éis cis VERSCH GEKARND I Zon I Doe bijV PUROL mJ Fir eJ fiaA /z fioncLs aJju. Kort Zeeuwsch Nieuws. G. VAN NEDERVEEN ZN KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. Zonnebrand Doorzitten bijWielrijden BIOSCOPEN. Hierop letten! LAATSTE BERICHTEN, Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BUITENLAND, Algemeen Overzicht. i T tul Prl •I m I 0 1 0 I p >e<| sJ eJ ie| Ie invloed staat van den geest van het Christendom, welke geest om U heen is, als een beschermenden dijk. Nu ken nen wij bewoners van de lage polder landen aan de zee allen de groote be- teekenis van de ons beschermende dij ken, en zijn wij allen doordrongen van de noodzakelijkheid die dijken niet te verwaarloozen, maar die steedis te on derhouden. En daarom burgers van Wis- sekerke, wil ik U nu bij mijn heengaan, toch nog ernstig op het hart binden, toch voor de intstandhouding van de geestelijke dijken ernstig zorg te dragen, en niet toelaat, dfat een anti-Christelij ke geest zijn invloed doe gelden, luister daarom in de eerste plaats naar Uw geestelijke leiders, en in de tweede plaats, steun uw gemeentebestuur in zijn moeilijker wordende taak, die er op gericht is, die ernstige slagen van de zen tijd op te vangen, en zooveel mo gelijk te neutraliseeren. Ik meen te mo gen verklaren, dat het altijd mijn stre ven is geweest, mij te plaatsen boven de kerkelijke en staatkundige partijen, en U allen te zien, als leden van dat groote £ezin dit de burgerlijke (ge meente heet en ieder daarin recht te laten wedtervaren. Maar daarnaast heb ik altijd in 't oog gehouden, dat aan den algemeen Christelijken invloed geen be lemmeringen in den weg mochten worden gelegd, want dat het dharaan alleen te danken is, dat wij hier een ge rust leven leiden. Van hooger hand is mij enkele malen de vraag voorgelegd, of het niet wenschelijk ware, dat hier evenals op zoovele andere plaatsen werd/ overgegaan tot de oprichting van een burgerwacht. Maar ik heb die ge dachte altijd met zekere fierheid afge wezen en geantwoord: „Neen, Wisse- kerke heeft geen behoefte aan een bur gerwacht, want hij is zichzelf een bur gerwacht". Laat dat steeds van Wisse- kerke moge worden gezegd, en zij de zegen Gods verder U allen nabij. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. HULST. De historische wallen rond Hulst zijn thans op twee plaatsen door gegraven. Aan de Zuidzijde der stad waren deze werkzaamheden r.oodig voor de afwatering der stad, terwijl naast de oude poort aan de Oostzijde een groote wegsverbreeding plaats heeft, waardoor de toegang tot de stad via den weg naar Walsoorden een groote verbetering on dergaat. Voor automobilisten en andere weggebruikers zal dit een groote verbe tering zijn. Ned. Herv. Kerk. Ds. S. P. Vermeer te Amsterdam (v.h. Herst. Verb.) heeft het beroep naar Oudenhoorn aangenomen. Voor Aanleg en Onderhoud van Cen trale Verwarming en Warm- en Koud- watervoorzieningen TEL. 663 MIDDELBURG (Ingez. Med.) Bij het agentschap van de Arbeids bemiddeling te Westkapelle zijn op 1 Juli ingeschreven 139 werkloozen. Dit aantal bedroeg op 1 Juni 94. De kommies A. L. Muilwijk te E 1- lewoutsdijk is met ingang van 16 dezer verplaatst naar Noorbeek, Donderdagavond had te Hans- weert schipper S. van het schip Al- hema" het ongeluk met een zijner beenen tusschen twee schepen bekneld te raken, waardoor dit lichaamsdeel ern stig gekwetst werd. De dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. De rijksklerk 'J. J. van Antwerpen te Hansweert is van 11 tot 30 de zer belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen te Hein kenszand. Bij de Schippers-Vereen. Schutte- vaer kwam bericht in, dat voorgesteld zal worden het havengeld te Kort- g e n e voor schepen, die bieten komen laden, te verlagen van 25 ct. op 20 ct. per ton; aangedrongen is op verdere ver laging. Het liggeld zal worden verlaagd van 30 cent tot 20 cent per m2. Wilhelmus van Nassouwe. Ter gelegenheid van den 400sten ge boortedag van Prins Willem van Oranje zal, zooals reeds eenigen tijd geleden in het kort vermeld, bij de firma G. W. den Boer te Middelburg onder den titel „Wilhelmus van Nassouwe" een stand aardwerk verschijnen. Het Dietsch Stu denten Verbond nam daartoe het initia tief. De drijfveer tot het samenstellen van dit werk was, dat men den Prins, wiens beteekenis niet alleen groot is voor het verleden, maar evenzeer groot voor het gansche Nederlandsche volk van onze, van beteekenis zware, dagen, naar de meening van initiatiefnemers en samenstellers van dit boek, in Neder land niet onbevooroordeeld, onbevangen en klaar samenvattend is genaderd. Welke deze beteekenis was voor zijn tijd en welke richtlijnen 's Prinsen ideaal kan geven aan de huidige generatie, dat weet het Nederlandsche volk, naar de opvattingen van het Dietsch Studenten Verbond niet, en het meent daarom den Vader des Vaderlands bij de a.s. herden king niet beter te kunnen eeren, dan door deze leemte aan te vullen. Aldus verzocht het D.S.V. een twaalftal be voegde figuren in Nederland en Vlaan deren om een bijdrage, die elk afzonder lijk 'n gedeelte van 's Prinsen werk of wezen behandelt. Tezamen zullen deze opstellen 's Prinsen beteekenis dienen uiteen te zetten en te omvatten. Prof. dr. P. Geyl heeft de verdeeling van de stof geregeld, waardoor de waarborg is verkregen, dat er een vaste lijn in het geheel zal blijven gehandhaafd. Dr. N. B. ten Haeff (Den Haag) schrijft vervolgens over: „Prins Willem's Jeugd" (Dillenburg, erfenis van de gebieden in de Nederlanden, Protestant worden, af stand van Karei V); dr. A. Erens O.P. (Tongerloo) over: „Prins Willem als leider der oppositie van hoogen adel en geestelijkheid (15551566)"; dr. R. van Roosbroeck (Antwerpen) behandelt „Prins Willem in de jaren 1566 en 1567"; dr. J. C. H. de Pater (Den Haag): „Prins Willem in Ballingschap 15671572"; dr. J. S. Bartstra (Haarlem): „Prins Willem aan het hoofd van den Hollandsch- Zeeuwschen opstand (15721576)". Dr. N. Japikse (Den Haag) schrijft over: „Prins Willem en de Generale Unie (1576—1581)"; prof, dr. A. A. v. Schelven (Amsterdam V. U.) over: „Prins Willem en het verweer tegen Parma (1581—1584)". C. Verschaeve (Alveringem) behandelt: „Prins Willem's persoonlijkheid"; prof. dr. L. Knappert (Leiden): „Prins Willem en de godsdienstvrijheid' prof. dr. C. G Gerretson (Utrecht): „Prins Willem en het recht van opstand"; prof. W. Nolet (Amsterdam): „Prins Willem en de natio nale gedachte"; dr. P. N. van Eyck (Lon den): „Het Wilhelmus als lied der Re volutie" en tenslotte prof. dr. P. Geyl (Londen): „Streven en verwerkelijking". De tekst zal, zoo vernemen wij verder, worden verlucht met een zestiental af beeldingen en het geheel wordt in een linnen stempelband naar een ontwerp van Frits Lensvelt gebonden. Naast de gewone editie verschijnt een luxe-editie van 75 exemplaren, gedrukt op Banzay- papier en gebonden in kalfsperkament. Op 15 Augustus a.s. wordt te Hulst een wielerwedstrijd gehouden op den weg. De Groote Prijs van Hulst wordt op Koninginnedag gehouden. Naar wij vernemen hoopt prof. g. Wisse, hoogleeraar aan de Theol. school te Apeldoorn Dinsdag a.s. in de Nieuwe Kerk een openbare Tijdrede te houden ove-: „Door Moscou opgeroepen naar Betnlehem." Deze rede werd door prof. Wisse o.a. te Amsterdam voor eenige duizendien uitgesproken. Onthulling gedenkraam. De jaarlijksche bijeenkomst van de Pilgrim Fathers Society, die Donderdag onder leiding van prof. dr. H. M. v. Nes in de Engelsche kerk op het Begijnhof te Amsterdam is gehouden, droeg dit maal een buitengewoon en plechtig ka rakter, omdat daarin de onthulling is geschied van het door mej. Jessie van Brunt aan het kerkgebouw geschonken en door haar ontworpen en uitgevoerd gebrandschilderd venster, waarop sym bolische voorstellingen voorkomen van de Gerechtigheid, de Liefde, de Nijver heid en den Vrede. Mej. Jessie van Brunt behoort tot de achtste generatie van een zekeren Van Brunt, die in 1653 naar de Nieuwe Wereld en wel naar Brooklyn (toen nog Breukelen) is ge ëmigreerd. „Nehalennia". Donderdag vergaderde in de soc. St. Joris te Middelburg, de vereeniging „Ne halennia". De voorzitter de heer L. J. v.an Voort- huijsen opende de vergadering en heet te de aanwezigen welkom met een kort openingswoord, waarbij in het bijzonder den heer mr. J. H. C. Heijse welkom wordt geheeten die voor het eerst als bestuurslid deel neemt aan de verga dering. De vereeniging mag zich in de belangstelling van velen verheugen, het geen o.a. blijkt uit het feit dat de laat ste weken nog eenige nieuwe leden tot de vereeniging zijn toegetreden. Nehalennia voert een verdediging om een stadig afbrokkelend terrein en doet dit op driëerlei wijze. Ten eerste door het geven van advie zen en het opwekken van de belang stelling voor de op Walcheren nog aan wezige kunst. Ten tweede door alleen of in samenwerking met gelijkgezinde vereenigingen te steunen en te behou den wat gevaar loopt verloren te gaan In het afgeloopen jaar is o.a. met suc ces samengewerkt met de vereeniging tot in standhouding van oude gebouwen te Middelburg voor den gevel van het Leger des Heils aan de Hoogstraat, te Middelburg, welke van de pleisterlaag is ontdaan, hersteld, opnieuw gevoegd en waarvan het houtwerk in de juiste kleur is geverfd. Ten derde door verspreiding van het jaarverslag van de vereeniging, waar mede de leden bereikt worden en al die genen welke met het doel en streven nog niet voldoende bekend zijn. Voor de zorg aan het jaarverslag besteed bracht de vöörzitter dank aan den heer C. Ba- rentsen en verzoekt hem ook dit ver slag weer geïllustreerd in druk te doen verschijnen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd nagezien en goedgekeurd. Van de afdeeling voor het inventari seeren en beschrijven van de Rijkscom missie voor de monumentenzorg was een schrijven ontvangen om de jaarverslagen van de vereeniging „Nehalennia" te mo gen ontvangen, waartoe wordt besloten. Van W. A. de Buck te Veere was een verzoek ingekomen om subsidie voor herstel van zijn gevel aan de Kade te Veerê. Ne bespreking van dit geval besloot men 100 toe te staan, waarbij den heer Heijse bepleitte voorwaarden te stellen en toezicht uit te oefenen. Hoewel het ledental van de vereeniging niet afnam, dient gezegd, dat nog meerdere belang stelling in het werk der vereeniging ge- wenscht ware. Hoeveel menschen stel len er zeker belang in al het mooie op Walcheren, de architectuur, de molens, gevelsteenen, inrijhekken, kleederdracht enz, meer en op grond hiervan konden nog veel meer menschen de vereeniging steunen met een minimum contributie van 1.per jaar. Bij de rondvraag zeide de heer Vern- hout, dat de samenstelling van het boek werk over de molens op Walcheren nog niet veel voortgang heeft. De voorzitter las in dit verband een ingekomen schrijven van den heer Meer kamp van Embden voor, waarin deze voorstelt aan de bestaande commissie den heer mr. J. I. van Doorninck toe te voegen, welk voorstel werd aangeno men. De voorzitter zeide dat reeds gerui- men tijd aan het werk over de molens op Walcheren is gewerkt en stelt voor nu de commissie met een lid versterkt is, het werk vóór 1 Mei 1933 ter publi catie gereed te maken. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Vernhout hierop het woord verkrijgend las een door hem ontvangen schrijven voor van den heer Ir. Ten Brugge Cate, welke met belang- steling het werk over de molens op Walcheren te gemoet ziet. Vervolgens besprak men een mede- deeling van den heer dr. W. S. Unger over de boomen aan den Blauwendijk te Middelburg en behandelde de inrijhek ken op Walcheren. Niets meer aan de orde zijnde sprak de voorzitter den wensch uit de volgen de algemeene vergadering in Mei te hou den en daaraan zoomogelijk een bezoek aan de Abdijgebouwen te verbinden en sloot daarna de vergadering met een hèilwensch voor „Nehalennia's" werk. (Ingez. Med.) Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert de echtheid. (Ingez. Med.) ELECTRO. Ik heb een mensch gedood. De film, die ons niet alleen iets te zeggen heeft. Ook iets te vragen. On vermijdelijk, onontkomelijk. Ik heb een mensch gedood. Ik, Fransch soldaat, doodde in de loopgraven een Duitsch soldaat, geest- en zielsverwant. Vriend, datwistik in de wisseling van één oogen- blik. Ik was aan het front, ik stond on der bevelen, ik deed mijn plicht, ik moest dlooden. De wereld veroordeeldt mij niet, de justitie niet, de kerk niet. En toch: daar blijft rusteloos tot vertwijfe- lens toe achtervolgen: Met welk recht doodde ik dezen jongen mensch, alléén omdat hij een ander uniform droeg, dezen vriend, die voelde als ik, dacht als ik, liefhad als ik. En die men slechts even nog kon aan zien met die vraag, tot mij, tot alle Duitsche soldaten, tot heel de mensch- heid, die vraag, het erfdeel van iederen krijg, niet te vervatten in vredesverdra gen en betalingsplannen: Waarom? Waarom? Ik weet geen antwoord, als niemand. Ik weet alleen zijn naam. Ik weet zijn woonplaats, het huis van zijn ouders, zijn meisje. Dit is het eenige wat me rest: tot hen te gaan, vergiffenis, er barmen te smeeken. Dat stelt misschien die rampzalige pijniging, dat heelt mo gelijk die schrijnende wond. Dan alleen zal ik moed hebben ook voort te gaan, zal 't ook voor mij geen oorlog meer zijn. Dan zal het schuldbesef stilaan wor den ontnomen. Zoo reist Paul naar het kleine Schwarzwaldstadje, legt er bloemen op Walter Holderlins graf, vindt bij diens ouders een tehuis, hij was immers Wal ters vriend. Maar uit zich niet, kan zich niet uiten, kan niet zeggen wie hij is, wat hij hen deed. Tot hij bekent aan de eene, die daar 't meeste recht op heeft. En die begrijpt, dat zij de eenige is, die waarlijk vergeven kan en mag. Die vergeven moet. Ter wille van eigen ge luk. Terwille van menschen heil. Eindelijk dan dus een film, waar we eens over denken en spreken (niet praten kunnen Die stof biedt tot ge dachte (maar dan ook inderdaad g e- d a c h t e wisseling. Die we dan ook alleen willen beschouwen, bewonderen en aanbevelen om wat hij den toeschou wer en toehoorder, die schouwen en hoo- ren kan, wil geven. Want wat zijn we de laatste jaren toch ver „aesthetiekt": hoe oordeelen wij naar wijze van projecteeren, regisseeren, acteeren, figureeren, Entourage, en als alles: actie, dictie, mimiek, muziek maar daarmee in harmonie is. 't Is niet onze schuld; het waren er dan ook meestal de scenario's naar In een film als deze, die iets bedoelt, worden de dingen wel eens met woor den betoogd en met gebaren verduide lijkt, als we sinds lang ontwend waren, 't Doet er niet toe. Alleen maar: dit zeggen wij U, en dit vragen wij U. Wij: Ernst Lubitsch schoone schepping, en de eenige die wij noemen Llionel Barrymore, de oude Docter Holderlin. Wie goed verstaan wil, wie overpein zen wil de immer levend blijvende vraag, in deze dagen weer zoo actueel: Ga zien, en vooral ga luisteren FLORA, Heden-, morgen- en Maandagavond: The king of the wild. Arabië, geschikt oord om in de vergetelheid te verdwij nen voor wie zulks wenschen, en voor wie dit wenschelijk is. Voor Robert Grant, de jonge Amerikaansche machine- verkooper is dit laatste het geval. Ver dacht zonder schuldig te zijn. Om daar nu die autoriteiten van te overtuigen, die er 't zeggen over hebben, is al een heele toer soms in de geciviliseerde we reld, veel meer nog in de schilderach tige oorden van sinisteren sluipmoord en laaghartig verraad. En, wanneer daar bovendien nog een Radja met omgeving, en allerlei successie moeilijk heden door onwaardige pretedenten bij komen, is een verhaal geschapen, ge heel naar Oostersch model, in Ooster- schen sfeer en Oosterschen geest. Zulke zien we niet zooveel meer. Zij zijn altijd dankbare kijkspelen, en stevig gedesem de romantiek, dat boeit en bezig houdt. Hoofdrollen: Walter Miller, Nora La (Ingez. Med.) ne, Boris Karloff, en Arthur Mc Laglen. En als tweede: Detective In dienst der Liefde met Iwan Mosjoukine, den emi- nenten Russischen kunstenaar. Nathalie Lissenko heeft een verschrik kelijke droom. Terwijl zij een boek lag te lezen betreffende de wonderlijke avonturen van den beroemden detectie- ve „X" is zij in slaap gevallen en in ha re droomen ziet zij den beroemden man in zijn diverse vermommingen. Nog dienzelfden dag besluit zij naar het Detectieve Bureau te gaan om haar afgod Detectieve „X" te leeren kennen. Haar man volgt haar, maar wanneer zij dit bemerkt weet zij handig te ontvluch ten en op ongewenschte wijze belandt deze in het geheimzinnige gebouw, waar het Detectieve-Genootschap „Wat ik. heb, dat heb ik" gevestigd is. Zoo komen beiden in aanraking met „X", en hebben met X x avonturen, ga lante en amusante. Vooral amusante. Niet vertelbaar natuurlijk, dan is, als bij alle detectieve story's de aardigheid er af. Want een paar aardige uren zal 't zeker geven.... En Mosjoukine waar borgt goed, zeer goed spel. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van mevr. C. H. Dekker- Koers, fa. Wed. A. A. Nonhebei en Zn. L. Delft. EINDEXAMEN HOOGERE BURGER SCHOOL A (HOOGERE HANDELS- SCHOOL). Voor het eindexamen van de Hoogere Burgerschool A (Hoogere Handelsschool) te Middelburg zijn geslaagd: W. H. van Ballegoyen de Jonge te Goes; H. J. Blok te Kapelle; A. P. D, Boel te Goes; P. Hamelink, R. H. W. Joppe, Ch. J. Lameyn; C. W. Reidsma te Vlissingen; G. J. v. d. Made (m) te 's-Heer Arendskerke; A. J. Sonius te Souburg; F. G. Sprenger, M. E. J. Fuk- ken (m) te Goes. Vijf afgewezen. Voor 't eindexamen Middelbare Han delsdagschool slaagden: J. P. Kögeler, H. J. van Visvliet te Koudekerke. Afge wezen 1. Bij wie geen woonplaats, te Middel burg. DE ZEPPELIN. Het luchtschip Graf Zeppelin is heden morgen 7 h 11 onder stroomenden regen gestart voor een vlucht naar Engeland onder commando van dr. Eckener. Aan boord bevinden zich 12 passagiers. Tegen zes uur vanavond zal het luchtschip nabij Londen landen en na een kort opont houd starten voor een 24-urige rond vlucht over Zuid-Engeland. Ind. Stoomvaartlijnen, Chr. Huygens (thuisreis) 1 v, Algiers. P. C. Hooft (uitreis) 30 te Colombo. Nieuw schema te Lausanne! Het door de crediteurstaten gemeen schappelijk uitgewerkte plan is Vrijdag avond nog niet officieel aan de Duitsche delegatie ter hand gesteld. Officieus is de inhoud in groote trekken reeds be kend geworden. Omtrent den inhoud zijn voorloopig nog slechts gegevens van Engelsche en Fransche bron bekend, die echter geens zins als volledig kunnen worden be schouwd en die derhalve onder voor behoud worden vermeld. Volgens deze mededeelingen bevat het plan het volgende: Het voorstel der cre diteurstaten aan Duitschland zal de Duitsche delegatie in den vorm van een groote verklaring worden gedaan, die door de conferentiemogendheden als besluit van de conferentie van Lau sanne zal worden aangenomen. De ver klaring bevat allereerst 8 punten, die bij de groote redevoering van Mac Donald op de officieele zitting van Dondeidag werden opgesteld en waarover volgens de verklaringen van Mac Donald reeds volledig overeenstemming heerscht. Het voorstel bevat dan vervolgens de volgende regeling van het herstelvraag- stuk: De Duitsche regeering deponeert bij de B. I. B. te Bazel ten gunste van de crediteurmogendheden rijksspoorwegpa- pieren tot een bedrag dat definitief eerst i i f C ót n Hl kl val Al tol ml f 1 vl kI 0 0 0 0 •I 0 1 °1 zijl gel sol

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2