DE FIJNE CUSTARD TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 JUNI 1932. No. 147. BINNENLAND. STEUN AAN DE VARKENSHOU DERIJ. De stijging van den vleeschprijs. DE TARIEVEN-OVEREENKOMST. DE WEGENWET. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. Kamer van Koophandel te Middelburg. MIDDELBURG. NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Kortgene. LANDBOUW, De beteelde oppervlakte. (Ingez. Med.) Stand der landbouwgewassen. ONDERWIJS. m Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, inzake den steun aan de Varkenshouderij. De minister wijst er daarin o.m. op, dat geen regeling er in kan slagen een eenigszins loonenden prijs te bezorgen, indien de hoeveelheid varkens ongehin derd kan toenemen. Vervolgens is in stand houden van den export voor het heden en voor de toekomst moeilijk anders denkbaar, dan wanneer alle uit voer in één verband wordt gebracht. Bemoeienis met de verhouding tusschen productiekosten en prijzen is hier on getwijfeld aanwezig. Doch betwist moet worden dat ook zoodanige bemoeienis in het algemeen niet uitblijven kan. In hoofdaanleg bedoelt het ontwerp den prijs van het varkensvleesch te brengen op het met den maisprijs over eenkomstige prijspeil. Slechts bijkomstig en, naar zich laat aanzien, slechts tijde lijk beoogt het ontwerp een kleinen toe slag van den export tot zekeren om vang te behouden. Taxeeren van het gewicht der ge slachte varkens zal niet mogelijk zijn. Wégen zal mogelijk zijn. Hier te lande zal de prijs van het var kensvleesch door den toeslag omhoog gaan met een bedrag, dat berekend kan worden uit het verschil van den toe- komstigen binnenlandschen prijs, welke bij de tegenwoordige maisprijzen kan worden gesteld op 17 a 19 cent, en den op de internationale markt gelden de prijs, met dien verstande, dat aan vankelijk zal zijn te rekenen met een verhouding van 1 Yï voor resp. binnenlandsche consumptie en uitvoer. Van een eenig/szins loonenden prijs der varkens is te verwachten een meer bevredigend gebruik der in eigen bedrijf gebouwde rogge. Deze regeling nog te bezwaren met een afzonderlijken steunmaatregel voor de rogge acht de minister niet geraden. Het ligt in de bedoeling bij de Ne- derlandsche Varkenscentrale een com missie van advies in het leven te roe pen, waarin de verschillende groepen van belanghebbenden, welke niet recht streeks Jn het bestuur vertegenwoor digd zijn, hunne stem kunnen doen gel den. In overeenstemming met den titel van de wet tot hulpverleening aan de melk veehouderij is thans gekozen de titel; Crisis-V arkens wet. Het Tweede Kamerlid de heer Kor- tenhorst heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd, of de minister bereid is den tekst van het te Lausanne geparafeerde ontwerp trac- taat met België en Luxemburg open baar te maken. Het Tweede Kamerlid de heer Kee stra heeft aan den minister van Water staat gevraagd: of de minister niet van oordeel is, dat een spoedige inwerkingtreding der Wegenwet uit een oogpunt van werk verruiming in dezen tijd, van belang is, omdat dan de eenvoudige procedure voor onteigening van toepassing wordt, en. .dientengevolge plannen tot aanleg en verbetering van wegen eerder tot uitvoering kunnen komen. Hij vraagt een spoedige inwerking treding te bevorderen, of, indien moge lijk, het tijdstip der inwerkingtreding reeds ten naastenbij mede te deelen, of, indien niet, wat aan een spoedige in werking treding in den weg staat. 98. Spencer zweeg, nam een paar hand schoenen uit een zak van zijn overjas en trok ze zorgvuldig aan, De anderen keken hem zwijgend en wantrouwend aan. Het geval van Frutmann, den ju welier van Karangahape Road, ging Spencer peinzend voort, is merkwaar dig, omdat het een zedeles in zich sluit. Hij was vroeger president-commissaris van het Weezenfonds en hij misbruikte het geld. Ik ontving zes maanden gele den terugbetaling en zond hem een Schoppen zéven ,als quitantie. Schop pen zeven herstel. Dat kunt ge zien door de handleidingen te raadplegen. Maar ik begrijp niet, klaagde Har- ker zwak. Maar ik wel! Sir Peter's scherpe stem deed plot seling de aandacht op hem vestigen en Spencer zag zich weer bedreigd door den mond van den revolver, die zes maanden geleden bijna de oorzaak van zijn dood geweest was! Wij hebben hem, Harker! Wij heb ben den oorspronkelijken Ruiten Aas gevangen en'den Decker! Spencer keek vreemd in de dreigen Verschenen is het jaarverslag 1931 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg, waaruit o.a. blijkt, dat op 31 December 1930 waren ingeschreven 2410 zaken. Gedurende 1931 werden in geschreven 104 en opgeheven 64, zoodat er op 31 December 1931 2450 waren in geschreven. Verder hadden nog 389 wij zigingen plaats. Het aantal mondelinge en schriftelijke inlichtingen, dat in 1922 resp. 489 en 28 bedroeg, steeg geregeld en was in 1931 resp. 3319 en 191. Verder bevat het verslag uitvoerig wat door de kamer, zoowel als door het bureau in het afgeloopen jaar is ver richt en dat grootendeels reeds vroeger door ons is gemeld, en een overzicht van den toestand van Handel en Nijverheid, dat over het algemeen in mineur is ge steld, evenals dat over den landbouw en veeteelt. Betreffende de visscherij wordt ge meld, dat 1931 over het algemeen als een goed jaar washaan te merken. Nadat ook de belangrijkste verkeersmiddelen zijn genoemd, volgt een kort overzicht van de scheepvaart, dat ook van een zeer slecht jaar gewaagt en o.a. een op merking inhoudt, dat de beurtvaart nog wel loonend is, doch in de toekomst ook door het toenement snelverkeer te land in gedrang zal komen. Het drukke bezoek aan de tentoon stelling van door de leerlingen der meisjesschool aan de Haringplaats ver vaardigde voorwerpen, welke verleden jaar plaats had, is zeker mede aanlei ding geweest voor het hoofd en het verder onderwijzend personeel om op dezen weg voort te gaan. Gisteren had weer zulk een tentoonstelling plaats en ook nu hebben vele belangstellen den, o.m. wij opmerkten den burgemees ter en mevrouw Dumon Tak, een kijkje genomen in het gymnastieklokaal. Gaar ne hebben ook wij ons onder de bezoe kers begeven en ons overtuigd, dat hier in keurige schikking bijeen waren tee- keningen van leerlingen uit de verschil lende klassen, waaronder zeer goede pastel en andere gekleurde. In fraaie handwerken, zoowel als in nuttige, met name kinderkleertjes, was veel moois te aanschouwen. Maar ook ander en meer modern handwerk wordt hier ge doceerd, wat bleek uit goed vervaardigd lederwerk, kraalsnoeren en dergelijke. Het meeste is geheel volgens eigen keuze en initiatief der leerlingen ver vaardigd, wat nog meer toont hoe den goeden smaak hier wordt bevorderd. De attentie ook nu de bezoekers een kopje thé aan te bieden, gaf aan het geheel een intiem karakter. KORTGENE. De gemeenteraad ver gaderde Woensdagmiddag in een vol tallige zitting. De brandweercommissie meldt, dat bij de laatste demonstratie de motorspuit in orde is bevonden, doch dat een slang onbruikbaar geworden is. Deze zal door een nieuwe vervangen worden. Van de Staatk, Geref. kiesvereeniging is een adres ontvangen om ten eerste: een afschaffing van de jaarlijksche ker mis te verkrijgen, ten tweede om een dans- en vloekverbod in te voeren; ten derde om het voetballen te verbieden en ten vierde om op Zondagen de her bergen te sluiten. De voorzitter zegt, dat in 1923 ook een vloekverbod is aange boden, waarop indertijd afwijzend is be schikt, Spr, meent, dat nu de Tweede Kamer aangenomen heeft het smalende Godslasteren strafbaar te stellen, nu een plaatselijk verbod overbodig is. Hij zegt verder, hoewel persoonlijk tegen ge noemde zaken zijnde, ook geen verbod van toepassing te brengen op het dan sen en het sluiten van de herbergen, daar tot nog toe de orde daarmee niet verstoord is. Het gaat naar sprekers meening niet aan, om het idee van en kelingen op de gemeente vast te leggen. Zij, die niet aan deze dingen mee willen doen, doen het eenvoudig niet. De heer S a 1 o m is het met deze woorden eens. Het adres wordt voor kennisge ving aangenomen. Op een adres van de winkeliers wordt zóó gehandeld, dat die 21 dagen ont heffing van de winkelsluitingswet in het algemeene voordeel komen van de adressanten. Daarna wordt de jaarwedde vastge steld van den te benoemen havenmees ter op 350 en als marktmeester op 30 en als plaatselijk agent der arbei ders-bemiddeling 10. Benoemd wordt in deze drie functies de heer E, de Korte. De voorzitter zegt daarna dank aan de heeren Dorst en Salomé die dit jaar 25 jaar zitting hebben in den gemeente raad. Beiden hebben veel tijd en werk kracht gegeven tot nut en tot heil van de gemeente. In verschillende jaren waren beide heeren ook wethouders. Spreker noemt het een zeldzaam feit op Kortgene, dat iemand zoo'n langen tijd achter elkaar werkzaam is voor de gemeentebelan gen. De heeren Dorst en Salomé zeggen dank voor de vriendelijke woorden van den voorzitter. de oogen van den baronet en glimlach te langzaam, i En Lee Wang? vroeg hij zachtjes. Sir Peter's lippen krulden zich. Lee Wang is een atavisme een atavisme met de roofzuchtige instinc ten en buitengewone ijdelheid van zijn moeders ras. Hij vindt het aardig voor een dief met een romantische reputa tie aangezien te worden Niet bepaald aangezien voor een dief en een moordenaar! Spencer's koe le woorden waren staalhard. Ik steel omdat ik lust heb in het oprichten van weeshuizen en aan mijn liefde voor weldadige werken wil toegeven. Ruiten Aas stal niet van de armen of bijna armen hij gaf aan zulke menschen. Maar er kwam een anderen dief, die dit fijne onderscheid niet begrijpen kon die van iedereen stal en die de bru taliteit had Ruiten Aas te gebruiken, zooals ik gedaan had. Dientengevolge ondervond mijn naam als een philan- troop a la Don Quichotte grooten te genslag en dat beviel mij niet! Spencer zweeg en keek peinzend naar den revolver en de anderen be waarden een eerbiedig en '.verbijsterd stilzwijgen, behalve sir Peter, die min achtend snoof. Twee en twintig jaar geleden, sir Peter, juist op den dag dat Uw broeder tot 'gevangenisstraf Jwerd veroordeeld, deed ik een aanslag op Uw brandkast en eigende me ongeveer tweeduizend pond waarde aan verhandelbare obliga- De Staatscourant bevat een tabel, waarin naast de voorloopige cijfers voor het jaar 1932 zijn vermeld de defi nitieve cijfers, aangevend de opper vlakten, in 1931 met de onderscheide ne gewassen beteeld, terwijl ter verge lijking zijn opgenomen de overeenkom stige gemiddelden in het tijdvak 1921- 1930. Evenals in het vorige jaar zijn in 1932 belangrijke wijzigingen in het bouwplan gekomen. De uitbreiding van "de tarwe- teelt treedt daarbij het meest op den voorgrond. De met het betreffende ge was bezette oppervlakte is bijna 41.000 H.A., of ruim 52 pCt., grooter dan in 1931. De teelt van de andere granen is zoodanig ingekrompen, dat de totale oppervlakte granen, ondanks de sterke uitbreiding van de tarwecultuur, geen aanzienlijke verandering onderging. De peulvruchten, welker verbouw in 1931 niet onbelangrijk was uitgebreid, worden thans aanmerkelijk minder ge teeld. De veldboonen verminderden met 16 pCt., de erwten met ruim 10 pCt. en de stamboonen zelfs met ruim 27 pCt Bij de meeste handelsgewassen valt eveneens een sterke achteruitgang van de beteelde oppervlakte waar te ne men. In totaal verminderde deze groep met ruim 15.000 H.A. Slechts de karwij- teelt heeft zich, wat de uitgebreidheid betreft, geheel op het peil van 1931 kun nen handhaven. De oppervlakte kanarie zaad daarentegen is ingeslonken tot on geveer 11,5 pCt. van die in het vorig jaar; met vlas zijn nog geen 2000 H.A. bezet. Voorts verminderde het koolzaad ties toe. Ik schatte de benadeeling van mijn naam op dat bedrag. En U zeide niets toen U alleen een Ruiten Aas op Uw lessenaar vondt. Waarom? Ik ben niet van plan daarover te spreken, begon sir Peter scherp, Waarom? hield Spencer aanval lend vol, omdat, ondanks al Uw familie trots, ge Lee Wang naar de gevange nis gezonden hebt voor een vervalsching die hij niet begaan had, overviel hem. omdat U hem een te slimmen dief acht te om gevangen genomen te worden. Hij hield op en zijn oogen knepen zich onheilspellend samen, i En omdat ik Freda zei, dat hij niets dan een onbeduidende dief was Sloeg ik je met mijn zweep! ein digde de baronet driftig. God! Ik had je dood moeten slaan! Enid slaakte een verschrikten kreet en deinsde terug voor de verschrikke lijke woede in haar vaders oogen, maar Spencer bewoog zich niet, daar hij er een fanatieke jaloesie in zag! Jaloesie! Spencer's hart scheen tot zijn keel te komen bij de gedachte aan de vrouw, die hij zoo zeer had lief gehad en die een legaat van bitterheid had nagela ten 'juist door haar iliefde. Zijn stem werd weemoedig. Je was te haastig, Peter, zei hij rustig. Ik vergeleek een kleinzieligen dief als Lee Wang met een eerzuchti- gen zooals ik zelf toen jij kwam en me zonder waarschuwing neersloeg, De revolver trilde even en een vage S3XTDUSTADD met ruim 36 pCt., het mosterzaad met 46 pCt., terwijl het blauwmaanzaad met meer dan de helft van de oppervlakte in het vorig jaar achteruitging. De teelt van de consumptie-aardap pelen geeft weder eene uitbreiding te zien, welke op bijna 8 pCt. kan worden vertoonen eenige toeneming. De suikerbieten zijn met bijna 2600 H.A. uitgebreid. De door dit gewas in genomen oppervlakte bedraagt thans 68 pCt, van de gemiddelde oppervlakte in de jaren 1928, 1929 en 1930. De totale oppervlakte bouwland ver minderde blijkens de opgaven met bijna 6000 H.A. Aan het in de Staatscourant opgeno men overzicht van den stand der land bouwgewassen op 13 Juni ontleenen wij het volgende: Behalve in enkele streken, waar plaatselijke stortregens en soms ook ha gelslag schade aanrichtten, staan de ge wassen er over het algemeen goed voor. De stand van de wintergranen is veelal iets gunstiger dan van de z o- mergranen. De eerstgenoemde ge wassen staan goed tot zeer goed. Z o- mertarwe en zomergerst staan goed, de haver goed tot vrij goed. Uit Zeeland wordt gemeld, dat sommige perceelen nogal zwaar gegroeid zijn, zoodat er bij veel regen gevaar voor legeren bestaat. In deze provincie wordt bij alle rassen roest aangetrof fen. Veel rogge is reeds vóór den bloei, ten gevolge van zware regens, gaan le geren. Hoewel het standcijfer met het oog op de weligheid van dit gewas niet te hoog is, mag daaraan in verband met vorenbedoelde omstandigheid geen groo- te waarde worden toegekend. De haver heeft in vele streken eene ongewenschte kleur, welke alge meen wordt toegeschreven aan de on gunstige structuur van den bodem, de koude en de bemesting met zwavelzu ren ammoniak op daarvoor ongeschikte gronden. Onder invloed van het thans heerschende warmere weer begint het gewas zich echter te herstellen. De veldboonen staan goed. De stand van de erwten loopt in ver schillende streken, vooral in Zeeland nogal uiteen. Er worden hier 40 pet. kleine groenen erwten aangetroffen. De bruine en witte boonen hadden aanvankelijk van 't koude weer te lijden. De warmte van den laatsten tijd is echter aan het gewas ten goede gekomen, zoodat het standcijfer zich thans belangrijk boven het gemiddelde verheft. De stand van het vlas is eveneens beter dan gemiddeld in de laatste 10 jaren. In Groningen is ongeveer 50 pCt. van het gewas witbloem, in de andere productiegebieden overweegt de wit bloeiende variëteit in sterke mate. Op de Zuidhollandsche eilanden behoort 90 pCt, van de geringe oppervlakte vlas daartoe, In Zeeland, waar thans meer dan de helft van het hier te lande verbouwde vlas wordt geteeld, is 95 twijfel kwam een oogenblik in sir Pe ter's oogen. Je bedoeltdat Freda 't wist? vroeg hij langzaam. Spencer knikte ernstig, Zij wist het, stemde hij zacht toe. Zie je, ik had haar juist verteld dat ik Ruiten Aas was, ging hij kalm voort. Ik vond, dat zij het weten moest. Dat is de reden dat zij mij bedankte en jou trouwde! Er volgde een oogenblik stilte; toen keerde de dreigende blik weer terug op het gelaat van den baronet. Zijn on derkaak kwam vooruit, zijn wenkbrau wen trokken zich samen, zijn hoofd stak over zijn ingevallen borst voor uit. Bully Brace!" Was het zoo! spotte hij venijnig. En ik zou willen weten wat zij zeggen zou als zij weten kon dat ik haar roman tische Ruiten Aas gepakt heb? Spencer lichtte zijn hoofd op en glim lachte somber. Zij zou zeggen, antwoordde hij langzaam en zacht: Dat is heel knap van je, Peter, en wat ga je nu doen? Sir Peter's bogen schitterden alsof hij een slag gekregen had toen schud de hij krachtig het hoofd als om den onheimelijken invloed te verdrijven dien deze kalmen man altijd op hem scheen te kunnen uitoefenen en zijn snauwen werd verschrikkelijker dan ooit. Nu is het mijn beurt, Spencer! De lang vertrouwde naam liet zich niet wegduwen. Je hebt me doen kruipen, pCt. witbloem; in Westelijk Noordbra bant 75 pCt. De overige handelsgewassen vertoonen een goeden stand, behalve 't blauwmaanzaad, dat slechts vrij goed staat. In Groningen is dit gewas achterlijk, terwijl de jonge plantjes in Zeeland zijn aangetast door val- schen meeldauw. Allerwege worden klachten vernomen over den ongelijken stand van de aardappel en. Na het poten is een koude, natte periode opgetreden, waar door de ontwikkeling der planten werd tegengehouden. Zware slagregens heb ben bovendien in sommige streken door ,korstvorming nog vertragend gewerkt. Gemiddeld is de stand van de con- s u m p t i e-a ardappelen goed tot vrij goed. Bovenvermelde omstandigheden heb ben zich bij de fabrieksaardappelen in versterkte mate voorgedaan. Op meer dere perceelen lag een groot percenta ge poters verrot in den grond, zoodat bijgepoot moest worden of omgebouwd. Bovendien kwam veel beschadiging door ritnaalden en emelten voor. Als gevolg van het late zaaien en door het ongunstige weer in Mei zijn de bie- tenvlieg hier en daar voor. In Zee land worden zeer veel eitjes van dit insect aangetroffen. In de bladeren tre den reeds mineerende larven op. Men vreest in deze provincie voor ernstige schade van de bietenvlieg. De uien staan vrij goed. In Zee land hebben verscheidene perceelen een te dunnen stand. De klavers vertoonen een goeden stand. Wat het wei- en hooiland aangaat, is er een groot onderscheid tusschen de lage en de hoogere perceelen. Door het koude weer, gepaard met veel regens, dragen de lage landen minder gras dan de hooger gelegen gronden. In verschil lende streken wordt voorts weinig on dergras aangetroffen in de hooilanden. Door het warme weer groeit het gras thans snel, zoodat de stand van wei- en hooiland goed tot zeer goed kan wor den genoemd. Aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg slaagden Donderdag voor het eindexamen de heeren C. J. Kooman te Goes; J. de Korte te Tho- len; J. H. Ligteringen, S. A. Luitwieler, H. J. Schoenmaker en J. P. Sinke allen te Vlissingen, Voor het candidaatsexamen ge neeskunde slaagde aan de universiteit te Amsterdam de heer C. J. Dekker; Aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg slaagde voor het propaedeu- tisch examen in de Handelswetenschap pen de heer B. Dumoleijn te K1 o o s- terzande, Jhr. J. C, Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem zooals je gezworen had, dat je doen zoudt En ik moet zeggen, je kruipt vrij goed, Peter, erkende Spencer eerlijk. Je hebt mijn broeder naar de ge vangenis gezonden. Ik heb er mijn best voor gedaan, zei Spencer bescheiden. Het was nogal moeilijk hem te pakken vooral om dat hij zoo lang verborgen was geweest. Ik twijfel er zeer aan of ik tot het in- brekerswerk teruggekeerd zou zijn als hij weer niet begonnen was zijn azen rond te deelen. Ik moest mijn reputatie beschermen en natuurlijk zocht ik hier naar hem. Ik was begonnen plezier te krijgen in den wettigen diefstal, die den naam draagt van geoorloofde zaken en waarin jij uitmunt, Peter! Lee Wang heeft me een aardigen duit gekost door den diefstal van de opbrengst van het concert en het werkloozenfonds! Een afschuwelijk grijzenden glimlacht krulde de lippen van den baronet, ter wijl hij met verwonderlijk geduld luis terde, tot de ander uitgesproken had en de vinger aan den trekker werd steeds witter. Harker keek met uitpuilende oogen naar de langzame wenteling van den cylinder. Hij gaat naar het schavot, zei sir Peter met dezelfde doodsche, eenonige stem. Een uitstekende plaats voor hem, Pe ter, antwoordde de ander onverschillig. (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5