ENERALStreamline banden zweven over slechte wegen! ST00MWASSCHERIJ „ZEEtAND" WaaiukafierlCË}{aamle<k-%t(efxlafnf Kort Zeeuwsch Nieuws. BIOSCOPEN. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. RECHTZAKEN. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. LEGER EN VLOOT. SPORT. Depot te MiddelburgA. DE SMIDT Varkensmarkt. Tel. 200. (Ingez. Med,) yan bruggenbouw, over werkplaatsen met daarvoor geschikte inrichting en over een montage afdeeling. De Neder- landsche constructiewerkplaatsen zijn voldoende geoutilleerd om de groote ri- vierbruggen te bouwen en ook hierom zal getracht meten worden dezen werk plaatsen in de tegenwoordige omstandig heden het voortbestaan mogelijk te ma ken, De scheepswerven, welker capaci teit in normale omstandigheden te groot zal zijn en die dus deels als zoodanig in de komende jaren overcompleet zullen zijn, trachten nu door gebrek aan op drachten voor scheepsbouw werk te krijgen bij den bruggenbouw. Dit leidt tot verspilling van arbeid door de op richting van meer constructiebureaux, waarvoor in normale omstandigheden geen emplooi zal kunnen worden gevon den. Het werk verschaffen bij den brug genbouw aan scheepswerven zou slechts leiden tot verplaatsing van werkloosheid van de scheepswerven naar de eigenlijke bruggenfabrieken en deze vermeerdering van concurrentie kan leiden tot prijzen, die de bestaande industrie verzwakken. De hoeveelheid werk die in de eerst volgende jaren te verrichten is voor de uitvoering der te bouwen bruggen, is nog niet voldoende om de constructiewerk plaatsen voor bruggenbouw op volle ca paciteit te doen werken. De opdracht van de P. Z. E, M. Het lid van de Tweede Kamer de heer Slotemaker de Bruine heeft den minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd: Kan de minister mededeelen, of het bericht juist is, dat de directie der Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij voor een te leveren elec- trogenerator aan de Nederlandsche in dustrie geen gelegenheid geboden heeft om voor die levering in te schrijven? Indien het bericht juist is, kan de mi nister dan mededeelen, wat de reden is geweest, dat de Nederlandsche indu strie door een Nederlandsche directie is gepasseerd? MIDDELBURG. Gevelversiering. De Commissie voor Gevelversiering uit het bestuur van de Vereeniging Uit het VolkVoor het Volk heeft zich met een circulaire tot de stadgenooten ge wend en hen opgewekt hun woningen met bloemen te versieren en dan zich op te geven voor den jaarlijkschen wed strijd in gevelversiering. En terecht richt de commissie zich in het bijzonder tot hen, die wel een gevelversiering aanbrengen, maar zich niet voor den wedstrijd opgeven. Wij begrijpen dit niet, waar de deelname voor ieder open staat en de commissie, die als haar adres koos de woning van den heer C. W. D'huy, Lange Burg C 95, zou zoo gaarne allen noteeren en twee maal bezoeken om een goeden indruk te krijgen en daar naar de prijzen te verdeelen. Men zal zoowel in Juli als in Augustus de ge vels en speciaal de bloemenversiering beoordeelen en uit beide groepen en cijfers het eindresultaat bepalen. Men vuile dus het biljet in en heeft men er geen, dan vrage men het aan ge noemd adres aan. De heer D'huy heeft tot medeleden in de commissie* de heeren A. v. d, Mijle en J. A. Tavenier. (jngez.. med De Chr. Middenstandsvereeniging alhier, hield een vergadering, welke de voorzitter, de heer K. Helder, op de ge bruikelijke wijze opende. De voorzitter deed enkele mededeelingen betreffende de organisatie, waarna de vergadering een groot aantal ingekomen stukken be handelde. Vervolgens kwam de begroo ting der Nationale Vereeniging aan de orde, waarbij de voorzitter verschillen de punten toelichtte en teven verslag uitbracht van de vergadering van voor zitters en secretarissen der afdeelingen, gehouden te Utrecht, Een en ander lokte een drukke be spreking uit en besloot men den afge vaardigde geen bindend mandaat mede te geven naar de Jaarvergadering op 22 Juni a.s. te Utrecht. Als afgevaardig de koos de vergadering den voorzitter den heer K. Helder, en als plaatsvervan ger den heer C. J. Booster. Tevens kwam ter tafel een uitvoerig rapport uitgebracht namens het hoofd bestuur inzake een pensionneering van oude zelfstandigen. De vergadering be sloot gezien de tijdsomstandigheden en de zeer vele moeilijkheden, welke mo menteel hieraan verbonden zijn, den af gevaardigde op te dragen ter jaarverga dering te adviseeren deze zaak voorloo- pig aan te houden. Betreffende het instellen van een pro- pagandacommissie besloot men dit punt op de eerstkomende vergadering nader af te handelen. VLÏSSINGEN, 't Aantal genomen zeebaden bedroeg in de afgeloopen week 1720, nml. 831 da mes en 889 heerenbaden; 't aantal volks- baden 953, w.o. 460 door dames en, 493 door heeren. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond onge veer te 7 h geraakte op den Sloedam bij wachtpost 56 een touringcar uit Bres- kens door het warmloopen van den mo tor in brand. In een minimum van tijd stond de wagen in lichtelaaie, waarte genover de twee inzittenden, welke tij dig er uit gesprongen waren, machteloos stonden, en brandde geheel af. De auto was verzekerd. ZUID-BEVELAND. GOES. Onder leiding van de heeren Rothuizen, directeur en Verbeek, op zichter van gemeentewerken, brachten W oensdagnamiddaag de persvertegen woordigers een bezoek aan de uit breiding der haventerreinen, welk werk in werkverschaffing, met steun is uitgevoerd. Het eerste gedeelte van der regeering, door de Ned, Heide Mij. het werk aan den Oosthavendijk is ge reed en heeft ongeveer 23000 gekost, waarvan 9000 aan arbeidsloon, en waarin het Rijk 5000 bijdraagt, is aanmedkelijk verbeterd. Was hier De toegangsweg tot het haventerrein vroeger een smal, kronkelend wegje, nu ligt er een moderne, geasphalteer- de 514 m breede weg. Verder was er veel grondwerk te verrichten, voornamelijk egaliseeren van de terreinen. Met het tweede gedeelte van het werk is men nu begonnen. De bedoel de weg moet nu worden doorgetrokken tot aan den zgn, Katendijkschen dijk, boomen moeten gerooid, nieuw haven terrein geëgaliseerd terwijl de schiet baan moet worden verlegd. Dit tweede gedeelte zal ongeveer 15 a 16000 kosten. Als binnen enkele maanden ook dit gedeelte zal zij afgewerkt, dan kan ge zegd worden dat de werkloozen een belangrijk stuk inderdaad productief werk hebben afgeleverd. Aan goed ha venterrein is in Goes nog steeds be hoefte. Wieringermeer, door Prinses Juliana, toegesproken door prof. Slotemaker de Bruine. FLORA. Morgen, Zondag- en Maandagavond: Melouka, de roos van Marokko. Siroc co, de Zuidenwind in Afrika, de welbe kende verwoestende woestijnwind, met de groote zandstormen. Geheel in Ma rokko opgenomen, uitsluitend door Ara bieren gespeeld, en alleen in het Ara bisch gesproken. Er moet ruim gebruik zijn gemaakt van opnamen van de schoo- ne natuur, en van treffende massa effec ten. Als tweede hoofdnummer: Bekentenis, naar een tooneelspel van W. Somerset Maugham, met Charlotte Ander in de hoofdrol. Singapore-tragedie. Het een zame leven op een verlaten rubberplan tage: de verveling: de moreele verwor ding van alles. Vandaar Leslie Crosbie's moord op den ontrouwen minnaar. Zelfverdediging zou hier makkelijk aan te voeren zijn geweest, als er niet was een brief als bewijsstuk van het te gendeel. In het bezit van de Chineesche minnares van den vermoorde, die er op Chineesche wijze mee weet te werken Je brief is te koop voor 'n som: het hee- e vermogen der Crosbie's. Wat tot een noodlottige bekentenis voert: het begin van een somber, monotoon leven van iwellende herinneringen in de Straits- wildernissen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TERNEUZEN. Ter ondersteuning van de interpellatie-Kupers, naar aanleiding van de dreigende vermindering van den werkloozen-steun, werd alhier 'n openb, vergadering belegd door den Tern. Be- stuurdersbond en de afd. S.D.A.P. De zaal van café „La Belle Vue" bleek te klein alle belangstellenden te bevatten Het woord voerde de heer A. C. de Pauw als voorzitter van den T. B. B. Na afloop van de vergadering demon streerde een menigte van ongeveer 400 mannen en vrouwen achter de banie ren van S.D.A.P. en N.V.V. door de voornaamste buurten. Op de Markt werd de stoet ontbonden. Met de Staatscourant van 18 Juni zijn verzonden afdrukken van de sta tuten betreffende het comité tot aan koop van kunstmeststoffen en voeder artikelen, gevestigd te Kijkuit, gemeen te Axel. ELECTRO. Een Amerikaansche Tragedie Indien ge Theodore Dreisers dikke boek „An American Tragedy zijt door geworsteld, en ge gaat dan deze week naar de Electro, dan zult ge daar een film vinden, die min of meer op dit boek gebaseerd is. Een eigenlijke verfilming is het niet dat zou bij de schildering van de ontwikkeling van innerlijke con flicten, als in het boek in quaestie, ook moeilijk gaan. Maar hetgeen in Dreisers boek als feitelijke of uiterlijke hande lingsdraad door de vele pagina's tekst loopt, dat is hier er uitgelicht en tot bioscoopstuk verfilmd. Dat dit een ge vaarlijk proces is, a priori, staat vast Wanneer dan nog, zooals het ons stellig voorkomt, de censuur met kwistige schaar in deze film aan den gang ge weest is. Er is een deel, een goed deel van deze rolprent, dat, met name voor den niet geheel „American-English"-onkundige (al zijn de teksten veelvuldig vertaald belangrijk, soms indrukwekkend is: de behandeling van de rechtzaak State of New York versus Clyde Griffiths, be schuldigd van moord in de eersten graac (waarop bij schuldigverklaring de dooc - straf volgt) op het fabrieksmeisje Ro berta Alden. Deze kijk op Amerikaan sche sensatie-proces toestanden, herin nerende aan „Het proces Mary Dugan' is o.i. voortreffelijk en zeer de moeite waard. In het Nederlandsche journaal een interessante opname van de opening der eerste Ned. Herv. Kerk in de Bij Apoth, en Drogisten, (Ingaz. Med.) Arrond. Rechtb. Middelburg. In de ziting van 17 Juni werden de volgende zaken behandeld: G. M. B., 25 j., koopman, te Goes, werd verdacht dat hij op 21 Maart 1932 te Kloetinge met een door hem bestuurd Motorrijwiel grovelijk, roekeloos en on voorzichtig met groote snelheid en zon der goed uit te kijken heeft gereden over den Patijnweg, door welk onvoor zichtig rijden hij niet tijdig heeft gezien dat Laurina Sonke en Goverdina van Driel die rechts over dien weg gingen, waarbij hij deze vrouwen heeft aange reden en Laurina Sonke haar linker been op meerdere plaatsen heeft ge broken. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg. In deze zaak werden een vijftal ge tuigen gehoord, waarna de Officier van Justitie aan het woord kwam, die van oordeel was dat verdachte veel te snel heeft gereden. Wanneer men zich tegen woordig als voetganger op den weg be vindt, weet men waarlijk niet meer waar men moet loopen. Ter plaatse van de aanrijding bevonden zich n.b. twee rij wielpaden, een rechts en een links van den weg. Verdachte beweert 45 km te hebben gereden, doch als men den des kundige hoort, moet het wel 60 km ge weest zijn. De gevolgen van dit razen op een motor langs den weg, is, dat het aangereden, jonge meisje wellicht voor haar leven ongelukkig is, en spr. acht daarom een vordering tot 2 maanden hechtenis hier op zijn plaats. De verdediger mr. Heyse zegt, dat de beide vrouwen op het rijwielpad liepen en is van oordeel dat een auto of motor fiets daarop niet heeft te letten. Zij heb ben alleen met den weg te maken en waar hier de voetgangsters plotseling het fietspad hebben verlaten en zich op den weg hebben begeven, uitwijkende voor een paar wielrijders, kan de motor rijder niet voor de gevolgen in deze zaak aansprakelijk worden gesteld. Pleiter is van oordeel dat verdachte zal moeten worden vrijgesproken. J. F. de J„ 28 j., commissionnair, te Ovezand, werd eveneens ten laste ge legd dat hij op 31 Maart 1932 te 's H.- Arendskerke grovelijk, roekeloos en on voorzichtig bij 't nemen van 'n bocht met zijn motorrijtuig heeft gereden, waar bij hij in de bocht van den weg met een ander Motorrijtuig in aanraking is geko men, tengevolge waarvan de zich in het Motorrijtuig door hem bestuurd bevin dende P. J. Otten, zijn been heeft ge broken, eenige weken in een ziekenhuis heeft moeten verblijven en gedurende dien tijd zijn beroepsbezigheden niet heeft kunnen waarnemen, en Cornelia de Jonge, die in het motorrijtuig van verdachte zat door die botsing over spannen is geweest en een week in het ziekenhuis te Goes is verpleegd, terwijl F, Wilcat, die in den anderen auto zat. na eenigen tijd in het ziekenhuis te Goes te zijn verpleegd, moest worden overge- Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. F. W. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Verdachte door den President onder vraagd, ontkent schuld te hebben aan de aanrijding. Dr. Snoep te Goes zegt, dat een der getroffen nog steeds psychisch geschokt is en aan geheugenverlies lijdt. Op een vraag of de dokter daaronder zwaar lichamelijk letsel verstaat, ant woordt deze bevestigend. Getuige Vygeboom, keuringsdeskun- dige voor auto's te Vlinssingen, bevestigt het rapport zijner bevindingen in deze zaak. Op een vraag van mr. Portheine, of het ter plaatse een gevaarlijke bocht is, en van den President of die bocht niet dan met matige snelheid mag worden genomen, antwoordt get. bevestigd. Op een vraag van den verdediger, ant woordt deskundige nog, dat zijn indruk is dat de auto van den tegenkomer zeer hard heeft gereden, boven de 60 km en deze dus ook schuld heeft. Op een nadere vraag van den Presi dent, of er als verdachte een goeden kant van den weg had gereden, niets zou zijn gebeurd, luidt het antwoord even eens bevestigend. Getuige Seger, reiziger te Rotterdam zegt op den bewusten datum en plaats met zijn auto richting Goes te hebben gereden. Get. kende den weg, en reed rechts, dus aan de goede zijde. Getui- ges oordeel is dat verdachte met zijn auto den bocht heeft afgesneden. De getuige Vervaat te Goes, die bij verdachte in de auto zat, zeide zich niets anders te kunnen hebben herinne ren, dan op het oogenblik van de bot sing een hevigen slag naar links te heb ben gevoeld. De chef-monteur-Van Boven te Goes als getuige a décharge gehoord, ver klaarde de auto van verdachte te heb ben hersteld en een nieuw chassis daar aan te hebben gebracht. Zijn indruk is dat de auto rechts was aangereden. De Officier van Justitie zegt in zijn requisitoir, dat de botsing heeft plaats gehad op een der moeilijkste punten van Zeeland. De botsing was zeer ernstig en de wagens zijn -boven elkander gere den. Had men zich aan de regels van den weg gehouden, dan was er niets gebeurd, doch verdachte heeft de bocht willen afsnijden. Verdachte verklaarde zelf dat hij midden op den weg was. Een en ander heeft geleid tot betreurens waardige gevolgen. De Officier eischt een geldboeten van 25 of 25 d. h. De verdediger, zijn pleidooi aanvan gende, zeide dat dit de merkwaardigste botsing is die hem onder de oogen is gekomen. Het is een onbegrijpelijk toe val, zooals het treffen tusschen de beide auto's heeft plaats gehad. Volgens ver dediger zijn zij die den weg aldus heb ben aangelegd, onbewust, de hoofdschul digen. Verdediger achte geen grove schuld aanwezig. Het feit dat de man, die naast den bestuurder zat, in de auto die met verdachtes auto in botsing kwam, met het lichaam door de voor ruit is gevlogen, bewijst volgens verde diger, dat die auto een zeer groote snel heid had. Spr, acht op grond van een en ander de schuld van verdachte niet be wezen en is van oordeel dat vrijspraak zal moeten volgen. sen, toebehoorende aan A. Rodrigues. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. P. de V., 33 j., caféhouder te Middel burg, werd beklaagd dat hij op 31 Janu ari j.l. te Middelburg niet heeft voldaan aan de vordering van den hoofdagent van politie Reijerse om zijn deur open te doen van zijn café, toen die ambte naar daar wilde binnentreden voor dienstzaken. Eisch 25 of 10 d. h. A. N„ 23 j., koopman te 's-Hertogen- bosch, werd ten laste gelegd dat hij op 19 Maart j.l. te Middelburg door een samenweefsel van verdichtselen, Johan nes Zijta heeft bewogen om hem en zijn vrouw in den kost te nemen en hun eet waren af te geven, zonder betaling. Eisch 25 of 10 d, h. H. P. W,, 20 j„ timmerman te Middel burg, was op 25 Mei j.l. door den kan tonrechter te Middelburg veroordeeld tot 15 of 15 d. h., wegens het instap pen in de electrxsche tram, terwijl deze reeds in beweging was te Vlissingen op 15 Mei j.l, De Ambtenaar van het O. M. was in ^hooger beroep gekomen, eveneens de verdachte. Eisch 5 of 5 d. h. W. O. Az., 54 .j, schipper te Zierik- zee, was op 4 Mei j.l. door den kanton rechter te Zierikzee veroordeeld tot 100 of 1 maand hechtenis wegens het varen met zijn stoom vaartuig Zz 19 zon der dat genoemd vaartuig van een groen en een rood licht was voorzien, gepleegd in den nacht van 7 op 8 Februari j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch 25 of 10 d. h. W. O. Az., voornoemd, was door den kantonrechter te Zierikzee op 4 Mei j.l. veroordeeld tot 15 of 10 d, h. wegens het visschen in de Val van Zierikzee tusschen zonsondergang en zonsopgang, onder Zierikzee, in den morgen van 8 Februari j.l. De verdachte was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen, Eisch: 15 of 5 d, h. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 15 Juni veroordeeld wegens: met een voertuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden: G. de V. te Oost- en West Souburg: 5 b. s. 5 d. h.; met rijwiel een verboden weg berij den: A. M. v. d. B. te Bergen op Zoom: J. S. te Vlissingen: ieder 3 b. s. 3 d. h.,* met niet ingeschreven motorrijtuig rij den, terwijl de lading meer dan 2 m bui ten de achterzijde van het motorrijtuig reikt: J. L. te Meliskerke: 3 b. s. 3 d. h.; met een rijwiel, voorzien van een z.g. vrijwielinrichting rijden zonder rem: J. R. te Middelburg: 5 b. s. 5 d. h.; onbevoegd uitoefenen der geneeskun de Ca. J. huisvrouw P. C. te Utrecht: 300 b. s. 30 d. h.; te Vlissingen met een handkar zonder noodzaak blijven staan op den hoek van een weg: A, J. te Vlissingen: 10 b. s. 10 d. h.; te Vlissingen zonder vergunning van B. en W. met eenig voorwerp een vaste standplaats innemen: B. v. E. te Oost en West Souburg: Vrijspraak. J. P. v. G., 19 j., arbeider te Aar denburg, werd verdacht dat hij op Mei j.l. te Aardenburg een hoeveelheid aardappelen, toebehoorende aan een an der, heeft weggenomen Eisch 2 maanden gev. met aftrek van het voorarrest. Mr. P. C. Adriaanse, verdachtes raads man, bepleitte clementie E. F. B„ 34 j., koopman te Sint Nico- laas (België) werd ten laste gelegd dat hij in de maanden September en Novem ber 1931 te Axel, Zaamslag en Terneu zen, een gewoonte heeft gemaakt van het koopen van wortelen en aardappe len, zonder volledige betaling. Verdach te kocht van R. C. Boeije wortelen voor een bedrag van 198, van J. de Bruijne te Axel voor 53 aardappelen, van M. de Pooter te Axel voor 18 aardappe len, van F. Dhonse te Zaamslag voor een bedrag van 126 aardappelen en bij L, de Kraker te Zaamslag voor een bedrag van 77 aardappelen. Al deze goederen had verdachte op 1 April 1932 nog niet betaald, niettegenstaande er kort na de levering moest betaald wor den. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Ph. P., 44 j., schipper te Ierseke, was op 20 Mei j.l. door end kantonrechter te Goes veroordeeld tot 14 dagen hech tenis wegens openbare dronkenschap, gepleegd te Kloetinge op 21 December 1931, terwijl hij een rijwiel bestuurde en hij toen niet in staat mocht worden ge acht dat rijwiel naar behooren te kun nen besturen. De verdachte en de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie waren in hoo ger beroep gekomen. Eisch bevestiging. F. J. d. P., 24 koopman te Vlissin gen, werd verdacht dat hxj op April (Ingez. Mietd!.) bracht naar het sanatorium voor zenuw- 1932 te Middelburg heeft weggenomen lijders te Oegstgeest. een doos heerensokken en dameskou- De kleine gouden medaille voor 36-jarigen dienst is toegekend aan den majoor-bottelier C. J. Reijnhoudt, den oppertorpedist P. Gerneler, den ser geant-kok C. P. Boutens en den opper- schipper W. A. Wahlers. Bij Kon. besluit is aan den officier van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. C, J. de Witte, op verzoek, eervol ont slag verleend, en is hij benoemd bij de Kon. marine-reserve. Voetbal. Zondagmiddag 2.30 uur zal Middel burg een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen F. C. Eecloo, kampioen van de promotie van den K.B.V.B. Postduiven. Zondag hield de postduivenvereni ging „Zeelandia" a 1 hi e r een beker- vlucht vanuit Orleans (Fr.) Afstand 418 km. De duiven werden in vrijheid ge steld om 6 uur xnet Oosten;, -u der weer. De eerste prijswinnende duif berexkte prxjswx De le, 13e, Buck; R. Dir sens; t 19e J. 15e G. 18e en De 1 ker. naat

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2