^rotiinciale Zeeuwsehe HOLLAND'S BESTE MERK VERSCH GEKARND No. 164. DONDERDAG 14 JULI 1932. 175e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. ffl DE BRUID VAN HET GL0MDAL MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen ƒ2.30, eldera 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk» kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven oS „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 ceai. DE BEZOLDIGING VAN HET GE- MEENTEPERSONEEL. Naar de N. Rott. Crt, verneemt is de regeering voornemens gevolg te geven aan het voorstel der Bezuinigingscom missie-Weiter, om art. 170 der Gemeen tewet (dat den gemeenteraad de rege ling opdraagt van de bezoldiging van 't gemeentepersoneel) in dien zin te wij zigen, dat zoodanige regeling onder worpen wordt aan de goedkeuring der Kroon. Een daartoe strekkend wets ontwerp is reeds in voorbereiding. Op het oogenblik bestaat er een re pressief toezicht van Ged, Staten, die o.m. wijziging van de door den gemeen teraad vastgestelde regeling door een besluit van B. en W. kunnen vorderen en zoo noodig zelf een regeling kunnen vaststellen onder goedkeuring van de Kroon. Dit toezicht heeft echter niet alleen betrekking op de bezoldiging, doch strekt zich uit tot de geheele rechtspositie, DE CRISISZUIVELWET. De regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij voorzitter van de crisis-zuivel-centrale, deelt mede dat met ingang van 10 Juli 1932 over alle tot zuivel- of melkpro ducten verwerkte melk door de crisis- Zuivel-Centrale een toeslag zal worden uitgekeerd van een vierden cent (IK cent) per kg. melk met een vetgehalte van 3 pet. Voor de melk, welke tot kaas wordt verwerkt, wordt de toeslag ver minderd met het bedrag der heffing op de daaruit bereide kaas. Deze toeslag geldt voorloopig tot en met 30 Juli 1932. PERSONEELINKRIMPING OP DE DEPARTEMENTEN. Ook op het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is een vermindering van het aantal ambtena ren te wachten. Drie vacatures, welke momenteel op het Departement bestaan, zullen niet vervuld worden, terwijl aan 25 ambtena ren ontslag en op wachtgeldstelling is aangezegd. Onder deze ambtenaren zijn enkele personen met een tijdelijke aan stelling en voorts een aantal uit de hoog ste rangen, onder wie een referendaris. STRENGE DOUANE MAATREGELEN AAN DE BELGISCHE GRENS. De K.N.A.C. heeft van haar zuster- vereeniging uit België afschrift ontvan gen van een brief van den minister van Financiën waarin deze de aandacht vestigt op den toenemenden smokkel handel in België waarbij de smokkelaars zich bedienen van automobielen, waar mede zij met groote snelheid de grens stations passeeren en waarbij zij zich zelfs niet ontzien om op krachtdadige wijze een aanhouding te ontgaan. De douane-ambtenaren hebben thans opdracht om met de grootste gestreng heid op te treden. Tevens zullen die grenskantoren die daarvoor het meest in aanmerking komen, worden voorzien van de z.g. „herse" (egge)-installaties, waarmede de weg oogenblikkelijk kan worden afgesloten. Alle maatregelen zullen worden genomen om de aandacht der weggebruikers op deze installatie te vestigen. De K.N.A.C. acht het noodig in ver band met het bovenstaande de automo bilisten die de Belgische grens over schrijden, tot de uiterste voorzichtigheid aan te manen. In de te D e n H a a g gehouden 58ste jaarvergadering van den Volks bond tegen Drankmisbruik is in de va cature-wijlen oud-minister Pop gekozen mr. W. F. E. baron Van der Feltz a 1- h i e r. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot naasting van de spoorwegen UtrechtZwolle, Zwolle Kampen en Den Dolder-Baarn. Van de naasting dezer lijnen wordt een jaarlijksche bate verwacht van 160.000. Hedenmorgen te 7 h 25 is de Havik naar Indië vertrokken. De Dempo, waarvan 't vertrek uit Batavia, tengevolge van brand in 'n der laadruimen eenige dagen moest Dit is de grootste zegen van het ouder worden, dat we altijd verder leeren zien, altijd meer ontdekken van wat achter de dingen zit, altijd duide lijker leeren onderscheiden de kern van de dingen, 't blijvende in het voor bijgaande. M. Meyboom, worden uitgesteld, zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, 28 Juli te Port-Said aankomen, 1 Augustus te Marseille, 6 Augustus te Southampton en 7 Augustus te Rotterdam. Het bestuur der Centrale van Ne^ derlandsch Overheidspersoneel, bijeen ter bepaling van het t.o.v. de voorstel len der commissie-Welter in te nemen, standpunt was eenparig van oordeel, dat. na de kortingen, die het personeel reeds heeft ondergaan, deze voorstel len niet te aanvaarden zijn. Besloten werd, de andere in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken vertegen woordigde centrales van overheidsper soneel tot een bespreking uit te noodi- gen, ten einde de mogelijkheid van sa menwerking onder het oog te zien. Sinds 1 Januari 1931 is het aantal ambtenaren in Ned. - Indië met circa 5000 ingekrompen, waarvan er 4279 den dienst met pensioen verlieten, terwijl 581 op wachtgeld werden gesteld. De Provinciale Staten van Drente hebben gekozen tot lid van Gedeputeer de Staten den heer J. Gorter Kzn,. (anti-revolutionair) te Nieuw Amster dam, gemeente Emmen. MIDDELBURG. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de Woensdag gehouden verkie zing van een lid der afdeeling grootbe drijf (vacature ontstaan door het bedan ken van den heer I. A. Risseeuw Johz.) is bij candidaatstelling gekozen ver klaard de heer W. de Smidt te Bres- kens. Eindelijk gisterenavond een ver kwikkende regen, na de dagen van groote hitte, doch slechts een klein on- weder en gelukkig geen wolkbreuken, die elders in ons land, en tot vlak bij de Zeeuwsche grenzen zulkeen groote schade aanrichtten, ook al heeft het naar wij vernamen op andere plaatsen op ons eiland nog heel wat harder ge regend dan hier. Hoe welkom ook de regen, altijd is er een schaduwzijde aan en dit maal trok de belichting van het raadhuis ook al waren er tenslotte nog vele vreemden minder belangstelling dan anders. En juist met den donkeren ach tergrond bij bewolkten hemel, komt 't gebouw nog mooier uit en kon men bo vendien genieten, van de silhouetten van den toren, die in de lucht te aan schouwen waren, VLISSINGEN. De Aardenburgsche Fanfare geeft Zondag a.s. een concert op den Boule vard. WALCHEREN. AAGTEKERKE. Tijdens een kort doch hevig onweder sloeg Woensdag avond de bliksem in den schoorsteen bij den landbouwer de V. Eenige dakpan nen werden hierdoor vernield, O. EN WEST SOUBURG. Gisteren avond is alhier geopend de bazaar, wel ke gedurende 4 dagen wordt gehouden in café „De Zwaan" ten bate van een nieuw te bouwen muziektent in deze gemeente. Gemeenteraad van Domburg. DOMBURG. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van den gemeente raad waren met kennisgeving afwezig de heeren De Visser en Westenburger. De rekening der gemeente over 1931 bedroeg in ontvang gewone dienst 60.356, in uitgaaf 55.176. Voor den kapitaaldienst waren deze cijfers resp. 105.523, 102.757 en 2766. In de commissie voor het nazien dezer reke ning werden benoemd de heeren De Pagter en Brand. De borgtocht van den gemeente-ont vanger werd vastgesteld op 6000. Besloten werd tot aanschaffing van een nieuwe schrijfmachine. Besloten werd vergunning te geven tot het plaat sen van een benzinepomp op, en een daarbij behoorende tank in gemeente grond. Op voorstel van B. en W. werd de beslissing op een verzoek van be woners van Badhuisweg, Badstraat en Vroonweg tot het maken eener riolee- ring in de straten aangehouden tot de behandeling der begrooting 1933. Eenige discussie ontstond daarna over de voor waarden, waaronder hulp verleend zou worden bij brand aan de gemeente Aag- tekerke. Deze gemeente had bezwaar gemaakt tegen de bepaling in de ont- werp-overeenkomst waarbij, tijdens een brand zoek geraakt of beschadigd ma teriaal door de gemeente die geholpen werd zou moeten worden betaald. B. en W. stellen voor de woorden „zoek geraakt" uit de overeenkomst te doen vervallen maar handhaafden het betalen van beschadigingen waarbij de heer E 1 o u t uiteenzette dat het hier alleen betrof beschadigingen tijdens den brand voorgekomen en niet ook bijv. defecten wegens motorstoornissen. De heer de Pagter zag liever de vergoieding iets hooger gesteld en geen berekening voor beschadiging. Besloten werd hulpverleeningsover- eenkomsten aan te gaan met de gemeen ten Aagtekerke en Oostkapelle. Deze hulp zal alleen verleend worden op aan vraag van den burgemeester der be trokken gemeente behalve wat betreft de tot die gemeente behoorende gedeel ten van het vilaplark en den Noordweg tot Duinvliet, waar de Brandweer van Domburg dadelijk handelend zal optre den. Bij de behandeling der kwestie van het heffen van leges voor ventvergun ningen, stelden B. en W. voor de Po litieverordening zoodanig te wijzigen dat het venten voor niet-ingezetenen verboden izal zijn, en het standplaats innemen zoowel voor ingezetenen als niet-ingezetenen zal jzijn verboden. BLUE BAND B.B.44-C 16. Maar Karen, zijn zuster, zei geheel onthutst: Dat had ik nooit gedacht! Ik ook niet, antwoordde Ola Glom- gaarden. Maar ik zal ze wel /leeren, voegde hij er weer aan toe. Karen, zijn zuster, keek peinzend voor zich uit. Dan gaat ze dood, zei ze zacht. dai mij om het even, antwoordde Ola Glomgaarden, Daarna verviel ook hij in gedachten en zijde aan zijde reden ze zwijgend voort. Na een poos keek Karen Glomgaarden op. Hij heeft daarginds bijna een hoe ve, zei ze. Ola Eriksen keek nijdig. Een prulhoeve, kwam er bits. j!u' dat„ weet ik nog niet, ant- oordde ze langzaam. Het moet goede grond wezen, voegde ze er aan toe. e-riksen antwoordde niet. Hij reed maar voort. Zwijnejongen! kwam er opeens. Ze zweeg. De jongen is wel goed genoeg, zei ze na een poosje. Het geslacht is goed, voegde zij er aan toe. Voor mij is het niet goed genoeg antwoordde Ola Glomgaarden. Die zwijnejongen. Het klonk zoo recht van harte. Karen dacht na. Ja, dat is wel het ergste, ant woordde zij en heel even gleed er een glimlach langs oogen en mondhoeken. Toen ontstak Ola Glomgaarden op nieuw in toorn. Vervloekte zwijnejongen! schreeuw de hij. De oude Grauwe kreeg een tik met den teugel en ging over in een kort drafje. Daarop werd hij met een ruk ingehouden, zoodat zijn kop omhoog ging en het wit der oogen zichtbaar werd. Nu glimlachte Karen Glomgaarden onverbloemd weg, Ja, waarlijk, dat is ook wel erg! zei ze. Maar Ola zweeg. Want nu reden ze voorbij Tegnstaden. Daar stond de huis vrouw in haar Zondagsche kleeren op de stoep. Wees welkom op de terugreis, zei ze. Geen van beiden antwoordde. Het was duidelijk dat ze naar 't dorp gingen. Zonder zelfs het hoofd om te keeren reed het tweetal verder. Zij keek hen na. Daarna lachte ze zachtjes Jn zich zelf, snoot haar neus, wreef met den rug van haar hand langs den mond en ving haar tocht aan, den bergrug op. (Ingez. Med.) Ola Eriksen keerde het hoofd naar haar om. O, ja! zei hij boos. Nu komt haar tong in beweging; het heele dorp door! Ja, daar kun je zeker van zijn, ant woordde Karen Glomgaarden. En in diep stilzwijgen reden de beide oudjes verder den weg langs, het veer voorbij, huiswaarts. Den grooten Bruine hebben ze ook meeggenomen, zei Ola Eriksen brom mend, toen ze bij het hek der hoeve kwamen. Ja, wie heeft ooit zooiets gehoord, antwoordde Karen, terwijl ze moeite deed een glimlach te verbergen. Het 'is acht dagen later. Ola Glomgaarden heeft niets verno men van hen daarginds aan de andere zijde. Maar een nieuwe boot uit het Klein-Elvedal is over de Glom aange komen en ligt nu aan den oostelijken •oever, vlakbij het veer. Twee mannen komen den weg af van Glomgaarden en gaan naar de boot toe. Het is Ola Glomgaarden, zelf en de jongste knecht. Beiden dragen een bijl over den schouder. Nu stapt Ola Glom gaarden in, legt de bijl neer en gaat midden in de boot zitten. De jongste knecht stoot de boot van wal, springt er in, legt de bijl bij den voorsteven, pakt den boom en stapt over de roeibanken naar achter. Daarna be gint hij langzaam maar zeker de boot den stroom over te boomen. Ola Erik sen zit met saamgeknepen lippen voor zich uit te staren. Geen van beiden zegt een woord. Na vijf minuten, gedurende welke ze geen woord spreken, schuurt de boot tegen den wal aan de overzijde. Beide mannen nemen hun bijl op, trekken de boot omhoog en gaan noordwaarts langs het Braaten-pad, even stilzwijgend als ze over geroeid zijn. Het is Ola Eriksen, op weg om zijn dochter terug te halen. Daar gekomen, vanwaar men (Braaten ziet, blijft Ola Eriksen staan. Ja, je begrijpt de zaak zeker wel? zegt hij tot den knecht. Ja, dat zou ik wel denken, ant woordt de jongen. Of wel, ze komt nu mee, of wel het loopt verkeerd, zegt Ola Eriksen somber. Zijn vuist klemde zich om de schacht der bijl, zoodat zijn knokkels wit werden. Ja, dat begrijp ik, antwoordde de jongen. Maar hij trok een bedenkelijk gezicht. Zij liepen weer voort en kwamen ein delijk aan de ontginning. Daar bleven beiden eensklaps staan De hoeve was omheind en zoowel uit den schoorsteen van het oude als van het nieuwe huis steeg rook naar bo ven. Maar ginds aan den zoom van het woud was Tore Braaten met den groo ten Bruine bezig om steenen en wortels op een hoop te rijden. Ola Eriksen werd wit van woede en kon geen woord uitbrengen. Maar de jongste knecht, die met groote oogen stond e staren, sprak in zijn plaats. Neen, maar dat is een echte hoeve geworden! flapte hij er opeens uit. Ola Glomgaarden stond nog zwijgend daar. Nu overmeesterde de woede hem. Kom nu, zei hij kortaf en liep recht op het nieuwe huis aan, want hij meen de stellig, dat Berit daar was. De knecht volgde. Maar zoodra Tore Braten had gezien wie daar kwamen, bond hij den grooten Bruine aan een den vast en trad achter die twee het huis binnen. Toen hij binnen kwam, stonden Ola Eriksen en zijn knecht met de bijl over den schouder, midden op den vloer. Ze hadden rondgekeken naar Berit, maar niemand gevonden. Tore Braaten ging recht op den hoo- gen zetel af, waar, boven het raam, een geweer hing, en nam plaats. Goeden dag mannen, zei hij. Er lag iets brandends heets in zijn blauwe oogen. Ola Eriksen stond daar trots, maar bleek. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1