SPRUTOL m LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. SPORT. Fmanciëele Berichten. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ^?V/\£RSPRO£>^ BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. Indrapoera (thuisr.) 19 (3 a.m.) v. Sa- bang. Sibajak (uitr.) p. 19 12 midd. Finister- re. In den ouderdom van 78 jaren is te Haarlem overleden gep. generaal-ma- joor tit. der infanterie van het 0. I. le ger J. W. Stoutjesdijk. De sergeants-torpedomakers J. C. Hussen en G. L. Logmans worden over geplaatst van de Schorpioen naar het torpedo-atelier te Hellevoeteluis en de sergeant-telegrafist C. Kommer van het wachtschip te Willemsoord naar de Van Speijk. SPOORWEGONGEVAL. Hedenmorgen ca. half elf heeft even voor het station op de lijn Leiden Woerden een spoorwegongeval plaats gehad, doordat een personentrein, ko mende van de richting Leiden, op een stilstaanden goederentrein botste. Op 't station Alphen was men bezig met het rangeeren van een goederentrein. Om 10 h 27 moest te Alphen trein 3385, welke uit Leiden om 10 h 12 vertrekt, aanko men. Het ongeval voor het binnenkomen van den personentrein stond voor het tweede perron op veilig. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak reed de per sonentrein op 25 m afstand voor het station op den goederentrein. Gelukkig hadden beide machinisten de botsing zien aankomen. Die van den goederen trein had echter geen tijd meer om de lange reeks wagens achteruit te laten rijden. De machinist van den personen trein remde uit alle macht, doch de af stand was te klein om een botsing te voorkomen. Beide locomotieven werden ernstig beschadigd, terwijl ook eenige goederenwagens vrij groote materieele schade opliepen. Door de botsing werd de hoofdconducteur van den personen trein gewond, terwijl een reiziger even eens verwondingen had opgeloopen, echter niet van ernstigen aard. Stagnatie in het spoorwegverkeer is er niet. Nader meldt men ons: In verband met het spoorwegongeval bij Alphen wordt gemeld dat de oor zaak vermoedelijk te wijten is aan een verkeerden wisselstand. MAC DONALD'S VOORSTEL AAN HERRIOT. Volgens een bericht uit Lausanne in de Berlijnsche bladen, zou het voor naamste punt -van de voorstellen die Mac Donald in zijn onderhoud met Her- riot, den Franschen minister-president, heeft gedaan, het voorstel zijn geweest om een 15-jarigen politieken godsvrede te sluiten, die uitsluitend van toepassing zou zijn voor Europa. Hedenmrogen om half zeven werd brand ontdekt in den ouden molen naamd de Oranjeboom van den heer V. C. G, te S t r ij p bij Eindhoven. Maan dagavond was er nog in den molen ge werkt. Vermoed wordt, dat door wrij ving van een der motoren brand is ont staan. De Eindhovensche brand weer bestreedt met drie stralen krach tig het vuur, doch de geheele molen brandde af. De aanzienlijke schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt De molen werd in 1649 te Dord recht gebouwd en in 1885 naar Strijp overgebracht. Te Valkenswaard zijn Maan dagavond drie boerenwoningen afge brand, waarbij de inboedels verloren gingen. Het vee kon worden gered. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den consul-generaal te Montreal, de besprekingen tusschen Canada en Frankrijk omtrent een nieuwe handels overeenkomst zijn mislukt. In verband daarmede is voor pro ducten uit Frankrijk en uit Fransche bezittingen bij invoer in Canada sinds 17 dezer het algemeene tarief van invoer rechten verschuldigd. Voor producten uit Nederland en andere landen, die meest begunstiging genieten, blijft het lagere tusschentarief van kracht. De recherche te N ij m e g e n heeft aangehouden zekeren L. aldaar en van de M. uit Wassenaar, die te Nijmegen een groote partij goederen hebben be leend, afkomstig van diefstal met braak in een villa te Diepenveen en tevens wegens diefstal te Ede. Te Lausanne is een herstel inge treden in de herstelconferentie. In den loop van den dag zullen definitieve be sprekingen worden gehouden over de leening aan Oostenrijk, zoodat daarna een beslissing kan worden genomen. - In den afgeloopen nacht zou te M o r g e s tusschen Lausanne en Ge- nève een geheim gehouden bijeenkomst hebben plaats gehad tusschen Herriot en Gibson. Gibson zou hebben verklaard dat de Ver. Staten van eenige schrap ping van schulden niets voelen zoolang de Europeesche mogendheden hun be wapeningsuitgaven niet aanzienlijk hebben verlaagd. De Iwestia en de Prawda bevat ten uitvoerige berichten over de ge vechten aan de Chineesch-Tibetaansche grens. Naar Russische opvatting is het offensief der Tibetanen toe te schrijven aan Engelsche invloeden. De beweging heeft gedeeltelijk een religieus karak ter. De Dalai Lama heeft het parool van „Groot Tibet" uitgegeven. WAT ER VERVOERD WERD. Maan dag waren nog langena niet alle vervoer- cijfers van de verschillende maatschap pijen die het publiek Zaterdag naar het vliegveld Waalhaven gebracht (hebben te krijgen. Aangenomen kan wel worden dat rond honderdduizend menschen het vliegveld bezocht hebben. De veren Charlois en Schiemond heb ben 30.000 menschen meer vervoerd dan anders op Zaterdag. De Spido-booten en de booten van v. d. Schuyt hebben sa men 20.000 menschen heen en weer ge bracht. Bij den terugtocht passeerden onge veer 7000 auto's de Willemsbrug. De R.E.T., de R.T.M. en Fop Smit wa ren 's middags nog niet met hun telling gereed. NOODLANDING. Zaterdagmiddag moest een militair vliegtuig, de L 521, op een weiland onder de gemeente Oud Gastel een noodlanding uitvoeren. Bij het uitloopen is het vliegtuig in een greppel terecht gekomen. Tengevolge daarvan raakte de benzineleiding defect en liepen de reservoirs leeg. De twee in zittenden liepen geen letsel op. Het vliegtuig was op weg van Soesterberg naar Vlissingen. Verdronken. Te Middelstum is het 4-jarig zoontje van den heer J. R., in het Hui- zingernaar geraakt en verdronken. spraak die daaromtrent van hoogerhand werd verkregen, meer ongedaan ge maakt zou kunnen worden, Wij hebben ons daarop in verbinding gesteld met den secretaris van den K.N.V.B. te 's- Gravenhage, den heer Staal, en deze deelde ons mede, dat integendeel de re sultaten van de thans tewerk gesteld zijnde commissie van onderzoek nog dienden te worden afgewacht, en dat, indien onverhoopt mocht blijken, dat tóch nog feitelijke onregelmatigheden of ongeoorloofdheden plaats zouden heb ben gevonden, de mogelijkheid nóg be staat, dat de promotie ongedaan ge maakt werd. Op onze vraag naar zijne meening in deze geheele zaak, kon de heer Staal ons, zooals, zijn positie in het oog hou dende, te verwachten viel, geen ant woord geven. Wij hebben echter desondanks den indruk gekregen, dat, al tornt Helmond met meer opmerkingswaardigen dan be- wonderenswaardigen ijver en nadruk kelijkheid aan onze promotie, de gevaren voor Middelburg, dat het tenslotte toch nog uit de Ie klasse in de He zou terug vallen, lang niet zoo groot zijn als Hel mond' denkten wenscht Postduiven. Uitslag van de Zondag j.l. door de Postduiven-vereeniging „De Blauwe Doffer" te S c h o r e gehouden wed vlucht van uit Melun (Fr.) Afstand 340 km. Los 6 uur. Wind Noord-West. Ie pr. Gebr. Smallegange, Schore; 2e pr. Gebr. Sinke, Waarde; 3e pr. J. P, Theenvaart, Hansweert; 4e I. Sanders, Schre; 5e pr. Joh. Meijer, Kruiningen; 6e F. Mod- de, Hansweert; Eerste duif 12.26 u. Laatste duif 12.44 u. Postduiven. Zondag j.l. hield de Postduiven Ver- eeniging „Zeelandia" alhier een wed vlucht van uit Creil (Fr.) Afstand 265 km. De duiven werden in vrijheid ge steld om 8 uur met Noorden wind. De prijzen werden behaaldals volgt: le prijs W. Witte; 2e pr, J. de Bree; 3e pr. R. Dirven; 4e, 5e en 6e pr. L. Pe tiet; 7e pr. J. de Buck; 8e pr. P. J. Mar cus; 9e pr. P. Bouwense; 10 pr. E. Pol- vliet; lie pr. J. Lefèvre; 12e pr. P. de Vos; 13e pr, G. de Blaey. TE WATERLATING VAN DE MOTORVEERBÖOT „PRINS HENDRIK". Middelburg en Helmond, Hier in Middelburg verkeerden we in de onderstelling, dat het gewriemel en gewroet om 't eerste-klasseschap nu toch eindelijk en voorgoed van de baan was. Helaas blijkt dat nog niet het ge val te zijn. De „Maasbode" n.l. bevatte gisteren wederom een uitvoerig artikel over deze zaak, met het suggestieve opschrift „Middelburg nog geen eerste-klasser?' Dat artikel stelt de zaak zóó, dat Mid delburg inderdaad gepromoveerd i s maar dat Helmond, nóg niet voldaan, 'n nieuw onderzoek inzake de quaestie- Moonen heeft aangevraagd en dat het bestuur van den K.N.V.B. hierop 'n com missie van onderzoek heeft ingesteld. Deze commissie zal verslag harer be vindingen aan den K.N.V.B. uitbrengen en het bestuur van laatstgenoemden bond zal dan de definitieve eindbeslis sing nemen. Tot zooverre hetgeen de „Msb.' schreef. Bij informatie hier ter stede bleek ons de meening te bestaan, dat de promotie van Middelburg naar de eer ste klasse op geenerlei wijze, na de uit AMSTERDAM, 21 Juni, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van h%den. Ned. 22 B 1000-6 100% 100%. Ned. 17 1000-4J4 95% Ned. 31 1000-4 91%—91. Ned. 32 1000-5 99%—99%. Certificaten-3 71%72%. Cert. N.W.S.-2% 59%— 59%. O. Indië 22 1000-6 88%— 88%. O. Indiu 23 pndst. 100-6 71%—71. O. Indie 16 1000-5 86—85%. O. Indië 26 1000-4% 79%— 80. Duitschl. pndst, 100-7 48%49%, Duitschl. 30 1000-5% 35%— 36%. Engl. W.L. 50-200-5 78%—78. Engl. F.L. 50-200-4 75%—76%. Zeeuws. Hijp. B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 8989, A Amsterd. Bank 73%74%. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 54%54. A Twentsche Bank 75 A Pref Jurgens A 72 A De Schelde N.B. 3036%. A Ver. Papf. v. Gelder 5552. C Am. Car en Foundry 66. C Am. Smelt en Ref. 9%9%. C Farbenind. I.G. 72%72%. C U. States St. C. 27%—27%. C C. Publ. Serv. 1% C North Am. Cy. 18%18%. A Born. Sum. H.M. 114117%. A Ned. Wol Mij. 1919. A Singkep Tin M. 58%56%. A J. C. Japan Ln. 27 A Rotterd. Lloyd 42%40. A S.M. Nederland 4543. A Amst. Thee C.M. 19%19%. A Houth. Alberts 24 C Peruvian C. Pr. 4%4%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 40%41%. C Int. Nickel Cy. 4%4%. Nutsspaarbank te Middelburg. In 1931 bedroeg de inleg 797.950.70, in 4935 posten, de terugbetaling in 3435 posten totaal ƒ911.616.45 en het saldo tegoed aan inleggers verschuldigd 1.782.624.69, of per inlegger gemiddeld 388.70; de reserve is 137.052.97 of 7.69. Uit de beleggingen is 101,749.20 aan rente gekweekt en aan inleggers is vergoed bij een rentevoet van 3 pet 56053.56. De administratiekosten be droegen 9053.38 of 1.97 per inlegger. Op de scholen is 6654,48 en met spaar busjes 421.46 bespaard. Er werden 354 nieuwe boekjes uitgegeven en 276 re keningen afgesloten. Onderlinge verzekeringsmaatschappij tegen hagelschade in Zeeland. In het verslag over het 41ste boekjaar van bovengenoemde maatschappij blijkt dat deze op 11 April 1931 40 jaar be stond, docht feestelijke herdenking tot betere tijden werd uitgesteld. Het leden tal bedroeg bij de oprichting 88, met 9325 gemeten grond. Geleidelijk heeft de maatschappij zich ontwikkeld en a" die jaren met succes gewerkt. Slechts één maal moest een nabijdrage worden geheven n.l. in 1917, terwijl in 1927 een bedrag van 50.000 aan de deelgenoo ten kon worden terugbetaald. Alhoewel de verslagen van andere maatschappijen van een ongunstig jaar 1931 gewagen, kan dit van deze maat schappij niet worden gezegd, de schade bedroeg slechts 2398.04 en het totaa" bedrag sedert de oprichting 219.624.79 De maatschappij bezit thans ruim 90.500. Nederlandsche Bank, Naar de Maasbode verneemt zal op de komende vergadering der Nederland sche Bank worden voorgesteld den beer Paul May tot commissaris te benoemen. De heer May is vice-voorzitter van de Z.K.H. Prins Hendrik verricht de te wa terlating en de doopplechtigheid van de nieuwe motorveer boot „Prins Hendrik". Amsterdamsche Bankiersvereeniging, firmant van het huis Lippmann, Rosen thal en Co. en lid van den Raad van Beheer der Nationale Hypotheejkbank. Limburgsche Bankvereeniging. De Maandag te Maastricht gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders heeft het voorstel tot tusschentijdsche ontbinding aange nomen. Dienovereenkomstig treedt de directie als liquidatrice op. A Koloniale Bnk. 47%45%-46%. A N.L Hbk. 1000 50%—49. C Ned. H. M. 1000 58—57. A Alg. Kunstz. U. 2524%-%. A v. Berkels Pat. 16%16. C Calvé-Delft 4341%. A C. Suiker Mpij. 19%16%. A Int. Viscose 4%4%. A Kiichenm. I. Acc. 1%1%, A Ned. Ford A.M. 8985. A Philips Gem. B. 66%65-66%. C Unilever 93—92%-93%. C Anaconda Cop. 9%9%-9%. C Bethlehem St. 10%10%-10, A A.N.I.E.M.— N.B. 160%—162. C A. Gas El. Cy. 1%1%-1%. C Cities Serv. Cy. 2%2%-2%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 8% A Kon. Petr. Mpij, 120%118%-19%. C Contin. Oil Cy. 4%4%-4%. C Shell Union O.C. 3%3%-3%, A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 8%12%. l\\\ O verdwijnen spoedig door Pot 90ct.Tube50ct.Zeep60ct.Bij alle drogisten (Ingez. Med.) Lausanne en het Nederlandsch- Belgisch communiqué. De officieele mededeeling van de Ne- derlandsch-Belgische overenkomst in zake de wederzijdsche verlaging der dou anetarieven heeft in internationale krin gen te Lausanne groote belangstelling gewekt. Men ziet de practische uitwer king van deze overeenkomst algemeen in. een vergaande economische toenadering. Indien de Scandinavische landen tot de Nederlandsch-Belgische overeenkomst zouden toetreden zal men terstond in Europa een nieuw Statenblok krijgen dat zijn handelsbetrekking onderling op een geheel nieuwe basis had gesteld. De Nederlandsch-Belgische overeenkomst beteekent de eerste bres in de huidige Europeesche tolpolitiek! Inderdaad de eerste ontvangst schijnt niet ongunstig. Er schijnt reden te zijn te hopen, dat Noorwegen zich spoedig bij de overeenkomst zal aansluiten. Zwe den vertoont daartoe weinig neiging, terwijl Denemarken aarzelt, naar het heet, met de hoop met Engeland op grond van sterling-pariteit, een voordee- lige overeenkomst te kunnen sluiten en daarom niet aandurft zich in eenige richting vooruit te binden. Het Nederlandsch-Belgisch handelsver drag is op eenige kleinigheden na ge reed Het zou zelfs voor het einde van de maand klaar hebben kunnen zijn als de afwezigheid van dr. Nederbragt voor andere aangelegenheden niet eenige ver traging teweeg had gebracht. De Maandag te Lausanne geparafeerde conventie wordt te Washington gunstig ontvangen, aangezien de Amerikaansche regeering steeds op het standpunt heeft gestaan, dat de tolmuren rondom de kleine landen een der belangrijkste hin derpalen waren voor een herstel van het wereldbedrijfsleven. De Amerikaansche regeering zou in plaats hiervan de sa menvatting van natuurlijke bedrijfsgroe pen in tolunies verkiezen en beschouwt deze Noordelijke tolunie op dezelfde wijze als het plan der Donautolunie. In Lausanne is men gelukkig aan de onder-onsjes toe. Daar moet men 't per slot van hebben. Zoo hebben de verte genwoordigers der drie groote mogend heden (Duitschland, Frankrijk en Enge land) met elkaar beraadslaagd. De besprekingen waren strikt geheim; niets werd de pers medegedeeld. Doch wel is de Parijsche pers plotse ling omgezwaaid tot een hevig pessimis me, nadat Herriot in den loop van Maan dag vergeefs heeft getracht MacDonald voor zijn herstelpogingen te winnen. Het onderhoud tusschen Herriot en Mac Do nald, dat meer dan 3 uur heeft geduurd, zou naar Pertinax in de Echo de Paris weet mede te deelen een zeer bewogen karakter hebben gedragen. Herriot heeft de Duitsche verplichtingen als onaan tastbaar beschouwd en er den nadruk op gelegd, dat hij tegenover de publieke opinie in Frankrijk, althans den vorm moet handhaven. De ontoegevende houding van Mac Donald heeft bij de Fransche delegatie de vraag doen rijzen of het doelmatig is de meeninigsverschillen met de Engel sche op den voorgrond te plaatsen en Frankrijk te isoleeren, of dat het mis schien beter is, zich naar de Engelsche wenschen te voegen om gemeenschap pelijk stappen te Washington te doen. Dat is althans een begin. Dat de om mezwaai niet makkelijk zou zijn, kon ieder begrijpen. A Ned. Scheepv. U. 44%42%-43. A H.V. Amsterdam 153%148-50. A Java Cult. Mij. 105%—104-07. A N.L Suiker U. 76%—75%-74%. A Poerworedjo S.O; 89. A Deli Batavia 91%89%. C Deli Mij. 1000 97% A Senembah 107100. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 3532%-33. A Deli-Bat. Rubb. 9%—9. A Hessa Rubber 11%—11%. A Serbadjadi S.R. 8% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 20 Juni. 21 Juni. Londen 8.97% 8.94% Berlijn 58.72% 58.82% Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.47 34.45 -M.fc Zwitserland 48.25 48.22% Kopenhagen 49.10 48.90 New-York 2.47% 2.47% Intusschen verdient aandacht een brief, die koning Albert van België ge schreven heeft aan het hoofd der Bel gische delegatie, den premier Renkin. Iets nieuws schrijft de Koning niet, doch als feit, dat een Koning zich richt tot een conferentie van staatslieden, is 't zeker van belang. Het hoofdmotief is wel, dat „slechts een gemeenschappelijk optre den van alle landen in den geest van internationale soladariteit, het genees middel zou kunnen vormen voor de ern stige kwalen waaraan de wereld lijdt." „Het wordt tijd, dat deze solidariteit op andere wijze tot uiting wordt ge bracht dan door redevoeringen alleen. Het schijnt mij toe, dat België met dit voor oogen, niet zou moeten aarzelen het initiatief te nemen, dat door de om standigheden zou worden voorgeschre ven en zich te dien einde de medewer king moet verzekeren van landen, die als ons land, diep doordrongen zijn van de noodzakelijkheid de economische po litiek te wijzigen." Dat ook na het communiqué van de Nederlandsch-Belgische toenadering. De leenfng aan Oostenrijk. Musy, de president van de gemengde commissie voor de kwestie der leening aan Oostenrijk, heeft Maandag den re geeringen van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië de mededeeling ge daan, dat de commissie haar taak vol doende voorbereid acht en thans wacht op het oordeel der vier regeeringen. Zoo er vóór Donderdag geen beslis sing valt, zal Oostenrijk gedwongen zijn een moratorium voor buitenlandsche be- Unilever Koninkl. Industrie Schepen Tabak MARKT - Obl.markt- Phïlips - Suiker - Rubber - Amerika - Mijnen Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2