^roirinciale Zeeuw&cht Moeder en Kind Mijnhardt's Kinderzalf No. 149. Twee Bladen. MAANDAG 27 JUNI 1932. Eerste Blad, 175e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. GRATIS. Kort Zeeuwsch Nieuws, WEER EN WIND. Verwachting tot Morgenavond; Hoog- en Laagwaier te Vlissingen. MIDDELBURGSCHE COURANT S>a|(blad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen.' van 17 regels 2.10elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk" kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent, WERKLOOZENZORG. Over het tijdvak van 1 Mei tot en met 28 Mei waren bij het departement van binnenlandsche zaken gegevens ontvan gen van 992 gemeenten, inzake werk- loozenzorg. Uitgegeven door de gemeenten (zon der aftrek van subsidies van staat, c.q. provincie), aan werkloozensteun een be drag van 5,314.396. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van staat, c.q. provincie), voor werkver schaffing 1.366.593. Uitbetaald door werkloozenkassen 999.058. Door het rijk is betaald 365.313. Het Vad. weet te melden, dat het tekort op de begrooting van D e n H a a g op f 5V2 millioen wordt geraamd. Aan bruto-ontvangst van het Au- tomobielfeest van de K. N. A. C. in het Vondelpark te Amsterdam is binnenge komen 3192.50. Van deze opbrengst is de eene helft afgedragen aan het N. C. C. en de andere helft aan het Crisis Comité Amsterdam. MIDDELBURG. Onze Zondagsluiting en de Belgische toeristen ondernemingen. Naar wij vernemen heeft zich bij de adressen, die tot onze raad gericht zijn nog een gevoegd dat, door de qualiteit zijner onderteekenaars, wel van bijzon der belang geacht moet worden. De adressanten zijn n.l. een aantal der voornaamste touring-car ondernemingen uit België; te weten de Royal Tours te Brugge; The Grey Cars, The Yellow Cars en The Red Cars Oostende; The Red Cars, The Queen's Own Touring Office en The Blankenberghe Tourist Agency Blankenberghe; Garage Comfy Cars Knocke-Zoute; Garage Rotsaert Knocke; Voyages Emile Wirtz Antwer pen; Voyages Etablissements „Henri de Boeck" Brussel. Deze ondernemingen stellen in hun adres, dat het hun is opgevallen, dat bij de door hen georganiseerde Zondags excursies naar Middelburg, alle winkels gesloten werden bevonden. Dat lijkt adressanten allerminst geschikt om het bezoek aan onze stad op dien dag aan te moedigen; hun cliënten althans be klagen zich tegenover adressanten, dat zij letterlijk niets kunnen koopen, en dat wordt toch geacht nu eenmaal bij een excursie te behooren. Adressanten zeggen, gaarne te willen voortgaan met hun werk om ook naar Middelburg des Zondags toeristen te brengen, doch dan dient er onzerzijds, zoo betoogen zij, ook voor gezorgd te worden dat deze belemmering wordt opgeheven. Adressanten vreezen an ders zéér en zij kunnen het weten, want ze hebben het grootendeels zelf in handen! dat het toeristenbezoek te onzent des Zondags sterk zal ver minderen. Heden herdenkt de heer J. Witte den dag, dat hij gedurende 25 jaar in dienst is bij de firma Den Bouwmeester, Borsius en v. d. Leijé. Hedenmorgen is de jubilaris op het kantoor der firma ontvangen, waarbij de oudste firmant, de heer A. C. de Vos, hem toesprak onder het aanbieden van een enveloppe met inhoud. Ook bloe men bleven niet achter, en het was ver der voor den heer Witte „vrijaf". VLISSINGEN. Niet minder dan 1500 Belgen, die met 4 pleizierbooten waren aangekomen, brachten gister een bezoek aan 't strand Een van hen, een 15-jarige jongen, die de boot mistte, meldde zich bij de politie. Deze stelde de familie te Brussel hier mede in kennis en zorgde hedenmorgen dat de jongen huiswaarts kon keeren, De Zonnestraal-collecte bracht al hier Zaterdag 604 op. ZUID-BEVELAND. GOES. Gisteren had, uitgaande van de S.D.A.P. en de Moderne Vakbewe ging, alhier een openluchtbijeenkomst plaats, die begunstigd door prachtig we der, werd bijgewoond door ongeveer ZIJ, DIE ZICH THANS PER KWAR TAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT 1 JULI A.S. VERSCHIJNENDE NUMMERS 5000 bezoekers uit alle deelen van Zee land, De heer ir. Albarda sprak tegen de verslechtering van de positie der arbei ders. Muziek, zang en sportvertooningen vulden den middag verder en tot slot had een optocht met muziek en banieren plaats. De bezoekers van elders kwamen voor een groot deel met extra booten, treinen en bussen. KRUININGEN. Vrijdagavond verga derde de raad. Voorzitter burgemeester B. C. de Mul. Medegedeeld werd dat in overleg met B. en W. en den hoofd ingenieur de grintweg naar den Zanddijk verbeterd wordt met materiaal van hel Rijk. Op een verzoek van bewoners van de Nieuwstraat te Hansweert om ver betering der goten, straat en trottoirs, zeggen B. en W. toe, de zijkanten te teeren en bij de begrooting voor 1933 hierop terug te komen. M. a. st, wordt op diens verzoek aan den heer Q. van As eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de O, L. school alhier wegens ziekte. Vastgesteld wordt de rekening van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1931 met een inkomst van 6142 en uitgaaf van 6000, alsmede de be grooting over 1933 met een bedrag aan inkomsten van 6166. Vastgesteld werden de verordeningen op de heffing en invordering van een vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein. Volgens de gewijzigde drankwet wordt het vergun ningsrecht gebracht van 25 op 40. De heeren Witte en Burkunk stellen voor niet meer te heffen dan 40. Aldus besloten. Vastgesteld wordt ook de verordening op de heffing en invordering van ver- lofrecht voor verkoop van zwak-alcoho- lische dranken. Na een besloten zitting zeide de heer Burkunk dat wanneer weinig of geen stemmen op den voorzitter worden uit gebracht, dit niet zijn zal tegen den per soon van den burgemeester, doch tegen het principe van combinatie burgemees ter en secretaris. De voorzitter dankte voor die woorden. De heer J. Blok, no. 1 der voordracht, ambtenaar ter secretarie, werd gekozen met 6 stemmen. De heer Eekhout van Breskens, verkreeg 4 stemmen. Als bezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken stand werd met algemeene stemmen gekozen de heer B. C, de Mul, burgemeester. Bij de rondvraag kwam ook de in krimping bij de posterijen ter sprake. De voorzitter zeide dat dit zijn volle aandacht heeft en een vergadering is belegd van Burgemeesters van Oos telijk Zuid-Beveland, waarin ook de nieuwe regeling betreurd wordt, waarop een bespreking is gevolgd met den in specteur, waar op den onhoudbaren toe stand is gewezen. In overweging werd gegeven te probeeren op Oostdijk een poststation te krijgen. Aan den inspecteur is een aanbod ge daan om zonder kosten de tweede post af te halen, doch tot heden is geen ant woord hierop ontvangen. De heer De Bat vestigt de aandacht op de grove macadam die op den weg te Oostdijk het loopen en fietsen bijna onmogelijk maakt. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. morgen komen kijken en zullen trachten verbetering te krijgen, doch de weg in onderhoud is bij Krabbendijke. WAARDE. In de Vrijdag j.l. gehou den raadsvergadering werd de gemeen- tebegrooting voor 1933 vastgesteld en werd besloten om op de salarissen van de gemeente ambtenaren een tijdelijke korting van 2V2 pet., voor drie jaren, ingaande 1 April 1932, toe te passen. THOLEN. SCHERPENISSE. Men schrijft ons: In de gehouden gemeenteraadsvergadering was besloten om de tewerkgestelden een toeslag op hun loon te geven met terug werkende kracht tot Pinksteren. Naar men verneemt kan of mag deze uit keering niet plaats hebben. De verschil lende organisaties zullen nog trachten deze verhoogde uitkeering uitbetaald te krijgen. Edele karakters deelen hun geluk met anderen, maar dragen hun leed.... alleen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. AARDENBURG. De minister van bin nenlandsche zaken heeft aan het ge meentebestuur toestemming verleend om onderhandelingen aan te knoopen met de firma Desclee uit Brugge om gas uit België te betrekken. Zaterdagavond gaf het Wissen- kerksche muziekgezelschap Apollo" het jaarlijksche concert te G e e r s d ij k. De gymnastiekvereeniging O. K. K. van Kortgene gaf Zaterdag een open lucht demonstratie te K a t s. De heer P. Dingemanse heeft zijn ontslag ingezonden als lid van den raad van N. en St. Joosland, wegens vertrek naar elders. lachen beiden van tevredenheid, wan neer de roode, ontstoken of gesmette plekken van baby's huidje zijn inge wreven met Doos 25, tube 40 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) POLDER WALCHEREN. Hedenmorgen te 10 uur kwam het pol derbestuur van Walcheren in buitenge wone algemeene vergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer mr. H. F. Lantsheer. Afwezig waren de heeren: v. d. Minne, Heijse, Portheine, Groos- man en Jeronimus met en de Koster en Melis zonder kennisgeving. Twee vacatures. De griffier deed voorlezing van een schrijven van Ged. Staten. De Voorzitter deelde vervolgens mede in verband met de geruchten over minder vlotte betaling van het dijkge- schot, dat voor het gebouwd reeds is ontvangen 111.20 en voor het onge bouwd 1881, zoodat vrij geregeld be taald wordt. De notulen der vergadering van 30 April gaven den heer Wisse aanleiding tot de opmerking dat zij z.i. zeer beknopt zijn. Spr. heeft niet alleen voor zichzelf, maar namens alle boeren-commissarissen den wensch uitgesproken, dat op de sa larissen van alle ambtenaren een ver mindering behoort te worden toegepast en ook heeft hij gevraagd aan het dag. bestuur in deze met voorstellen te ko men. Dit staat niet in de notulen. De Voorzitter zeide toe in de notulen van deze vergadering te mel den, dat de heer Wisse destijds namens alle boeren-commissarissen sprak. Wat de tweede opmerking betreft, kon spr. meedeelen, dat het Dag. Be stuur in de a.s. Septembervergadering met voorstellen tot salarisvermindering zullen komen. Buitengewone werken Zuid watering. De gestadige aantasting van den on- derzeeschen oever aan de Zuidwatering vordert wederom eene uitbreiding van de in de jaren 19221925 uitgevoerde en ree'ds in 1928 uitgebreide verdedi gingswerken tusschen de dijkpalen 15 en 23 aldaar. Ged. Staten hebben de aan dacht van het dag. bestuur van den pol der hierop gevestigd en inzending van een ontwerp ter goedkeuring gevraagd, aan welk verzoek bereids voldaan is. Hoezeer het dag. bestuur het ook in de gegeven moeilijke omstandigheden be treurt, dat een uitgave tot een geraamd bedrag ad 73.000 noodig is, zoo kan het niet anders doen dan voorstellen tot de uitvoering van het werk, dat behoort tot de werken, bedoeld in art. 33 der Waterstaatswet 1900, over te gaan. Ter bestrijding van de kosten van het werk zal een geldleening moeten worden aan gegaan en zal het dag. bestuur ter zijner tijd daartoe een voorstel doen. De voorzitter deelde mede, dat het dag. bestuur tot zijn spijt alsnog met een wijziging moet komen. Ged. Staten droegen verbetering op en het dag. be stuur heeft toen den ingenieur opgedra gen het werk voor te bereiden. Spr. vroeg hem of hij overleg had gepleegd met den hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat, wat niet het geval bleek te zijn. Spr. heeft toen aan den hoofdingenieur gevraagd of deze uitvoe ring van het werk voor den a.s. winter beslist noodzakelijk achtte en aan den ingenieur van den polder hoeveel tiid deze noodig meende te hebben om alles voor te bereiden. Op de eerste vraag luidde het antwoord bevestigend en op de tweede ongeveer 3 maanden. Toen heeft het dag. bestuur gemeend met het oog op den tijd deze vergadering te moe ten beleggen. Intusschen heeft de hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat te kennen gegeven met het werk van 73.000 niet accoord te kunnen gaan, maar er een te eischen, dat onge veer 220.000 zou kosten. In een 14 dagen geleden met Ged. Staten gehou den conferentie is dit bedrag gehalveerd en op 110.000 gebracht. De voorzitter van Ged. Staten vroeg toen of het dag. bestuur daarop een toezegging kon doen. Spr, antwoorde, dat dit in 5 minuten toch niet te verwachten was. Thans meent de ingenieur van den Polder dat nog 10.000 kan worden bezuinigd en het werk op 100.000 kan worden ge raamd om te verkrijgen wat de hoofd ingenieur wenscht. Thans zal morgen een conferentie tusschen beide ingeni eurs met twee leden van Ged, Staten plaats hebben en het dag. bestuur vroeg nu toestemming, indien het niet over tuigd wordt, in hooger beroep te mogen gaan. Indien het dag. bestuur wèl overtuigd wordt, vraagt het machtiging tot hoog stens 110.000 te gaan. Het voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Overdracht deel Zuidwaterings- straat. De verharding van de Zuidwaterings- straat te Ritthem, door den Polder aan gelegd als toevoerweg voor materialen naar den dijk aan de Zuidwatering, ver keert in niet te besten staat. Bovendien is de breedte van de verharding gemid deld 2.50 m, voor het bij de voortschrij dende bebouwing ontstane verkeer, on voldoende. Het gemeentebestuur van Ritthem heeft verzocht, het gedeelte van den weg in de kom der gemeente te ver- breeden. Het dag. bestuur heeft daar tegen principieel bezwaar gemaakt, aan gezien de weg voor het doel, waarvoor hij is aangelegd, nog steeds voldoende is. Bij een mondelinge gedachtewisseling is toen van de zijde der gemeente het denkbeeld opgeworpen, dat de gemeen te het gedeelte van den weg in de kom in beheer en onderhoud zou overnemen, nadat ongeveer de helft van dit stuk vanwege den Polder zou zijn verbeterd en op een breedte van 3.50 m zou zijn gebracht. Het Dag. bestuur acht dit denkbeeld ook voor den polder te aanvaarden. Weliswaar zijn de voordeelen voor den polder niet onder bepaalde cijfers te brengen, maar de ontlasting van het on derhoud van 'n lengte van 260 m weg is met een bedrag van 750 waarop de kosten zijn geraamd en waartoe deze ook gelimiteerd moeten blijven volgens het dag. bestuur niet te duur gekocht. Eerlang toch zou dit gedeelte niet on belangrijke bedragen aan onderhoud gaan vergen. De kosten kunnen gevon den worden uit het voor onderhoud der wegen beschikbare bedrag. Het dag. be stuur stelt voor in genoemden geest te besluiten. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Eigendommen. Het Dag. bestuur stelt voor overeen komstig het verzoek van het gemeente bestuur van Middelburg aan die gemeen te te verkoopen drie perceeltjes grond aan den Segeerssingel aldaar resp. 23, 15 en 43 c.a. grond tegen 0.25 per c.a. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno- rrfen. Presentiegeld, Naar aanleiding van het voorstel van den heer Groosman in de vergadering van 30 April j.l. om het presentiegeld van alle commissarissen gelijk te maken, wijst het dag. bestuur er op, dat de thans geldende regeling reeds dateert van 1891. Het was toen de bedoeling de commissarissen, die buiten Middelburg woonden voor de te maken vervoer kosten eene schadeloosstelling te ge ven. In den toestand op verkeersgebied is sedert wel het een en ander veranderd en het dag. bestuur is dan ook van oor deel, dat thans in het toekennen van 27-VI-'32: Zaterdag en Zondag hoog ste luchttemperatuur 22.2 °C; (72 °F); laagste 13.4 °C (56 °F). Heden 9 h: 16.3 °C; 12 h: 20.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand a 1- h i e r 763 mm, laagste 762 mm. Hoogste barometerstand 765.1 mm te München; laagste 743.1 mm te Thors- havn. Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. Zon op: 4 h 42; onder 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan onder: 15 h 06. N.M: 3 Juli. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Juni. Ma. 27 Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Hoogwater. 9.08 21.22 10.06 22.26 11.11 23.26 12.04 Laagwater, 3.03 15.18 4.59 16.19 5.00 17.21 5.58 18.18 presentiegeld meer moet gezien worden dan het verleenen eener schadeloosstel ling voor tijdverzuim en het verrichten van werkzaamheden. Het is dan ook bil lijk voor het vervolg het presentiegeld van alle commissarissen gelijk te stel len en om het totaal bedrag niet te veel te doen stijgen, stelGhet dag. bestuur voor het presentiegeld te bepalen op 4 per vergadering. De heer Franse stelde voor in plaats van 4 te bepalen 3 per ver gadering, mede omdat de vergaderin gen zoo goed worden voorbereid en on der de goede leiding van den voorzitter een vlug verloop hebben. Thans kost het presentiegeld per vergadering hoogstens 85, volgens het voorstel van het Dag. Bestuur 96 en volgens dat van spr. 72. De heer Wisse ondersteunde dit voorstel en zeide, dat de heer Groos man alleen gevraagd heeft het nu uit getrokken bedrag over alle commissa rissen te verdeelen. Spr. vindt, dat het Dag. Bestuur schriel is. De Voorzitter: Bedoelt U dat ironisch? De heer Wisse: Ik heb het niet over den heer Jeronimus. (Daverend gelach). Het voorstel-Franse werd aangeno men met 11 tegen 9 stemmen. Doorgraving Noorddijk. Ter verbetering van de afwatering van den Beekshoekpolder moeten de duikers 26 en 27 in de Beekshoeksprink lager gelegd worden. Het ligt in de be doeling, deze duikers te vervangen door een buis, inwendig wijd 0.25 m. welke buis in den Noorddijk onder Vrouwen polder zal worden gelegd. Het dag. be stuur stelt voor een besluit in dien geest te nemen en dit aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. Het voorstel werd z. h. st. aangeno men, doch de heer Van Teijlingen maakte van deze gelegenheid gebruik te wijzen op perceel B 180, een weide, die steeds onder water staat en vroeg on derzoek of dit niet kan worden verbe terd. De voorzitter zeide, dat dit wel zal uitloopen op een aandrang op de in gelanden, die er bij betrokken zijn en als een klacht is te beschouwen. Personeel. Het dag. bestuur stelt voor om aan W. Koppejan te Ritthem, los-vaste arbeider aan de Zuidwatering, die sedert 1902 in dienst van den Polder is en den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, op zijn ver zoek in het genot van een nader door het dag. bestuur te bepalen pensioen te stellen. Aangenomen z. h. st. Rondvraag. De heer Franse vraagt hoe het staat met de uitkeering aan de betrok kenen bij het graven van den Koude- kerk-Biggekerkschen watergang. De voorzitter antwoordde, dat aan een, die het vroeg, reeds voorschot is gegeven en dat over een maald alles kan worden afgerekend. Hierna nóg vóór half elf sluiting.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1