provinciale üfeeutusche UITG. N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT No. 162. Twee Bladen. DINSDAG 12 JULI 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. La Rochefaucould. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. Ds, J, de Voogd, f WEER EN WIND. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen, ONDERWIJS. RECHTZAKEN. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen X 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg ï&8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10 j elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk* kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent DE REIS VAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Omtrent het verblijf van H. M. de Koningin en Prinses Juliana te Schierke in den Harz, verneemt het Corr. Bur. dat het voortdurend door mooi weer be gunstigd is geweest. Talrijke auto- en wandeltochten werden dan ook ge maakt. Bezocht werd o.a. de Hermanns- -höle bij Rübeland. Zeer belangwekkend was het bezoek, dat de vorstelijke per sonen brachten aan het slot Stolberg, ge legen bij het dorp van dien naam. Vorst Stolberg leidde H. M. persoonlijk door het fraaie Stamslot van Juliana van Stol berg,moeder van Prins Willem den Zwijger. Zeer bijzonder trok de aandacht de aloude kapel waarin Juliana van Stol berg in 1506 gedoopt werd. Het ligt in het voornemen van H, M. heden nog voor een kort verblijf naar Zwitserland te reizen. NEDERLANDSCHE DEELNEMING, De chef van den marinestaf, Schout bij-Nacht De Graaff, heeft den Fran- schen Marine-attaché te Berlijn, tevens verbonden aan de Fransche legatie te 's-Gravenhage, capitaine de corvette Tracour, telegrafisch deelneming betuigd met de ramp, die de Fransche onder zeeboot „Prométhée" met het grootste deel der bemanninp bij Cherbourg ge troffen heeft. HET RIJKSVEER WILLEMSTAD— NUMANSDORP. Het rijksveer WillemstadNumans- dorp zal in plaats van Zaterdag reeds Vrijdag a.s. om drie uur n.m. worden ge opend. Aan den commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Brabant is verzocht de openingsplechtigheid te wil len verrichten. VERLAGING VAN UITRUSTINGS- KOSTEN VOOR AMBTENAREN. Bij den volksraad is ingediend een wij ziging van de regelen inzake de uitzen ding van personeel voor 's Lands bur gerlijken dienst. Hieromtrent wordt in de M. v. T. gezegd, dat, in verband met de belangrijke prijsdaling van haast alle ar tikelen, die voor een eerste uitrusting plegen te worden aangeschaft en met het oog op den financieelen toestand van het land er alle aanleiding bestaat de -uitrustingskosten te verlagen, weshalve wordt voorgesteld het minimum dier kosten van 500 tot 400 en het ma ximum van 1200 tot' 1000 te verla gen, een en ander met terugwerkende kracht tot 1 April 1932. DE AUTOTOERISTEN VERMIJDE HET STAKINGSGEBIED IN DE BORINAGE De K.N.A.C. vestigt er de aandacht van automobilisten, die naar Frankrijk wenschen te gaan, op, dat haar bij infor matie ter bevoegder plaatse is geble ken, dat het raadzaam moet worden ge acht om voorloopig zooveel mogelijk d e Borinage te vermijden, met het oog op de aldaar heerschende onrustige stemming. Zij die per auto hetzij naar Parijs of eenig ander gedeelte van Frankrijk wen schen te gaan, zullen goed doen hun rou te te nemen hetzij van Luik of Brussel over Namen en Givet, hetzij van Maastricht uit over Verviers, Spa naar Luxemburg en verder. Wie niet opziet tegen een omweg kan natuurlijk ook over Vlissingen en Breskens de kustroute volgen over Ostende. DE WERKTIJDEN VAN DE BESTUUR DERS VAN AUTO'S. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich met een adres gewend tot den mi nister van oeconomische zaken en arbeid waarin zij mededeelen, dat hunne ver enigingen herhaaldelijk klachten, waar onder zeer ernstige, bereiken over de onbehoorlijk en ontoelaatbaar lange werktijden van bestuurders van motor rijtuigen, vooral van groote en kleine vrachtauto's, verhuisauto's enz. De beide bonden verzoeken het daar heen te willen leiden, dat in het belang van de veiligheid voor het verkeer spoe dig maatregelen zullen worden getroffen waardoor een maximum rijtijd wordt in gesteld voor bestuurders van die cate- goriën van motorrijtuigen. Prinses Juliana zal in Augustus weer met eenige dames in de nabijheid van Het Aardhuis gaan kampeeren. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft levende schapen en slachtpaarden gebracht onder de regeling van den uitvoer naar Frankrijk. Het Nationale Padvinderskamp, dat van 212 Aug. te 's Gravenhage op het landgoed „Oosterbeek" gehouden wordt, zal Woensdag 3 Augustus offici eel geopend worden door Prins Hendrik. Het aantal deelnemers voor het ge- heele kamp bedraagt reeds meer dan 2500, terwijl op de Welpendagen, ruim 1100 Welpen naar den Haag zullen ko men en daar in scholen overnachten. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arr. Utrecht A. M. Brouwer, thans notaris te Meppel. De chauffeurs van het Amsterdam- sche stationneerbedrijf hebben gister avond het werk hervat. In een rondschrijven wordt ver klaard, dat de Gouverneur-Generaal geen bezwaar heeft om vrijen overtocht naar Nederland toe te staan aan we gens overcompleet buiten werkelijken dienst gestelde Europeesche ambtenaren met ten minste 12 jaar voor Indisch burgerlijk pensioen geldenden dienst en indien zij den leeftijd van 40 jaar nog niet hebben bereikt, zoomede indien voldoende gronden aanwezig zijn om aan te nemen, dat herplaatsing gedurende den wachtgeldtijd niet verwacht kan worden. De looncommissie voor de typo grafie heeft heden aangewezen als on partijdig voorzitter prof. mr. P. S. Ger- brandy, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) MIDDELBURG. In zijn dezer dagen gehouden ver gadering besloot het Comité voor Wan- concerten, gezien de slechte tijdsom standigheden, voorloopig niet actief op te treden, mede omdat het aan het Co mité bekend is, dat er dezen zomer nog enkele muzikale rondwandelingen zul len plaats vinden. WALCHEREN. VROUWENPOLDER. Zaterdag had alhier na ongeveer 50 jaar, wederom een ringrijderij te paard plaats, waaraan een elftal ruiters deel namen. Onder groote belangstelling had de wedstrijd plaats, waarvan de uitslag was als volgt. Geld prijzen. Aantal ronden 16, hoogst aan tal ringen 32. Ie prijs W. Duvekot Szn. met 16 rin gen; 2e prijs J. Louwerse Wzn., met 14 ringen; 3e prijs P. Duvekot Wzn., met 13 ringen; 4e' prijs P. Duvekot Pzn„ met 13 ringen; 5e prijs Jac. Louwerse met 10 ringen; 6e prijs P. Polderman met 7 rin gen; 7e prijs F, Kodde, met 6 ringen; 8e prijs W. Wondergem, met 6 ringen; 9e prijs J. Sinke, met 6 ringen; 10e prijs C. Geldof, met 3 ringen; 11e prijs A. Be- suijen, met 3 ringen. Kunstvoorwerpen. Aantal ronden 9, hoogst aantal ringen 18. Ie prijs W. Duvekot Szn., met 9 rin gen; 2e prijs P. Duvekot Wzn., 6 ringen; 3e prijs J. Louwerse, met 6 ringen; 4e prijs P. Duvekot Pzn„ met 4 ringen; 5e prijs F. Kodde, met 4 ringen; 6e prijs Jac. Louwerse met 3 ringen; 7e prijs J. Sinke, met 3 ringen; 8e prijs C. Geldof, met 2 ringen; 9e prijs W. Wondergem, met 2 ringen; 10e prijs P. Polderman, met 1 ring; 11e prijs A. Besuijen, met 1 ring, Den traditioneelen potlepel behaalde P. Duvekot Wzn. met 4 van de 4 ringen. ZUID-BEVELAND. GOES. De Zaterdagmiddag en -avond alhier 1.1. gehouden demonstratie van de Zeeuwsche Padvinders hebben een bij zonder opgewekt verloop gehad. Op het terrein aan den Heernisseweg, begonnen de jongelui met hun oefenin gen die dienden als voorbereiding voor het Nationale kamp op 2 Aug. a.s. te Den Haag. Des avonds werd om het kampvuur een varieerend programma afgewerkt. De padvinders lieten een aantal „Yells" hooren, een band uit Goes en een uit Middelburg maakten muziek, de Middel- burgsche pijpers brachten eveneens een paar aardige nummertjes ten gehoore. Er vond ook nog een kleine plechtig- De mensch die zich verbeeldt, dat hij best buiten de gemeenschap kan, vergist zich ten zeerste, maar degene die denkt dat men hem niet missen kan, begaat nog veel grooter dwaling. heid plaats: het uitreiken der Chester field-insigne aan den welpenleider Peu- te. Dit insigne wordt geschonken aan hen, die zich voor de Engelsche padvin ders bijzonder verdienstelijk maken. Tenslotte maakte de leider, ir. Ten Bokkel Huinink, eenige van de wed strijd-uitslagen bekend, waarop de avond gesloten werd, met het zingen van het „Wilhelmus" en gebed. HEINKENSZAND. Maandag j.l. hield de handboogschutterij „Soranus" alhier haar jaarlijksch concours, waaraan 16 vereenigingen deelnamen met een aan tal van 85 schutters. De prijzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel F. Vermeulen, „Soranus", Heinkenszand; le klep C. Rijk, „Willem Tell" I, Ovezand; 2e klep J. Rijk, „Wil lem Tell" I, Ovezand; 3e klep P. P. Stouthamer, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; le zijvogel M. de Jonge, „Willem Teil" I, Ovezand; 2e zijvogel C. Rëmijn, „Eensgezindheid", 's-Heerenhoek; le hoofdkal J. Vermeulen, „Soranus", Heinkenszand; 2e hoofdkal L. Rijk, „Wil lem Tell" I, Ovezand; le onderkal P. Boonman, „Jacoba van Beieren", Goes; 2e onderkal J. Driedijk, „Doel naar Hoo- ger", Wolphaartsdijk. Zaterdag j.l. hield de handboog schutterij van Wolphaartsdijk, wegens defect aan eigen vogelstang, alhier haar jaarlijksch concours gedurende de ker mis alhier. De prijzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel M. de Jonge, „Willem Tell" I, Ovezand; le klep P. de Baar, „Willem Tell" II, idem; e2 kl. G. Verheij- ke, „Zorgvlied", Ellewoutsdijk; 3e kl. L, de Koster, „Soranus", Heinkenszand; le zijvogel J. Rijk, „Willem Tell" I, Ove zand; 2e zijvogel M. de Jonge, „Willem Tell" I, Ovezand; le hoofdkal dezelfde; 2e hoofdkal J. Priem„Amicitia", 's-Hee renhoek; le kleine kal J. Westveer, „Edele Handboog", Oudelande; 2e klei ne kal J. Driedijk, „Doel naar Hooger", Wolphaartsdijk. KRUININGEN. Maandagmiddag had de begrafenis plaats van den plotseling aan hartverlamming overleden heer Adr. le Clercq, in leven architect en gem. op zichter der gemeenten Kapelle en Waar de. Aan de groeve sprak ds. van Selms van Hansweert. Onder de vele bloemstukken was ook een krans van kerkvoogden en notabe len der Ned. Herv. Gem. waarvan de overledene secretaris-kerkvoogd was. De heer J. Sinke, pres.-kerkvoogd her dacht hem als de stille harde werker, die belangeloos zijn beste krachten aan de kerk gaf. De oudste zoon dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. SCHORE. Alhier is in het leven ge roepen een commissie met het doel een vaandel te bekomen, voor de zangver- eeniging „Zang Veredelt". In deze com missie hebben zitting de leden van het thans ontbonden regelings-comité voor het onlangs gehouden zangconcurs. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. AXEL. Zondag werd alhier op een weide een landdag gehouden, welke was belegd door de afdeelingen Axel, Terneuzen en Sas van Gent van den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders(sters). De meeting werd gehouden als inzet van de maatregelen, welke deze Bond noodig acht tegenover een loonsverla ging op de in Zeeuwsch-Vlaanderen be staande groot-industrie, met name te Sluiskil. Als sprekers traden op de hee- ren F. Jurgens en F. Rippen. Ter op luistering traden op een muziekgèzel- schap uit Assenede (B.) en een zang- vereeniging uit Terneuzen. Ongeveer 800 personen woonden de demonstratie bij, die ordelijk verliep. Internationaal Muziekfeest te Sas van Gent. SAS VAN GENT. Verleden Zaterdag en Zondag werd het feit herdacht, dat de pl. muziekvereeniging 35 jaar be stond en een viertal leden tevens 35 jaar werkend lid waren. Ook werd door burgemeester Hoef nagels officieel de nieuwe vlag der vereeniging ingehuldigd en overhandigd aan het gezelschap. Den Zaterdagavond heeft voorzitter A. Nevejan, met tegenwoordigheid van bestuurs-, eere- en werkende leden de jubilarissen L. Ducarmon, G. Hamer- linck, Art. de Maesschalck en P. Stof- feris openbare hulde gebracht voor hun trouwe lidmaatschap en betoonden ijver. Daarna werd een muzikale wan deling door de gemeente gemaakt. Zondagmorgen vond ten Stadhuize de officieele inhuldiging van het prachtige nieuwe vaandel plaats door den burge meester van Sas van Gent. Des namiddags trok een stoet van verschillende muziekgezelschappen met ontplooide vlaggen onder het spelen van marschen door de straten van de gemeente, waarna de voorzitters der deelnemende maatschappijen ten stad huize werden ontvangen en de eerewijn werd geschonken. Burgemeester Hoef nagels heeft bizonder hulde gebracht aan Belgische vereenigingen. Hulde bracht hij aan het Belgische vorstenhuis. Na dankwoord door den voorzitter den heer Nevejan voor de genoten me dewerking vanwege het gemeentebe stuur en de vreemde gezelschappen werden nog felicitaties gedaan door de afgevaardigden van IJzendxjke, Biervliet en Terneuzen, de heer Meyer van Sel- zaete sprak dank uit namens de Belgi sche deelnemers en bracht weder hulde aan het Nederlandsche Vorstenhuis. Hierna werden de uitgetrokken pre- miën aan afgevaardigden van rechtheb bende deelnemende muziekgezelschap pen overhandigd. De aanwezigen trokken daarna stoetsgewijze naar de Markt, waar het jubileerende gezelschap gecombineerd met de liberale Harmonie van Selzaete den marsch „De Nieuwe Vlag" van L, Pijnaert speelde. Daarna hebben alle deelnemende ge zelschappen op verschillende tijdstippen concerten gegeven. Zaterdag hield de Gymnastiekver- eeniging U. D. I. en de gymnastiekver- eeniging O. K. K. te Kortgene te W o 1 - faartsdijk een onderlingen wedstrijd. Voor de op 1 September a.s. te S t A n n a 1 a n d openvallende betrekking van gemeente ontvanger hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Toen de landbouwer A. te Over slag dezer dagen in zijn schuur kwam, bemerkte hij dat van een partij aldaar liggende aardappelen ruim 200 kg wa ren verdwenen. Toen dezer dagen de marechaussée te Philippine in den nacht surveil lancediensten verrichtten, zagen zij een tweetal personen die een 6-tal varkens vervoerden. De twee personen beweer den afkomstig te zijn uit België en van plan te zijn genoemde varkens naar daar te vervoeren. De varkens werden in in beslag genomen en tegen de twee Belgen werd proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot verboden uitvoer. Wegens vertrek naar Groningen, waar hij de 7de predikantsplaats gaat bezetten, heeft ds. L. Oranje Czn„ Zon dagavond onder groote belangstelling afscheid genomen van de Geref. kerk van Laren (N.-H.) Zondagochtend zal ds. Oranje in de Oosterkerk te Groningen door ds. J. Gispen aldaar worden bevestigd en Maandagavond 18 dezer in de Noorder- kerk zijn intrede doen. Te 's-Gravenhage overleed Maandag middag in den ouderdom van ruim 63 jaar ds. J. de Voogd van 1907 tot Mei 1932 predikant bij de Ned. Herv. Gem: te 'sHeer Arendskerke. Met ds. De Voogd is een man heenge gaan, die voor zijn gemeenteleden in de verschillende Zeeuwsche gemeenten, waar hij voorganger was, als een vader lijke vriend heeft gearbeid. Speciaal de Vereeniging „Kinderzorg" had zijn groo te liefde en jarenlang maakte hij deel uit van het bestuur, voornamelijk als vice- voorzitter. Zijn voornaamste taak was wel opzicht over de gebouwen der stich ting, omdat hij geen onbekende was op het gebied van architectuur. Daarnaast 12-VII-'32: Maandag hoogste lucht- temperatuur 29 °C; (84 0F); laagste 20.3 °C (69 °F). Heden 9 h: 21.6 °C; 12 h: 23.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand alhier 761 mm, laagste 759 mm. Hoogste barometerstand 765.7 mm te Stornoway; laagste 757.3 mm te Jan Mayen. Zwakke tot matige winden uit W. richtingen, zwaar tot half bewolkt, aan vankelijk nog kans op onweer of regen buien, koeler. Zon op: 4 h 54; onder 21 h 17. Licht op: 21 h 47. Maan op: 15 h 48; onder: 24 h 22. V.M.: 17 Juli. Westkapelle is 28 min, en DomburJ 23 min. vroeger; Veere 33 min, later; (S springtij). "1 Juli. Hoogwater, Laagwater, Di. 12 Wo. 13 Do. 14 Vr. 15 8.26 20.49 9.31 21.58 10.39 23.10 11.45 2.34 14.50 3.37 15.59 4.43 17.11 5.51 18.25 stond hij altijd pal voor de belangen der pupillen, die hem allen kenden en lief hadden. Ook in den oorlogstijd heeft ds. De Voogd, gesteund door zijn gade, gearbeid o.a, voor de Belgische vluchtelingen. Ned. Herv, Kerk, Ds, I. P. v. d. Waal te Grijpskerke heeft bedankt voor het beroep naar 's Heer Arendskerke. Geref. Kerk, Ds. C. Vonk te Baarland is beroepen te Oudshoorn. Vrije Evang. Gem. Ds. J. I. van Wijk te Kortrijk is beroe pen te Nieuwvliet. Te Rotterdam slaagden voor het M. U.L.O. examen diploma A: de dames: J. M. J. Tweebeeke, A. Heyt, W. Nieuw- dorp, A. M. J. Verrijk, A. W. Evers, al len a 1 h i e r en C. P. de Rijke, Veere allen leerlingen van de Meisjesschool, i Aan de Theologische School te Apeldoorn is geslaagd voor het candi- daats-examen theologie de heer M. W. Nieuwenhuize te Vlissingen, Mej. T, M. de Potter te Brouwers haven is aan de Universiteit te Am sterdam geslaagd voor het candidaats- examen Germaanische taal- en ketter kunde (Duitsch). Geslaagd voor het prop. examen theologie (cum laude) de heer J. M. Willemsen te S c h o o n d ij k e. Benoemd tegen 1 September a.s, tot tijdelijk onderwijzer aan een school van de Ger. Gemeente te Veenendaal, de heer J. Meeuse, te Oostburg. Het hoofdbestuur der vereeniging van Chr. onderwijzers enz. heeft tot lid van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel aangewezen den heer W. 't Hooft te Goes. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Rotter dam mr. J. Overwater, secretaris van den Voogdijraad Amsterdam II. De 20-jarige dienstplichtige soldaat K. B„ uit Schoterland is door den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch ter zake van dienstweigering veroordeeld tot 10 maan den gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Maandag werd te Den Bosch voor het gerechtshof de zaak behandeld te gen den sigarenmaker P. Sm. te Zeelst,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1