si rssftr 35-4° is W. I I versche KLETSKOPJES SHELL M TANDARTS S. BLAAUW Afwezig tot Zondagavond R UIMT OP! VOOR U NAAR BED GAAT AFWEZIG. Morgen Bakkerij BLOKf KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, Advertentien MARKTBERICHTEN. O. EN W. SOUBURG. DAM TELEFOON 469 is tot en met 30 Juli ARTS KLAVER I WOLHOEDEN 77 98 1.29 Pracht Petten 49 96 1.29 Telefoon 530. Binnenkort zal met den bouw der .nieuwe Geref» Kerk te O.- e n W.-S o u- ,burg een aanvang worden gemaakt. Deze komt op ongeveer dezelfde plaats -van de tegenwoordige kerk, welke wordt afgebroken. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor het theoretisch examen als as sistent Bouwkundig opzichter de heer F C. Warren te Vlissingen. Tot de le klasse der R. H. B. S. 'te Bergen op Zoom zijn toegelaten Johs. Heijboer Az., en J. Rijnberg Mz. beiden te Oud-V óssemeer. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd, voor het le cand.-examen geneeskunde de heer W. Rijnberg Mz. te O u d-V o s s m e e r. De schoolcompagnie van den mo- tordienst uit Haarlem zal van 9 t/m. 12 Augustus oefeningen houden in Noord- Brabant en Zeeland, waarbij zij op 8 er 9 Augustus zal overnachten te Breda op 10 Augustus te Bergen op Zoom en op 11 Augustus te Vlissingen. Oud-leerlingen Land- en Tuinbouwcur- sussen in Zeeland. Hedenmorgen hield de Bond van ge diplomeerde oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen onder voorzitter schap van den heer W. de Buck te Melis- kerke in ,,de Prins van Oranje" te Goes zijn algemeene vergadering, die druk bezocht was. De heer Blok te Kloetinge spreekt namens het kringbestuur Noord- en Zuid-Beveland een welkomstwoord. Acht jaar geleden werd te Goes ook de zomervergadering gehouden. Het blijkt wel, dat de zomer-vergaderingen het brandpunt van het vereenigingsleven zijn. Spr. hoopt, dat allen vandaag een aangenamen en leerzamen dag pullen hebben. De voorzitter de heer W. de Buck dankt voor dit welkomstwoord en voor de genomen voorbereidingen voor dezen dag. Spr. uit zijn blijdschap over de groote opkomst, die bewijst, dat in de zen crisistijd nog belangstelling is in en meeleven met het organisatieleven. Met dankbaarheid maakt spr. gewag van de lichtpunten, voor den landbouw, al is hët dan geen natuurlijk licht. We moeten erkentelijk zijn voor het vele, dat de regeering voor den landbouw deed. We hebben een ernstige taak en moeten ons door moeilijke tijden in Gods kracht heenslaan, maar niet met de gebalde vuist. Spr. hoopt, dat deze dag de aan wezigen weer zal stalen tot den arbeid. Ook als de crisis niet meer zoo ernstig zal zijn, zullen we kennis en ontwikke ling noodig hebben. Het zal ons in betere tijden niet worden thuisgebracht. God roept ons tot bidden en werken. Nadat de notulen zijn vastgesteld en berichten van verhindering zijn mede gedeeld (o.a. van de landbouw-, tuin bouw- en zuivelconsulenten), zegt de voorzitter, dat de motie inzake de ger steteelt (gebruik van inlandsche gerst voor de bierbrouwerij) in behandeling is bij de centrale landbouworganisaties. De heer le Clercq dringt op spoed aan. Komt er geen wetsontwerp tot stand, dan is misschien langs vrijwilli- gen weg iets te doen. De heer P. Scheele wijst er op, dat er weer overleg wordt gepleegd met en kele bierbrouwerijen. Enkele soorten gerst komen voor levering in aanmer king. Men geeft de voorkeur aan onder ling overleg boven een wettelijke rege ling. De heer 1 e Clercq merkt op, dat de betaalde prijs niet voldoende was. De heer Scheele zegt toe, deze kwestie in het Dag. Bestuur der Z.L.M. te zullen bespreken. In behandeling komt nu het vraagpunt: <>Het coöperatief aanschaffen en gebrui ken van landbouwwerktuigen en machi nes Dit wordt ingeleid door den voor zitter. De ingekomen antwoorden der af- deelingen waren niet eenstemmig. Wel waren allen het eens over de groote waarde der moderne machines bij oor deelkundig gebruik. Helaas moet mo menteel het bedrijf zoo eenvoudig moge lijk geëxploiteerd worden. Elke uitgave moet zorgvuldig overwogen worden. Juist daarom is vooral nu coöperatieve, gezamenlijke aankoop de overweging «•trt- 's een taak voor de plaat- Gndbouwvereeniging. Zoo noo- aa in grooter verband worden re en; Aparte aankooporganisaties acht spr. niet noodig. Gezamenlijk optreden is noodig, want Behalve gezamenlijke aankoop ver dient ook gezamenlijk gebruik (mits de kring met te groot is) de overweging. 1 al van kosten zijn dan per ha aanmer- «S ,mmder, wat vooral voor klein en middelmatig bedrijf van beland is. Spr. noemt tal van machines, die voor gezamenlijk aankoopen en gebruiken in aanmerking komen. Voor grootbedrijven is hier misschien het minste te doen, maar voor de ande re kan dit coöperatief optreden econo misch werken. Dit rapport zal in druk verschijnen en aan de afdeelingen worden toegezon den. Hierna houdt de heer M e s u, leeraar aan de Rijks Landbouwwinterschool te Goes, een lezing over: ,,De kalktoestan- den, speciaal van de kleigronden." Schrikkelijke ramp met een Franschen onderzeeër. Een gruwelijke duikbootramp doet de aandacht der wereld voor politiek even leiden naar medelijden. Een der nieuwste Fransche onder zeeërs „Promethée", die Donderdag ter hoogte van Cherbourg eenige manoeu vres heeft uitgevoerd aan den zeespie gel, is door tot nu toe onbekende oor zaak bij Kaap Levy op 8 km ten O. van Cherbourg onverwacht gezonken. Aan boord bevonden zich nog 61 leden der bemanning o.a. talrijke ingenieurs. Het ministerie voor de oorlogsmarine moest het vergaan van den onderzeeer „Promethee" helaas bevestigen en het aantal dooden officieel op 66 aange ven. De onderzeeër was Donderdag onder controle van een aantal ingeniers der Schneider Creusotwerken uit Cherbourg vertrokken voor een oefentocht, toen de „Promethée" plotseling zonk. De com mandant, die zich met drie ingenieurs in den toren bevond, zoomede vier ma trozen die zich aan dek bevonden kon den door een in de nabijheid kruisende visschersboot worden opgepikt. Zij wer den direct naar het marinehospitaal te Cherbourg overgebracht. Men heeft iedere hoop opgegeven ook maar een deel der bemanning te kun nen redden, aangezien de boot ontzet tend snel is gezonken, en er geen moge lijkheid meer bestond de luiken te slui ten De ondergang van de duikboot heeft in geheel Frankrijk en daar niet alleen groote ontsteltenis gewekt De geredde commandant verklaarde bij zijn aankomst te Cherbourg, dat voor hem het verlies van zijn schip een vol komen raadsel is. Hij bevond zich met eenige ingenieurs en matrozen op het dek, toen hij plotseling de boot onder zijn voeten voelde wegzinken. Reeds eenige seconden later was de duikboot onder den waterspiegel verdwenen, en waren hij en de andere zich op het dek bevindenden personen in zee gevallen. De havencommandant van Cherbourg heeft onmiddellijk na het bekend wor den van de ramp alle maatregelen ge nomen om te trachten het schip en de misschien nog in leven zijnde opvaren den te redden. Nog Donderdagavond zijn eenige duikbooten en torpedojagers ver trokken om de positie van de gezonken duikboot vast te stellen. Vrijdagochtend werden bovendien eenige watervliegtuigen en een kabel ballon uitgezonden. De minister van marine, Leygues, heeft bevolen dat geen middel onge bruikt mag worden gelaten, om de mis schien nog in leven zijnde opvarende te redden. De gezonken duikboot was het proto type van een serie van vijf, waartoe be- hooren: de „Prothée", „Pégase", „Phoe nix" en „Persee". Deze serie is gewa pend met een kanon van 10 c.M., een luchtdoelkonon van 37 m.M. en elf tor- pedolanceerbuizen van 550 m.M. De bemanning bestond bij voltalligheid uit 4 officieren en 59 manschappen. Lausanne. Overeenstemming spoedig te verwachten? De toestand op de herstelconferentie te Lausanne heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een onver wachte wending genomen Over eenstemming tusschen alle ter confe rentie vertegenwoordigde mogendheden en het tot stand komen van een defini tieve regeling van het Duitsche herstel- vraagstuk worden onmiddellijk aan staande geacht. De Britsche minister Si mon en de Engelsche kanselier voor de schatkist Neville Chamberlain begaven zich nog om twee uur in den afgeloopen nacht na het onderhoud met Von Papen en den Duitschen minister van Neurath eerst naar de Fransche en vervolgens naar de Italiaansche en Belgische dele gatie. De conferenties duurden tot vier uur in den ochtend. Naar gemeld wordt is in deze conferenties de definitieve tekst van de herstelovereenkomst zoo goed als vastgesteld. (Zie ook laatste berichten.) Genève. Engeland en het voorstel-Hoover, Baldwin heeft als waarnemend premier in het Engelsche Lagerhuis een uiteen zetting gegeven van de Britsche ontwa peningsvoorstellen en verklaard, dat het leger reeds teruggebracht is tot de gren zen, welke noodig worden geacht voor de handhaving der binnenlandsche orde. Groot-Brittannië, aldus verklaarde Bald win, is voor de afschaffing van 't onder zeewapen en bombardementsvliegtuigen, zoomede voor de afschaffing van den che- mischen en bacteriologischen oorlog. Engeland, aldus Baldwin, juicht de grondgedachte van het Hooverplan toe: de versterking van de defensieve waar de van het leger door een vermindering der aanvalswapenen en de wederzijdsche afhankelijkheid der bewapening teland, ter zee en in de lucht. Engeland stemt het meest in met het Amerikaansche voorstel nopens de bewapeningsvermin- ning te land. Het Britsche leger is reeds tot geringer sterkte terugge bracht dan bij het Amerikaansche voor stel als minimum voor de handhaving der binnenlandsche orde wordt noodig ge acht. Engeland heeft ter ontwapenings conferentie o.m. de afschaffing geëischt der zware artillerie boven 15.5 cm en van de zware tanks boven 20 ton. Nopens de voorstellen inzake bewa peningsbeperking ter zee verklaart de Britsche regeering, dat men niet ieder land schematisch mag behandelen en dat in het bizonder Engeland de groote on derlinge afstanden tusschen de gebieden waarbinnen de Britsche vloot haar ver plichtingen moet nakomen, in aanmer king moeten worden genomen. (Het oude liedje!) Op zeven punten wil Engeland thans de Amerikaansche voorstellen uit breiden of wijzigen: Vaststelling der maximum tonnage van linieschepen op 22.000 ton met ge schut van ten hoogste 30 cm; 2. vaststel ling der maximumtonnage van kruisers op 7000 ton met geschut van ten hoogste 15.5 cm; 3. in geval ovre punt 2 geen overeenstemming zal kunnen worden be reikt, worde bepaald dat de maximum tonnage van linieschepen 25.000 ton en het te gebruiken geschut van ten hoog ste 32 cm zijn; 4. de maximumtonnage voor vliegtuig-moederschepen worde be perkt tot 22.000 ton met geschut van ten hoogste 15.5 cm; 5. volkomen afschaffing van het duikbootwapen; 6. verlaging der tonnage van torpedojagers met ongeveer een derde voor het geval, dat de duik booten zullen worden afgeschaft; 7. in dien de duikbooten niet geheel zullen worden verboden, moet de maximum tonnage worden vastgesteld op 250 ton per schip. Ten aanzien van de bewapeningsbe perking voor de luchtmacht wordt voor gesteld: Volkomen afschaffing van het bombar dementsvliegtuig met uitzondering van bizondere gevallen, vast te stellen bij in ternationaal verdrag; beperking van het gewicht van alle militaire land- en wa tervliegtuigen; verlaging der contingen ten voor de militaire land- en watervlieg tuigen der verschillende typen. BELGIë. Dienstweigering en hongerstaking. De Vlaamsche dienstweigeraar Simoens, die eenige dagen geleden door den krijgsraad te Antwerpen tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, had daags na zijn veroordeeling als protest tegen dit vonnis een hongerstaking inge zet, meldt de Brusselsche correspondent van de N.R.C.. Toen hij, na 72 uren zon der voedsel te zijn gebleven, vernam, dat de militaire auditeur tegen dit vonnis in beroep was gegaan, zoodat zijn zaak nu voor het militaire hof te Brussel zal worden gebracht heeft Simoens de hon gerstaking opgeheven. Koning Albert naar Zwitserland. De koning is voor eenige dagen naar Zwitserland vertrokken. Ofschoon elk positief bericht omtrent het doel van de ze reis ontbreekt, wordt het waarschijn lijk geacht, dat de koning een onderhoud zal hebben met den minister van buiten- landsche zaken, Paul Hymans, over de conferentie van Lausanne. FRANKRIJK. Maurice Chevalier's ongenoode gast. De politie te Antibes heeft een jong- mensch gearresteerd, dat zich sedert twee weken in de villa van Maurice Che valier, „Rigolette", had geïnstalleerd. De jongeman, de 24-jarige student in de rechten Charles-Hehri des Rieux, was de tijdelijk onbewoonde villa binnengedron gen om er te slapen. Hij vond het er echter zoo confortabel, dat hij er bleef en van de badkamer en de keuken ge bruik maakte. Hij bleek nog een inbraak op zijn ge weten te hebben en werd bovendien in het bezit van een lidmaatschapskaart eener extremistische organisatie gevon den. ENGELAND. Manuels uitvaart. Honderden mo narchisten hebben aan het station te Lissabon uitgeleide gedaan aan den heer Azevedo Coutinho vertegenwoordiger van het huis van Braganza in Portugal, die zich naar Engeland heeft begeven om heden bij de uitvaart van ex-koning Manuel te Weybridge in Surrey tegen woordig te zijn. Uit Porto zijn verschei dene monarchisten eveneens op weg naar Engeland met een hoeveelheid Portugeesche aarde die zij op de lijk kist van den overleden souverein zul len strooien. Seid umschlungen millionen! Het Engelsche ministerie van handel deelt mede, dat tegenwoordig over de gehee- le wereld meer dan 30 millioen radio- Ontvangtoestellen in gebruik zijn en dat in 73; landen zendstations bestaan. RUSLAND. Nog niets over Griffin en Mattern. Tot'Donderdagmiddag half vier Amst. zomertijd was nog geen enkele mede- deeling ontvangen betreffende de beide piloten Griffen en Mattern. Russische vliegtuigen hebben het traject afgezocht doch geen enkel spoor van de „Eeuw van vooruitgang" gevonden. Het uitblij ven van de vliegers heeft te Moskou groote nervositeit teweeg gebracht. Op instigatie der Osso^viachim (Russische Luchtvaart Mpij.) zijn inlichtingen gevraagd in Polen en Letland. Men ge looft dat de vliegers den koers hebben verloren, en zich buiten Russisch gebied bevinden. SPANJE. Sic transit. Naar de Madrileensche correspondent van de „Daily Herald" meldt, hebben de gemeentelijke autori- iteiten van Madrid besloten de stand beelden van de vroegere koningen van Spanje, welke jaren lang het plein voor het' koninklijk paleis sierden, te „ont tronen." Vele van deze beelden zijn reeds ont hoofd of in twee of drie stukken ge spleten. VER. STATEN. Mijnramp. Te Adamsburg heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de hoofd schacht der kolenmijnen. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn 10 mijnwer kers gedood, terwijl voorts 10 arbeiders werden bedolven. Werkloozensteun. Het wetsontwerp dat twee milliard en 122 millioen dollar beschikbaar stelt voor bestrijding van de werkloosheid in de Vereenigde Sta ten, dat door den senaat was aangeno men, is thans ook door het Huis van Af gevaardigden aangenomen. Het zal nu aan Hoover ter onderteekening voorge legd worden. Hij heeft reeds langen tijd tevoren verklaard dat hij er zijn veto over zou uitspreken. Het wetsontwerp dat nu door het Congres is aangenomen, is een compro mis tusschen het voorstel van senator Wagner en dat van den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Garner. CHILI. Davilla afgetreden. Volgens nog niet bevestigde telefonische berichten uit Santiago de Chili zou Davilla afgetre den zijn. De vroegere president Ibanez die Woensdag uit de ballingschap is te ruggekeerd zal Maandag a.s. de regee ring op zich nemen. Verder verluidt, dat de artillerie-regimenten, die in de hoofd stad in garnizoen liggen met deze op lossing van de regeeringskwestie niet tevreden schijnen te zijn. PERU. Communistische revolutie, De re geering van Peru, maakt volgens een bericht uit Lima, bekend, dat in Tru- jillo in den Staat Libertad een commu nistische revolutie is uitgebroken. De regeering heeft onmiddellijk den staat van beleg afgekondigd. Troepen zijn derwaarts gezonden. Middelburg, 8 Juli. Op de kleine veiling van kwart voor acht deden: To maten 111, aardbeien 514, druiven 6571, frambozen 2840, kruisbessen 17, roode bessen 1113, witte bessen 910, alles per kg. Meloenen 2340 per stuk. Exportveiling 10 uur: aardbeien 611 per kg. Goes, 7 Juli. Veilingsvereen. „Zuid- Beveland". Exportveiling. V.m. 11 uur. Aardbeien: Jucunda A 15.3016, id. B 14.10 per 100 kg. Nam. 1 uur: Kruisbessen 2, zwarte bessen 18 per 100 kg. Nam. 4 uur. Aardbeien: Jucunda A 14—15.30, id. B 12.60—13.20 per 100 kg. Kleine veiling. Aardbeien 615, fram bozen 1827, roode bessen 722, witte bessen 22, kersen: Hollanders 2942, Bruine Blance 1925, Meikersen 22 39, roode suikerkersen 1726, porse leinkersen 1621, Spaansche wijnker sen 1622, uitschot kersen 68, toma ten 115, princesseboonen 1542, tuin- boonen 26, doperwten 112, peulen 35, aardappelen 1.403.70, idem poters 1.50, alles per 100 kg. Perziken 38, meloenen 3544, witte komkommers 3 7, bloemkool 36, idem 2e soort 1 2, roode kool 4.10 per 100 stuks. Wor telen 27, kroten 4, rammenas 2, bloe men: Lathyrus 0.50, Duizendschoon 5, alles per 100 bos. Zierikzee, 8 Juli. Kipeieren (grooth.) 2.20 per 100 stuks. Idem (kleinh.) 1.90 per 100 stuks. Boter 0.560.66 per halve kg. Aanvoer eieren pl.m. 13.000 stuks. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE. Marnixplein, West-Souburg. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ANTONIA VAN ROOIJEN, ih den ouderdom van 83 jaren en 8 maanden. Uit aller naam, Jb CIJSOUW Kzn, Westkapeile, 8 Juli 1932. met Siciliaansche amandelen. Ondergeteekende maakt hier mede bekend, dat hij zijn BODES ZAAK met ingang van Maandag 11 Juli a.s. heeft overgedaan aan den Heer L, MïNDERHOUD, dien hij in ieders gunst aanbeveelt. Zoutelande. J. MEYERS. Met verwijzing naar bovenstaan de, deelt ondergeteekende aan het geachte publiek mede, dat hij de Bodeszaak van den Heer J. Meyers te Zoutelande met ingang van Maandag a.s. overneemt. Door nette en vlugge bediening hoopt hij zich het vertrouwen waardig te maken. Vanaf Maandag wordt de dienst uitgebreid over ZoutelandeVlis singenMiddelburg. Bestelhuis MiddelburgCafé Koophandel; te Vlissingen: J. Hol- lebrandse, Café „Novum", Droog dok. Beleefd aanbevelend, L. MïNDERHOUD. Om dol te worden, dat gezoem, 't Geeft niets of U er al naar slaat - ze blijven. Verstuif Shell Tox in Uw slaapkamer voor gij naar bed gaat. Elke goede drogist verkoopt Shell Tox. DOODT DIRECT ELK INSECTI

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3