BASALT MAATSCHAPPIJ Ouitsch- en Zweedsch Graniet Nutsspaarbank Bogardstraat D 51 AdvertentlSn. HOTEL „CENTRAL" Net Bovenhuis N 0 0 R D W IJ K. Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding WATERBOUW WEGENBOUW SPRAMEX- en TOPECA-SPUTT BUITENLAND. UIT RUSLAND. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland KRUISKADE 32 ROTTERDAM TELEFOON "26350 120 Kamers, Stroomend Water, Centrale Verwarming, [Garage voor 200 auto's, Kamer met uitgebreid ontbijt £3.50. ROTTERDAM. Zuilen, Zetsteen, Basaltsteenslag, Duitsche Zinksteen etc. en Zweedsche keien van BASALT, in speciale sorteering voor Sluis- en Bouwwerk. MIDDELBURG. Ni reisseizoen. Mede den brief door deze firma ontvangen van den minister van Economische zaken en arbeid, dat het niet op zijn weg ligt den Raad terzake tot het treffen van bepaalde afwijkin gen aan te sporen. Verder een adres van de af deeling Walcheren van de Nederl, Reisvereeni- ging, die er op wijst, dat door het niet voldoen aan deze zeer billijke vraag der firma Den Boer, door verschillende ne ringdoenden groote schade geleden zal worden; dat door de vereeniging speci aal op Zondagen veelvuldig reizen naar Middelburg ondernomen worden en nog zullen worden, dat hare leden bij bezoek aan Middelburg gaarne aandenken enz. willen medenemen; dat door de meer en meer geperfectioneerde toegangswegen naar Walcheren het toerisme nog meer zal toenemen, zeer ten voordeele dezer streek; dat met alle ten dienste staande middelen dit bevorderd moet worden en bezoekers zooveel mogelijk faciliteiten verleend moeten worden; dat omliggen de gemeenten als Vlissingen (bad), Dom burg en Veere deze bezwarende slui tingsbepalingen niet kennen, dat Mid delburg in de eerste plaats als seizoen plaats in aanmerking komt. Van de directie der N.V. AMOVA te den Haag een adres van dezelfde strek king. Deze zegt, dat zij speciaal op Zon dag, bijna geregeld reizen naar Middel burg onderneemt, dat den excursionisten gelegenheid moet worden geboden zich ter plaatse van souvenirs, photofilms, en rookmateriaal enz. te voorzien; dat bij de laatste gehouden excursie veel mis noegen is opgewekt, doordat alles ge sloten was; dat verzocht werd in den vervolge bij voorkeur plaatsen aan te doen, waar geen belemmeringen in den weg gelegd worden; dat toch zeker de gemeente Middelburg een vooraanstaan de plaats bij het toerisme inneemt, en alle middelen moeten worden gebezigd om dit te houden. Sluitingsuur op Zaterdagavond. De minister van economische zaken en arbeid heeft bericht, dat hij voorhands bezwaar heeft- tegen een sluiting op Za terdagavond voor winkels om 9Vu uur. Een bestaande gewoonte kan niet zon der meer als een bijzondere omstandig heid in den zin der wet worden aange merkt en vormt althans geen voldoende argument om deze afwijking te motivee- ren. Alleen in het geval, dat de hier getroffen regeling in het algemeen over eenstemmig zou zijn met de wensch der betrokken winkeliers en niet strij dig met het algemeen belang, zou zij bij den minister geen bezwaar ontmoeten. Schilderwerk pand Nieuwstraat en Lange Jan. De schilderspatroonsvereeniging wijst er op, dat de wijze van handelen voor het uitvoeren van schilder- en behang- werk in het geheel verbouwde gemeen te pand hoek Nieuwstraat en Korte Delft niet is geschieed in ht belang der gemeente en hiermede de belangen van de Middelburgsche schilderspatroons deerlijk en onnoodig miskend zijn. Bij de eind Maart gehouden aanbesteding was de minste inschrijver ongeveer 150 boven de begrooting en werd met klem gezegd, dat niet van 1 Mei als ople veringsdatum kon worden afgezien en een boete van 5 per dag voorgeschre ven. Het werk werd niet gegund en in eigen beheer uitgevoerd. Op 1 Mei was het niet gereed, op 1 Juni nog niet en op 20 Juni nog steeds niet. Dat was dus 7 weken na bij de besteding genoemde op leveringstermijn. Als 20 Juni in plaats van 1 Mei was genoemd zou er zeker anders zijn ingeschreven, vooral ook waar de maand April, als schoonmaak- maand zelfs nu werk bracht. Zoo solt men maar met de schilderspatroons en verscherpt men van gemeentewege zijn moeitevolle bestaan. Voorts voelt de vereeniging zich nog dieper gegriefd over een tweede geval, Is bij het eerste geval alleen de belas tingbetalende burgerij en de patroon de dupe, bij dit geval zijn zoowel de Mid delburgsche gezellen als de patroons ge- üoffen. Waar of men in dezen tijd nu toch den moed van daan haalt om het schilderwerk aan den Lange Jan van gemeentewege te doen verrichten door schilders van elders, begrijpt wel niemand, trouwens de toren zelf ook niet daar ze er blijkbaar zoo van ge schrokken is, dat ze er eenige dagen niet van spelen kon, Adressante vraagt den raad het daar heen te leiden, dat in het vervolg nu ook eens rekening gehouden zal worden met de belangen van de schilderspa troons van ons stedeke door voorloopig geen werken meer in eigen beheer uit te voeren, maar op te dragen aan de pa troons (een bepaling in de voorwaarden, dat het personeel Middelburgers moeten zijn, is toch niet schadelijk voor de ge zellen) en tevens verzoekt zij geen schil ders van elders in dienst te nemen voor gemeentewerken. De commissie voor Regularisatie en werkverruiming in het schildersbedrijf spreekt in een adres haar verwondering uit over het laatste en zou gaarne wil len vernemen, wat de redenen zijn, waarom dit schilderwerk aan den toren door deze menschen van buiten wordt uitgevoerd, omdat meermalen dit zelfde werk door schilders hier ter stede is verricht. De commissie is van meening, dat nu juist in tijden van crisis, waarin ook het schildersbedrijf verkeert, deze werkzaamheden aan stadgenooten ten goede zou komen. Zij vertrouwt dan ook, dat het gemeentebestuur, in het vervolg uit te voeren schilderwerken door Mid delburgsche schilders zal laten verrich ten. Burg. en weth. leggen ter zake een rapport over van den directeur van ge meentewerken, die mededeelt, dat de herstellingen en verbeteringen uitslui tend werkzaamheden betroffen, die bui tengewoon moeilijk waren uit te voeren, en die alleen door personeel konden worden verricht, dat in groote mate over durf en routine beschikt, tenzij er ver schillende steigers zouden zijn uitge bouwd, waarop de werken meer op de gewone wijze konden worden gedaan; wat zeer veel kosten zou hebben mee gebracht. Het werk leende zich niet voor een besteding en het voornemen bestond het in eigen beheer uit te voe ren, doch ook met steigers. De firma Vrijenhoeve te Tilburg nam het voor 175 aan en het geheele werk zal 235 aan de gemeente kosten, terwijl het an ders zeker drie maal zooveel zou heb ben gekost en drie maal zoolang ge duurd zou hebben. De opdracht heeft zich volkomen bepaald tot gevaarlijk en moeilijk uit te voeren werkzaamheden. Een gedeelte van de kroon alsmede het gedeelte van den boventoren onmiddel lijk onder de kroon, zijn buiten de op dracht gehouden, omdat dit werk iets gemakkelijker te verrichten was, terwijl de klokkenplaat die wat lager gelegen is, doch weer moeilijker te bereiken, we gens uitstekende lijsten e.d., wel in de opdracht begrepen is geweest. Rekening goedkeuren. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft volgens een schrijven van Ged. Staten aan den heer Jeronimus een schrijven gezonden, waarin hij zegt, dat er voor tusschenkomst der regeering in zake de vaststelling der rekening geen termen zijn. (Zoo men weet, komt de heer J, er tegen op, dat niet alle raads leden alle bescheiden kennen, die bij de rekening hooren en dit alleen met de Commissie van financiën het geval is.) Veranderingen in de verhouding tusschen beide sexen. Nooit puriteinsch geweest. Onder jongelui. De pootige Russi sche. Veel eerder dan hier studente. Eischt reeds 43 jaar geleden gelijke rechten. Reactie tegen de zg. „Vrijheid". Gelijkstelling slechts in on dergeschiktheid. De revolutie heeft in Rusland op elk gebied diepgaande veranderingen mee gebracht, in de verhouding tusschen bei de sexen, evengoed als op elk ander gebied. Wij kunnen dat, vooral de tal rijke uitwassen, betreuren, maar het feit blijft bestaan, en iedereen, die belang in de Russische toestanden stelt en de ont wikkeling der Russische verhoudingen met aandacht volgt, moet rekening hou den met die veranderingen, ongeacht welke opvattingen op moreel gebied hij zelf huldigt. De ongedwongenheid in de verhouding tusschen mannen en vrouwen in Rusland treft eiken vreemdeling, en hij schrijft het geheel aan den invloed van de revo lutie of zelfs aan den invloed van de bolsjewiki en hun leer toe. Dat is echter een volkomen ongemotiveerde veronder steling. Een revolutie schept in het al gemeen nooit volkomen nieuwe opvat tingen, zij dient slechts de denkbeel den, welke in min of meer ontwikelden toestand reeds vóór de revolutie bestaan hadden. Dit geldt zoowel de maatschap pelijke als de moreele opvattingen van een volk. Rusland heeft reeds vóór de revolutie opvattingen op sexueel gebied gehul digd, die een Westerling vreemd aande den. De lezer moet niet uit het oog ver liezen, dat Rusland nooit puriteinsch is geweest, dat het Russisch volk steeds levenslustig is geweest en veel van pret en vroolijkheid heeft gehouden. De vrou wen namen steeds deel aan die feeste lijkheden, speelden er zelfs een zeer belangrijke rol in. Van een strenge af scheiding tusschen beide sexen was er nooit sprake. Dat was ook practisch on mogelijk. Men vergeet niet, dat mannen en vrouwen op het platteland vaak in hetzelfde badhuis baadden, waarbij bad pakjes volkomen onbekend waren. Eeuwenlang kende de Russische boeren hut slechts één woonvertrek en in die groote kamer leefden vaak een paar ge zinnen (soms nog meer: de ouders en hun getrouwde zoons), allen sliepen in hetzelfde vertrek (dit gebeurt overi gens nu in nog sterkere mate dan vroe ger, omdat de ontzettende woningnood de menschen overal tot samenwoning dwingt). Onder dergelijke omstandighe den konden puriteinsche opvattingen en gewoonten zich moeilijk ontwikkelen. Maar ook in de steden en vooral on der de beschaafde kringen, die ruime woningen bewoonden, was de verhou ding tusschen de sexen veel vrijer en na tuurlijker dan in het Westen. Het Rus sische meisje werd nooit gechaperon neerd, werd nooit angstvallig bewaakt, zooals in Frankrijk en andere landen. De meisjes gingen vrij met de jongens om, keerden laat in den avond naar huis terug en niemand nam er eenigen aan stoot aan. De moeders maakten zich niet over haar dochters ongerust, omdat zij wisten, dat dochterlief mans genoeg was om al te vrijpostige jongelui op hun plaats te zetten. Overigens was de hou ding van de jongens steeds onberispe lijk, zij zagen in de meisjes kameraden. Van veel belang zal wel daarbij ge weest zijn, dat de Russische vrouw veel pootiger is dan de West-Europeesche. De Russische vrouw is energieker, on dernemender, taaier dan de Russische man. Waar de man bij de pakken blijft zitten, steekt de vrouw de handen uit de mouwen, pakt alles aan, spreekt den man moed in, dwingt hem vaak tot ac tiviteit. Wie Russen van nabij heeft lee- ren kennen hetgeen tegenwoordig, nu er veel Russische vluchtelingen in Frankrijk en andere landen wonen, niet erg moeilijk is zal deze eigenschap van de Russische vrouw uit ervaring kennen. Ook in de Russische literatuur heeft deze eigenaardigheid van de Rus sische vrouw weerspiegeling gevonden. In het Westen bezongen de dichters de lieftalligheid, schoonheid, zachtaardig heid, bescheidenheid der vrouw (men denke bijv. aan de vrouwen bij Dickens). Het ideaal van de vrouw was zwakheid, zij zocht steun bij den man, die haar be schermen moest. In de Russische litera tuur vindt ge de vrouw-kameraad, de offervaardige, ondernemende, zorgzame, zeer intelligente, flinke vrouw beschre ven en bezongen. De Russische vrouw begon te studeeren in een tijd toen de Westersche vrouw (ook de Nederland- sche) aan dergelijke dingen niet denken kon. Het aantal meisjes met behoorlijk middelbaar onderwijs was in Rusland steeds zeer groot, veel grooter dan in Nederland bijv., om van zulke landen als Frankrijk of Italië niet te spreken. De studente was in Rusland reeds veer tig-vijftig jaar geleden een gewoon ver schijnsel en er was nooit sprake van eenig verzet van den kant van de man nen tegen het studeeren der meisjes, zooals dat in het Westen waargenomen werd (en nog nu in sommige landen waargenomen wordt). De vrouwen heb ben een werkzaam deel aan de revolu- tionnaire beweging genomen en trot seerden de gevaren met niet minder moed (vaak zelfs met veel meer moed) dan de mannen. Tijdens den Wereld oorlog ontstonden in Rusland vrouwen regimenten, die dapper vochten. Terwijl de mannen van het front vluchtten en zich niet veel om de belangen des lands bekommerden, bleven de vrouwen tot het laatste oogenblik op haar post. Nog sterker kwam deze hoedanigheid van de Russische vrouw tijdens de bolsjewisti sche omwenteling aan het licht. Toen de mannen de Voorloopige Regeering in den steek hadden gelaten en zich „neu traal" verklaard, toen de regeering, die in het Winterpaleis belegerd was, nie mand meer vertrouwen kon en overal verraad en lafheid heerschte, bood een afdeeling meisjes tegenstand aan de bolsjewistische stormtroepen, weigerde zich over te geven en bleef tot het laat ste oogenblik vechten. De meisjes legden haar geweren eerst dan neer toen de Voorloopige Regeering het nuttelooze van den tegenstand inzag en bevel gaf het vuur te staken. De Russische vrouw heeft reeds der tig-veertig jaar geleden gelijke rechten met den man geëischt. En haar eischen werden steeds door de mannen onder steund (ik bedoel natuurlijk 't beschaaf de gedeelte van de maatschappij). De re volutie moest alle beperkingen van de rechten der vrouw medebrengen (ove rigens bezat de Russische vrouw reeds vóór de revolutie in veel opzichten meer rechten dan de Hollandsche vrouw nu bezit, vooral op economisch gebied). De bewering, als zou de gelijkstelling van de vrouw met den man een verdienste der bolsjewiki zijn, is dan ook volkomen on gemotiveerd: elke regeering had deze gelijkstelling moeten doorvoeren, de Voorloopige Regeering deed het reeds vóór de bolsjewiki. Den laatsten tijd is er in Rusland 'n zekere reactie tegen al de uitwassen van de zgn. „vrijheid" waar te nemen De omgang tusschen de jongelui is nog steeds te vrij, er gebeuren nog steeds dingen, die niet door den beugel kun nen en voor de toekomst van het ras weinig goeds beloven, maar de uiter sten beginnen te verdwijnen. Het ver langen naar romantiek, dat bij den Rus sterk ontwikkeld is laat zich nu bij de vrouw sterk voelen. Zij verzet zich te gen al te ruwe en grove vormen, welke de omgang tusschen beide geslachten heeft aangenomen. De sovjet-literatuur bestrijdt deze strooming, maar daar naast geeft zij een weerspiegeling van dat verlangen van de vrouw naar iets, dat haar liefde veredelt, op een hooger peil brengt. De gelijkstelling van man en vrouw in het economische en maatschappelijke leven, welke de revolutie heeft gebracht en welke eveneens diep in het verleden wortelt, is iets, dat de Russische vrouw niet meer zal willen afstaan. Natuur lijk is deze gelijkstelling voor een groot gedeelte slechts theorie; de meerder heid van den man laat zich nog sterk voelen en de toestand zal nog vele ge neraties zoo blijven, maar de Russische vrouw zorgt ervoor, dat de gelijkheid geen doode letter blijft en zij maakt van elke gelegenheid gebruik om haar rechten in het leven toe te passen. In de toekomst zal de vrouw in Rusland een zeer belangrijke rol spelen, hetgeen gezien haar eigenschappen, voor het land geen verlies zal beteekenen. Die „gelijkstelling" beteekent in Sov jet-Rusland overigens slechts een gelijk stelling in ondergeschiktheid. Rechten, in de Westersche beteekenis van het woord, bezit in Rusland noch de man, noch de vrouw. De regeerende kliek legt iedereen haar wil op. Zoowel de man als de vrouw heeft kiesrecht, maar beiden moeten zij stemmen voor den canididaat, dien de overheid jaanwijst. Beiden moeten zij „eenstemmig" alle voorstellen van de overheid „goedkeu ren", beiden moeten zij demonstreeren vóór of tégen iets, wanneer dat door de overheid voorgeschreven wordt. Het is feitelijk een gelijkheid in slavernij. Maar wanneer de slavernij plaats voor echte vrijheid zal maken, dan zal de gelijkheid toch blijven. De gelijkheid wordt door de bolsje wiki, gedeeltelijk uit propagandistische overwegingen, t e ver doorgedreven. Er zijn nu veel vrouwen, die in bedrijven werken, welke voor vrouwen iminder geschikt zijn, vrouwen moeten werk ver richten, dat te veel krachtsinspanning eischt en de krachten der vrouw verre overtreft. Doch ook deze excessen zul len mettertijd verdwijnen. Het is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, welke vormen de verhouding tusschen de sexen in Rusland in de toe komst zal aannemen, maar één ding staat vast, n.l. dat de vrouw een zeer belangrijke rol in de maatschappij zal spelen, veel belangrijker dan in het Westen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Juni. 28 St. Laurens, Hofstede, Terpstra. 29 Grijpskerke, bouw- en weiland, Blaupot ten Cate. 30 Middelburg, Buitenplaats, Blaupot ten Cate. Juli. 2 Souburg, Huis, Struve. 5 Zoutelande, Hofstede, Loeff, 6 Vlissingen, Huizen, - Paap, 6 Biggekerke, Inspan enz-, Loeff. 7 Middelburg, Smederij, v. d. Harst. 8 Middelburg, Huis, Loeff en Jonkers. 12 Zoutelande, Inspan, Loeff. Sept. Middelburg, Inboedel, Notarishuis. Kent Gij Baarn, het lustoord van Gooi- en Eemland Schitterende natuur. Prachtige Wandel- en fietspaden. Uitstekende hotels en pensions. Billijke prijzen. Gratis inl. Verkeershuis V. V. V. gemeubileerd of ongemeubileerd te huur in de Langedelft, 2e étage, aparten opgang, drie vertrekken en keuken, van alle gemakken voor zien. Prijs billijk. Adres Nieuwstraat G 221, Aanbevelend H. PHILIPSEN» VALKENBURG L. Hotel „LIMBURGIA". Bonds- Hotel A.N.W.B. - V.T.B. Familie-Pension an. Restau rant. V.a.v. Gemeentegrot en Ruïne. Tel. 84. Modern comfort. Garage vrij. Vraagt prosp. Goedk. tarieven. Aanb. H. Lambriks. VALKENBURG L. Hotel Pension SMEETS-HUYNEN. Muntstr. 6. Tel. 77. Modern comfort. Gr. tuin. Garage m. boxen gratis. Gereduc. Pens. p. v. en naseiz. f 3.50; hoofdseiz. f 4.50. Vr. geïll. prosp. Nederlands schoonste familiebadplaats. Uw zomerverblijf voor 1932. Uitgebreide inlichtingen kosteloos Informatie Bureau V, V. Tel. 170. INLICHTINGENBLADEN, TARIEVEN en VOOR WAARDEN en inlichtingen betreffende bet FONDS VOOR LIJKVERBRANDING op schriftelijke aan vrage kosteloos verkrijgbaar bij het Algemeen Secre tariaat, Westeinde 5, Voorburg. GELDERSCHESTRAAT 17, TEL. 25675 (2 lijnen). Aangesloten bij het NEDERLANDSCH SPAARBANKBUREAU. Sedert jaren gelegenheid tot BETALING VAN BELASTING door tusschenkomst der Spaarbank, sinds 1 Januari 1926 dito van SCHOOLGELDEN. Inlichtingen hieromtrent, omtrent Spaarbusjes, het ontvangen van traktementen en pensioenen op Giro Spaarbank No. 92296, worden gaarne verstrekt. ELKEN DAG geopend van 10-1 uur, DONDERDAGS van 10-12 urn en van 1-2 uur, WOENSDAG- en ZATERDAGAVOND van 7-8 uur. Rente DRIE PROCENT van 1 tot 10.000 gulden PER DAG BEREKEND D&l 821 18 30 Bij 28 binJ genl looj tekj op Nj adre nog zijne der adre vooi] uit Brud Cara Redj Offic AgeJ Cars Kno< pen; de I D< adre de exci gesh adre bezo te r klag zij dat een A< VOOI Midi bren zoo wori opge ders wan in te o min den dien Bors Hc kant ouds hem een men der met bracl Een boot Deze mee dat hier

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6