TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 JUNI 1932. No. 142. DE TIEN GEBODEN VOOR BADERS EN ZWEMMERS. KUNST EN WETENSCHAP. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. Financiëele Berichten. GEMENGD NIEUWS. zelfwerkend /I/ cen' waschmiddel per pak Probeert het en oordeelt zelf. I Het Bestuur van den den Nederland- schen Bond tot het redden van Drenke lingen publiceert een aantal wenken: „De tien geboden voor de baders en zwemmers", die als zij ter harte worden genomen, veel onheil kunnen .verhoe den: 1. Ga nimmer op een onbewaakt strandgedeelte baden of zwemmen, wan neer er een sterke landwind waait, en het water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust af, 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot knie hoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk korten ttijd. De mogelijk heid bestaat dat ge niet terug kunt kee- ren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heer lijke, heilzame zee, ga dan alleen ba den en zwemmen daar, waar uitste kend toezicht door ervaren badperso- neel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwij zingen en raadgevingen van het bad- personeel. Zij weten de gevaren die dreigen beter dan gij. 5. Breng den badman, die van 's mor gens tot 's avonds onvermoeid en on afgebroken op zijn klanten heeft te let ten, niet noodeloos in gevaar. Bedenk dat velen van hen huisvader zijn en door uw onvoorzichtigheid een ongeluk kunnen krijgen. 6. Leer wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt, leer dan zwemmen, maar onthoud ook, dat iemand die goed zwemmen kan, wel in zee kan verdrinken, 8. Vraag, wanneer ge een goed zwem mer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust begeven, aan den badman hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optor nen is in het dagelijksch leven reeds moeilijk, in zee is het geheel onbegon nen werk en ge gaat zeker ten onder. 9. Lijdt ge aan eigenwijsheid, ge wilt u niet laten raden, en ge lacht om elk gevaar; zoekt dan een gevaarlijke plek op, liefst waar een waarschuwingsbord staat en ga daar in zee, wellicht be reikt ge dan spoedig uw doel. 10. Laat u echter door al deze voor schriften niet afschrikken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter al tijd de noodige voorzichtigheid in acht en ga wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee. Excursie, De oudheidkundige kring „De Beve- landen"te Goes e.o. hoopt Zaterdag 25 Juni a.s. een excursie te ondernemen naar Bergen op Zoom, onder leiding van den voorzitter van den geschiedkundi gen kring, ir. A. Juten. Er zal een be zoek worden gebracht aan de O. L, Vrouwepoort, het stadhuis, het Markie zenhof, de St. Geertruyde bron enz. Daarna gaan de deelnemers naar Os- sendrecht, waar onder leiding van den heer Van Poelgeest de waterleidingwer- ken zullen worden bezichtigd. Internationaal Muziekconcours te Weenen, Op het oogenblik worden er te Wee nen, ter gelegenheid van de herden king van den sterfdag van Jozef Haydn muziekfeesten gehouden. Hieraan is o.m, een internationaal muziekconcours verbonden, waaraan voor zang en viool 726 personen niet 93. Ik ontdekte echter, ging sir Peter kalm voort, dat hij een dief was, Sen- 6atielectuur trok hem machtig aan en zijn sympathie was altijd voor den dief. Toen kwam er een reeks onbeduiden de diefstallen, gevolgd door belangrij ker beroovingen in onze onmiddellijke nabuurschap, en deze laatste werden altijd voorafgegaan door een kennisge ving aan het gekozen slachtoffer, die onveranderlijk den vorm had van een Ruiten Aas anders niets. Het was een romantische handelwijze, zooals die haar oorsprong vinden kon in het hoofd van Lee Wang en toen ik hem beschul digde dezen geheimzinnigen dief te zijn, ontkende hij het niet. Ik probeer de met hem te redeneeren. Ik pleitte bij hem, 6prak over den goeden naam van onze familie en hij hij lach te me uit! Hij beknorde me over mijn belachelijken trots, mijn verwaandheid, mijn armoede, zoodat ik ik de gele genheid gretig aangreep om hem naar de gevangenis te zenden, toen hij voor een klein bedrag mijn naam vervalschte, een bedrag dat ik hem graag ge- boven de dertig jaren uit alle landen ter wereld deel nemen. Volgens een bericht van het persbu reau V. D. zijn bij de eerste keuring een zestal mededingende Nederlanders toegelaten tot het hoofdconcours. Een van hen, is de 14-jarige Willem Henri Noske, te Den Haag. Van de ruim 300 violisten behoort hij mede tot de enkelen, die de eer genieeten, hun beste kunnen te mogen toonen bij dit hoofdconcours, in welks jury o.m. Carl Flesch, Hubermann Kubelik, Hubay, Morini, Koussewitski, 'Kulenkampff, Enesco, Préhoda en Rosé zitting heb ben. Willem Henri Noske is een begaafd en talentvol violistje, een echte jongen nog, waarvan veel verwacht kan wor den, zoo lezen wij in de „Haagsche Courant". Hij komt uit een muzikale familie, vader en moeder geven beiden muziekles. De deelneming aan het slotconcours heeft hij bereikt door te spelen het eer ste deel van het Tjaikowsky concert en twee deelen solo sonaten van Bach. N.V. Stoomvaart Maatschappij Zeeland te Vlissingen. In de heden (Zaterdag) gehouden ver gadering van aandeelhouders, bracht de directie het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Door dat Engeland den gouden standaard verliet, heeft de N.V. op hare ponden-vorderingen, ontstaan geduren de de maanden met het grootste ver voer, verlies geleden, terwijl verder de inkomsten automatisch verminderden, doordat vele der tarieven in ponden worden genoteerd. Niettegenstaande de medewerking van den Engelschen partner (London North Eastern Rail way), kon de verhooging der tarieven op de vroegere goudwaarde niet anders dan zeer geleidelijk plaats vinden, en ook slechts ten deele worden toegepast, het laatste als een gevolg der concurren tie van de zijde der overige vervoer maatschappijen. De directie heeft ge tracht, ook door bezuiniginen, de groote vermindering in inkomsten goed te ma ken, doch ook hier kon zij slechts gelei delijk te werk gaan en is zij aan gren zen gebonden. Het aantal vervoerde rei zigers nam iets toe nl. van 65.811 in 1930 tot 67.052 in 1931. Behalve de reeds genoemde, zijn er echter nog andere re denen, waarom, niettegenstaande de toeneming in het passagiersvervoer, de inkomsten kleiner waren dan in 1930. De directie noemt o.a, het feit, dat de toename van het passagiersvervoer ont staan is, doordat zij erin slaagde 3e klasse rijtuigen in de boottreinen naar en van Duitschland te doen opnemen, waardoor de mogelijkheid werd gescha pen een grooter aantal 2e klasse boot reizigers voor de route te winnen. Hoe wel dan ook in de resultaten van dezen maatregel niet teleurgesteld, aangezien het de directie op deze wijze gelukte den achterstand, die in het gewone eer ste- en tweede klasse passagiersvervoer ontstaan was, niet alleen in te halen, doch zelfs het cijfer van 1930 te overtref fen, is het duidelijk dat, waar bedoelde achterstand alleen werd goedgemaakt door een nieuw vervoer, aangebracht met de derde klasse spoorverbindingen, de gemiddelde opbrengst per passagier daalde. Verder nam het aantal tonnen vervoerde goederen af van 26.559, in 1930 tot 26.210 ton in 1931. Deze vermin dering is toe te schrijven aan den in De cember gereduceerden invoer in Enge land tengevolge van de nieuwe invoer rechten aldaar. Het aantal vervoerde postzakken nam af van 349.982 in 1930 tot 334.448 in '31. Het hotel der Maatschappij was in 't seizoen, niettegenstaande de slechte geven zou hebben als hij het mij ge vraagd had. Ik dacht, dat een tijd in de gevangenis hem zou veranderen. En ik stond terecht als Arthur Brace, viel Lee !Wang in. Een aller aardigst dilemma voor mijn trotschen broeder. Zou ik als een Brace naar de gevangenis gaan of als een Chineesche bastaard met geldige aanspraak op den goeden ouden familienaam? Clinton keek hem woedend aan, en Lee Wang gooide de asch van zijn si garet op het karpet en glimlachte vriendelijk. Je moet je bovengebit laten na kijken, Clinton, ging hij luchtig voort. Men moet kieskeurig zijn op het punt van tanden. Houd je mond! Zeker. Sir Peter zuchtte diep. Ik zag hem eerst weer in de oor logsjaren. Hij schreef me uit Frankrijk en na den slag aan de Somme werd hij vermeld als vermist en later kwam hij naar mij in het oude huis. Hij was gedeserteerd, met de verontschul diging dat zijn trouw meer aan China behoorde dan aan het land, dat hem in de gevangenis gestopt had. Hij had zich als Chinees bij een Chineesch werkbataillon gevoegd, en had tenslotte zijn weg naar Engeland gevonden. Hij vroeg mij hem te herbergen en ik be dacht, dat hij mijn broeder mijn half- tijdsomstandigheden, wederom goed be zocht. Noodzakelijke herstellingen, wel ke ook in de volgende jaren zullen moe ten plaats vinden en welke steeds ten laste van de Exploitatie-rekening wor den gebracht, hadden een ongunstigen invloed op het resultaat, hoewel in veel geringere mate dan in het voorafgaande jaar. Over de vloot bericht de directie, dat de toename van het aantal tweede klas se reizigers, als 'n gevolg van boven genoemde invoering der derde klasse in de boottreinen, haar noopte tot uit breiding der voor deze reizigers be stemde accomodatie door een vergroo ting en een gedeeltelijke overdekking van het sloependek. Deze verbetering werd door de reizigers zeer op prijs ge steld en is ongetwijfeld het vervoer ten goede gekomen. De kosten van een en ander werden ten laste der Exploitatie rekening gebracht. De directie maakt voorts melding van een ongeluk aan één der ketels van het s.s. „Oranje-Nassau", waarbij helaas één der opvarenden het leven verloor. De ketels moesten een zeer belangrijke her stelling ondergaan en ook de kosten hiervan bracht de directie ten laste van de exploitatie-rekening. Aangezien bleek, dat de ketel-installatie van dit schip voorturend zorg zou blijven ba ren en een factor van onbetrouwbaar heid in de uitvoering van den dienst zou worden, is besloten tot het inbouwen van nieuwe ketels in 1932. Tenslotte meende de directie op „de biteuren" een bedrag van 60.000 te moeten afschrijven, hoofdzakelijk in ver band met de moeilijkheden bij een der zeer oude bankrelaties der N.V. gere zen. De vloot der maatschappij bestond op 31 December 1931 nog steeds uit de stoomschepen: Oranje-Nassau, Prinses Juliana en Mecklenburg, groot resp. 2884, 2907 en 2907 reg. tons, allen met lO.OOOp.k. Een bedrag van 180.000 is hierop afgeschreven. Van de 4 pCt. geldleening 1921 was op 31 Dec. j.l. nog 210.000 verschuldigd. De bruto-opbrengsten beliepen in 1931 2.44 ..916.23, tegen 2.844.364.77 in 1930 en 2942.315.51 in 1929. De ex ploitatiekosten waren respectievelijk 2.053.902.41, 2.055.413.81 en 2.147.431.15, Het overschot der exploi tatie der schepen was resp. ƒ396.013.82, 788.950.96 en 894.884.36. De directie stelt voor de nettowinst, welke blijkt uit de hier na te noemen verlies- en winstrekening, groot een be drag van 85.353.51, naar de Reserve rekening over te brengen. De verlies- en winstrekening geeft in credit aan: overschot exploitatie stoom schepen 396,013,82; gereserveerde, maar door wetswijziging niet verschul digde dividend- en tantièmebelasting 1930 9142.76 en intrest 1355.26. De debetposten zijn: Verlies ponden vorderingen 15.193.36; saldo verlies ne- venbedrijven 34.481.38; afschrijving op debiteuren 60.000; afschrijvingen op stoomschepen enz. 211.483.59 en voor- deelig saldo 1931 85.353.51. De balans geeft aan activa: vastge legd kapitaal 1.821.228 (o.a. stoom schepen 1.620.000 en hotel met inven taris 100.000); vlottende middelen en debiteuren 778.134; bedrijfsvoorraden 147.593. De passiva zijn: aandeelenkapitaal en reserve 2.142.098; geldleeningen 210.000; crediteuren 309.504; winst en verliesrekening 85.353. Verdronken, In de zee zat Woensdag weer een ge vaarlijke trek, die eenige slachtoffers eischte. Op het Noorderstrand te S c h e- veningen is Woensdagavond de 24- broeder was. Ik kon hem niet aan de militaire autoriteiten uitleveren. Ik hield hem als mijn knecht, fop voor waarde, dat hij zijn moeders nationali teit en zijn voornaam behield, en dat hij zijn inbrekersgewoonten opgaf. Hij nam het aan en beweerde, dat hij ver anderd was en als bewijs er van dien de het feit, dat de Ruiten Aas niet we der verschenen was. Hij hield op en keek Lee Wang bij na droevig aan. Ik geloofde hem, ging hij langzaam voort. En ik ben vast overtuigd dat hij zich behoorlijk gedroeg tot hij, twee jaar geleden, trouwde. Je gaat toch mij zeker niet de schuld geven? vroeg Nina op beleedig- den toon. Toen de Decker het eerst met zijn werk begon, ging sir Peter voort, ver dacht ik natuurlijk Lee Wang, maar hij kon mij verzekeren dat mijn vermoe dens ongegrond waren. Bij een gele genheid, toen de Decker een brandkast in New Lyon beroofde, was Lee Wang bij mij in Hamilton en mijn vermoedens hielden van dien tijd af op. Ofschoon ik geen reden had haar met groote ge negenheid te beschouwen, verdacht ik toen zijn vrouw niet! En dat moet je nu ook niet! zei Lee Wang heftig. Sir Peter haalde de schouders op, zijn hoofd zonk, en hij hernam zijn vorige jarige H. S., slagersknecht uit de v. Ga lenstraat, afgedreven en verdronken. Op het stille strand gebeurde hetzelf de met den 18-jarige J. B. uit de Cron- jéstraat. Beide lijken zijn aangespoeld. De 20-jarige arbeider J. N. uit L a- genborgen (Gron.), werkzaam aan de werken bij het Julianakanaal, is bij het baden verdronken. Alle pogingen om den drenkeling op te halen, misluk ten. Donderdagavond is de 18-jarige bakkersknecht P, B., afkomstig uit V1 o- d r o p, bij het baden in de Maas ver dronken. Aan de Oost-Indische wijk te Z e- venhuizen (Gr.) is het 2-jarig kind van den heer K. in een onbewaakt oogenblik te water geraakt. Het geluk te de moeder het kind spoedig uit het water te halen, doch ondanks toepassing van kunstmatige ademhaling bleken de levensgeesten geweken. Bij het zwemmen is in de Maas ver dronken de bakkersknecht B., afkom stig uit Vlodrop. Branden, Donderdagmiddag ontstond brand iin de fietsenireparatie-inrichting van den heer van A. gelegen in de Waver, gemeente Abcoude. Een aangren zend huis werd evenals de reparatie-in richting een prooi der vlammen. Een boerderij met twee hooibergen, eigen- dom van den heer G., die aan de over zijde gelegen waren in de gemeente Ouder Amstel, brandden ook tot den grond toe af. OUDE MOLEN AFGEBRAND. Donderdagavond is te Rotterdam een oude molen, dateerende uit het be gin van de 18e eeuw totaal afgebrand. De molen was grootendeels van hout en stond bij de Lange Kade en behoor de toe aan de Vereeniging De Holland- sche Molen. Tot voor kort stond er een wachtsman bij, die echter uit bezuini ging was ingetrokken. Waarschijnlijk hebben kwajongens den molen in brand gestoken. De molen was zeer moeilijk te bereiken. DUITSCHE INBREKER AANGEHOU DEN. Donderdagnacht omstreeks 2 uur 15 is op de Groot Hertoginnelaan te Den Haag, een 27-jarige daar ter stede wonende Duitsche hotelbediende aangehouden, die zich aldaar op ver dachte wijze ophield. Bij fouilleering werden loopers en andere inbrekers werktuigen op hem bevonden. Bovendien bleek, dat de man reeds in 1929 uit ons land naar Duitschland was uitgeleid. 800 VALSCHE BANKBILJETTEN. Omtrent de arrestatie van de drie val- sche munters die Donderdag door de politie van het bureau Overtoom te A m- sterdam zijn „geknipt" verneemt de Maasbode nog nader, dat toen de poli tie den inval deed, de bewoners nog sliepen. Een der gearresteerden is vroeger drukker geweest. De twee anderen zijn een 28-jarige, gewezen café-houder en diens 24-jarige broer. In totaal heeft de politie 800 valsche bankbiljetten van 10 gulden in beslag ge nomen. Blijkbaar waren de valsche munters van plan om, voor zij de biljet ten gingen uitgeven, de sporen van de vervaardiging te doen verdwijnen. De cliché's waarmede de bankbiljetten zijn gedrukt, waren althans reeds verdwe nen. Deze cliché's zijn gemaakt door een goed bekendstaande cliché-fabriek. De ze had de opdracht om deze cliché's te maken aanvaard, omdat zij zouden die nen voor een reclameobject. KOSTBARE RING LATEN LIGGEN. Donderdagmiddag legde een bezoe ker van het café „Louis XVI" in de Re- houding van diepe neerslachtigheid. Dat is alles, mijne heeren, zei hij eenvoudig. Er ontstond een korte, pijnlijke stil te, slechts verbroken door Enid's zacht gemompel van: Paatje, lieveling! Eric keek en voelde zich zeer on behaaglijk. Hij had ongelijk gehad zij hadden allen ongelijk gehad! Verbeeld je, de oude Bully", die zoo iets ver borg! Een nieuwsgierige wereld van zich afhoudend met 'n geveinsden trots, die overliep van verwaandheid en ge voel van eigenwaarde! Wel wel! Spencer sloeg met de obligaties te gen zijn linkerhand en keek sir Peter met een sphinxachtigen blik aan. Nie mand had ooit zijn gedachten gekend tenzij hij ze geopenbaard had. Nu wa ren zij niet te raden, maar merkwaardig. Aimsbury schraapte luidruchtig zijn keel, trok aan de lapellen van zijn jas en keek laatdunkend naar sir Peter's hoofd. Harker liep naar het gebroken raam en gaf zich zelf in den geest een schop. Clinton krabde langzaam aan zijn hoofd en trok automatisch zijn hoed over zijn oogen, En dat is het! bromde hij einde lijk. Aimsbury hield op met zijn keel te schrapen. Hij deugt niet, sir Peter, zei h'j ,ou het wel goed zijn? Het is maar een Hollandsch wasch- n'.cldel en het is veel goedkooper dan het geïmporteerde buitenlandsche. Zoo denken honderden, bewust of onbe wust en ze koopen het duur dere buitenlandsche. Probeert U het toch. Probeert één maal he'- uitstekende Hollandsche (lngez. Med.) guliersbreestraat te Amsterdam zijn kostbaren, met diamanten bezetten ring even af, toen hij zijn handen wilde was- schen. Hij vergat daarna den ring weer aan zijn vinger te steken en verliet het café, met achterlating van het kleinood. Op straat bemerkte hij, dat hij den ring vergeten had, maar deze was intusschen op geheimzinnige wijze verdwenen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. De waarde van den ring bedraagt 400. BEEN VERBRIJZELD. Woensdag avond passeerde een Rijnaak de sluis te Zwartsluis. De ladingboomen raakten los, waardoor de schippers knecht W. B. uit Oost Pruissen bekneld raakte. Met een verbrijzeld been werd hij naar het Sophia-ziekenhuis te Zwol le overgebracht. HEVIGE BOSCHBRAND. Een he vige boschbrand Woensdagmiddag tus- schen E r m e 1 o en Hulshorst, heeft ge woed in het bosch van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. De oppervlakte van het terrein van den brand besloeg ongeveer 3 km in de lengte en circa 300 m in de breedte. Ver brand zijn in hoofdzaak jonge dennen van 16 a 17 jaar; verder hooge dennen. IN DE MODDER GESTIKT. Woens dagavond gingen drie jongelui te Has selt baden in het Zwartewater. Plot seling misten zij een van hen. Bij nader onderzoek bleek dat hij in de modder was weggezakt. Na eenigen tijd werd hij dood opgehaald. Zijn naam is K., hij was afkomstig uit Den Haag. BRUTALE DIEFSTAL. -TeKerk- r a d e is in de woning van den winkelier L. aan de Nieuwstraat een brutale dief stal gepleegd. Van de slaapkamer, waar vier personen sliepen, werd een bedrag van 130 ontvreemd. Uit den winkel werd voor 150 aan goederen, voorna melijk sigaren en sigaretten, gestolen. Verder werden twee horloges gestolen. De dief, die goed bekend is geweest, heeft zich blijkbaar laten insluiten. Des morgens om half zeven werd de diefstal ontdekt: de winkeldeur aan de straat zijde stond open. NOODLOTTIG ONGEVAL. Max von Guilleaume, een bekend Rijnland- sche industrieel, is door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Hij zat Woensdag op het balcon van zijn villa te Remagen en wachtte op den auto, waarmede hij zich naar de jacht wilde begeven. Plotseling hoorde de huis knecht een schot vallen. Hij snelde toe en vond Guilleaume dood op den stoel zitten. Uit het onderzoek is gebleken, dat 't jachtgeweer van G. was afgegaan en 'n lading schroot hem in het hoofd was gedrongen. De schedel werd van het hoofd gerukt en vloog tegen een ruit van de waranda, die verbrijzeld werd. De politie vermoedt, dat de jachthond tegen het geweer is geloopen en aldus het ongeval heeft veroorzaakt. deugdzaam. Als U eenigszins verstandig was geweest, zoudt U hem in de gevan genis gezet en hem daar gehouden heb ben! Flij deugt niet. mijnheer! Spencer's lippe?i trokken zich samen, tot een sarcastischen glimlach. Komend van een man met jouw zonderlinge begrippen omtrent eerlijk heid, is de meening bepaald grappig Aimsbury, zei hij scherp. En toch mijnheer, antwoordde de ander, zal ik mijn zoon verbieden zich met zulk een familie te verbinden! Ik ben. Vader, viel Eric in, en zijn toon was die van een zeer vastbesloten man, die van plan is te doen zooals hij wil, ik denk soms, dat Uw tong werkt zonder dat Uw hersens er aan meehel pen! U mag verbieden zooveel als U wilt. Ik heb Uw familie van heden af verlaten! En hij ging naast Enid staan. Je vergeet dat je tot je vader spreekt! Integendeel! Spencer wierp de obligaties op tafel. Harker, zei hij rustig en Har ker kwam weer naar de tafel toe 't zou me genoegen den als je het com missariaat van het Weezenfonds van Aimsbury Senior overschreef op Aims bury Junior! Ik vrees dat ik geen tijd zal hebben er zelf voor te zorgen. (Wordl vervolgd.)*

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5