Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW. SPORT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. BEURSTHERMOMETER. VLISSINGEN. Burg. en Weth. stellen voor aan te bevelen ter benoeming van schatter der directe belasting in de vacature onstaan door het bedanken van den heer W .L, Huson, den heer W. Anker Sr. Nog stellen zij voor aan L. M. Naakt geboren te Souburg te verkoopen 200 m2 grond aan den Singel, hoek Paul Krugerstraat voor 3000. WALCHEREN. DOMBURG. Op het gemeentehuis alhier werd Dinsdagavond op initiatief van den burgemeester een begin ge maakt tot het oprichten van een bur gerwacht. De spreker voor dezen avond was res. kolonel Seyn van Breda, die het doel en de werking der burgerwachten heeft uiteengezet, ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Heinkenszand. HEINKENSZAND. Woensdagavond vergaderde de raad voltallig. Ingekomen is een schrijven van den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie, waarin deze mededeelt zooveel mogelijk te willen tegemoetkomen aan gerezen bezwaren betreffende de eerste kombe- stelling, doch dat een uitbreiding der buitenbestelling niet mogelijk is. Met het adres der Kamer van Koop handel tegen de verslechteringen der post, vooral ten plattenlande, stemde de raad ten volle in. Een verzoek van den R.K. Land- en Tuinbouwbond om subsidie voor het stichten van een R.K. Land- en Tuin bouwschool te Ovezande houdt de raad aan tot een volgende vergadering. Met algemeene stemmen besloot de raad om bij herbouw van den toren op de Ned. Herv. Kerk het torenuurwerk te plaatsen, zooals dit oorspronkelijk in de bedoeling lag van de kerkvoogdij en geen vernieuwing van dit uurwerk te laten aanbrengen. M.a.st. besloot de raad den zanddijk tot aan de grens van de gemeente 's-Heerenhoek in eigendom en beheer over te dragen aaan de Provincie tegen vergoeding van 586.24% per jaar. Op advies van B. en W. besloot de raad m.a.st. een vergoeding toe te ken nen voor de werkzaamheden aan de crisiszuivelwet van 12. De raad besloot de tegenwoordige steunregeling zoodanig te wijzigen, dat voortaan voor elk kind 50 cent vergoe ding zal worden betaald indien de mi nister zich daarmede kan vereenigen. Op voorstel van den heer Nijsse be sloot de raad met 6 tegen 1 stem toe te treden tot het Registratuurbureau van de Vereeniging voor Nederlandsche ge meenten. Uit een bespreking voor de heffing van opcenten op de personeele belasting blijkt dat wanneer wijziging noodzakelijk blijkt, de raad van meening is dat voor een verhooging in de eerste plaats in aanmerking komt de grond slag voor automobielen. Bij de rondvraag vestigde de heer Beaufort de aandacht op de wijze van schoolgeldheffing. Uit een en ander blijkt dat het tegenwoordig stelsel onbillijk is. De voorzitter zegt voorziening daarin toe. Tevens vestigt de heer Beaufort de aandacht van den Burgemeester op het venten met ijs op Zondag en het rinkelen met een bel daarbij onder kerktijd. De voorzitter zegt dat hij het verkoopen op Zondag niet kan verbieden, doch wel het belgerinkel, waaraan hij dan ook aan dacht zal schenken, SCHOUWEN-DUIVELAND. BROUWERSHAVEN. Met ingang van 16 October a.s. zal het commissariaat van het Loodswezen alhier worden op geheven. Met ingang van dienzelfden datum is de commissaris van het Loods wezen de heer P. C. v. Diest, overge plaatst naar Den Helder. Voor het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze is te Kortgene 58.25 gecolporteerd. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. T. W, de Kluis te Serooskerke heeft het beroep naar Vlissingen aan genomen. Ds. J. Fokkema te Sprang heeft voor het beroep naar Poortvliet bedankt. Voor het candidaatsexamen rech ten slaagde aan de universiteit te Lei den, de heer H. Minderhoud. De voordracht voor een te benoe men onderwijzer aan de O.L. school te Kruiningen is door B. en W. op gemaakt als volgt: No. 1. W. van den Ende te Goes, tij delijk onderwijzer alhier; 2. L. Broere te Zuid-Beierland; 3, L. C. Broer te Wij- denes. Geslaagd voor het eindexamen der R. K. H.B.S. te Bergen op Zoom, de heer C. Sonke te St. M a a r t e n s d ij k. Aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam werd bevorderd tot ac countant de heer E. P. M. van Waes. Bij het Woensdag gehouden toela tingsexamen van de model-politievak- school te Hilversum, zijn 30 gegadigden opgeroepen. Hiervan zijn 16 afgewezen, 9 afgekeurd, 3 niet verschenen, en 2 aangenomen. Deze beide geslaagden zijn de heeren H. Koop te Veenwoude en E. R. Jurgens te Voorschoten. Chr, Kweekschool te Middelburg. Toegelaten tot de 1ste klasse: J. C. Abrahamse, St, Laurens; C, Bal- jeu en J. Boone, beide Souburg; P. Cij- souw, Wemeldinge; A. Cornelissen, P. J. van Dijke en H. Enkelaar, allen te Middelburg; D, Filius, Koudekerke; P. van Fraassen, Serooskerke; J. op 't Hof, Oudelande; P. W. Jobse, Domburg; J. de Jonge, Goes; J. van Liere, Oudelan de; A. Ludikhuijze, Middelburg; C. J. Mol, Oudelande; A. J, Polderdijk, Sou burg; C. J. de Rijk, Baarland; E. P. van Sluijs en K, van Sparrentak, beiden te Middelburg; D, C. Sturm, Vlissingen; G. Vleugel, Goes; J. de Vos, Ooltgensplaat; P. M. van Waarde, Driewegen; C. J. Weststrate, Waarde; H. Wolzak, Goes. Examen handteekenen. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K, en W., is bepaald, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaam heid verlangen voor het handteekenen, voor het jaar 1932 zitting .zal houden te 's-Gravenhage en in deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: A. Rienks, hoofd inspecteur L. O. te 's-Gravenhage; tot lid o.a. L. Heymans te Middel burg. Godsdienstonderwijs M. O. scholen. Het hoofdbestuur der Ver. van Vrijz. Herv, in Nederland heeft in opdracht van de algemeene vergadering te 's- Hertogenbosch den minister van Onder wijs een adres gezonden met het ver zoek het daarheen te willen leiden, dat in de wetten betreffende het middel baar en voorbereidend hooger onderwijs bepalingen als in art. 26 der wet op het Lager Onderwijs worden opgenomen, waarbij heft geven van facultatief godsdienst-onderwijs op de openbare scholen uitdrukkelijk mogelijk is ge maakt. DE GASTHUISKWESTIE TE GOES Men schrijft ons uit Goes: Het langverwachte rapport van het bureau der Vereen, van Ned. Gemeen ten over het tekort bij het gasthuis, is eindelijk ontvangen en de Raadsleden vertrouwelijk toegezonden. Naar wij vernemen, wordt de gemeen te niet zonder meer aansprakelijk geacht voor deze tekorten. Wel acht het bureau de leden van het Gasthuisbestuur hoofd' delijk aansprakelijk wegens de wijze AMSTERDAM, 7 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 B 1000-6 100% Ned. 17 1000-4% 98%—99 Ned 31 1000-4 94%—94%. Ned. 32 1000-5 100%—100% Certificaten-3 75%75% Cert. N.W.S.-2% 63%—63 O. Indië 22 1000-6 94—94% O. Indië 23 pndst. 74%75. O. Indië 16 1000-5 91—90%, O. Indië 26 1000-4% 85%—84%. Duitschl. pndst. 100-7 58%—60. Duitschl. 30 1000-5% 45%— 48%, Engl. W.L. 50-200-5 73—73%. Engl. F.L. 50-200-4 76%—77%. Zeeuws. Hyp. B-5 97%97. Zeews. Hyp. B-4% 8989%. A Amsterd. Bank 81%80%, A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 5657. A Twentsche Bank 74%77. A Pref. Jurgens A 79%79. A De Schelde N.B. 36% A Ver. Papf. v. Gelder 54%53%. C Am. Car en Foundry 5%5%, C Am. Smelt en Ref. 8%8. C Farbenind I.G. 76% C U. States St. C. 23%—24% C C. Publ. Serv. C North Am. Cy. 17—17% A Born. Sum. H.M, 122%113% ex-div, A Ned. Wol Mij. 28 A Singkep Tin M. 6162. A J. C. Japan Ln. 3029%. A Rotterd. Lloyd 44 A S. M. Nederland 45%- A Amst. Thee C.M. 1818%. A Houth. Alberts 24 C Peruvian C. r.P 4%4%, A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac, Rr. 3332% ex-div. C Int. Nickel Cy, 5%, waarop de administratie is gevoerd. Voor de toekomst worden deze drie mogelijkheden aan de hand gedaan: a. omzetting in een districtsziekenhuis; b. in een gemeentelijk; c, opheffing. DE BELASTING TE AARDENBURG. De raad van Aardenburg besloot gisteravond.conform het voorstel van B. en W. om 80 pet. te heffen op de ge- meentefonds- en 50 pet op de vermo gensbelasting. Voorts werd besloten vanaf 15 Juli voorloopig geen steun meer uit te keeren, daar dit, wegens het loskomen van vele werkzaamheden in het landbouwbedrijf dan niet meer noo- dig zal zijn. Op de discussies komen wij morgen terug. LAUSANNE. Het onderhoud Von Papen-Herriot. Naar van Fransche zijde wordt me degedeeld, heeft het onderhoud tusschen Von Papen en Herriot plaats gehad op verzoek van Herriot, die het voornemen te kennen had gegeven alle moeilijkhe den in een persoonlijk onderhoud met den Duitschen rijkskanselier uit den weg te willen ruimen. Naar van Duitsche zijde wordt verklaard, zou in de kringen der Fransche delegatie een neiging tot uiting komen om tot overeenstemming te geraken. De moeilijkheden voor Her riot zouden voor het grootste gedeelte volgens de mededeelingen van deze zij de liggen in de nog niet opgeloste kwes tie der Engelsch-Fransche schulden. Overigens wordt de voornaamste moeilijkheid beschouwd de definitieve formuleering der verklaring der groote mogendheden over het buiten werking stellen van hoofdstuk 8 van het verdrag van Versailles (dat der herstelbetalin gen). In Fransche kringen wordt verklaard, dat de kwestie van de Duitsche slotbe- taling geen beslissende rol meer speelt en dat de bespreking tusschen Von Pa pen en Herriot moet leiden tot overeenstemming over het buiten wer king stellen van hoofdstuk 8 en de kwes tie van de gelijkgerechtigheid van Duitschland inzake de bewapening. Het onderzoek duurde bijna twee uur. Er werd slechts medegedeeld dat de on derhandelingen worden voortgezet, Her riot verklaarde dat men thans in het stadium van het onderzoek der docu menten is gekomen om een formule uit te werken op grondslag waarvan de on derhandelingen kunnen worden voort gezet. De besprekingen zullen hedenmiddag worden voortgezet. De algemeene indruk is dat ter confe rentie een zekere ontspanning is ingetreden. Over het resultaat van het onderhoud tusschen Von Papen en Herriot wordt medegedeeld, dat alleen de politieke kwesties ter sprake zijn gekomen. Ook hier kon nog geen overeenstemming be reikt worden. Geconstateerd werd, dat alle politieke kwesties wegens het ge brek aan tijd nauwelijks meer kunnen worden behandeld. Welke invloed dit op den verderen gang der conferentie zal hebben, is op 't oogenblik nog niet te overzien. Het hevige onweer dat Woensdag verschillende deelen van Beieren ge teisterd heeft, heeft ook een aantal ver bindingen van de spoorwegen verstoord. Op verschillende plaatsen werden de spoordijken door het water ondermijnd en overstroomd. Garmisch Partenkirche moesten de reizigers van twee treinen per auto worden vervoerd. Ook door het inslaan van den bliksem in de stroom draden en telefoonleidingen werd het bedrijf op vele plaatsen gestoord. Alle storingen zijn weer opgeheven. Naar het Corr. Bur. verneemt over weegt de regeering de instelling van een commissie ter bestudeering van het vraagstuk der economische toenadering tusschen Nederland en de gebiedsdee len van het Rijk in andere werelddee len, Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 26 Juni tot en met 2 Juli, in de provincie Zeeland bedroeg. Rood vonk: Neuzen 1, Zoutelande 3. Diphthe rie: St. Annaland 1. Middelburg, 7 Juli. Op de veiling waren 43.000 eieren aangevoerd. Kip eieren 5254 kg ƒ2,10, 5456 kg 2.14 —2.36, 56—58 kg 2.28—2.32, 58—60 kg 2.38—2.45, 60—62 kg 2.50—2.53, 62—64 kg 2.652.66, 6466 kg 2.70. Bruine: 60—62 kg 2.58—2.60, 62—64 kg 2.64— 2.68, 6668 kg 2.78, Eendeieren 2,20. Kalkoeneieren 3. Ganseieren 7. A Koloniale Bank 56%53%. A NJ. Hbk. 1000 57%—56%. C Ned. H.M. 1000 62%—61%. A Alg. Kunstz. U. 27%—28%-28%. A v. BBerkels Pat. 14%15%. C Calvé-Delft 47%—51-49. -A C. Suiker Mpij. 18%18. A Int. Viscose 5%5%. A Küchenm. I. Acc, 22. A Ned. Ford A.M. 98%101%, A Philips Gem. B, 7274%-73%. C Unilever 98%104-01. C Anaconda Cop. 8%9%-9. C Bethlehem St. 9%10%-9%. A A.N.I.E.M.—N.B. 167—163. C A. Gas El. Cy. 1%—1%-1%, C Cities Serv, Cy. 2%2%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 9 A Kon. Petr. Mij, 126% e.d.—133%-29% C Contin. Oil Cy. 4%5. C Shell Union O.C. 3%4%-4%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 11%11%. Ongelukken. Te Hoogezand is Dinsdagnacht een vrachtauto, toebehoorende aan den heer P, uit Muntendam met drie inzit tenden in het Winschoterdiep gereden. Hierbij is de heer P. verdronken. De ongelukkige was gehuwd, RUMOERIGE VERGADERING. Men meldt aan de N.R.C, uit Over - s c h i e Woensdagavond werd een openbare vergadering gehouden door den Algem. Ned. Fascistenbond in het Verenigings gebouw waarin de heeren Knotsenborg en Baars als sprekers optraden. De zaal was stampvol. Klaarblijkelijk hadden de aanwezige O.S.P.-ers en R.V.O.-ers het er op gezet de vergadering te verstoren. Terwijl de heer Knotsenborg aan het woord was, interrumpeerde zekere M. herhaaldelijk. Hij werd door de fascisten verzocht zich kalm te houden. Toen hij daaraan geen gehoor gaf, werd hij tot tweemaal toe door de politie tot kalmte gesommeerd. Toen daaraan ook geen ge hoor werd gegeven, trachtte de politie M. uit de zaal te verwijderen. Deze ver zette zich hevig. Hij kreeg van den agent een slag met den wapenstok op den rug, waarop een ander, een zekere v. V. den wapenstok van den agent vastgreep en op zijn beurt van een anderen agent een slag kreeg. Ten slotte is M. uit de zaal ge zet. Hierna was het in de zaal rustig en werd gepauzeerd. Na de pauze kwamen de s.d. raadsleden Bertou en Poelman die leden van de R.V.O. en O.S.P. mee brachten en de politie verzochten de aanwezige fascisten te visiteeren, waar op door de politie geantwoord werd, dat zij de eventueele dragers van wapenen dan maar moesten aanwijzen, dan zou de politie die personen visiteeren. Plotseling liep B. naar het podium, waar een hevig tumult ontstond B. werd geslagen, Knotsenburg liep een bloed neus op en Van Vliet, amateur-bokser, lid der O.S.P. werd ernstig aan het hoofd verwond en bloedde uit verscheidene wonden. Terstond begon de politie de zaal te ontruimen. Op straat werd nog een agent door den communist O. een wapenstok ontnomen. HONDERDJARIGE OVERLEDEN. Vijf maanden ouder dan een eeuw is te G e f f e n overleden mevrouw J. J. M. Stokvisvan Dijk. FRAUDULEUS INGEVOERDE SUI KER. Op surveillance te Heerlen, onder Wouw, mocht het den belasting ambtenaar H. de R. en den gemeente veldwachter H. M. uit Wouw, gelukken de hand te leggen op een partij van 800 kg. frauduleus ingevoerde suiker. Een der smokkelaars, een Belg, werd tevens aangehouden, terwijl de overige smokkelaars naar schatting een ben de van zeker wel twintig personen de vlucht konden nemen. De Ned. douane te G e n d r i n> gen hebben gisterennacht een vracht' auto aangehouden, die volgens den chauffeur met leege kisten beladen was, uoch bij onderzoek verscheidene soor ten goederen tot een waarde van on geveer 15.000 bevatte. De auto is in beslag genomen. Tegen de beide ver voerders is proces-verbaal opgemaakt De werkloosheid onder de landar beiders is te Ou d-V ossemeer ge durende het seizoen steeds zeer hoog geweest; in de laatste weken kwam er eenige verademing doordat aan de Bra- bantsche zijde werk werd verkregen bij het erwtenplukken en verschillende in gezetenen daarvan profiteeren. De Coöp. Suikerfabriek te Zevenbergen, Men meldt aan de N. R. Crt. uit Roo sendaal: De Coöp. Suikerfabriek jte Zeven bergen zal zeer waarschijnlijk dit jaar wederom geen campagne maken. Het bestuur heeft daartoe althans besloten, nadat het bestuur der Coöp, Suikerfa briek Dinteloord zich bereid verklaard had tot verschillende belangrijke con. traprestaties als laatstgenoemde fabriek wederom alle bieten der combinatie kreeg te verwerken. De stand van zaken op het oogenblik is, dat het bestuur der N.V. tot Exploi tatie van Suikerfabrieken, welke beide fabrieken omvat, nog geen beslissing genomen heeft. De beslissing ligt uiteindelijk bij den minister. Daarop wordt thans gewacht. A Ned. Scheepv. U. 47%49-47% A H.V. Amsterdam 164%167%-63 A Java Cult. Mij. 122%123-19. A N.I. Suiker U. 89%—89-85%. A.Poerworedjo S.O 9%9% A Deli Batavia 122%122% C Deli Mij. 1000 120%—119 A Senembah 132128 C Chicago Milw. 1%1% A Amst. Rubb. C. 41%42%-40 A Deli-Bat. Rubb. 1617 A Hessa Rubber 1519% A Serbadjadi S.R. 1313 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. Voetbal, Woensdagavond speelde te Nieuwland Nieuwland IStormvogels I uit Middel burg. Stormvogels won met 40. Tour de France. De „Tour de France", de grootste wegwedstrijd der wereld, die dit jaar voor de 26ste maal gehouden wordt, is Woensdag te Parijs begonnen. Er zijn 80 deelnemers, waaronder 40 toeristen. De wedstrijd duurt van 6 tot 31 Juli en gaat over een totaal parcours van 4520 km die in 21 etappes worden afgelegd. De eerste etappe van den Tour de France ParijsCaen, een afstand van 206 km, werd gewonnen door den Belg J. Aerts in den tijd van 6 uur 6 minuten en 14 seconden. Aan den besteller bij den P. T. en T, dienst C. Wielemaker van het hulp post, -telegraaf- en telefoonkantoor te Koudekerke is op zijn verzoek eeryol ontslag verleend. De luchtlijn RotterdamHaamstede Vlissingen, De K. L, M. deelt mee, dat de dienst op de lijn RotterdamHaamstede Vlissingen, die gedurende Mei en Juni een enkeldaagschen dienst in beide rich tingen op Maandagen en een dubbel- daagschen dienst in beide richtingen op Donderdagen en Zaterdagen omvatte, gedurende Juli en Augustus uitgebreid is in dien zin, dat ook op Maandagen een dubbeldaagsche dienst in beide rich tingen zal worden gevlogen. Kranslegging monument de „Adder". Woensdag had op het kerkhof te Huis duinen, gemeente Den Helder, de plech tige kranslegging plaats door de marine op het monument voor de opvarenden van den in den nacht van 5 op 6 Juli 1882 voor de Scheveningsche kust ver- ganen rammonitor, Zr. Ms. „Adder" welk monument is opgericht op het kerkhof te Huisduinen, gemeente den Helder. De commandanten der diverse vaar tuigen en maritieme instellingen, alsme de deputaties van officieren, adelborsten en onderofficieren en minderen, en ver schillende vereenigingen hadden zich rondom het monument geschaard, toen de commandant der marine het woord nam om namens de koninklijke marine een kort woord van hulde te spreken. Onder het spelen van koraalmuziek legde de schout bij nacht aan den voet van het monument namens de marine een krans. Beschikbare plaatsen voor cadet. Dit jaar worden in Nederland de vol gende aantallen plaatsen beschikbaar ge steld voor toelating als cadet bij de Kon. Militaire Academie. Leger in Ned.-Indië: 17 plaatsen voor infanterie; 1 plaats voor cavalerie; 2 plaatsen voor artillerie; 3 voor genie; 3 voor militaire administra tie. Van deze plaatsen kan er een wor den ingenomen door een niet-Europee- schen jongeling. Voor het leger in Ne derland: 4 plaatsen voor cavalerie en 8 voor genie. 6 Juli 7 Juli Londen 8.82% 8.84% i Berlijn 58.67% 58.80 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.45 34.47% Zwitserland 48.32% 48.32% Kopenhagen 48.10 48.00 New-York 2.47% 2.47% Obl.markt- iAmerika - Rubber - Koninkl. - Unilever - Schepen Aku Tabak - MARKT fWettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2