wmm mm INGEZONDEN STUKKEN. DE WINKELS OP DOMBURG. L. J. van Voorthuysen, burgemeester van Domburg. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Na Lausanne. Een geheim accoord? De onlusten in de Borinage. Parlementaire enquête in de Ver. Staten. FRANKRIJK. Afschaffing der reservisten. In de DUITSCHLAND. Het ongeval op de Spree, Het of- TSJECHO SLOWAKIJE. Bata f Hedenochtend heeft in de nabijheid van Zlin een ernstig vliegon geluk plaats gehad, waarbij de bekende Tsjechische schoenfabrikant Bata werd gedood. De heer Bata wilde naar Zwit serland vliegen. Op een hoogte van on geveer 700 m stortte het vliegtuig nabij het vliegveld Zlin neer. De heer Bata en de vlieger, die het toestel bestuurde werden op slag gedood. ENGELAND. Smerende hitte. De smorende hit te gedurende den weekovergang heeft verscheidene ongelukken op haar ge weten. Twee en twintig personen kwa men bij het baden en zwemmen om het leven, acht personen verloren bij onge lukken op den weg het leven. Een zeer bijzonder ongeluk was een botsing te Headon tusschen twee treintjes beladen met dagjesmenschen, deel uitmakende van het gemeentepersoneel van Scar borough, waarbij één persoon werd ge dood en 31 min of meer gewond. Hevig onweer. Boven de Britsche eilanden heeft zich op vele plaatsen" een hevig onweer ontlast dat waarschijnlijk het einde van de hittegolf zal brengen Op vele plaatsen is door het onweer groote schade aangericht. De regenval was in vele districten geweldig. Op ve le plaatsen sloeg de bliksem in, waar door schade werd veroorzaakt. In het N. gedeelte van Londen viel de regen als een gordijn en op vele plaatsen wer den overstroomingen veroorzaakt. IERLAND. PORTUGAL. VER. STATEN, The Curlew gevonden, Men weet dat in de Ver. Staten groote ongerust DE JEUGDHERBERGEN. Wolkbreuk. Tengevolge van een ontzaglijke wolkbreuk heeft de gezwol len Painto Reek bij Charleston, 200 ar beiderswoningen weggespoeld, terwijl verscheidene steden werden over stroomd. Tot dusverre zijn 12 dooden bekend, terwijl de reeds aangerichte schade op hiillioen wordt geschat. De totale schade is echter nog niet te overzien. Hulptroepen zijn gealarmeerd. Werkverschaffing. President Hoo ver heeft thans, zooals verwacht, zijn veto uitgesproken tegen de Garner- Warner hulpvoorstellen, welke voorzien in een uitgave van 2.1 milliard dollar voor werkverschaffingsdoeleinden. Het congres werkt een nieuw voorstel uit, waarbij de door het Witte Huis bestre den punten worden verwijderd. AUSTRALIË. Schip vergaan, De kapitein, zeven leden der equigage en twee passagiers van het kustvaartuig „Casino" kwamen in de golven om doordat het stoomschip zonk tengevolge van een lek in de kiel, ontstaan bij een poging om bij een on stuimige zee in de baai van Apollo te meren, BRAZILIË. Opnieuw revolutie. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, is in Brazilië opnieuw een revolutie uitgebroken te gen de regeering Vargas, die in hoofd zaak in de Zuidelijke Staten om zich heen grijpt. De insurgenten hebben hun hoofdkwartier gevestigd in de kazerne der stad Sao Paulo van waaruit de op stand wordt geleid. SIAM. AFLOOP AANBESTEDINGEN GEVONDEN VOORWERPEN. MARKTBERICHTEN. -M. SchorerDijckmeester, echtgenoote van Vice-admiraal jhr. G. L. Schorer. Bij de te waterlating was o.m, aanwe zig de oud-commissaris der Koningin in -Zeeland, üir, H. J. Dijckmeester. Domburg, 11 Juli 1932. Geachte Redactie. In Uw blad van Zaterdag j.l. lees ik in het Raadsverslag van Vlissingen i.z, de Zondagssluiting der winkels: „De Voorzitter zegt, dat toch blijkbaar het principiëele bezwaar niet voor alle anti-revolutionairen geldt, want de heer Van Westen stemde in de •commissie vóór het voorstel en de bur gemeester van Domburg was ook voor de openstelling." In de notulen van de gemeenteraadsvergadering van Domburg van 24 Juni 1931 staat te lezen: „De Voorzitter zegt persoonlijk om principi- eele redenen tegen inwilliging van 't verzoek te zijn." Hier was de geheele rechterzijde, zoowel a.-r„ als staatk.- geref. en chr.-hist. van hetzelfde gevoe len. Met dank vor de plaatsing, [Ook ons was ter oore gekomen, dat de burgemeester van Domburg, schoon dan principiëel geen voorstander van de openstelling van winkels in seizoen plaatsen op den Zondag, niettemin het belang van z ij n gemeente bij zulk een openstelling wel inzag en erkende. Acte nemende van het thans door den geachten inzender gestelde, /verklaren wij ons er niettemin over te verheugen, dat de meerderheid van Domburgs Raad, zij het dan ook met slechts 1 stem meerderheid, op dit punt van verstan diger, althans liberaler, inzicht blijk gaf. Red.] Nu na de eerste vreugde ontspanning, of hoe men 't noemen wil, kwam het be richt dat te Lausanne een geheim gentle men agreement zou zijn gesloten, vol gens hetwelk de overeenkomst van Lausanne eerst geratificeerd zal worden, nadat de Europeesche staten, die met Amerika overeenkomsten voor de oor- loggsschuld getroffen hebben met de V. S. onderhandeld hebben. Groote beroe ring in politieke kringen te Washington; men sprak zelfs van een reusachtigen zwendel van Europa, ten koste van de U. S. A. De „Herald Tribune" drukt den tekst van dit gentlemen-agreement af, waarvan ook de rijkskanselier von Papen een afschrift moet hebben ontvangen. Staatssecretaris Stimson beperkte er zich in zijn officieele toelichting toe, de volgende drie punten vast te stellen: ie. de regeering der V, S. draagt offici eel geen kennis van een gentlemen- agreement; 2e, geen enkele buitenland- sche diplomaat heeft bij de Amerikaan- sche regeering, desbetreffende inlichtin gen trachten te verkrijgen; 3e, geen ver tegenwoordiger der regeering van de V, S. heelt aan de beraadslagingen over het gentlemen-agreement deelgenomen. In officieele kringen te Londen wordt echter thans verklaard dat er te Lau sanne geen enkel geheim accoord ge sloten is. Moet men dit nu als juist aannemen. Trouwens er blijkt nu meer ver deeldheid van bpvatting. Zoo zou naar uit Duitschland vernomen wordt de verklaring, (die Herriot zou heb ben afgelegd), dat wanneer de overeen komst van Lausanne niet zou worden geratificeerd, het Youngplan weer in werking zou treden, niet in overeen stemming zijn met de overeenkomsten. Totdat de ratificatie zal zijn geschied, duren de overgangsbepalingen voort, gedurende welken tijd Duitschland geen enkele betaling doet. Wanneer een der zes mogendheden, die de overeenkomst hebben geteekend, deze niet ratificeert, dan moet, zooals Mac Donald uitdruk kelijk verklaard heeft, een nieuwe con ferentie plaats hebben. Van die Duitsche ^bevoegde" zijde wordt, in verband met de berichten in de pers, volgens welke Bruening aan een vastbesloten „neen", zou hebben vastgehouden, en minder toegevend zou zijn geweest, verklaard, dat geen con ferentie ooit internationaal zoo slecht is voorbereid, als die van Lausanne, mede-ministers in het rijkskabinet zijn Von rapen heeft reeds tegenover zijn beleid verdedigd. Er bleek algeheele overeenstemming te heerschen over de behaalde resultaten. Churchill niet tevreden. In het Lagerhuis heeft Churchill met betrekking tot de conferentie van Lau sanne gezegd dat hij niet kan instem men met de vreugde over de te Lau sanne bereikte overeenkomst „Natuurlijk is alles, wat de wrijvingen tusschen Duitschland en Frankrijk kan wegnemen, „goed zeide Churchill, „het komt mi, echter voor, dat men vooral Duitschland geluk moet wenschen. met hetgeen bereikt is. In minder dan vijftien jaar na den oorlog is Duitschland geheel en al be vrijd van de lasten, welke bestemd wa ren om de ontzettende schade welke het aan zijn naburen berokkend heeft, te herstellen. Men heeft gezegd, dat Duitschland heelemaal doodgebloed was, maar juist het tegendeel is gebeurd. Duitschland wacht tot de handel hervat wordt om zich overal in de wereld om hoog te werken. Wij hebben ongetwij feld het recht, zoo besloot Churchill om te vragen waar we aan toe zijn." heeft betaald. Ook wees Churchill er op, dat de En- gelsche betalingen grooter geweest zijn dan wat Duitschland en Engeland heeft betaald. Churchill bracht het geheime gentle men-agreement ter sprake, volgéns het welk het verdrag van Lausanne niet ge ratificeerd zal worden, voordat de Euro peesche mogendheden hun schuldver plichtingen met de Ver. Staten gere geld hebben. Churchill was van oordeel, dat hierdoor aan de waarde van het verdrag vanLausanne aanmerkelijk afbreuk wordt gedaan. Churchill werd door een deel van de conservatieven ondersteund. Wij hebben gisteren al gezien, dat de stakingsbeweging in de Borinage meer het karakter heeft gekregen van onlus ten. In de nabijheid van het in brand ge stoken kasteel „La Providence" bij Marchienne, hebben de stakers een barricade opgericht. Ieder persoon die door wenschte te gaan, moest een tol betalen van 10 tot 20 franken al naar men aannam, dat hij zou kunnen mis sen. Betreffende de brandstichting in het kasteel wordt nog gemeld, dat dit slot geplunderd werd voor het aan de vlam men werd prijs gegeven. De socialisti sche leider Plumat, heeft een artikel geschreven, waarin hij beweert dat de revolutie naderend is en dat deze week nog een voorloopig bewind te Brussel zal worden gevormd. Begrijpelijkerwijs heeft dat, in een plaatselijk blad opge nomen artikel ,heel wat opzien gebaard in de oproerige streek, In een persge- sprek verklaarde Plumat nog: „wij wil len de staking uitbreiden tot geheel België; wij willen het vervoer stil leg gen en geheel den handel verlammen; wij willen ons meester maken van de macht, een voorloopig bewind aanstel len dat in 40 dagen verkiezingen zal organiseeren." In 'dit delfde intervieuw verklaarde hij, dat hij wel socialist, maar geenszins communist is. Te Wasmes heeft het parket in de communistische centrale oproerige ge schriften en wapenen, w.o. zelfs gewe ren in beslag genomen. Militaire vliegtuigen cirkelen boven de onrustige gebieden, waar de toestand Maandag iets rustiger was. Te Charleroi is het Maandagmiddag weer herhaalde malen tot bloedige bot singen gekomen, In het Luiksche is het volkomen rustig. Q) Het parket, de gouverneur der pro vincie en de hoofdcommissaris van po litie te Antwerpen hebben zich Maan dag bezig gehouden met de communisti sche beweging, die thans weer opleeft Men was er n.l. van op de hoogte ge steld, dat door de communisten een krachtige actie wordt op touw gezet om in Antwerpen roering te brengen. In de industrieele ondernemingen, zoowel als in de haven zijn voorzorgsmaatrege len getroffen om dadelijk te kunnen in grijpen. De bestuurders der onderne mingen hebben de noodzakelijk geach te instructies ontvangen. Onder beschuldiging van samenzwe ring tot het aanstoken van burgeroor log zijn op last van het parket, dertien communistische leiders gearresteerd. De arrestaties hadden een kalm ver loop, ofschoon er 'n duizend personen bij tegenwoordig waren. Bij de door het parket in beslag ge nomen documenten, bevindt zich ook 'n uitvoerige correspondentie met Moskou, een handpers en een bedrag van 10.000 francs. De Koning isu it Zwitserland terugge keerd. In een plaats gehad hebbende enquê te zijn van de 96 leden van den Senaat 39 republikeinen en 39 democraten te gen annuleering der oorlogsschulden der geallieerden, 4 senatoren weigerden me- dedeeling van hun standpunt te doen en 14 waren afwezig. Van 282 afgevaar digden van het Huis, verklaarden zich 255 tegen annuleering, 149 leden waren afwezig. Deze enquête heeft duidelijk de al gemeene stemming weer, die in verbanc met geruchten over geheime overeen komsten te Lausanne des te verbitter der is. De leider der republikeinen in den Senaat gaf de volgende verklaring: „Ik zal de oorlogsschulden noch schrappen noch herzien, onverschillig \welke be loften in Lausanne zijn gedaan of welke overeenkomst is getroffen. Ik 'geloof niet dat het Amerikaansche congres de geallieerde schulden ooit zal herzien o: verminderen. Senator Reed verklaarde dat hij eeuwig tegen schapping of vermindering der oorlogsschulden is. Fransche Kamer heeft Herriot Dinsdag ochtend bij de debatten over de afschaf fing van de oefening der reservisten een houding aangenomen, die van beslissende beteekenis voor de toekomstige posi tie van de regeering kan zijn. Hij keer de zich sterk tegen de afschaffing door de socialisten voorgesteld en stelde de vertrouwenskwestie. Herriot kreeg met 360 tegen 179 stemmen een meerderheid van 181 stemmen. icieele onderzoek van politietoezicht op het stoomwezen, waterstaat en toe zicht op de binnenvaart op de pleizier- joot Sperber, waarvan gisteren de ketel ontploft is, heeft aan het licht gebracht, dat de verankering van den ketel ver moedelijk al eénigen tijd tevoren ge scheurd was. Zes bouten zijn achtereen volgens gebroken. Dientengevolge is er in den ketel al bij een druk van acht atmosfeer de oorspronkelijke weer stand was 15 atmosfeer een scheur gekomen van 60 cm. De ketel was in Vlei nog pas gekeurd. Het aantal dooden bedraagt nu zes. Nog een vrouw verkeert in levensge vaar. Vanmorgen vroeg heeft in de bri- cettenfabriek van de mijn Alstaden te Oberhausen een explosie plaats gevonden, die waarschijnlijk veroor zaakt is door ontbranding van kolen stof. Vijf arbeiders werden gewond, waarvan vier naar het ziekenhuis moes ten worden gebracht. De ontstane brand con in korten tijd worden gebluscht. Te Dublin is gister de correspon dentie gepublceerd, gewisseld tusschen McNeill, den gouverneur-generaal van den Vrijstaat, en de Valera over het jongste incident op een receptie op de Fransche legatie, waar, naar wordt be weerd, twee ministers van den Vrijstaat op ostentatieve wijze vertrokken bij aankomst van den gouverneur-generaal. Aan het slot van den laatsten brief zegt de gouverneur-generaal, dat hij er op staat dat hem verontschuldigingen wor den aangeboden; gebeurt dit niet,, dan gaat hij weg. Nader wordt gemeld, dat de gouver neur-generaal ook zijn beklag doet over het feit, dat hij geringschattend is be handeld tijdens het Eucharistisch Con gres te Dublin. De briefwisseling is door McNeill zelf aan de openbaarheid prijsgegeven, terwijl de Valera op grond van de „Of ficial Secrets Act" (waarbij verboden wordt ambtelijke geheime stukken te publiceeren) telefonisch den Ierschen bladen de publicatie van de correspon dentie ha<L verboden. De publicatie der correspondentie heeft groote sensatie verwekt, waarvan de gister verschenen Londensche och tendbladen blijk geven doordat zij het geval op in het oog loopende plaats af drukken. Het Portugeesch kabinet heeft be sloten toe te staan dat 't stoffelijk over schot van Dom Manuel naar Portuga" zal worden overgebracht „als erkenning van zijn verdiensten jegens den staat.' Het zal in den grafkelder van het Koninklijk huis in de St. Vincentius kerk worden bijgezet. Te St. Louis kwam het tot enor me demonstraties van werkloozen. De politie dreef de menigte met traangas bommen uiteen. Bovendien moest van de vuurwapens gebruik worden gemaakt Vier werkloozen werden ernstig gewond maas**'6" Vacantietijd in het zicht, wandeltoch tentijd Met als rustpunten de over het heele land verspreide Jeugdherbergen. Hoe verspreid, en waar, zie bovenstaand kaartje. Een uitgave der Nederlandsche Jeugherberg Centrale. Handig en prac- tisch ter propageering van plannen, ons eigen land door heid bestond over het lot van Curlew, een zeilboot van kleine afmetingen, die op 25 Juni van Montauk Point was ver trokken in een wedstrijd naar Bermuda. Sindsdien was van het schip niets meer vernomen, ofschoon tallooze vaartui gen, vliegtuigen en zelfs het luchtschip der marine, Akron, naar de vermiste boot hadden gezocht. Men waande dan ook het schip en de zes stuks bemanning allen amateurs reeds voor verloren. Thans echter komt het bericht, dat de boot met in tacte bemanning gevonden is, en wel op 200 mijl ten zuiden van het licht schip bij Nantucket, De schertszeelie- den waren hopeloos uit den koers ge raakt en hadden het tamelijk benauwd gehad. Zij zullen echter nog wel in staat zijn om zonder hulp met hun boot weer aan land te komen. In ieder geval zijn er geen ongeluken gebeurd. Helaas kan men hetzelfde niet zeggen van een der andere jachten die meedongen. Dat jacht, de Adriana, vloog in brand, doch werd onmiddellijk bijgestaan door het vaartuig Jolie Brise. De Adriana ver dween in den Oceaan en van de opva renden verdronk er een. Alle anderen zijn gered, De drie opstandige staten eischen de directe instelling eener constitutioneele regeering. Tot nu toe is de beweging zonder bloedvergieten verloopen. Volgens te Londen ontvangen berich ten zijn alle berichten uit Rio aan een strengen censuur onderworpen. De Bra- ziliaansche regeering verklaart, dat zij meester is van den toestand. Leider der opstandige is generaal Lopez. De bur gerbevolking is van wapenen voorzien. De Braziliaansche regeering heeft krachtige maatregelen genomen ter be strijding van den opstand in Sao Paulo, Groote troepenafdeelingen staan voor vertrek gereed. Het vliegtuigverkeer naar het Zuiden is tijdelijk gestaakt. De opstand is naar alle waarschijnlijkheid door de militaire politie te Sao Paulo georganiseerd. Volgens berichten uit Bangkok zijn 41 generaals en hoofdofficieren gepen- sionneerd. Er zijn nu nog maar drie op- 1 perofficieren in het leger over. Bij aanbesteding voor onderhouds werken der gemeente Breskens wa ren laagste inschrijvers: timmerwerk: J. Cruson 260.00; smidswerk: A, P. Leen- houts 25.00; metselwerk: J. Vergou we 350.00; schilderwerk: B. J. Keij- mel 238.00. Als zoodanig zijn aangegeven de vol gende gevonden voorwerpen. Bij particulieren: Broekje met bretels, v. d. Putte, Ro zenstraat W 210; Belastingmerk, Bal, Oude Veerscheweg T 214; Padvinders- riem, J. v. Beers, N. Oosterschestr. N 107; Duimstok, Goeman, Zuidzingel E 40; Heerenrijwiel, Klaver, Noordstraat C 24; Gouden broche, W. v. Gemert, Baanstraat Q 242; Belastingmerk, A. Heijstek, Hendrikstraat W 65; Actetasch met inh., A. Roth, Noordweg S 243; Be lastingmerk, J. Boel, Goesche Koren markt P 56; Heerenp. inh. (zwemkaart) C. Viléé, Lamb.straat L 94; Engelsch boekje, J. de Rijk, St. Janstraat H 191; Tafelkleedje, Van Kleven, Gravenstr. I 272; Engelsche schroefsleutel, Sturm 't Zand D 25; Centuur, Keulemans, L. Gist- straat F 177; Huissleutel, Andriesen, Wal B 42; Muts, C. Bouwens, Wagenaarstr. D 86; Knipmes, Brevet, Jodengang R 227; Heerenrijwiel, Pieters, Vlasmarkt; Zilv. Armband, L. Ploegaart, Wilhelmina- straat W 50; Botermand, Bliek, Schuit- vlotstraat O 295; Jongensjas, Zwem school, Havendijk; Horloge met kast, Moens, Segeerssingel V 64; Redecule, Vermeulen, Dwarskaai G 111; Zwem pak, handdoek en muts, Step, Seissingel R 211; Huissleutel, L. Scheibeler, Ba- gijnhofstr. E 197; Ring met sluitels, W. Sietema, N. Haven I 114; Wagensleutel, Buijse, Teerpakh.str. P 28; Padvinders- port., C. Verhage, Nederstr. O 192; Port, met inh., Vader, bode, L. Geere K 317; Los geld, P. v. Roo, Heerenstr. 45; Bos sleutels, A. Roskam, Lamb, straat L 93a, Middelburg, 11 Juli. Op de vei ling deden: nieuwe aardappelen 5295, idem poters 1653, eigenheimers 78 91, poters 20, alles per 25 kg. Postelein 211, spinazie 711, snijbiet 7, stok- snijboonen 2741, tuinboonen 37, dop erwten 1125, noordsterboontjes 20, veensche boontjes 3338, peulen 312, zilveruien 1415, capucijners 19, stam- snijboonen 2329, Wagenaarsboonen 2530, dubbele princessen 3638, prin- cessen 2634, suikerboonen 2629, per fect 40, snijboonen 2529, zwarte boon tjes 2325, Roem van Holland 3240, frambozen 2844, alles per kg. Lelies 2, rozen 5, gladiolen 416, Lathyrus 7, anjers 5, magrieten 34, peen 612,5, rapen 2, kroten 2,54,5, dunsel 1, uien 2,54, selderie 35, peterselie 12,5, rhabarber 1,53, alles per bos. Savoye kool 4, andijvie 0,52,5, bloemkool 1 13, komkommers 29, alles per stuk. ,,M i d d e 1 b u r g, 12 Juli, Kleine vei ling. Kwart voor acht. Aardbeien 614, tomaten 720, frambozen 1737, drui ven 6066, kruisbessen 616, roode bessen 715, witte bessen 69, alles per kg. Meloenen 2040, flacons bijen honing 14, alles per stuk. Exportveiling 10 uur. Tomaten (U.C. B.) 11.80, C 12.10, tomaten (buiten U.C. B.) 8, B 13.40, blauwe eigenheimers 2.90, zwarte bessen 2140, nieuwe aardappels 1.902.50, poters I 2.10, II 1.60, aardbeien 610- MHaHI

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3