VERSCHGEKARND BETEEKENT KWALITEIT Z 3 ct. per half ponds pakje TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 JULI 1932. No. 153. ZEELAND. Oe Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring DE BRUID VAN HET GL0MDAL VLISSINGEN. Vereeniging voor Zigkenhuisverpleging gevestigd te Vlissingen. Aan het jaarverslag over 1931 van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging gevestigd te Vlissingen, uitgebracht door den secretaris-penningmeester, den heer J. de Meij, is het volgende ontleend: Kenmerkte 1930 zich als een jaar wat tot voorzichtigheid noopte, 1931 gaf ons te zien dat deze voorzichtigheid inder daad noodig was en alleen met 't uiter ste beleid is het mogelijk geweest geen al te groot exploitatie-verlies te boeken. Vooral het begin van 1931 kenmerkte zich door een zeer groote opname on zer leden in een ziekenhuis. Toen vorige jaar, ongeveer in de maand Mei de toestand onzer middelen noopte tot zuinigheid, besloot het be stuur om te zien naar eenige controle, die het mogelijk zou moeten maken de uitgaven in overeenstemming te bren gen met de inkomsten. Hoewel wij er niet geheel in slaagden een sluitende rekening te maken, kon toch het tekort binnen zoodanige perken worden gehouden dat de toestand ons geen zorg baarde. Begin September van dit verslagjaar werd het nieuwe ziekenhuis „Bethes- da" geopend. Wij slaagden er in met het bestuur dezer inrichting even goede sa menwerking te verkrijgen als met de beide andere ziekenhuizen. Kort voor het eindigen van het jaar werd door ons bestuur aan dr. W. F. Th. van der Bijl het verzoek gericht op te willen treden als controleerend arts onzer vereeniging. Tot ons genoegen vonden wij dr. Van der Bijl bereid aan ons verzoek te voldoen. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1931: Klasse A: 3242 volwassenen en 915 kinderen; op 31 December 1931: Klasse A 4397 volw. en 1374 kind.; meer 1155 volw. en 461 kind.; Klasse B resp. 2750 volw. en 1131 kind, en 2656 volw. en 1102 kind.; minder 94 volw. en 29 kind. Klasse C resp. 418 volw. en 245 kind. en 377 volw. en 212 kind.; minder 41 volw. en 33 kind. Totaal aantal zie len volw. en kind. op 1 Jan. 1931: 8701, op 31 December 1931: 10118 dus meer 1417 zielen. Het eerste was uit deze cijfers gecon cludeerd mag worden is, dat we dit jaar er in geslaagd zijn ons ledental op te voeren boven 10.000, een groei in nog geen drie jaar tijd, die verbazing wekt en aantoont dat verzekering voor Zie kenhuisverpleging door de Vlissingsche bevolking gewild is. Het totaal aantal steeg in 1931 met 1417, in 1930 met 1387 en in 1929 met 1427. Van de ruim 13.000 leden van het zie kenfonds Walcheren zijn nu lid onzer vereeniging 7688 zielen. Het aantal le den niet aangesloten bij het Ziekenfonds bedraagt nu 2430; beide groepen groei den flink. Overzicht van het aantal verpleegda- gen en het betaalde bedrag: Gasthuis te Vlissingen aantal patiënten 161, aantal dagen 4425, gemiddeld aantal dagen per vrepleegde 27.5, gemiddeld bedrag per verpleegdag 0.93, totaal bedrag per inrichting 4126.65; St. Joseph-zieken- huis resp. 238, 3629, 15, 2.82 en een bedrag van 10.229.75; Bethesda resp. 31, 465, 15, 3.02 en 1402.62; Gast huis Middelburg 3 en 60; Rijks Univer siteit Leiden 4 en 58; Boerhave Kliniek Utrecht 1 en 10; Gemeente-Barak Vlis singen 1 en 54; Ziekenhuis Eindhoven 1 en 10; Ziekenhuis Amsterdam 2 en 24; Ziekenhuis Breda 3 en 27; Ziekenhuis Rotterdam 2 en 42; gemiddelde van deze groep: 2834, 2.70 en 771.88; totaal aantal patiënten 447, aantal dagen 8804, gemiddeld aantal dagen per verpleegde 20, gemiddeld bedrag per verpleegdag 1.88, totaal bedrag per inrichting 16.530.90. Uit de winst- en verliesrekening blijkt dat de ontvangsten en uitgaven hebben bedragen 21.549,04, met een nadeelig saldo van 2373.05. Aan premiën werd ontvangen: Klasse A 11.340.25, klasse B 6956.36 en klasse C 723.38, totaal 19.019.99. Uitgekeerd werd aan verpleegkosten en gebruik operatiekamer: Klasse A 11.334.15, klasse B 5870.70, klasse C 406; totaal bedrag 17.610.85. Naast het exploitatieverlies komt nog een verliespost op onze winst- en ver liesrekening voor, welke veroorzaakt is door het sluiten der loketten van de fir ma P. J. Siegers en Zoon, Hoewel het ons mogelijk was 45 pet. van deze vor dering af te boeken op onze rekening kapitaal, is het toch een zeer onaange name post en is geld verloren wat wij noode missen. Door deze beide verlies posten liep ons zuiver bezit terug van 3514.34 op 1521.69. Genoegen doet het ons aan het slot van dit verslag te kunnen mededeelen dat 1932 ons een beter jaar beloofd te worden dan zijn voorganger, zoodat niet onmogelijk aan het eind van dit jaar een gedeelte van het verlies van vorig jaar is ingehaald. WALCHEREN. Gemeenteraad vanSouburg. O. EN W. SOUBURG. Gister verga derde de raad. Voorzitter de burgemeester jhr. H, A. van Doorn. Notulen. De notulen worden na verzoek van eenige wijzigingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een verzoek van de S.D.A.P, om eenige vragen te mogen stellen betref fende de waterleiding. Deze vra gen hebben gekruist het stuk van B. en W., waarin de directeur der waterlei ding zijn beleid verdedigt. Deze is hier aanwezig om des noodig inlichtingen te geven. De Voorzitter wil dit in gehei me zitting laten doen, (In die verdediging zegt de directeur dat hij er zich van onthouden zal een oordeel uit te spreken over het optreden van raadsleden, die zich niet ontzien met gebruik van groote woorden in het openbaar aantijgingen te uiten jegens personen die zich niet kunnen verdedi gen. De opvatting van zijn taak brengt mede, dat hij in elk geval, waarin vol gens de verordening door hem een be slissing moet worden genomen, hij na gepleegd overleg met belanghebbenden tracht het evenwicht der diverse belan gen volgens zijn meening te zoeken en zijn beslissing daarna te richten. Telkens wanneer deze beslissing uit valt niet geheel naar den zin der direct daarbij betrokkenen, zal de mogelijk heid van een protest van die zijde zijn geschapen. Het is dan aan B, en W. om hem e.v. te gelasten tegen zijn eigen overtuiging in, bepaalde uitvoerings maatregelen te nemen of na te laten. Het spreekt vanzelf dat aan dergelijke lasgevingen door hem onvoorwaardelijk zal worden voldaan, doch zonder eenige veranwoordelijkheid zijnerzijds, B. en W. schrijven n.a. hiervan: Waar wij gehouden zijn het advies van den directeur als techniker op te volgen, hebben wij ons besluit niet kun nen wijzigen en moet de aansluiting dus geschieden zooals die het meest in het belang is van het bedrijf en belangheb bende. Hierdoor behoeft het bedrijf in het geheel niet impopulair te worden, want het is onmogelijk om aan alle wen- schen van belanghebbenden gevolg te geven.) De heer JANSSEN zegt dat het stuk waarin de directeur zijn beleid verde digt ook aan de pers is verstrekt. Laten we den directeur dus in openbare verga dering hooren. De zaak is de vorige keer ook openbaar behandeld. De heer DE PRIESTER wil dit ook in het openbaar behandelen. Practisch komt 't hierop neer, dat de s. d. fractie wordt beschuldigd. Laat de directeur zich ook in het openbaar kunnen uiten, eventueel kunnen wij dan onze opmer kingen ook in het openbaar terugtrek ken. De heer SUURMOND vraagt of hier het belang van de houding der s. d. in het geding is, of het beleid van het be drijf der waterleiding. Het belang van het bedrijf doet aan vergadering in comi té de voorkeur geven. En dat belang is de hoofdzaak. Hij betreurde 't dat deze zaak niet tot de rondvraag wordt be waard. De vorige keer werden toen al lerlei pietluttigheden behandeld. De VOORZITTER zegt dat men niet weten kon op welk uur we aan de rond vraag toe zijn. Dan kon ook de directeur niet op een bepaald uur worden ge vraagd te komen. De heer GOEDBLOED stelt ook prijs op openbare behandeling; 't is in het openbaar bekend gemaakt. De heer LORIER is tegen qnenbare behandeling. De heer DE PRIESTER zegt dat de s. d. niet anders dan het belang van het bedrijf op het oog hebben, 't Is in het openbaar behandeld; dat moet thans weer. Hij komt er uitvoerig tegen op, dat er in de vorige vergadering bij de rondvraag pietluttigheden zijn behan deld. Door het weinig vergaderen wor den de rondvragen wel belangrijke ver gaderingen op zich zelf. Het voorstel-Janssen (openbare be handeling) wordt verworpen met 6 te gen 5 st. Hierna wordt overgegaan in geheime zitting die pl.m. 1 J4 uur duurt waarin de heer Van Raalte aanwezig is om inlich tingen te geven. Na heropening spreekt de heer DE PRIESTER gehoord de be sprekingen, de wenschelijkheid uit van een commissie van bijstand uit den raad. Hij wil dat B. en W. dit eens be spreken, en de zaak op de agenda dei- volgende vergadering brengen. Ingekomen zijn voorts een schrijven van de Nat. Commissie tegen het alco holisme over de regeling van het aan tal vergunningen en verloven. Zal wor den behandeld bij het desbetreffende agendapunt. Mededeelingen. De VOORZITTER deelt o.a. mede, dat men bezig is de kantsteenen aan den Middelburgsche weg te verlagen. Aange vraagd is een postbus bij den Lagenweg hoek Burchstraat te plaatsen. Er is nog geen antwoord ontvangen. De plannen voor de Buteuxstraat zijn nog niet ont vangen. Inzake werkloozenzorg deelt spr. me de, dat de gemeentefinanciën niet toela ten groot productief werk te verschaf fen. Voorts het rapport inzake de begraaf plaats. De heer DE PRIESTER zegt dat dit rapport, de volkomen bevestiging van hetgeen gezegd is, niet gepubliceerd wordt. Dit is wel eigenaardig, daar hieruit toch blijkt, dat de zienswijze der s. d. juist is geweest. Spr. betoogt, dat destijds gezegd is dat er 8 jaar begraven kan worden. Nu blijkt nog 20 jaar. Dan was de grondaankoop van een nieuwe begraafplaats niet noo dig geweest. Spr. bestrijdt uitvoerig, dat productief werk met het oog op de gemeentefinan ciën onmogelijk is. In de omliggende ge meenten is 't wel mogelijk. Hoe staat men er daar dan voor? De heer CYSOUW zegt dat die aan koop van grond voor de begraafplaats overhaast is geschied. Verordening vergunningsrecht. Aan de orde is de verordening van het vergunningsrecht. De heer LEENHOUTS wil dat een tweede deskundige benoemd wordt door den raad voor reclames. De heer JACQUES geeft inlichtingen hoe de schatting plaats heeft. Ook de omzet van sterken drank wordt in re kening gebracht. De heer SUURMOND acht dien des kundige niet noodig. Het dag. bestuur en de schatter van het dag. bestuur zijn toch voldoende voor reclames. De heer LEENHOUTS acht die wèl noodig. Het voorstel-Leenhouts wordt aange- «CV. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHAND® DEN HAAG t THERESIASTRAAT 143, TELEFOON 7720M AMSTERDAM i WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34 MIDDELBURG. KORTE DELFT A83. TELEFOON éU 7,(Inf5ez. Med.) nomen met 6 tegen 5 st. De verordening wordt z. h. st. vast gesteld. Verordening verlof. De heer VAN SOELEN wil het aantal verloven A op Souburg niet uitbreiden (3), met het oog op drankkwaad en drankzonde. De VOORZITTER zegt dat die bepa ling van het aantal verloven pas kan plaats hebben in 1935. De heer VAN SOELEN: wij kunnen wel een besluit nemen de verloven niet op te voeren. De heer LEENHOUTS wil ook een principebesluit het aantal op 3 te stel len. De heer DE PRIESTER zou het aan tal verloven dat er op het oogenblik is als maximum vast willen stellen, dus 3 Het voorstel-De Priester wordt aan genomen met alg. stemmen. De verordening wordt vastgesteld. Verordening agentschap arbeidsbemiddeling. De heer DE PRIESTER zegt dat een verordening al in October van het vorig jaar is behandeld. Verschillende wen- schen zijn toen kenbaar gemaakt. Doch thans blijkt ook weer, dat B. en W. wei nig op de hoogte van de arbeidsbemid- delingswet zijn. Hij wenscht een com missie van voorlichting aan B. en W. en verdedigt die uitvoerig. Hij adviseert de toelichting van art. 6 der arbeidsbemiddelingswet nog eens te lezen, want B, en W. vergissen zich, als zij schrijven, dat de arbeidsbemidde ling bij uitsluiting en werkstaking door de wet zelf geregeld wordt. De heer SUURMOND vraagt of het verzamelen der statistische gegevens de arbeidsbemiddeling bevordert. Hij acht den arbeid niet evenredig aan de kosten, die er aan zullen worden besteed. Hij vraagt welke lokaliteit men voor het agentschap der arbeidsbemiddeling heeft. Is 't wel noodig de geschikte lo- caliteit in de verordening vast te leg gen? Ook hij wil een commissie, als de heer de Priester bedoelt. De VOORZITTER zegt dat de com missie niet noodig is in een gemeente B.B.33-C nyófy 5. Bij de bocht der rivier gekomen, daar waar Braaten lag, begon ze langzamer te loopen. Het was, alsof iets haar den adem benam. Opeens bleef ze staan. Het dennebosch, dat ze zich herinnerde, was er niet "meer. Rondom de heele Vik a) waar zich vroeger woud bevond, lag nu de weide, bedekt met pas gemaaid gras en verderop deed de nieuwe ont ginning met haar zwarte aarde en boomwortels in groote massa daarover heen gespreid, aan een boschbrand den ken. Hier en daar lagen steenhoopen en dicht bij het woud gevelde dennen. Onwillekeurig ,had Berit de handen ineengeslagen en zoo stond ze daar. Groote hemel, zei ze in zich zelf maar brak af, toen ze haar eigen stem hoorde. Uit den schoorsteen der oude wo ning steeg de rook omhoog. Maar diep binnen in het woud weerklonken bijl slagen. Toch was het nu midden in den rusttijd. Er steeg zoo'n warm gevoel op in haar borst. Ze dacht aan Tore, Het scheen haar zoo eeuwig lang geleden toe, dat hij op de hoeve was geweest. Daarna trad ze langzaam nader, maar Vik bocht, inham. bleef Ayeer staan. Ze zag iemand tus- schen de boomen aan den boschrand. Hij was het. Hij was druk aan het hakken, maar hield nu op, terwijl een den krakend neerzeeg. Toen zag hij haar. Met de bijl in de hand, het hoofd naar haar gekeerd, stond hij te staren. Zij bewoog zich niet. Nu hakte hij de bijl vast in den boom stam en kwam langzaam aanstappen. Zij stond daar nog aldoor. Ze had een dennetakje in de handen, die ze voor zich uitgestrekt hield. Toen hij door de mule, pas opge- woélde aarde haar was genaderd, bleef ook hij op eenigen afstand staan. Beste, zei hij. Meer niet. Zij liet het dennetakje los. Daarna glimlachte ze, Je waart aan het rooien, zei ze. Hij stond met de handen op den rug. O ja, dat deed ik, gaf hij ten ant woord. Ook in den rusttijd? Met stralende 'pogen keek fce Jiem aan. Zijn trouwe, bergblauwe oogen beantwoorden haar blik, Ik moet voortmaken, wil ik klaar komen, gaf hij ten antwoord. Ze bloosde. O, je hebt nog tijd in overvloed, kwam er toen weifelend. Hij zag haar kalm aan. Neen, dat heb ik niet, antwoordde hij. Ze tuurde over het pas ontgonnen land. Het wordt een echte hoeve hier, zei ze. Hij stak de handen in de broekzak ken. Dat was ook de bedoeling, gaf hij ten antwoord, Over een jaar, twee, drie, voegde hij er aan toe. Ze keek hem ,aan. Maar haar blik wendde zich onmiddellijk van hem af en weer staarde ze over het land. Er lag een vraag in zijn oogen, die ze niet beantwoorden Fon. 'Niet met woorden. Als ik nu maar een vrouw had, zei hij en lachte. Zij glimlachte. O, dat komt wel terecht, antwoord de ze. Haar oogen glansden zoo oolijk. Hij zuchtte. Neen, dat wordt juist het moei lijkste, zei hij. Ze glimlachte, maar stiller. Je weet er misschien geen? vroeg ze. O ja, ik weet er wel een, klonk het vol overtuiging. Maar het is niet gezegd dat zij wil. Berit kleurde. O, ze wil het wel, antwoordde ze snel, maar sloeg terwijl haar oogen nee,r Hij wachtte tot Berit weer opkeeje. Ze heeft zelf een hoeve, zei hij. Ze glimlachte. Ja, dat is het ergste, antwoordde ze. Hij stond daar met droomende oogen. Het kostte hem moeite te zeggen, wat hij dacht. Maar eindelijk kwam het. Geloof je, dat ze toestemming krijgt? voegde hij, en bloosde nu zelf. Berit sloeg de oogen neer. i O, ik weet niet, gaf ze ten ant woord. Overigens doet zij toch wat zij zélf wil, voegde ze er aan toe. Meen je dat?" Hel klonk bijna ang stig. Ja, dat meen ik, werd er zonder dralen en beslfist geantwoord. Wist men nu maar, of ze wilde, zei Tore. O,dat zal je wel te weten komen wanneer de tijd daar is, antwoordde ze. Nu zweeg hij en beiden stonden een poos stil voor zich uit te staren. Je moet naar binnen gaan, zei hij daarna op kalmen toon. i Neen, dat kan ik niet doen, ant woordde ze. Hij keek haar aan. Ik wilde alleen maar eens komen kijken hier in het noorden, verklaarde ze, naar je hoeve, voegde ze er aan toe, Ja, daar iwas 'niet (veel £tan te zien, schertste hij. Ze antwoordde niet. (Ingez. Med.) Ik moet nu naar huis, zei ze op eens en keerde om. Hij volgde. Je moet later nog maar eens komen kijken, zei hij. Hij liep naast haar. Langzaam schreden ze zuidwaarts. Ja, dat zal ik doen, zei ze. i Als mijn hoeve klaar is, schertste hij. Ze lachte, Ja, waarschijnlijk, zei ze, Alzoo namen ze afscheid. Langzaam keerde hij terug naar het bosch en nam zijn bijl op. Zij liep vlug zuidwaarts. Maar toen ze ver genoeg weg was, begon ze te neuriën onder het loopen en toen hij weer alleen was, glimlachte hij aldoor onder het hakken. De rusttijd was voorbij toen Berit Glomgaarden zich over de rivier had geboomd en thuis kwam, Waar ben je naar toe geweest? vroeg haar vader. Naar boven, naar de weide, ant woordde ze. Hm! Hij vroeg niet verder. Maar hij had haar van den noordkant zien komen aan de overzijde, Wat moest je doen, daarginds, over de rivier ?vroeg tante Karen, toen bei den alleen waren, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5