r 1 IJ Z E N D IJ K E AFLOOP VERKOOPINGEN. BUITENLAND, Algemeen Overzicht. LONDENSCHE BRIEVEN. INGEZONDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. WAAR IS WERK? MARKTBERICHTEN. mm wmmmmmmmm WÊÊBÊmmmmmm :^*r> Vv' I i 11 rj Notaris J. C. Paap heeft Woens dag in ,,De Oude Vriendschap" te V1 i s- s i n g e n in het openbaar verkocht: 1. Het heerenhuis en erf met tuin, aan den Boulevard Evertsen No. 32, groot 4 aren 49 centiaren. Kooper K. van Al teren voor 6300, 2. Het heerenhuis en erf met tuin en tuinhuis, aan den Boulevard Bankert no. 102, groot 1 are 57 centiaren. Kooper C Boone voor 8000. 3. Het huis en erf aan de Glacisstraat No. 66, groot 1 are 30 centiaren. Kooper C. Willeboordse, Middelburg, voor 4200. 4. Het koffiehuis met bovenwoning en erf aan het Bellamypark No. 1 (Smal- lekade) groot 37 centiaren. Kooper J, L v. d. Harst, Middelburg, voor 2190. Lausanne, sultaat. Nog geen re- Nadat Mac Donald verschillende be sprekingen had gehad, werd tegen zeven uur een officieele bijeenkomst der zes uitnoodigende mogendheden gehouden. Aan de zitting werd thans slechts deel genomen door de leiders der zes dele gaties. De algemeene richtlijnen van 't beoogde verdrag werden besproken. 'Van de Duitschers werd aan de zit ting slechts deelgenomen door von Pa pen. Nader wordt gemeld, dat in de zitting de onderhandelingen om half tien weer jzijn hervat. Naar verluidt zal men zich aan Fran- :sche zijde tot dusverre bereid hebben verklaard, af te zien van den eisch van 4 milliard Mark, ingeval de Duitsche regeering haar tot dusverre ingenomen houding ten opzichte van de politieke problemen opgeeft. In de kwestie van de schrapping van deel 8 van het ver drag van Versailles zou een Fransch bemiddelingsvoorstel in behandeling ko men. Het is echter door den rijkskanse lier onaanvaardbaar afgewezen. De officieele zitting werd om 11 uur 's avonds gesloten. Herriot heeft toen verklaard, dat hij de verschillende voorstellen en formu leeringen zal bestudeeren. Tijdens de zitting vertoonde zich bij Mac Donald zoowel als bij de andere teekenen van groote uitputting. In ver band hiermede heeft men dan ook de zitting maar onderbroken. Vanmorgen begaf von Papen zich reeds vroeg naar Herriot. Deze directie bespreking die thans eindelijk voor de eerste maal sinds geruimen tijd weer plaats heeft, beschouwt men algemeen als de uitvoering van een wensch van Mac Donald, aan wien 't zeker niet te wijten zal zijn, als van Lausanne niets terecht komt. In Engelsche kringen en daar niet alleen hoopt men, dat men na de vergeefsche pogingen van Woensdag avond het thans gelukken zal door di recte Duitsch-Fransche gedachtenwisse- ling gemakkelijker tot overeenstemming te komen. Ondanks den ernst van den (Van onzen eigen correspondent). Hoe wij wonen en met hoevelen. Londen nog de grootste stad, De groeiende voorsteden, Het groote transport-pro- cesHet Londensche slaap - oord, Betrekkelijk geringe netto-verhooging van het aantal woonhuizen, Groo- ter gezinstoename. Min der aantal gezinsleden. Meer vrouwen dan mannen. Londen, 29 Juni. De jongste volkstelling, die haar cij fers wat Londen betreft, heeft uitgege ven, heeft daarmee uitgemaakt dat Lon den in zeker opzicht nog de grootste stad van de wereld is. De New-Yorkers be weren al lang dat hun stad de grootste van de wereld is. Zij hebben gelijk en zij hebben ongelijk. Het hangt af van wat men verstaat onder Londen. De New-Yorkers hebben gelijk indien men onder Londen vestaat het gebied dat wordt beheerd door den Londenschen Graafschapsraad, het gebied dat de nty en de 28 Londensche gemeenten omvat en dat ook wel Metropolitaansch Londen wordt genoemd. Dit gebied telt V,ns kersversche gegeven (die non nïïo ,alweer een jaar oud zijn) 4.397.003 inwoners. New-York kan zeer zeker op meer koppen bogen, Maar de New-Yorkers hebben ongelijk indien men onder Londen verstaat het zooge naamd Grooter Londen, dat een woon en bedrijfsgebied is, liggend in een cir kel van 15 myl straal met Trafalgar oquare als middelpunt. Dit gebied is maatschappelijk, industrieel, economisch en als transportgebied wel degelijk één toestand acht men een positief resultaat der conferentie toch mogelijk(l) Men gelooft evenwel dat overeenstem ming zal worden bereikt in die richting, dat de principieele wenschen van Duitschland zullen worden erkend en dat de slotbetaling van Duitschland op 3 milliard Mark zal worden vastgesteld. In tegenstelling wordt van Duitsche zijde verklaard dat van Duitsche zijde geen aanbod is gedaan. De Duitsche delegatie handhaaft haar tot nog toe in genomen standpunt. Afwachten De spanning aan het Lac Léman is groot. Men zie ook onder Laatste Berichten. De kleine mogendheden roeren zich weer ter ontwapenings conferentie. De vertegenwoordigers van Spanje, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Ne derland, België, Zwitserland en Tsjecho- Slowakije, hebben besloten stappen te doen, dat in het ontwerp der resolutie van de algemeene commissie een onbe perkt verbod van bommen werpen uit de lucht wordt opgenomen. Zij zouden zich hebben uitgesproken legen het minder scherp formuleeren van dit verbod, als mede tegen het Fransche voorstel in de luchtvaart-commissie om het werpen van bommen op de slagvelden toe te laten. Ierland en Engeland. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp inzake de heffing van verhoogde invoer rechten op Iersche goederen in tweede lezing met 321 tegen 41 stemmen aange nomen. De minister voor de Dominions deelt mede, dat de Engelsche antwoord nota aan de Valera, inzake de arbitrage kwestie verzonden is. De Engelsche nota bevat in het belang van den vrede twee belangrijke concessies. Ten eerste, de Engelsche regeering verwacht met be langstelling elk voorstel van de Valera over de samenstelling van het scheidsge recht, echter onder de absolute voor waarde, dat de leden onderdanen zullen zijn van het Britsche wereldrijk en ten tweede verklaart de Engelsche regeering zich bereid ook over alle overige door Ierland bestreden jaarlijksche betalingen aan Engeland, door 't scheidsgerecht te doen beslissen. Thomas verklaarde tenslotte, dat deze beide concessies de uiterste grens be- teekenen tot welke de Engelsche regee ring kan gaan. BELGIE. Sinds gister is de staking in de Borinage algemeen. ZeebruggeBad, Een accoord, tus- schen de stad Brugge en een Fransch consortium, voor den aanleg van een nieuwe badplaats in den totdusver en- herbergzaam gebleven omtrek van Zee- brugge, is door den gemeenteraad goed gekeurd meldt de Brusselsche corresp. van de N. Rott, Crt. De nieuwe badjplaats zal ZeebruggeBad heeten en zich uit strekken tusschen Zeebrugge en Blan- kenberge. Ook zal op 31 Juli, met diverse fees telijkheden, de 25ste verjaring van het bestaan der haven van Zeebrugge wor den herdacht. FRANKRIJK. Commissaris voor prijscontrole. De pogingen om een gedeeltelijke overeen stemming tot stand te brengen tusschen de regeering en het parlement inzake het financieele wetsontwerp, duren nog steeds voort. Het voornemen bestaat om een com missaris voor prijscontrole te benoemen geheel en daarom één stad. Er wonen thans 8.203.942 menschen (3.832.916 man nen en 4.371.026 vrouwen); en daar kan New-York niet aan toe komen. Grooter Londen heeft zich uitgestrekt over aanzienlijke gebieden van de aan grenzende graafschappen Middlesex, Kent, Surrey, enz. Het aangeduide klei nere Londen geeft geleidelijk zijn inwo ners prijs en de in steeds ruimer kring groeiende voorsteden nemen hen op. Het is weliswaar een langzaam proces, maar het voltrekt zich zonder oponthoud. In de tien jaren, welke sedert de volkstel ling van 1921 zijn verloopen, is het in wonerstal van het graafschap Londen verminderd met 87520. Dat van Grooter Londen is daarentegen toegenomen met 723.741, hetgeen bewijst dat de enorme stad aan den Theems haar aantrek kingskracht voor de rest van het land blijft behouden. Grooter Londen is se dert 1921 in inwonertal met bijna 10 pro cent toegenomen. Alle gemeenten in den binnenkring hebben daarentegen haar inwoners zien verminderen. Het sterkst was dat het geval met de City, dat druk kloppende hart van de stad zelf. Daar wonen nu nog maar een goede 10.000 menschen, meerendeels huisbe waarders en werkvrouwen, en ook het illustere hoofd van dezen „duursten vier kanten mijl van de wereld", de Lord Mayor en zijn familie. Deze feiten verklaren geheel dat verbazingwekkend transportproces, dat zich twee maal per dag in Grooter Londen voltrekt. De City, die dan slechts luttele duizenden vaste inwoners heeft, heeft nochtans eiken dag vele honderdduizenden menschen op zijn beperkt gebied. Ze is inderdaad als een hart van dit kolossaal organisme dat Londen heet. Het levensbloed van het organisme wordt eiken ochtend in dat hart gepompt in den vorm van mas die de fluctuaties der prijzen zal hebben na te gaan, Aan dezen functionaris zal de bevoegdheid worden gegeven be- stuurstechnische en strafmaatregelen te nemen tegen prijsopdrijvers, tenein de stijging van het levenspeil te voor komen. ENGELAND. Mevrouw Barney, beschuldigd van moord op haar minnaar genaamd Ste phens, is vrijgesproken, DUITSCHLAND. Onweder. Het ontzettende onweder in de Allgau dat Woensdagmiddag bo ven Fuessen heeft gewoed heeft groote schade aangericht. Hier en daar ziet de stad eruit, of zij beschoten is. Van vele huizen zijn nog slechts ruines over. Bij na alle dakpannen werden weggeslagen en de ruiten vernield. Doordat op de zware hagelslag een geweldige wolk breuk volgde, drongen de watermassa's de huizen binnen. Er vielen hagelstee- nen die een gewicht hadden van 1 kg. Op sommige akkers staat geen gras sprietje of plantje meer. Nieuwe Rijnbruggen en stations. Een medewerker van de N, Rott. Crt. in Duitschland schrijft: Het aantal vaste bruggen over den Rijn zal binnenkort met drie worden vermeerderd. Het zijn die bij Ludwigs- hafen, Spiers en Maxau, alle drie spoor wegbruggen, die echter daarnevens ook voor rijverkeer zullen dienen. Bovendien is de rijksspoor voorne mens tusschen Keulen en Dusseldorp een brug te bouwen voor het traject Keulen Dusseldorp Roergebied Dortmund. De bouwkosten daarvan worden op Yz milliard mark geschat en vier sporen zullen op de brug naast el-, kaar liggen. De duur van den bouw wordt op 3 a 4 jaar geschat, in welken tijd ook eenige verouderde stations zullen worden vernieuwd. Zoo krijgen Dusseldoip, Duisburg en Oberhausen nieuwe, moderne stations. De Oceaanvliegers. De Ameri- kaansche Oceaanvliegers Mattern en Griffin zijn om 6 uur Amst. tijd Woens dagavond op het vliegveld Tempelhof vlot geland. Het vliegtuig („Eeuw van vooruitgang") had voor de landing nog een ronde boven het terrein gemaakt, waar het door de duizenden wachtende belangstellenden luide werd toegejuicht. Op het oogenblik der landing werd de Amerikaansche vlag geheschen en 't volkslied gespeeld. Om 9 h 22 Amst. zo mertijd zijn de beide Amerikaansche pi loten Woensdagavond van Tempelhof vertrokken om door te vliegen naar Moskou. Bij hun aankomst op Tempelhof maakte luitenant Mattern een bijna nog frissche indruk dan kapitein Griffin, Beiden waren slechts spaarzaam met hun mededeelingen, aangezien zij zich eerst wenschten te verfrisschen. Zij verklaar den slechts boven de Oceaan zeer slecht weer te hebben gehad. AUSTRALIë. De geredde Duitsche vliegers. Naar uit Wyndham gemeld wordt, staat de metgezel van den geredden Duitschen oceaanvlieger Bertram, Klausmann voortdurend in het ziekenhuis te Wynd ham onder geneeskundig toezicht. Men hoopt evenwel dat hij zal herstellen, Het feit dat Bertram en Klausmann het overleefd hebben, wordt in Wyndham als een groot wonder beschouwd en wordt in de eerste plaats toegeschreven aan den moed en de doortastendheid van Bertram, die gedurende de laatste da gen niet alleen zichzelf, doch ook Klaus mann in het leven heeft gehouden. sa's werkers en werksters, en eiken avond weer er uit gepompt. Het proces kan worden aanschouwd (en het is een van de belangwekkendste bezienswaar digheden van Londen) aan de City-sta tions, die van de Underground vooral The Bank en die van de lokaalspoor wegen der groote maatschappijen Li verpool Street, Cannon Street en Lon don Bridge. Wanneer ge op een ochtend in de week, tegen 9 uur, zoudt afdalen naar de gangen onder het plein voor de Royal Exchange en er, gemakkelijk leu nend over de balustrade van de „boo king hall" van den ondergrondschen spoorweg, zoudt aanschouwen hoe er 'n onophoudelijke stroom van menschen langs de escalatoren of „moving stair ways" opstijgt uit den buik der aarde, dan zoudt ge een indrukwekkend en te vens in hooge mate opwekkend beeld zien van het pomp-proces, dat bezig is de City, het hart, te vullen met levens bloed. De vergelijking met het menschelijk organisme past nog wel, maar toch steeds minder en minder. Want Londen wordt al gloeiend een anatomisch mon ster met twee of meer harten. Het cen trum van het West End wordt een twee de hart en de hartklop daar is het on- dergrondsche station van Piccadilly Circus, dat in menschelijk ochtend- en avond-verkeer dat van de City naar de kroon gaat steken, zoo het dit al niet overtreft. Grooter Londen, het Londen van den buitenkring, is een uitgestrekt slaapoord. Er slapen veel meer men schen dan in den binnenkring en in de toekomst zal het verschil nog grooter worden. .Maar de arbeid heeft plaats in den binnenkring, die een dagelijk- sche bevolking heeft, welke die van de slaapoorden met millioenen moet over treffen. De eischen, welke door deze orde der dingen aan het verkeer wor den gesteld, laten zich wel bevroeden MET 400 KINDEREN NAAR BUITEN. Evenals dit de twee voorgaande ja ren is geschied, is de Middelburgsche Vacantieschool voornemens om met de daarvoor ingeschreven schoolkinderen in de zomervacantie naar zee en strand te gaan. Dat het werk van eht comité in een behoefte voorziet blijkt wel hieruit dat thans, nu de laatste aangiften nog bin nen moeten komen, reeds een 400 meisjes en jongens, leerlingen van open bare en bijzondere scholen, voor de tochten zijn ingeschreven. En dit is ook niet te verwonderen! Wat een gezonde en genotvolle af wisseling is het niet voor de schoolgas ten! De reis alleen is al een genot. Bij gun stig weer kunt U ze Dinsdags en Vrij dags tegen 9 uur per extra tram zien vertrekken en zingende en velen ge bruind door zon en zeewind komen ze weer terug. Of ze niet moe zijn? wordt wel eens gevraagd aan de kleinsten 6 a 7 jaar O neen, hooren wij dan veelal (vooral van de jongens), maar je ziet het hun wel aan; 't heeft hun weer goed gedaan. Waarom wij dit ales nog even vertel len? Extra trams, melk, spelbenoodigdhe- den enz. kosten geld. Niet zoo heel veel per kind, maar door het groote aantal toch nog een beduidend bedrag. Enkel voor vervoer van de melk van tram naar het strand is reeds een vrachtauto noodig. Betalen doen de ouders, voor zoover mogelijk, zelf een groot deel der kosten. Maar er zijn er vooral dit jaar velen, speciaal uit groote ge zinnen, waarvoor wij vermindering der bijdrage of vrijstelling wegens werk loosheid enz. moesten verleenen. En ook die kinderen moeien mee. Niet in de laatste plaats zelfs; voor hen is het zeker goed. Waarmede wij maar willen zeggen: Zaterdag is het bloempjesdag voor de Vacantieschool. Laat ons niet in den steek; verkoopsters, collectrices, meldt U bij ons aan en alle ingezetenen koo- pen een kleurig vacantieschool-bloemp- je. Zoowel zij die het goed kunnen be talen als zij die het thans minder goed kunnen doen, want ook de laatste kun nen weten wat een fijn werk thans voor de kinderen wordt voorbereid. Middelburg, 7 Juli 1932. P. Ph. Paul. Voorz. Middelburgsche Vacantieschool. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat is ingekomen een schrijven van F. L o u w s, wonende te Middelburg, houdende verzoek hem wel verlof B te willen verleenen voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel, groot 9.20 m.2 van perceel Nieuwe Poortstraat P no. 165. Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bij hun College worden ingebracht. Middelburg, den 5 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. En het behoeft dan ook niet te verwon deren dat het geringste ochtend- of avondoponthoud in een der belangrijke verkeersmiddelen onmiddellijk verbijs terend ongerief en chaos schept. Verrassende kennis, welke de Lon densche volkstellingcijfers hebben ver schaft, is dat de netto-verhooging van 't aantal woonhuizen in tien jaar tijd slechts 28.926 heeft bedragen. De hui zenbouw buiten het graafschap, dus van Grooter Londen is daar weliswaar niet in begrepen. Maar niettemin lijkt het verbazend weinig voor hen, die van dag tot dag en van jaar tot jaar „mansions" hebben zien veranderen in étage-wo ningen, enorme flat-blokken hebben zien bouwen in alle gemeenten, die bij Me tropolitaansch Londen behooren. Al het bouwen, afbreken, veranderen en om zetten heeft in tien jaar slechts een toe name opgeleverd van 4 procent. Daar tegenover is 'het aantal gezinnen toege nomen met meer dan 6 procent. Hieruit kan dus worden afgeleid dat minder en minder gezinnen zelfstandig behuisd zijn. De cijfers toonen inderdaad aan dat niet minder dan 63 procent van het aantal gezinnen, wonend in het gebied van het graafschap, woonruimte deelt met an dere gezinnen, soms met twee, soms met meer, vaak met zooveel dat men met ongewenschte woningtoestanden te doen krijgt. Het aantal gezinnen, dat te nauw en daarom onhygiënisch woont, bedroeg in 1931 nog 89.600 of 7.5 procent van het totaal. De cijfers vertegenwoordigen echter een aanzienlijke verbetering ver geleken bij 1921, toen het aantal ge zinnen, dat in ongezonden staat samen woonde, nog 110.495 bedroeg. Terwijl het aantal gezinnen met meer dan 6 procent is toegenomen en thans 1.190.030 bedraagt, is daarentegen het bevolkingsaantal, in die gezinnen verte AFSLUITING VERKEER KONINGSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat de Koningsbrug van 8 Juli 1932 tot en met 22 Juli 1932, in verband met noodzakelijke vernieuwing van het onder- en bovendek, voor het openbaar verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zijn afgesloten. Middelburg, den 7 Juli 1932, Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Bij de Districts-Arbeidsbeurs voor ue gemeenten ^tusschen Ooster- en Wes ter Schelde, Wagenaarstraat D 78 te Middelburg, zijn ingekomen de volgende Aanvragen Binnenland: TILBURG kapper, (dames en heeren) tegen 1 Augustus a.s., 50 per maand, plus kost en inwoning en verval, voor vast, reiskosten nader overeen te ko men. AMSTERDAM boeren dienstbode, goed kunnende melken, bij voorkeur r.k., dadelijk, loon nader overeen te ko men plus kost en inwoning. DORDRECHT groenteninlegger, gron dig bekend met groenteninleggen, moet volkomen zelfstandig kunnen werken, voor onbepaalden tijd, loon nader over een te komen, indiensttreding eind Juli a.s. DEVENTER, schilder, om opgeleid te worden tot chef-schilder, moet bekwaam vakman zijn, goed ontwikkeld, moet ma- terialenkennis hebben en eenigszins ad ministratief ontwikkeld zijn, met perso neel kunnen omgaan, voor onbepaalden tijd, loon en indiensttreding nader over een te komen. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Advertentiën voor en Abonnementen op ons blad worden gaarne aangenomen door het Agentschap G. C. BEVIN ZOON Middelburg, 7 Juli 1932. Aangevoerd door Walchersche boe rinnen (officieele prijsnoteering) Boter 0,72 Kipeieren 2.30. Eendeieren 3. Ganseieren 8. Kalkoeneieren 4. Aangevoerd door handelaren: Boter 0,67%. Kipeieren 2.30. Eendeieren 2,50. Particuliere prijs: Boter 0.80. Kip eieren 3. Poelje-eieren 2.50. Eend eieren 3.50. Middelburg, 6 Juli. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Nieuwe aardappelen 4392, idem po ters 1054, beide per 25 kg. Uien 11 16, postelein 0,17, spinazie 13, stok- snijboonen 2940, tuinboonen 37, dop erwten 1219, peulen 1038, capucij- ners 1119, snijboonen 2229, princes- genwoordigd, niet onaanzienlijk afgeno men. Daaruit volgt dus dat de gezinnen kleiner zijn geworden, een tendenz, die als in de meeste beschaafde landen, al vele jaren geleden voor het eerst merk baar is geworden. De gemiddelde groot te van het Londensch gezin is de laat ste tien jaar met niet minder dan 8.7 pröcent verminderd. In 1921 bestond het gezin gemiddeld uit 3.79 personen; thans bestaat het uit 3.46. Gezinnen van twee en drie leden vormen bijna 50 procent van het totaal. Gezinnen van acht en meer leden zijn schaarscher dan ooit en vormen 4 procent van het totaal. Tegen over ongeveer 500.000 gezinnen zonder kinderen of met één kind staan nauwe lijks 50.000 gezinnen met zes of meer kinderen. De gedetailleerde cijfers over de wo ningruimte der gezinnen onthullen dat de grootste stad van haar bewoners eischt dat zij zich behelpen. Dat is de schatting, welke zij moeten betalen voor het voorrecht tot de grootste gemeen schap van de wereld te behooren. Slechts 13.5 procent van het aantal ge zinnen woont in huizen van meer dan vijf kamers. Daarentegen woont bijna 60 procent in woningen met een, twee of drie kamers en bijna 28 procent in woningen met ten hoogste vijf vertrek ken. De keuken is een vertrek. De stad telt 2086 gezinnen van zes tot tien le den, die zich met een enkele kamer moeten behelpen. Dit is een uiterste. Maar bekrompen behuizing, die er ove rigens mee door kan, is nog regel, hoe zeer in dezen toestand gestadig verbe tering treedt. Tenslotte moet nog wor den vermeld, dat in alle districten, die tezamen het graafschap Londen vormen, het aantal vrouwen dat der mannen overtreft, met uitzondering slechts van de City, rnaam WÊtrnmi

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3