de mannen in een portiek vond. Na flink verzet gelukte 't een hunner te ar resteeren, de ander sloeg met een browning om zich heen, en is gevlucht. ONTSNAPTE PSYCHOPAAT GE ARRESTEERD. Bij geruchte kwam de politie te B a a r n ter oore, aldus het Handelsblad, dat zich deze week een heer in een der pensions aldaar had gevestigd, die zeer luxueus leefde en zich groote uitgaven permiteerde. Zoo kocht hij o.a. een nieuwe auto van 7500, benevens voor duizenden gul dens aan meubelen en luxe voorwer pen. Voor het Duitsche meisje, waar mee hij naar Baarn gekomen was, kocht hij een nieuwe fiets, dure japon netjes enz. De man beweerde, dat hij uit Britsch- toen „deed". Hij wilde zich voorloopig; Indië kwam, waar hij in suiker en ka- in Baarn vesetigen en in verband hier mede had een der makelaars in zijn op- dra'cht een ruime villa gehuurd, die volgens de moderne eischen moest wor den ingericht. Nadat de man Vrijdagmorgen weer verschillende inkoopen had gedaan, o.a. een étui met zilveren messen, besloot de politie in te grijpen. Hij werd gear resteerd. Spoedig bleek, dat hij een valschen naam had aangenomen en dat alle ver halen van zijn verblijf in Indië zuivere fantasie waren. De gearresteerde bleek ontvlucht te zijn uit het psychopathen- asyl te Heilo. Al zijn inkoopen had hij te Baarn in twee dagen gedaan, behalve de auto, die in Amsterdam was gekocht. Van betalen van een en ander was natuur lijk geen sprake. Met deze arrestatie heeft de politie te Baarn een goeden greep gedaan, aangezien deze man reeds herhaaldelijk met de politie en justitie in aanraking is geweest. Alle gekochte goederen heeft de po litie in beslag genomen, DE BRAND IN HET M. S. „MOL- DANGER". Vrijdagavond om negen uur woedde de brand in het motorschip „Moldanger" aan de werf van de Ned, Scheepsbouw Mij, te '|Amsljerdam nog voort. Nog steeds stijgen rookwol ken uit de ruimen II en III op. Het wa terkanon van de drijvende motorspuit „Jan van der Heijden" werpt door de in de huid gebrande gaten een enorme watermassa in het schip. Ook op den wal werd nog met een waterkraan ge werkt. Er is geen sprake van dat de brandweer in het schip kan doordringen, Zoover men kan nagaan branden II en III uit, terwijl ruim I schade heeft Het schip maakte 21 gr. slagzij en vóór 3.80 m en achter 5.40 m onder in 8 m Water. Voor omslaan bestaat voorloo- pig geen gevaar. Het is thans heel zeker dat 'n derde van 't schip nieuw zal moe ten worden opgebouwd. De schade is in het geheel nog niet te ramen. Het is wel zoo goed als zeker dat de brandweer den gehee- len nacht met onverminderde kracht moet doorwerken. De brand in het m.s. Moldanger is be dwongen. In den loop van den nacht is de brand weer voortgegaan nog massa's water in het schip te spuiten. Een oogenblik heeft er ook nog vuur gezeten in de machine kamer. In den vroegen morgen is opge houden met geregeld water geven. Het is nog zeer gevaarlijk zich aan boord te begeven. Gepoogd zal worden het schip weer recht te krijgen. MIJNGANG INGESTORT. Op de staatsmijn Maurits te L u 11 e r a d e^ is Vrijdagmiddag een gang gedeeltelijk in gestort. Daarbij zijn drie mijnwerkers bedolven. De reddingsbrigade is in de mijn afgedaald, maar heeft de menschen nog niét kunnen redden. Voor het leven van de bedolven mijnwerkers wordt ge vreesd. Het zijn de Nederlanders Broos, gehuwd en 35 jaar oud, van de Wal 20 jaar en ongehuwd, respect, wonende te Echt en Geleen en de 42-jarige Belg Holbrecht, gehuwd en wonende te Ule- straten. De andere in den gang aanwezige mijn werkers konden zich nog in veiligheid stellen. 's Avonds zijn de lijken van de drie slachtoffers van het mijnongeluk ge borgen. i m i m

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2