FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. Onze financieel-economische deskun dige ad interum uit Amsterdam schrijft ons: Alles bijeen genomen waren er deze week weinig factoren, die in staat zou den zijn geweest de vaste stemming van de vorige week te handhaven. De stem ming was meerendeels ongeanimeerd en nu en dan tamelijk flauw, waarbij het publiek, dat te voren wat materiaal uit de markt had genomen, met winstne mingen kwam, waardoor de koersen een dalende richting volgden. Daartegenover durfde de speculatie weinig te onder nemen. Niet alleen de aandeelenmarkt, maar ook de markt voor buitenlandsche obli gaties, die natuurlijk zeer gevoelig is voor de ontwikkeling van den toestand buiten onze grenzen, heeft den terugslag van de minder geanimeerde stemming ondervonden. Wat de aandeelenmarkt betreft, deze heeft over het algemeen eenigen terug slag te zien gegeven na de vaste stem ming van de vorige week. Eerst aan het einde der week kreeg weer een vastere stemming de overhand in verband met het tot stand komen van het Engelsch- Fransch accoord. Het zou ons te ver voeren hier thans nader op in te gaan, doch met een zekere voldoening mag worden geconstateerd, dat bij leidende politieke personen langzamerhand het besef doordringt, dat er een andere geest moet komen. Beter laat dan nooit, zouden wij zeggen. Een ieder, die de jaarverslagen van onze ondernemingen over het afgeloo- pen jaar heeft gevolgd, zal tot de erken ning zijn gekomen, dat er in het econo mische leven ingrijpende veranderingen zullen moeten intreden. Het halfmaan- delijksch tijdschrift „De Kroniek van Dr. Sternheim" heeft dezer dagen ontstel lende cijfers gepubliceerd aangaande de financieele resultaten van een 426 on dernemingen van allerlei aard. Volgens deze samenstelling hebben deze onder nemingen, die werken met een totaal kapitaal van 2788, millioen en reser ves tot een bedrag van 807,9 millioen na afschrijvingen van 216,1 millioen, in het afgeloopen jaar slechts een netto winst gemaakt van 13,7 millioen tegen 221,5 millioen in 1930 en ƒ396,1 mil lioen in 1929. De geleden verliezen resp. een vermindering van de totale netto winst heeft een achteruitgang van de reserves tengevolge gehad van 121,1 millioen tegen een achteruitgang van 33,4 millioen. Een aantal cultuuronder nemingen, die alle met verlies werken, heeft het jaarverslag nog niet gepubli ceerd en zijn in deze statistiek nog niet begrepen. Over 1932 worden de resulta ten nog veel ongunstiger. Het behoeft dus geen betoog, dat als de beurs nu en dan een weer iets betere stemming aan den dag legt, dit geheel en al gebaseerd is op verwachtingen van een betere toekomst die echter in het gunstigste geval niet eerder tot uitdruk king zullen komen in de financieele re sultaten over 1933, waarschijnlijk echter eerst over 1934 en alsdan zal nog bij nagenoeg iedere onderneming een groot deel van de verkregen winst moeten worden bestemd voor extra afschrijvin gen en reserveeringen. Van de verschillende afdeelingen heb ben suikeraandeelen een lichte reactie te zien gegeven, vermoedelijk op het weinig bevredigend verloop van de con ferentie te Ostende, waar Cuba eischen stelt tot verhooging van zijn suikerex- portquotum, waaryan de andere deel nemers niets willen weten. De suiker prijzen in New-York hebben zich intus- schen goed kunnen handhaven. Het vol gend staatje geeft een overzicht van het herstel, dat thans reeds voor de voornaamste suikeraandeelen op de markt is ingetreden. Laagste koers Koers. 13 Juli. 1932 1932 Handelsver. Amsterdam 124 15714 JavascheCultuur Mij. 66 119 Koloniale Bank 33% 53% Ned. Ind. Suiker Unie 49% 81 Cult. Mij. Tjepper 90 15014 Cult. Mij. Vorstenlanden 2314 42 Tabaksaandeelen blijven den gunsti ger invloed ondervinden van de betere resultaten die op de laatste inschrijvin gen werden behaald, waarbij de gemid delde opbrengst voor de Senembah op 2.09 per pond kwam te staan tegen 1.45 verleden jaar. Voor de Deli Mij., die verleden jaar nog vrij goede resul taten boekte was het gemiddelde iets lager n.l. 1.63 tegen 1.84, voor de Deli Bat. 1.24 en 1.87. De vaste stemming hield echter voornamelijk verband met de verwachting dat voor het volgend jaar weer betere prijzen zullen worden gemaakt. Deze week zou de laatste voorjaarsinschrijving worden gehouden. Oliewaarden waren niet zeer ge animeerd, daar op de petroleumconfe- rentie te Parijs nog weinig positieve resultaten zijn bereikt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Ned. Handel Mij. 68%, 61, 65%. Philips Gem. Bez. 72%, 68, 73%. Unilever 100%, 95, 100%, Koninklijke 127%, 121%, 128%. Amsterdam Rubber 42, 36%, 42%. H.V.A. 167%, 156%, 170. Deli Mij. 121%—, 110, 116. Senembah Mij. 130, 120, 125%. ALLE ONDERNEMINGSGEEST NOG NIET VERDWENEN. Wij troffen in de Dagelijksche Beurs- courant van Woensdag 13 Juli 1932 onderstaand bericht aan: „Wij begroeten het prospectus van het Grondstof-Aandeelen-Depöt daarom al leen reeds met vreugde, omdat het ten minste blijkt dat ondernemingsgeest niet geheel verdwenen is. Het idee om door middel van aandeelen-bezit in grond stoffen maatschappijen te profiteeren van een stijgende conjunctuur is aan lokkelijk. Geen artikel of product van de maatschappijen, die in het prospec tus genoemd worden, of 't is thans bui tengewoon laag op de wereldmarkt ge waardeerd. Het is een gezond principe indien men van de redeneering uitgaat, dat het herstel ten slotte moet komen van de grondstoffenmarkt, en de best gefundeerde maatschappijen, die grond stoffen producenten zijn, hiervan in de eerste plaats moeten profiteeren. Het schijnt ons daarom aanbevelens waardig degene die op een voorzichtige basis iets wenschen te ondernemen op de Depótbewijzen R.A.D. attent te ma ken." Wij kunnen aan dit bericht nog toe voegen, dat deze depótbewijzen ter beurze van Amsterdam worden verhan deld in fracties ter waarde van plm. 97.50, zoodat ook de kleine belegger hiervan kan mee profiteeren. Prospectus en inlichtingen verstrekt gaarne de Bank-Associatie, kantoor Goes, van waaruit ook te Middelburg wordt zitting gehouden iederen Don derdag en Zaterdag, Groote Markt I 4, (Ingez. Med. EEN AANRIJDING. MIDDELBURG. Hedenmiddag wilde een meisje uit Vlissingen, dat per rijwie naar haar betrekking reed, de St. Jan straat nog passeeren, toen een auto uit die straat kwam. De wielrijdster were aangereden, en is op medisch advies per taxi naar Vlissingen teruggekeerd. De fiets was deerlijk beschadigd, de auto slechts licht. NOG STEEDS NIET GEBLUSCHT. De brand op het s.s. „Moldanger" liggende op de helling van de Ned Scheepsbouw Mij. te Amsterdam woedt nog steeds voort. Tegen 12 uur was het vuur zoodanig in hevigheid toe genomen, dat een noodsignaal werd ge geven. Allen, ook de brandweerlieden moesten het brandende schip verlaten Het vuur is doorgeslagen naar ruim I waar ongeveer 500 balen kurk liggen die thans branden. Door het vele water dat in het schip wordt geladen, is het naar bakboord gaan hellen. Aan stuur boordzijde heeft men thans gaten ge brand om langs dezen weg te trachten het vuur meester te worden. Een branc wacht is hedenmorgen in een ruim ge vallen en heeft een arm gebroken. En kele andere brandwachts zijn door roo AMSTERDAM, 15 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100% Ned. 17 1000-4% 99%—99%. Ned. 31 1000-4 95%—95%. Ned. 32 1000-5 101—101%. Certificaten-3 75%76%, Cert. N.W.S.-2% 62%—64. 0. Indië 22 doll. 1000-6 95—95%. O. Indië 23 100-6 76%—76%. O. Indië 16 1000-5 92%—93%. O. Indië 26 1000-4% 87%—87%. Duitschl. 100-7 60%—60%. Duitschl. 30 1000-5% 45—44%. Engl. W.L. 50-200-5 73%—73%. Engl. F.L. 50-200-4 78%—78%. Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws Hyp. B-4% 89%1 A Amsterd. Bank 8384. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 58%57% A Twentsche Bank 76 A Pref. Jurgens A 86%86% A De Schelde N.B. 36% A Ver. Papf. v. Gelder 5151. C Am. Car Foundry 5 5% C Am. Smelt Ref. 8%9% C Farbenind. I.G. 74% C U. States St. C. 2524%. C C. Publ. Serv. C North Am. Cy. 17%17%. A Born. Sum. H.M. 115115. A Ned. Wol Mij. 25%25%, A Singkep Tin M. 6465, A J. C. Japan Ln. 3032. A Rotterd. Lloyd 46 A S. M. Nederland 4848%. A Amst. Thee C.M. 21%21%. A Houth. Alberts 23% C Peruvian C. Pr. 55%. A Southern Rlw. 5% C Union Pac. Rr. 3331%. C Int. Nickel Cy. 5%5%. sevangen en moesten worden bijge- aracht. De brand woedde hedenmiddag nog steeds hevig voort. ONTSLAGEN IN DE MIJNSTREEK. Heden is op de vier Oranje Nassau- mijnen per 1 Aug. a.s. aan 672 mijnwer kers ontslag aangezegd en wel 285 op de Oranje Nassaumijn I te Heerlen, 132 op de Oranje Nassaumijn II te Schaesberg, 239 op de Oranje Nassaumijn III te Heer- en en 16 op de Oranje Nassaumijn IV te deerlen. Ook is aan een aantal ongehuwde ar beiders op de Staatsmijn Hendrik te Irussum ontslag aangezegd. Verder on derzoekt de directie der Oranje Nassau- mijnen ernstig in hoeverre een inkrim ping van het beambtencorps noodzake- ijk is, om dit aan te passen aan het ge- ïeel bedrijf. GEEN LAUSANNE-MISVERSTAND. Ter vermijding van misverstanden zij er op gewezen dat het bij de in Lau sanne gesloten bijzondere overeenkom sten gaat om de volgende accoorden: le het gentlemen's agreement. Dit accoord houdt in dat geen der mogend- leden, die het hebben geteekend, namelijk Engeland, Frankrijk, België en Italië, het verdrag van Lausanne over de regeling der oorlogsschulden zal ra- tificeeren vóór het tot stand komen van de bevredigende regeling van de kwes tie der intergeallieerde schulden aan Amerika; 2. het consultatieve pact,: Dit accoord is in Lausanne gesloten tusschen Enge- 'and en Frankrijk, en zooals bekend is door Herriot aangegeven als de weder geboorte van de Entente cordiale. In- tusschen hebben Italië en België zich gereid verklaard zich bij dit accoord aan te sluiten. Duitschland dat even eens uitgenoodigd is, heeft zijn houding nog niet definitief bepaald. Simon heeft in het Lager Huis doel en beteekenis als vólgt omlijnd: de om derteekenenden mogendheden verplich ten zich geen beslissingen ;in belang rijke vragen van de Europeesche po rtiek te nemen zonder elkaar van te voren te hebben onderricht, In den ouderdom van 68 jaar is te Den Haag overleden jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, oud-president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Hedenmorgen waren eenige werk lieden aan den los- en laadwal aan de Maas te.Roermond bezig met het versjouwen van eenige zware ijzeren balken. Plotseling kantelde een der bal ken en zekere S. H. geraakte met zijn been onder den balk. Het been werd zoo ernstig gewond, dat het slachtoffer bij aankomst in het ziekenhuis reeds zooveel bloed had verloren, dat men niet tot amputatie kon overgaan. Eenigen tijc daarna is de man overleden, De man was 45 jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. Het postvliegtuig de Ekster is he den van Batavia naar Amsterdam ver trokken. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Sovjet-regeering den groote mogendheden medegedeeld, dat zij be reid is onvoorwaardelijk deel te nemen aan de economische wereldconferentie. De conferentie zou zonder deelneming van Rusland niet in staat zijn eenigerlei besluiten te nemen. Naar het Corr. Bur. verneemt za, de Staatscourant van hedenavond een Kon. besluit bevatten, waarbij de con tingenteering van den invoer van vleesc verlengd wordt voor den tijd van zes maanden. Aan den kantoorknecht bij den P. T. en T. dienst M, F. v. d. Berge, i op zijn verzoe kmet ingang van 16 Ju' eervol ontslag verleend; hij is werk zaam ten post- en telegraafkantore te Goes. A Koloniale Bank 59%60. A N.I. Hbk. 1000 57%—60. C Ned. H. M. 1000 65%—65-65%. A Alg. Kunstz. U. 27—26%-25%. A v. Berkels Pat. 16%16%, C Calvé-Delft 4848%. A C. Suiker Mpij. 18% A Int. Viscose 4%—4%. A Kiichenm. I. Acc. 1%1%, A Ned. Ford A.M. 9492%, A Philips Gem. B. 72%—71%-72%. C Unilever 99%97%-98%. C Anaconda Cop. 9%8%-9%. C Bethlehem St. 10%10%-10%. A A.N.I.E.M.—N.B. 163—165%. C A. Gas en El Cy. 1%1. C Cities Serv. Cy. 2%2%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 8%8%. A Kon. Petr. Mpij. 127%125%-27. C Contin. Oil Cy. 55. C Shell Unin OoC. 4.4%. A Hol A.lm erLij.n 2% A K.N. Stoomb. Mij. 1312%. DE MALERIJ GEHEEL UITGEBRAND. Omstreeks half drie Donderdagnacht is brand uitgebroken in de electrische malerij van de Coöp. handelsvereeniging van den N. C. B. te V e g h e 1. De ver moedelijke oorzaak is, dat waarschijn- ijk tusschen de maalsteenen, die voor zien zijn van kleine ijzeren punten, on der de te vermalen goederen stukjes metaal zijn geraakt, zooals spijkers e.d., die mede vermalen werden waardoor het geheel aan he tgloeien geraakte. Deze gloeiende massa is door de kokers naar beneden gezakt en daar verder in brand geraakt. Het vur greep met groote felheid om zich heen en de brandweer kon na eeni ge uren hard werken den brand mees ter worden. Men was erin geslaagd 't vuur te beperken tot de malerij. De geheele inhoud van de malerij is verwoest. Het hierdoor geleden verlies is te belangrijker, daar de malerij eerst kort geleden geheel was gemoderniseerd en geperfectionneerd aldus (het Han delsblad. De schade is dan ook zeer groot, doch wordt door verzekering ge dekt. RELLETJES TUSSCHEN COMMU NISTEN EN FASCISTEN. Donder dagavond hebben te Overschie na afloop van een te Schiedam gehouden vergadering, waar fascisten uit Delft en Den Haag aanwezig waren, ernstige rel letjes plaats gehad, toen de auto's waar mede zij huiswaarts keerden, te onge veer half elf werden opgewacht door een 80-tal communisten. Een der auto's werd zeer ernstig beschadigd, terwijl twee der inzittenden werden gewond. Ook van een andere auto werden de ruiten vernield. Van dezen wagen wer den vier inzittenden licht gewond. De politie uit Overschie verscheen per auto op de bedreigde plaats De ordever stoorders werden uit elkander geslagen, doch later verzamelden deze zich weer voor het huis van den burgemeester te Overschie. Daar de politie vreesde den toestand niet meester te kunnen blijven werd de hulp ingeroepen van de politie te Rotterdam en de daar in garnizoen liggende mariniers. Deze herstelden de orde. Twee personen werden gearres teerd. Tot 12 uur was het nog rumoerig. De mariniers patrouilleerden met de ba jonet op 't geweer. De subst. officier van justitie te Rotterdam vertoefde geruimen tijd te Overschie. Hij heeft een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de oneenigheid. Een der beschadigde auto's werd in beslag genomen. BEDOLVEN ONDER AFVALLEND GESTEENTE. Op de 300 meter-ver dieping in de mijn Willem-Sophie te Spekholzerheide zijn twee mijn werkers onder plotseling afvallend ge steente bedolven. Na vier uren kon het eerste slachtoffer bevrijd worden. Hij bleek ernstige kwetsuren te hebben op geloopen. Met koortsachtigen ijver wer den daarop de pogingen ojn ook den tweeden mijnwerker, den gehuwden A, te bereiken, voortgezet. Na in totaal 13 uur zwoegen slaagde men er eindelijk in, ook A. te redden. Zijn toestand was echter van dien aard, dat hij onverwijld moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Daar is hij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen over leden. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. liefde blijk geven, schijnen door een zwaarmoedige te zijn geschreven. LIJK GEVONDEN IN HET BERGER BOSCH.Donderdagmiddag werd in het bosch te Bergen (N.-H.) aangetroffen het lijk van een manspersoon van mid delbaren leeftijd, die blijkbaar onder een struik was gaan liggen slapen en aldaar is overleden. Bij het lijk werd een rijwiel aange troffen. Naar het onderzoek heeft uitgewezen, moet het lijk daar reeds eenige weken hebben gelegen. Het verkeerde reeds in verregaanden staat van ontbinding. Nabij het lijk werd een loden jas en een scheermes gevonden. Op het lijk werden o.m. enkele brie ven gevonden met als afzender C. B. „er gens te Bergen". De brieven, welke van teleurgestelde Ook België en Italië. België en Italië zijn tot de nieuwe Fransch-Engelsche overeenkomst toe getreden. Groote vreugde te Londen. Kapitein Eden, parlementaire onder staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, heeft daaraan in een rede te War wick uiting gegeven. Eden zeide, dat Engeland en Frankrijk er alleen maar op uit waren den weg aan te geven bij deze politiek van samenwerking en niets liever wenschen, dan dat andere regeeringen snel hun voorbeeld zou den volgen. De voorstellen zijn in strikte overeen stemming met den geest van het statuut van den Volkenbond en de werktui gen van dien bond zouden bij de toepas sing van de voorstellen hun diensten moeten verleenen. Het voorbeeld is gevolgd, en wordt wellicht nog verder gevolgd! En ook sir John Simon, thans te Ge- nève, sprak er gister van: Het Britsch-Fransche accoord is tegen geen enkele 'andere Europeesche (mo gendheid gericht. Integendeel, de voor naamste Europeesche Staten worden uitgenoodigd tot het accoord toe te tre den en zich aldus ook uit te spreken voor een openhartige bespreking hunner strijdpunten aan een ronde tafel in de plaats van geheime intrigues aan te wenden. Als voornaamste Europeesche mo gendheden die zouden kunnen toetre den noemde Sir John Simon ook Duitschland. Sir John Simon verzekerde, dat er niet het minste verband tusschen het Britsche accoord en het gentlemen s agreement bestaat, 'behalve dan idat beide overeenkomsten te Lausanne zijn dat de kwestie van de Engelsche schuld aan Amerika iets met het Fransch- Britsche accoord, idat gisteren open baar gemaakt werd, te maken heeft. Het accoord heeft uitsluitend betrek king op Europeesche kwesties en is 'n zuiver continentale aangelegenheid. Begrijpelijk, dat Duitschland eerst de kat uit dezen politieken boom kij ken wil. Diverse politieke kringen waar schuwen dan ook al tegen een overijlde toetreding, voordat men goed weet, wat achter de heele zaak steekt. Er is nog een ander, die overtuigd moet worden van de onschuld van alles: Amerika. Ook daar is men niet al te goed van vertrouwen, en moeten diver se interpretaties worden gepreciseerd en gecorrigeerd. Zoo heeft Neville Chamberlain er niet op willen zinspe len, dat de vertegenwoordigers der Ver. Staten stilzwijgend of uitdrukkelijk goedgekeurd hebben, wat te Lausanne verricht is. Bij alles wat te Lausanne gebeurd i6, is men uitgegaan van de gedachte, dat. de beste wijze van handelen was om 'n Europeesche oplossing te zoeken van het schadevergoedingsprobleem zonder de Ver. Staten bij de besprekingen te betrekken. Dit doet ook wel wat denken aan de verzuurde druiven! Intusschen is men in de Ver, Staten al wat kalmer gestemd. Het Amerikaansche departement van Staat ziet althans in de overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk, waarte gen alle Hearstbladen als een nieuwe En tente Cordiale scherp ageeren, en die zij veroordeelen als een poging om Amerika tot het schrappen der oorlogsschulden te dwingen, niet het duistere complot, dat de „Diehards" er van maken. Ame rika heeft Europa sedert jaren vermaand om het eens te worden en zijn politieke problemen tot oplossing te. brengen. Het zou dus inconsequent en dwaas zijn, wanneer men dezen eindelijk tot stand gekomen stap tot het wegnemen van het wantrouwen ging veroordeelen. En de overeenkomst met Duitschland en het accoord tusschen Frankrijk en Engeland zijn geweldige en buitengewoon waarde volle gebeurtenissen, die geenszins een A Ned. Scheepv. U. 49%—50%-51. A H.V. Amsterdam 167%166%-70. A Java Cult. Mij. 126%129-34. A N.l. Suiker U. 86%—87-91. A Poerworedjo S.O. 8%9% A Deli Batavia 122122% C Deli Mij. 1000 116—116 A Senembah 125%126% C Chicago Milw. 1 1 A Amst. Rubb. C. 42—41%-42% A Deli-Bat. Rubb, 14%15%-%. A Hessa Rubber 17%18% A Serbadjadi S.R. 10%11% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 14 Juli, 15 Juli. Londen 8.81 8.80 Berlijn 58.90 58.92% Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.45 34.45 Zwitserland 48.35 48.35 Kopenhagen 47.80 47.80 New-York 2.48% 2.48% l Obl.markt- Tabak - Suiker Schepen Mijnen Amerika MARKT - Robber Unilever Koninkl. Industrie Philips Wettig gedeponeerdJ

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2