FONGERS ƒ58: ONDERWIJS. LANDBOUW. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. LEGER EN VLOOT. BEKENDMAKINGEN. THANS ONVERMINDERDE DEZELFDE Ir singschen weg, hiervan zal werk wor den gemaakt. Het geheel afwerken van de binnen wegen is niet altijd mogelijk. Er is niet altijd puin. En wanneer er puin aanwe zig is, is de tijd te kort de wegencom missie bijeen te roepen. De nu onderhouden binnenwegen zul len voor den winter gereed zijn. Wat de commissie van de binnenwe gen betreft: adviezen zullen op prijs worden gesteld. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Contant dat de wegen commissie geen enkel werkobject heeft genoemd, ontstaat een vrij scherp debat, waarbij de heer CONTANT zegt zich niet door de wegencommissie te laten commandeeren en zelf daar zal laten werken, waar dit voor de gemeente noo- dig is. Men blijkt tenslotte van meening, dat men veel waardeering heeft voor het werk dat de heer Contant aan de werk verschaffing doet, en dat de adviezen der wegencommissie zullen worden op prijs gesteld. De heer SANDERSE wil t, a. v. de loonsverlaging bij de werkverschaffing dat de raad de wenschelijkheid uit spreekt over een audiëntie bij den mi nister. De VOORZITTER zegt dat een audiëntie niet zoo gemakkelijk gaat, doch er zal aan de kwestie worden ge werkt. De heer DE KROO begrijpt niet hoe de stukken betreffende de bouwvergun ning van v. d. Berge in Den Haag ko men. Er is geen ontheffing van 't raads besluit gevraagd. De VOORZITTER zegt, dat de advi seur van den minister dezelfde is als van Ged. Staten. De heer SANDERSE vraagt wat voor belang die adviseur heeft. Hij dringt aan op spoed. De VOORZITTER zal op spoed aan dringen. Op verzoek van den heer Lorier gaat de raad in geheime zitting. Kasgeld bij de Boerenleenbank. Na heropening wordt besloten kas geld te deponeeren tot het maximum bedrag, door Ged. Staten vastgesteld voor kasgeldbedragen zonder onder pand, bij de Boerenleenbank te Koude- kerke. Bouwvergunning v. d. Berge. De heer DE KROO stelt voor B. en W. op te dragen alles in het werk te stellen in het belang van de bouwver gunning aan v. d. Berge, en zoo noodig een audiëntie aan te vragen. De heer SANDERSE wil dit besluiten zonder discussie en zonder stemming. (Applaus.) Het voorstel-De Kroo wordt z. h. st. aangenomen. Hierna sluiting. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen ge neeskunde, de heer W, F. van Meeren- donk, vroeger alhier. Aan de R.K. Handelshoogeschool slaagde voor het propadeutisch examen Handelswetenschappen de heer B. Du- mon te Kloosterzande. Bevorderd tot tandarts aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer A. I, T. Overtveld te IJ z e n d ij k e, gebo ren te Arnemuiden, Bij de officieele Goetheviering te Frankfurt a.M. deelde de rector der uni versiteit aan het einde van zijn rede mede, dat de Pruisische minister van Kunsten en Wetenschappen aan de uni versiteit den naam „Johan Wjolfgang von Goethe-universiteit" heeft ver leend. In de gehouden algemeene leden vergadering der vereeniging van oud- leerlingen van den Rijkslandbouwwin- tercursus .„V.Z.O.D." te <3urgh trad als spreker op de heer P. J. van de Berg met het onderwerp „Teelt en selectie van pootaardappelen". Als lid der proefveldcommissie werd benoemd de heer Lemsom. Besloten werd tot bezichtiging der proefvelden van de leden op 29 Juni en tot een excursie op dezen dag naar het tuinbedrijf der firma v. Toledo en Korteweg. i Vrijdag j.l. werden ten overstaan van notaris J. C. Kram te Wemel- d i n g e verkocht de kersen, wassende in 10 perceeelen, liggende in Wemel- dinge en Kapelle, in totaal voor de som van 2993. Ingeschreven werden voor een bedrag van 2338, De kruisbessen bij „Vredebeöt" wer den verkocht voor 26. De perceelen hooigras bleven onver kocht. Stamboek Ned, Trekpaard, De tentoonstelling van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard wordt op 29 en 30 Juni in de veemarkt' hallen te 's-Hertogen'bosch gehouden. In de groote runderhal zullen 250 mer ries en twee jarige hengsten worden on dergebracht, Voorts is voor het onder brengen van 150 hengsten, alsmede merries met veulens een groote tent opgeslagen. Vrijdag werd een en ander in oogen- schouw genomen ter gelegenheid 'van een conferentie, waarbij o.a. aanwezig was de heer jhr, van Vredenburch, voor' zitter van het stamboek. Burgemeester mr, van Lanschot sprak een begroetingswoord. Hij wees erop, dat er niet slechts paarden komen uit Zeeland en Limburg, maar ook uit Gro ningen. Jhr. van Vredenburch merkte op, dat Nederland bij België ten achter staat wat de belangstelling voor de trekpaar denfokkerij betreft. In nationaal ver band worden nu pogingen gedaan om dat te verbeteren. Men had geshat, dat er 200 paarden zouden komen, nu zijn er bijna 400 in geschreven. Prins Hendrik zal Donderdag de ten toonstelling bezoeken, Regeeringscommissarisi Ned. Varkens- Centrale. Naar de „Msb," verneemt, zaTtot re- geeringscommissaris der Ned. Varkens- centrale benoemd worden de heer ir. S. L. Louwes, voorzitter der Tarwewet- commissie. Indische Stoomvaartlijnen. Dempo 23 (8 v.m.) v. Rott. te Batavia. Sibajak (uitr.) 23 (9 v.m.) te Marseille. Chr. Huygens (uitr.) 25 v. Pt. Said. Voetbal. Zaterdag verloor de voetbalver- eeniging Colijnsplaat II met 21 van Kortgene II. Een N. Bevelandsch elital. Zondagmiddag is op het voetbalter rein „Houtrust" te Kortgene een N.- Bevelandsch elftal gekozen, dat als volgt is samengesteld: Driedijk (D.V.O.) doel; Noordhoek (D.V.O.) links back; Ver sluis (C.V.V.) rechts back; Maas (V.I. O.S.) spil; Goudswaard (D.V.O.) links half; Verhuist (C.V.V.) rechts-half; Eif (D.V.O.) middenvoor; A. Plasschorre (VI.. O.S.) links binnen; Korsuize (C.V.V.) links-buiten; Zuijdweg (D.V.O.) rechts binnen; Eikenhout (V.I.O.S.) rechts bui ten. Reserves zijn: P. Platschorre (V.I. O.S.); Markusse (V.I.O.S.); Van Liere (C.V.V.) en Goulooze (C.V.V.) De Ned. deelnemers aan de Olympische Spelen. Zaterdag heeft te Amsterdam de sa menkomst plaats gehad van alle Neder landsche deelneemsters en deelnemers aan de Spelen der Xe Olympiade die a.s. Zaterdag de reis naar Los Angeles zul len ondernemen. Present waren o.a. de volgende deel neemsters en deelnemers: Athletiek: de dames T. W, Schuur man, C. A. Gisolf, J. Dalmolen, E. du Mée, C. Aalten en M. Klaver en de heer Chr. Berger. Moderne vijfkamp en schieten: W. J. van Rhijn. Roeien: Jhr. G. L. Roëll en P, A. Roe- lofsen. Schermen: Mejuffrouw J. J. de Boer. Wielrennen: J, J. van Egmond en B, P. Leene. Zeilen: A. L. J. Maas en J. Maas. Zwemmen: mevrouw M. J. Philipsen Braun en de dames M. Vierdag, M. P. Oversloot, C. Laddé en W. den Ouden, Het vertrek is dus bepaald op Zater dag per s.s. Statendam. Den 9en Juli is men te New York, van waar men na een kort oponthoud naar Washington vertrekt, waar men twee dagen vertoeven zal. Den llen Juli wordt dan de reis vervolgd van Was hington naar St. Louis en na een kort oponthoud te St. Louis vertrekt men van daar naar Grand Canyon waar men op 15 Juli aankomt. Na een oponthoud van enkele uren wordt doorgereisd naar Los Angeles, waar men Zaterdag 16 Juli arriveert. 17 Augustus wordt de terugreis aan vaard, via San Francisco, Salt Lake Ci ty, Chicago, Niagara Falls en New York, en op 4 September is men weer te Rot terdam, Jubileum Onderzeedienst. Als vervolg op ons bericht van gisteren kan nog worden gemeld, dat in 'n korte historische herinnering omtrent den onderzeedienst wordt ver meld dat de eerste duikboot hier te lan de is gebouwd op de werf de Schelde te Vlissingen, voor eigen rekening van de Koninklijke Maatschappij, echter met de toezegging van den toenmaligen minister van marine, dat het rijk de proefboot zou overnemen mits de proef vaarten aan den eisch voldeden. De Luctor et Emergo scheen een jam merlijke mislukking te zullen worden. Achteraf is gebleken, dat dit niet aan haar eigenschappen lag, maar aan de on toereikende zeemanschap van de be manning, een groep Amerikanen, die wel veel verstand van duikbooten, maar wei nig verstand van varen hadden. Een Ne- derlandsch zeeofficier, luitenant ter zee P. Koster, deed toen de nieuwe duik boot lag reeds eenigen tijd werkloos op de werf van de Schelde het voorstel een nieuwe proef met de Luctor et Emergo te ondernemen. Hij koos een be manning uit marinepersoneel en werk lieden van de Schelde en inderdaad wist hij de duikboot aan het „examen" te la ten voldoen, en nog wel bij tamelijk slecht weer. Zij werd dan ook voor het departe ment van marine overgenomen en kreeg het merkteeken O 1. Met haar was de geschiedenis van den Nederlandschen onderzeedienst gegrond. De dienst beschikt thans in Den Hel der over twee kazernes met werkplaat sen en een radiostation, gelegen aan een ruim bassin, waarin de duikbooten kun nen meeren. Als relequie wordt op het terrein van den Onderzeedienst de commando-toren van de O 1, met haar periscoop be waard, voorzien van een gedenkplaat, die haar rol in de geschiedenis van den Nederlandschen onderzeedienst memo reert. In Indië gedetacheerde officieren, Het legerbestuur stelt voor de te Bandoeng gedetacheerde officieren de gelegenheid open voorloopig naar Ne derland terug te keeren. Ongelukken. Zaterdagmorgen had een ernstige aanrijding plaats op den Hooge weg te Amersfoort tusschen een wielrijder en een motorrijtuig. De wielrijder reed op het rijwielpad en vervoerde 'n mand met eieren. De man stak plotseling den weg over, zonder een teeken te geven. Een aanrijding was onvermijdelijk. De wielrijder werd op den weg geslingerd en bekwam een diepe hoofdwonde. De fiets werd totaal vernield en de eieren gingen verloren. De motorrijder en duo rijder liepen beide ontvellingen op. Op het Pothoof te Deventer is Zaterdagmorgen de heer N. toen hij den weg overstak door een vrachtauto over reden en op slag gedood. Zaterdagmorgen had op den Ka naaldijk onder de gemeente Den Dun den een ernstige aanrijding plaats. De landbouwer Van B. reed met zijn groen- tenwagen naar de Bosscher markt en werd door een uit Dreumel komende vrachtauto aangereden. De schok was zoo hevig dat de man van de kar werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Ook de geheele lading van de kar werd over den weg verspreid. Hij bekwam een zware hersenschudding. De vier perso nen die in de auto zaten werden licht gewond. Zaterdagavond is de 15 jarige J. van St, uit zijn kano, waarmede hij in de haven van LI i 11 e g o m aan 't varen was, gevallen. Toen men den drenkeling na geruimen tijd weer op het droge had gebracht waren de levensgeesten reeds geweken. Verdronken. Vrijdagavond is bij de IJsselbrug te Doetinchem een Duitsche arbeider per rijwiel te water geraakt en verdron ken. Het rijwiel is opgehaald. DOOR DE RUITEN GEVALLEN. Vrijdagavond is op den Amstelveen- schen weg te Nieuwer Amstel een dienstbode bij 't schoonmaken van een bovenlicht, met haar ladder door de ruiten gevallen. Zij bekwam hierbij zul ke verwondingen, dat zij in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. VOEDSELVERGIFTIGING. Dezer dagen bracht de burgemeester van Bor- kel en Schaft met zijn kinderen een be zoek aan H e u s d e n. Hier schijnt bij het eten een en ander vergiftigd geweest te zijn, zoodat het geheele gezin onge steld werd. Thans is een 7-jarig zoontje van den burgemeester aan de gevolgen overle den. De toestand van den heer B. die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aan zien, is thans iets gunstiger geworden. NED. STUDENTEN ALS HOOIERS NAAR IJSLAND. Op IJsland, was het tot voor kort gewoonte, dat allen, die in den zomer vacantie hebben, dien vrijen tijd besteedden door de boeren te helpen hooien. De laatste jaren ech ter gaven de onderwijzers, studenten enz., die vroeger hielpen hooien, er de voorkeur aan op de haringvangst mee te varen, wat hem behalve kost en in woning zooals bij den boer ook nog een financieele baat oplevert. Die stand van zaken kon het naar de meening van prof. van Hamel gemak kelijk maken aan dit, merkwaardig land bij ons, wat meer bekendheid te geven, In samenwerking met het Nederland sche Studenten-Werkkamp, richtte men een oproep tot de studenten, met het overstelpende resultaat van 200 aanmel dingen, waaronder 60 van meisjes-stu denten, Tenslotte werd het definitieve aantal vastgesteld op 21 heeren en 12 dames. De deelnemers ontvangen van hun boer vrij kost en inwoning, maar moeten de geheele andere kosten zelf dragen; zij zijn 6 weken onderweg, waarvan 4 we ken op IJsland. SLACHTOFFER VAN ZIJN ZELF OPOFFERING. De 20-jarige Fred, Adelaar uit N a a r d e n die in der Ge- schirrwasser in Klosternenburg in de omgeving van Weenen is verdronken, is het slachtoffer geworden van zijn zelf opoffering. Hij had zich, aldus „Het Vad." bij een groep der soc.-dem. Roode Valken uit Weenen gevoegd, die een uitstapje maakten. Een groepje van ze ven jongens was in een bootje over een diepe plaats naar een zandbank geroeid, met hen A. Toen ze wilden terugkeeren naar den oever, trachtten een jongen van twaalf en een van tien jaar die plek over te zwemmen. Daarbij bleef de twaalfjarige aan een wortel hangen en riep om hulp. A. sprong te water om den jongen te helpen, die zich onderwijl al zelf had losgemaakt en zwemmend den oever bereikte. Intusschen raakte nu de tienjarige in nood, A. pakte hem en wilde hem zwemmend aan land bren gen. De jongen klemde zich echter krampachtig aan den hals van den Hol lander vast en die zonk na een korte worsteling zonder eenig geluid ionder water. Een meubelmaker, die te water sprong, kon den jongen redden, en ook de leider der Roode Valken, een twintigjarige student, ging te water, maar moest da delijk weer aan wal, daar zijn krachten niet toereikend waren, ERNSTIGE SCHIETPARTIJ EN BU RENRUZIE. In den Cijferdijk te Arnhem heeft Zaterdagnacht een ern stige schietpartij plaats gehad die een persoon het leven kostte en waarbij 2 personen werden gewond. De arbeider J. R. was in dronken toestand thuis ge komen en had voor zijn woning kwestie gekregen met eenige buren tegen wien hij sedert eenigen tijd een veete had. Er ontstond een woordenwisseling, waarop R. zijn woning binnenliep een geladen buks greep en over de onderdeur in het wilde weg op de voor zijn woning ver zamelde personen ging schieten. De 56 jarige arbeider S. werd door een kogel getroffen en was terstond dood. Twee andere personen werden gewond, doch konden na te zijn verbonden, huiswaarts keeren. R. werd onmiddellijk gear resteerd, Het slachtoffer S. was gehuwd en vader van eenige kinderen. HET VLIEGONGELUK TE VAALS; HOE HET GEBEURDE. Zooals reeds gemeld heeft Maandagmiddag in de ge meente Vaals een ernstig vliegonge val plaats gehad waarbij twee militaire vliegers om het leven zijn gekomen. Drie militaire vliegtuigen maakten een vluht van de Kooy bij Den Helder, Een der drie vliegtuigen schijnt motordefect te hebben gehad en wilde op het lan dingsterrein te Vaals een noodlanding maken. Bij deze noodlanding is het vliegtuig in het bosch terechtgekomen en verongelukt. De beide andere vlieg tuigen zijn doorgevlogen. Het is waar schijnlijk, dat de bestuurders dezer vliegtuigen van het ongeval niets heb ben bemerkt. Het vliegtuig dat veron gelukte, werd bestuurd door den offi cier vlieger Weemhof, terwijl een on derofficier vlieger als waarnemer dienst deed. Beiden zijn om het leven geko men. V.D. had kort na het ongeval een on derhoud met den heer S, Stubach, de eigenaar van den Wilhelminatoren, die aan den rand van het vliegveld op on geveer 30 m afstand van de plaats van de ramp staat. De heer S. was in zijn tuin werkzaam, toen hij drie militaire vlieguigen boven het landingsterrein zag verschijnen. Een der vliegtuigen scheen motordefect te hebben en daalde in een groote bocht. Het vliegtuig was reeds zoover gedaald, dat de beide an dere toestellen in Noordelijke richting vertrokken. Plotseling zag ik het toestel in het bosch terecht komen. Het was een he vig gekraak. Het vliegtuig was in brand geraakt, doch een der inzittenden kon ik nog bereiken. De man zat echter vast en daarom holde ik weg om een bijl te halen. Nauwelijks nadat ik was vertrokken, hoorde ik een geweldige ontploffing en spoedig daarop stond zoowel het toestel als het hout, dat zich er omheen bevond, in lichte laaie. De brandweer van Vaals had het vuur spoedig gebluscht. De om het leven gekomen officieren zijn de luitenant ter zee 1ste klasse C. A. Weemhof en de sergeant waarnemer W. J. Nijhoff beiden uit Den Helder. TURFSCHIP IN BRAND. Achter in een wijk te Siepelveen is het turfschip van den schipper D. uit Peke- la, plotseling in brand geraakt. Het schip, dat bijna afgeladen was, is geheel uitgebrand. De schipper en zijn vrouw konden zich met moeite redden. SCHIPPERS-DIEVEN. De politie van Druten heeft Vrijdag drie Duit- schers gevankelijk per motorboot naar T i e 1 overgebracht. Zij waren per roei boot de rivier de Waal komen afzak ken. De veerbaas te Druten, die onbe zoldigd rijksveldwachter is, meende in hen verdachte typen te zien. Hij hield de mannen aan, en gaf er de politie kennis van. Het bleek, dat de veerbaas een buitengewone goede vangst gedaan had. De aangehoudenen zijn er name lijk op uit schippers te berooven. Op f THANS I COMPLEET I V KWALITEIT If SUPERIEURE EIGENSCHAPPEN i. ■M v. (Ingez. Med.) hen zijn gevonden loopers, doeken, pe per en zwavelzuur. Zij gaven toe reeds diefstal gepleegd te hebben, AL SPELENDE GEDOOD. - Maan dagmiddag was op den Achterweg te Arnhem een tweetal kinderen op een hoop balken en planken aan het spelen, toen plotseling een gedeelte der balken aan het rollen ging. Een vijfjarig jongentje werd dood onder een der bal ken vandaan gehaald, terwijl een drie jarig meisje ernstig werd gewond. GEVAARLIJKE VREEMDELING. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de commissaris van politie te Heerlen namens de Belgische politie te Luik, opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Riedro Vacari gebo ren te Costa 1 Juni 1905, kellner, die op 23 Juni 1932 van uit Aken (D.) werd uitgeleid naar Nederland, en die ver dacht wordt van moord, gepleegd te Visé en te Flémalle (B.) OFFERBLOKKEN LEEGGEHAALD EN DAARNA BRAND GESTICHT. i Zondagnacht ontdekten eenige personen dat een ruit van de sacristie van de Heilige Hart Kerk te H o b o k e n, bij Antwerpen, was verbrijzeld en dat daar uit rook omhoog steeg. Men ontdekte, dat de kerkgewaden en registers in brand stonden. Ook ble ken de offerblokken te zijn opengebro ken en leeggehaald. Vermoedelijk heb ben de inbrekers, uit woede dat zij wei nig van hun gading vonden in de offer blokken, de verschillende kerkeigen dommen in brand gestoken. LEVEND VERBRAND. Aan de Fransch-Belgische grens wilde Zaterdag een auto, waarin drie personen waren gezeten een anderen auto passeeren, toen de chauffeur de macht over zijn stuur verloor en tegen een boom optorn de. Het benzine-reservoir werd ingedrukt en de brandstof stroomde over een groot deel van den wagen, die in een oogen- blik in lichtelaaie stond. De beide in den auto zittende personen konden zich niet meer in veligheid brengen en verbrand den levend. De chauffeur liep zware brandwonden op. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven en te rug te toekomen: Bij particulieren: Ceintuur, St. Janstraat H 199; Port, m. inh., J. Buijs, Damp.singel T 219; Jon gensjas, J. de Winter, Spanj.straat E 187; Gouden damesring, Wed. Damen, Veerschesingel S 47a; Tennisschoen, Ize- doorn, Zuidsingel E 34; Port. met inh., Servaas, Kanaalweg V 137; Handschoen Joosse, L. Delft B 129; Transportrijwiel, Helleman, K. Breestraat O 268; Capé, A. Nortier, St. Janstraat; Mantelband, Vos, Kiosk, Station N.S.; Tortelduif, G. Overveld, Kalvermarkt K 229; Fiets pomp, E. Mes, Dam Z.Z. G 93; Postduif M. Zandstra, Kinderdijk P 85; Wit boord T. Klaassen, Vliss.straat K 63; Jongens pet, Rooze, Noordweg R 48; Goud rin getje, Risseeuw, Veerschesingel S 23; Kinderjasje, Priester, Noordsingel S 154; Belastingmerk, D. de Jonge, Zach. Jan- senstr. W 112; Stroopdas, veldwachter, Biggekerke A 1Bruinen hond, Logmans Schuitvlotstr. O 296; Sleuteltje, J. v. Sluijs, Wal A 1; Schroevendraaier, Maas, Reigerstraat; Vulpenhouder, Groenen- berg, 't Zand D 54; Port. met inh., A. v. d. Weel, Smidsbolwerk O 108; Witten broek, Van Rentergem, Schoorst.singel Q 75; Schaartje, juffr. Bouwens, Koren dijk P 58; Vulpotlood, Flipse, Heeren gracht M 16; Port. met inh, tusschen 12.30 en 1.10 uur, Seisstraat Q 5; Da meshandschoen, Wed. Breijsse, L. Gist- straat F 179; Belastingmerk, Pijpe, Schroeweg V 41a; Boerinnespeld, De Koning, Kinderdijk P 9$; Moekriem, Buijs, 't Zand, Breeweg 176; Huissleutel, P. A. Wondergem, Bureau van politie; Leesboekje, Vermeulen, Bellinkstr. G 170; Belastingmerk, v. d. Ketterij, (bode) Arnemuiden; Geldstuk, M. Kole, Mo- lenstr. N 109; Huissleutel, Melgers, Tramsingel no. 9; Mantelband, L. Back, Burg. Takstraat C 82; Gouden Broche, P. de Klerk, Café P. Mulder L. Delft; Vulpotlood (zilver), Wiltenburg, Noord- weg B 183; Eind Touw, P. v. Elsaker, Jasmijnstr. W 161; Heerenhorloge (zil ver), A. Acda, Achtersingel Q 165. ElGCtr. Drukkerij G', tWi DEN BiQE,R> Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6