^Protrinciale Zeeuwsehe NITEK OLIEBRANDERS UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT No. 155. Twee Bladen. MAANDAG 4 JULI 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang, BINNENLAND. G. VAN NEDERVEEN ZN ZEELAND. Dirk Coster. VOOR CENTRALE VERWARMING G. VAN NEDERVEEN ZN WEER EN WIND. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. THOLEN, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10 elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. POLITIEKE HUMOR. Aan den humor van den overleden staatsman mr. Heemskerk heeft „De Vrijheid" een Parlementsfilm gewijdl, waaraan het volgende ontleend is: „Hij was minister van Binnenlandsche Zaken en men vroeg hem subsidie voor bepaalde zaken. „Mijnheer de Voorzitter", zei de mi nister in zijn antwoord, „wat is het subsidiestelsel? Ik wandeldfe eens met mijn kinderen buiten, en we gingen bij een boerderij zitten om wat te gebrui ken. Een van mijn kinderen brak een stukje koek in kruimeis en gaf dat aan een paar kippen, die dicht bij ons lie pen. Maar direct kwamen van alle kan ten tientallen kippen aanstormen. Dat is het subsidiestelsel, mijnheer de Voor zitter Al« minister van Binnenlandsche Za ken was hij eens ad intrim Minister van Justitie, Er was een zaak bij de regee ring aanhangig, die beide departemen ten aanging. Op de Witte informeerde een Kamerlid hoe het er mee stond. „O", zei Heemskerk, „ik heb juist als Minister van Binnenlandsche Zaken vanmorgen een brief op pooten ge stuurd naar den minister van Justitie, want ik vind!, dat die de zaak wel wat lang onder zich houdt." Wij kennen toch allen vele van zijn gevleugelde woorden en van zijn grap pen? „Die zaak bestaat slechts in de ge achte verbeelding van den geachten af gevaardigde." „Als het een stelsel is, Mijnheer die Voorzitter, dan is het een stelsel van stelselmatige stelselloosheid'.' „De heer ter Hall ziet niet veel ver schil tusscben kunst en amusement. Ik wel. Zijn rede b.v. was een amusement, maar een kunst .-was ze niet." „Men zegt, dat de heer Talma in zijn kabinet evenmin thuis behoort als een varken in een synagoge?" Maar een varken is immers nergens veiliger dan in een Sy nagoge? „Och, als ik zie hoe slecht geestelijke arbeid in ons vaderland wordt betaald, dan denk ik: was ik maar in den delicatessen-handel ge gaan!" De hand leggend op een sta pel ingebonden Handelingen op de re- geeringstafel: „De welsprekendheid der Kamer, mijnheer de Voorzitter, spreekt.boekdeelen Op een zijner audiënties kwam een nog jonge man binnen. Minister Heems kerk herinnerdle zich, dat deze onlangs al bij hem geweest was in verband met een sollicitatie, maar hij herinnerde zich tevens, dat in de betrekking al was voorzien. „Mijnheer" zei Heemskerk onmid dellijk, „het spijt mij zeer, maar die va cature is al vervuld. Het zou misschien toch niets voor u zijn geweest. Maar later misschien „Excellentie", antwoordde de jonge man, ik kwam u juist bedanken, omdat ik in die betrekking ben benoemd Tenslotte dit woord. „Ik zie niet in" zei hij eens, toen men het ergens over zijn „joligheid" had „waarom een Christen per se vervelend zou moeten zijn!" DE HERTOG VAN BRABANT IN NEDERLAND. Kroonprins Leopold van België, die veel belang stelt in het vraagstuk dier natuurbescherming en die voorzitter is van de commissie van beheer van het Pare Albert (het groote natuurreser vaat in het Belgische Congo-gebied), heeft twee dagen in ons land doorge bracht, vergezeld van den directeur van het Natuurhistorisch Museum te Brussel. Op 30 Juni werd/ een bezoek gebracht aan de vogelbroedplaatsen bij Hoek van Holland, onder leiding van de heeren mr. P, G. van Tienhoven, dr. Jac. P, Thijsse en J. Drijver, en den tweeden dlag aan eenige terreinen in Noord-Bra bant, eigendom van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland. J>E PHILIPS-NATRIUMLAMP. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een proefverlichting genomen met een nieuw Philips-natriumlicht, op het wegvak GeleenBeek. Tevoren had in het gemeentehuis van Beek de inbedrijf- stelling plaats. Hierbij heeft de directeur der Philips- laboratorie Prof. Holst gewezen op het karakteristieke verschil tusschen de nieuwe lichtbron en die normale gloei lamp. De nieuwe lichtbron maakt ge bruik van electrische ontlading in na- triumdamp, waarbij eveneens lichtuit- straling optreedt. Op deze wijze wordt per toegevoerde hoeveelheid energie een veel hooger nuttig effect bereikt. Deze nieuwe lamp geeft echter mono- chromatisch (eenkleurig) licht, terwijl 't licht van de gloeilamp veelkleurig is in continue spectrum. Helderheids ver schillen treden veel scherper naar vo ren, wat juist van groot belang is voor de verlichting van wegen, terreinen, emplacementen enz. Men verwacht d'e mogelijkheid om zonder abnormale kos ten met deze lamp de wegen zóó te kunnen verlichten, dat auto's alleen met hun stadslampen veilig zullen kun nen rijden. Vrijdag 29 Juli a.s. heeft de stem ming plaats voor de Eerste Kamer door de Provinciale Staten van Z. Holland, Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente. De minister van binnenlandsche zaken jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft zich heden, naar Enschedé bege ven teneinde in verband met het voor stel van Ged. Staten van Overijssel tot Samenvoeging van de gemeenten EnJ schede en Lonneker de plaatsen in oogenschouw te nemen, Een talrijk gezelschap journalisten, leden van den Ned. Journalistenkring vergezeld van hun dames heeft Zaterdag en Zondag een bezoek aan Friesland gebracht. Naar aanleiding van een door de afdeeling Doetinchem van de Vereeni ging Volkenbond en Vrede genomen initiatief word't dit jaar voor het eerst een Volkenbondszomercursus gehou den, n.l. in de onmiddellijke nabijheid van Doetinchem en wordt gehouden van 25 tot en met 29 Juli a.s. Op dezen Vol kenbondszomercursus zullen actueele vraagstukken, die met dbn Volkenbond verband houden, worden behandeld. Voor Aanleg en Onderhoud van Cen trale Verwarming en Warm- en Koud- watervoorzieningen TEL. 663 MIDDELBURG (Ingez. Med.) Belangstelling voor de Restauratie van Veeres Raadhuis in Oost-Indië, De Restauratiecommissie voor het Raadhuis van Veere, die onlangs den Commissaris der Koningin in Zeeland den eersten afslag in zilver der door haar toedoen, ten behoeve van het herstel van dit bouwwerk, geslagen Bouwpenning heeft aangeboden, deed thans ook in Nederlandsch-Indië van zich hooren. Mevrouw L. van Dam van Isselt heeft nl. een, door alle leden van het werk comité onderteekende schenkingsoorkon de vervaardigd, waarbij een afslag in zilver van dezen bouwpenning den Gou verneur-Generaal ten geschenke werd aangeboden, en de vertegenwoordiger voor Indië van de Kon. Begeer (die den penning sloeg) heeft dezen thans, naar wij vernemen, op een speciale audiëntie overhandigd. De Gouverneur-Generaal betuigde zijn ingenomenheid met den fraaien penning en Z.Exc. schonk het Restauratiefonds een zeer gewaardeerde bijdrage. Naar men ons mededeelt, is het werk der Commissie in Nederland tot dusverre niet zonder succes gebleven en verschil lende, soms belangrijke giften, kwamen bij haar binnen; daarvoor werd steeds, zoo zij boven de 6 waren een bronzen, boven de 25 een zilveren bouwpenning toegezonden. Autobusconcessies. Ged. -Staten van Zeeland hebben af gewezen het verzoek van Johs. Meer man te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arendskerke) om vergunning voor een autobusdienst van Nieuwdiorp naar Middelburg dagelijks behalve Zondags, omdat reeds voldoende verbinding per autobus tusschen deze plaatsen bestaat. Wel verleenden zij vergunning aan Gebr. de Rooy te Bergen op Zoom voor een dbgeüjkschen autobusdienst van NoordbrabantschZeeuwsche grens over St. Philipsland naar het Zijpe (veer); aan P, van Koeveringe te Waarde voor Want één ding is tenslotte zeker in de onzekerheid van dit leven: niet door breken en afbreken, maar door verzuiveren en voortbouwen kan de wereld gered worden. een dienst op Donderdag van Waarde over Krabbendijke en Rilland-Bath naar de NoordbrabantscheZeeuwsche grens; aan Fl. du Puij te Stoppeldlijk voor een dienst van Stoppeldijk over Hengstdijk, Campen, Boschkapelle en Stoppeldijk naar Hulst op Maandag en van Stoppeldijk over Boschkapelle, Poonhaven, Reuzenhoek en Othene naar Neuzen op Woensdag; en P. J. Begijn te St. Jansteen voor een dienst van Hulst naar Axel op Zaterdagen, MIDDELBURG. De Abdijuitvoering Het was wel zeldzaam mooi weder voor de Abdijuitvoering gisterenmor gen en vooral ook voor hen, die van buiten kwamen per rijwiel kon het niet beter verlangd wordlen. Het was dan ook druk met bezoekers, op de banken was bijna geen plaats onbezet en rond om stonden honderden met groote aan dacht te luisteren en te genieten. Zooals vooruit bekend gemaakt was, had het Middelburgsch Muziekkorps df.t maal een andere plaats ingenomen en wel op het verhoogde deel tusschen Burg- en Balanspoort. Dit deed wat vreemd aan en ook klonk de muziek zeker niet minder, toch zien wij liever het korps onder het bladeren dlak der boomen zitten, het geeft een nog meer aantrekkelijk ge heel aan de uitvoering. Toch kwamen ook nu de verschillen de muzieknummers volkomen tot hun recht al komt het ons voor, dat het klokkenspel uit „La voix des cloches" in het midden van het plein beter vol daan zou hebben. Men weet, dat de hooge plaats bij uitzondering was gekozen, omdat het Middelburg's Mannenkoor zijn mede werking verleende, ten eerste door de met alan gezongen Duitsche liederen „In Stiller Nacht" en „Ein geistliches Abendlied" welke zang hier in de open lucht met een hoog gebouw achter die jongens steeds mooi klinkt. Het meest de verwachtingen der aan wezigen gespannen houdende waren zeker de drie liederen uit Valerius' „Ge- denck-clanck." Een woord van groote waardeering komt zeker den ijverigen directeur der beide vereenigingen, de heer'Joh. H. Caro toe, voor de bewerking van deze liederen voor 4-stemmig mannenkoor, en de begeleiding van eenige koperin strumenten. Het zoo alom bekende „Wilt heden nu treden" vooral, maakte diepen in- dtruk en het zal den heer Caro uit het applaus na ieder der drie liederen wel gebleken zijn, dat vooral dit deel der uitvoering zeer op prijs werd gesteld en tot een herhaling in dit of een volgend seizoen noodtle. De foppende Zeppelin. (-!-) 't Was wéér een vragen en zich afvragen: zou hij komen Zaterdagmid dag op de heen-; Zondag op de terug vlucht van Engeland? Maar geen span nend afwachten, als veertien dagen ge leden. Toen iedereen hoopte en tuurde, en „zeker dacht", en „meende te we ten". Teleurstelling maakt sceptisch. En zoo lieten we Zeppelinbezoek deze weekend aan het toeval over. Dat toeval kwam. Het luchtschip pro moveerde ditmaal een vage belofte tot een daad. Maar.... vannacht tusschen half 12 en 12 In den helderen, stillen midzo mernacht zooals we er nugelukkig nogal vele hebben. Onverwacht, tenminste niet-meer verwacht. Naast-over onze inderdaad slapende veste. Op een uur dat alleen de werker en de plakker nog op, en heelemaal niemand al op is. De wakende hoorde wel de diep-so- nore ronk; van verre stilaan sterker wordend, dan tot zachtst pianissimo wegstervend. Voor velen niet-opvallend (wat ronkt er tegenwoordig al niet in onze straten tot héél laat!) Tóch anders. Dat deed vooral het rayon Tramsingel- Nieuwe Vlissingsche weg naar balcons en open ramen ijlen. Met het uitzicht over wijde velden, tot bij Vlissingen. En ze zagen: Twee felle koplichten, daarachter de hel-verlichte kajuitvensters als van een Oceaanstoomer, de kleine lichtellipsen der gondels, de witte stralenbundel naar beneden. Vlakbij ook de machtige con touren. Donker tegen nacht-donker. Dat bewoog zich in zwaar diepen dreun van de Vlissingsche richting naar het Oos ten. Een „bovenwereldsche" verschij ning, spookachtig angstwekkend haast. We moesten even denken aan Londe- naars in den oorlog, na de scheurende sirenekreten ter waarschuwing. Nu is Zaterdag, een nazaat der geweldigste uitvinding dezer eeuw daar bewonderd en toegejuicht. Nu bracht deze een eere- saluut tot 's Konings tweeden zoon en diens vrouw. Als schrijver dezer 't zag in Doorn, de empereur-en-exil-residen- tie: in de lucht stildrijven, dan even het voorschip zakken. Nu had deze de ele gante attentie van een ruiker rozen neer te parachuten. Nu vloog deze een be- langstellingrijke vlucht over Zuid-Enge- land. Gauw verschenen, gauw verdwenen. Zichtbaar voor enkele bevoorrechten, hoorbaar voor velen, niet bevroedend, wat hun werd onthouden. Grootsch onvergetelijk. De Zeppelin verraste ditmaal Zee land, een verrassing ter twaalfder ure. Zette het luchtschip zijn koers nog eens over deze gewesten Maar dan op een dag, dat ieder zeker weten, en een uur, dat ieder zeker zien kan. Ja, de Zeppelin zou misschien over Zee land komen. Als velen wenschten en hoopten. Doch heel eerlijk gezegd:.zóó be doelen wij 't niet. Men meldt ons uit ïerseke; In den afgeloopen nacht (12 uur 5) is de Zeppelin duidelijk gezien in Zuidelij ke richting. Vanmorgen is het luchtschip om 6 h 30 vlot te Friedrichshafen geland. Men weet, dat er heel wat verschil bestaat ten opzichte van het geen van de verbouwing hoek Nieuwstraat en Kortedelft te verwachten zou zijn. Nu reeds eenige weken die verbouwing ge heel gereed is, zal wel niemand meer kunnen ontkenen, dat zoowel uit ver- keers- als uit asthaetisch oogpunt een goede verbetering tot stand is gekomen. Maar het goede aanzien is zeker nog veel verbeterd nu de heer J. R. Grool Jr. er Zaterdagmiddag zijn keurig inge richte chocolaterie inrichtte, die en zoo wel 's avonds als overdag aller aandacht zal trekken. Mede door de flinke etala geruimte, die er is en de keurige wijze, waarop de lekkernijen daar zijn ge schikt. De deurwaarders uit Middelburg hebben Zaterdag het Belgisch Motor jacht „Droom" aan den ketting gelegd. Bedoeld jacht lag in de haven het Zijpe onder Bruinisse. Daar niemand zich aan boord bevond, zijn dje deuren in tegen woordigheid van den burgemeester van Bruinisse geopend. Het beslag is gelegd op een daartoe ingekomen wensch uit België. VLISSINGEN. Burg. en Weth. stellen den raad nog voor 112 m2 grond van de Duyven- drechtstraat te verkoopen aan de firma P. J. Krijger en Zoon te Middelburg voor 896. ZUID-BEVELAND. WEMELDINGE. In de op Donderdag te Wemeldinge gehouden raadsverga dering was de heer J. A. Dominicus af wezig. De voorzitter doet mededeeling van zijn onderhoud met den inspecteur der P. T. T. te Middelburg, t. z. van de in krimping van den postdienst. Daarbij bleek, dat, waar de inkrimping algemeen wordt doorgevoerd, van terugkeer van den vroegeren toestand onder de huidige omstandigheden geen sprake kan zijn. Alleen zal verandering in de openstel lingsuren van het kantoor mogelijk zijn. Instelling van een postagentschap zal te veel kosten met zich brengen. Naar aanleiding van de door de P.Z, E.M. toegezonden begrootingen van kos ten van een ondergrondsch en van een bovengrondsch net wordt door den heer Felius opgemerkt, dat de kosten van straatwerk daarin aanmerkelijk hooger (pl.m. 1500) zijn geraamd dan in wer kelijkheid is uitgegeven. Hij geeft B. en TEL. 663 MIDDELBURG (Ingez. Med.) 4-VII-'32: Zaterdag en Zondag hoog ste 1 u c h ttemperatuur 23.4 °C; (74 °F); laagste 14.9 °C (59°F). Heden 9 h: 17.1 °C; 12 h: 22 °C. Zaterdag/Zondag 2 mm, Zondag/Maandag geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand alhier 766 mm, laagste 759 mm. Hoogste barometerstand 768.4 mm te Berlijn; laagste 747.3 mm te V. Manoer. Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, helder tot half bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer in het Z. W, Zon op: 4 h 47; onder 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 4 h 34; onder 22 h 25. E.K.: 11 Juli. Westkapelle is 28 min. en Domburjf 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Juni, Hoogwater. Laagwater. Ma. 4 2.32 14.48 8.54 21.23 Di. 5 3.14 15.28 9.35 22.07 Wo. 6 S 4.52 16.06 10.14 22.48 Do. 7 4.32 16.42 10.49 23.27 W. rn overweging om de P.Z.E.M. uit te noodigen deze rekening te herzien, waar toe wordt' besloten. Bij de behandeling van een voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1932, deelt de voorzitter me de, dat de in de vorige vergadering met 500 verminderde post voor onderhoud straten thans verhoogd dient te wor den met 700 nu blijkt, dat op een andere post belangrijk minder moet wor den uitgegeven dan geraamd is. Verbe tering van een gedeelte van den Che- zeeweg waarover vele en zware lasten worden vervoerd, blijkt dringend noodig te zijn. Na uitvoerige discussie werd het voor stel van B. en W. aangenomen m. 5 stem men, terwijl de heer Felius zich van medestemmen onthoudt. Met intrekking van de in de vorige vergadering geno men besluiten tot verhooging der op centen op de gemeente-fondsbelasting en grondbelasting op de gebouwde eigendommen wordt besloten de opcen ten op de gemeente-fondsbelasting we der te bepalen op 40. Het maximum aantal verloven voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank zal worden voorgesteld op 2. Op een vraag van den heer Lindenbergh deelt de voorzitter mede, dat zeer spoe dig zal kunnen worden beslist over de overdracht van het gasbedrijf. De heer Felius verzoekt te worden ingelicht omtrent de vraag of de schippersver- eeniging „Schuttevaer" mededeeling heeft gedaan omtrent haar houding in zake de kanaaalplannen, zoaals destijds was toegezegd. Spr, vraagt dit in ver band met het feit, dat binnenkort in de ze gemeente een comité van actie zal worden geinstitueerd, waarvoor spr de medewerking van het gemeentebestuur verzoekt. De voorzitter zegt deze medewerking toe, al verwacht spr. heel weinig van de ze actie. Hij noemt de daarbij betrok ken belangen van deze gemente zeer particulier in vergelijking met de groo- tere belangen, die hiermede zijn ge moeid. IERSEKE. Zaterdagmiddag viel een 4- jarig zoontje van schipper M. in een die pen oesterput. Hij was reeds een paar malen gezonken, toen de 9-jarige Kris Sinke te water sprong en den drenkeling wist te redden. THOLEN. Zaterdag was hef 50 jaar geleden, dat de heer J. M. C. Pot te Tholen, aldaar een drukkerij oprichte

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1