„ARNHEM" mm LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ VWHIWACn OAGYIKUSSHN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 JULI 1932. No. 163. BINNENLAND. VIJFTIEN INSTANTIES DOOR VOOR DRIE GULDEN BOETE. KRANSLEGGING BIJ HET BORST BEELD VAN MR. GOEMAN BORGESIUS. DE BRUID VAN HET GLOMDAL INTERNATIONALE STUDIE COMMISSIE TOT VERBETERING DER RIJNVAART. NAVOLGENSWAARD! WINKELSLUITINGSMOEILIJKHEID. DE DEMPO VAN PRIOK VERTROKKEN. Hoofdagent: J. J. Franke, makelaar te Heinkenszand. Inspecteur: G. LINDENBERGH, MIDDELBURGSCHESTRAAT, GOES. (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Leeraar Gymnasium. Erfpachtuitgifte van grond in Klein Vlaanderen. Aankoop van gronden aan den Segeerssingel. Verhuring van een duinter- reintje. Verbetering van den Middel burgVeerschen weg. Verkeer in de St, Janstraat. iü» (Ingez, Med.) Uitvoering van de arbeids- bemiddelingswet 1930. Regeling van het openbaar vervolg-onderwijs. Avondschool voor N, O. Het rapport der Bezuinigingscommis sie-Weiter vertelt in een bijlage op het hoofdstuk justitie: Volgens art. 573 van het Wetboek van Strafvordering kunnen thans boeten in strafzaken op den veroordeelde worden verhaald. A,( veroordeeld tot 3 gulden boete naar zijn oordeel onrechtvaardig toont geen lust tot betalen, dan in den uitersten nood. Vadertje Staat wil echter zijn drie pop hebben en zet zijn ambtenaren aan het werk. 1. De griffier schrijft een extract-von- nis, zendt dit aan den ambtenaar van het Openbaar Ministerie ter uitvoering. 2. Ambtenaar O.M. zendt dit extract vonnis naar den ontvanger der registra tie. 3. De ontvanger der registratie boekt dit vonnis in een register, zendt aan veroordeelde een waarschuwing tot be taling voor een vastgestelden datum (form. 55a). 4. Op dien datum zendt de ontvanger den veroordeelde nog eens een herin nering aan de betaling, met de mede- deeling, dat anders overwogen zal wor den de boete op hem te verhalen (form. 55e). 5. Acht dagen later zendt de ontvan ger het extract-vonnis aan den ambte naar van het O, M. met de mededeeling, dat de boete niet is betaald. 6. Nu richt de ambtenaar van het O. M. tot den veroordeelde nogmaals de mededeeling, dat als hij nu vóór een be paalden datum niet betaalt, de boete op hem verhaald zal worden. 7. Dit stuk wordt uitgereikt aan een rijksveldwachter, die het aan den ver oordeelde beteekent en het daarna te rugzendt aan den ambtenaar O. M. 8. Is de bepaalde datum verstreken, dan zendt de ambtenaar O. M. het ex tract-vonnis weer naar den ontvanger der registratie met machtiging de boete te verhalen. 9. De ontvanger zendt nu naar den burgemeester van de woonplaats van den veroordeelde een aanvraag naar de gegoedheid van den veroordeelde. 10. De burgemeester zendt nu een ge meente-ambtenaar op onderzoek uit, 11. De aanvraag gegoedheid wordt weer aan den ontvanger teruggezonden met de mededeeling, dat de veroordeel de betalen kan. 12. De ontvanger vaardigt een dwang bevel uit tegen den veroordeelde en geeft dit aan een deurwaarder. 13. De deurwaarder gaat dit dwang bevel aan den veroordeelde beteekenen en bezorgt het weer bij den ontvanger. 14. De ontvanger zendt het dwang bevel aan den directeur der registratie met verzoek hem te willen machtigen thans tot executie (door inbeslagneming van de goederen van den veroordeelde) over te gaan. Hij voegt daarbij een ont werp voor het door den deurwaarder uit te brengen exploit. 15. Eindelijk stelt de ontvanger de stukken weer in handen van den deur waarder en nu kunnen de inbeslagne ming en verkoop beginnen, doch de ver oordeelde vindt het nu tijd om zijn 3 en 0.40 kostenbeteekening dwangbevel te betalen In verband met het 50-jarig bestaan van de afd. Den Haag van den Volks bond tegen Drankmisbruik heeft de voorzitter der afdeeling, de heer H. Ch. G. J. v. d. Mandere, Dinsdagmiddag een krans gelegd aan den voet van het borst beeld van mr. dr. H, Goeman Borgesius op het Prins Hendrikplein. Mr, Goeman 15). Het gezicht van den ouden Hangsett betrok. Komt ze misschien niet-? vraagt hij, Ola Glomgaarden kijkt langs hem heen, de verte in. Neen, bij Tegnstaden moest ze omkeeren, antwoorde hij. Het overviel haar zoo plotseling. Ze had bijna het bewustzijn verloren! Hangsett sloeg de oogen neer. i Hum! Wie heeft ooit zoo iets ge zien! mompelde hij. Dat zijn erge din gen, Hij was boos. Ja, het is werkelijk doortrapt el lendig, zegt Ola Glomgaarden. Bedrukt staat hij op zijn gekromde vingers te kijken. Maar wat zal men er aan doen? Hangsett geeft geen antwoord, maar keert zich om en loopt langzaam terug naar de kerkhofhaag waar de bruigom en de familieleden staan. Daar zien ze hem Gjermund terzijde nemen en een tijdlang met dezen spre ken. Ze zien den bruigom verbleeken en allen vragen zich verwonderd af wat er gebeurd kan zijn. Nu gaat Ola Glomgaarden langzaam het kerkhof op en achterom naar den dominee, die in de sacristie is. Langzamerhand lekt het uit onder de lui, die op het kerkplein staan, dat Borgesius was een der vooraanstaande figuren in de drankbestrijding en had een werkzaam aandeel in de totstand koming van de Drankwet in 1881. Hij was vele jaren voorzitter van de Haag- sche afdeeling van den Volksbond. Bij de gisteren te 's-Gravenhage ge houden besprekingen tusschen vertegen woordigers van belanghebbenden bij de Rijnvaart uit de gezamenlijke oeversta- ten is ter verdere uitwerking der plan nen op internationale basis een studie commissie samengesteld, waarin de be langhebbenden bij de Rijnvaart der ge zamenlijke oeverstaten vertegenwoor digd zijn. Een aantal landbouwers te Colmsgate bij Deventer hebben geweigerd, den re- geeringssteun, overeenkomstig de crisis- zuivelwet, te aanvaarden, aangezien zij zich niet noodlijdend achten. De Haarlemsche rechtbank heeft von nis gewezen in een zaak, waarbij de kwestie van de gedwongen sluiting van kapperszaken op een bepaalden dag in de week, naar aanleiding van de desbe treffende verordeningen, zooals die o.a. te Haarlem en Velsen bestaan, aan haar oordeel onderworpen is. De rechtbank besliste, dat de gemeentelijke verorde ningen niet bindend zijn, Op een Donderdag jl. te Haarlem opgemaakte bekeuring is dientengevolge geen rechts ingang verleend. De „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd is gistermorgen van Tandjong Priok vertrokken naar Rotterdam. Het hoofdbestuur van het N.I.OXJ. heeft den Gouverneur-Generaal bij re quest verzocht de uit Batavia afkomstige passagiers evenals de andere passagiers- landsreizigers in aanmerking te laten komen voor daggelden. De Minister van Waterstaat heeft mr. dr. J, F. Schönfeld, administrateur bij het departement van waterstaat aan gewezen om zitting te nemen in het be stuur van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. De graaf van Athlone en prinses Alice hebben een bezoek gebracht aan de Koningin-moeder, te Soestdijk. De hooge Engelsche gasten, leden der Koninklijke familie, maakten hun heen- en terugreis per K.L.M. en toon den zich buitengewoon enthousiast. Staatsraad mr. J, B. Kan, oud-mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat hij wegens de passie ve houding van minister Verschuur zich niet langer kan belasten met bemidde lingspogingen in het belang van IJmuiden, CD Berit ziek is geworden, dat zij niet kon komen, maar bij Tegnstaden terug is moeten gaan en dat er van de bruiloft niets komt. Niemand, voorzoover men zich herin neren kon, had ooit iets gehoord van 'n dergelijke verhindering bij een bruiloft en het verwekte een groote opschud ding op het kerkplein. Al de bruilofts gasten moesten in hun koetsjes 6tappen en huiswaarts keeren. De bruigom zag er uit als een geschoren lam en de oude Hangsett was meer dan woedend. De dominee, die met Ola Glomgaar den in de kerkdeur stond te praten, reikte hem de hand en zei: Wij zullen maar hopen, dat de ziekte spoedig een goeden keer moge nemen en dan zullen jij en Berger Hang sett wel zoo vriendelijk willen zijn om mij te laten weten wanneer je de inze gening verlangt! Ja, dat zou de oude Glomgaard wel doen. Hij nam plechtig afscheid van den do minee en daarna van de bloedverwan ten. Daarop reden en gingen allen naar huis. Maar Dwaze Siwmen, de kerke- knecht, die voor het klokluiden had moeten zorgen, zat boven in den kerk toren en glimlachte zoo wonderlijk sluw. Hij had familie op Tegnstaden en ge durende den zomer had hij wel het een en ander gehoord. B. en W. dragen voor definitieve be noeming als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium, ingaande 1 Sep tember 1932, voor den heer ds. A. Land stra, thans tijdelijk. De heer E. Daniëlse vraagt verlen ging van erfpacht op een strook ge meentegrond groot 288 ca aan het Klein Vlaanderen, welke erfpacht ad 6.75 loopt tot 31 December 1933. De canon zal nu, in overeenstemming met het raadsbesluit van 8 October 1929, op 20 cents per ca behooren te worden ge steld. Waar de erfpacht voor den betrok ken grond eerst per 31 December 1933 afloopt, zou de commissie van fabrica ge het billijk vinden, dat de verhoo ging van den erfpachtscanon eerst per 1 Januari 1934 in gaat. B. en W. handhaven hun voorstel echter. Bij overeenkomst van 22 Augustus 1872 droeg de Staat aan de gemeente in beheer en onderhoud over 4 percee len; weg aan den Segeerssingel, groot resp. 4258, 95,400 en 85 ca. Van het eerste behoort 23 en van het laatste 43 ca aan den Polder Walcheren. Om re denen, die thans niet meer zijn na te gaan, werden in 1872 echter niet in be heer en onderhoud overgedragen twee andere perceelen weg aldaar groot 940 en 180 ca. Van eerstgenoemd perceel behoort 81 ca aan de gemeente en van het tweede 15 aan den Polder. B. en W. stellen nu voor alle bedoelde perceelen met de daarop voorkomende beplanting te koopen voor de gemeen te, tegen betaling van 112 aan den staat en 20.25 aan den Polder. 30 Boomen zijn in den koop begre pen. B. en W. stellen overeenkomstig het verzoek van den chef der Marine-Kust wacht, voor, aan den Staat (Departe ment van defensie) te verhuren 50 m2 duinterrein in de gemeente Vrouwen polder. Bij raadsbesluit van 11 September 1929 werd voor verbetering van den Middel burgVeerschen weg een som van 17.580.25, zijnde 1214 pet. der op 140.642 geraamde kosten van de ver betering, als bijdrage van de gemeente Middelburg beschikbaar gesteld. Ged. Staten van Zeeland hebben 11 Maart j.l. medegedeeld, dat een nadere raming van de vermoedelijke totale kosten der ver betering een eindcijfer van rond 164.500 aanwijst en verzocht te willen bevor deren, dat de gemeente alsnog ook 1214 pet. bijdraagt in de overschrijding der oorspronkelijke raming, die, zooals uit het bovenstaande blijkt, 164.500 140.642 23.858 beloopt. De over schrijding is veroorzaakt doordat meer moest worden betaald dan de commissie voor den straatweg raamde voor: aan koop gronden enz, 8285; vernieuwing brugdekken 3494; ontwerpen en toe zicht 1149; 1225 m2 meer gemaakte klinkerbestrating ad 4.50 per m2 5512; 1984 m2 meer gemaakte bestra ting met aanwezige keien ad ƒ0.90 per m2 1785; 2100 m2 meer gemaakte be strating met oude klinkers ad 0.50 per m2 1050, rioleeringen 1680 en palen en afrasteringen 1575, totaal 24.533. De grootere oppervlakten bestrating zijn ontstaan doordat de verharding in de bochten breeder is bestraat dan in de rechte deelen en vóór woningen en Er kwam niet veel van het luiden voor dien Gjermund, zei hij, en keek naar een paar jongens, die daar boven op de zwarte torenbalken zaten om hem gezelschap te houden en hem af te lossen, indien het noodig was, Ola Glomggaarden was blij, dat hij huiswaarts kon keeren nog voor iemand een vermoeden kreeg van de ware toe dracht der zaak. Daarginds, aan de overzijde van de bergkam, kon hij het gansche jaar door in eenzaamheid zit ten en den ijtd alles laten uitslijten, in dien hij over dat Braatenvolk en zijn dochter geen baas kon worden. Hier zou een hevige strijd geleverd worden. Daarop had hij zijn duursten eed ge zworen. Nooit in der eeuwigheid zou Tore Braaten op zijn hoeve zitten! Nog liever zou hij haar verkoopen en zich zelf tot den bedelstaf brengen, of wel wegtrekken uit het dorp. Zwijgend rijden hij en zijn zuster langs het eenzame pad over den bergrug terug. Toen zij midden op de Harsjö-moeren waren, vertelde hij haar hetgeen ge beurd was. In het begin kostte het hem moeite om woorden te vinden. Ze moet stapelgek Jzijn, i Berit! barstte hij los. Karen keerde snel haar hoofd om. Wat zeg je? riep ze uit. Hij keek omlaag naar de manen van het paard. bij uitwegen bermbestratingen zijn aan gebracht, op welke in de begrooting der commissie niet was gerekend, terwijl de uitbreiding der bebouwing voorts oor zaak was, dat over een grootere lengte moest worden gerioleerd en afgerasterd. Anderzijds viel de begrooting der com missie op enkele punten rond 700 mee, B. en W, willen zich niet ontveinzen, dat de overschrijding een ernstige tegen valler beteekent, vooral in dezen moei lijken tijd. Dit neemt niet weg, dat zij vrijheid vonden, voor te stellen alsnog een nadere gemeentelijke bijdrage van 12 Yz pet. der overschrijding van ƒ23858, d.i. 2982.25 toe te staan. Immers, wan neer oorspronkelijk reeds dadelijk 164.500 als kosten der verbetering was geraamd, zou de raad zeker niet geaar zeld hebben, daarin voor 12 J4 pet. bij te dragen. Zij stellen voor om eene lee ning aan te gaan voor het bedrag van 2982.25. De commissie van Fabricage vraagt hoe het te verklaren is, dat 8285.79 meer betaald is voor aankoop van gron den enz. De commissie van financiën betreurt het, dat de raming met 16 pet. is overschreden, zonder dat bepaald aan wijsbare onverwachte tegenvallers dit verklaarbaar maken en dat de raming der begrooting zoo weinig juist is ge bleken te zijn. Burg. en weth. leggen een staat over van de tot nu toe gemaakte kosten, on der opmerking, dat de nog loopende wegsverbetering waarschijnlijk met een post aan minder werk zal sluiten en dat de vermoedelijke opbrengst der nog weg te voeren keien op ongeveer 2380 is te ramen, waarmede de totale kosten tot rond 164.500 worden teruggebracht. Het bedrag van 8285.79 voor aan koop van gronden enz. betreft nagenoeg uitsluitend het wegvak ZandijkVeere, de tweede post ad 3494.65, grooten deels de brug over de Middelburg Veersche watergang tusschen Middel burg en Zandijk, Het staat vast dat de wijziging en uitbreiding van het oorspronkelijk ont werp tusschen Zandijk en Veere voor een behoorlijke verbetering van dat wegvak volstrekt noodig waren. Naar aanleiding van het om advies in hunne handen gesteld adres van de Ned. Unie van chauffeurs en overig automobielpersoneel te Rotterdam met verzoek om een parkeerverbod en in stelling van het éénrichtingsverkeer in de St. Janstraat, deelen B. en W. mede, dat het parkeeren van auto's in die straat zich hoofdzakelijk uitstrekt over dat deel van die straat, waar de auto garage en herstelplaats van den heer Kievit gelegen zijn. Voornamelijk Kievit en de chauffeurs, die in zijn garage hun wagen stallen, benutten het bedoelde straatgedeelte als parkeerplaats, tenein de niet verplicht te zijn om gedurig de garage te moeten in- of uitrijden, of wel om een of andere geringe reparatie te verrichten. Nadat terzake overleg met Kievit was gepleegd, heeft deze zich ter stond bereid verklaard het parkeeren in de straat geheel na te laten en heeft hij toegezegd, tot de bij hem stallende chauffeurs in gelijken zin een verzoek te zullen richten. Toezicht ter plaatse is buitendien aan het politie-personeel opgedragen. Wat het tweede verzoek betreft, mer ken B, en W, op, dat de bewering, dat in de St. Janstraat veelvuldig ver- keersbelemmeringen voorkomen, hen wel wat overdreven toeschijnt. Bijzon dere verkeersdrukte is er in genoemde straat niet. Hoofdzakelijk in de morgen uren heerschtdaar eenige drukte, ver oorzaakt door het verkeer met groen ten- en melkwagens, een verschijnsel, dat zich in tal van andere straten van ongeveer dezelfde breedte, ook voor doet. Tegen plaatsing van voertuigen aan weerszijden van de straat tegen over elkander, wa twel eens een enke- Ja, ik geloof niet, dat ze ziek is, zei hij toen. Karen Glomgaarden ischudde haar hoofd, Mijn beste, wat zeg je? mompel de ze. Volgens de wijze, waarop ze zich gedraagt! zeide hij, nog steeds omlaag turend naar de manen van zijn paard. Mijn beste, hoe zit het dan toch? vroeg Karen angstig. Ola Glomgaarden reed even door, voor hij antwoordde. Zij was met Tore, zei hij eindelijk. Wat zeg je daar? Ze keek verwon derd op. En nu vertelde Ola Glomgaarden al les, Vanaf het oogenbblik, dat ze de hoeve verlieten, totdat hij alleen, vanaf het veer, kwam aangereden. Karen, zijn zuster, zat geheel terneer geslagen op haar vrouwezadel, Neen, neen! Ze vouwde haar handen en liet zich willoos heen en weer schommelen. Wie heeft ooit gehoord van zulk een schandaal! Een lange stilte volgde; alleen de hoefslagen van het paard werden ge hoord. Ola Glomgaarden verbeet ,zich vain woede. Ja, ik zal haar wel leeren! riep hij uit. De zuster reed zwijgend voort, zich van de oude gerenommeerd* Europeesche Vracfitwagenfabriefc UiportrTc/N V N' ENGlEBEBTS AUTOMOBtttHANOÉl OEN HAAG AMSTERDAM MIOOtLtUtO Ie maal voorkomt, wordt aan de hand van de verkeersvoorschriften zooveel mogelijk opgetreden. Het is evenwel niet mogelijk, permanent toezicht te doen houden. Indien zich een enkele maal eens 'n verkeersstremming voordoet, is dat nog geen reden, éénrichtingsverkeer toe te passen. Bovendien moet men met het nemen van dergelijke maatregelen voorzichtig zijn. Intusschen kunnen B. en W. mede- deelen, dat het ontwerp van een nieuwe politie-verordening, dat in vergevorder den staat van voorbereiding verkeert, enkele nieuwe verkeersvoorschriften be vat, welke naar hunne meening eene oplossing van het parkeervraagstuk aan de hand doen. Aanbeveling verdient het de werking van deze en eventueel nog andere vast te stellen bepalingen af te wachten. Wanneer bedoeld ontwerp in behan deling komt, is er voor den raad vol doende gelegenheid zich over de nieuwe verkeersvoorschriften uit te spreken. Op het verzoek van adressante geven B. en W. in overweging, afwijzend te beschikken. Ter uitvoering van de Arbeidsbemid- delingswet 1930, die op 1 Januari 1932 is in werking getreden, is het noodza kelijk over te gaan tot vaststelling van een nieuwe verordening op den gemeen telijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. B. en W. bieden een desbetreffend ontwerp ter vaststelling aan. Voor de eerste klasse van het open baar vervolg-onderwijs meldden zich 6 jongens en 11 meisjes aan, en voor de tweede klasse 4 jongens en 12 meisjes. Daar het totaal aantal leerlingen slechts 1 minder is dan voor den cursus 1931 1932, besloten B. en W, den nieuwen cursus geheel op denzelfden voet te doen plaats hebben en voorts mej. C. M. L. Hack en den heer H, J. Wesselink weder tijdelijk aan den cursus te ver binden. Zij stellen voor wederom te be palen, dat in afwijking met de geldende verordening aan jongens-en meisjes te gelijk vervolg-onderwijs zal worden ge geven, met dien verstande, dat de meis jes gedurende 1 uur per week hand- werk-onderwijs zullen ontvangen. B, en W, stellen voor ook voor het tijdvak 1 September 1932 tot 1 Septem ber 1933 tot tijdelijke leeraren aan de Avondschool voor N. O. te benoemen de heeren N. Keersemaker voor vaktee- kenen; P. Luteijn voor boekhouden; E. Visscher voor vakteekenen, werktuig kunde en motoren-leer; W. C. Calliber voor vakteekenen aan schilders, en I. Versprille voor hout- en marmerschilde ren. wiegend in het zadel. i Dat loopt nooit goed af, zei ze. En welk een schande wanneer de men- schen het te weten komen! Weer volgde er stilte. En nu is ze daarginds? Ja! Met hem? Ja! En blijft daar wellicht!! Hij trok aan den teugel. Ja, dat doet ze stellig! Weer reden ze zwijgend voort. Neen, neen, neen! riep Karen uit. En geen boot te krijgen om haar terug te halen! Neen! Dat duurt verscheidene da gen! Ola Glomgaarden keek alsof hij op fcets zuurs beet. Goeden hemel! Al rijdend zat Karen haar hoofd te schudden. Weer vernam men slechts de hoef slagen in de stilte van het woud. i Wat zal Gjermund zeggen! zei Ka ren Glomgaarden. En de dominee! Ola Glomgaarden was geheel buiten zich zelf. Maar ik zal hen wel leeren! riep hij. Hij rukte aan den teugel, zoodat de oude Grauwe opsprng. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5