TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 JUNI 1932. No. 152. ZEELAND. DE BRUID VAN HET GLOMDAL GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG jg— Bestrijding van stalbrandan. Aan jie „gemeentebesturen op Wal cheren is een adres verzonden van on geveer den volgenden inhoud: Naar aanleiding van den brand te Grijpskerke (W.) op 9 April j.l„ waarbij een groot aantal stuks vee helaas in de vlammen omkwam, belegde de afdeeling Zeeland van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren eene vergadering ter bespreking van de middelen ter be strijding van stalbranden. Die vergadering besloot eene commis sie samen te stellen die dit vraagstuk zal bestudeeren en daarover een rapport .zal uitbrengen. Deze commissie is thans tot stand ge komen en bestaat uit: de heer H. Bier man, commandant der Brandweer te Middelburg, voorzitter, mej. Id. C. van Hoek, secr. der aid. Zeeland Ver. tot Besch, v. Dieren secretaresse, en de h.h. ir. J, Siebenga, secr. van de Z. L, M. te Goes; J. Kraamer, rijksveearts, voorzit ter afd. Zeeland Ver. tot Besch. v. Die ren; L. Melse te Serooskerke en K. (Francke te Oostkapelle. Wil deze commissie in staat zijn haar taak naar behooren te vervullen, dan zal zij hare gegevens moeten verkrijgen van de besturen der onderscheidene ge meenten en van de afdeelingsbesturen der Z, L. M. Van de gemeentebesturen om op de hoogte te komen van alle maatregelen welke thans reeds ter plaatse zijn ge nomen en de verordeningen die ter zake zijn uitgevaardigd. Van de afdeelingsbesturen der Z. L. M. om een overzicht te krijgen van de toestanden der stallen en behuizingen, .alsmede de getroffen voorzieningen ,ten einde eventueele verbeteringen te kun nen aanbevelen. Het is daarom dat de commissie ver zoekt de commissieleden te willen ont vangen ter gezamenlijke bespreking van de volgende vragen: 1. Zijn in uwe gemeente verordeningen op het bouwen van stallen? 2. Zoo ja, mag de commissie dan over een exemplaar beschikken? 3. Zijn voor stallen in uwe gemeente bepaalde brandweermiddelen voorge schreven? 4. Zoo ja, welke? Aan de besturen der afdeelingen der Z. L. M. op Walcheren is een in den aanvang gelijkluidend adres gezonden. Aan deze besturen worden speciaal de volgende vragen ter nadere bespreking voorgelegd: 1. Hoe is de bouwvorm van de boer derijen in uw ressort? 2. Is deze bouwvorm gelijk zoodat van een bepaald type gesproken kan wor den? 3. Zijn door de boeren maatregelen genomen, om het gevaar voor verbran den van vee te beperken? 4. Zoo ja, welke? a, betrekking hebbende op het los maken van het vee? b, betrekking hebbende op het brandvrij maken der stal? 5. Welke toestellen zijn aanwezig om bij brand het vee spoedig los te maken? 6. Staat het vee bij U in brandvrije ruimten, zoodat het daar blijft staan? 7. Hoe zijn hooi en stroo, zijnde de meest brandbare stoffen, geborgen? 8. Hoe is het in het algemeen de dak bedekking? 9. Zijn de schuren van bliksemaflei ders voorzien met voldoende waarborg? 10. Zoo ja, hoe zijn die opgesteld? 11. Zoo neen, waarom niet? 12. Wat is uw oordeel omtrent de stel ling dat vee bij brand naar de vlammen toeloopt? 13. Zijn er in uw stallen voldoende uitgangen aanwezig, waardoor het vee gered zou kunnen worden? 4). - Dien avond toen Tore vertrokken was de jongste knecht van Ola had mee moeten gaan om Tore met de boot over de Glom te boomen had Ola Erik- sen den knecht gevraagd, of deze wist wat voor werk Tore te doen had in den aanstaanden zomer. Men zegt, dat hij zich een hoeve wil ontginnen, was het antwoord ge weest. Ola Eriksen had toen geglimlacht. De jongste knecht had verder niet veel meer gezegd. Maar toen ze dien avond met de handen op de knieën za ten, bracht hij de zaak weer ter sprake. Het moet goede grond zijn daar ten noorden van Braaten, zei hij, Dat kan wel wezen, antwoordde Ola Eriksen. Daarna staken beiden de pijpen op. Er waren twee jaren voorbij gegaan. Berit Glomgaarden was nu achttien en Tore Braaten negentien. Ten zuiden van de Glom, daarboven rondom het Braatenhuis, begon het woud ijl te worden. Gekloofd dennen hout lag opgestapeld. De rook der ont- ginnigen op Braaten dreef nu en dan in dichte wolken over den stroom. Maar niemand had daar in het Noorden iets te doen, en niemand lette verder 14. Worden deze deuren met grendels gesloten? 15. Waar zijn die uitgangen aange bracht en in welk aantal? 16. Blijft het vee gedurende den ge- heelen wintertijd op stal of komt het dagelijks buiten om te drinken of om de stallen te reinigen? 17. Welke brandbluschmiddelen zijn er op de boerderijen? 18. Hebben de verzekeringsmaatschap pijen ook bepalingen gemaakt bij het sluiten der verzekering bijv. door snel- bluschapparaten voor te schrijven? 19. Zijn er wel eens proeven genomen om na te gaan, hoe snel het vee bij brand gered zou kunnen worden? 20. Acht U bij den bestaanden toestand het spoedig verleenen van afdoende hulp door aanwezig personeel en materieel verzekerd? 21. Zoo niet, wat acht gij daarvoor dan nog noodig? 22. Hoe is de verlichting in de stallen? 23. Zijn alarmsignalen bij de boerderij aanwezig? 24.Welke maatregelen worden ter voorkoming van hooibroei genomen? 25. Welke stallenbouwers zijn er in uwe gemeente? 26. Welke mededeelingen acht gij nog in het belang der commissie om haar te steunen in het streven tot een beteren toestand te geraken? MIDDELBURG. Muzikaal- en vocaal genot. Zooals reeds gemeld, geeft net Middel- burgsch Muziekkorps a.s. Zondag we der een uitvoering in de Abdij en dit voor de eerste maal in dit seizoen des ■morgens van 8 tot 9 uur. De uitvoering belooft dit maal iets bijzonders te worden. Evenals ieder jaar één maal gewoonte is, zal het Middel- burg's Mannenkoor deze keer zijn me dewerking verleenen, wat honderden steeds op prijs bleken te stellen. Maar ook daar blijft het niet bij. De heer Joh. H. Caro, directeur van Muziekkorps en Mannenkoor heeft een drietal liederen uit Valerius' „Gedenck- clanck" bewerkt voor 4-stem- mig mannenkoor met be geleiding van eenige ko perinstrumenten. Dus niet alleen wacht den bezoekers muzikaal genot, en a capella zang, maar ook zang begeleid door muziek. Het blijkt uit een en ander hoe de di recteur er steeds op uit is de program ma's zoo aantrekkelijk en afwisselend mogelijk te maken. Deze extra afwisseling heeft zeker al le recht op de belangstelling van een groote schare aandachtige hoorders. Om noodeloos heen en weer loopen van pu bliek zooveel mogelijk te voorkomen, zullen zoowel het Mannenkoor als het Muziekkorps ditmaal plaats nemen op de verhooging voor het Rijksarchief tus- schen Balans- en Burgpoort, waartoe de betrokken autoriteiten met de meeste welwillendheid toestemming hebben verleend. De zitbanken voor het pu bliek zullen nu ook anders worden op gesteld. De ervaring heeft reeds geleerd, dat ook nu muziek en zang zeker goed zullen klinken. Een verdere opwekking tot druk be zoek is na het bovenstaande o.i. wel niet noodig. WALCHEREN. Gemeenteraad van Veere. VEERE. Gisteren vergaderde de raad in spoed-eischende zitting. Voorzitter de burgemeester de heer H. A. Dron- kers. Afwezig de heer Dekker. Notulen. De notulen werden z.h.st. goedge keurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van den Polder Walche- op hetgeen er gebeurde. Tore's vader mompelde wel eens, dat de jongen beter deed, iets aan te pak ken, dat meer voordeel opleverde. Hij kon jongste knecht worden op één der groote hoeven in het dorp, of wel iets anders uitrichten. Maar Tore bleef bij zijn voornemen. Hij ontgon zich een hoeve. Zijn moeder vond het uitstekend. Tore zwoegde vroeg en laat. Hij werd steeds stiller in zijn omgang met men- schen en wel wat al te mager. Allen hielden ze van hem, de meisjes vooral. In zijn gelaat lag iets, dat ze niet kon den weerstaan. Ook was hij de stoutmoedigste bij het houtvlotten in het voorjaar. Des Zon dags kwam hij vaak naar de Glomgaard geslenterd, en ook wanneer er gedanst werd, hetgeen af en toe wel gebeurde in den winter. Maar hij stoeide nooit met de dienstmeiden. Hij was kalmer dan de meeste jongelieden. Nu en dan meestal met Kerstmis ging hij op sneeuwschoenen naar het dorp, want daar trof hij Berit, gewoon lijk bij de kerk, of ergens anders. Maar niemand was zoo dwaas om te denken, dat er tusschen die beiden een andere verhouding kon bestaan dan die van goede kennissen uit het Glomdal. Berit had zich weelderiger ontwik keld, maar was nog steeds blond en slank als weinigen. In de. kerk waren aller oogen op haar gericht en de dor- )Uii ren betreffende de afwatering der be graafplaats. Voorts een schrijven van twee belanghebbenden dat de riool uit mondt in de afwatering. De gemeente opzichter heeft moeite gedaan beide partijen tot elkaar te brengen, doch nog geen rapport kunnen uitbrengen. De adressen werden dus voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven dat de minister genegen is uitstel tot bouw van een barak te verleenen, als de gemeentefinancien dit vereischen. Een schrijven van het gemeentebe stuur Vrouwenpolder dat zij over wen- schen te gaan tot opheffing der open bare scholen, en een verzoek op welke voorwaarden Veere bereid is de daar op nog schoolgaande kinderen over te nemen. Er zal nog met het gemeentebestuur van Vrouwenpolder worden geconfe reerd. N Weg Middelburg-Veere. Een schrijven van Ged. Staten over de meerdere kosten van den Middel burgVeerschen weg. Ged. Staten wil len de gemeente tegemoetkomen in die meerdere kosten. Verklaard is, dat die overschrijding het gevolg is geweest door de onteigeningen bij Zanddijk. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten zich thans bij de berekening neer te leggen öp voorwaarde, dat het Prov. bestuur zal helpen in de finan ciering van het bedrag. De overschrij- dingskosten worden thans met 1250. voor Veere verminderd. Aldus besloten m. a. st. Voor de verzekering der vliegloods is de voordeeligste aanbieding ontvangen van de verzekeringsmaatschappij te Den Bosch. De concept-polis zal eerst den ontvanger van de domeinen worden voorgelegd. B. en W. stellen voor bij diens goedkeuring de verzekering te sluiten, voor niet langer dan 1 jaar met 3 mnd. opzegging. Goedgekeurd. Een schrijven van het bestuur van het chr. schoolonderwijs dat het gemiddeld aantal kinderen thans voor de bere kening bedraagt 77 (voorschot van 482.B. en W. stellen voor dit be drag aan het schoolbestuur te melden en zoo dit er mee accoord gaat, dit be drag uit te betalen. De commissie tot het nazien der re kening en begrooting van het godshuis adviseert tot goedkeuring. Aldus besloten. Een schrijven van de P.Z.E.M., dat de kabellegging aan de Wagenaarstraat zal bedragen, alles totaal 520. De P.Z.E.M. wil zelf aanleggen doch verlangt een ga rantie voor het verbruik per jaar. Vier personen hebben zich opgegeven om aan te sluiten. De vijfde ontbreekt nog. B. en W. stellen voor ook de slachtplaats aan te sluiten. Na eenige discussie goedgekeurd m. a. st. Een schrijven van een ingezetene om ontheffing van schoolgeld wegens zeven maanden werkloosheid. B. en W. prae- adviseeren afwijzend. Het schoolgeld wordt aangeslagen naar het afgeloopen jaar, volgens de verordening. M. a. st. besloten. Een schrijven van den heer v. d. Hooft e. a. met klachten over de stank van een riool in de Oudestraat. De heer CASTEL betreurt 't dat dit adres niet gericht is aan B. en W. Die gaan er toch eerst over. Spr. heeft een onderzoek ingesteld, inderdaad komt er stank uit dat riool. Hij wil de zaak nog eens aanzien, en er door verversching met zeewater er voorloopig in voorzien. We kunnen dan Later nog zien welke maatregelen gewenscht zijn. Aldus beslo ten. Drankwetverordeningen. Vastgesteld werd de verordening be treffende het verleenen van drankver gunningen en verloven A in de gemeen te. pelingen maakten er allerlei gissingen over, wie wel haar echtgenoot zou wor den, wanneer die tijd daar was. De meesten meenden, dat het wel de zoon op Hangsett zou wezen, want daar was zij steeds wanneer ze in het dorp ver bleef, en hij zocht nogal eens een bood schap naar de overzijde van de berg kom en bleef dan telkens verscheidene dagen op de Glomgaard. Maar niemand wist iets met zekerheid. Aldus verliepen er weer twee jaren. En Berit Glomgaarden was nu over de twintig. Het was een warme zomerdag in Juli, Van de Glomgaard af boomde een meisje zich over den stroom naar de westelijke Glomhelling. (Ze droeg een witten hoofddoek en was verder in haar werkdagskleeren. :Het scheen of ze slechts de rivier overstak om daar naar het een of ander maaiveld te gaan. Toen ze goed en wel geland was en de boot had vastgelegd, ging ze naar het woud, maar ze droeg niets bij zich. Bij de Glom naar boven, vanaf het veer, loopt noordwaarts een smal voet pad, door de woudwiMernis. Het is het eenzame boschpad, dat naar Braaten- plaats voert en even smal als een afge rasterd pad voor koeien, maar goed be gaanbaar. Sedert onheugelijke tijden is dit de weg geweest, die naar Braaten- plaats voerde. Deze weg sloeg het meisje in. Ze liep daar koel onder het Voorts wordt vastgesteld de veror dening als bedoeld in art. 10 der Drank wet. Eindwijziging begrooting 1931 Goedgekeurd wordt de eindwijziging der begrooting 1931. De VOORZITTER deelt mede dat Mej. Francken hoofd der bewaarschool kort geleden 65 jaar is geworden. B. en W. stellen voor een gratificatie te geven van 5. Aldus besloten. Rondvraag. De heer BLIND klaagt over het rond drijven van een dierencadaver in het Ka naal, waar gezwoomen wordt. Spr. vraagt aan de autoriteiten van den Waterstaat te verzoeken iemand aan te wijzen, die dit opvischt en begraaft. De heer VAN BEVEREN zegt dat de Waterstaat verplicht is zooiets op te ruimen. De Waterstaat zal er op worden ge wezen. De heer BLIND wil een bordje aan den overkant van het Kanaal, waar 't verboden is zich op te houden. De heer CASTEL acht 't beter dit aan het de partement van defensie te vragen. De heer BLIND zegt, dat iemand van de mijnenloods het bord wil maken, als de gemeente de plaatsing op zich neemt. De heer CASTEL zou dan het bord aan een ijzeren paal willen doen bevestigen. In dien geest wordt besloten. De heer GIDEONSE vraagt naar de aanvragen van de werkloozen. De VOORZITTER: Op het oogenblik zijn er geen aanvragen. De heer WOUTERS vraagt of de heer De Buck nog geen vergunning heeft om den gevel te verbouwen. De toestand wordt anders gevaarlijk. De VOORZITTER zegt dat diens ge vel staat op de lijst van Monumenten zorg. Hem is gevraagd een teekening zooals hij die gevel wilde hebben. Die teekening is niet goedgekeurd. Spr. is op verzoek van De Buck naar den heer Barentsen gegaan; deze heeft aangewe zen hoe de gevel moet worden om goed gekeurd te Worden voor bebouwing. De heer De Buck meende echter dat die gevel een grootere inwendige ver bouwing meebrengt. Tenslotte zijn de heer Barentsen en de uitvoerder van het karwei tot overeenstemming gekomen. De heer Barentsen wil nu trachten van de desbetreffende vereenigingen een tegemoetkoming te krijgen in de bezwa ren van den heer De Buck, Hierna sluiting. Vergadering van Woensdag 29 Juni des namiddags te 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Dumon Tak. Aanwezig 16 leden, afwezig de heer Boasson. 1. Notulen vergaderingen van 27 April en 1 Juni 1932. Deze worden goedgekeurd, 2. Ingekomen stukken. Nadat de VOORZITTER mededeeling heeft gedaan van goedkeuring door de kroon of Ged. Staten van verschillen de raadsbesluiten en het schrijven van den minister aan den heer Jeronimus inzake de stukken voor de gemeentere kening, voor kennisgeving is aangeno men, komt aan de orde de Zondagwinkelsluiting. De VOORZITTER brengt op nieuw ter tafel het verzoek van de firma F. B, den Boer om alsnog voor de Zondagen in het reisseizoen de winkels open te doen zijn en de verschillende adhaesie- betuigingen aan dit verzoek, waarvan wij nog niet noemden, dat van de afdee ling Middelburg van den Nederland- dichte geboomte, ofschoon het de rust tijd was en de zon boven het dal brand de. Af en toe vloog er een vogel op met gev^eldig wiekgeklap. Maar daaraan was ze gewoon. Nu en dan sprong er een groote visch omhoog in de rivier, waar de weg zich langs het breede, langzaam stroomend water slingert. Van tijd tot tijd wendde zij snel het hoofd om, maar liep vlug voort. De weg naar Braaten-plaats nam een goed half uur in beslag en ze wilde liefst maar thuis wezen, voor de rusttijd voor bij was. Zooals ze daar heen liep, zag ze er jong en vriendelijk uit, maar achter het vriendelijke in haar gelaat lag iets ver scholen, dat er van getuigde, hoezeer zij wist wat zij wilde en achter die lenige bewegingen verborg zich een groote kracht. Het was Berit Glomgaarden. Ze liep weer vlug noordwaarts. Nu keek ze niet langer om. Ze neuriede niet, maar in haar oogen lag iets warms en droomerigs, hetgeen bewees, dat ze sterk nadacht over het een en ander. Dit was ook niet te verwonderen. Sedert haar kinderjaren was ze niet meer op Braaten geweest en destijds maar een enkelen keer, Zij en Tore had den toen verstoppertje gespeeld rond om een kleine schuur, terwijl Karen, de tante, met Tore's vader over hout had gesproken, dat deze hakken moest. SPROOKJES UIT HET DAGELIJKSCH LEVEN. Mevrouw Smit sukkelde Met haar wasch. Ze had al veel soorten zeep gepro beerd; 't was allemaal zoo'n beetje hetzelfde. Op een dag vertelde een vriendin haar van .,1, 2, 3", het Ne- derlandsch zelfwerkend waschmiddel van ny2 cent per pak. En toen..... Of ze tevreden was? Ga Maandag maar eens kijken als het goed aan de lijn hangt. Vorige week waren er zelfs 2 wollen dekens bij schitterend! U zult niet minder tevreden zijn; ook over de tijdsbesparing, omdat het blee- ken geheel overbodig is. Waarom zou U het niet eens pro- beeren. „1, 2. 3" Nederland's zelfwerkend wascümidciel voor \lx/2 et. per pak is werkelijk bijzonder cd. (Ingez. Med.) schen Bond van Koffiehuis- en Restau ranthouders. De heer MES herinnert er aan, dat in den Raad van 27 April j.l, met 13 tegen 4 stemmen het voorstel van de heeren JeronimusPortheine, duiden de dat alle winkels op Zondag geopend mogen zijn van 12 tot 4 uur, is verwor pen. Op dit voorstel, alsmede op de gevoerde discussie, zal spr. niet terug komen. Thans is aan de orde het adres der firma den Boer, gesteund door tal- rij/ke adhaeSie-betuigingen. Nu er een crisis heerscht, zoo hevig als nooit gekend, talrijken op steun en hulp, zoowel van Rijk, Provincie en ge meente aangewezen zijn, de midden stand tot nu toe gelukkig daarvan bui ten kon blijven, maar haar deel in deze lasten bijdraagt en om het leger werk loozen nog niet meer te vergrooten, wil spr. met opzijzetting van alle politieke overwegingen, dit adres steunen. Niet aan den raad is het om in hoogste in stantie uit te maken of Middelburg een seizoenplaats is. De Kroon heeft daar hare goedkeuring aan te hechten. Persoonlijk is spr. wel deze meening toegedaan, daar men niet kan ontken nen, dat Middelburg voor een deel drijft op het Vreemdelingenverkeer, Ge zien de plaatselijke omstandigheden, die voor 'n toepassing van art. 9 noodig zijn, zou spr. zijne medeleden in overweging willen geven, het oorspronkelijke voor stel van den heer Jeronimus (van 15 Mei tot 15 September de winkels des Zondags open) aan te nemen. Dit met de bepaling, da tgeen personeel in de winkels aanwezig mag zijn. Mevrouw WEIJL is verheugd, dat in de vorige vergadering het verzoek nog eens werd aangehouden en men het nog eens goed heeft kunnen bekijken. Art. 91 laat uitzonderingen in buitengewone omstandigheden toe. Het gaat er om of Middelburg inderdaad een seizoenplaats is en of men daarmede rekening moet houden. Te Domburg, Veere, Sluis en te Vlissingen voor de badplaats is de uitzondering toegestaan, dat het geen principieele kwestie is, blijkt daaruit ander% had men er zich in die plaatsen ook wel tegen verzet. Niemand zal ont kennen dat Middelburg een seizoen plaats is als men van den Donderdag spreekt. Maar ook op andere dagen is er vreemdelingenbezoek. Spr, had aanvankelijk gedacht dat dit op den Zondag niet van beteekenis was, maar na onderzoek is zij tot een andere meening gekomen. Uit de cijfers van een betrokken winkelier, blijkt, dat de ver koop met 40 tot 45 pet. achteruitging Sedert dien tijd was Tore vaak op de Glomgaard geweest, maar zij nooit op Braaten. Zooveel herinnerde zij zich toch, dat er ten zuiden van de gebouwen een dicht dennewoud was geweest langs de rivier. Een korhen had daarin haar ei eren uitgebroeid en Karen had Berit de kleine vogeltjes gewezen, die angstig rondsprongen tusschen het heidekruid en de korhen, die op 'n afstand in een boom zat en lokte. Den ganschen dag had ze als 't ware de kuikentjes 'hooren roepen: Pioep, pioep! en het korhoen, dat zachtjes iokte: Kom, kom! Maar dit alles stond haar nu weer voor den geest als een droom. Datgene, wat werkelijk in haar geleefd had, nu vele jaren, was: dat ze Tore reeds had lief gehad in dien tijd van hun onschul dig samenzijn op de bergweide en later thuis, als hij een enkelen keer op de hoeve kwam. Nu, de laatste jaren, had hij telkens er op gezinspeeld, dat hij bezig was 'n hoeve te ontginnen. Dit had haar in den laatsten tijd zoo geheel vervuld, dat ze meende,, zich er met eigen oogen van te moeten overtuigen. Dat was de reden, waarom ze daar zoo in haar eentje noordwaarts liep, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5