ONDERWIJS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. BRIEVEN UIT AMERIKA. ter verkoop in voorraad hebben van H O.V. briefjes, waarvan de nummers cor respondeeren met de Staatsloterij, en waarvan niet de ingevolge de Loterijwet vereischte vergunning was verleend, hac terecht gestaan, en veroordeelde hem tot 75.boete, subs. 35 dagen hech tenis, overeenkomstig den eisch. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Donderdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Het doen van eene valsche aangifte: C, K., 58 j,. kamerverhuurster te Mid delburg, vrijspraak. Meineed: E. A., huisvrouw van E. E R., 44 j., zonder beroep te Sas van Gent, vrijspraak. Onttrekken van goederen van onder gerechtelijk beslag: J. F. E., 28 jaar, landbouwer te Stoppeldijk. Hervatting van het onderzoek bevolen op 16 Sep tember a.s. des nam. 1.30 uur. Bedreiging: D. P. V., 19 j., landbou wersknecht te Zonnemaire, 20 cf 10 d. h. Diefstal: P. J., 18 j., bakkersknecht te Wemeldinge, vrijspraak. Diefstal: J. H. d. M., 18 j., koopman te Kruiningen, 4 maanden gev. voorw., proeftijd 2 jaar. Kantongerecht te Goes, De Kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding: dronkenschap: gepleegd Ibij 3e her haling: L. K., Övezande, 21 dagen hech tenis en 1 jaar rijkswerkinrichting; vee laten loopen over een anders grond C. M., 's-Heerenhoek en D. F., Wolphaartsdijk 10 s, 10 d.h.; loopen over hooiland: D. G., Wissen- kerke 15 s. 15d.h.; straatschenderij: R. B. Ierseke, een berisping; vuur aanleggen op korten afstand van gebouw: C. S,, Goes 10 s. 2 w. tuchtschool; op straat voetballen: A. A. J. Z„ en G. R., Goes, een berisping; loopen over gras: P. J. P., Wilhelmi- nadorp, terug aan ouders; zonder vergunning mestvaalt houden: M. d. K., Kapelle 10 s. 10 d.h.; Schelde bevisschen zonder voorzien te zijn van een consent J. v. U., L. R., A. C. v. D., L. M. V., K. L. P., Santvliet (B.) vrijgesproken, J. v, K., Ierseke, 5 s. 5 d.h.; fietsen onder den invloed van alcohol houdenden drank; J. d. B., A. M., Ier seke, 25 s. 10 d. h.; linkerzijde van den weg fietsen: A. v. E., Bergen pp Zoom 3 s. 3 d.h.; met een rijtuig rijden zonder spiegel: W. N. v. L,, Ovezande 3 s. 3 d.h.; met auto rijden zonder rood en zon der achterlicht: C. J. B., Krabbendijke 5 s. 5 d.h.; veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: F. L., Goes, 10 s. 10 d. h.; rijden zonder rijbewijs en in verbo den richting te Goes: J. B. H. R., z. b. woonplaats 10 en 3 s. 10 en 3 d.h.; met auto rijden in een kom der ge meente Goes zonder signaal: A. B. Vlis- singen, 2 s. 2 d.h.; geen teeken geven als men met auto wil stoppen: A. T. V., Goes, vrijgespro ken; met auto de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: C. M., Krui ningen 25s. 25 d.h.; met auto zonder voldoende lichten rijden: J. C. K,, Goes, 10 s. 10 d.h.; fietsen.zonder licht: G. J, V.„ Vught, 5 s. 5 d.h,, motorfiets rijden zonder licht: W, J. A., Wemeldinge 3 s. 3 d.h.; dronkenschap en op straat te Goes vloeken: L. V,, Goes, 14 d.h. en 15 s. 15 d.h.; overtreding arbeidswet: P. V., Ierseke 53 maal 3 s. 53 maal 1 d.h.; mossels visschen op verboden bank in de Zuiderzee: J. Z. Ierseke 25 s. 25 dagen hechtenis. Toelatingsexamen Gymnasium te Middelburg. Aan het gisteren en heden gehouden toelatingsexamen hebben 23 candidaten deelgenomen. Toegelaten zijn tot de le klasse: J. G. van der Burgt; E. Dekker; W. A. van der Feltz; R. Veltman Fruin; S. J- Heij; E. Hoorweg (m.); P. S. Ja- cobson; G. T. A. van Lynden; J. de Meijer; J. M. G. van der Poel; H. A. Portheine; T. van Roon; J. Schouten; P. A. van Sluijs, J. Blokland Visser; M. H. Waverijn. Afgewezen 7. (Reeds in een gedeelte van onze vo rige oplaag opgenomen). Toelatingsexamen H.B.S. A, Na gehouden examen slaagden voor toelating aan de H.B.S. A (Hoogere Han delsschool) alhier; voor de le klasse: C, ten Kate te Koudekerke, W. J. J. 'Lichtendahl te Middelburg, P, C. Grool te Vlissingen, J. A. Brouwers, L. Lagaay, J. Fastenau te Middelburg, R. H. H. Siegers te Vlis singen; voor de 3e klasse: Ma. van Loo (voor waardelijk); voor de 4e klasse: G, W. Rijkeboer te Vlissingen (voorwaardelijk). (Ingez. Med.) Het daghet in het.Westen 1 Men schrijft ons: Voor heel het Zuid-Westen des lands (Zeeland, West-Noordbrabant, Holland) met het aangrenzende buitenland (België en Frankrijk) is het heden een belang rijke dag. Dan toch zal de Commissaris der Ko ningin in Noordbrabant, de officieel* opening verrichten van het verbeterde veer WillemstadNumansdorp, hetwelk Zaterdags volledig voor het publiek ver keer wordt opengesteld. Met ingang van Zaterdag zal derhalve voor het verkeer van Frankrijk en Bel gië, Zeeland en West-Noordbrabant naar Centraal Holland v.v., eindelijk prac- tisch gebruik kunnen worden gemaakt van de wegen Esschen-Roosendaal-Oud- Gastel-Fijnaart en Putte-Hoogerheide- Bergen op Zoom-Halsteren-Steenbergen- Dinteloord, om vervolgens verder in rechte lijn, via den rivierovergang Wil- lemstad-Numansdorp en de brug bij Ba- rendrecht dus slechts één veer in de ge- heele route! verreweg de kortste verbin ding tusschen beide genoemde gebieden te vormen. Er zullen 14 vaarten heen en 14 vaar ten terug zijn. Bij de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij te Rotterdam (Feijenoord, Rosestraat 3a) zijn volledige nieuwe dienstregelingen te bekomen, 't zij los of in de tramgids. Indische Stoomvaartlijnen. Baloeran, (uitr.) p. 12 Gibraltar. Marnix van St. Aldegonde, (uitr.) 13 van Suez. Postduiven, Zaterdag j.l. hield de Postduiven-ver- eeniging „Zeelandia" alhier een wed vlucht vanuit Limoges (Fr.) afstand 650 km. De duiven werden in vrijheid ge steld om 6 uur v.m. met Noordenwind. De eerste prijswinnende duif bereikte haar hok om 6 u. 53 m. 20 sec. Zater dag n.m. Laatste prijswinnende 10 u. 9 min. 10 sec. Zondag v.m. De prijzen werden behaald als volgt: le en 9e pr. P. Pantus, 2e en 7e pr. L. Petiet, 3e en 6e pr. A. C. Bernard, 4e en lie pr. R, DirvenP 5e en 13e pr. W. Adriaansens, 8e pr. J. Lefèvre Jr., 10e pr. J. de Buck, 12e pr. J. Versluis, In verband met het warme weer was het voor de vogels een zware vlucht. Ongelukken. Woensdagavond werd de heer K. V. uit Heemskerk, terwijl hij fiet ste, door een Duitschen auto overreden en gedood. De auto moet over het lichaam ge gaan zijn, daar de borstkas ingedrukt is, en een schedelfractuur werd gecon stateerd. Verdronken, Woensdagmiddag is de 7-jarige L. van O., bij het spelen aan de Schiekade te Rotterdam te water geraakt. Vier mannen zijn van den wal af te water gesprongen, met het gevlog, dat een van hen, het kind aan wal wist te brengen. Kunstmatige ademhaling werd toege past, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Donderdagmiddag is de 37-jarige A., te D e n H a a g bij het zwemmen in zee verdronken. Hij had zich bij een der golfbrekers voor den vuurtoren in zee begeven, zwom om den golfbreker heen doch werd door den stroom meegetrokken en verdronk. Zijn lijk spoelde later aan. BRAND UITGEBROKEN IN EEN IN AANBOUW ZIJND SCHIP, Heden morgen zag men rook komen uit het in aanbouw zijnde motorschip „Moldan- ger", dat ongeveer 2 maanden geleden van de helling van de Ned. Scheepsbouw Mij was geloopen, voor rekening van de firma Westfal Larsen en Co. A.S, te Bergen, Noorwegen. Het bleek dat in ruim III vlak voor de machinekamer brand was uitgebro ken. Mén is daar bezig de wanden van het schip te bekleeden met kurk voor het inrichten van koelruimten. De brand weer kwam met groot materiaal en wel dra lag de drijvende stoomspuit Ja son" aan bakboord en waren tal van motorspuiten benevens de „Jan van der Heyden" gearriveerd. Naast het brandende schip lag het, eveneens voor dezelfde Noorsche firma in aanbouw zijnde m.s. „Berganger". Zoo spoedig mogelijk werd dit schip ver haald. De „Jan van der Heyden" kwam toen langs stuurboord. Het was onmogelijk het ruim van het schip binnen te drin gen. Eenigen tijd hebben de vlammen hoog boven het luik uitgeslagen, maar na hard werken verdwenen de vlammen om plaats te maken voor dikke rook wolken. De hitte die ontwikkeld werd, was zoo groot, dat de scheepswand gloeiend ging staan. De brandweer was hedenmorgen den brand nog niet meester. Het is zelfs niet uitgesloten dat hij zich nog zal uitbrei den. DE HITTE. Bij het hooien is Dins dagmiddag tengevolge van de hitte de ruim 40-jarige landarbeider v. C. te W ij k (N.B.) op het land doodgebleven. HET MES GETROKKEN. Tijdens de Dinsdag gehouden groote jaarmarkt te Ommen (Ommerbissing) ontstond een ruzie in een café. Hierbij werd het mes getrokken en zekere K. door een woonwagenbewoner ernstig in het hoofd gestoken. IN HET ZWEMBAD VERDRONKEN. t De 20-jarige C. W„ uit Amers foort was Woensdagmiddag met eenige vrienden gaan zwemmen in de zwem school, niettegenstaande het advies van den geneesheer om zich van zwemmen te onthouden, daar W. lijdt aan duize lingen. Toen zijn vrienden het zwembad verlieten, bleef W. nog wat achter. Toen hij niet huis verscheen, werden de ou ders ongerust en gingen op informatie uit. Men is direct met dreggen aange vangen en 's avonds nog werd het lijk opgehaald. VROUW NAAR BUITEN GESLINGERD Tijdens het hevige onweer op Dins dagavond sloeg de bliksem in bij H. S. te B e r g h e m bij Oss. De echtgenoote van den heer S. werd door het hemel vuur getroffen en door een openstaand raam naar buiten geslingerd. Zij kreeg wonden aan arm en hoofd. DOOR DOUANEBEAMBTEN GE RED. Men meldt aan de Maasbode uit B e 11 i n g w o 1 d e: Een tweetal smokkelaars, die een hoeveelheid tabak en (koffie vervoer den, sloeg op de komst van twee doua nebeambten op de vlucht met achter lating van hun smokkelwaar. Om aan een arréstatie te ontkomen, sprongen de smokkelaars in de Eems doch ver keerden door den sterken stroom spoe dig in levensgevaar. Door kranig optre den van de beambten werden ze echter bijtijds uit hun netelige positie gered. HAND AFGEKNELD. Een mon teur, die werkzaam was bij de afzande- rij te Monster, geraakte met een zij ner handen tusschen de kamraderen van een werkende baggermachine. De hand werd geheel afgekneld. SMOKKELARIJ VAN SUIKER. Woensdagmorgen hebben rijksambtena ren te Ittervoort den chauffeur H, uit Blerik aangehouden die met een ge- huurden vrachtauto 2500 kg suiker frau duleus uit België invoerde. De suiker is in beslag genomen en tegen den ver voerder is proces verbaal opgemaakt. BELGIE. Tunnel onder de Schelde, Naar uit Antwerpen aan de N. Rott. Crt. wordt meegedeeld, heeft zich bij het werk voor de tunnel onder de Schelde weer een instorting voorgedaan. Er is een gat ontstaan van 15 bij 9 m. DUITSCHLAND. Arbeidsdienstplicht, De (verorde ning van den minister van oeconomische zaken nopens de invoernig van den vrij- willigen arbeidsdienstplicht, zal morgen ter kennis van den Rijksraad worden gebracht, ofschoon zijn toestemming niet verlangd wordt. De rijksdagcom missies zijn Zaterdagmiddag met het zelfde doel (bijeengeroepen. Nog 's- avonds zal de verordening in de Staats courant békend worden gemaakt en Maandag zal zij in werking treden. Stijgende Rijnstand, De aanhou dende hevige regen laat een sterke stij ging van den toch al hoogen stand van den Rijn verwachten. Lieb Vaterland musz ruhig sein, Minister Severing heeft een oproep aan de bevolking gericht, waarin hij haar dringend aanmaant om weer tot de rus tige bezonnenheid in het politieke le ven terug te keeren. Voorts heeft de minister den „Re- gierungspresidenten" verzocht om de politie op te dragen er voor te zorgen, dat bij elke politieke vergadering, welke van te voren bekend is gemaakt, vol doende politie aanwezig is. Politieke openbare vergaderingen, welke de open bare rust en orde in gevaar dreigen te brengen, moeten verboden worden. Door middel van de radio heeft mi nister Severing ten slotte alle politie autoriteiten verzocht om de maatrege len in de noodverordening van 14 Juli 1932 neergelegd in verband met het on bevoegd dragen van wapenen, streng toe te passen en zij die onbevoegd wapens dragen, zoo lang mogelijk in hechtenis te houden. RUSLAND, Een Moskousch hotelpaleis, Te Moskou is men begonnen met den bouw van een hotel, dat 1200 kamers zal tel len en, naturlijk, het grootste van Euro pa zal zijn. Het hotel komt in de plaats van het huizenblok, welks hoofdfront gekeerd was naar het Theaterplein. Het Grandhotel wordt verbouwd en in hei complex opgenomen. Ook wordt aan het hotel een musichal met 2000 plaatsen aangebouwd. Het gebouw zal gedeelte lijk 16 verdiepingen hoog zijn en een rechtstreeksche verbinding hebben met het station van den ondergrondschen tramweg, dat daar komt. Als het hotel klaar is, zal Moskou inplaats van de 2100 kamers, die het thans voor reizi gers ter beschikking heeft, er 3300 heb ben. VER. STATEN. Hevige brand. Te Coney Island, het beroemde New Yorksche amusements centrum, is Woensdagmiddag een brand uitgebroken, welke binnen zeer korten tijd enorme afmetingen aannam en het geheele stadsdeel bedreigde. Zeer spoe dig hadden de vlammen zich aan tien huizenblokken medegedeeld. Honderd duizenden nieuwsgierigen bemoeilijkten de blusschingswerkzaamheden, die uit een vijftal politievliegtuigen werden ge leid. Ondanks alle pogingen, verdere uit breiding te verijdelen, sloegen de vlam men toch over naar de belangrijkste win kelstraten in het stadsdeel. Talrijke kan toorgebouwen en magazijnen werden een prooi der vlammen. Intusschen waren nog 1700 brandweerlieden uit New York gerequireerd. De materieele schade be draagt eenige millioenen dollars. Nader wordt gemeld dat de brandweer erin geslaagd is de brand te blusschen. De schade wordt op 2 millioen dollars geschat. Vijfhonderd personen werden licht gewond. (Van onzen eigen correspondent). CORRUPTIE IN NEW-YORK. Burgemeester Walker voor de commissie van onderzqtek, Onverklaarbare bankrekenin gen. In ons goede vaderland zegt men al tijd: „Roer niet met een stok in de sloot, anders komen de bellen naar bo ven!" en iedereen weet, wat dat zeg gen wil. Feitelijk heeft de Hofstadter Commissie met haar onderzoek naar vermoedelijke corruptie en wanpraktij- ken in het New-Yorksche gemeentebe- heer niets anders gedaan dan flink de bellen naar boven jagen, zoodat de geur over het heele land en zelfs daar buiten verspreid is. Natuurlijk is dit maar een bijkomstigheid, want de tastbare resul taten zijn niet gering in aantal geweest. Om nog even de voorgeschiedenis van deze commissie te geven: een jaar of twee geleden werden de klachten om trent gemeentelijke corruptie in New- York zoo talrijk, dat de Legislature in Albany te vergelijken met onze Tweede Kamer een som gelds be schikbaar stelde om een uitgebreid on derzoek te doen. Niet alleen oprechte gevoelens van rechtschapenheid dwon gen dit lichaam van volksvertegen woordigers het zit nu eenmaal zoo in elkaar, dat de stad New-York over wegend democratisch is, de rest van den Staat New-York dito republikeinsch en daarom de meerderheid van de Legis lature republikeinsch, hoewel de goe- verneur een democraat is. De politiek kwam er dus ook bij le pas en daar is het ongetwijfeld aan te danken, dat het onderzoek van de commissie onder voor zitterschap van Senator Hofstadter nog steeds aan den gang is en zal blijven, ofschoon de gemaakte onkosten al on geveer een» millioen dollar bedragen. De samenstelling van de commissie is ook in het nadeel van democratisch New- York, aangezien de leden republikeinsch zijn, zoodat niets met den mantel der liefde bedekt wordt, integendeel! Alles wordt ongenadig in het schelste licht gezet, aangezien de republikeinen be sloten schijnen, New-York City en daar mede de politieke club, Tammany Hall, die de stad domineert, ten voorbeeld te stellen voor het overige democratische Amerika, dat even fel is gekant tegen Tammany. Daarbij komt, dat de com missie door een speciale wet in het be zit is gesteld van rechterlijke autori teit zonder echter een vonnis te kunnen uitspreken of straffen. Maar het heele verloop van het onderzoek is zoo rech terlijk (mogelijk en commissie be schikt over de middelen om een getuige te dwingen aan den oproep gehoor te geven op een gestelde vraag. De man, die voor deze commissie als Officier van Justitie cf openbaar aanklager dienst doet, is (ex) rechter Samuel Sea- bury, weliswaar zelf van democratisch geloof, maar een man op wiens verleden niemand de kleinste aanmerking kan maken en die zijn heele leven even vurig Tammany als corruptie gehaat heeft. In den loop der maanden zijn er heel wat slachtoffers op den getuigen- stoel geweest die den populairen naam van de „hot seat" kreeg of den bijnaam van den electrischen stoel in Sing Sing, commentaar overbodig! en eenigen van hen, zooals een kanton rechter, een sheriff, een paar politie agenten e.d., hebben er zich niet kun nen uitredden, met het gevolg, dat hun gedrag met alle betreffende bewijsstuk ken en papieren overgelegd werd aan hun superieuren, wie dat stuk voor stuk ook zijn mochten, en zij uit hun ambt gezet werden, soms gevolgd door een werkelijke rechtsvervolging met ge vangenisstraf. Terwijl de New-Yorksche hoofdcommissaris van politie de agen ten voor zijn rekening nam en uit den dienst zette, moest niemand minder dan gouverneur Roosevelt sheriff Farley van New-York City openlijk als onbekwaam uit den dienst ontslaan. Van af den eersten dag dat Saebury zijn taak als „referee" (dus letterlijk scheidsrechter) opnam en verder in den loop van dat onderzoek een ontstellend schilderij ophing van het verregaande bederf, dat heerschte bij het politiege- rechtshof voor vrouwen, totdat hij eeni ge weken geleden New-York's gemeen tehoofd op diezelfde plek had zitten, waar zoovelen vóór hem zich gekromd hadden onder het onbarmhartige uitvra gen, was hij dezelfde: hoffelijk, glimla chend, en tegelijk zijn slachtoffer dol makend. Toen op een goeden dag bekend werd, dat Mayor Walker een dagvaarding had ontvangen, kwam Tammany in het ge weer en eischte inzage van hetgeen Seabury als bewijsmateriaal had weten te verzamelen. Natuurlijk met het doel om de verdediging van te voren vast te stellen, maar de Hofstadter-meerderheid weigerde kort-af. Liet was een groote dag voor New-York en een angstige voor Walker en zijn vrienden, toen hij op een morgen in het gebouw van de Supreme Court kwam over een aantal dingen opheldering te geven. Hij heeft dat niet gedaan, waarschijnlijk niet kun nen doen, maar is er dank zij zijn rede naarstalent en gewiekste repliek onge deerd doorheen gerold. Dat vindt het groote publiek tenminste, dat Walker op de handen draagt en geen kwaad van hem kan hooren. Maar een nuchter re- deneerend mensch komt tot dezelfde conclusie als Seabury, n.l, dat Walker geen enkele aanklacht ontzenuwd heeft en volgens de leer van „wie zwijgt stemt toe" schuld bekend heeft. Het rapport, dat Seabury, koel en zakelijk als altijd, naar Roosevelt heeft gestuurd en waarin hij alle onopgehelderde pun ten uiteenzet aan de hand van bewij zen, vraagt dan ook in een paar korte bewoordingen of deze James J, Walker wel geschikt is als hoofd van de ge meente New-York. En het wachten is nu op het antwoord van den Gouverneur van den Staat New-York, Waarvan de burgemeester precies be schuldigd wordt? Ik zal het zoo kort mogelijk trachten te maken. Hij zou zich hebben laten betalen voor een dure reis naar Europa door een frauduleuze maat schappij, die probeerde het monopolie van autobus-vervoer lin New-York te krijgen, hetgeen niet doorging. Hij liet zich een groote som gelds betalen door een dito taxi-maatschappij. Een sinds dien verdwenen vriend en financieele raadsman had met hem samen, een bankrekening, die ruim, 700.000 dollar bedroeg, ofschoon de eerste maar 3000 dollar en de burgemeester 25.000 dollar salaris per jaar verdiende. Waarom de den ze dat en waar kwam dat geld van daan? Waarom deed een groote dag bladeigenaar hetzelfde en wendde Wal ker van deze rekening twee en een, halve ton voor persoonlijk gebruik aan, zonder dat hij in de z.g. speculatie een eigen dollar had belegd? Waar kwam al dit geld vandaan? JDe antwoorden daarop waren zonder uitzondering vaag en tooverachtig; moet men hun verkla ringen aanvaarden, dan stroomde het geld Walker en velen van zijn vrienden ongevraagd, onverantwoord en anoniem toe. Wat elk mensch wel eens in zijn stoutste droomen wenscht, zou hier werkelijkheid zijn geweest: vanzelf schatrijk worden en nog wel op een doodeerlijke manier*. Helaas, behooren zulke verhalen in het rijk der sprookjes thuis en natuurlijk zit er maar één ding achter: oneerlijkheid. Niet minder dan negen andere getui gen, mannen van hooge positie en uit stekenden naam, hebben later getuige nis afgelegd, dat vierkant in tegenspraak was met dat van burgemeester Walker. Ik noem daaronder den directeur van Parken en Plantsoenen Herrick, den wethouder van Financiën Charles Ber ry of zulk een algemeen als onkreuk baar bekend staand maii> als Charles Mitchell, de president van de National City Bank. Toen dat afgeloopen was, kwam 's burgemeesters broer, dr. Wil liam Walker, op de getuigenbank om tc verklaren hoe hij in samenwerking met drie andere dokters zooveel geld had verdiend 'aan medische hulp voor de tienduizenden gemeente-employé's, bo ven zijn vaste salaris, dat al groot ge noeg was. En hoe kon broeder-dokter commissie verdienen aan een contract voor bezems van de stadsstraatvegers tot een bedrag van 6000 dollar? Deze en dergelijke dingen zijn aan den dag gebracht en kunnen alleen ont kend worden door fantasten. Bovendien is het niets nieuws of bijzonders in New- York noch in Amerika, waar „bijver diensten" een normaal iets gevonden worden. Elactr. Drukkerij G. W. DEN BOER» Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6