TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 JULI 1932. N®. 158. BINNENLAND. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. LANDBOUW. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. DE BRUID VAN HET GL0MDAL oo rer zen ers Lei gen 0— sni- bo- O. ïr n. it, n. 'g at 'g- Ï7 e- d- r- n- ie 5. t* WERKVERRUIMING IN WEST BRABANT. Te Roosendaal vergaderde de com missie tot -voorbereiding van werkver ruiming in Westelijk Noord-Brabant. Algemeen was de commissie er van overtuigd, dat er te weinig centrale werkverschaffingsobjecten onderhanden zijn en dat er iets gedaan moet worden om, meer dan momenteel mogelijk is, de Waterschapsbesturen te verplichten nuttige, soms noodzakelijke werken in uitvoering te nemen. Bijzondere aandacht heeft het te ma ken kanaal Terheijden's Heerenhuis, waaromtrent ook de minister van Bin- nenlandsche Zaken gunstig oordeelt, De commissie (besloot de spoedige totstandkoming van bedoeld plan te be vorderen en vertrouwt dat nog dit jaar met de werkzaamheden zal kunnen wor den begonnen. En als werk voor de verbetering van loozing van de Mark, met drooglegging van duizenden H.A. vruchtbaren grond, en als object voor centrale werkver schaffing, komt dit werk het meest voor spoedige uitvoering in aanmerking, LLOYD RAPIDE. De boottrein van het m.s. „Indrapoe- ra", dat Woensdagmorgen 6 uur te Mar seille is aangekomen, zou hedenmorgen te 7.16 v.m. te Roosendaal, te 8.51 te Rotterdam D.P, en te 9.28 te 's-Graven- hage H.S.M, arriveeren. Naar te Soerabaya vernomen wordt, heeft de regeering besloten over te gaan tot een andere regeling van de vergoedingen van reis- en verblijfkos ten, toegekend aan geestelijken van alle gezindten. Deze restituties zullen voort aan niet meer geschieden op declaratie doch in den vorm van een vast bedrag op basis van die kosten over het jaar 1931 verminderd met 20 pCt, Legerpredikanten in uniform. De legerpredikant ds, P. Bootsma is op Zondag 26 Juni in de Groote Kerk te Apeldoorn, waar hij een preekbeurt ver vulde, in uniform opgetreden. Naar aan leiding daarvan heeft het bestuur der afd. Apeldoorn van „Kerk en Vrede" aan den Herv. Kerkeraad ter plaatse een adres gezonden, waarin het verklaart zich ervan bewust te zijn, dat de bood schap van Christus' wege niet zit in de uiterlijke dingen, maar het dragen van militaire kleeding op den kansel een aan stoot en grief acht tegen de vele anti- militaristische-christenen, die zich tot heden nog in de Ned. Herv. Kerk thuis gevoelen; er was trouwens geen enkele noodzakelijke reden het kerkelijk kleed te verwisselen tegen een militaire uni form. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag behandeld de zaak te gen de gewezen ambtenaren bij den pen sioenraad J, J. Z,, J. L. P, en H. F. E. F., die door de rechtbank te Den Haag we gens verduistering en valschheid in ge schrifte zijn veroordeeld, Z. en F. tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden voorarrest en P. tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden voorarrest. De advocaat-generaal eischte in zijn requisitoir bevestiging van de vonnissen der rechtbank. Het Haagsche gerechtshof beves tigde het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de timmerman A. K. en de los-werklieden Th. de J. en M. A, zijn veroordeeld tot resp. 4, 4 en 3 jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens diefstal in het kantoor der HEMA te Rotterdam, De rechtbank Ae Zutfen deed Woensdag uitspraak in de zaak van F. L., administrateur van de spaarbank- vereeniging te Zutfen, die ter zake van verduistering van 54.000 terecht had gestaan. De rechtbank veroordeelde verdach te tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. De eisch luidde 2 jaar en 6 maanden. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. In de zitting van 5 Juli werden de volgende zaken behandeld: F, de B,, 31 j,, koopman te Hulst, ge detineerd, werd ten laste gelegd, dat hij in de maand Maart j.l. te Koewacht, Hontenisse en St. Jansteen door het aannemen van een valsche hoedanigheid en door een samenweefsel van verdicht selen verschillende personen heeft be wogen tot de afgifte van bedragen in geld, n.l. van Puijvelde voor een bedrag van 9.58, de Ridder voor 5.84 en van Ootegem voor een bedrag van 7.75 zeggende dat hij agent was van de Hol- landsche Hagelverzekering, directeur C. J. de Kup, daarbij hun in de waan brengende dat zij de premie en onkosten voor een verzekering betaalden. Tevens werd hem oplichting ten laste gelegd voor een bedrag van 7.62 van F. Ongenae te Koewacht op 5 April 1932, op dezelfde wijze gepleegd. Eisch 8 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaarden. Mr, W. K, H. Dieleman, verdachte's raadsman, bepleitte een lichtere straf. J. C. G., 24 j., zonder beroep te Vlis- singen, gedetineerd, werd ten laste ge legd, dat zij op 13 Mei 1932 een thee muts, toebehoorende aan H. T. A. Els- lander te Vlissingen heeft weggenomen en op 23 Mei j.l. een geldsbedrag van 10, toebehoorende aan G. A. C, Sirks te Vlissingen, Eisch 6 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Mr, W. K. H. Dieleman, verdachte's raadlsman, vroeg bij eventueele veroor deeling een voorwaardelijke straf op te leggen. M. L. H,, huisvrouw van L. Z., 24 jaar, zonder beroep te Goes, werd ten laste gelegd, dat zij er een gewoonte van heeft gemaakt om goederen te koo- pen zonder volledige betaling, o.a. bij A. L, Beuns le Goes in November 1931 onderkleeren en eetwaren, voor een bedrag van 5.18; bij P, van Hese in Juli 1931 voor 4.62 aan eetwaren en bij M. Zuiddïjk 1 beddetijk voor 5.50, waarop is betaald 1.75, Eisch één maand gevangenisstraf. J, M. F., 49 j., veekoopman en slager te Oost en West Souburg, werd ver dacht dat hij in April 1932 te Nieuw- vliet om zijn bedrijfsdebiet uit te brei den tot Pieter Snoep aldaar heeft ge zegd, dlat hij Minderhoud was uit Sou burg, zulks terwijl hij aan het onder handelen was over koop en verkoop van varkens, terwijl uit dat onwaar ge zegde nadeel kon ontstaan voor zijn concurrent Jacobus Minderhoud te Sou burg. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. A. C., B,, 34 j., therapeut te Vlissin gen, gedetineerd, werd verdacht dat hij in 1932 te Vlissingen de opbrengst van een viertal „Corona"-apparaten, welke hij voor J. Reichardt had ver kocht aan C. P. Melis voor 142,60; aan J. Warren voor 142.60; aan J. Fibbe voor 142,60 en aan F. Berting voor 95.iO, welk geld hij moest afdragen aan J. Reichardt, heeft verduisterd. Eisch 1 jaar met aftrek van het voor arrest. Mr. W. K. H. Dieleman, verdachte's raadsman, achtte het feit niet bewezen en vroeg vrijspraak met invrijheidsstel- ling, wat de rechtbank weigerde. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 30 Juni veroordeeld we gens: met een motorrijtuig, in een bocht bin nen de bebouwde kom niet de rechter zijde van den weg houden: S. de L., Rot terdam: 5 b. s. 5 d. h.; met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: A. ten B., 0.50 b. s. 1 d. h.; J. C., 3 b. s. één week tucht school; C. S., 3 b. s. 3 d. h., allen te Vlissingen; met een rijwiel daarmede een geheel afgesloten weg berijden: P. de R., te Middelburg: 5 b. s. 5 d, h.; met een motorrijtuig rijden zonder fa brieksmerk, fabrieksnummer enz: W. S. te 's H. Arendskerke: H. v. d. B. te Amersfoort, ieder 1 b. s. 1 d. h.; met een rijwiel rijden zonder licht: J. J. S, te Vlissingen: 5 b. s. 5 d. h. met een motorrijtuig rijden zonder rij bewijs: B. R. te Oudelande: 5 b. s. 5 d. h.; met een motorrijtuig rijden op zooda nige wijze, dat de vrijheid van het ver keer wordt belemmerd: W. U. S. te Mid delburg: 15 b. s. 15 d. h.; te Vlissingen zonder vergunning ven ten: J. G. A. T. te Utrecht: 3 b. s. 3 d. h.; te Vlissingen per rijwiel een weg be rijden, anders dan met ten minste één hand aan de stuurkruk: G. J. A. te Vlis singen 0.50 b. s. 1 d. h. Geslaagd te 's-Gravenhage voor practisch aanvullingsexamen voor t.b.c. huisbezoekster zr. C. M, D. Wielandt te Middelburg en zr. A. Kuyper te K a p e 11 e, Bevorderd tot arts aan de Uni versiteit van Amsterdam de heer A, W. Griep te Rilland-Bat h. Chr. Boeren- en Tuindersbond, Dinsdag is te Alkmaar onder zeer groote belangstelling de jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland. In de morgenvergadering hield de voorzitter, het Eerste Kamerlid, prof. mr. P. A. Diepenhorst een rede, getiteld: Vrienden in den nood, waarin hij speci aal de houding der S.D.A.P. met betrek king tot allerlei regeeringsmaatregelen (zuivelwet, tarwewet, vleeschcontin- genteering, steun aan de varkensmeste- rij, etc.) uitvoerig besprak en critiseer- de, om tenslotte de S.D.A.P. mede ver antwoordelijk te stellen voor den we reldoorlog en zijn chaotische gevolgen en haar beginselen als ondoeltreffend en principieel anti-christelijk te ver- oordeelen. De rede werd meermalen door ap plaus onderbroken. Het jaarlijksch verslag van den se cretaris-penningmeester mr. J. W. Goed- bloed van Goes, maakt Melding van een sterke stijging van het ledental, dat bo ven de 10.000 kwam. Vooral de nood in den groven tuin bouw in Noord-Holland maakte een deel der bespreking uit. De voorzitter, die de gemaakte op merkingen beantwoordde, deelde mede, dat het hoofdbestuur terzake diligent is. Het financieel verslag werd, gehoord het rapport van de commissie, goedge keurd en de betrokken functionarissen werden gedechargeerd. Prof, Diepenhorst werd als voorzitter herkozen. Te half twee werd de morgenvergade ring gesloten. Te half drie ving de middagvergade ring aan, waarin de voorzitter welkom heette, dr. H. Colijn, die daarop een rede uitsprak, getiteld: Stijgende crisis nood. IS UW NL-PLAAT IN ORDE? Het blijkt ons, dat autotoeristen in verschillende landen moeilijkheden aan de grens ondervinden, omdat de NL- plaat op huil auto of motorfiets niet aaa de wettelijke eischen voldoet. De letters NL mogen alleen in zwarte teekens wor den aangebracht op een ovale, witge schilderde plaat, welke verticaal aan de achterzijde van het motorrijtuig moet worden bevestigd. Ook is het toege staan, de letters op een ovaal wit vlak Afmetingen in millimetert. Motflk Aoto'a A1008ft B1510 D300180 E180120 aan te brengen, dat op een verticaal deel van de carosserie (aan de achter zijde!) is geschilderd. Gekleurde velden of biezen zijn niet toegestaan, terwijl de afmetingen van plaat en letters nauwkeurig voorge- schreven zijn (zie bijgaande afbeelding). Voorts moet de plaat in donker verlicht kunnen worden; men kan aan de grens niet volstaan met de belofte „o, ik rijd toch niet bij avond", de douane beambte kan in zoo'n geval het binnen rijden verbieden, en meermalen reeds is van deze bevoegdheid gebruik gemaakt! Voor verdere inlichtingen kan men zich o.m. wenden tot den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, van wien wij deze waarschuwing ontvangen hebben. Op vele auto's en motorrijwie len ontbreekt voorts het eveneens voor geschreven nummer- en ge- w i c h t s p 1 a a t j e, en ook die nalatig heid kan tot oponthoud en kosten aan leiding geven, zelfs in het vaderland! Misbruik van triptieken en carnets. De K. N. A. C. maakt het volgende bekend: Aangezien is het thans aangebroken reisseizoen ongetwijfeld tal van auto mobilisten ïiaar het buitenland zullen gaan, is het van belang er op te wijzen, dat de houder van een triptiek of een carnet de passages en douanes dit is de persoon op wiens naam het stuk geschreven of diens chauffeur vol gens die voorschriften verplicht is om zelf het motorrijtuig te besturen bij de grensoverschrijding. Daarvan wordt dik wijls afgeweken, hetgeen in den regel zonder bezwaar of ftioeilijkheden fcan geschieden, wanneer de douane-beamb ten geen aanleiding vinden om een on derzoek in te stellen. Waar echter Frankrijk in den laatsten tijdl tal van automobielen met frauduleuze bedoe lingen over de grens worden gebracht dat wil zeggen, ten einde deze zon- 10. Jacob Braaten zat nog steeds. Hij was iets bleeker geworden in het gezicht, toen hij antwoordde: Dat heeft hij nooit gedaan. Ja, dat heeft hij wel. Neen, dat heeft hij niet. Dat weet ik stellig. Jacob Braaten was nu ook opgestaan. Zij is zelf gekomen, voegde hij er aan toe. Ola Eriksen lachte. En dat geloof jij, zei hij. Jacob Braaten ging naar het venster, Ik geloof het. Jouw dochter doet wat ze zelf wil, zei hij. Dat dtaet mijn zoon ook. Ola Eriksen lachte weer, Hierin zijn wij het niet eens! Jacob Braaten ging weer zitten, Spreek jij er met Tore over, zei hij. Ik wil er buiten blijven. Ik heb niets verkeerds gedaan! O, jij had dat ook moeten begrij pen, barstte Ola Eriksen uit. Overigens zal ik hem de les wel lezen! Hij stond bij de deur, Op dat oogen- blik kwam Kari, de vrouw binnen. Hemel, wat beteekent dat hier, zei ze. Ze keek van den een naar den an der. O, niets voor jou, antwoordt Ola Eriksen, Hij wilde heengaan. Is het over Tore? riep Kari. Ja, dat is het! Ola Eriksen keerde zich om bij de deur en bleef staan met de oogen strak op haar gericht. Ik kon het wel denken, zei ze. Ja, het is erg dat. Maar wat zal men er aan doen! Er klonk wanhoop in haar stem, O, iemand, die volwassen is, moet zijn verstand gebruiken, bracht Ola Glomgaardlen in het midden. Ja, dat is wel noodig, antwoordde Kari. Overigens zijn ze nu bebiden vovl- wassen, voegde ze er aan toe. Je zult nog zien, dat zij niet vol wassen zijn, riep Ola Eriksen. Ja, dat lijkt wel zoo, antwoordde Kari Braaten. De een neemt zijn vrouw van buiten het dorp en de andfer krijgtt een zoon, die een hoeve wil hebben! Dat pakte. Ola Eriksen bleef staan. Er waren er verscheidene, die niet graag gezien hadden, dat hij zich een wouw uit het Groot Elvedal haalde. En enke len waren er, die wisten te vertellen hoe hij in zijn tijd Kari Granviken had nageloopen, ofschoon deze met veel broers en zusters op een kleine hoeve zat. Maar zij had zin in Jakob Braaten, al had' deze slechts eene klein boeren- plaatsje. En Ola Eriksen bleef staan, i Zwijg daarover! riep hij. Hij kon zoo gauw geen woorden vinden, die troffen. Kari Braaten keek naar Jakob Braa ten, haar man. Ja, ik kan wel zwijgen, antwoord de zij, en dat kan je dochter ook wel, wij doen, wat wij willen, wij hierboven aan de Glom. Er lag zulk een oeroude eerwaardig heid over haar, terwijl ze daar stond. Ja, doen wij, antwoordde Ola Erik sen, Ofschoon het kon gebeuren dat we te zwak waren op stuk van zaken, ver volgde ze trots. Ze knoopte haar hoofddoek vast onder haar kin. Zwijg nu, zei Jakob Braaten. Je moet met Tore spreken, vervolgde hij met kalme stem. Ik wil er mij niet mee inlaten! Ola Glomgaarden keerde zich om en ging zondter een woord te zeggen heen. Maar Kari Braaten stond, toen hij weg was, naar de deur te kijken. Hij moest zich een beetje in acht nemen, Zei ze boos. Ja, zwijg nu stil, antwoordde Ja cob Braaten. Hij zal door 't venster te staren naar buiten. Maar Kari, zijn vrouw, ging naar bui ten en stond op de stoep hem, dSe ge gaan was, na te kijken. Wanneer ze gewild had, zou zij op de Glomgaarden huisvrouw hebben kunnen zijn! Ola Glomgaarden had zich driftig ge maakt. Nu ging hij regelrecht af op Tore, die bezig was wortels te verbranden. Ola was dol van woede. Tore kreeg hem dadelijk in het oog en bleef in afwachting staan. Met jou wil ik eens spreken, zei Ola Glomgaard'en driftig en scherp. Tore lei de bijl neer en keek hem aan. Hij begreep wel eenigszins wat er aan de hand was. Het is over Berit, kwam er en Ola Glomgaarden stond daar, de harde, blauwe oogen strak op Tore gericht. i Zoo? Tore beantwoordde dien blik. Dat moet uit zijn! Het kwam als een slag. Tore keek verwonderd. met 'al dat, vervolgde Ola Eriksen. En hij keek spottend over het ontgonnen land. Toen kwam er in Tore's blauwe jon ge oogen een sterkere gloed. Ik zal nu juist weer beginnen, ant woordde hij en nam de bijl op. i Neen, je moet eindigen! Het gezicht van Ola Glomgaarden gloeide. Tore Braaten spuwde in zijn vuisten en greep dé bijl vast. Ik doe wat ik wil! antwoordde hij en hakte. Hiermee, ja, antwoordde Ola Glom gaarden, Maar niet met mijn dochter! (Ingez. Med.) Die krijg je nooit en nimmer. Tore Braaten hield op en keek den ouden Glomgaarden recht in het gezicht. Heb ik jou om haar gevraagd? zei hij. Er ging een schok door Ola Glom gaarden. Neen, dlat heb je niet, antwoordde hij. Maar toch heb je omgang met haar en dat is erger! Tore zweeg. Hij nam de bijl op en hakte voort. Ze is volwassen, evenals ik, zei hij een oogenblik daarna. Ola zag wit, Ja, dat doet er niet toe, wat ze is. Nooit in der eeuwigheid zal ze hier heen komen. Met gebalde vuisten stond hij daar. Nu weet je het! Zijn oogen vlam den. Tore Braaten bleef hakken. Neen, neen! zei hij en hakte voort. Ola Glomgfctërden keerde zich om en ging heen zonder iets meer te zeggen. Even later, terwijl Tore Braaten zon der verpoozing er op los hakte in het pas ontgonnen land kwam zijn vader aan drentelen. De vader stond een poosje naar zijn zoon te kijken, die zonder een woord te zeggen doorwerkte. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5