Fosco TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 JUNI 1932. No. 144. m ZEELAND. m FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. RECHTZAKEN. LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. LET OP DE FLESCH alsU De N.V. Haven van Vlissingen. Een wetsontwerp is ingediend tot machtiging van- de ministers van wa terstaat en van financiën tot oprichting van de N.V. Haven van Vlissi'ngen en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen en de .daartoe behoorende inrichtingen en toe kenning aan die vennootschap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. Nu de werkzaamheden ter verbete ring van de buitenhaven van Vlissingen grootendeels gereed zijn zegt de toe lichting dienen voorzieningen te wor den getroffen omtrent de wijze, waarop de havens en de haventerreinen te Vlis singen in de toekomst zullen worden geëxploiteerd. De gemeente, die de binnenhaven ex ploiteert, wenscht niet in aanmerking te komen voor exploitatie der buiten haven. De gemeente acht zich niet in staat, het kapitaal, dat daarvoor noo- dig is, te verschaffen. Waar het noodig is, dat de exploita tie van de binnenhaven en de buitenha ven in één hand komen, is gestreefd naar een regeling, waarbij zoowel het rijk als de gemeente deelen in de gelde lijke resultaten van het bedrijf. Daar naast is getracht ook de overige belang hebbenden in 't nieuwe bedrijf te doen deelnemen. Volgens de regeering zal de exploita tie het best kunnen geschieden door 'n N.V., waarin het rijk, gemeente en ver dere belanghebbenden samenwerken. In dien geest wordt dan ook een voorstel gedaan. Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap zal bestaan uit 1,000,000, verdeeld in 200 aandeelen van 5000, waarvan bij de oprichting 155 aandee len zullen zijn geplaatst en volgestort tot 775,000. Het rijk en de gemeente nemen ieder deel voor 275.000, ter wijl de resteerende 225,000 aandeelen zullen worden overgenomen door de provincie Zeeland 50.000), de staats spoor 100.000), de kamer van koop handel en fabrieken te Middelburg 30,000), N.V. Steenkolen Handels- vereeniging Utrecht 35.000), N.V. Kon. Mij. De Schelde 10.000), De Staat, die zich in afwachting van de oprichting der vennootschap heeft belast met het treffen van verschillen de voor de eploitatie vereischte voor zieningen stichting van loodsen, enz. zal de geldswaarde daarvan verre kenen met zijn te storten aandeel in het maatschappelijk kapitaal. De gemeente brengt als haar aandeel het erfpachts- recht op de binnenhaven in, waarvan de opzegging door den Staat tot 1975 vrij wel uitgesloten moet worden geacht en waarvan de waarde op ongeveer 2,5 ton kan worden geschat. De jaarlijksche net to-opbrengst der binnenhaven bedraagt n.l, 12 a 13.000. In de tweede plaats staat de gemeente af de door haar ge durende de exploitatie van de binnen haven gekweekte reserve, waarvan de waarde op 1 Januari 1931 op ƒ61.685 kon worden gesteld. Ten slotte doet de gemeente afstand van hare rechten, voortvloeiende uit de bouwrekening krachtens het tusschen den Staat en de gemeente bestaande erf pachtscontract d.d. April 1913, welke bouwrekening thans voor de gemeente een credit aanwijst van 76.756. De overige aandeelhouders brengen hun aandeelen in contanten in. Het bestuur. Het bestuur der vennootschap wordt opgedragen aan een directie, bestaande uit een of meer directeuren, onder toe zicht van een Raad van Commissarissen en van een door en uit den Raad van Commissarissen te benoemen Raad van Toezicht. 95. HOOFDSTUK XXXIV. Paatje! Er klonk afschuw en vrees in Enid's kreet toen zij haar vader zachtjes schudde Harker zocht naar den brandewijn, maar Eric was hem voor en hij ging haastig naar sir Peter met een goed ge vuld glas. Clinton keek en fronste toen het voor hoofd. Hier was iets anders, waarvan hij niets wist. Hij feliciteerde zich opnieuw dat hij LeeWang niet haastig had wegge bracht. Er was hier zeker iets dat zijn ambtelijke aandacht verdiende. Hij nam zijn pistool weer steviger vast en keek Spencer aan met een glimlach vol ver wachting. Spencer zag op den baronet neer en zijn blik was ondoorgrondelijk. Hij maak te geen beweging om naar hem ,toe te gaan, maar stond volstrekt onbewege lijk, het resultaat van Eric's hulp af wachtend. Drink dit, sir Peter, drong Eric aan De benoeming van commissarissen ge schiedt door de vergadering van aan deelhouders uit een bindende voor dracht, bevattende de namen van ten minste twee personen voor iedere te vervullen plaats, op te maken door: a, den Staat voor de benoeming van drie commissarissen; b. de gemeente voor de benoeming van drie commissarissen; c. de provincie voor de benoeming van één commissaris; d. de Staatsspoorwe gen voor de benoeming van één com missaris; e. de Kamer van Koophandel voor de benoeming van één commissa ris. De Raad van Toezicht bestaat uit drie leden, waarvan één commissaris wordt benoemd op voordracht van den Staat, één op voordracht van de gemeente en één op voordracht van de provincie. Het is aangewezen, dat de vennoot schap in verband met de kosten van ex ploitatie, voor zoover die voor hare re- rekening komen, het recht krijgt voor het gebruik van de havens rechten te heffen. VLISSINGEN. In de gisteravond gehouden jaar vergadering van het Ziekenfonds Wal cheren, onder voorzitterschap van dr. A. Staverman, bracht de secretaris, de heer A. J. van Ockenburg, het jaarver slag uit, waaruit bleek, dat de heeren mr. W. F. Th, v. d. Bijl te Arnemuiden en A. Cornelissen te Souburg werden vervangen als bestuurslid door de hee ren dr. J. C. Huijsman te Souburg en J. v, d. Peijl te Vlissingen, beide afgetre den bestuursleden bekleedden die func tie sedert de oprichting in 1914. Eerstgenoemde werd als deelnemer vervangen door dr. de Haas. Op 31 December 1930 bedroeg het aantal volwassen leden 12159, op 31 December 1931 was dit gestegen tot 12819, zijnde een stijging met 660 of precies 150 meer dan in 1930. Het aan tal betalende kinderen steeg van 5035 op 5131. Met ongeveer 1000 niet-beta- lende kinderen totaal 18930. In 1931 werd voor rekening van het fonds 221 maal te Vlissingen, 80 maal te Souburg en Ritthem en 8 maal te Veere verloskundige hulp verleend, tegen 239, 62 en 10 in 1930. De tandheelkundige hulp, in de vorm zooals deze door het fonds wordt ver strekt, blijkt voor een ziekenfonds on misbaar, jammer is het dat men er nog altijd niet in geslaagd is op alle dorpen deze hulp teverstrekken. Het aantal recepten, dat in 1930 77823 bedroeg, steeg tot 84048. Volgens het verslag van den penning meester, dr. J. P. Vermaas, is aan con tributie ontvangen 173.358.01 of 7725.35 meer dan in 1930. Het reser vefonds bedroeg op 31 December j.l, f 12971.95 en het pensioenfonds beamb ten 12923.34. THOLEN. STAVENISSE, In de gehouden open bare gemeenteraadsvergadering heeft de Voorzitter medegedeeld dat naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, tot opheffing van den be- staanden bootdienst der R.T.M., Stave- nisseZijpe v.v., B. en W. hebben Vrijdag j.l. met Ged. Staten geconfereerd. Ged. Staten meen den, gezien de daling van het personen vervoer, dat het algemeen belang niet opweegt tegen de door de Provincie toe te kennen jaarlijksche subsidie van 5000. B. en W. hebben gewezen op het goe derenvervoer, niet alleen van en naar deze gemeente, maar ook van andere gemeenten in het eiland, vooral met 't oog op tuinbouw-producten, die elders worden ter veiling gebracht. Het resul taat van deze samenkomst was, dat Ged. Staten nadere overweging hebben toe gezegd Het door B, en W, gebrachte bezoek en hij trachtte den baronet op te wek ken. Lee Wang sloeg met spottende oogen den gang van zaken gade. Vreemd, zei hij langzaam, hoe de meest voor de hand liggende zaken zoo dikwijls over het hoofd gezien worden. De verwisselde stoelen bijvoorbeeld, en nu dit. Tracy is twee volle jaren lang voor Peter's oogen geweest en hij heeft hem nooit gezien! Wel, wel! Misschien is het beter dat wij een dokter roepen, stelde ^darker ongerust voor, en hij reikte naar de telefoon. Sir Peter's handen, die zich kramp achtig gesloten en geopend hadden, wer den langzaam vlak bij Harker's woorden en de baronet richtte zich met pijnlijke inspanning op. Zijn snorkende ademha ling veranderde in een verstikkend hij gen, terwijl hij zijn bevende hand naar het glas uitstrekte. Eric steunde hem met zijn sterken arm en bracht den bran dewijn naar de lippen van sir Peter. Sir Peter's gelaat geleek dat van 'n doode, behalve dat de oogen brandden. Tracey! hijgde hij zoodra hij zijn stem. weer terug had. Tracey! Harker schoof zijn stoel vooruit, maar de baronet wenkte hem af Sir Pe ter steunde op de tafel, schudde de zorgvolle handen fvan zijn schouders af en voelde letterlijk zijn weg, totdat hij van aangezicht tot aangezicht met aan de gehouden brandblusch-demon- stratie te Scherpenisse deed den raad besluiten tot aanschaffing van een twee tal gasmaskers, en de overweging tot reorganisatie van het brandweerperso neel, zoo mogelijk te komen tot een vrijwillige brandweer. De V oorzitter deelde mede dat B. en W. gepoogd hebben een recht- streeksche autobus-verbinding te be vorderen van Stavenisse tot Bergen op Zoom v.v., waarvan een gunstige over- j weging, op de door hen gedane aan vraag, door Ged. Staten werd toege zegd, en de ondernemer Krijger te Goes bereids reeds concessie heeft aange vraagd. De voorloopige raming over 1932-'33 bedraagt op de gemeentefondsbelasting 1800 en opcenten Vermogensbelas ting 840, Het Gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft Maandag den 19-jarigen W V. te Engelen, die beklaagd was op 27 Dec. 1.1. op den Engelschen weg te 's- Hertogenbosch opzettelijk J. V. te Orthen door messteken van het leven te hebben beroofd, ontslagen van alle rechtsvervolging. Het Hof overwoog, dat verdachte uit noodweer heeft gehandeld. De advocaat-generaal had twee jaar gevangenisstraf geëischt; de rechtbank had hem vrijgesproken. Leerlingverpleegsters en de Arbeidswet De Hooge Raad heeft Maandag arrest gewezen inzake het beroep van be stuurders van het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda, wie ten laste was gelegd het niet voldoen aan art. 64 van de Arbeids wet door geen arbeidslijst op te hangen met betrekking tot leerlingverpleegsters die daar inwonend zijn. De kantonrechter te Breda heeft het verweer van verdachten aanvaard en haar ontslagen van rechtsvervolging op grond dat het hier niet betrof personen, werkzaam op arbeidsovereenkomst, maar die werkzaam waren om een cur sus in verpleging te volgen. De rechtbank te Breda vernietigde dit vonnis en sprak een veroordeeling uit De Hooge Raad heeft zich nu met het vonnis van den Kantonrechter vereenigd en het bewezene niet strafbaar ver klaard. Verduisteringen, Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan L. T. J, N., gewe zen ambtenaar ten stadhuize aldaar, ter zake van verduisteringen, door hem gepleegd, tot een bedrag van 2432. Het O.M. eischte acht maanden ge vangenisstraf. De rechtbank te Maastricht heeft H. H„ rijksontvanger te Geleen, ter zake van verduistering, gedurende eenige ja ren gepleegd, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De eisch was zes maanden gevange nisstraf. Ir. J. Siebenga. Tot secretaris van den Ned. algemee- nen keuringsdienst (N. A. K.) standplaats Wageningen, is naar de Zeeuw meldt, benoemd de heer Ir. J. Siebenga, secre taris der Z. L. M. te G o e s. Faillissementen, Het faillissement van J. Jonker, land bouwer te Haamstede, Curator mr. C. J. B, du Croo te Zierikzee is ge ëindigd met een uitkeering aan de con currente schuldeischers van 23,7 pCt. „Spencer" stond. Hij keek enkele oogen- blikken in de ondoorgrondelijke grijze oogen, kreunde toen zwaar. Als je er niet op gestaan had, dat hij zooveel loog, Peter, de opzettelijk temerige spraak van Lee Wang ver brak de stilte, had je mogelijk het lid- teeken onder zijn kin opgemerkt. Niet dat het je iets gezegd zou hebben. Het ziet er niet uit als het gevolg van een slag met een rijzweep! Waarover praat je toch? vroeg Clinton geprikkeld, zich plotseling om- keerend. Waarom 1 waarom heb je het mij niet gezegd, Lee Wang? riep sir Peter, in een wanhopige bede. Waarom heb je het mij niet gezegd? Lee Wang verwijderde kalm zijn an deren wenkbrauw en wierp dien naar Clinton, voordat hij antwoordde. Zijn gelaatstrekken, ontdaan van elk spoor van haar, behalve de weinig zwarte oogharen, waren wreed en norsch van uitdrukking. Het was gemakkelijk te zien dat met trekken, waarinhet Oos- tersche overheerschte, deze man 't niet moeilijk gevonden had zijn rol als Chi nees vol te houden. De hooge jukbeen deren, de smalle oogen, het sluike zwarte hoofdhaar, dat alles was zuiver Mongoolsch. De moeilijkheid voor hem had gele gen in een lichte, eenigszins gele huid- Verdronken. De 18-jarige A. v. H. van den Breeden Hilledijk te Rotterdam is Maandag middag in de Waalhaven bij het zwem men plotseling in de diepte verdwenen. Het lijk is opgehaald. PORTEFEUILLE MET 900 ONT STOLEN. In den nacht van Zondag op Maandag had te O s s in de Krom- straat een roofoverval plaats. Zekere J. K., die pas een bedrag der assuran tie had ontvangen begaf zich, na vele café's bezocht te hebben, huiswaarts. Onverhoedts werd hij met een knuppel op het hoofd en in hét gezicht geslagen, waarna hem zijn portefeuille, inhouden de een bedrag aan 900 ontrukt werd. Het is nog niet gelukt de aanranders in te rekenen. DE BRANDSLANGEN WAREN VER GAAN. Vrijdagochtend is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de hofstede van den landbouwer R. te H e y e n (Limb.), Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat spoedig huis en schuur in lichte laaie stonden. De dorpsbrandweer trachtte met een handbrandspuit het vuur te bestrijden, doch de slangen bleken in zoo slechten staat te verkeeren, dat deze poging totaal mislukte. Het gevolg was dan ook, dat de boerderij tot den grond toe af brandde. ONDER VRIENDINNEN. Naar een der ziekenhuizen werd een 17-jarig meis je vervoerd, dat op de Weesperzijde te Amsterdam door een fabrieksmeis je van haar leeftijd met een tasch, waar in zich een glas bevond, op het hoofd werd geslagen. De daderes is aangehou den. UIT HET RAAM GEVALLEN. Maandagmiddag viel een circa ander- halfjarig kind uit de eerste verdieping van een perceel in de Groote Witten- burgerstraat te Amsterdam. Met 'n hersenschudding werd de kleine naar het Binnengasthuis vervoerd. INBREKERS AAN HET WERK. Maandagnacht zijn twee vreemdelingen de woning van den landbouwer K, op Vrusschemig te Heerlen binnenge drongen. Beneden haalden zij alles om ver, maar zij vonden slechts weinig van hun gading. Toen zij boven bezig waren, werd de 70-jarige landbouwer wakker, waarna de mannen hem met een bezem steel bewerkten en bloedig verwondden. Zij namen hierop de vlucht. De land bouwer kroop naar het raam en riep om hulp, EEN GEPANTSERDE SMOKKEL AUTO. Maandagnacht is weder een gepantserde auto, beladen met cigaret- ten, koffie en tabak over de Limburgsch- Duitsche grens gegaan op weg naar München-Gladbach, Op de route werd de auto beschoten door eenige commie zen, die op hun beurt weer beschoten werden door de smokkelaars. Toen de douanen langs den weg dekking zoch ten gaf de chauffeur vol gas en wist te ontkomen. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. De douane-ambtenaren te Dusseldorp hadden opgemerkt, dat een verdachte vrachtauto eenige malen per week over de grens reed. Zaterdag wilden de beambten deze verdachte auto op den weg Dusseldorp Mettmann aanhouden, doch de smok kelaars trachtten met groote snelheid te ontkomen, waarop de douanebeambten schoten en de auto ten slotte tot staan werd gebracht. In den wagen bevonden zich 56,000 sigaretten, honderd sigaren, 19.800 vel sigarettenpapier, terwijl verder koffie en tabak werd gevonden en in beslag genomen. kleur en de karakteristieke, hoog ge welfde ruige wenkbrauwen der Braces, Dit alles had hij met prijzenswaardige nauwkeurigheid onder handen geno men, met geregelde tusschenpoozen had hij zijn huid wat lichter gemaakt met een buitengewoon kleverige kleurstof, zooals Spencer gemerkt had, toen hij getracht had ze te scheiden van een klein stukje geel vel en door de wenkbrauwen haar voor haar uit te trekken en ze te vervangen door kunstmatige, die hem veel uren werk gekost hadden om ze goed te maken. Toen sir Peter hem aankeek zooals hij daar was, glimlachend, spottend en ongevoelig voor het leed, dat hij veroor zaakt had, onverschillig voor het schan delijke vonnis, dat hem wachtte, vast geketend aan een malloot, vervloekte hij zich zelf, dat hij een blinde dwaas was geweest, en hij vervloekte zijn va der, die dezen helschen deugniet als zoon had! Lee Wang las de gedachten van sir Peter en vond er vee! in dat hem ple zier deed. En waarom zou ik het je gezegd hebben, Peter? vroeg hij. Omdat je zoo vriendelijk was mij naar de gevangenis te zenden wegens vervalsching inplaats van wegens inbraak? Ik vrees, dat ik niet dankbaar genoeg jegens mijn aris- tocratischen broeder ben, Ik ben waar- (Ingez, Med.) Eenige der uit vijf man bestaande smokkelaarsbende waren door glas splinters gewond. Nog heden zullen zij zich voor den politierechter te Dusseldorp te verant woorden hebben. Branden. Zaterdagmiddag, terwijl de bewoners aan tafel waren, brak te Groesbeek een hevige brand uit in de kapitale boer derij van den landbouwer W. W. In een ommezien stond de geheele boerderij, die met riet bedekt was, in lichte laaie. Het vee was meerendeels buitenshuis. Een aantal varkens konden nog gered wor den. Ook het eigendom van een paar ouden van dagen, die in de boerderij in woonden, ging in de vlammen verloren en was niet verzekerd. Overigens was de inboedel verzekerd. Maandagmorgen heeft te Rotter dam in de Keerweerlaan een felle en gevaarlijke brand gewoed. De brand is ontstaan op de eerste verdieping van het pand van de firma L. K., fabriek en han del in rieten meubelen en mandewerk. Voor de omliggende panden bestond aanvankelijk veel gevaar, maar de brandweer wist het vuur tot het pand van de firma K. te beperken, Dit pand is geheel uitgebrand, het dak werd ver nield. Ongelukken. Zaterdagavond fietsten 2 jongelieden uit Rotterdam in de richting Delft toen zij naar het fietspad wilden over steken. Door een vrachtauto, die voor hen reed, werd het uitzicht benomen. De 18-jarige J. B. geraakte daardoor be kneld tusschen twee auto's, van tegen overgestelde richting komende. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig over leed. Zaterdagmiddag kwam op de Stompe- kamp te Ede zekere C. H., die op de treeplank van een vuilnisauto stond, door onoplettendheid in botsing met een langs den weg staanden telefoonpaal, waardoor hij van de auto viel en het achterwiel over hem heenreed. De borst kas werd ingedrukt. Maandagmorgen reden de dochtertjes van de familie G. te Amersfoort te zamen op een rijwiel komende uit de Rootselaarstraat naar den Leusdener weg. Zij weken uit voor een auto en za gen daardoor een vrachtauto niet na deren, waardoor een aanrijding ontstond met het noodlottig gevolg, dat het oud ste 12-jarige meisje op slag werd gedood Haar zusje werd aan de knie gewond. Een taxi uit den Haag waarin behalve de chauffeur drie personen zaten, is door onbekende oorzaak op den hoogen Rijn dijk te Hazerswoude tegen een boom gereden. De wagen sloeg twee maal over den kop en werd totaal ver nield. De heer B. uit Den Haag, die door de voorruit geslingerd werd, kwam onder den wagen terecht, zoodat deze moest worden opgevijzeld. In zorgwek- kenden toestand is hij naar het zieken huis te Leiden overgebracht. De drie an deren kwamen er zonder letsel af. schijnlijk te veel Chinees en houd te veel van geheimen, 't Schijnt jammer te zijn. Nu, dat zal voor vanavond wel zoowat alles zijn, voegde hij er bij met een zucht opstaande en Nina vriende lijk helpend om op te staan. Misschien is het beter, dat wij nu heen gaan, Clinton. Ze zullen blij zijn dat we weg gaan en je mannen zullen doodvriezen, al wachtende op het schot, dat je hun beloofd hebt. Clinton keek achterdochtig bij de slimme gissing. Een oogenblik, snauwde hij met een dreigendie beweging van fcijn pi stool. Ik moet precies weten, wat er met deze Tracey-zaak is en je schijnt er alles van te weten. Kom er maar mee voor den dag!, Oh, dat? antwoordde Lee Wang met een onverschilligen glimlach. Ik kan natuurlijk geen eed doen op de waar heid der geschiedenis, om de eenvou dige reden, dat ik dien tijd in de ge vangenis zat maar ik wil zweren dat dit Albert Tracey is, de vriend uit den jongenstijd van sir Peter. Hij wees naar Spencer, die zich niet bewogen had, behalve om den spreker een oplettend gezicht toe te keeren, Het komt er niet op aan nu Lee Wang! viel sir Peter zenuwachtig in. (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5