Indische Stoomvaartlijnen. SPORT. .„..De vierdaagsche afstandsmarschen. GEMENGD NIEUWS. Verdronken. Ongelukken. BUITENLAND. DE WERELDEXPOSITIE TE BRUSSEL. EEN VERGETEN EX-KROONPRINS. BEKENDMAKINGEN. BEVOLKING. ZOUTELANDE SINT LAURENS. DE STERRENHEMEL 6—13 JULI 23 h MT (24 h ZT) o eerste kw volle maan laatste kvariler 0 nieuwe maan ZUID ONTVANGEN BOEKEN. 3BM— i der betaling van invoerrechten op de Fransehe markt te brengen heeft de Fransche douane-adhninistratie er op gewezen, dat in het vervolg streng de hand zal worden gehouden aan boven genoemde voorschrift.en Deze staan echter toe, dat de auto ook bestuurd wordt door een naasten ^bloedverwant van den houder van het grensdocument onder voorwaarde, dat deze niet in Frankrijk woont. Wordt aan deze voor waarden niet voldaan dan heeft die dou ane het recht betaling van het invoer recht te eischen. Bovendien wordt er de aandacht op gevestigd, dat de triptieken en carnets door déff houder zelf óp de dtaarvoor bestemde plaatsen voor den aanvang van. de reis geteekend moeten worden. Ieder triptiek of carnet, dat niet de liandteekening van den houdler draagt, wordt aan de grens geweigerd, Ofsdhoon hierboven sprake is van klachten der Fransche douane-admini- -rëLratie,—is- bet natuurlijk duidelijk, dat ook in andere landen de diouane-ambte- riaren met dezelfde strengheid op de naleving der voor de grenspapieren gel dende bepalingen zullen optreden. Waar vooral in deze zomermaanden een d'ruk grensverkeer te verwachten is, zullen de automobilisten die naar het bbuiten- land gaan dus goed doen met deze waarschuwing Ier dége rekening te houden. Baloeran 6 van R'dam naar Batavia. Indrapoera (thuisr) 6 (3 n.m.) v. Mar seille. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 6 van Algiers, Johan van Oldenbarnevell (thuisr.) 6 van Colombo. De. 4-daagsche afstandsmarschen te Nijmegen worden dit jaar gehouden van 26 tot 29 Juli. Het aantal deelnemers zal de 2000 overschrijden. Er loopen weer tal van buitenlanders mee: een groep uit Frankrijk, een uit Engeland, een militair detachement uit Noorwegen, benevens enkele Noorsche burgers en eenige Duitsche burgers. De leeftijd der deelnemers loopt weer uiteen; de jongste is 14, de oudste 72 jaar! EEN HOLLEND PAARD. Donder dagochtend is een paard dat in de Bui tenhofstraat te Rotterdam voor een wagën stond geschrokken en op hol ge slagen. Bij een volgend bruggetje sloeg de wagen echter tegen de leuning en kwam het paard tot staan. Alles zou nu zonder ongelukkéh afgeloopen zijn als daar niet juist op dat moment een nog onbekende man geloopen had, die den wagen wilde ontwijken en een zijwaart- schen sprong maakte. Vermoedelijk is deze man lijder aan een hartkwaal ge weest. Hij bleef tenminste liggen en toen een geneesheer arriveerde kon deze niets anders dan den dood constateeren. Later is gebleken dat de man de 57- jarige T. A. A. P. is, aldaar. WAT IN DE STAD MAG IS NIET VEROORLOOFD AAN HET STRAND. InDenHaagis een aanval gepleegd op de algemeene politieverordening, die als volgt geëncineerd was. Op het strand bij de Pier verschenen twee mannen in badcostuum en badman tel, de een op gummi badschoenen, de ander nog met vleeschkleurige dames kousen, aan. Zij gingen zoo bericht de N.R.C. op het strand wandelen in gezelschap J^an mr. Dekker en den heer Nieuwen- huis. Twee agenten in burger maakten te gen den een met onbedekte beenen pro cesverbaal op, op grond van art. 256a der algemeene politieverordening, dat zulks verbiedt. Als de zaak dient, zal mr. Dekker als raadsman volhouden dat het strand niet tot de gemeente den Haag behoort en een vrijsprekend judicium vragen. Een overtreding van dat artikel had al herhaaldelijk veroordeeling na zich gesleept. Daarop begaf de badgast met kousen zich naar zee. Een inspecteur van poli tie in uniform vroeg dezen heer, of hij van plan was te gaan baden. Op diens bevestiging gelastte de inspecteur hem, zich te verwijderen. Mr. Dekker heeft zich daarop tot den inspecteur .van poliie gewend met de vraag, met welk,recht hij dat bevel gaf. De inspecteur antwoordde op die vraag geen antwoord te willen geven. Naar het Utr. Dagblad verneemt zal mr. Dekker nu een klacht indienen bij den officier van justiie tegen den inspec teur. Intusschen was het gemengde gezel schap op den boulevard aangekomen, waar de politie tot doorloopen maande. DOODGEVALLEN. Te Am ster- da m is Maandagmiddag de 20-jarige ra diomonteur C. R. van G„ die werkzaam heden verrichtte op een perceel in de Groote Kattenburgerstraat te Amster dam van het dak gevallen en terecht ge komen op het dak van een aangrenzend perceel. De man is aan zijn verwondin gen overleden. EEN TREFFEND GEVAL VAN KIN DERLIEFDE. In het holst van den nacht van Zondag op Maandag verraste de politie een tweetal jongens, die zich ophielden in de portiek van den winkel van de firma U. Broekman aan de Bod- denstraat te Almelo. De politie dacht natuurlijk aan kwade bedoelingen van de jongelui en onderzocht een en ander. Het bleek toen echter, aldus de „Volkskr." dat van kwade bedoelingen geen sprake was doch dat de jongens, twee broers van resp. 17 en 13 jaar, hier stonden te wachten in verband met den uitverkoop, die den volgenden morgen zou plaats hebben. In de étalage nl. had het tweetal een mantelpak opgemerkt, dat maar 3.48 kostte, en nu hadden de jongens besloten dit te koopen voor moeder. Te Purmerend is bij het baden in de Ringsloot verdronken de 20-jarige W. H. De jonge man kon niet zwemmen. Vermoedelijk is hij in een der kleiput- ten, welke zich in de ondiepe sloot be vinden, geraakt. Op de St, Annalaan te N ij m e g e n is een auto uit Rotterdam, bestuurd door zekeren H., over den kop geslagen. Toen de auto in volle vaart reed, sprong een band. De bestuurder remde plotseling, met het gevolg dat de auto over den kop sloeg. Drie inzittende dames, H,, B. en Th., allen uit Rotterdam, werden ge wond. Een van hen bekwam een sleu telbeenbreuk, de 2 andere bekwamen ernstige hoofdwonden. De beide inzit tende heeren, de bestuurder H. en de heer B., kwamen met den schrik vrij. De Brusselsche correspondent der Maasbode heeft o, 1. van burgemeester Max en gemeenteraadsleden van Brus sel. een rondgang gemaakt op de 'ter reinen van den Heijssel, waar ook het nieuwe Stadion ligt en waar, zooals men weet, in 1935 de Wereldtentoon stelling van Brussel komt. De tentoonstelling zal alle producten van alle landen vereenigen. Een belang rijke plaats zal voorbehouden worden aan de buitengewoon uitgestrekte do meinen der vervoermiddtelen, der elec- triciteit en der radio-electriciteit. Hiernaast komt ook een koloniale sectie, ter gelegenheid van de 50ste verjaring van den Onafhankelijken Con go Staat en een tentoonstelling van oude kunst. Wij hoorden, dat men thans reeds ze ker is, van de deelname van die volgen de landen: Brazilië, China, Chili, Egyp te, Estland, Frankrijk, Marokko, Peru, Siam, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Tunis. De toegangswegen tot de tentoonstel ling worden verfraaid en verbreed en nieuwe worden aangelegd. Het bed van de Senne wordt verlegd en geheel overdekt. Alle deelen der stad zullen door min of meer directe wegen met de tentoon- stellng verbonden zijn end e voornaam ste hiervan zullen van arcades en licht- motieven voorzien worden, De hoofdboulevard van de tentoon stelling zelf, zal de eeuwfeestavenue zijn, die 2 km lang en 50 m breed wordt met twee plantsoenen en versierd met Moembedden en (waterwerken. Rechts van dezen boulevard ligt het domein van Osseghem, dat als park bij de ten toonstelling ingelijfd zal worden. Dit is een mooi brok heuvelachtig be- boscht natuurschoon met een vijver. De tentoonstelling, eveneens een sec tie „Oud-Brussel" omvatten de voor naamste paviljoenen van de Belgische sectie en zullen op een hoogte gebouwd worden waar de Eeuwfeestlaan op uit komt. Zij zullen o.a, drie groote halls omvatten van een totaal oppervlakte van bij de 30.000 m2 en twee voorge bouwen, het eene voor de tentoonstel ling van oude kunst, het andere voor 't inlichtingenbureau en receptie-zalen. Op de binnenplaats dezer vijf gebou wen zal een bassin met lichtende fontei nen komen, terwijl de centrale hall ge flankeerd zal zijn door twee groote to rens met zoeklichten. Ook zal er 'n feestzaal zijn, die 3.500 menschen zal kunnen bevatten. Een deel dezer gebouwen blijft na af loop van de tentoonstelling staan om voor de Jaarbeurs te dienen, die thans altijd in het Cinquantenairepark gehou den wordt. Het Stadion, dat 75.000 plaatsen telt, wordt ook bij de tentoonstelling inge lijfd; er zullen groote feesten worden gegeven, ook nachtelijke, dank zij den aanwezig zijnde schijnwerpers, die een lichtkracht van 140.000 kaarsen ontwik kelen kunnen. Voor de bezoekers zal een groot aan tal trams beschikbaar zijn, gaande van het Noord-station en het centrum der stad tot aan de tentoonstelling zelf, waar dan een speciaal tramstation zal ge maakt worden. In de vesting Nisj slijt sedert meer dan tien jaar een thans ruim veertigjarig man zijn bestaan, die wanneer het lot hem wat gunstiger gezind ware geweest, als koning van Joego-Slavië in het pa léis te Belgrado zou hebben gezeteld Deze man, wien slechts de beschikking is gelaten over één enkel, half duister vertrek en een klein tuintje, is prins George Karageorgewitsj, koning Peter van Servië's oudste zoon. Het noemen van dezen naam roept te vens de herinnering wakker aan een der bloedigste drama's die zich in den nieu- weren tijd ooit aan een koningshof heb ben afgespeeld, de moord op koning Ale xander Obrenowitsj en diens vrouw, ko ningin Draga. Het was in den nacht van den lOden op den llden Juni 1903, dat de woede der Servische officieren, die den koning nimmer diens huwelijk met Draga die een ondergeschikte van zijn moeder was geweest hadden kunnen vergeven, tot uitbarsting kwam. Te Belgrado brak een revolutie uit en in het holst van den nacht drong een aantal hooge officieren het koninklijk paleis binnen, waar zij koning Alexander, de beide broers van koningin Draga en een aantal hovelin gen vermoordden. De ongelukkige ko ningin zelf vond men na lang zoeken in een kleerenkast en ook zij werd door de samenzweerders in koelen bloede van het leven beroofd. Tenslotte wierp men de lijken der vermoordden uit het raam. Opvolger van den vermoorden Servi- schen koning werd Peter Karageorge witsj, wiens eerste regeeringsdaad was, alle officieren, die aan het bloedbad had den meegewerkt.... promotie te doen maken. Onmiddellijk ontstonden in Servië twee partijen, de „koningsmoordenaars" en de „anti-koningsmoordenaars", ter wijl de groote mogendheden, vol afschuw over het gebeurde, haar gezanten uit Belgrado lieten vertrekken. Leider der „anti-koningsmoordenaars" was de oudste zoon van den nieuwen koning, prins George Karageorgewitsj en het kan niet verwonderen, dat hij zich zoodoende aan het hof van zijn va der in hooge mate onpopulair maakte. Toen hij dan ook op zekeren dag in een vlaag van woede een lakei, die hem had durven tegenspreken zulk een slag te gen het hoofd toediende, dat de ongeluk kige er een hersenschudding van kreeg en aan de gevolgen overleed, werd prins George gedwongen, van zijn rechten op den Servischen troon afstand te doen. In zijn plaats werd 's konings tweede zoon prins Alexander de huidige koning van Joego-Slavië tot troonopvolger geproclameerd. Prins George werd naar Nisj overge bracht en daar in de vesting opgesloten. Sindsdien vegeteert hij er, wachtend op den dood, die in tien jaar tijds niet heeft willen komen. Rond den toren, waarin hem een klein vertrek is afgestaan, houdt dag en nacht een cordon soldaten met de bajonet op het geweer de wacht. Zijn gezondheid is geknakt, zijn haar spierwit geworden. De eenige levende wezens, die zijn gevangenschap deelen, zijn 'n paar kip pen, welke hij in zijn tuintje houdt. Een Zuid-Slavisch diplomaat, die enkele ja ren geleden als protest tegen de dicta tuur zijn functie heeft neergelegd, heeft zich thans tot vooraanstaande persoon lijkheden in Engeland gewend, met het dringend verzoek hun invloed aan te wenden in het belang van den ongeluk- kigen prins. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat: le. de gewone weekmarkt op Don derdag 4 Augustus 1932 zal worden gehouden op de Balans, de Groenmarkt en de Abdij; 2e. dat op dien dag de Groenmarkt en de Kapoenstraat voor alle rijverkeer zullen zijn afgesloten. Middelburg, den 5 Juli 1932, Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M, VAN DER VEUR, Secretaris. Gedurende de maand Juni zijn in de gemeente Ingekomen: J. de Voogd, van Serooskerke, I. de Kam en gez., van Westkapelle. Vertrokken: E. Louwerse, naar Domburg. G. Koppejan naar Meliskerke. F. de Witte, naar Aagtekerke. L. de Witte naar Meliskerke. Ingekomen: J, Roose, reiziger, B 179, uit Middel burg. C. A. Roose-v, d. Ent, z. b., B 179, uit Vlissingen. Wed. Besuijen- Dekker en zoon, z. b., B 53, uit O. en W. Souburg. W. Wielemaker en echt- gen., landbouwer, A 34, uit Koudekerke. Vertrokken: P. Mommaas-Boone, z. b,, van B 163 naar Vlissingen, Mevr. Koopman- Dingemanse en gezin, van B 30 n. Mid delburg. D. Pielerse, dienstb., van A 19a naar Koudekerke. VENUS© MARS JUPITER SATURNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 23 uur Middelbaretijd 24 uur Zo mertijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten, vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links geteekend; dit ge schiedde om te voorkomen, dat de vorm der sterrebeelden als het ware in spie gelschrift zou verschijnen. Er zijn wel kaarten volgens dit principe, maar het bevordert een gemakkelijke oriëntatie niet. Men houde in het oog, dat de he mellichamen in het O. opkomen, naar 't Zuiden stijgen en in het W. ondergaan; verder vergelijke men slechts dat stuk van den sterrenhemel, waarnaar men den blik richt, met het er op betrekking hebbende deel van de kaart, en dan is de oriëntatie heel gemakkelijk. De gebogen stippellijn, die van het Z langs den Schutter, door Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wagenman loopt, is de zgn. galactische equator; zij duidt de ligging van den melkweg aan. Op dit eerste kaartje van deze maand vindt men een aantal namen in schrijf letters: dit zijn de eigennamen der be kendste en helderste sterren. In druk letters zijn de namen der sterrenbeelden aangegeven. De zon heeft zijn hoogsten stand voor 1932 alweer bereikt, en hoewel de af name der middaghoogte aanvankelijk niet snel gaat de dagen korten toch reeds weer! De zonshoogte in den meri diaan neemt deze maand af van 61° tot 56°; haar dagboog den tijd dat zij boven den horizon is) wordt van 16 h 37 min. tot 15 h 30 min. Den 3en Juli heeft de aarde in haar jaarlijksche loopbaan om de zon den grootsten afstand bereikt: ruim 150 mil- lioen km., ofwel 166 jaren sporen, dag en nacht, met een snelheid van 100 km per uur. De schijngestalten van de maan zijn: 3 Juli N.M.; 10 Juli E.K.; 17 Juli V.M.; 25 Juli L.K. De maantjes van 9 en 12 Juli staan op onze kaart. Venusj m. 3.5) is morgenster in de Tweelingen; in het begin der maand staat zij te dicht bij de zon om waarge nomen te worden. Mars (m 1.6) staat in den Stier, hij komt 's morgens 2 uur a half 3 op. Jupiter (m. 1,3) in den Leeuw, is op onze kaartjes al aan den W.-hemel ondergegaan. Saturnus (m. 0.4) is heel de maand in den Steenbok waar te nemen, laag in het Z.O., later in het Z. De sterretijd van bovenstaand kaartje is 17 h 59 min. De derde druk van „Een boot tochtje", voor het dilettanten-tooneel, vrij bewerkt naar het Engelsch van H. V. Esmond, door Ita Kreunen Mees (H. D. Tjeenk Willink en Zoon, H a a r 1 e m). .„Studie, werkkring en vooruit zichten van den Ingenieur", zevende ge wijzigde druk, samengesteld door de centrale commissie voor studiebelangen (N.V. Tech. Boekhandel en Drukkerij J, Waltman Jr. te Delft), In de reeks brochures over we reldvraagstukken: „Goud!", een sprook je voor volwassenen, door O, Gunning (A. J. G. Strengholt, uitgever, A m- s t e r d a m). Hedda Walther: „Mijn Honden boek" met 48 fotostudies van honden, en een inleidend woord van Jan Feith (H. P. Leopold's U.M. Den Haag.) „De Avonturiers", uit het dagboek van een zwerverstrio, door Joh. W. Eekhof, met teekeningen van Hans Bor- /rebach (Nederlandsche Jongeren Boe kerij, Kemink en Zoon, Utrecht). „Twee menschen", roman door Ri chard Vosz, vijfde druk, vertaald door J. P. WesselinkVan Rossum (J. M. Meulenhoff, Amsterdam). Van denzelfden uitgever de derde druk van: „Indische levensdoor Ma rie C. van Zeggelen. Van de N.V. Hollandia-Drukkerij B a a r n: „Pepeitje", roman door Robert van Passen. „Op en top een Hollander", roman van een avontuur (uit het leven van Jasper Mercx, den Vlaamschen speur der in Nederlandschen dienst) door J. C. W. Duncker. „Stormen door Temple Bailey, (schrijver van Paauweveeren), vertaling van J. Jorissen. „Wiek Wint", door Willy Corsari, „Jongens en electriciteit", interes sante proeven, zelf bouw, door A, P. Morgan en J. W. Sims, met vele afbeel dingen, uit het Engelsch door J. van As- peren (W. J. Thieme en Cie. Zut- p he n). „Onze Nederlandsche kinderen", gekiekt door hun vaders en moeders, beschreven door N. I. Heybroek, kin derarts (J. M. Meulenhoff, Uitgever, Amsterda m). Van de N.V. Van Holkema en Wa- rendorf's Uitgevers Mij. Amster dam: „Het groote Negerboek", oor spronkelijke en "bewerkte verhalen, sprookjies, versjes en;z., samengesteld en geïllustreerd door Willy Schermelé, met medewerking van Joh, M. Jerry, voor jongens en meisjes- van 610 jaar. „Het eerste prentenboek", een verzameling keurig verzorgde platen voor baby's van 14 jaar, met een in leiding van J. RiemensReurslag, „De moedertjes", door J. P. Zoo- mersVermeer, geïllustreerd door R. Reinderhoff. „Van Indianenjongen tot medicijn man", door Laura Adams Armer; geïllu streerd door de schrijfster. Geaut. ver taling van W. FickLugten. „De familie Harringa" als eerste deel in de Gele Brem-Serie, door J. Riemens—Reurslag. Illustraties van El- la Reimersma, „De wegroman door Warwick Deeping (schrijver van „Sorrell en Zoon"). Vertaling van Claudine Bien- fait. Sinclair Lewis: „Elmer Gantry", Geaut. vertaling van J. H. Pauls. „Het moderne bieden bij Contract- bridge", door mr. F. W. Goudsmit (B. M. v. d. Groene). „Juan in Amerika", roman door Eric Linklater, vertaling van N, Brunt. M. A. Aldanov: „De vlucht", ge autoriseerde vertaling van dr. A. Kos- loff, met een inleiding van dr. Alfred Hackel. „De gebroeders Karamazow", door F. M. Dostojefski, onverkorte ver taling uit het Russisch van dr. A, Kos- loff. i „Revolutie voor den Vrede door Otto LehmannRussbüldt; geaut. ver taling van Albert de Jong, Deel 6 van de serie „De samenleving". („Erven J. Bijleveld, Utrecht.) Van N.V.Em. Querido's Uitg, Mij. Amsterdam: Maurice Hindus: „Rood Koren", vertaald door mr. I, E. Prins-Willekens Mac Donald met eenige illustraties. De uitgave der N. Spoorwegen met opgave van goedkoope treiner? en goedkoope tarieven in den zome- 1.932, met verschillende foto's, pentekenin gen, kaarten en beschrijvingen van plaatsen, die bezocht kunnen worden, Het jaarverslag over 1931 van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6