22 VRACHTWAGENS HtttNBES SISSEN DE STERRENHEMEL 22—29 JUNI, 23 h MT (24 h ZT). ZUID GEMENGD NIEUWS. voor opslag wordt gebruikt. Spr. wees op een arrest van den H. R., waarbij reeds in 1924 inzake het slachten in een schuur een gelijke maatstaf is aange legd. Sociale lasten. De heer P. SCHEELE vraagt, of het juist is, wat de heer Van den Heuvel in de vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Zaamslag heeft ge zegd, dat het Kon. Ned. Landbouwco- mité dit punt van het urgentie-program heeft afgevoerd. De kring Oost Zuid-Beveland be schouwt de sciale lasten als een zegen voor velen. Maar het bedrijf kan ze nog niet dragen. De steun is nog niet zoo, dat we een loonend bedrijf hebben. We hebben in alles zooveel mogelijk bezui nigd, maar nog loont het bedrijf niet. De VOORZITTER meent ook, dat er op dit gebied veel bezuinigd kan wor den. Spr. denkt b.v. aan de salarissen van de voorzitters van de Raden van Ar beid. Maar men verandert dit niet op- eens. De heer W. DE BUCK wil de sociale lasten zien als loon, dat door het bedrijf moet worden opgebracht. Er liggen op dit gebied voetangels en klemmen. Spr. wil de bedragen nu als werkloozensteun aan de landarbeiders uitgekeerd, voort aan als toeslag aan de bedrijven geven Dat ware economischer. Slachtveeverzekering. Ingekomen is een verzoek om de slachtveeverzekering der Z. L. M. open te stellen voor de leden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, dus in het al gemeen voor niet-leden. De heer mr. v. d. MINNE ziet niet in, waarom niet-leden van de Z. L, M. zou den profiteeren van de voordeelen der Z. L. M. Dit standpunt werd niet door allen en het Dag. Bestuur van den Kring gedeeld. Dezelfde persoon, die zoo ge makkelijk debatteerde over de boeken van dr. Kuijper, dreigde met de splijt zwam. Ook federatief samenwerken ver werpt spr. Daarvoor is de Chr. Boe ren- en Tuindersbond te zwak. Laten we ijveren de sociale uitgaven zoo laag mogelijk te houden. De heer MOLHUIZEN (secretaris K. N.L.C.) antwoordt, dat het K.N.L.C. in deze zaak niet tot overeenstemming is gekomen met de confessioneele organi saties. Toen is dit compromis getroffen: de regeering make het landbouwbedrijf loonend, dan zullen wij de sociale las ten dragen. Maar toen dat loonend ma ken wat lang uitbleef, is door het K.N. L.C. en den R. K. Boerenbond aan de regeering gevraagd eenzelfde regeling toe te passen als bij de Zee-ongevallen wet. Het standpunt van het K.N.L.C. is niet veranderd. Het antwoord van de regeering op laatstgenoemd adres is nog niet ontvangen. De heer VAN DIJK te Schoondijke concludeert dan, dat de heer C. v. d. Heuvel onjuiste mededeelingen heeft ge daan. In antwoord op enkele vragen zegt de voorzitter toe, dat aan de regeering een rappèl zal worden gezonden. De heer E. VERLARE wil een mid denweg bewandelen, de Raden van Ar beid afschaffen en alles bij Centraal Be heer onderbrengen. De kring Walcheren heeft het recht hierin zelfstandig te be slissen, maar de kwestie kan hier in het algemeen worden besproken. De VOORZITTER zegt dat het Dag, Bestuur meent, hoewel een confessio neele organisatie onnoodig en schade lijk kan zijn, men met de bestaande toe standen moet rekenen. Het D, B. voelt wel voor federatief optreden, waar dat mogelijk en wenschelijk is. Wanneer dit echter zou leiden tot ondermijning van een der beide organisaties, zou het ont raden moeten worden. De Z. L. M. heeft echter haar eigen instellingen en die moeten niet voor niet-leden worden opengesteld. Dat is geen federatieve samenwerking. Wan neer ook andere organisaties slachtver- zekeringen hadden, zouden die verzeke ringen federatief kunnen samenwerken, b.v. bij herverzekering. Ieder kan lid worden van de Z. L, M., die voor 100 pet. werkt in de neutrale zone. Niemand vraagt hierover verder het woord, zoodat de voorzitter concludeert, dat allen de meening van het Dag. Be stuur deelen. Verslechteringen bij den postdienst. De heer A. DEES te Waarde wil ge legenheid dat 's avonds kranten aan de postkantoren kunnen worden afgehaald. Spr. wil een krachtige actie ontwikke len tot herstel der tweede bestelling voor de buitenmenschen, zoo noodig in samenwerking met andere corporaties en gemeentebesturen. De heer S. J. GAST ondersteunt dit. De VOORZITTER begrijpt niet, waar om men de willekeurige grens van 5000 zielen heeft getrokken. Het belang van een plaats hangt niet af van het aantal zielen. Men zet nu een heeleboel men- schen op de keien, die toch weer ge steund moeten worden. De heer S. J. GAST: Een afschrift systeem. Alles wordt naar de gemeen ten overgeheveld. Spr. wil veel feiten materiaal verzamelen en daarvan ge bruik maken. De heer DORST te Stavenisse meent dat de posterijen hur^ eigen glazen in gooien. De kranten hebben nu de poste rijen uitgeschakeld. De heer P. SCHEELE hoopt, dat ook het Prov. bestuur de actie zal steunen. (Gelach.) De voorgestelde wijziging van het re glement op de merriekeuringen wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. De VOORZITTER zegt nog, dat de adhaesiebetuiging der Z. L. M. is ge vraagd voor een adres aan den voorzit ter van den ministerraad tot verhooging van het invoerrecht op paarden van b.v. 12.50 tot 75 en alleen tegen het nu geldend tarief van 12.50 toe te la ten ponny's met een niet hoogeren stok- maat dan 1.50 m (schofthoogte). De heer A. HAAK te Zaamslag wil de zaak steunen en het invoerrecht tot 100 verhoogen. Spr. wil de schoft hoogte van ponny's van 1.50 m op 1.40 m brengen. De heer S. J. GAST is ook voor ad- haesie-betuiging. Wij moeten ook 100 betalen bij uitvoer van paarden met het gevolg, dat de prijzen sterk gedaald zijn. De heer H. A. HANKEN spreekt in gelijken zin. Ook zegt spr., dat de steun van het Ned. Trekpaardenstamboek niet is gevraagd. Spr. zegt toe, dat het Be stuur van het Trekpaardenstamboek hierover advies zal uitbrengen. Het Dag. Bestuur der Z. L. M. zal haar houding van dit advies laten afhangen. In de vacature-De Oude wordt geko zen tot lid der werktuigencommissie de heer K. A. vaiu Langeraad. Besloten wordt de rentelooze leening van het landbouwhuis per 1 Aug. 1932 aflosbaar te stellen. De heer G. van Koeveringe Lz. wordt benoemd tot hoofdboekhouder der Z. L. M. (thans tijdelijk), ■Het Dag. Bestuur stelt voor toe te treden als lid van den Zeeuwschen Prov. keuringsdienst Aangenomen. De heer F. P. Polderdijk te N. en St. Joosland, die reeds langer dan 50 jaar onafgebroken lid van de Z. L. M. is ge weest, wordt benoemd tot lid van ver dienste. De secretaris verzoekt ontslag uit zijn functie tegen nader overeen te komen datum, Het ontslag wordt met leedwe zen, maar op de meest eervolle wijze met grooten dank verleend. De heer SIEBENGA dankt voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden en de wijze, waarop hem ontslag is ver leend. Spr. heeft zijn beslissing niet ge nomen op grond van het werk in de Z. L.M. De keuze is in hoofdzaak bepaald door persoonlijke motieven. Spr. heeft vijf prettige jaren hier doorgemaakt en veel vriendschap on dervonden. Het Dag. Bestuur behandelt met ernst de landbouwzaken. Met voor zitter. en vice-voorzitter was de samen werking uitstekend. Ze zal in aangename herinnering blijven. Speciaal de voor zitter staat overdag en vaak ook 's nachts klaar voor den landbouw. Ook de hoofdbestuursleden dankt spr. voor de vriendschap. Het afscheid van Zeeland valt spr. niet gemakkelijk. Moge de Zeeuwsche landbouw beden ken, dat alleen door eendracht en sa menwerking iets is te bewerken. Als we zoeken niet wat vereent, maar wat verdeelt, ziet de toekomst er voor Zee land donker uit. Deze rede werd door warm applaus gevolgd. Rondvraag. De heer A. DEES wijst er op, dat er groote partijen aardappelen van oogst 1931 onverkoopbaar zijn gebleken. Kun nen niet intijds minimum-prijzen wor den vastgesteld? Aardappelen zijn wel export-artike- en, maar dit geldt voor boter ook. De heer SIÊBENGA zet uiteen, dat de prijs van de aardappelen geheel af hangt van de vraag, of het met dit ge was in omliggende landen mis gaat. Dat is dit jaar wel gebleken. Voor de poot- aardapelen ziet spr. geen bezwaar. Vlaar de teelt van consumptie-aardap pelen hangt aan een zijden draad. België b.v. is bij een goeden oogst exportland geworden. Ook in andere landen is de teelt sterk uitgebreid. Is de oogst over al goed, dan loopt het mis. We beschik ken niet over een profetischen blik, dus we kunnen nu nog niets doen. Er zijn aezwaren aan verbonden, om nu reeds maatregelen te nemen. De heer E. VERLARE wil goedkoo- per tarief en streeknetten bij de tele foon. De heer P. SCHEELE wijst er op, dat ook hier weer de buitenmenschen ge dupeerd zijn. Het abonnement is hoog, als men ver van het kantoor woont. De heer MOLHUIZEN (secretaris K. N. L. C.) dankt voor de tot hem gespro ken welkomstwoorden en wijst ook op de noodzaak van samenwerking. Dat er steunmaatregelen zijn, is voor een groot deel te danken aan het werk der orga nisaties. De landbouw neemt nog steeds een ongunstige positie in ten opzichte van andere takken van ons volksbe staan. Daarin moet verandering ten goede komen. (Applaus). De heer MANSHOLT (wnd. directeur- generaal van den Landbouw) spreekt ook de vergadering toe. Spr. wees er op, dat onze landbouw zich in een vorige crisis zoo snel aan de gewijzigde verhou dingen heeft aangepast. Dat moet hij ook thans doen. Spr. wijst b.v. op een goed keuringsinstituut. In veredelde produc ten moeten wij onze kracht zoeken. De heer VAN DUSSELDORP (lid van Ged. Staten) wijst er op, dat Ged. Staten niet uit sleur, maar uit een goede tra ditie de vergaderingen der Z. L. M. be zoeken. Spr. heeft in die vergaderingen opgewektheid en geestdrift waargeno men. Nu is de stemming sober, Spr. meent, dat het Zeeuwsche Volk zich 't best toont in deze tijden van depressie. Het toont, zich niet naar beneden te willen laten drukken. Het wil staande blijven. Graag maken Ged. Staten ge bruik van de adviezen der Z.L.M. Ook spr. herinnert aan het voorstel van Ged. Staten, dat de provincie zich voor 1 wil gaan garant stellen voor de finan ciering van den tarwe oogst 1932. De personen individueel en de Z. L. M. als organisatie hebben echter ook 'n taak. Er is echter in de verte een ge rommel te hooren, dat op een splitsing wijst. Ged. Staten zouden liet betreu ren, indien daardoor de Z. L. M. werd benadeeld. Spr. wenscht van harte dat de Z. L. M. ook deze organisatorische moeilijkheden te boven zal komen en dat de eenheid moge blijven bewaard Hierna wordt de vergadering te half elf gesloten, (Men zie ook het Eerste Blad.) van de oude gerenommeerde Europeesche Vrachtwagenfabrielc VnpofIrTce/N V' M- ENGtEBEBTS AUTOMOBIELHANDEL' l DEN MAAG AMSTERDAM MIDDELBURO (Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Afwatering Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Op de reeds gepubliceerde vragen van den heer G. J. L. Goossens betreffende de afwatering van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen berichten Ged. Staten dat het Ingenieursbureau v. h. J. van Has selt en de Koning te Nijmegen thans een plan ontwierp. Zoo mogelijk zal in de tweede zitting der Provinciale Staten van dit jaar ter uitvoering daarvan een voorstel worden gedaan tot oprichting van een waterschap. Het is Ged. Sta ten bekend, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een actie gaande is ter propageering van het Rijn-Schelde-kanaalplan (het z.g. ka naalplan Konijnenburg) en dat hiertoe reeds eene commissie van actie is aan gesteld. Het kanaalplan-Konijnenburg is aan Ged. Staten niet officieel bekend, zoodat zij niet in de gelegenheid zijn, zich daarover een oordeel te vormen en na te gaan of afwaterings- en kanaal plannen met elkaar zijn te verbinden. Ged. Staten zijn in verband met 't voor afgaande nog niet instaat eenig stand punt ten opzichte der kanaalplannen kenbaar te maken. Garantie der Provincie Zeeland ten behoeve der gewestelijke tarwe organisatie voor Zeeland. Reeds in den loop van 1931 richtte de Crisis-Commissie uit de Zeeuwsche Landbouworganisaties zich tot Ged. Sta ten met een schrijven, waarin zij wees op het nijpend gebrek aan bedrijfscre- diet voor den landbouw, dat door de hui dige ernstige landbouwcrisis is ontstaan en op de noodzakelijkheid, om daarin te voorzien, daarbij de vraag stellende of de Provincie niet in staat en bereid zou zijn, de helpende hand te reiken. Ged. Staten verklaarden zich in prin cipe bereid, voorstellen aan de Staten te doen, om den landbouw in dit opzicht steun te verleenen, indien de genoemde commissie in staat zou zijn een orgaan in het leven te roepen, dat voor de door Ged. Staten noodig geoordeelde garan-* ties zou kunnen zorgen en zou kunnen voldoen aan de voorwaarden, die zij meenden te moeten stellen. Daarbij werd uitgegaan, dat de opbrengst van de door de regeering gesteunde landbouwpro ducten, de tarwe en de suikerbieten, vol doende waarborgen zouden bieden voor de terugbetaling van eventueele door het orgaan te verleenen credieten, welk or gaan wederom onder garantie der Pro vincie en van de gemeenten, die zich daartoe zouden bereid verklaren, van een bankinstelling de benoodigde gel den zou kunnen verkrijgen. Deze aan vankelijke plannen hebben geen voort gang ondervonden, doordat de Vereeni- ging Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland, zich in overeenstemming met de Crisis-Commissie tot Ged. Sta ten heeft gewend, met het verzoek, om op andere wijze hulp te willen verlee nen. Zoowel het desbetreffend schrijven dier vereeniging, als het oordeel dien aangaande der Crisis-Commissie, leg gen Ged. Staten over. De inhoud daar van heeft Ged. Staten de overtuiging geschonken, dat het mogelijk zal zijn, op de voor de vereeniging bedoelde wij ze den practisch zonder risico voor de Provinciale financiën den gevraagden steun te verleenen. Ongetwijfeld ligt het op den weg van het Provinciaal bestuur in dezen ernstigen tijd te streven naar verzachting van de gevolgen der land bouwcrisis in de bij uitstek landbouwen de provincie. EERSTE KV: VOLLE MMN Cl LAATSTE K\*AKT1ER ^NIEUVERAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS© Sterretijd 17 h 4 min. Saturnus komt op en Jupiter gaat onder, net als verleden week op gemerkt werd. Te middernacht zomertijd is de maan deze week nog niet op. Door den gevraagden steun wordt de landbouw in Zeeland op tweeërlei wijze geholpen. Allereerst doordat de goede uilvoering van de tarwewet wordt be vorderd, en in de tweede plaats door 'n spoedige betaling van de tarwe aan de Zeeuwsche landbouwers, die op deze wijze, vooral in het voorjaar beter in staat zullen zijn, de voorjaarswerkzaam heden en benoodigdheden te bekostigen. De beteekenis hiervan wordt in de brie ven der G.T.Z. en der crisiscommissie op duidelijke wijze toegelicht. De over- weging, dat het risico voor de Provin cie bij een doelmatige regeling tot het uiterste beperkt kan worden, heeft Ged. Staten er toe geleid, het voorstel te doen, dat de Provincie zich gedurende de maanden Februari 1933 tot en met September 1933 garant zal stellen ten behoeve van de Vereeniging Geweste lijke Tarwe-organisatie in Zeeland voor een bedrag van hoogstens 1.000.000 welke garantie in ieder geval zal ver minderen uiterlijk op den eersten Juli 1933 tot hoogstens 800.000, 1 Augus tus tot 750.000 en 1 September 1933 500.000, terwijl zij op den eersten Oc tober geheel zal eindigen. Een dergelijke garantie brengt uit den aard der zaak mede, dat de provincie zich op de hoog te moet kunnen stellen van de financi- eele positie der vereeniging, haar voor raden en haar geldelijke verplichtingen en van de geheele gestie van haar be stuur. Als eersten eisch meenen Ged. Sta ten dan ook te moeten stellen, dat hun college het recht verkrijgt een gedele geerde aan te wijzen, al of niet uit hun midden te benoemen, die opgeroepen wordt voor alle vergaderingen van 't be stuur en volledig inzage krijgt van alle boeken en bescheiden betreffende het beheer der vereeniging. Bovendien zal de grootte der garantie verband moeten houden met de voorraden tarwe, die de vereeniging zal financieren en den prijs, die daarvoor betaald zal worden. Ged. Staten stellen daarom voor om de ga rantie uitsluitend te verstrekken tot een bedrag, dat overeenkomt met de waar de van in bepaalde opslagplaatsen aan wezige tarwe, terwijl de garantie ver mindert met een evenredig bedrag, zoo dra een gedeelte daarvan tot aflevering komt. De bovenstaande richtlijnen, die naar de meening van Ged. Staten het aanvaarden der garantie voor de Pro vincie mogelijk maken hebben zij in een voorstel verwerkt, dat bovenstaan de inhoudt. Afkoop tollen. Ged. Staten stellen voor de volgende tollen af te koopen: die op den weg St. Kruis—St. Laureijns (B.) tegen 135 per jaar aan de gemeente St. Kruis ge durende 40 jaar; die in de Appelstraat tegen 238 gedurende 40 jaar aan het Waterschap Groote Boom, en Goods- vliet te Oostburg; en die op den weg OverslagZuiddorpe tegen 10.032 in eens aan de gemeente Overslag. Ongelukken. In het ziekenhuis te Kaldenkirchen overleed heden de 38-jarige ongehuwde fabrieksbaas G. L. uit T e g e 1 e n, die in de fabriek van de Gebr. Teeuwen Bij het pannen laden tusschen vrachtauto en aanhangwagen is geraakt en daarbij een ernstige longkwetsuur had opge- loopen. Maandagavond reed bij het kruispunt van den rijksweg AmsterdamAmers foort een auto. Over het rijwielpad reed met groote snelheid de heer J. v. d. B. uit Hilversum op zijn fiets. V. d. B. werd op het kruispunt door een auto, be stuurd door den heer L. J. M. G. uit Utrecht gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met een armfractuur en eenige hoofdwonden is hij naar de R.K. zieken verpleging te Hilversum gebracht. Zijn toestand is ernstig. De auto werd zwaar beschadigd. Branden. Maandagmiddag is een felle brand uitgebroken in de magazijnen en werk plaatsen van de meubileerinrichting van Marynen Lemmens gelegen aan de Vuch- terstraat te Den Bosch, De politie brandweer stond vrijwel machteloos te gen de felle vuurzee. Na 1 K uur slaagde men erin het vuur te blusschen. De schade, welke slechts matig door verze kering wordt gedekt, is vrij aanzienlijk. In den afgeloopen nacht heeft een felle uitslaande brand gewoed in de slagerij van den heer J. de W. te B e- v e r w ij k. De man wist zich bijtijds met een kind uit het perceel te redden. Hij moest alles achterlaten. Het perceel is geheel uitgebrand. DE RELLETJES TE BOSKOOP. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag de gevangenhouding bevolen van de drie communisten, die zijn gearresteerd en opgesloten wegens verzet tegen de po litie bij de relletjes te Boskoop. HOOIWAGEN DOOR TREIN GE GREPEN. Maandagmiddag is de landbouwer A. met zijn hooiwagen be spannen met een paard op den onbe- waakten overweg aan den Aalsmeerder- weg te Aalsmeer door een trein naar Aalsmeer gegrepen. Het paard werd gedood. De bestuurder werd ge wond. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Politie zijn de na volgende voorwerpen aangegeven en als zoodanig terug te bekomen bij de onder staande adressen: Wit gummi schoentje, Wattez, K, St. Pieterstraat F 26. Padvindersporte- monnaie, Van Varik, Poelend. singel. TCinderportemonnaie, Dingemanse, Le liestraat S 150e. Reglement t. n. van Merison, A. v. d. Broek, Wal A 8. Zakmesje, Mej. Dekker, Molenwater N 48. Gehaakt beursje met inhoud, W. de Rijk, Brakstraat O 258. Koperen gewicht, W. Pluijmers, St. Sebastiaan- straat L 177. Huissleutel, G. Eckelen- boom, Molenwater M 254, Padvin- dersriem, Wed. Jonkheer, Noordweg S 202. Lange stofjas, C. J. But, Schoor- steenvegerssingel M 85. Damesport. met inhoud, M. Traas, Achterweg G 75, Nieuwdorp. Schoolspaarboekje, S. Leempoel, Arnemuidsch pad T 97. Zakmesje, Crucq, 't Zand, Koudekerk- scheweg D 103. Pakje met kragen, Mej. Maas, Tramsingel t' Zand E 39. Zwemkaart t.n. van J. Biondina, P. J. Tilroe, Brakstraat O 257. Bril, B. M. Bijl, Bagijnhof E 148. Batterij van een rijwiellamp, J. P. Vermaire, Hendrik straat W 75. Zwarte schoen, Schoe nenmagazijn „De Magneet", L. Burg. Gouden speldje, Tevel, KI. Vlaanderen M 177. Heerenrijwiel, „De Nieuwe Landbouw", Markt. Grijze pet, Won- dergem, Van Epenpark W 190. Bonte kanarie met ringetje, C. Doets, Seisweg R 174. Blauwe muts, H. Corstanje, Spuistraat. Zilveren dames armband je, P. A. Visser, Zandstraat K 200b. Spaarboekje en alpenmuts, S. v. d. Ber ge, Spanjaardstraat F 66. Bankbiljet, C. van Hercules, Vlissingsche straat K 48. Mondharmonica, Slaakweg, Koe poortstraat N 34. Fietspomp, Murk, Rozenstraat W 265. Kinderport. met inhoud, C. J, Rijke, Langeviele K 215. Parelsnoer, W, Wiesner, Noordweg S 219. Wapen van de De Ruijterschool, C. Overweel, Pluimstraat E 165. Por- temonnaie, A. Wondergem, Hoogstraat I 138. Kanarievogel, Poppe, Noord weg R 10. Streng touw, P. Mondeel, Seisstraat Q la5. Heerenrijwiel, Ale- wijnse, (Groene Draak), Langeviele. Belastingmerk in etui, P. A. Wonder gem, Bureau van Politie. Jongensrij wiel, Bureau van Politie,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6