GEMEHAL Streamline banden: werkelijk rijcomfort. MUNDES JComnkUike Sxhool moe Jiunst, Jxchiueê en Ambacht, s~9Cectoqwbosch. MiddMacc J-ecfmische Schooi BIOSCOPEN. Kort Zeeuwsch Nieuws. RECHTZAKEN, ONDERWIJS. Depot te MiddelburgA. DE SMIDT Varkensmarkt. Tel. 200. (Ingetz. Med.) dat bij de laatst gehouden oefening ze in goede orde gebleken is en prachtig werk verrichtte. Ook de werkverschaffing werd besproken. Hierover waren de le den het niet eens, doch de voorzitter deelde mede dat er op 't oogenblik geen werkloozen waren waarna hij de discus sies en de vergadering sloot. ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Goes. GOES. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Ingekomen is o.a. een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken dat de voorwaarden inzake de werkver schaffing voorloopig gelden tot en met 13 Augustus 1932. De Voorzitter deelt in antwoord op vragen in de vorige vergadering o.a. mede dat de commissie voor werk- loozenzorg op 21 Juni bijeen is geweest en voortaan elke maand zal vergaderen. De Groote Markt is bestemd voor parkeerterrein en niet voor het door gaand verkeer. De verordening zal ge wijzigd dienen te worden, zoodat de markt voor rijwielen verboden zal wor den. De heer Van Poelgeest wil de chauffeurs van de autobussen meedee- len, dat ze niet over de markt mogen rijdën. De V oorzitter: dit is moeilijk, want andérs moeten ze over de straat manoeuvreeren. De verzoeken van het bestuur der vereeniging ,,De Ambachtsschool" om medewerking te verleenen tot uitbrei ding van het leerplan aan de ambachts school en de avondschool der ambachts school, worden na uitvoerige discussie z.h.st. aangenomen. De V oorzitter deelde nog mede dat het hier alleen 't betreft een offi- cieele erkenning. De vrije ruimte, die er in de school is wordt er niet door in gebruik genomen. Jongelui uit Goes, die prijs stellen op een officieel diploma, moeten nu naar Bergen op Zoom, Bij het punt afbraak van eenige wo ningen in de Voorstad zegt de financi- eele commissie dit voorstel nog niet di rect noodzakelijk te achten. De V oorzitter zegt dat de voor stad geleidelijk op de normale breedte komen moet. De heer Simons is tegen het voor stel. Laten we, zoolang het nog niet noodig is, deze goedkoope woningen nog niet afbreken. De Voorzitter: -deze woningen grenzen aan het onbewoonbare. De heer v. Poelgeest meent, dat het geschiktste tijdstip van afbreken is, als de gemeente de belendende percee len in eigendom heeft. De heer v. d. Wart wil wachten tot de crisis voorbij is. De voorzitter zegt, dat het de be doeling van B. en W. is te handelen in| den geest van den heer v. Poelgeest. Het voorstel van B. en W. wordt hier na verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Wijziging begrooting der ge meente en van het Gasbe drijf over 1931. De financieele commissie wil eerst het advies der gascommissie weten De gascommissie wil het bedrag dat jaarlijks in het reservefonds en in de kas der gemeente wordt gestort, door den Raad zien bepaald, maar met deze restrictie dat minstens 25 pet. van de netto winst in het reservefonds wordt gestort en, zou dit fonds minder dan 70.000 bedragen, dan zou het percen tage van 25 op 50 gebracht dienen te worden. De heer v. d. Wart wil uitstel. De voorzitter antwoordt, dat dit niet kan, omdat de wijziging in de be grooting vóór 1 Juli haar beslag moet hebben. De heer D e R o o wil het voorstel van B. en W. alleen voor dit jaar doen gel den en de wijziging van de verordening later bespreken. Dit wordt door B. en W. overgeno men. Het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de heer v. Poelgeest. Het voorstel tot wijziging der begroo ting van het slachthuis 1931 wordt aan genomen. Tijdelijke salariskorting ge meente personeel. De financieele commissie wil dit voor stel aanhouden en vraagt eerst overleg ging van het rapport der salariscómmis- sie. De voorzitter antwoordt, dat dit niet mogelijk is. Dit voorstel moet vóór 1 Juli aangenomen zijn, anders kan de De heer Visscher zal tegen stem men. Als het Rijk de korting toepast, dan moet dit maar van een hoogere be lasting gevonden worden. Spr. vraagt of de salariskorting ook wofdt toegepast, als de rijkskorting niet doorgaat. De Voorzitter meent, dat in dit geval de salarisvermindering niet door gaat. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met alleen de stemmen der S.D.A.P. tegen. Voorstel tot het doen bou wen van woningen op het Ravelijn. De financieele commissie ontraadt aanneming van dit voorstel. Het ligt niet op den weg der gemeente, een der gelijk type woningen te bouwen. De heer C r u c q vraagt, of de be doelde grond ook te koop is. De V oorzitter zegt nog dat er al serieuze gegadigden voor de te bouwen woningen zijn. De heer Simons wil liever den grond verkoopen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 9 tegen 4 stemmen (voor de wethouders en de heeren Crucq en Vermaire.) Bij de rondvraag vraagt de heer Visscher naar de steunregeling, De Voorzitter antwoordt, dat hierover een schrijven naar den Minster gezonden is. De heer Simons klaagt over het parkeeren van auto's voor de R.K. school op de Vlasmarkt. De V oo r z i 11 er antwoordt, dat zoodra het terrein aan de Koepoort klaar is, daar een parkeerterrein komt. De heer Eckhardt spreekt ten slotte persoonlijk zijn leedwezen uit over het feit, dat de burgemeester toe stemming heeft gegeven tot een optocht der S.D.A.P. op a.s. Zondag. Hierna besloten zitting. GOES. Behalve de A.R. kiesvereeni- ging, hebben, ook de Chr. Hist, kiesver- eeniging, de kerkeraden der Ned. Herv. Gem., Geref. Kerk, Geref, Gemeente en Chr. Evang. Gemeente, de afdeelingen van den Ned. Chr, Vrouwenbond, Pa trimonium en Chr. Nat. Werkmansbond, tegenover den burgemeester hun leed wezen uitgesproken, dat aan de S.D.A.P. vergunning is verleend op morgen (Zon dag) een optocht met muziek door een deel der stad te houden. KRUININGEN. De gemeenteraad van Kruiningen heeft gisterenavond be noemd tot gemeentesecretaris, den heer J. Blok, ambtenaar te secretarie, no, 1 van de voordracht, met 6 stemmen. Vier stemmen werden uitgebracht op denheer Eekhout, Spr. acht het kanaal een levensvoor waarde voor Zeeuwsch-Vlaanderen en bepleitte mei aandrang deze plannen te steunen. Dr. Van der Poel sprak in vurige taal en wees op de politieke be langen, die op het spel staan, en achtte ook daarom zoowel nationaal als inter nationaal een waterweg door Z.-Vlaan- deren in verbinding met de Belgische kanalen, Gent, Antwerpen en Brugge, maar voorzeker ook met N. Brabant, Z.- Holland en Limburg, van zeer groote beteekenis. Het feit, dat men in West N. Brabant thans eensgezind voor dit doel optrekt, is teekenend, zegt spr. Het is geen anti- Belgisch belang, want juist Vlaanderen zal er volgens spr. overtuiging in de toe komst dankbaar voor kunnen zijn, als een kanaalstelsel, als hier uiteengezet, tot stand mocht komen, Ziende in het licht, dat als een Ant werpenMoerdijkkanaal er komt, is dat dan evenals de Schelde in de oogen der Belgen een Belgisch belang, een Belgi sche waterweg, waarnaar de veners, ook Belgen, behooren te zijn. Frankrijk zou dan, volgens spr,, van Antwerpen een oorlogshaven maken tegenover Engeland en het spel begon weer. Daarom zegt spr. is het hier een zaak van Europeesch belang, een zaak die kan dienen tot be houd van den vrede in West-Europa. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Toestand haven Breskens. BRESKENS. Aan den Minister van Waterstaat werd verzonden het volgend schrijven: Door schippers en visschers, leden der schippersvereeniging Schuttevaêr werd ter gelegenheid van de laatste Al- gemeene Vergadering der Vereeniging de aandacht gevestigd op den toestand van de Rijkshaven te Breskens, die naar het inzicht van belanghebbenden in en kele opzichten te wenschen overlaat. In de eerste plaats werd geklaagd over gebrek aan ruimte voor de lossing van de vangst der binnenvallende vis- schersschepen, die uit den aard der zaak met den meesten spoed dient te geschie den. Waar de visschersvloot van Bres kens in den loop der jaren is verdubbeld, en ook visschers van Vlissingen, Arne- muiden en uit Belgische kustplaatsen te Breskens voor verzending hunner vangst binnenloopen, meent het Hoofdbestuur der Vereeniging voornoemd uitbreiding van de losgelegenheid door verlenging van den steiger ten zeerste te mogen aanbevelen, en dit ook met het oog op den algemeenen toestand, die instand houding en! uitbreiding der bestaansmid delen tot een voornamen eisch stelt. Mede werd de aandacht gevestigd op den slechten staat waarin de rijspak- Afdeelingen voor: Teekenen en Kunstnijverheid, Burgerlijke Bouwkunde, Werktuigbouwkunde, Electrotechniek. 38 Prospectus met toelatingseischen en verdere gegevens wordt door den Directeur der school op aanvraag toegezonden. Aanmelding vóór 15 Juli. Begin van den cursus 1 September, (Ingez. Med.) Vrijdagavond sprak de heer C. J. van Knotsenborg van Rotterdam, te IJ z e n d ij k e voor een goed gevulde zaal, over het onderwerp: Waarom Fas- cisme Tot ambtenaar van den Burgerl. Standi werkbeschoeiing van de Oosthaven ver werd benoemd burgemeester B. C. de I Mul. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Het Z. Vlaamsch Kanaalcomité. AXEL. Donderdagavond had alhier goed bezochte vergadering plaats, die was belegd door 't Zeeuwsch-Vlaamsch Kanaalcomité, en die onder leiding stond van den heer L, van Waesberghe Jans- sens te Hulst. Als sprekers traden op de heeren ir. M. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat, en lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage, en dr. A. van de Poel, secretaris van het Bredasche Kanaal-comité, te Breda. De vergadering werd o.m. bijgewoond door verschillende burgemeesters, raads leden en leden van polderbesturen uit de omgeving en een tweetal Statenle den. De heer Van Waesberghe zette in 't kort het doel der vergadering uiteen, n.l. de sympathie wekken voor een ka naal door Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds van 1825, dus meer dan een eeuw, is men daarmede bezig en tot heden tever geefs. Misschien komt het, dat bij een kanaal AxelHulst te veel het plaat selijk belang in het oog loopt en een kanaal door Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo mogelijk van Sluis tot Graauw, meer kans van slagen heeft, omdat het dan een streekbelang is. Spr. wijst er op, dat dit comité niet wenscht te werken te gen, maar inzonderheid in samen werking met de K.A.H.A. kanaal-comité van actie voor het kanaal HulstAxel. Ir. Bongaerts zette uiteen welk belang dit kanaal kan hebben voor den econo- mischen toestand niet alleen voor onze streek, maar ook voor West-Brabant en voor België, t.w. Oost- en West-Vlaan- deren, als dit ontwerp in aansluiting wordt gebracht met een overzetveer na bij Graauw over de Schelde en door een kanaalverbinding naar Mark en Vliet, BIJ DARMTRAAGHEID, lever- galziekten, vetzucht en jicht, maag- en darmcatarrh, gezwellen aan den dikke- darmwand, ziekteverschijnselen aan den endeldarm verwijdert het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater opstoppingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Bij Apoth. en Drog. verkrijgb. (Ingez. Med.) gemeente de gevolgen dragen. Het rap- I ten einde alzoo verbinding te geven naar port der salariscommissie beteekent in totaal een verhooging van 3750. Ingekomen zijn adressen van vakbon den waarin wordt uiteengezet dat de loonen hier laag zijn. De heer De Roo dringt op spoedige behandeling van het rapport der salaris .commissie. Overweging wordt toege zegd. De heer De Roo zegt dat het ge meentepersoneel door deze daling met nog geen 5 pet. nog niet benadeeld is. Rotterdam en verder Holland, maar ook met Brabant en Limburg, kortom met overig Nederland. Z.-Vlaanderen, dat steeds vraagt: brengt ons nader bij Nederland, wij hoo- ren er bij, zou dan nog veel meer dan tot heden uit zijn isolement zijn verlost. In breede trekken schetste spr. het belang daarvan in economischen zin, zoowel voor vervoer te land als te wa ter. Ook voor de afwatering en de waar de der landen is een kanaal van belang. keert. Opgemerkt werd, dat de zaten gevaar opleveren voor de schepen en geen veilige ligplaats meer mogen wor den genoemd. Ten slotte werd de wensch geuit, dat de Ferrybooten, na de haven te zijn bin- nengeloopen, hun vaartsnelheid zooda nig zullen verminderen, dat de kans op schade aan schip en meerdraden als ge volg van de opstuwing en zuiging tot een minimum wordt herleid. BRESKENS. In de vergadering van den Raad van Donderdag j.l. staakten de stemmen over een amendement van den heer Notebaart, of de door burge meester en wethouders ontworpen re geling i.z. de te werkstelling van werk loozen. Een nieuwe vergadering werd belegd tegen Vrijdagmiddag. Deze kon echter niet doorgaan, wegens onvoltal ligheid. Alleen de heeren Cappon, Lijk Brand, de Kruijter en Notebaart waren aanwezig. Ter aanmoediging van het Vreem- delingenbezoek aan deze gemeente werden eenige jaren geleden in de ves ten van het v.m. fort Frederik Hendrik Karpers gepoot. Deze Karpers hebben nu hun wasdom bereikt en de vijvers worden met ingang van Maandag a.s. voor de hengelaars opengesteld. Te Kapelle werd door den Rijksveearts de vlekziekte onder de var kens geconstateerd. Met de Staatscourant van 25 Juni zijn verzonden afdrukken van de statu ten betreffende Het Groene Kruis, ge vestigd te Wolphaartsdijk (gew. statuten.) Vanwege de Ned. Vereen, voor Jeugdherbergen zal bij den landbouwer P. de Koeijer te Yerseke (Oolzende- polder) een jeugdherberg worden opge richt met aanvankelijk 24 bedden. Vrijdagmorgen had K. telerseke het ongeluk zich met een geweer in den voet te schieten. Vrij ernstig gewond werd hij naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes overgebracht. FLORA. Vanavond, morgen en Maandagavond T s c h e k a, Moskou in 1921, onder sov jetregime, dat schrikbarend en schrikke lijk instiuut; uitwas van verdorven re volutiegeest. Gruwelijker in zijn werk dan ooit de geheime politie onder het tsaristisch bewind. Dat ook arresteerde zonder opgave van redenen of motieven en veroordeelde na een minimum van proces-voeren. Het instituut dat werkt met een inlichtingendienst, wier paden door labyrinthen voeren, waar ook de oplettendste in verdwaalt. De strijd met de Tscheka aanbinden is het opvoeren van wils- en geestkracht, van intelligen tie en intuïtie gebruiken tot het aller uiterste. Zoo doet 't Kay Johnson, nood gedwongen. Om een compromiteerenden brief terug te krijgen. Wat gereedelijk gelukt. Doch geen happy end is hier het be gin van een schoon perspectief. Siberië, nog harder, nog zwaarder, dan in wel ken tijd ook! Hoofdpersonen: Kay Johnson en Neil Hamilton. Als tweede: Renbaan- raphsodie. Deze film vertelt van de triomf van een jongen, talentvollen componist, die zich, wegens broodgebrek, op 'het caba retgenre heeft moeten toeleggen, doch wiens kracht in een klassieke rhapsodie ligt. Een scenario met een alleraardig- sten inhoud. ELECTRO. Een uurtje met jou. Een uurtje met jou. Twee fijn-amusqe- rende uurtjes met Maurice Chevalier, met Jeanette Mac Donald, met Gene- viève Tobin, een halve avond met voor treffelijk werk van Ernst Lubitsch Pa- ramounts beste regisseur Een uurtje met jou. Die jou is voor Maurice Geneviève; en voor Geneviève Maurice. En dat uurtje, och, dat is eigenlijk alleen maar wat al te namiddernachte- lijk. Daar kan alleen maar even „iets" van gedacht, dan van gezegd. Want het uurtje is zoo heel en al Fransch, in geest, humor, in opzet en details. Die „esprit", van slechts even aan de dingen te „toucheeren"; en niet, als in een ander land van zeer groote film kunst, 't er melangedik op te leggen, en met zooveel woorden te vertellen, dat toch maar iedereen 't goed begrijpt. Wij willen dit uurtje niet in deze ko lommen „samenvatten". Maar 't wél aan bevelen. Er zijn pro- en anti Maurice Chevalier-'s, zoo'n „persoon" in Holly wood is hij wel. Hier is Chevalier eens niet alsmaar onderlip-grijnzend a la Lo ve Parade; hier is hij eens wél charmant zonder charmeur te willen zijn. Eigenlijk geldt dit ook voor Jeanette Mac Donald. Een paar, dat Oscar Strauss vroolijke wijzen met fraaie stemmen zingt. Mau rice ditmaal wel zeer goed!) Een samenspel, ook met Charlie Rug- gles en Roland Young En Lubitsch in zijn bij-werk wel écht- Lubitsch. Het Fransch gesproken woord had de Fransche illusie vervolmaakt. Tant pis Geslaagd aan de Technische Hoo- geschool te Delft voor het ingenieursi examen voor scheikundig ingenieur, de heer J. H. D. Heine te Vlissingen. Voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid slaagde aan de universiteit te Leiden de heer H. W. L. Vrind te Vlissingen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Tesselschade diploma A. mej, E. A. Polderman. Voor het eindexamen der Chr. Kweekschool te Middelburg zijn ge slaagd de heeren A. J. v. d. Welle te Middelburg; J. van Wijk te Wolphaarts dijk en L. Willeboordse te Schiedam. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het propaedeutiscfa exa men in de Godgeleerdheid, de heer B. Dagevos te K 1 o e t i n g e. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal geneeskunde A. I. de Hulster te Oostburg. EEN PRACHTF1ETS (Ingez. Med.) Aan de afdeeling Gymnasium van het Chr. Lyceum te Zutphen slaagde voor het eindexamen de heer U. C. Fagginger Auer, van Middelburg. Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 Juni 1932. De volgende personen werden gedag vaard: S. H. v. R., 58 jaar, landbouwer te Koewacht, wegens beleediging van Ca- millus Joseph van Puijvelde te Koe wacht op 3 Mei 1932. Eisch en uitspraak 10 b. of 5 d. h. J. V., huisvrouw van Th. S., 36 j., zonder beroep te Koewacht, wegens beleediging van Anna Christtina Gijsel te Koewacht op 3 Mei 1932. Eisch en uitspraak 10 b. of 5 d, h, J. H., 35 jaar, huishoudster te Hoek, wegens beleediging van Tanneke Ver kouteren te Hoek op 14 Mei 1932. Eisch en uitspraak 5 b. of 5 d. h. B. M. D., huisvrouw van P. K., zonder beroep te Hulst, wegens beleediging van J. A. Stellenaar te Hulst op 12 Mei 1932. Eisch en uitspraak 10 b. of 5 d. h. A. de W„ 26 jaar, werkman te Hulst wegens mishandeling van Anna Savooij, door haar te slaan en bij de keel te grijpen, te Hulst op 17 Mei 1932. Eisch en uitspraak 15 of 10 d. h. plus 7.50 schadevergoeding. L. C., 18 jaar, arbeider te Hontenisse, wegens mishandeling van P. F. Ver- meire, door hem te stompen, te duwen te schoppen en te slaan, te Hontenisse op 10 Januari 1932. Eisch en uitspraak 5 b. of 3 d. h. C. L. de D., 38 jaar, vlasser te Koe wacht wegens beschadiging van een schoorsteenmantel, toebehoorende aan A. I. Poppe, te Koewacht op 11 Mei j.l. Eisch en uitspraak 5 b. of 3 d. h. I. J. de K., 23 j., visscher te Bres kens, wegens verzet tegen de mare chaussees Van den Heuvel en Joziasse te Breskens op 8 Mei j.l. toen deze hem in het het belang van de veiligheid van den weg wilde verwijderen. Eisch 25 s. 10 d.h. P. A. van B., 24 j., werkman te Clin- ge, wegens verzet tegen den Rijksveld wachter majoor Louwerse, toen deze op 20 Maart j.l. te St. Jansteen zijn rijwiel dat niet van een belastingplaatje was voorzien wilde in beslag nemen. Eisch en uitspraak 15 s. 10 d.h. P. J. P., 46 j., werkman te Biervliet, wegens diefstal van een paar bruine schoenen, toebehoorende aan Kornelis de Bree, te Middelburg op 10 of 11 April 1932. Eisch 3 maanden gevangenisstrat. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf. B. D., 35 j., werkman te St. Jansteen,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2