„ARNHEM" LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. heid van beginselen, ook het belang te dienen is noodig, de landbouworgani saties hebben de taak daartoe bij voort during op te wekken. Zoo zien wij aldus eindigde spr. een groote taak voor ons, als wij arbei den vertwijfelen wij niet En omdat wij geloof hebben in de kracht van onzen boerenstand, omdat wij vertrouwen, dat niet te laat het gezond verstand ons volk de oogen zal openen, denken wij aan een toekomst, waarin wij kunnen werken aan de verheffing. De crisis der negen tiger jaren der vorige eeuw leerde ons onze bedrijven beter uit te rusten en de voorlichting der wetenschap te benut ten, deze crisis moge ons leeren, op or ganisatorisch, pers- en politiek ge bied den gebleken achterstand in te halen. Wij trachten dan vol te houden en al werkende zien wij dan voor ons allen bewaarheid het woord van Jesaja: voor een doorn zal een denneboom en voor een distel een myrthestruik opgaan. De VOORZITTER bracht den heer Louwes hartelijk dank voor zijn rede, die alle bemoedigd en gesterkt heeft en waarin hij de beteekenis van den landbouw zoo goed bij vernieuwing naar voren heeft gebracht. Spr. hoopt dat verschillende denkbeelden, die de heer Louwes ontwikkelde, zullen worden verwezenlijkt tot verheffing van den boerenstand. Spr. meent, dat de land bouw afgevaardigden van verschillende politieke partijen in de Tweede Kamer zich kunnen vereenigen tot een groep tot een groen front ter behartiging van de landbouwbelangen. Spr. hoopte dat het nog eens zoo ver zal komen, dat de landbouw volkomen tot zijn recht kome. Hierna hield de heer Dieleman zijn vermelde jaarrede, die met een warm applaus bezegeld werd. De VOORZITTER bracht nu naar voren de eervolle benoeming die den heer Siebenga als secretaris van de N. A. K. deelachtig is geworden, waardoor hij Zeeland zal gaan verlaten. Van de Z. L. M. en vele commissies was hij de ziel, de kracht en voor al de toewijding wilde spr. hem nog eens openlijk dank brengen (Luid aapplaus). Spr. zeide dat het zeer jammer is den heer Siebenga te moeten missen en moeilijk om hem te vervan gen. Spr. hoopt binnen niet te langen tijd den nieuwen secretaris te kunnen voorstellen. Bij de rondvraag vroeg de heer W. DE BUCK hoe het staat met de actie der landbouworganisaties inzake j een landbouwcrediet. De executieverkoo- pen nemen steeds toe en alleen op Walcheren zijn reeds 23 hypotheken op gezegd. De boerenleenbanken kunnen niet voldoende helpen. Verder wijst spr. op het optreden der stikstof producenten en vraagt of men aanraadt al of niet contracten aan te gaan. Op de eerste vraag antwoordde dr. MOLHUIJSEN en zeide, dat deze zaak eerst met de Koningin is besproken. Daarnaast is ook onderhandeld met de Centrale Raffeisenbank te Utrecht en haar zusterorganisatie te Eindhoven. Thans heeft ook de Minister inlich tingen gevraagd en verkregen en is de regeering dus met de zaak bezig. Men moet nu verder afwachten. De heer A. DEES meent, dat de mi nister op schriftelijke vragen geant woord heeft met verwijzing naar het rapport-De Vries. De VOORZITTER zegt dat ook de commissie van de Zeeuwsche landbouw organisaties deze kwestie heeft behan deld. De heer SIEBENGA behandelt de kwestie der stikstofproducten en meent dat het voor de afnemers goed is, dat er oorlog onder die producenten is. Nu zijn er die het onderste uit den kan willen halen en jammer genoeg ook personen, die van twee wallen willen eten. Het is moeilijk om te adviseeren, te meer waar verleden jaar de prijs daalde van 6.85 tot 4.25. Het Centraal inkoopbureau zal in ieder geval tegen den laagsten prijs leveren. Er is een te veel aan stik stof. Spr, maakt van deze gelegenheid ge bruik om dank te brengen voor de woor den van den voorzitter en te verzeke ren, dat hij 5 prettige jaren hier heeft doorgebracht. Hij is van het Zeeuwsche karakter gaan houden. Men deed niet altijd wat spr. gaarne wilde, maar dat is ieders goed recht. Spr. wekt op één te blijven en eindigt met de beste wen- schen voor de Z.L.M. en den Zeeuw- schen landbouw. De heer SCHEELE—DE PUTTER spreekt over de klachten bij de posterij en en de VOORZITTER onderschrijft zijn opwekking om klachten over feitelijke achteruitgang bij post en telefonie via de kringsecretarissen nader bekend te ma ken. De heer KREPEL deelt nog mede, dat men op Schouwen des morgens te half vijf pakketpost bezorgt. De heer DE VULDER VAN NOOR DEN zegt dat reeds 50 jaar geleden over steun aan den karwijverbouw is gespro ken en vraagt inlichtingen te verstrek ken over het gebruik van karwij voor het schilderen van zeeschepen. De heer MOELKER hoopt, dal in de Staten het voorstel inzake het stellen van garantie z. h. st. zal worden aange nomen, doch als er verzet tegen is, zal hij het voorstel gaarne verdedigen. De heer HEIJBOER, het nieuwe lid der Staten gaf een zelfde toezegging. Hierna sloot de voorzitter de alge- meene vergadering. De Maaltijd. In het Hof van Holland had hierop de gemeenschappelijke maaltijd plaats. Tij dens deze bracht de voorzitter een dronk uit op den heer Mansholt, waar nemend directeur-generaal van den landbouw en wenschte hem spoedig ge heel herstel van zijn ziekte toe. De heer VAN DUSSELDORP dronk op den voor zitter der Z.L.M.de heer C. HAGE op de heeren Siebenga en den heer Stoutjes- dijk, de heer SNEEP, voorzitter der Bra- bantsche maatschappij op de Z.L.M. en den heer STOUTJESDIJK riep allen een tot weerziens over 9 jaar toe. De rijtoer. Het was een klein uur te laat gewor den voor dat met ongeveer 70 auto's en autobussen de gebruikelijke rijtoer kon aanvangen. Het ging en dit niet altijd langs den kortsten weg over Oud-Vosse- meer, St. Annaland en Stavenisse naar St. Maartensdijk, waar eenigen tijd ge pauzeerd werd en van daar over Scher- penisse en Poortvliet naar Tholen te rug. Dank zij de Thoolsche landbouwer-, die ons gastvrijheid in zijn auto ont leende, en ook twee andere Middelbur gers gaarne opnam, hebben wij Tholen niet alleen doorgereden, maar zijn wij ook ingelicht over veel, dat ons belang inboezemde. Zoo weten wij nu, dat Tho len heel goeden grond heeft, maar ook vrij groote stukken van middelmatige en van minder kwaliteit, dat de gewassen er toch bijna overal goed voorstaan, dat de vlasteelt zeer is ingekrompen, dat er echter vooral met aardappelen belang rijke oppervlakte is bezet. Wij zelf za gen het mooie vee en paarden van krachtig ras in de welden grazen en ver lustigden ons in den vriendelijken aan blik der dorpen en hun bewoners. De Z. L. M. in het algemeen, de kring Tholen in het bijzonder kan op twee goed geslaagde landbouwdagen terug zien; met deze overtuiging reden wij weg naar den Brabantschen wal. Crisis-Zuivel-Centrale, Uitvoering Crisis-Zuivelwet 1932 Inlichtingen voor zelikarnende en zeli- kazende boeren. Met ingang van 3 Juli a.s. zal de wet betreffende tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de veehouderij (Cri sis-Zuivelwet 1932) in werking treden, In verband daarmede, worden de vol gende inlichtingen ter kennis van de zelfkarnende en/of zelfkazende vee houders gebracht. De wijze, waarop getracht zal worden het beoogde doel door middel van deze wet te bereiken, kan in hoofdtrekken als volgt worden omschreven. Van alle bereide boter, met uitzondering van de voor eigen gebruik benoodigde hoeveel heid, zal een heffing plaats vinden, te gen betaling waarvan een speciaal merk het crisis-botermerk, wordt verstrekt, dat op de boter dient te worden aan gebracht. De boterproducenten komen in verband daarmede, onder toezicht van de ambtenaren van de Botercon- trole-stations. Het crisis-botermerk wordt gevormd door de letters C Z C, met aan weerszijden een leeuw, terwijl daarboven en daaronder de woorden: „boter voor het binnenland" voorko men. Het is de bedoeling, dat het bedrag der heffing op het merk bij verkoop van de boter in laatste instantie op den con sument wordt verhaald, zoodat de bo- terprijs met minstens het geheven be drag stijgt. Ondermeer uit de opbrengst dezer merken wordt een fonds gevormd het Crisis-Zuivel-Fonds, waaruit uitkee- ringen kunnen plaats vinden, ten be hoeve van het melkveehouders-bedrijf. Bij de uitvoering van de Crisis-Zuivel- Wet wordt de regeering bijgestaan door een lichaam, Crisis-Zuivel-Centrale ge naamd, terwijl verder de medewerking van de Boter- en Kaascontrolestations is verkregen. Per 3 Juli a.s. zal het aan alle boterproducenten verboden zijn om boter te vervoeren, te verkoopen, voor handen te hebben of af te leveren, ook al geschiedt dit in kleine verpakking. De crisismerken zullen worden beschik baar gesteld voor hoeveelheden boter van resp. 1, 2y?5, 10, 20, 25 en 50 kg. De uitreiking zal geschieden door bemiddeling van de genoemde controle stations. Dientengevolge zullen, zooals reeds hiervoren gezegd is, alle boterproducen ten, dus ook de melk-, room- of weibo- ter bereidende veehouders, onder toe zicht der ambtenaren van een controle station komen te staan; zulks in dier voege, dot de uitsluitend boterprodu- ceerende veehouders ingedeeld worden bij een Botercontrolestation, terwijl op de Boterbereiding van degenen, die te vens melk verkazen zal worden toege zien, door de ambtenaren van één der Kaascontrolestations. Uit het voorgaande volgt, dat alle veehouders, die boter voor verkoop produceeren en die niet zijn aangeslo ten bij de boter- of kaascontrole, zich zonder uitzondering onverwijld bij het controlestation, waaronder zij behoo- ren, dienen aan te melden, met verzoek om in het bezit der crisis-botermerken te worden gesteld. Zeeland ressorteert onder het boter controlestation „Eindhoven" te Eindho ven en onder het Kaascontrolestation „Zuid-Holland-Brabant" te 's-Graven- hage. Na de aanmelding zullen vanwege 't betrokken controlestation aan de aan vragers instructies worden gegeven, ten behoeve van de bedrijfscontrole, welke zal worden uitgeoefend. Uitdrukkelijk zij er tenslotte nog de aandacht op gevestigd, dat deze vorm van toezicht door de controle-stations geenerlei verband houdt met de be staande boter- en kaascontrole onder Rijkstoezicht. De hiervoren weergege ven regeling dient uitsluitend voor de uitvoering der Crisis-Zuivelwet en zal met het vervallen van deze wet terstond worden beëindigd. beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. Inspecteur G. Lindenbergh, Wester straat 16, Goes. (Ingez. Med.) Vrouwelijke predikanten, Na lange discussies is in het Zwitser- sche kanton Graubünden Zondag 24 April j.l. in alle kerken door de leden gestemd over de vraag, door het kerk bestuur der kerken voorgelegd, of men de ongehuwde vrouw als zelfstandig predikante in volle rechten wenschte, ja dan neen. Dat de gehuwde vrouw het ambt niet zou kunnen bekleeden of blij ven bekleeden, stond reeds vast. De uit slag van de stemming wordt nu gemeld. Deze is, dat 12.000 neen's en 6000 ja's geteld werden, zoodat de vrouw geen vol predikante zal kunnen worden, wel hulppredikster. Dinsdag heeft de Utrechtsche rechtbank behandeld de zaak tegen den student, die op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht een aanrijding ver oorzaakte, die aan een man en vrouw het leven kostte. De vrouw was op slag dood en de man overleed eenigen tijd later in het ziekenhuis. De zaak was ge schorst om een enkelen getuige te hooren. De Officier van Justitie heeft het re quisitoir gehouden en verdachte schuldig verklaard aan het te laste gelegde. De officier eischte een straf van drie maan den hechtenis en ontzegging van rijbe wijs voor den tijd van één jaar. Kapitein-luitenant ter zee J. T. Furstner, directeur van de Hoogere Ma rine Krijgsschool is vandaag naar Stock holm vertrokken tot het bijwonen van oefeningen der Zweedsche vloot. In September zal een officier der Zweedsche marine gedurende eenigen tijd bij den onderzeedienst in Den Hel der worden gedetacheerd. De legerinkrimping in Ned. Indië. Het Soeraba. Hbld. meldt, dat de plan nen inzake de inkrimping van het leger zijn: terugbrenging van het aantal esca- drons cavalerie tot 4, op heffing van een afd. artillerie en terugkeer tot de oude formatie der artillerie. Tenslotte wordt de infanterie terug gebracht tot 4 regimenten, waarvan 2 bestemd voor politie- en marechaussee diensten. Gevolg hiervan zal zijn ophef fing van een divisiestaf, waardoor over compleet zullen worden: 1 generaal, 2 kolonels en 2 luit.-kolonels, benevens een luit.-kolonel der artillerie, een over ste der cavalerie, plus vele kapiteins en luitenants. Mede wordt, overwogen geen nieuwe officieren in Nederland aan te stellen. Naar Aneta-Holland verneemt, is hier. te lande niets bekend omtrent de door het Soerabajasch Handelsblad verluide overwegingen om geen nieuwe officie ren voor het Ned,-Indische Leger in Nederland aan te stellen. In ieder geval hebben de cadetten in opleiding recht op benoeming. Opbrengst P. T. T. in Mei. Blijkens het overzicht der opbreng sten van het Staatsbedrijf der P. T. T. over Mei 1932 bedroeg de werkelijke opbrengst der posterijen in die maand 190.578 minder dan Mei 1931 en 254.644 minder dan de begrooting. Voor de telegrafie bedroeg de mindere opbrengst in Mei 1932 resp. 82.587 en 63.161, voor de telefonie 19.367 en 92.945, voor den postchèque- en gi rodienst 62.545 en 13.694. De totale opbrengst van het staatsbedrijf over Mei 1932 bleef 355.077 onder Mei '31 en 424.444 beneden de begrooting. Voor de eerste 5 maanden van dit jaar zijn die cijfers resp. 1.133.910 en 1.800.067. Tranfdienst BreskensKnocke-Zoute. Wij ontvingen de dienstregeling van den tramdienst BreskensRetranche- mentKnocke-Zoute, die op 1 Juli a.s, ingaat. Om half 8 's morgens uit Vlissin- gen met de Prov. boot, is men om 8 h 52 (Belgische tijd) te Knocke-Zoute. Op werkdagen kan men dan tot 18 h 8 daar blijven, om te 20 h 30 weer in Vlissin- gen te zijn. Op Zondagen moet men te 17 h 8 uit Knocke. Aankomst Vlissingen 19 h 20. Men heeft dus nog een heele dag in die Belgische badplaats. Indische Stoomvaartlijnen. Marnix van St. Aldegonde 21 v. Am sterdam te Dublin. Baloeran, 21 v. Batavia te R'dam. P. C. Hooft (uitr.) 21 v. Pt. Said. BEZUINIGING. „Bezuiniging" is het schrikwekkende overal en steeds gehoorde woord dezer tijden. Er zijn echter posten in onze samen leving waarop men met bezuinigen uiterst voorzichtig moet zijn. Voor het oogenblik heb ik alleen het oog op het verband tusschen bezuiniging en de volksgezondheid. Het is niet direct zichtbaar dat door vermindering der uit gaven voor deze laatste de algemeëne volkskracht achteruit gaat. En toch wij weten dat zulks zoo is. Wij weten dat bij een achteruitgaan der volkswelvaart de Tuberculose, een der ernstigste gees- sels der menschheid, direct terrein ver overt. De tuberculose is een plaag, die altijd op de loer ligt, die alleen door een taaien, algemeenen strijd binnen perken te houden is, die zoodra deze strijd om welke reden dan ook verslapt, haar kop opsteekt, zich weder uitbreidt en 't door zware, jarenlange strijd ver overde terrein, terugwint. En deze strijd tegen de tuberculose wordt voor een groot deel gevoerd met geld dat vrijwil lig bijeen gebracht wordt. Het zijn de telkens terugkeerende collecten voor dit doel, die mede de bronnen zijn waar door den strijd tegen de tuberculose kan worden voortgestreden. En waar de eenling moet bezuinigen ligt het zoo voor de hand dat deze al spoedig be gint met zijn uitgaven voor collecten te verminderen. En toch hierdoor schaadt hij in veel gevallen een doel dat direct of indirect tracht de volks kracht te vergrooten of op peil te hou den. Nooit mag men bezuinigen op zijn gaven ter bestrijding der tuberculose, want dit is een bezuiniging, die zich met absolute zekerheid zal wreken. Wij durven dan ook, trots de ernst der tijden, wederom bij U aankloppen om geldelijken steun voor onze collec te van Zaterdag 25 Juni. Het lijkt mij overbodig nogmaals U te vertellen dat de Vereeniging „Zonnestraal" een sa natorium heeft, waar tuberculoselijders weder arbeidsgeschikt worden gemaakt, waar werken -.als geneesmiddel iwordt aangewend, welk geneesmiddel in deze tijden van wedkschaarschte ook bij goedwillende werkgevers niet jte vin den is. Zou door geldgebrek „Zonne straal") verplicht zijn |aanvragen )voor opname te weigeren, dan zou dit niet alleen noodlottig zijn voor de gewei gerde persoon, doch tevens groot na deel toebrengen aan de algemeene be strijding der tuberculose als volksziekte. Ik weet dat ons Nederlandsche volk veel gevoel van saamhoorigheid bezit, het zal met liefde offeren voor een zaak die het geheele volk aangaat. Dit zal blijken uit de opbrengst der bussen van de ,,Zonnestraal"-collecte op .Zaterdag 25 Juni Namens het Zonnestraal-comité: Arts D. N. VAN GELDEREN. Ongelukken. Een beambte van de waterleiding te Am ersfoort, die met zijn echtge- noote een eersten tocht op zijn pas aan gekochte motorrijwiel maakte, is te Terschuur, gemeente Barneveld, met 'n uit de andere richting naderenden auto in botsing gekomen, waarbij de beide motorrijders zware verwondingen be kwamen. De toestand van den man werd levensgevaarlijk geacht. Dinsdagavond is te 17 uur de 69- jarige A. Kleyn bij den Laarslootschen- weg onder Schiedam op den onbe- waakten overweg door een trein, die van Hoek van Holland naar Rotterdam ging, gegrepen. Hij werd op slag gedood. De ongelukkige was doofstom; hij had de gewoonte 's avonds een wandeling te maken. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAAN DAM. 't Is nu ongeveer een maand geleden, dat de Duitsche schatgravers te Zaandam met hun werk zijn be gonnen. Dag in dag uit hebben zij met bewon- derenswaardigen ernst en toewijding den bodem van de oude begraafplaats onderzocht, om de juiste plek te vinden, waar de vermaarde generaal Wybenon zijn schatten zou hebben verborgen. Steeds echter zonder eenig resultaat. Maandag aldus schrijft men aan 't „Handelsblad" kwam op het gemeen tehuis een mededeeling van madame Sylvia, dat het goud gevonden was. Toen de burgemeester in gezelschap van den commissaris van politie op de oude begraafplaats kwam, hebben ge broeders Henning, eenige bakjes zand getoond, waarin het aanwezig stofgoud en in een ander bakje het aanwezige stofzilver heel duidelijk met een ver grootglas te zien was. Naar majoor Henning veronderstelde, zou men bij het boren door den schat heen geboord zijn en zou op deze wijze de aanwezigheid van fijne gouddeel tjes in het zand, wat met het boren naar boven was gekomen, verklaard worden. De schatgravers verwachten, dat nu met een paar weken de buit wel binnen zal zijn. Het klinkt misschien wel wat vreemd maar door dit .„succes" gelooft men in Zaandam nog minder van de zaak, dan men te voren deed. TOT BELOONING EEN PAKJE SI GARETTEN. Dinsdagavond vond 'n werklooze aan den Overkant van het IJ te Amsterdam een paar gesloten enveloppen waarop het adres van een groote firma vermeld stond. Blijkbaar waren deze -enveloppen door een be zorger verloren. De werklooze nam de enveloppen mede naar het kantoor der firma, dat echter gesloten bieek te zijn. Woens dagmorgen keerde hij er terug en tot zijn groote verbazing hoorde hij daar, dat een van de enveloppen 2700 be vatte. Hij zag zijn eerlijkheid beloond met een.pakje sigaretten. Hij is toen naar de politie geloopen om van zijn ontstemming te doen blijken, BEWUSTELOOS NEERGEVALLEN BIJ PROEFDRAAIEN. Toen de groo te watermolen nabij het dorp P i e t e r- z ij 1 ging proefdraaien met een sterken electrischen motor, zijn enkele bestuurs leden van het waterschap onwel gewor den en na eenige oogenblikken bewus teloos gevallen. Een der aanwezigen wist zich nog naar buiten te begeven waardoor het gebeurde werd opgemerkt en hulp kon geboden worden. De be- wusteloozen werden naar buiten ge bracht waar zij vrij spoedig weer bij kwamen. Het is gebleken, dat zich uit het in beweging gebrachte vuile water gassen hebben ontwikkeld, die dit euvel hebben veroorzaakt. In den molen zullen maatregelen wor den getroffen om in de toekomst een herhaling van het gebeurde te voorko men. VROUW IN BRAND GERAAKT. Dinsdagmiddag is te O u d e n R ij n door tot nu toe onbekende oorzaak de 24-ja- rige ongehuwde vrouw mej. Van D. in brand geraakt. Zij sprong daarop in den Leidschen Rijn waaruit zij door voorbij gangers uit is gehaald en naar de Aca demische Klinieken te Utrecht ver voerd, waar zij aan de bekomen verwon dingen is overleden. DOOR EEN TOEVAL DEN DANS ONTSPRONGEN. De controle der kommiezen wordt, in verband met toe- nemenden smokkelhandel, steeds scher per, hoorde de N, Dag, en ook onschul dige slachtoffers worden er soms slacht offer van strenger grenstoezicht. Zoo be leefde een der voornaamste ingezetenen van Den Haag, die met zijn luxe-wagen een kort uitstapje naar Rijnland wilde maken, Zondag aan de grens te Beek bij Nijmegen een zeer onaangenaam avontuur. Toen men bij de douane te Wijier aan gekomen was, werd gevraagd of er geen artikelen waarvoor belasting verschul digd was, in den wagen lagen. De eige naar, diens familie en de chauffeur vér- klaarden niets wat „versteuert" moest worden, in den wagen te hebben. De Duitsche dienstbode der familie, die mee mocht rijden om haar ouders op te gaan zoeken, zweeg. Of dit den kommiezen opgevallen was? In ieder geval gelastten zij den auto eigenaar de auto stop te zetten; de wa gen zou doorzocht worden. En toen vond men in de auto een pakje koffie en thee en wat vet. Onmiddellijk werd de auto eigenaar ter verantwoording geroepen. De auto zou in beslag genomen wor den tenzij de -eigenaar een cautie zou willen storten van 230 mark. Terwijl men hierover aan het onderhandelen was, kwam een groote autobus uit Nij megen aangereden. De auto uit Den Haag, welke in den weg stond, moest even op zijde uitwijken en kwam daar bij op Hollandsch gebied te staan. Omwonenden, die ter plaatse bekend zijn, gaven nu onmiddellijk een wenk aan den Haagschen automobilist met zijn wagen op Hollandsch gebied in het weiland te blijven staan. De Duitsche kommiezen dreigden daarop te zullen schieten de Nederlandsche politie in middels gewaarschuwd, waarschuwde de kommiezen, dat wanneer zij op het Hol- landsche gebied zouden schieten, zij van hun.kant ook zouden vuren. De Haagsche auto, welke in het wei land was vastgereden, werd met behulp der Beekenaren losgemaakt. En nadat er een paar planken over een scheidings- tocht waren gelegd, kon de autobestuur der een weg door het weiland naar de hoofdroute naar Holland zoeken. Electr. Drukkerit ih-'n R'JJ.Ü Middelburg

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6